Fatih

faruk gorez

Fatih

Mesaj gönderen faruk gorez » 07 Şub 2015 15:18

Yenikapı'daki tarihi binalar restore edilecek!
Fatih Belediye Başkanı Demir: "Dönüşümü yapacağımız bölge, 58 bin metrekarelik bir alan. Burada 105'i tescilli tarihi eser olmak üzere 309 yapı var. Yalı Mahallesi'nde Kennedy Caddesi'ne cephesi olan parsellere otel izni verdik. Oteller 3 katlı olacak" dedi.

Osmanlı döneminden kalma Yenikapı Yalı Mahallesi'ndeki tarihi binalar, Yenileme Alanı Projesi kapsamında aslına uygun restore edilecek.

Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, AA muhabirine, Yedikule-Yenikapı 3. Etap Yalı Mahallesi Yenileme Alanı Projesi hakkında bilgi verdi.

Yenikapı Marmaray İstasyonu ile sahildeki dolgunun hemen yanındaki Kennedy Caddesi arasındaki bölgenin Yalı Mahallesi olduğunu belirten Demir, dönüşümü gerçekleştirilecek 58 bin metrekarelik alanda 105'i tescilli tarihi eser olmak üzere 309 yapı bulunduğunu söyledi.

Bu tarihi binaların restore edileceğini aktaran Demir, "Avan projelerini de yaptık. Daha sonra Anıtlar Kurulu'na gittik. Proje oradan onaylandı. Şu anda 'askı süresi'nde... Bu süre bittikten sonra öngördüğümüz mülk sahipleri ile uzlaşarak gerçekleştirdiğimiz dönüşüm projesi hayata geçecek" diye konuştu.

Demir, dönüşüm projesinde Bakırköy'e giden sahildeki en ön parsellere, otel alanı müsaadesi verdiklerine dikkati çekerek, bölgenin Yalı Mahallesi'ne katma değer sağlayacak güzel bir mahalle olacağını anlattı.

- "Depolar ve ambarlar kaldırılacak"
Sahile yakın görülen binaların yıkılıp geriye çekileceğini anlatan Belediye Başkanı Demir, şunları kaydetti:

"Yalı Mahallesi'nde Kennedy Caddesi'ne cephesi olan parsellere otel izni verdik. Oteller 3 katlı olacak. 3 kattan fazla olması mümkün değil. Arka taraflarda da yine maksimum 3 katlı binalar olacak. Konut ve ofis olacak. Ön taraflar yeşil alan olacak. Namık Kemal Caddesi ile Kennedy Caddesi'nin bitişiğindeki kesişme noktasındaki lojistik depolar ve büyük ambarlar kaldırılacak. Oraya da ofis bloğu olacak. Yenikapı'da Marmaray'ı kullanacaklar ile bölgede yaşayanların ihtiyacını karşılayacak otopark koyduk. Burada 2 ay sonra arzu ettiğimiz değişimler gerçekleşecek. Belediye olarak da zorlama yok. Biz sadece projelerini yaptık. Anıtlar Kurulu'ndan onayını gerçekleştirdik. Buradaki mülk sahipleri kendileri karar verecek. Biz insanların evini yıkmıyoruz. Önünü açıyoruz."

- "Bir de cami yapılacak"
İstanbul'a örnek olacak bir çalışma gerçekleştirdiklerini dile getiren Mustafa Demir, bölgenin dönüşüm projeleri sayesinde son 5 yılda çok fazla katma değer kazandığını vurguladı.

Demir, Marmaray'ın ardından tüp geçidin de faaliyete geçmesiyle bölgenin İstanbul'un bileşkesi olacağına işaret etti. Tarihi bölgenin böylece cazibe merkezi haline geleceğini anlatan Demir, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yalı Mahallesi, Osmanlı dönemi ve öncesinden kalma tarihi bir yer. Osmanlı döneminde de iyi değerlendirilmiş bir mahalle. O kültürü devam ettireceğiz. Mimari ve sokak siluetleri açısından başka bir yerden kopya çekmeye gerek yok. Özgün mimarimizi, geçmişten gelen şehir yapımızı devam ettireceğiz. Osmanlı mimarisi yaşatılacak. Tarihte Yalı Mahallesi neyse tekrar canlanacak ve daha da kıymetlenecek. 58 bin metrekarelik alanın tam ortasında da kilise var. Mahallenin merkezi orası. İmar planları yaparken bir de cami koyduk. Küçük meydanlar oluşturmak suretiyle buranın cazibesini artıracak çalışmalar yaptık."

- Fener-Balat'taki tarihi evlerde dış cephe düzenlemesi
Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, tarihi yapıların hayata kazandırılması için çalışmalar yaptıklarını ifade ederek, Fener ve Balat'ta Yıldırım Caddesi'nde düzenleme yapıldığını anlattı.

Bölgedeki yapıların 3 katlı tarihi eserler olduğuna dikkati çeken Demir, "Şu anda tarihi binaların cephe çalışmasını yapıyoruz. Boyuyoruz ve binaların ufak tefek tadilatını da yapıyoruz. Havaların ısınmasıyla bütün yolları yeniden yapacağız. Oraları yaparken doğal malzeme kullanacağız. Orası da bizim arzu ettiğimiz çehreyi kazanacak" dedi.

AA
OTg0OTk3ND-yenikapidaki-tarihi-binalar-restore-edilecek.jpg
OTg0OTk3ND-yenikapidaki-tarihi-binalar-restore-edilecek.jpg (154.01 KiB) 2049 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: FATİH BEL..PROJE ve ÇALIŞMALARI

Mesaj gönderen faruk gorez » 08 Şub 2015 18:31

Eminönü otel cenneti olacak yarımadada yüksek kat bitecek!

Fatih Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, Uludağ Zirvesi'nde yatırımcı avını çıkacak, dönüşümü anlatacak: Bir bölgeye sıkışmış değerin, tüm bölgeye yayılmasının önünü açacağız diye konuştu
Fatih Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, Uludağ Zirvesi'nde yatırımcı avını çıkacak, dönüşümü anlatacak: Bir bölgeye sıkışmış değerin, tüm bölgeye yayılmasının önünü açacağız. Yatırımcılara diyoruz ki, turizm alanını genişletelim, konut alanlarını otel alanlarına dönüştürelim, karşılığında tek talebimiz var; İmar planına uyun.

Çocukluğumda “İstanbul’a inmek’ diye bir tabir vardı. “İstanbul’a iniyorum” diyenin Eminönü-Sirkeci tarafına gittiği anlaşılırdı. Artık bir sürü İstanbul var. Her şeye rağmen, hele çarpık yapılaşmaya rağmen Eminönü-tarihi yarımada hâlâ İstanbul’un kalbi, en azından turistler açısından. Sultanahmet’i, Ayasofya’yı, Kapalı Çarşı’yı, Mısır Çarşısı’nı, Yerebatan Sarnıcı’nı görmeden İstanbul’u gördük kabul edilmez. Fatih Belediyesi Başkanı Mustafa Demir, başta Eminönü olmak üzere, tüm yarımadanın turizm açısından cazibe merkezi haline getirilmesi için büyük bir dönüşüm projesini başlatıyor. Eminönü bölgesi turizm bölgesi ilan edilecek. Kamudan 5 kuruş kaynak alınmadan, ekonomik motivasyonla dönüşüm yapılacak.

Sohbet konuğum Fatih Belediyesi Başkanı Mustafa Demir:

Davos’a gidip yatırımcı arayan ülke liderlerine tanık olmuştuk da siz de Uludağ Zirvesi’ne hazırlanıyormuşsunuz, doğru mu? Yatırımcı avına mı çıkacaksınız?
Yatırımcı avından çok Fatih’in ve tarihi yarımadanın mevcut potansiyelini, hedeflerimizi yatırımcılara ve özellikle turizmcilere anlatmak için bir fırsat olarak düşündük. Gelecek 5 yıl içinde turizm adına, tarihi yarımadada, özellikle Eminönü ve çevresinde neler düşünüyoruz, yatırımcıları çekmek için, özendirmek için neler yapabilirizi paylaşacağız. Arama konferansı yapıyoruz. Düşüncelerimizin hayata geçebilmesi için şüphesiz Büyükşehir Belediyesi’nin, Anıtlar Kurulu’nun onayı gerekiyor. Sivil toplum kuruluşlarının, şehir plancılarının, mimarlarının da onayı gerekiyor. Bir şehir ile ilgili mevcudun dışında bir şeyler düşünüyorsanız beraber hareket etmek zorunda olduğunuz insanlar da var. Sultanahmet, Kadırga, Nişanca, Hocapaşa, Sirkeci ve nispeten Sultanhamam ve çevresiyle ilgili radikal kararlar vermemiz gerekiyor. Süleymaniye ve çevresiyle ilgili de ayrıca çalışmalarımız var. 1930’lardan beri, şehir plancısı Proust’un temelini attığı bir plan üzerinde çalışıyoruz.

Harlem gibi oldu

Aşılmaz kriter olarak kullandığımız Proust’un ilkeleri, temelde haklı ama artık günümüz ihtiyaçlarına cevap vermiyor. Mevcut plana göre Nişanca, Sultanahmet ve Süleymaniye yerleşim bölgesi olarak düşünülmüş. Burada aile otursun denilmiş, düşünce doğru da. Bizim arzu ettiğimiz şehri oluşturmak mümkün olmadı bu düşünceyle. Kumkapı, Kadırga, Nişanca’ya gidin şu an dönemin Harlem’i fonksiyonunda. Aileler çekildi, yerine günü birlik kiraya verilen yerler oluştu. Ayakkabıcıların olduğu Gedikpaşa’daki işhanlarının hepsi çok aktif çalışıyordu. Biz büyük imalathanelere müsade etmiyoruz. O zaman da güzelim iş hanları işlevsiz kalıyor. Kapalıçarşı çevresindeki, Mahmutpaşa’daki iş hanları bomboş. Biz onlardan emlak vergisi alırken zorlanıyoruz, hatta hak veriyoruz hiçbir geliri yok. Bu yerlerin turizme kazandırılması çabamız var.

Kamu 5 kuruş harcamadan Eminönü yenilenir

Tarihi yarımadada ve özellikle Eminönü bölgesinde yapılacaklara ‘özel dönüşüm modeli’ diyorsunuz. Aslına uygun olarak yıkılıp yeniden yapılmasından, restorasyondan farkı ne? Kentsel dönüşüm belediyelerin vazgeçilmezi. Hazır, binalar depreme uygun hale getirilirken, hayal ettiğimiz fırsatları da tanıyacak. Sağlıklı binaların olması dönüşüm hedeflerimizden bir tanesi. İhtiyacımız olan meydanların, yeşil alanların oluşturulması, otopark sorununun çözülmesi, donatı alanlarının yani toplumun ortak kullanabileceği alanların oluşturulması açısından da önemli bizim açımızdan. Eminönü ve Fatih’te kımıldayacağınız alan bile yok. Binalar çok yüksek, mevcut imar planlarında Fatih 4 kat, maksimum yükseklik 5 kattır ki o da Vatan, Millet gibi büyük caddelerde var. Proust’un kuralları bu.

Proust’un planı güzel de bugüne kadar uygulansaydı bu kadar yüksek bina olur muydu?
Tabii ki uygulanmamış. Nasıl uygulayabilirsiniz, en azından Eminönü’nde? Bir cadde düşünün bir tarafında turizm, otel alanı, karşı taraf da konut alanı. Turizm alanındaki bir binanın değerini, konut alanındaki benzer bir bina ile mukayese ettiğinizde fark en az 10 kat. Biz diyoruz ki, madem böyle bir değeri var ve talep de var, Uludağ zirvesinde de bunu anlatacağım. Biz turizm alanlarını genişletelim, konut alanlarını otel alanlarına dönüştürelim ama karşılığında tek talebimiz var: Otele dönüştürüldüğünde imar planını aynen uygulayacaksınız. Kamu, belediye olarak 5 kuruş harcadamadan Eminönü’nün yıkılıp yeniden yapılacağına inanıyorum.

Hanlar otel olabilecek

Eminönü turizm bölgesi mi olacak?
Her taraf tabii ki turizme açılmayacak. Kurum ve kuruluşlarla çalışıp bir karar vermemiz gerekiyor. Anıtlar Kurulu tarafından onaylanmış güzel bir çalışma var. Eski hanlarımızı, yani avlulu hanlarımızı otel yapma imkanı çıktı. Onun dışında da bir sürü boş yer var. Bir de Süleymaniye, Küçükpazar, Unkapanı çevresinide konut alanı olsun istiyoruz. Nişanca çevresinde mutlaka konut olsun diye zorlamamız olmayacak, başka türlü çöküntü alanlardan kurtulamayız.

Turizmde çok talep var

Bölgeye yatırımcıyı nasıl çekeceksiniz?
Turizm alanları genişletilebilir. Bazı bölgeleri otel alanı çevirirseniz ki şu an da zaten muazzam bir talep baskısı altındayız. Mevcut sisteme göre otel yapamazsın, ev yapabilirsin diyoruz. Resmi izin vermiyorsunuz, illegal bir dönüşüm var.

Potansiyeli 30 milyar dolar

Kamu 5 kuruş harcamayacak ama Eminönü'nün turizm alanına dönüşümün maliyeti ne?
Dönüşüm maliyetine biz karışmıyoruz. Diyelim ki sizin paranız var otel yatırımı yapmak istiyorsunuz ama yapamıyorsunuz. Çünkü imar planlarındaki otel alanı net ve gayrimenkul değerleri çok yüksek, çok şişmiş. Mevcut otellerin de yapıları çok yüksek, imar planlarına uymuyor aslında, zamanında izin verilmiş. Biz otel yatırım alanını genişleteceğiz, o zaman fiyat düşecek. Tarihi yarımadanın değeri 30 milyar dolar. Turizm, kültür ve ekonomiye katkı değeri, daha doğrusu potansiyeli. Biz, talebi serbest bırakırsak, 2-3 yıl içinde mevcut turizm kapasitemiz 4 misli artabilir. Şu an bölgede 40 bin yatak kapasitemiz, 800 otelimiz, 240 pansiyonumuz var. Tüm binalar yıkılıp alçak katlı olacak. Böylece mimarisi tam arzu ettiğimiz şekilde olacak.

Artık trafiğe kapatılabilir

Eminönü ne zaman trafiğe kapatılacak?
Hedefimiz tamamen kapatmak. Sarayburnu’ndan Aksaray, Unkapanı’na kadarki alan, yani eski Eminönü. Şu ana kadar üçte birini yayalaştırdık zaten.

Yayalaştırma konusunda karşı çıkanlar da var, yaşlı, engelli insanlar nasıl çıkacak diyorlar.
Turist otobüsleri yine geliyor Sultanahmet’e kadar. Eskisi gibi sadece otobüsler park etmiyor. Marmaray olmasa, alternatif ulaşım aracı olmadan Sirkeci ve çevresini nasıl yayalaştırabilir siniz? Ankara Caddesi, Cağaloğlu’nda, Sirkeci’de, Vezneciler’de metro çıkışımız var. Eminönü’nün ortasından geçip, Kabataş’a giden bir de tramvay var. Esnaf da sabah 10’a kadar, akşam da 18’den sonra lojistiğini yapabilir. Kışın saat 18’den sonra in cin top oynuyor, bu hiç istemediğimiz bir şey. En cesur yayalaştırma 2010'da Sirkeci alanındaydı. İlk etapta sıkıntı oldu tabii ki esnaf iş yapamayız endişesi taşıyordu, 1.5 yıl sonra kamuoyu araştırması yaptık yüzde 85 memnuniyet oranı çıktı. Dünyanın her tarafında yayalaştırılan bölgede değer, alışveriş, turizm geliri artıyor.

iSKi arkası ilk örnek proje

Aksaray’daki İSKİ binasının çevresinde eskiden parçacılar vardı. Otel alanına çevirdiğimizde dedik ki, koşulumuz binanın temeli 200 metrekareden aşağı olmayacak. Neden? Çünkü 50-100 metrekarelik otel olmasın, standardı düşmesin ki amacı dışında otel kullanılmasın. O bölgedeki sınır 5 kat. Anıtlar Kurulu’ndan ve Büyükşehir’den projeler onaylandı, şu anda askı sürecinde. İki ay sonra inşaat başlar.

Erdoğan'ın sitem ettiği gökdelen...

Müthiş bir dönüşümden söz ederken, imara aykırı yüksek binaların 4-5 kata çekileceğinden bahsediyorsunuz ama Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, başbakanlığı döneminde sitem ettiği, tarihi yarımadanın silüetini bozan gökdelen de durmaya devam ediyor.
Ben o işin mağduruyum. Fatih’in sınırları dışında olduğu için konuyu girmek istemiyorum ama İstanbul’un silüetinde minarelerin arkasında böyle bir binanın olması kabul edilir bir şey değil. Kimsenin de içine sinmedi. Türkiye’de içine sindiren var mı, bilmiyorum. Çözülür mu? Bakacağız. Herkes gibi biz de çözümü için bekliyoruz.


Akşam


Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 16649
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: FATİH BEL..PROJE ve ÇALIŞMALARI

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 29 Ara 2018 20:28

49509475_2060714614007849_7819595270743654400_n.jpg
49509475_2060714614007849_7819595270743654400_n.jpg (75.78 KiB) 587 kere görüntülendi
Fotoğraf: Herman Kavak

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 16649
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Fatih

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 13 Oca 2019 21:27

48991421_2080049052074405_5923522979433545728_n.jpg
48991421_2080049052074405_5923522979433545728_n.jpg (146.58 KiB) 570 kere görüntülendi
Fotoğraf : Hayati İnaç


Kalenderhane Camisi / Vezneciler, Fatih

12. yüzyılda Patrik Kyriokos tarafından yaptırılmıştır. Bizans dönemindeki adı kesin olarak bilinmemekle birlikte, bir müddet Akataleptos ismi ile İsa’ya ithaf edilmiş bir kilise olduğu savunulmuştur. Ancak bu konuda güvenilir bir kaynak bulunamamıştır. Ayrıca yapının kiliseden öte, bir manastır olduğu da anlaşılmaktadır. Kilise, 13. yüzyılda İstanbul’un Latinler tarafından işgali sırasında Katolik Kilisesi olarak kullanılmıştır.

"Kalenderhane Camisi, Fatih Sultan Mehmet, fetihten sonra bu kiliseyi Kalender dervişlerine tahsis etmiştir. Manastır odalarının onarılarak dervişlere verilmek suretiyle eğitilmesi amaçlanmıştır. 18. yüzyılın ilk yarısında Darüssaade Ağası Makbul Beşir Ağa tarafından tamir ettirilerek camiye çevrilmiştir.
Kasvetli ve karanlık halinden kurtulması için yeni pencereler açılmış, minare ve hünkar mahfili eklenmiştir. Beşir Ağa burada, Sahih-i Buhari’nin okunması için de bir hoca vazifelendirmiştir.

Bir yangında harap olan cami, 1854 yılında tamir edilmiştir. 1930 yılındaki fırtınada büyük hasar görmüş, minaresi yıkılmıştır. Bu harap haliyle evsiz-barksız insanların meskeni olmuştur. 1966-1972 tarihleri arasında Harvard Üniversitesi ile İstanbul Teknik Üniversitesi’nin müşterek çalışması ile onarılmış, tekrar ibadete açılmıştır.

Kalenderhane Camisi, biri büyük, biri küçük olmak üzere iki kubbelidir. Küçük merkezi kubbe, haç şeklindeki iç hacmin üzerini örter. Köşeleri, kum saatli mihrap oldukça güzel bir eserdir. Minber, tahtadan olup, ampir üslubundadır.

Kalenderhane Camii, İstanbul’un önemli anıtsal eserlerindendir. İç mekanında bulunan mozaik panolar, yapıldıkları dönemin en güzel örneklerindendir. İçindeki resimler ise Arkeoloji Müzesi’ne götürülmüştür. Bunlardan biri Bebek İsa panosudur. Bu pano, kilisenin daha eski tarihlerde yapılmış başka bir kilise (muhtemelen Bakire Meryem veya Sen Vergine Kilisesi) üzerine yapıldığını göstermektedir.

Kalenderhane Camisi‘ye giriş, çukurda kalmıştır. Aslında bu zemin, Bizans çağındaki İstanbul zeminidir.

Alıntıdır

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 16649
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Fatih

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 13 Oca 2019 21:32

Yedikule
50063354_2082091268536850_1599488345501597696_n.jpg
50063354_2082091268536850_1599488345501597696_n.jpg (180.47 KiB) 568 kere görüntülendi
Fotoğraf : Mordo Öterkuş

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 16649
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Fatih

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 10 Şub 2019 22:45

Fatih
51922876_2123440371068606_3156687021372604416_n.jpg
51922876_2123440371068606_3156687021372604416_n.jpg (97.1 KiB) 532 kere görüntülendi


Fotoğraf : Recep Musab

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 16649
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Fatih

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 21 Şub 2019 23:48

Fatih Camii

52653268_2140993609313282_1119108129028571136_n.jpg
52653268_2140993609313282_1119108129028571136_n.jpg (106.28 KiB) 520 kere görüntülendi
Fotoğraf : İrfan Kara

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 16649
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Fatih

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 23 Şub 2019 17:14

52983083_2143888042357172_2119002345470689280_n.jpg
52983083_2143888042357172_2119002345470689280_n.jpg (95.3 KiB) 515 kere görüntülendi
Fotoğraf : Abdullah Şahin

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 16649
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Fatih

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 24 Şub 2019 22:15

52827972_2261467567250454_2258683959065968640_n.jpg
52827972_2261467567250454_2258683959065968640_n.jpg (78.95 KiB) 512 kere görüntülendi
Fotoğraf : Mehmet Çetin

Cevapla