Üsküdar Sahil Düzenlemesi ve Deniz Yapıları Projesi

Cevapla
faruk gorez

Üsküdar Sahil Düzenlemesi ve Deniz Yapıları Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 28 Ara 2016 10:03

Üsküdar sahil dolgu projesinin ayrıntıları belli oldu!

Radar kulesinden gezi parkına kadar olan 1200 metrelik sahil bandında, toplam 10 bin 750 metrekarelik deniz alanı doldurulacak. Bu kısım yeni meydan olarak düzenlenecek
Üsküdar sahil dolgu projesinin ayrıntıları belli oldu!
Radar kulesinden gezi parkına kadar olan 1200 metrelik sahil bandında, toplam 10 bin 750 metrekarelik deniz alanı doldurulacak. Bu kısım yeni meydan olarak düzenlenecek
Üsküdar Sahili’ne yapılacak yeni meydan projesinin ayrıntıları gün yüzüne çıktı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı (İBB) tarafıdan yapılacak “Üsküdar Sahil Düzenlemesi ve Deniz Yapıları Projesi” kapsamında radar kulesinden, gezi parkına kadar olan 1200 metrelik sahil bandında, toplam 10 bin 750 metrekarelik deniz alanının doldurulması planlanıyor.
Proje Üsküdar Çarşı içinde bulunan Ahmediye Meydanı’ndan denize kadar olan 500 metrelik bölümü de kapsarken, Marmaray İstasyon girişinin olduğu bölümünden denize kadar olan kısım yeni meydan alanı olarak düzenlenecek.
Projede 1 adet kazıklı iskele ile 2 adet seyir terası da yer alacak. Söz konusu iskele T şeklinde olarak tasarlanırken, kıyıdan denize uzunluğu 31 metre, genişliğe ise 12 metre olacak.
Gezi yolları, yeşil alan
Proje kapsamında kıyıdan denize doğru yapılacak 2 adet seyir terası ise 2.5 metre uzunluğunda 10 metre genişliğinde inşaa edilecek. Projenin toplam maliyeti 37 milyon 570 bin lira olarak hesaplanırkenproje raporunda şu ayrıntılar yer aldı;
“Kazanılan alanda gezi yolları, yeşil alan ve meydanın uç kısmı yer alacaktır. Proje yaya akışlarının rahatlatılmasına ve tarihi yapıların ortaya çıkartılmasına yöneliktir. Meydan, iki farklı bölüm olarak ele alınmıştır. Birincisi, 3 tesisat binasının olduğu bölümünden denize kadar olan bölüm meydan karakterinde; diğeri ise rekreatif kullanımların yer aldığı ve yaya akışlarının yeniden düzenlendiği bölümdür
”Deprem alanı
Tarihi miras olarak değerlendirilen Üsküdar Meydanı’nın yeniden ele alınmasıyla toplam 30 bin metrekare bir büyüklüğe sahip olacağı vurgulanan raporda projenin batıda radar kulesinden başlayıp kuzey doğuda gezi parkına kadar 1200 metre, güneyde Ahmediye meydanından denize kadar olan 500 metrelik bölümü kapsadığı belirtiliyor.
Milliyet
Üsküdar Sahil Düzenlemesi ve Deniz Yapıları Projesi (2).jpg
Üsküdar Sahil Düzenlemesi ve Deniz Yapıları Projesi (2).jpg (66.61 KiB) 288 kere görüntülendi
Üsküdar Sahil Düzenlemesi ve Deniz Yapıları Projesi.jpg
Üsküdar Sahil Düzenlemesi ve Deniz Yapıları Projesi.jpg (36.69 KiB) 288 kere görüntülendi
emlakkulisi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 6185
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Üsküdar Sahil Düzenlemesi ve Deniz Yapıları Projesi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 11 Mar 2018 16:02

Üsküdar Meydanı yeni yüzüyle görücüye çıkacak!
ODU5NTY0Nz-uskudar-meydani-yeni-yuzuyle-gorucuye-cikacak.jpg
ODU5NTY0Nz-uskudar-meydani-yeni-yuzuyle-gorucuye-cikacak.jpg (71.8 KiB) 105 kere görüntülendi
İstanbul'da iki yakayı birleştiren Marmaray’ın inşasıyla yıllardır meydan olma özelliğini kaybeden Üsküdar Meydanı, yeniden tasarlanıyor.
NzI2MTg2Mj-uskudar-meydani-yeni-yuzuyle-gorucuye-cikacak.jpg
NzI2MTg2Mj-uskudar-meydani-yeni-yuzuyle-gorucuye-cikacak.jpg (43.76 KiB) 105 kere görüntülendi
İstanbul'da iki yakayı birleştiren Marmaray’ın inşasıyla yıllardır meydan olma özelliğini kaybeden Üsküdar Meydanı, yeniden tasarlanıp, yeni yüzüyle görücüye çıkıyor.

Hürriyet gazetesinde yer alan habere göre, kaotik bir oluşumdan yalın tasarımıyla yeniden gün yüzüne çıkarılması planlanan Üsküdar Meydanı, yeni tasarımla geçmişten gelen meydan kurgusu yeniden oluşturmayı hedefliyor. İnşasına başlanan yeni proje nedeniyle, şu sıralar Üsküdar sahilinde hummalı bir çalışma yapılıyor. Proje tamamlandığında, Üsküdar Meydanı’nda, tarihi yapılara erişen, kopuk kalmış yapıları birbirine bağlayan ve tasarım dili evrensel değerlere dayanan doluluk ve boşluk oranlarındaki orantılı değişimle, mekanlar yeniden ortaya çıkarılmış olacak. Projenin hayata geçmesiyle, her yönde yaya ulaşımı kesintisiz sağlanacak ve çeşitli açık alan organizasyonları düzenlenebilecek. Olası deprem gibi afetlerde ise toplanma alanı olarak kullanılabilecek.
MTgzNzE5ND-uskudar-meydani-yeni-yuzuyle-gorucuye-cikacak.jpg
MTgzNzE5ND-uskudar-meydani-yeni-yuzuyle-gorucuye-cikacak.jpg (58.66 KiB) 105 kere görüntülendi
10 AĞAÇ TAŞINACAK

Proje kapsamında 10 ağaç saha dışına taşınırken, yerine 1944 adet ağaç ve çalı dikilecek. 10 bin metrekarelik alan ise kültür çimle yeşillendirilecek. Proje iki aşamada hayata geçirilmiş olacak. Birinci etapta olarak, Üsküdar ‘1. Kısım Sahil Düzenleme Peyzajı’ yapılacak. Birince etap proje alanı, Üsküdar sahil kısmında Üsküdar Evlendirme Dairesi’nin önünden, Harem Otogarı ve Selimiye Kışlası önüne kadar uzanan yaklaşık 2.6 kilometrelik sahil bandını kapsayacak.


Üsküdar ‘2. Kısım Sahil Düzenleme Peyzaj’ı ile ise cadde düzenlemeleri yapılacak. Öncelikle şeritler disipline edilip, araç park cepleri ve otobüs durakları için cadde kesitinin el verdiği yerlerde cepler meydana getirilecek.

Projenin diğer kolu olan açık alan düzenlemelerinde altı farklı açık alanda proje çalışmaları yapıldı. Kamusal alanların konumları ve alan büyüklüklerine göre spor, yürüyüş, çocuk oyun alanı ve seyir noktaları tasarlandı.


Ayrıca Boğaz’la kıyının buluştuğu bu kamusal alanlarda sahil şeridinin genişletilmesi amaçlı kazıklı sistemle bin 377 metrekare dolgu alanları planlandı. Bu şekilde sahil şeridindeki yaya yolu 6 metre olacak şekilde ayarlanıp, yaya yolu ile bütünleşen balık tutma iskeleleri meydana getirildi.
KALDIRIM YÜKSELECEK

Projeyle uygun olan yerlere ise nokta duraklar yerleştirilecek. Kaldırım düzenlemeleri ise engelli kullanıcıların da kullanabileceği şekilde projelendirildi. Buna göre kaldırımlar araç yolundan 5 santimetre yüksekte olacak şekilde kotlar verilip, kaldırım araç yolu bağlantılarında yüzde 5’lik rampalarla erişim sağlanmış olacak. Kaldırım döşemelerinde beton plak taş kullanılacak ve oluşturulan desen ile görsel sürekliliğin sağlanmasına özen gösterilecek.

Kaynak ; https://emlakkulisi.com/uskudar-meydani ... cak/564967

Cevapla