ReGen Köyü Modeli

Sektörel gündem,Belediyeler; haber arşivi niteliğinde paylaşımlar..
Cevapla
faruk gorez

ReGen Köyü Modeli

Mesaj gönderen faruk gorez » 31 May 2016 10:36

Gelecek: ReGen Köyü


“Sürdürülebilirlik” bu sitede çok duyulan bir kavram… Bu kavramı çok farklı örneklerle buraya taşıdık/taşıyoruz. Çünkü kendi kendine yetebilirlik, kaynakların devamlılığı, yenilenebilir enerji, üzerinde yaşadığımız dünyanın geleceği demek…

İşte Hollanda’da bu yaz yapımına başlanacak ReGen, sürdürülebilirlikle ilgili tüm bu unsurları bir araya toplayacak bir mahalle… Bir zamanlar “ütopya” olarak bakılan proje Danimarkalı bir mimarlık firması tarafından Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da hayata geçirilecek.


3060167-inline-1g-this-new-neighborhood-will-grow-its-own-food-power-itself-and-handle-its-own-waste.gif
3060167-inline-1g-this-new-neighborhood-will-grow-its-own-food-power-itself-and-handle-its-own-waste.gif (85.22 KiB) 430 kere görüntülendi


ReGen Köyü, tamamen kapalı bir sistemin deneneceği dünyadaki ilk mahalle olacak. Bu ne mi demek ? ReGen, enerjisini ve besin ihtiyacını kendi üretecek… Atık konusunda ise kapalı bir döngü sistemi işletilecek. Kompost atıklar, çiftlik hayvanları tarafından tüketilecek. Kalan atık ise asker sinekler tarafından… Bu asker sinekler balıklar tarafından yenilecek, balık atıklarıysa meyve ve sebze üretilecek sulu tarım sistemlerini gübreleyecek.
regenkoyu7.jpg
regenkoyu7.jpg (64.99 KiB) 430 kere görüntülendi
Peki elektrik ve ısınma için enerji üretimi nasıl gerçekleşecek ? ReGen köyünde enerji, jeotermal, güneş, güneş-termal, rüzgar ve katı atıktan elde edilecek.

Köyün ihtiyacı olan su ise bir depolama-dağıtma sistemi aracılığıyla hem tarım hem de içmek için kullanılacak.
regenkoyu2.jpg
regenkoyu2.jpg (55.89 KiB) 430 kere görüntülendi
ReGen köyü bir model… Onu hayata geçirecek mimarlık firması, bunun dünya çapında bir model olduğunu, kendi kendine yeterli olan bu mahalleleri başka ülkelerde de hayata geçirmek amacında olduklarını açıkladı.

Almere yakınlarında 100 evle başlayacak yapım aşamasının 2017’de tamamlanması planlanıyor.
regenkoyu1.jpg
regenkoyu1.jpg (95.86 KiB) 430 kere görüntülendi
regenkoyu

h/t: fastcoexist
http://www.hayalimbiciftlik.com/gelecek-regen-koyu/

faruk gorez

Re: ReGen Köyü Modeli

Mesaj gönderen faruk gorez » 31 May 2016 10:40

Hayal değilmiş: Bütün yiyeceğini ve enerjisini kendi üreten modern köy bu yaz kuruluyor
Danimarkalı mimari firması EFFEKT kendi kendine yetebilen bir toplum için gerekli bilimsel verilerin ve teknolojinin hazırda olduğunu, yalnızca bu bilginin mimariye ve şehir planlama sürecine dahil olması gerektiğini savunuyor. Bu noktada harekete geçen firma kendi yiyeceğini ve enerjisini üretebilen bir köy tasarladı: ReGen Köyü.

Önümüzdeki yaz inşaatına başlayacağı duyurulan proje temelde 5 prensip üzerine kurulu: Enerji üreten evler… Kapı önünde yapılabilen organik meyve-sebze üretimi… Yenilenebilir enerji üretimi ve bunun barındırılması… Su ve atık geri dönüşümü… Yerel toplulukların güçlü hale gelmesi…

ReGen Koyu EFFEKT surdurulebilir yasam

Güneş’ten elde edilen elektriğin evlerde kullanılan pasif ısıtma ve soğutma yöntemleri sayesinde bütün köye yeteceği iddiasında olan firma, ailelerin kendi meyve ve sebzelerini üretebileceği ortak kullanıma açık seralar inşa edecek. Paylaşımın da bu noktada sahnesine çıktığı köy birçok meydan barındıracak. Elektrikli araç şarj istasyonları ve topraksız tarım yapılan dikey tarlalar bu meydanlarda yer alacak.

ReGen Koyu EFFEKT surdurulebilir yasam

Ortak yemek ve oyun alanlarıyla, öğrenim merkezleri bulunacak köyün sakinleri ortak bir su deposuna ve “atıktan-kaynağa” sistemlere sahip olacak. Plan ve proje sahibi firmanın ortaklarından Sinus Lynge, Dezeen‘e şunları söylüyor: “Modern yaşam tarzımız tamamen sürdürülemez noktada ve bu durum acil olarak çözümler bulmamızı gerektiriyor. [Gerekli] teknoloji halihazırda var, bütün olay bilimi günlük hayatın mimarisine adapte etmekte… Gezegene gelecek 3 milyar insanı düşünürsek yaşam alanlarını baştan tanımlamanın zamanı geldi.”

ReGen Koyu EFFEKT surdurulebilir yasam

2016 yazında, Hollanda’da ilk köyünü kurmayı planlayan firma; devamında İsveç, Almanya, Norveç ve Danimarka’da pilot projeler uygulamayı düşünüyor. Aynı zamanda henüz ilk aşamalarında da olsa Çin, Afrika, Birleşik Arap Emirlikleri için de projelerin yolda olduğu ifade ediliyor.

Caner Uzun
ReGen-Koyu-EFFEKT-surdurulebilir-yasam-ekolojik-koy-1-750x400.jpg
ReGen-Koyu-EFFEKT-surdurulebilir-yasam-ekolojik-koy-1-750x400.jpg (92.65 KiB) 426 kere görüntülendi
ReGen-Koyu-EFFEKT-surdurulebilir-yasam-ekolojik-koy-3.jpg
ReGen-Koyu-EFFEKT-surdurulebilir-yasam-ekolojik-koy-3.jpg (156.77 KiB) 426 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: ReGen Köyü Modeli

Mesaj gönderen faruk gorez » 31 May 2016 11:26

ReGen Köyü Modeli iyi düşünülmüş bir proje başarılı olur inşallah...

Cevapla