BİO İSTANBUL - Ekolojik Biyomedikal Park

Cevapla
faruk gorez

BİO İSTANBUL - Ekolojik Biyomedikal Park

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Kas 2015 15:33

Bio İstanbul'da satışlar yeniden başlıyor!
Başakşehir’de Sazlıdere Baraj Gölü kenarında hayata geçirilecek olan Bio İstanbul'da satışlar yeniden başlıyor, 2 milyon metrekarelik bir alan üzerinde kurulacak olan proje 2.2 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirilecek.

İstanbul Kayabaşı Batı Resneli Çiftliği Bölgesi'nde hayata geçirilecek olan Bio İstanbul projesinde satışlar yeniden başlıyor. Türkiye'nin ilk ekolojik biyomedikal parkı projesi olan Bio İstanbul 2 milyon metrekarelik bir alan üzerinde kurulacak.

Yaşanan imar sorunu nedeniyle hayata geçirilemeyen Bioistanbul'da konsept değişikliğine gidilmesi planlanıyor. İmar sorununun çözüldüğünü ve satışların kısa zaman sonra yeniden başlayacağını söyleyen Emlak Planlama İnşaat Proje Yönetimi yetkilileri proje üzerinde çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

2.2 milyon dolar yatırımla hayata geçirilecek olan Bio İstanbul, İstanbul’un iş merkezlerine 25 kilometre uzaklıkta yükselecek. Türkiye'nin ilk ekolojik biyomedikal parkı projesi olan Bio Istanbul’da ayrıca kaliteli ofis ve iş yerleri, 8 Ar-Ge binası, tıp üniversitesi, sanat performans merkezine ek olarak Sazlıdere Baraj Gölü ve doğa manzaralı konutlar yer alacak.

Bio İstanbul nerede?
Bio İstanbul, İstanbul’un Başakşehir İlçesi’nde Sazlıdere Baraj Gölü’nün yanında yer alıyor. Üç ayrı vadiden oluşan Bio İstanbul arazisi, Atatürk Havalimanı ve inşa edilmesi planlanan üçüncü havalimanına 20 kilometre uzaklıkta bulunuyor.


Ceren YÖRÜK


Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 9748
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: BİO İSTANBUL - Ekolojik Biyomedikal Park

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 02 Mar 2018 16:29

Bio İstanbul ne oldu?
MjA4MzI0ND-bio-istanbul-ne-oldu.jpg
MjA4MzI0ND-bio-istanbul-ne-oldu.jpg (60.8 KiB) 129 kere görüntülendi
Dev firmaların birleşerek Başakşehir Sazlıdere Baraj Gölü'nün yanında hayata geçirmeyi planladığı Bio İstanbul projesi bir türlü başlayamadı. Projenin inşa edileceği bölgede Kanal İstanbul çalışmaları başladı. Peki Bio İstanbul iptal mi olacak?

Bio İstanbul projesi açıklandığı günden bu yana merak uyandıran ve başlaması sabırsızlıkla beklenen bir proje oldu. Ancak proje bir türlü başlayamadı. Başakşehir Sazlıdere Baraj Gölü'nün yanında inşa edilmesi planlanan projeye şimdi komşu olarak Kanal İstanbul projesi geliyor.

Kanal İstanbul projesinin de ne zaman başlayacağı çok konuşulmuştu. Ancak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşma Bakanı Ahmet Arslan projenin ihalesinin 2018 yılında yapılacağını ve aynı yıl ilk kazamanın vurulacağı müjdesini vermişti. Aynı gelişme Bio İstanbıl için de bekliyor. Peki Bio İstanbul'a ne oldu?
İptal mi olacak?

Bio İstanbul projesinde ne satışlar ne de inşaat çalışmaları bir türlü başlamadı. Herkesin merakla beklediği proje başlamayınca akıllara "İptal mi olacak?" soruları geldi. Ancak yetkililerin verdiği bilgiye göre, proje iptal olmayacak, planladığı şekilde yapılacak ancak yapılması beklenen imar planı değişikliği bekleniyor. İmar planı değişikliği tamamlandığında projenin başlaması düşünülüyor.
NzAwNjg5Nz-bio-istanbul-ne-oldu.jpg
NzAwNjg5Nz-bio-istanbul-ne-oldu.jpg (81.38 KiB) 129 kere görüntülendi
2011 yılından beri gündemde olan Bio İstanbul projesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ), TOKİ iştiraki Emlak Pazalarma İnşaat Proje Yönetimi (EPP) ortaklığında kurulan Bio City Development (BCDCO) tarafından hayata geçirilecek. Proje de inşaatın başlamadığı gibi satışlar da başlamadı. 2.2 milyon dolar yatırım bedeli ile planlanan projede yer alacak olan Bio İstanbul Evleri ise farklı bir yaşam biçimi sunuyor. 3 ayrı vadiden oluşması planlanan proje 2 milyon metrekarelik alanda hayata geçirilecek. Projede son teknoloji çocuk hastanesi, inovasyon kampüsü, üniversite, sosyal ve kültürel alanları olacak.
Kanal İstanbul'a komşu

İnşaatı devam eden 3. havalimanına 20 kilometre mesafede, Atatürk Olimpiyat Stadı'nın tam karşısında yer alacak Bio İstanbul projesi Kanal İstanbul'a da komşu olacak. Kanal İstanbul projesi de Küçükçekmece-Sazlıdere-Durusu hattında inşa edilecek.

Esra Nur AÇKI/Emlakkulisi.com

Cevapla