Ankara - Arge-Sanayi-Akademi Çalışmaları

Cevapla
faruk gorez

Ankara - Arge-Sanayi-Akademi Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » 22 Oca 2015 13:08

UZAY KÜMELENMESİ 10 BİN KİŞİYE İSİHDAM SAĞLAYACAK

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık:"7 milyon 230 bin metrekarelik alana kurulacak Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB, 10 bin kişiye istihdam sağlayacak"Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, 7 milyon 230 bin metrekarelik alana kurulacak Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin (OSB), yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlayacağını bildirdi.


Bakan Işık, AA muhabirine Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB'ye ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Havacılık, uzay ve alt sektörlerin bir alanda yer alacağı, ağırlıklı olarak yüksek katma değerli, ileri teknolojilere dayalı ürünlerin üretileceği, nitelikli işgücüne sahip dünyanın sayılı havacılık merkezlerinden biri olmaya aday söz konusu OSB'nin, başkentin Kazan ilçesinde 7 milyon 230 bin metrekarelik alanda kurulduğunu belirten Işık, "İhracat, ciro ve Ar-Ge harcamaları gibi çeşitli büyüklükler açısından en yüksek değerlere sahip 40 savunma sanayi firmasının 23'ünün başkentte bulunması dolayısıyla Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin Ankara'da kurulması ihtiyacı doğmuştur" diye konuştu.

Işık, Ankara Uzay ve Havacılık İhtisas OSB'nin kurucu ortakları arasında Savunma Sanayi Müsteşarlığı, Ankara Sanayi Odası ve Savunma ve Havacılık Sanayii İmalatçıları Derneği'nin yer aldığını söyledi.

Savunma sanayi sektörünün Ankara'da uzmanlaştığını vurgulayan Işık, Uzay ve Havacılık İhtisas OSB'nin tam kapasite faaliyete geçmesiyle yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlanacağını kaydetti. Uzay ve Havacılık İhtisas OSB ile Türkiye savunma, havacılık ve uzay kümelenmesinin merkezinin Ankara olacağını vurgulayan Işık, şöyle konuştu:

"Ankara'ya yakın Kırıkkale'deki Silah Sanayi İhtisas OSB'den sonra savunma sanayisine yönelik Türkiye'nin ilk ve tek, dünyanın da sayılı uzay ve havacılık sanayi bölgesinin kurulmasıyla Ankara, küresel bir Ar-Ge, yenilikçilik ve teknolojik yatırımların yer aldığı, ulusal ve uluslararası pazarlara yüksek katma değerli ürün çeşitliliğiyle entegre olmuş bir savunma sanayi merkezi haline gelecek. Savunma, havacılık ve uzay sektörünün sağlayacağı fırsatlardan yararlanarak ileri teknolojilerin kullanılması, sürekli yeni teknolojilere ihtiyaç duyulması ve bu alanda geliştirilen teknolojilerin de aynı zamanda sivil amaçla kullanılmasıyla ülkemizin ekonomik kalkınmasına da katkı sağlayacak."

Bakan Işık, projenin kamulaştırma ve imar planı aşamalarının ardından bu yılın sonunda inşaat aşamasına gelmesinin hedeflendiğini sözlerine ekledi.

http://www.sanayi.gov.tr/NewsDetails.as ... 136&lng=tr

faruk gorez

Re: ANKARA SANAYİİ - SANAYİ KÜMELENMELERİ -SANAYİİ PROJELERİ ve HABERLERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 24 Oca 2015 13:38

ANKARALI İHRACATÇI DÜNYAYI FETHETTİ

Başkent’ten ihracat yapılan ülke, özerk ve serbest bölge sayısı ilk kez 200’ü aştı TÜGİAD Ankara Başkanı Türker Naslı: “Ankara’nın direkt uçuş dezavantajına karşın ihracatta 204 ayrı noktaya ulaşması önemli bir başarıdır” dedi.Başkent Ankara, ihracatta sıkıntıların yaşandığı 2014 yılını, ilk kez 200’ün üzerinde ülke, özerk ve serbest bölgeye mal satarak rekorla kapatmayı başardı. Türkiye Genç İşadamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şube Başkanı Türker Naslı, Avrupa’nın ekonomik durgunluğa girmesi, petrol fiyatlarındaki düşüşten dolayı üretici ülkelerin ithalata yeterli kaynak ayıramaması sonucu Türkiye’nin 2014 yılını, ihracatta hedeflenen rakamların gerisinde kapattığını anımsattı.
İstanbul ile birlikte Türkiye’nin ihracat yükünü taşıyan Kocaeli, Bursa gibi illerin ihracat rakamlarının geçen yıl, bir önceki yılın gerisinde kaldığına dikkati çeken Naslı, ‘’Bursa’nın geçen yılki ihracatı önceki yıla göre yüzde 1 oranında düşerken, Kocaeli’nin ihracatındaki gerileme yüzde 3’ü buldu. Ankara’nın ihracattaki bir diğer rakibi İzmir ise 2014’te ihracatını sadece binde 4 artırabildi. Ankara ise oldukça zor geçen 2014 yılında ihracatını yüzde 3,6 artırarak, rakipleri ile arasındaki makası az da olsa kapatmayı başardı” dedi. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin verilerinden yola çıkarak yaptıkları araştırmada, çoğunluğu TÜGİAD üyesi olan ihracatçı firmaların adeta ekmeklerini taştan çıkardıklarının görüldüğünü anlatan Naslı; “Dünyada ihracat yapılan ülke, özerk bölge ve serbest bölge olarak 209 nokta var. Ankara, bu yıl ilk kez ihracat yapılan nokta sayısında 200’ün üzerine çıktı. 2014 yılında ülke, özerk ve serbest bölge olarak 204 noktaya ulaşmayı başardı. Ankara’nın henüz ihracat yapmadığı noktalar Samao, Brunei, Vallis ve Futuna Adaları, Guam ve Cayman Adaları kaldı. İnanıyorum ki 2015 yılında Ankaralı sanayici ve işadamları bu ülkelere de ulaşarak, inanılmazı başaracaklardır” dedi.

“Rekabette Eşit Koşullar Sağlanmalı”
Ankara’nın direkt uçuş dezavantajına karşın ihracatta 204 ayrı noktaya ulaşmasının önemli bir başarı olduğunun altını çizen TÜGİAD Ankara Başkanı Naslı, şöyle devam etti:

“Bu başarıyı sağlayan ihracatçı firmaların teşvik edilmesi gerekir. Bizler, devletten parasal destekten çok rekabette eşit koşulların sağlanmasını istiyoruz. Yurt dışına direkt uçuşların çok yetersiz olması, rekabetin son derece acımasız olduğu küresel ekonomide Ankara’nın elini kolunu bağlamaktadır. Zaman, küresel ticarette en önemli rekabet unsurudur. Ankaralı sanayici ve işadamı zamanını yollarda geçirmek istemiyor.Yıllardır öneriyoruz, Ankara THY’nin yurt dışı uçuşlarda aktarma merkezi olmalı. Küçük bir fiyat avantajı da sağlanırsa, hem yurt içi hem de yurt dışından gelecek yolcular Ankara’dan aktarma yapmayı tercih edeceklerdir. Yüksek Hızlı Tren ve duble yollarla çevre illerle bütünleşen Ankara, 10-15 milyonluk nüfus potansiyeliyle de zaten THY’ye zarar ettirmez.”

Rakamlarla Ankara’nın İhracatı
Başkent’in ihracatı geçen yıl 7 milyar 523 milyon 650 bin dolar olarak gerçekleşti. Böylece ihracatta, 7 milyar 256 milyon 298 bin dolar rakamına ulaşılan 2013 yılına göre yüzde 3,6 oranında artiş sağlandı. Başkent’in dışsatımda katma değeri yüksek ürünlere yönelmesi ihracatının düşmemesindeki bir diğer etken oldu.

Ankara, savunma ve havacılık sanayi ürünleri ihracatını yüzde 37, taşıt araçları ve yan sanayi ürünleri ihracatını yüzde 17, makine ve aksamları ürünleri ihracatını ise yüzde 16 artırmayı başardı. Bu sektörlerdeki yüksek orandaki artış, Ankara’nın önemli ihraç kalemleri hububat, bakliyat ve yağlı tohumlarda yüzde 38, kimyevi maddeler ve mamülleri ile demir ve demir dışı metallerde ise yüzde 9’ar oranında ihracat düşüşü yaşanmasına karşın, genel olarak ihracatın bir önceki yılın üzerinde kalmasını sağladı.

Başkent’ten geçen yıl en fazla ihracat 729 milyon dolarla ABD’ye yapıldı. ABD’yi 673 milyon dolarla Irak, 641 milyon dolarla Çin İzledi. Almanya (395 milyon dolar), Azerbaycan (311 milyon dolar), İtalya (275 Milyon dolar), Türkmenistan (260 milyon dolar), Yunanistan (248 milyon dolar), Birleşik Krallık (247 milyon dolar) Ankara’dan en fazla ihracat yapılan ülkeler oldu. Rusya’ya yapılan ihracat ise bu ülkenin petrol gelirlerindeki azalmadan kaynaklı yüzde 18 düşerek 168 milyon dolara geriledi.
SANAYİ GAZETESİ
ankarali_ihracatci_dunyayi_fethetti_h8191.png
ankarali_ihracatci_dunyayi_fethetti_h8191.png (101.37 KiB) 742 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: ANKARA SANAYİİ - SANAYİ KÜMELENMELERİ -SANAYİİ PROJELERİ ve HABERLERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 12 Şub 2015 09:39

http://www.ostimgazetesi.com/Files/Docu ... 085211.pdf
10497896_732433693522329_4946383142422511153_o.jpg
10497896_732433693522329_4946383142422511153_o.jpg (119.02 KiB) 714 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: ANKARA SANAYİİ - SANAYİ KÜMELENMELERİ -SANAYİİ PROJELERİ ve HABERLERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 08 Mar 2015 22:18

Hacettepe Üniversitesi Teknokent binası Haziran'da açılacak!
Hacettepe Üniversitesi Teknokent Genel Müdürü Güngör, şu anda bin 720 kişiye istihdam sağladıklarını belirterek "Yapımı süren 6 blokla teknokentte çalışan sayısı 2 katına çıkacak" dedi.


Hacettepe Üniversitesi Teknokent Genel Müdürü Abdurrahman Güngör, AA muhabirine Hacettepe Üniversitesi Beytepe Kampüsü içindekiteknokent bünyesinde yapılanan yeni 6 blok hakkında açıklamalarda bulundu.

Hacettepe Teknokent'in mevcut alanının 32 bin metrekare olduğunu ifade eden Güngör, bloklar tamamlandıktan sonra alanın yaklaşık 103 bin metrekareye çıkacağını bildirdi. İnşaları süren blokları haziran ayı içinde hizmete açmayı planladıklarını belirten Güngör, " Hacettepe Üniversitesi Teknokenti, Türkiye'deki en büyük kapalı alana sahipteknokent olacak" diye konuştu.

"Doluluk oranının yüzde 70'e yaklaştı"

Güngör, teknokent bünyesinde Beytepe Kampüsünde 184 ve İvedik Organize Sanayi Bölgesinde 26 olmak üzere toplam 210 firma bulunduğunu kaydederek, yeni yapılan bloklarla firma sayısının 2 katına çıkacağını söyledi. Blokların inşaatı tamamlanmadan ve hiçbir duyuru yapmadan doluluk oranının yüzde 70'e yaklaştığına dikkati çeken Güngör, firma sayının 400'ü aşmasını beklediklerini dile getirdi.

Hacettepe Üniversitesi Teknokenti'nin 210 firma aracılığıyla bin 720 kişiye istihdam sağladığını belirten Güngör, "Teknokentte çalışan sayısı 2 katına çıkacak yani yaklaşık 2 bin kişi daha iş sahibi olacak, böylece toplam 4 bin bilim insanına istihdam sağlanacak" ifadelerini kullandı.

"Yıldırım tehlikesine karşı aktif paratoner"

Güngör, blokların savunma, enerji, bilişim, yazılım, sağlık ve medikal alanlarda kümeleneceğine değinerek, binaların firma ihtiyaçlarına göre özel olarak dizayn edildiğini anlattı. Binalarda; konferans ve toplantı salonu, fuaye alanı, mescid, sığınak, yemekhane, depo, teras, otopark ve engelli tuvaleti bulunacağını belirten Güngör, blokların altyapı, internet ve elektrik bağlantılarının en son teknolojiyle inşa edildiğini ifade etti. Teknokentin blokların ihtiyacını karşılayacak kadar kendi enerjisini üreteceğini söyleyen Güngör, "Hacettepe Üniversitesi Teknokenti, Türkiye'nin kendi enerjisini üreten ilk teknokenti olacak. Ayrıca binalarda yıldırım tehlikesine karşı aktif paratoner de yer alacak" diye konuştu.

Teknokentte yer alacak firmalara sağlanan avantajlara işaret eden Güngör, şöyle konuştu:

"Burada yer alan şirketlere KDV, kurumlar vergisi ve stopaj indirimi sağlıyoruz. Dolayısıyla firmalardan ülkeye ayrı bir katma değer sağlamalarını bekliyoruz. Bazı firmalarla ortak projeler de üretiyoruz. Örneğin 'Melek Yatırımcı' formatı Türkiye'de tam olarak uygulanmıyor. Biz 'bunu nasıl yaparız?' diye düşündük, İnovatif adında bir şirket kurduk. Şirket, melek yatırımcı oldu. Projeler geliyor, eğer karşı tarafın maddi imkanı yoksa biz ona ortak oluyoruz, yer sağlıyoruz ve para almıyoruz. Projeyi sermaye ortağı olarak çalıştırıyoruz, bu şekilde 14 firmaya destek verdik. Şu anda da devam eden projelerimiz var."

"Hacettepe denilince akla teknoloji gelecek"

Güngör, yerli üretimin önemine işaret ederek, "Teknokent içindeki firmalar hep yerli üretim yapıyor. Yapılan yerli üretimi patentleyelim, koruyalım, geliştirelim ve yurtdışına satalım istiyoruz. Ülkemizin en büyük sorunu cari açık, doların yükselişi, alçalışı, faizler... Hepsinin ekonomimize çok büyük etkileri var. Bu nedenle de tek şansımız yerli ve teknoloji seviyesi yüksek üretim. Türkiye'nin 2023 hedeflerine hızla koşabilmesi ve cari açığın kapanması için bu konuyu milli bir dava gibi görüp çalışmalıyız" değerlendirmesinde bulundu.

Dünyanın neresine gidilirse gidilsin Hacettepe Üniversitesi denilince akla tıp geldiğini söyleyen Güngör, " Hacettepe Üniversitesi denilince bundan sonra akıllara teknoloji gelecek.Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ve Teknokent bundan sonra tıp ve teknolojiyi birleştirerek, belki robotik cerrahi alanında dünyanın en iyisi olacak" dedi.

AA

faruk gorez

Re: ANKARA SANAYİİ - SANAYİ KÜMELENMELERİ -SANAYİİ PROJELERİ ve HABERLERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 16 Kas 2015 16:05

enerji-elektrikli araçlar çevre prorjeleri 3d yazıcılar..
ANKARA SANAYİİ ÇOK BAŞARILI ilerliyor bu hızla giderse zirveye çıkacak ANKARA..
İLERİ TEKNOLOJİ içeren bütün prorjeler sektörler ANKARADA..

Çevrimiçi
Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 12600
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Ankara - Arge-Sanayi-Akademi Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 09 Eki 2019 22:10

71854920_2642110319173354_533606577941250048_n.jpg
71854920_2642110319173354_533606577941250048_n.jpg (140.27 KiB) 13 kere görüntülendi
Özdebir: Endüstri 4.0’ı Uygulayabilmek İçin Yalın Üretimi Bilmeliyiz
Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ile Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş, aralarında ASO 1. OSB Başkanı Niyazi Akdaş, Türk Sanayici ve İş Adamları Vakfı (TÜSİAV) Başkanı Veli Sarıtoprak ve çok sayıda iş adamının bulunduğu heyetle, ASO 1. OSB’deki “Model Fabrika” olarak bilinen Türkiye’nin ilk “Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezi”ni ziyaret etti. http://www.aso.org.tr/ozdebir-endustri- ... layabilmek…/
71944248_2642110312506688_8709384117902376960_n.jpg
71944248_2642110312506688_8709384117902376960_n.jpg (119.79 KiB) 13 kere görüntülendi
72097984_2642110325840020_6047956862127570944_n.jpg
72097984_2642110325840020_6047956862127570944_n.jpg (165.56 KiB) 13 kere görüntülendi
72406422_2642110449173341_5840503920186621952_n.jpg
72406422_2642110449173341_5840503920186621952_n.jpg (131.97 KiB) 13 kere görüntülendi

Cevapla
  • Benzer Konular
    İstatistikler
    Son mesaj