Ankara Büyükşehir Belediyesi Çalışmaları (2017)

Cevapla
faruk gorez

Ankara Büyükşehir Belediyesi Çalışmaları (2017)

Mesaj gönderen faruk gorez » 02 Oca 2017 13:07

Ankara'da 2017 açılış yılı olacak!

2017 yılında açılacak olan dev projelerle spordan turizme, şehirleşmeden ulaşıma kadar pek çok alanda Ankaralıları yepyeni bir başkent bekliyor

Ankara'da 2017 açılış yılı olacak!


Başkent Ankara'da 2017 yılı deyim yerindeyse açılış yılı olacak. Başta Ankara Büyükşehir Belediyesi olmak üzere Keçiören, Sincan, Yenimahalle, Altındağ ve Mamak gibi ilçe belediyelerin geçtiğimiz yıllarda temellerini attığı projelerin bir bir kurdeleleri kesilecek. Belediyeler açılışını yapacağı projelerin yanı sıra başka dev projelerinde temellerini yine bu yılda yapacak. SABAH Ankara'ya konuşan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, "ANKAPARK, Eryaman Stadı ve Kuzey Yıldızı Camii ve Külliyesi'ni 2017'de bitirmeyi planlıyoruz. Yeni terminal, hal, Kanal Ankara'nın startını veriyoruz" şeklinde konuştu.


ANKAPARK

İçerisinde bin 217 adet oyuncağın bulunacağı 1 milyon 200 bin metrekarelik alan üzerine kurulu olan ANKAPARK, hiç kuşkusuz ki 2017 yılında açılacak en büyük proje… Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına devam edilen ve yaz aylarında açılması planlanan proje ile başkente ilk etapta yerli ve yabancı yılda 3 milyon turistin gelmesi bekleniyor.


ERYAMAN STADI

Başkent Ankara'nın uzun yıllardır özlemini çektiği modern stat hayali, Eryaman'a inşa edilecek olan 22 bin kapasiteli Eryaman Stadı ile son bulacak. 2017'in sonbaharında tamamlanması planlanan Eryaman Stadı'nın içerisinde alışveriş merkezinin yanı sıra restoranlar, ofisler, turnikeler, açık ve kapalı otoparklar, 1222 kişi kapasiteli VIP bölümü, 724 seyirci kapasiteli localar ve 48 kişilik basın tribünü yer alacak.


Kuzey Ankara Külliyesi

Şuan için yüzde 80'lik bölümü tamamlanan Cumhuriyet tarihinin en görkemli inanç ve kültür merkezinden biri olan Kuzey Ankara Külliyesi de 2017 yılında açılacak bir diğer önemli proje…15 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği dev külliye Mihrimah Sultan Camii, 2. Beyazıt Camii, Süleymaniye Camii ve Nuriosmaniye Camii gibi Osmanlı eserlerinden esinlenerek inşa edildi. Külliyenin içerisinde ayrıca; 5 bin kişilikte kongre merkezi yer alacak.


Keçiören Metrosu açılıyor

Ankara'da belediyelerin yanı sıra bakanlıklarında devam ettirdiği önemli projeler yer alıyor. Bunların başında başkentin ulaşım sistemine rahatlık getirecek olan Keçiören Metrosu geliyor. Yapımı adeta yılan hikâyesine dönen Keçiören Metrosu, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından yeni yılın ilk ayında hizmete açılacak.


Başkente 5 yıldızlı hal

Ankara'nın tam göbeğindeki mevcut sebze- meyve, balık ve çiçek hali Büyükşehir Belediyesi'nin yapacağı Etimesgut'taki yeni yerine taşınacak. 2017 yılında temeli atılacak olan dev projeyle modernleşecek olan başkent halinin içerisinde şehir dışından gelen esnaf ve nakliyecilerinde kalabileceği 8 katlı hotel, 2 istasyon, cami, düğün salonu, banka alanları ve kafeteryalar bulunacak.


Sincan'a kent meydanı

SİNCAN Belediye Başkanı Doç. Dr. Mustafa Tuna, "Yepyeni bir yıla daha giriyoruz. 2017 yılında Sincan, şantiyeye dönecek. Yeni devlet hastanesinin, stat, kapalı spor salonu ve yüzme havuzunun, yeni bir kent meydanının ve banliyö tren hattının Yenikent'e kadar uzatılması projelerinin 2017 yılına damga vurmasını bekliyoruz" ifadelerini kullandı.


Beklenen proje 2017'de

Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak, Keçiören'in yepyeni görünümüyle markalaşma adımlarını hızlandırdığını belirterek, "Dinlenme ve eğlence mekanlarının yanı sıra peyzaj alanları, spor ve oyun sahaları gibi birçok etkinliği yapma fırsatı sunacak Gümüşdere Ihlamur Vadisi Projemiz Ankara'nın havasını değiştireceğini düşünüyoruz. Projenin açılışını 2017 yılında yapacağız"dedi.


Mamak'tan uzaya

Kentsel dönüşlerin ardından sosyal dönüşümünde start aldığı Mamak'ta Planetoryum gibi ilçeye değer katacak projeler 2017'de hizmete açılacak. Mamak Belediye Başkanı Mesut Akgül, "Ali Kuşçu Gökbilim Merkezi'nin açılışını ilkbaharda yapmayı planlıyoruz. Bu dev projenin yanı sıra 15 Temmuz'da hain darbe girişimde hayatını kaybeden şehitlerimiz anısına yaptırdığımız anıtta 2017'de açılacak"dedi.


Yeni yılda tamamlanacak

Evrensel Değerler Çocuk Müzesi, Karşıyaka Pazar Yeri ve Yunus Emre Spor Salonu gibi dev projeleri 2017 Yenimahalle'ye kazandıracaklarını belirten Başkan Fethi Yaşar, "İlçemizi geleceğe taşıyacak kalıcı işlere imza atıyoruz. 2017'de de yılmadan, yorulmadan çalışmaya devam edeceğiz. Hali hazırda devam eden dev yatırımlarımızı yeni yılla birlikte tamamlayacağız" şeklinde konuştu.


Altınköy'e ahşap at maneji

Altındağ Belediye Başkanı Dr. Veysel Tiryaki, "Altınköy'e yapacağımız At Maneji ve Ahır projesini 2017 yılında bitirmeyi hedefliyoruz. 100 bin metrekarelik bir alan üzerine kurulan At Maneji ve Ahırı, tamamen ahşap bir yapıda inşa ediliyor. Tesis ata binilecek yerler, açık ve kapalı olmak üzere iki bölüme ayrılacak. Bu tesiste 10 ahır ve 10 at olacak. Bununla birlikte Doğantepe Mahallesi'nde inşaatına başladığımız ve 15 Temmuz şehitlerimizin anısını yaşatacağımız parkın da yeni yılda bitirilmesini hedefliyoruz" şeklinde konuştu.


Sabah
Ankara B.B. 2017.jpg
Ankara B.B. 2017.jpg (28.21 KiB) 1172 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Ankara Büyükşehir Belediyesi Çalışmaları (2017)

Mesaj gönderen faruk gorez » 06 May 2017 19:35

İşte Ankara'daki kentsel dönüşüm projeleri!

Tüm Türkiye'yi etkisi altına alan ve hızla yayılan kentsel dönüşüm çalışmaları Ankara'da da hızlı bir şekilde devam ediyor. İşte Ankara'da devam eden ve tamamlanan kentsel dönüşüm projeleri..
NzE5ODQ0MD-iste-ankaradaki-kentsel-donusum-projeleri.jpg
NzE5ODQ0MD-iste-ankaradaki-kentsel-donusum-projeleri.jpg (33.53 KiB) 1038 kere görüntülendi
Hemen her şehrin ana sorunu olan çarpık kentleşme sorunu kentsel dönüşüm projeleriyle ortadan kalkıyor. Ankara'da 16 Mayıs 2012'de çıkarılan "Afet riski altındaki alanların dönüştürülmesi" kanunundan sonra büyük bir çalışma başladı.

Keçiören'de kentsel dönüşüm projeleri devam ediyor!


Bazı bölgelerde Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) işbirliğinde kentsel dönüşüm yapılırken, bazı bölgelerde ise belediyeler tarafından gerçekleştiriliyor.


TOKİ tarafından Ankara'da 34 kentsel dönüşüm projesi yapıldı. Bu projelerin 12 tanesi tamamlandı, 22 tanesinde ise çalışmalar hala sürüyor.
Ankara'da hangi bölgelerde kentsel dönüşüm yapılıyor?

1-Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 48 Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Projesi ise kent içindeki kaçak yapılar ile çöküntü alanlarla işe başlanıldı.


2-Kuzey Ankara Kentsel dönüşüm projesi ile bölgeye 18 bin konut yapılacak. Bölgede ihalesi yapılan 5 bin 82 konuttan yaklaşık 1.500'ünün yapımı tamamlandı.


3-Ankara Güneypark Kentsel Dönüşüm Projesi toplam 1.5 milyon metrekarelik alanı kapsıyor. Proje kapsamında toplam 7 bin 820 konut üretilecek.


4-Hıdırlıktepe-Atıfbey-İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm Projesi kapsamında ise 2 milyon metrekare alan yenilenecek.
5-Ankara 50. Yıl Parkı ve Çevresi Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi 116 hektarlık alanda inşa edilecek. 2 bin 600 gecekondunun yer aldığı bölge 540. Yıl, Şehit Cengiz Topel, Dilekler, Türközü, Akdere, Topraklık, Çamlık Mahalle sınırlarını kapsıyor.


6-Ankara Şelaleler Vadisi Hacıkadın Kentsel Dönüşüm Projesi 200 hektar alanı kapsıyor.6 bin konutun yeniden inşa edileceği proje kapsamında 800 konut yıkılacak.


7-Mamak Altıagaç-Karaağaç-Hüseyingazi Kentsel Yenileme Projesi toplamda 574 bin metrekare alanı kapsıyor. Projenin ilk etabında inşa edilen 869 konut bu yıl teslim edilecek.


8-Mamak Gülseren-Anayurt Kentsel Yenileme Projesi kapsamında ise evcut bin 237 gecekondunun bin 210'u yıkıldı.Proje 437 bin metrekarelik alanı kapsıyor.


9-Ankara Yenimahalle Pamuklar Mahallesi'nde kentsel dönüşüm kapsamında yıkılan gecekonduların yerine 422 adet yeni konut geldi. Macunköy Mahallesi'nde 683 yeni konut inşa edilirken, Mehmet Akif Mahallesi'nde ise 3 bin 500 konutluk proje hayata geçirildi. Ayrıca aynı bölgedeki Demetevler Mahallesi'nde 25 yıldır devam eden tapu sorunu çözüldü. Demetevler'deki 4 bin aile tapusuna kavuştu.


Hürriyet Ankara Ek

faruk gorez

Re: Ankara Büyükşehir Belediyesi Çalışmaları (2017)

Mesaj gönderen faruk gorez » 20 Haz 2017 15:25

Ankara kentsel dönüşüm çalışmaları Türkiye'ye örnek olacak!

Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, "Bugüne kadar yürüttüğümüz 5 büyük proje kapsamında, 16 milyon 680 bin metrekarelik alanda, 20 binin üzerinde gecekondu yıktık, binlerce konutu da teslim ettik" dedi.

Ankara kentsel dönüşüm çalışmaları Türkiye'ye örnek olacak!
MjUwMTQwNz-ankara-kentsel-donusum-calismalari-turkiyeye-ornek-olacak.jpg
MjUwMTQwNz-ankara-kentsel-donusum-calismalari-turkiyeye-ornek-olacak.jpg (21.9 KiB) 955 kere görüntülendi
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, bugüne kadar yürütülen kentsel dönüşüm projeleri kapsamında 16 milyon 680 bin metrekarelik alanda, 20 binin üzerinde gecekondu yıktıklarını, binlerce yeni konutu hak sahiplerine teslim ettiklerini bildirdi.


Belediyeden yapılan yazılı açıklamada, Başkentte gerçekleştirilen kentsel dönüşüm çalışmalarına ilişkin bilgi verildi.


Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen Gökçek, Ankara'da uyguladıkları kentsel dönüşüm projelerinin, hem Türkiye'ye hem dünyaya örnek olduğunu belirtti.


Başkentte gecekonduları ortadan kaldıran kentsel dönüşüm projelerin hızla devam ettiğini dile getiren Gökçek, "Bugüne kadar yürüttüğümüz 5 büyük proje kapsamında, 16 milyon 680 bin metrekarelik alanda, 20 binin üstünde gecekondu yıktık, binlerce konutu da teslim ettik." bilgisini paylaştı.


- Kuzey Ankara'ya 18 bin konut yapılacak

Açıklamada, "Dikmen Vadisi Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Projesi"nin ilk üç aşamasının tamamlandığı, 4. ve 5. etaplardaki çalışmalarda ise bugüne kadar bin 975 gecekondu sahibiyle uzlaşma sağlanarak, bin 785'inin yıkım işleminin bitirildiği bildirildi.


Bölgede, 443 hak sahibiyle uzlaşma işlemlerinin devam ettiği belirtildi.


TOKİ ortaklığıyla yürütülen ve 10 milyon metrekarelik bir alanı kapsayan "Kuzey Ankara Girişi Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Projesi"nde ise 1. etabın 4 milyon metrekarelik alanında yapım çalışmalarında sona gelindiği, bu kapsamda bölgede 5 bin 807 gecekondunun yıkıldığı ifade edildi. Konutlardan yapımı tamamlananların 2012'de 8 bin 58 hak sahibine teslim edildiği proje çerçevesinde bölgede toplam 18 bin konutun inşa edileceği vurgulandı.


"Yeni Mamak Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Projesi" kapsamında da Mamak'ta 7,5 milyon metrekarelik alanda, 13 bin 500 gecekondunun bulunduğu bölgede, 9 bin 400 gecekondu sahibiyle uzlaşma sağlanarak, 6 bin 100 gecekondunun yıkımının gerçekleştirildiği, yapımı biten konutlardan ise yaklaşık 5 bininin hak sahiplerine teslim edildiği, inşaatı devam eden bin 480 konutun da yıl sonuna kadar yetiştirilmesinin hedeflendiği aktarıldı.


Öte yandan, Çankaya-Oran'da çalışmaları devam eden "Güneypark Kentsel Gelişim ve Dönüşüm Projesi" kapsamında da 7 bin 820 modern ve lüks konut üretileceğine dikkat çekildi.


Ulus'taki "Hıdırlıktepe-Atıfbey-İsmetpaşa Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Projesi"nde, tespiti yapılıp boşaltılan gecekonduların yıkım işlerinin sürdürüldüğü, bugüne kadar 4 binin üzerinde gecekondunun yıkıldığı proje alanında, tarihi Ankara evlerinin restore edildiği anımsatıldı.


Ayrıca, "Ulus Tarihi Kent Merkezi Yenileme Projesi" kapsamında, Hacı Bayram ve civarını içine alacak şekilde bölgenin, tarihi mirasına uygun olarak yeniden restore edileceği kaydedildi.


AA

Cevapla
  • Benzer Konular
    İstatistikler
    Son mesaj