Ankara-İstanbul ikinci YHT hattı

Cevapla
faruk gorez

Ankara-İstanbul ikinci YHT hattı

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Ara 2014 07:33

Ankara-İstanbul ikinci YHT hattında fizibilite çalışması :Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Ankara’yı İstanbul’a doğrudan bağlayacak ve seyahat süresini 80 dakikaya indirecek yüksek hızlı tren hattının Sincan’dan Köseköy’e kadar olan 280 kilometrelik bölümü için fizibilite çalışmaları yapıldığını belirterek, “5-6 firma ilgi duyduğunu belirtti. Firmalarımız ilgi gösterirse ihalesine 2015 yılında çıkmak istiyoruz” dedi.

Bakan Elvan, Ankara-Eskişehir-İstanbul YHT hattını açtıklarını, seyahat süresinin 3,5 saate düştüğünü anımsattı. Ankara’yı İstanbul’a doğrudan bağlayacak YHT hattına ilişkin de çalışmalar yürütüldüğünü ifade eden Elvan, bu hatta Sincan’dan Köseköy’e kadar olan 280 kilometrelik bölüm için fizibilite çalışmalarının yapıldığını kaydetti.

Bu hattın yapımını yap-işlet-devret modeliyle gerçekleştirmek istediklerini dile getiren Elvan, şöyle konuştu:

“Ankara-İstanbul YHT hattına ilgi duyan firmalara bu fizibilite çalışmamızı ve detay bilgileri veriyoruz. 5-6 firma ilgi duyduğunu belirtti. Bu hatta YHT’ler saatte 350 kilometre hız yapacak ve vatandaşlarımız 1 saat 15 dakika, maksimum 1,5 saatte Ankara’dan İstanbul’a ulaşacaklar. Firmalarımız ilgi gösterirse ihalesine 2015 yılında çıkmak istiyoruz.”
http://www.rayhaber.com/2014/ankara-ist ... calismasi/ kaynak
ankara-istanbul-ikinci-yht-hattinda-fizibilite-calismasi.jpg
yht
ankara-istanbul-ikinci-yht-hattinda-fizibilite-calismasi.jpg (21.77 KiB) 799 kere görüntülendi
Dosya ekleri
ankara-istanbul-ikinci-yht-hattinda-fizibilite-calismasi.jpg
ankara-istanbul-ikinci-yht-hattinda-fizibilite-calismasi.jpg (21.77 KiB) 799 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 10179
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Ankara-İstanbul ikinci YHT hattı

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 13 Mar 2018 17:02

HIZLI TREN İÇİN FİZİBİLİTE HAZIR

https://www.youtube.com/watch?v=x2oB-YQuXVI
Ankara-İstanbul arasını 1,5 saate indirecek olan ikinci hızlı tren projesi için Düzce’de çalışmalar başladı. Maliyeti 5 milyar dolar olan proje güzergahının Düzce’den geçmesi için Cumhurbaşkanına hitaben bir mektup kaleme alan Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi öğretim üyesi Prof Dr. Ayhan Şamandar güzergah için Ankara-Bolu-Düzce-Sakarya-İzmit-İstanbul önerisinde bulundu. Mektupla sınırlı kalmayan girişimler bugün düzenlenen çalıştay ile de perçinlendi.


İstanbul-Ankara arası yolculuk süresini 4 saatten 1,5 saate indirecek olan Ankara-Sincan-Çayırhan-Sakarya-İstanbul arasında 5 milyar dolara mal olacak demiryolu projesi için Düzce Üniversitesi çalışmalara başladı. Projenin güzergahının Düzce’den geçmesi için bir fizibilite raporu hazırlayan Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi öğretim üyesi Prof Dr. Ayhan Şamandar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hitaben kaleme aldığı mektupta Ankara-Bolu-Düzce-Sakarya-İzmit-İstanbul güzergahı önerisinde bulundu. Bugün Düzce Üniversitesi’nde yapılan çalıştayda önerilerini ve bu önerilerin faydalarını yaptığı sunum ile sıralayan Şamandar, bu güzergah sayesinde gelişmişlik sıralaması düşük olan Düzce’nin büyümesine de katkı sağlayacağını vurguladı. Mevcut planda maliyetinin 5 milyar dolar olarak belirtilen proje bedelinin önerilen güzergahla 4 milyar dolara düşeceğini belirten Şamandar, önerilen güzergahın tercih edilmesi durumunda faal olan 2 karayolu ve yüksek hızlı tren hattının birbirini destekleyeceğini belirtti. Fizibilitesi yapılan güzergahın diğer faydalarını sıralayan Şamandar, fay hattının belirtilen güzergahta sorun yaratmayacağını belirterek, trafik kazaları, can ve mal kaybının azalacağını, benzin ve mazottan tasarruf sağlanacağını belirterek İstanbul’a göçün de azalacağını kaydetti.

Haber: Ö. YILMAZ

Kaynak ; www.oncurtv.comhttp://www.oncurtv.com/y ... 32062.html

Kullanıcı avatarı
Uygar
Site Designer
Mesajlar: 930
Kayıt: 20 Ara 2014 21:42

Re: Ankara-İstanbul ikinci YHT hattı

Mesaj gönderen Uygar » 13 Mar 2018 22:54

Böyle bir proje gerekli. Ankara havalimanı için de yurtdışı sefer sayıları arttırılması düşünülüyor. İstanbul merkezli havalimanları kapasite üzeri çalışıyor.

Cevapla