İstanbul Kent Müzesi

Cevapla
faruk gorez

İstanbul Kent Müzesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 28 Oca 2017 14:36

İstanbul Kent Müzesi'nin yapımına başlandı!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından inşa edilecek İstanbul Kent Müzesi'nin yapımına başlandı. Dünya çapında olacak müzede İstanbul’un 8 bin 500 yıllık hikayesi 3 boyutlu anlatılacak.

İstanbul Kent Müzesi'nin yapımına başlandı!


İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) dünya çapında bir müze inşa etmek için kolları sıvadı. Medeniyetlere ev sahipliği yapan İstanbul'un 8 bin 500 yıllık hikayesi bir müzede anlatılacak. İstanbul'un tarih boyunca geçirdiği evreleri tüm yönüyle ele alan İstanbul Kent Müzesi, Topkapı'da Panorama 1453'ün hemen yanında üstü İBB Sosyal Tesisi, altı minibüs garajı olarak kullanılan alana inşa ediliyor.

İLK VE BUGÜNKÜ HALLERİ

Müzenin içerisinde büyük bir İstanbul maketi olacak. Makette İstanbul'un önemli simgeleri yer alacak. Ayrıca Ayasofya, Beyazıt Kulesi, Galata gibi ilk yapıldığına nazaran eklemeler, değişiklikler yapılan önemli tarihi eserlerin ilk halleri ve şimdiki halleri yan yana sergilenecek. Bizans, Osmanlı döneminde mahalle yaşamı, insanların kılık kıyafetleri, pazar alanları, kullanılan araçlar sembolik olarak canlandırılacak. Farklı dönemlerin yansıtılacağı odalara giren ziyaretçiler bir anda kendilerini o dönemin içinde bulacak.ÖNEMLİ SİMGELER

İstanbul'un 39 ilçesinden önemli simgeler de yer alacak. Animasyon, grafik ve diorama tekniklerinin kullanılacağı müzede İstanbul, sadece tarihi eşyalarla değil 3 boyutlu yaşayan bir tasarımla anlatılacak. Kent Müzesi bu özelliğiyle de alışılmışın dışında bir konsepte sahip olacak. Animasyon, grafik ve diorama teknikleri kullanılarak İstanbul'un hikayesi 3 boyutlu yaşayan tasarımlarla anlatılacak.


Animasyon, grafik ve diorama teknikleri kullanılarak İstanbul'un hikayesi 3 boyutlu yaşayan tasarımlarla anlatılacak.YAŞAM ALANI OLACAK

Kent Müzesi, 38 bin metrekare inşaat alanına ve 45 bin metrekare kalıcı açık alana sahip olacak. 6 bin 763 metrekare kalıcı ve bin 460 metrekare geçici sergi alanına, 7 bin 600 metrekare terasa sahip olacak. Ayrıca kütüphane, çocuk atölyesi, gösteri salonu, kafe ve restoranlar bulunacak. Müze inşaatının gelecek yıl içinde bitirilmesi planlanıyor.
Yeni Şafak

Mjg3NDY4Mz-istanbul-kent-muzesinin-yapimina-baslandi.jpg
Mjg3NDY4Mz-istanbul-kent-muzesinin-yapimina-baslandi.jpg (46.76 KiB) 226 kere görüntülendi
NjczNTgwMT-istanbul-kent-muzesinin-yapimina-baslandi.jpg
NjczNTgwMT-istanbul-kent-muzesinin-yapimina-baslandi.jpg (110.89 KiB) 226 kere görüntülendi
NjEwMjEyND-istanbul-kent-muzesinin-yapimina-baslandi.jpg
NjEwMjEyND-istanbul-kent-muzesinin-yapimina-baslandi.jpg (52.62 KiB) 226 kere görüntülendi

Cevapla