Gaziantep Akıllı Şehir Proje ve Çalışmaları

Cevapla
faruk gorez

Gaziantep Akıllı Şehir Proje ve Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Ara 2016 15:36

Gaziantep'te, 'akıllı şehir' protokolü
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ve Enerjisa ortaklığında 3,6 milyon lira bütçeyle hayata geçirilecek, "Akıllı Şehir Gaziantep Projesi"nin protokolü imzalandı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Enerjisa arasında 'Akıllı Şehir Gaziantep' projesi protokolü imzalandı. 3.6 milyon lira bütçeyle gerçekleştirilecek proje kapsamında, kent merkezindeki Masal Parkı’nda yeni nesil enerji teknolojileri tanıtılacak.

Protokol töreni Gaziantep Kültür ve Sanat Merkezi'nde yapıldı. Törene Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Murat Pınar ile çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Fatma Şahin, dünyada artık kentlerin yarıştığını söyledi. Kalkınmanın artık yerelde başladığına değinen Şahin şunları dedi:

"Şimdi şu anda yeni bir dünya düzeni var ve kalkınma yerelde başlıyor, demokrasi yerelde başlıyor ve artık kalkınma yerelde başlıyor. Şehir yarışında rekabeti yönetmemiz lazım ve şehir yarışında insana dokunarak somut bir şekilde ilerlememiz gerekiyor. Kendi rüzgarımızın, kendi jeotermalimizin yeni yeni kıymetini bilmeye başladık. 2004 yılında ben milletvekiliyken Sanayi Komisyonunda çalıştığım dönemde bununla ilgili ciddi sorunlar vardı. Su akıyordu biz bakıyorduk, rüzgar boş yere dönüyordu biz bundan istifade edemiyorduk.

Güneş enerjisi konusunda çok ciddi sorunlarımız vardı. O günden bu güne çok ciddi bir şekilde yol aldık. Ama en büyük tüketici şehirler, dolayısıyla önce belediyelerin kendinden başlamak suretiyle bu yenilenebilir enerjide çok ciddi bir manada kendini geliştirmesi ve bu manada çok ciddi yatırım yapması gerekiyor. Bunu hayata geçirmek zorundayız çünkü akıllı şehir deyince; bizim akıl sorunumuz yok fazlamız bile var. Bunu ne kadar iyi kullanacaksınız ? Nasıl koordine edeceksiniz ve bu teknolojiyi ne kadar iyi kullanacaksınız ? Bunu daha iyi başarmamız gerekiyor. Uluslararası literatüre, söyleme ve eyleme daha iyi entegre olmamız gerekiyor. Şu an dünya bunu konuşuyor. Bugün Londra'nın konusuysa, Barselona ve Paris'in konusuysa Gaziantep'in de konusunun bu olması gerekiyor."

Akıllı çiçek sistemi kurulacak

Enerjisa Genel Müdürü Murat Pınar da yapılacak projenin dünyada daha yeni yer edinmeye başladığını aktardı. Şirket olarak insanların hayatlarını kolaylaştırmaya çalıştıklarını ifade eden Pınar, proje ile beraber bir çok yeniliğin uygulanacağına dikkat çekerek, "Şebekemizin iyileştirilmesi için son teknolojinin kullanıldığı akıllı şebeke projelerimiz ile hizmet kalitesinde gelişmiş ülke standartlarını Türkiye'ye getirmeyi hedefliyoruz. Proje ile beraber hareket sensörlü ve araçları takip eden ışıklandırma sistemi kullanacağız. Elektrikli toplu taşıma sistemi kullanacağız. Enerji depolama sistemi kurarak enerji alt yapısını geliştireceğiz.

Park alanına kurulacak akıllı çiçeklerle ile güneş takip mekanizması olan sistem kuracağız. Bugüne kadar yaptığımız yatırım ve AR-GE projelerimiz ile sektörümüzde öncü çalışmaları hayata geçirmenin gururu ve sorumluluğunu yaşıyoruz. Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile gerçekleştireceğimiz, sektöre ve uluslararası çalışmalara örnek nitelik taşıyacak KRİTA projemiz ile bölge sakinlerine en yeni nesil enerji teknolojilerinin kullanım imkanı sunulacak. Projenin sürdürülebilir ve kaliteli enerjinin sağlanması açısından dönüm noktası olacağına inanıyorum" diye konuştu.

EPDK Ar-Ge fonuyla yürütülen ve 2018 yılının haziran ayında tamamlanması hedeflenen ve KRİTA adı verilen proje, 3.6 milyon liraya mal olacak. Proje kapsamında, kentteki 100'üncü Yıl Atatürk Kültür Parkı’nda yeni nesil enerji sistemlerine ilişkin uygulamalar yapılacak. Uygulamalar; elektrik altyapısını iyileştirme ve yenileme çalışmaları, park alanında güneş enerjisi üretim sistemleri kurulumu, enerji depolama pilot sistemi kurulumu ve elektrikli şarj altyapısı kurulumunu içerecek. Buna ek olarak park alanı içerisinde gürültü ve hareket sensörlerine sahip akıllı aydınlatma uygulaması da gerçekleştirilecek.
DHA
343226.jpg
343226.jpg (53.94 KiB) 489 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Gaziantep Akıllı Şehir Proje ve Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Ara 2016 21:10

Enerjisa, 3.6 milyon dolarla Gaziantep'i 'akıllandıracak'
Enerjisa, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi işbirliğiyle Türkiye’nin ilk kapsamlı akıllı şehir uygulamasını başlattı. Proje enerji saklama sistemleri, elektrikli otobüsler, şarj istasyonları ve yerel yönetim sisteminin entegrasyonunu da içeriyor.
Enerjisa, 3.6 milyon dolarla Gaziantep'i 'akıllandıracak'


Mehmet KARA

GAZİANTEP - Sabancı Holding ve Alman E.ON ortaklığı Enerjisa, Türkiye’nin ilk kapsamlı akıllı şehir projesini Gaziantep’te başlattı. Enerjisa Dağıtım Şirketleri bünyesinde yer alan Toroslar Elektrik Dağıtım AŞ’nin görev alanında yer alan Gaziantep’teki proje, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı İşbirliği’yle yürütülüyor. Kritik Altyapıların Yönetimi Projesi (KRİTA) olarak da tanımlanan ‘Akıllı Şehir’ örnek uygulamasının bütçesi 3.6 milyon lira. EPDK Ar-Ge Fonu ile yürütülen projenin Haziran 2018’te tamamlanması öngörülüyor.

Enerji depolama ve şarj altyapısı kurulumu

Proje kapsamında, 2014 yılında Uluslararası Park ve Rekreasyon Yönetim Federasyonu (IFPRA) tarafından en özellikli park ilan edilen ve içinde kafe, restoran, oyun alanları ve tematik bölümler de bulunan 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı’nda yeni nesil enerji sistemlerine ilişkin uygulamalar yapılacak. Bu uygulamalar, elektrik altyapısını iyileştirme ve yenileme çalışmaları, park alanında güneş enerjisi üretim sistemleri kurulumu, enerji depolama pilot sistemi kurulumu ve elektrikli şarj altyapısı kurulumunu içerecek. Bu sistemlere ek olarak park alanı içerisinde gürültü ve hareket sensörlerine sahip akıllı aydınlatma uygulaması da gerçekleştirilecek.

"Proje şehri ileriye taşıyacak Türkiye’ye örnek olacak"

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin projenin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, yenilenebilir enerjinin önemine vurgu yaptı. Enerji kaynaklarının verimli kullanılmasına ilişkin çalışmaların çok önemli olduğunun altını çizen Başkan Şahin “Enerji yönetimi, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji alanında birçok öncü projeye imza atan belediyemiz yenilenebilir enerjide güneş, rüzgar ve biyogaz kaynaklarından enerji üretimi için projelerine hız vermiştir. Dünyanın en hızlı büyüyen 10 şehrinden biri olan Gaziantep’le, verimlilik, kalkınma, innovasyon ve akıllı şehircilik konusunda iddialıyız. ‘Akıllı Şehir Gaziantep’ projesi, kentimizi ileriye taşıyacak; bu konuda Türkiye’nin ve dünyanın diğer şehirlerine de örnek olacaktır” diye konuştu.

Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Murat Pınar da konuşmasında en iyi şebekeyi kursalar da, insan odaklı çözümler üretemedikleri sürece kendilerini başarılı saymayacaklarını ifade etti. Murat Pınar şunları söyledi:

“Şebekemizin iyileştirilmesi için son teknolojinin kullanıldığı akıllı şebeke projelerimizle hizmet kalitesinde gelişmiş ülke standartlarını Türkiye’ye getirmeyi hedefliyoruz. Projemizle bölge sakinlerine en yeni nesil enerji teknolojilerinin kullanım imkanı sunulacak. Projenin sürdürülebilir ve kaliteli enerjinin sağlanması açısından dönüm noktası olacağına inanıyorum.”

Krita'nın 6 odak noktası

► Akıllı aydınlatma: Proje bölgesinde tesis edilecek akıllı aydınlatma sistemi ile birlikte kamusal aydınlatmada enerji verimliliğine yönelik çalışmalar yürütülecek, park alanında halka açık 4G internet hizmeti sağlanacaktır.

► Elektrikli ulaşım: Elektrikli toplu ulaşım çözümlerini destekleyen hızlı şarj altyapısı kurularak şehirlerimizde temiz ulaşım sistemlerinin tanıtılması ve test edilmesi sağlanacaktır.
► Altyapı çözümleri: Elektrik tedarik kalitesini arttıracak çalışmalar yürütülecek. Enerji Depolama ünitesi ile şebeke yapısı güçlendirilecek.

► Yenilenebilir çözümler: Güneş takip mekanizmasına sahip akıllı güneş sistemleriyle kentsel alanda yenilenebilir enerji üretimi yapan yüksek verimliliğe sahip sistemler kurulacak.

► Belediyecilik çözümleri: Kentsel alanlarda Belediye ve altyapı işletmecilerinin faaliyetlerinin koordinasyonunu amaçlayan yazılım platformu geliştirilecek.

► Nesnelerin interneti: Geliştirilen yazılım platformuyla proje bölgesinde kurulan sistemler anlık olarak izlenebilecek. Entegre yönetilecek.
343302.jpg
343302.jpg (47.27 KiB) 485 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Gaziantep Akıllı Şehir Proje ve Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » 02 Oca 2017 19:26

GAZİANTEP’E 3,6 MİLYON TL’LİK YATIRIM

Enerjisa dağıtım şirketi Toroslar EDAŞ ile Gaziantep Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı “Akıllı Şehir Gaziantep” projesinin imza töreni yapıldı.Enerjisa Dağıtım Şirketleri Genel Müdürü Murat Pınar imza öncesi proje ile ilgili bilgiler verdi. Pınar, şebeke ve altyapı yatırımlarının yanı sıra Ar-Ge projelerini sürdürdüklerini belirterek, “Ar-Ge çalışmaları için ayrılan yıllık 8 milyon lira bütçenin üçte birini Akıllı Şehir Gaziantep Projesi için kullanacağız” dedi.

Enerjisa olarak 14 kentte, 20 milyon kişiye sürdürülebilir ve kaliteli elektrik dağıtım hizmeti verebilmek için çalıştıklarını vurgulayan Pınar, “Şebeke ve altyapı yatırımlarımız devam ederken bir yandan da geleceğimiz için Ar-Ge projeleri yapıyoruz. Bugünümüzü yaşarken, yarınımızı planlamazsak geç kalırız, o nedenle belediyemizle birlikte Akıllı Şehir Gaziantep projesini başlatıyoruz. Bugün Barselona, Kopenhag ve Amsterdam'da başlatılan akıllı şehir projelerinin ötesinde bir projeyle karşınızdayız” diye konuştu.

Pınar, gerçekleştirdikleri projelerle insanların hayatını kolaylaştırmaya çalıştıklarının altını çizerek, şunları söyledi:

“Biz 'icat çıkarma' diye büyüyen bir nesiliz. Bu projede icat çıkaran arkadaşlarımızla çalıştık ve belediyemiz de icat çıkarmak istediği için bu projede yer aldı. Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) da projeyi destekledi. Biz insanımızı odak aldık. Odağımızda insan olursa başarılı oluruz. Ar-Ge çalışmaları için ayrılan yıllık 8 milyon liralık bütçenin üçte biri Akıllı Şehir Gaziantep Projesi için kullanacağız.”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ise 2 milyon nüfuslu ve 350 bin Suriyeli mültecilerin yaşadığı bir kentte altyapıdan üst yapıya bir çok alanda geleceği tasarlayarak hareket ettiklerini vurguladı.

Şahin, enerji meselesinin hem Gaziantep’in hem de Büyükşehir Belediyesi’nin en önemli konulardan birisi olduğunu kaydetti. Şahin, “En iyi ve kuvvetli paydaşlar ile koordine olup bunu çözmemiz gerekiyor. Vatandaşın yaşamına dokunacak şekilde bir çalışma altyapısını bugün hep birlikte gerçekleştiriyoruz. Parklarda, toplu taşımada, aydınlatmada, internette, altyapı sistemlerinde enerji iyi artık en iyi şekilde kullanmalıyız. Aslında bu çalışma aylar önce yapılın bir çalışmaydı. Ama bugün sizler ile paylaşıyoruz. Teknolojiyi daha iyi kullanan ve bundan daha iyi istifade eden bir anlayışla hareket etmeliyiz” şeklinde konuştu.

“Enerji bugün Barselona, Paris ve Londra’nın konusu olduysa Gaziantep’in de konusu olmalıdır” diyen Şahin, “İnsan ile başlayan bir çalışma, ama insana dokunan bir çalışma olacak. İki kurum iyi koordine olursak uluslar arası bir projeyi başarmış olacağız. Bu bizim ve ülkemiz için çok önemli bir proje. Gaziantep’in hak ettiği bir konuma gelmesi için çalışmalarımız devam edecek” diye konuştu.

3,6 MİLYON LİRAYA MAL OLACAK

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığı ile koordineli yürütülen ve "KRİTA" adı verilen proje, Toroslar EDAŞ'ın elektrik dağıtımı yaptığı 6 kentten biri olan Gaziantep'te 2016 yazında başladı.

EPDK'nın Ar-Ge fonundan da sağlanan destekle yürütülen ve Haziran 2018'de tamamlanması hedeflenen proje, 3,6 milyon liraya mal olacak.

Proje kapsamında, 2014 yılında Uluslararası Park ve Rekreasyon Yönetim Federasyonu tarafından en özellikli park ilan edilen ve içinde kafe, restoran, oyun alanları ve tematik bölümler de bulunan 100. Yıl Atatürk Kültür Parkı’nda yeni nesil enerji sistemlerine ilişkin uygulamalar yapılacak.

Söz konusu uygulamalar, elektrik altyapısını iyileştirme ve yenileme çalışmaları, park alanında güneş enerjisi üretim sistemleri kurulumu, enerji depolama pilot sistemi kurulumu ve elektrikli şarj altyapısı kurulumunu içerecek. Ayrıca, park alanı içerisinde gürültü ve hareket sensörlerine sahip akıllı aydınlatma uygulaması gerçekleştirilecek.

ENERJİ DEPOLAMA ÜNİTESİ VE ŞEBEKE GÜÇLENDİRİLECEK

Proje kapsamında, bölgede tesis edilecek akıllı aydınlatma sistemiyle kamusal aydınlatmada enerji verimliliğine yönelik çalışmalar yürütülecek ve park alanında halka açık 4G internet hizmeti sağlanacak.

Elektrikli toplu ulaşım çözümlerini destekleyen hızlı şarj altyapısı kurularak şehirde temiz ulaşım sistemleri tanıtılacak ve test edilecek.

Proje bölgesindeki elektrik tedariki kalitesinin artırılması ve şebekenin modernize edilmesi amacıyla gerçekleştirilecek çalışmaların yanı sıra ‘Enerji Depolama’ ünitesi ile şebeke yapısı güçlendirilecek.

Projeyle, kentsel alanlarda Belediye ve altyapı işletmecilerinin faaliyetlerinin koordinasyonunu amaçlayan yazılım platformu geliştirilecek ve geliştirilen yazılım platformu, proje bölgesinde kurulan sistemlerin anlık olarak izlenebileceği, sistemlerin entegre yönetimini sağlayacak.
buyuk-d72250f6161cc82e0327-26-12-2016114628.JPG
buyuk-d72250f6161cc82e0327-26-12-2016114628.JPG (160.28 KiB) 480 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 9748
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Gaziantep Akıllı Şehir Proje ve Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 30 Kas 2017 14:32

Akıllı Şehir Gaziantep'te Elektrikli Otobüsler Yola Çıktı!
Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ve Toroslar EDAŞ işbirliğinde hayata geçirilen “Akıllı Şehir” örnek uygulamalarında yeni bir adım atıldı. Proje kapsamında TEMSA tarafından sağlanan MD9 ElectriCITY model elektrikli otobüsler, Türkiye’nin ilk akıllı parkı Masal Parkı’nda seferlerine başladı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi
24131207_1892165234131013_6530106869640783132_n.jpg
24131207_1892165234131013_6530106869640783132_n.jpg (151.16 KiB) 282 kere görüntülendi
24232170_1892164974131039_3426693152696062290_n.jpg
24232170_1892164974131039_3426693152696062290_n.jpg (120.77 KiB) 282 kere görüntülendi
24129479_1892164967464373_7703517466390775945_n.jpg
24129479_1892164967464373_7703517466390775945_n.jpg (115.33 KiB) 282 kere görüntülendi

Cevapla