Süleymaniye'yi Yenileme Projesi - Süleymaniye Bölgesi Yenileme Alanı Çalışmaları

Cevapla
Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 5099
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Süleymaniye'yi Yenileme Projesi - Süleymaniye Bölgesi Yenileme Alanı Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 23 Oca 2018 19:00

Süleymaniye Bölgesi Yenileme Alanı

Süleymaniye Bölgesi'nin de içinde bulunduğu bölge yıpranan tarihi ve kültürel taşınmaz varlıkların yenilenerek korunması ve yaşatılarak kullanılması amacı ile 24.05.2006 tarihli Resmi Gazete'de yayınlanan 2006/10501 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yenileme alanı olarak ilan edilmiştir.
1.jpg
1.jpg (26.65 KiB) 113 kere görüntülendi
SÜLEYMANİYE TARİHİ GELİŞİM SÜRECİ

Süleymaniye Semt Tarihi , 16.yüzyılda Osmanlı ile başlamış olup ismini Kanuni Sultan Süleyman’dan almıştır.Günümüze kadar korunmuş olan birçok külliye , medrese ve camiler yine o döneme aittir . Bunun sonucu olarak Süleymaniye , özellikle 17. yüzyılın ilk çeyreğine kadar ulemaların semti olmuştur.O dönemlerde yapılan bu eserlerle birlikte bu bölgedeki ticari amaçlı birçok dükkan ,aynı işlevlerini günümüzde de devam edebilmektedir .
Süleymaniye ,maalesef 20.yüzyıl başlarından itibaren eski önemini yitirmiştir. Önceleri seçkin ve zengin zümrenin tercih ettiği yer iken ,sonraları etrafı yoksul yerleşim alanlarıyla çevrilen bir yer olmuştur . 1950'lere kadar geleneksel bina yapısı korunanabilse de zamanla oluşan tahribat ve yangınlar sonucu büyük kısmı yok olmuştur. Bütün bunlara rağmen hala günümüze kadar özelliklerini koruyan birçok sokak ve evler bulunmaktadır.
Bugünkü Süleymaniye Semti, Süleymaniye Camisi ve çevresinde bulunan külliyenin bazı yapılarıyla birlikte turizmin öncelik kazandığı tarihi bir semttir. Külliyenin geleneksel özelliği olan medrese eğitimi bugün İstanbul Üniversitesi tarafından yürütülmekte, Darüşşifası bugün Süleymaniye Doğumevi, Darüzziyafesi turistlere hizmet veren pahalı lokantalar, Şeyhülislamlık İstanbul Müftülüğü olarak hizmet vermekte, bir bakıma tarihteki işlevini devam ettirmektedir
clip_image004.gif
clip_image004.gif (141.68 KiB) 113 kere görüntülendi
Süleymaniye Bölgesi yıpranan tarihi ve kültürel taşınmaz varlıkların yenilenerek korunması ve yaşatılarak kullanılması amacı ile 24.05.2006 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 2006/10501 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile yenileme alanı olarak ilan edilmiştir

PROJENİN AMACI
İstanbul’un, 2010 Avrupa Kültür Başkenti seçilmesi ile birlikte İstanbul’u ve Fatih İlçesi’ni, tarihi ve kültürel değerlere sahip çıkan, hizmet sektörlerinin, ticari, turistik ve kültürel aktivitelerin bir arada var olduğu bir kent olarak yeniden tanımlamak ve İstanbul’un ve Fatih’in ulusal ve uluslar arası ve ön önemlisi de yerel seviyede pozitif ve çekici bir kent etkisi yaratmasını sağlamak, her türlü afetlere ve risklere dayanıklı mimari dokunun korunması ve yaşatılmasını sağlayacak, güvenilir, sürdürülebilir ve yaşanabilir kentsel yerleşme dokusu oluşturmaktır .

PROJENİN HEDEFLERİ
Kentsel yenileme projesi sürecinde temel olarak;

Değişimi yönetebilen
İnsana ve tarihi değerlere saygılı
Geniş kapsamlı ve katılımcı bir proje yaklaşımı benimsenmektedir.

Proje kapsamında;

Yok olan eski eser binaların rölöve - restitüsyon - rekonstrüksiyonu
Mevcut eski eser binaların restorasyonu
Çevre ile “uzlaşır” yeni bina projeleri amaçlanmaktadır .


Süleymaniye Yenileme Alanında yürütülecek çalışmalar için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile Belediyemiz arasında bir protokol hazırlanmış ve protokol 13.09.2006 tarih, 1528 sayılı karar ile kabul edilmiştir. Bu protokol gereğince Süleymaniye Yenileme Alanı 5 adet uygulama bölgesine ayrılmış olup, 1.etabın bir bölümünde Belediyemizce çalışmalar yürütülmektedir.

Belediyemizce çalışmaları yürütülen alanda 39 ada 733 parsel yer almaktadır. 319 tescilli SMÖ yapı, 26 adet anıt eser bulunmaktadır.

http://www.fatih.bel.tr/icerik/1158/sul ... e-projesi/
3.jpg
3.jpg (159.37 KiB) 113 kere görüntülendi
4.jpg
4.jpg (53.06 KiB) 113 kere görüntülendi
5.jpg
5.jpg (150.99 KiB) 113 kere görüntülendi
6.jpg
6.jpg (46.35 KiB) 113 kere görüntülendi
7.jpg
7.jpg (100.19 KiB) 113 kere görüntülendi
8.jpg
8.jpg (98.02 KiB) 113 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 5099
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Süleymaniye'yi Yenileme Projesi - Süleymaniye Bölgesi Yenileme Alanı Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 23 Oca 2018 19:01

Tarihi Süleymaniye evleri yenilenecek!

İstanbul'un tarihi merkezleri arasında yer alan Süleymaniye'deki ahşap cumbalı evler, "Süleymaniye'yi Yenileme Projesi" ile ihya edilecek.
NTE4NDI0Mz-tarihi-suleymaniye-evleri-yenilenecek.jpg
NTE4NDI0Mz-tarihi-suleymaniye-evleri-yenilenecek.jpg (19.82 KiB) 112 kere görüntülendi
'Süleymaniye'yi Yenileme Projesi' ile tarihi semtteki ahşap cumbalı evlerin yenilenmesi planlanıyor. Proje kapsamında ilk etapta 39 ada 733 parselde toplam 707 ev yenilecek.Bu yıl içerisinde başlaması planlanan Tarihi Süleymaniye evleri yenileme projesinde 102 bin 185 metrekarelik alanda tarihi olmayan binaların tamamı yıkılıp tescilli binalara uygun hale getirilecek.Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Süleymaniye'nin UNESCO tarafından tarihi Yarımada'da korunması gereken "dünya mirası" olarak görülen yerlerden birisi olarak kabul edildiğini söyledi.Demir, projeyle Süleymaniye'nin kendisine ait ahşap cumbalı evlerin yeniden ihya edilmesinin hedeflendiğini de açıkladı. Proje hakkında açıklamalar yapan Demir, şöyle devam etti:"KİPTAŞ ile Fatih Belediyesi'nin birlikte yürüteceği Süleymaniye'yi Yenileme Projesi'nde önemli aşamalar katedildi. Proje 39 ada, 733 parsel ve 102 bin metrekarelik alanda 707 binayı ilgilendiren büyük bir dönüşüm ve yenilemeyi kapsıyor. Süleymaniye'nin bütün alanlarındaki mevcut binaların zaten rölöveleri çıkartılmış ve planları hazırlanmıştır. Önceki dönemde yok olan bütün binaların geçmişine ait belge, bilgi ve görüntüleri toplanıyor. Belgelerden hareketle geçmişte yok edilen evlerin yeniden ihyasıyla ilgili çalışmalar yapılacak."Özellikle 39 adanın ilk 6 adasıyla ilgili çalışmaların neredeyse bittiğini, bunların projelerinin Anıtlar Kurulu tarafından onaylandığını dile getiren Demir, "KİPTAŞ ile başlamayı planladığımız ve ciddi bir emek içeren projede, 380'i tarihi olmayan, 327 de tescilli bina var. Projeler yapılarak tescilli binalar esas alınarak diğer binalar, yükseklikleri ve mimarı tarzları tarihi binalara uygun şekilde yakılıp yeniden yapılacak. Hayalini kurduğumuz İstanbul'a ahşap, cumbalı ve en fazla üç katlı evlerin olduğu Süleymaniye'de kavuşacağız." ifadelerini kullandı.KİPTAŞ tarafından satın alınan çok katlı binaların yıkıldığını aktaran Demir, şunları kaydetti:"Bırakın yoğunluğu arttırmayı, koca koca binalar yıkılıp yoğunluk üçte iki oranında azaltılacak. Burada kentsel dönüşüm ve yenileme gerçekleşmiş olacak. Bizim proje uygulayacağımız alan 39 ada. Bu neredeyse Süleymaniye'nin üçte birine tekabül ediyor. Bir üçte birlik kısmında İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışmalar yapıyor. Süleymaniye ile Haliç arasındaki kısım da üçüncü alanımızdır. Orasıyla ilgili de şu anda fikir aşamasındayız. Üçe ayrılan Süleymaniye'nin bütünüyle ilgili bir çalışma var." dedi.

Emlakkulisi.com

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 5099
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Süleymaniye'yi Yenileme Projesi - Süleymaniye Bölgesi Yenileme Alanı Çalışmaları

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 26 Şub 2018 22:31

Süleymaniye’nin yenilenmesine Katar imzası
Katar’ın en önemli yatırım şirketlerinden Al Rayyan Hospitality’nin Türkiye birimi Diar Süleymaniye Gayrimenkul firması ile Kuzu İnşaat yeni bir ortaklığa imza atıyor.

404958.jpg
404958.jpg (107.65 KiB) 82 kere görüntülendi
Diar Süleymaniye Gayrimenkul A.Ş ile Kuzu İnşaat, Süleymaniye Yenileme Alanı projesi için bir araya gelme kararı aldı. Proje için tüm izin ve ruhsatların alınması, proje kapsamındaki inşaat işlerinin icra edilmesi ve tamamlanması, yapı kullanma izinlerinin temini ve kat mülkiyeti tapularının çıkarılması amacıyla Katarlı ve Türk firmalar, ortak bir şirket kurmaya karar verdi. Bununla ilgili resmi kurumlara da başvuru süreci başladı.
532 milyon lira sermayesi var

Türkiye’nin önde gelen gayrimenkul firmalarından olan Kuzu İnşaat’ın ortak olduğu Diar Süleymaniye 2014 yılında kuruldu. Nisan ayında Al Rayyan Hospitality Gayrimenkul A.Ş ile kuurlan şirket 2015’te isim değiştirdi ve Diar Süleymaniye Gayrimenkul adını aldı. 532.5 milyon TL’lik sermayesi olan şirketin yönetiminde tamamı Katarlı 5 yönetici var.
Kentsel yenileme 2006’da ilan edildi

Hatırlatmakta fayda var. UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesinde yer alan Süleymaniye Camii ve külliyesinin hemen yanında yer alan 102 bin metrekarelik alanda, 733 parsel üzerindeki 5 mahallede 327'si tescilli 707 bina yenilecek. Süleymaniye'de dönüşüm inşaatları önümüzdeki mayıs ayında başlayacak. 2006'da kentsel yenileme alanı ilan edilen, 2010'dan beri yıkımların devam ettiği Süleymaniye'de bugüne kadar 300'e yakın bina yıkıldı ya da boşaltıldı.

Kaynak ; https://www.dunya.com/gundem/suleymaniy ... eri-404958

Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj