Cazibe Merkezleri Çalışmaları

Sektörel gündem,Belediyeler; haber arşivi niteliğinde paylaşımlar..
faruk gorez

Cazibe Merkezleri Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » 17 Tem 2016 13:51

35 milyar liralık Doğu ve Güneydoğu paketi yarın açıklanacak!

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK) yarın bu pakete son şeklini vermek üzere toplanacağını, pazartesi günü de Başbakanın paketi kamuoyuna duyuracağını söyledi.
Hükümetin az gelişmiş illerde ‘alım garantili’ fabrikaların çalıştırılmasına yönelik 300 sayfalık “aş-iş paketi” pazartesi günü açıklanacak. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Ekonomi Koordinasyon Kurulu’nun (EKK) yarın bu pakete son şeklini vermek üzere toplanacağını, pazartesi günü de Başbakanın paketi kamuoyuna duyuracağını söyledi.

Tekstil, kırtasiye, gıda gibi devletin ihtiyaçlarının Doğu ve Güneydoğu’da kurulmuş veya kurulacak olan fabrikalardan belli süreyle karşılanmasını içeren pakette sona yaklaşıldı. Başbakan Yardımcısı Şimşek, Doğu ve Güneydoğu’ya yönelik hazırlanan teşvik ve sosyal yardım paketinin ön çalışmalarının tamamlandığını belirterek, 4 ayrı cazibe merkezi kurulacağını söyledi.

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği’nin önceki gün düzenlediği Milli Gün Resepsiyonu’nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Şimşek, yabancı yatırımcı ilgisi açısından da 2015’in zor bir yıl olduğunu söyledi. Şimşek, şöyle konuştu: “İki şeyi ayırmak lazım. Birincisi küresel doğrudan yatırımlar. Geçen yılki zordu, Türkiye 16.8 milyar dolarlık yatırım çekti. Bu çok büyük bir başarı gerçekten. Bu kısmen dünya ekonomisinin dünyadaki risk iştahı ama Türkiye’ye olan güven ve inancı da yansıtıyor.”

İşin portföy yatırımı anlamında da bir boyutu bulunduğunu söyleyen Şimşek, “Geçtiğimiz yıl bu açıdan da zordu. Fakat bu yıl ortada bir iyileşme var. İlk bir iki ay küresel olarak gelişmekte olan ülkelere yönelik risk iştahının azaldığı dönemdi. Piyasalarda volatilite arttı. Fakat o dönem geride kaldı. Şimdi risk iştahında bir iyileşme var. Türkiye’ye ilgide artış var. Bu zaten piyasalarda da fiyatlamada kendini yansıtıyor. Risk iştahında, yatırımcı ilgisinde, Türkiye’ye ilgide ciddi bir artış var ve Türkiye’nin performansı daha da iyi olacak” dedi.


Hürriyet

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1672
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Yeni Cazibe Merkezleri Projesi

Mesaj gönderen erdemka38 » 04 Eyl 2016 23:07

Başbakan Binali Yıldırım, beraberindeki başbakan yardımcıları ve bakanlarla birlikte Diyarbakır’a geldi. Yıldırım, Diyarbakır'da yatırım destek paketini şu an açıklıyor. Yıldırım, "Doğu ve Güneydoğu'ya yönelik önümüzdeki 10 yıla kadar devam edecek kalkınma ve yatırım hamlesini başlatıyoruz" dedi. 23 ilde 67 bin konut yapılacak. Batman, Diyarbakır ve Malatya'ya 3 yeni stadyum geliyor. Bölgede yatırım teşvikleri kapsamında yatırım yeri bedava verilecek. İhtiyacı olan fabrikayı devlet yapıp sembolik rakamla kiraya verecek. Makine ve teçhizat alımı için sıfır faizli kredi geliyor. 23 ile her yıl 10 yeni fabrika hedefleniyor. Yıldırım, devletin ihtiyaç duyduğu ürünleri de buradaki fabrikalardan alacağını aktardı. 4 yılda kamu sektörü ve özel sektörün 140 milyar dolarlık yatırım yapması, senede 200 bin kişiye istihdam sağlanması planlanıyor. Yeni hastaneler, ağız ve diş sağlığı merkezleri, gençler ve çocuklar ise spor tesisleri kazandırılacak.

Resim
HÜRRİYET

Planlandığı gibi giderse bölge yatırımlarla uçar gider..

faruk gorez

Re: Yeni Cazibe Merkezleri Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 11 Oca 2017 13:13

Cazibe Merkezleri Programı uygulama esasları belirlendi
Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde 23 ili kapsayan Cazibe Merkezleri Programı uygulama esasları belirlendi.
Cazibe Merkezleri Programı uygulama esasları belirlendi


Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer alan Bakanlar Kurulu kararına göre, Adıyaman, Ağrı, Ardahan, Batman, Bayburt, Bingöl, Bitlis, Diyarbakır, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gümüşhane, Hakkari, Iğdır, Kars, Malatya, Mardin, Muş, Siirt, Şanlıurfa, Şırnak, Tunceli ve Van illerini kapsayan program dahilinde, yeni yatırım projeleri ile yatırım süreci devam eden ya da yarım kalmış imalat sanayi tesisleri, çağrı ve veri merkezi yeni yatırım projeleri desteklenecek.

Hangi yatırımlar kapsam dışı?

Bölgede, un, irmik, entegre olmayan et, süt ve kanatlı işleme tesisleri ve yem yatırımları, tuğla ve kiremit üretimine yönelik modernizasyon cinsi dışındaki yatırımlar, kütlü pamuk, iplik ve dokuma işleme yatırımları, demir, çelik üretimine yönelik yatırımlar, sentetik elyaf üretimine yönelik yatırımlar desteklenmeyecek veya zaruri ihtiyaç olması halinde Cazibe Merkezleri Programı Yönlendirme Komitesi tarafından değerlendirilecek.

İmalatta en az 30, çağrı merkezinde en az 200 kişilik istihdam şart

Desteklemeden yaralanabilmek için imalat sanayinde 2 milyon TL asgari sabit yatırım tutarı ile en az 30 kişilik istihdam, çağrı merkezlerinde en az 200 kişilik istihdam, veri merkezleri yeni yatırımları için ise en az 5 bin metrekare beyaz alanı bulunması şartı aranacak.

Program dahilindeki destek unsurları; yatırım ve üretim, üretim tesisi taşıma, çağrı merkezi, veri merkezi, yatırım ve üretim, danışmanlık, yatırım yeri tahsisi, bina yapım, faizsiz yatırım kredisi ve faiz indirimli işletme kredisinden oluşuyor.

Türkiye Kalkınma Bankası AŞ, program dahilindeki illerde kurulacak şirketlere iştirak ve şirket kuruluşlarına öncülük edebilecek.

Kaynak: Reuters

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1672
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Cazibe Merkezleri Projesi

Mesaj gönderen erdemka38 » 11 Oca 2017 15:40

Çok hızlı girilmeli bu projelere..

faruk gorez

Re: Cazibe Merkezleri Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 23 Oca 2017 17:38

'Cazibe Merkezleri' resmen start alıyor
Yarın gazetelerin yayın yönetmenleri ile bir araya gelecek olan Başbakan Binali Yıldırım, Cazibe Merkezleri Programı'nın ayrıntılarını paylaşacak.
'Cazibe Merkezleri' resmen start alıyor


dunya.com

Başbakan Binali Yıldırım, yarın saat 10:00’da Ankara’da bazı gazetelerin yayın yönetmenleri ile bir araya gelecek. Ekonomi gündeminin değerlendirileceği toplantıda startı verilecek Cazibe Merkezleri Programı'nın ayrıntılarının paylaşılması bekleniyor.

Doğu ve Güneydoğu Bölgesi'ne yatırım teşviklerinde önemli bir adım atan hükümet, 22 Kasım tarihli Resmi Gazete'de yayımlanan KHK ile yatırımda Cazibe Merkezleri Programı dönemi başlatmıştı.

Program, 5 ayrı merkezde 23 ili kapsıyor

*Elazığ merkezinde Elazığ, Malatya, Tunceli ve Bingöl.

*Erzurum merkezinde Erzurum, Erzincan, Gümüşhane ve Bayburt.

* Van merkezinde Van, Hakkari, Muş ve Bitlis.

*Kars merkezinde Kars, Ardahan ve Iğdır.

*Diyarbakır merkezinde Diyarbakır, Şanlıurfa, Mardin, Batman, Siirt, Şırnak.

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1672
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Cazibe Merkezleri Projesi

Mesaj gönderen erdemka38 » 23 Oca 2017 18:46

Güzel haberler..yarın devamını paylaşalım

faruk gorez

Re: Cazibe Merkezleri Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 24 Oca 2017 12:19

Başbakan Teşvik Paketini Açıkladı: 112 Bin 400 Kişiye İstihdam Sağlayacağız

Başbakan, Doğu ve Güneydoğu teşvik paketini açıkladı. 23 ilde 112 bin kişiye istihdam, yatırım yapanlara ücretsiz danışmanlık, arsa, üretim binası yapımına sıfır faizli kredi geliyor.
Başbakan Teşvik Paketini Açıkladı: 112 Bin 400 Kişiye İstihdam Sağlayacağız

Başbakan Binali Yıldırım, Çankaya Köşkü'nde, Cazibe Merkezleri Programı'nda konuşuyor. Başbakan Yıldırım, Cazibe Merkezleri Programı kapsamında, ön taleplerin alındığı 28 Kasım 2016-11 Ocak 2017 döneminde 23 il için bin 200 müracaat yapıldığını, toplam yatırım tutarının 19 milyar 600 milyon lira ve öngörülen istihdamın da 112 bin 400 kişi olduğunu bildirdi. Yıldırım, yatırımcıların fabrika yapması için hazine arazilerinin kullanıma açılacağını da söyledi.

ÜCRETSİZ DANIŞMANLIK HİZMETİ

Çankaya Köşkü'nde, Cazibe Merkezleri Programı Başlangıç Lansmanı'na katılan Başbakan Binali Yıldırım, "Yatırım için sıfır faizli yatırım kredisi verilecek. Faiz oranı indirilmiş işletme kredisi verilecek" dedi. Başbakan Yıldırım, yaptığı açıklamada, "Yatırım yapanlara ücretsiz danışmanlık hizmeti verilecek. İyi bir fizibilite, başarılı bir yatırım için olmazsa olmazdır. Dolayısıyla fizibilite hazırlanması, gerekli ön projelerin yapılması için istenen danışmanlık hizmetini biz karşılayacağız. Ayrıca yatırım için yer vereceğiz." dedi.

YATIRIMCIYA SIFIR FAİZLİ KREDİ DESTEĞİ

Başbakan Binali Yıldırım, "Yatırım için sıfır faizli yatırım kredisi verilecek. Faiz oranı indirilmiş işletme kredisi verilecek. Diyelim ki faiz oranı 10'sa yarısını devlet karşılayacak, KOBİ'lere uygulanan sistem gibi. Üretim tesislerini büyütmek, yenilemek, işini geliştirmek isteyenlere de ayrıca destek verilecek. Çağrı merkezi kurmak isteyenlere de yatırım desteği verilecek, veri merkezi kurmak isteyenlere de yatırım desteği verilecek." şeklinde konuştu.


Başbakan, Canlı Yayında Konuşmasını Bölen Elazığlıya Çıkıştı: Biraz Sabret Mübarek

İşte Yıldırım'ın konuşmasından satır başları:

112 BİN 400 KİŞİYE İSTİHDAM

"Cazibe Merkezleri Programın amacı terörün rahatsız ettiği bölgeleri bir yandan güvenli hale getirirken bir yandan da geciken yatırımları başlatarak göçü azaltmak. Bunun için de seferber olduk ve Bakanlar Kurulu kararı aldık. Yatırımcıları anlamak için talep topladık. 23 il için müracat sayısı bin 200. Toplam yatırım tutarı 19 milyar 600 milyon. Öngörülen istihdam 112 bin 400.

Bunların dökümüne gelirsek üretim imalatla ilgili olanları yaklaşık 13 milyar. Diğer kısmı da hizmet sektörü ile ilgili talepler. Görüldüğü gibi gayet yoğun bir ilgi var. Dolayısıyla bugün itibarıyla resmen program başlıyor. Bugünkü toplantının amacı artık uygulamanın başladığını ilan etmektir.

YATIRIM YAPANA ARSA

Özellikleri;

* Yatırım yapanlara ücretsiz danışmanlık hizmeti verilecek

* Yatırım için arsa verilecek

* Fabrika ve üretim binası yapımına sıfır faizli kredi verilecek.

* Faiz oranı indirilmiş işletme kredisi verilecek.

Şimdi biraz daha detaya girelim. Diyelim ki herhangi bir ilimizde üretim yapılacak. Bir fabrika kurulacak. Yatırım yaparken en az 30 kişiye iş sağlamak koşuluyla 2 milyonluk bir yatırım yapacaksınız. Bu teşviklerden bu asgari sınırlarda yararlanmak mümkün. Daha fazlasına bir mani yok.

Eğer hizmet merkezi ise hedefiniz, en az 200 kişiye iş sağlayacaksınız. Ve sözleşmelerinizi ibraz edeceksiniz.

İLK 20 BİN METREKARE KAPALI ALANI DEVLET YAPACAK

Herkes elini taşın altına koyacak. Biraz kendi cebinden de para koyacaksın. 30 lira sen 70 lira devlet koyacak. Şimdi biraz daha detaylara girelim: OSB parselleri büyükşehirlerde yatırım izleme ve koordinasyon başkanlıkları diğer şehirlerde il özel idarelere devredilecek. Yapımı yatırımcı tarafından gerçekleştirilecek. Bina inşaatları 20 bin metrekare olması ve 10 milyon TL bedel olması öngörülüyor. Bu ne demek; 20 bin metrekareye kadar olan binalar desteklenecek. İlk 20 bin metrekare kapalı alanı devlet yapacak, kalan kısmı için de kredi alınabilecek. Eğer yerli makine ve techizat alırsanız burada toplam süreyi yükseltiyoruz. Yerli üretimi teşvik ediyoruz. Bu tür destekler mevcut işini yükseltmek isteyenlere de verilecek. Burada önemli bir husus; yatırımın yüzde 30'unun öz kaynaktan karşılanma şartı burada da devam ediyor.

Başbakan, Canlı Yayında Konuşmasını Bölen Elazığlıya Çıkıştı: Biraz Sabret Mübarek
Başbakan, Canlı Yayında Konuşmasını Bölen Elazığlıya Çıkıştı: Biraz Sabret Mübarek

İŞLETME KREDİ 4 YIL VADELİ VERİLECEK

Üçüncü program; İşletme kredisi. Fabrikayı kurduktan sonra para lazım. Ham madde gelecek, harekete geçmek içn can suyu lazım. Burada da düşük faizli kredi vereceğiz. 4 yıl vadeli kredi verilecek. İlk yıl geri ödeme yok ve düşük faizli olacak. Düşük faizden kastımız, cari faizin yarısı. Burada üretim faaliyetlerinin yerli makine teçhizatla yapılması durumunda işletme kredisini 5 yıl veriyoruz. Pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Amaç yerli sanayiyi teşvik etmek. Doğu'da yatırım yapılmasının önünü açıyoruz. Birde yatırımını Doğu'da büyütmek istiyoruz. Yatırımını Doğu'ya kaydırmak isteyenlere de lojistik destek vereceğiz.

ÇAĞRI MERKEZLERİNE ENERJİ DESTEĞİ

İkinci grup; çağrı ve veri merkezlerine verilecek destekler. Müsait kamu binalarını öncelikle tesis edeceğiz. Ayrıca iletişim alt yapısı devlet tarafından yapılacak. Personelin eğitilmesi için kişi başına 2500 lira destek vereceğiz. Veri merkezleri için en büyük maliyet enerji maliyeti. İçerinin soğuk tutulması gerekiyor. Bilgiliere zarar gelmemesi için soğuk tutulması lazım. Veri merkezlerinde kullanılan elektriğin yüzde 30'unu devlet karşılayacak. Ama bu az olmuş. Burada 50 - 50 yapalım. Bir daha ki sefere 50 olsun.

VATANDAŞ BU DESTEKLERDEN NASIL FAYDALANACAK?

Bu işin koordinasyonunu kalkınma bakanlığımıza verdik. Bununla beraber cazibe merkezlerinin kurulması konusunda herkesin emeği var. Birçok bakanlığımızın bu destek programında emeği var. Desteklerden yararlanmak için yatırım destek ofislerine başvuru yapılacak. Desteğin verileceği yer Kalkınma Bakanlığı. Burada milletin huzurunda söz veriyoruz. Hayırlı olsun. İş, aş sağlayan herkese destek verilecek. Gerçekten yatırım yapacak olana para var. Elini taşın altına koyup üretecek insanlarla işimiz olur."

http://www.haberler.com/basbakan-yildir ... 04-haberi/

faruk gorez

Re: Cazibe Merkezleri Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 25 Oca 2017 09:34

23 kentte ‘Cazibe’ yarışı başladı
Cazibe Merkezleri'ne 20 milyar liralık yatırımla 112 bin istihdam Oluşturulacak. Başbakan'ın startı vermesiyle 23 kentte yatırım yarışı başlıyor...
23 kentte ‘Cazibe’ yarışı başladı


GÜNEŞ DOĞDU SOYLU / MAHİR SOLMAZ

Başbakan Binali Yıldırım’ın Cazibe Merkezleri programının ayrıntılarını açıklamasının ardından, belirlenen 23 kentte yatırım yarışı başlıyor. Şanlıurfa ve Adıyaman, bu programda en iddialı kentin kendilerinin olduğu iddiasıyla en fazla yatırımı çekeceklerini belirtiyorlar. Diyarbakır’a ise programın müjdelenmesinin ardından geçen sürede 1.1 milyar liralık yatırım başvurusunda bulunulmuş durumda. Kentin en büyük sorunu ise bu yatırımlar için OSB'lerde arsa üretilememiş olması. Diyarbakır iş dünyası acilen bu sorunun çözülmesini istiyor.
• Diyarbakır TSO Başkanı Ahmet Sayar:

Paket, bölgeye ilgiyi artırabilecek destekleri kapsıyor. Esnek olması ayrıca önemli. Diyarbakır’da 39 firma yatırım yapmak için başvuruda bulunmuş. Ağırlıklı olarak tekstil firmaları. Bu başvuruların toplam yatırım değeri 1.1 milyar TL. Bu rakam bizim için çok önemli. Ancak, yatırım alanı açısından dezavantajımız var. Arsa yok. OSB’lere devir edilecek alanların bürokratik işlemleri çok uzun olmamalı.
• Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil:

Cazibe Merkezi Programı’nın bölgemize katkısı büyük olacak. Kaldı ki Diyarbakır’a şimdiye kadar 1 milyar TL’lik yatırım başvurusu olmuş. Ancak bizim şöyle bir problemimiz var. OSB’lerimizde yatırım yapılabilir alan yok. Birçok ile de aynı problem var. Yatırım için başvuru yapan firmalar ciddi firmalar. Umarım kısa sürede yatırım için arsa tahsisi yapabilir duruma geliriz.
• Şanlıurfa TSO Kayyum Heyeti Başkanı İsmail Demirkol:

Bu zor günlerde iş dünyasının gücüne ihtiyaç var. Hükümet de bunun bilincinde. Bu destek ile istihdam ve üretim sağlanacak. Şanlıurfa’nın 23 ili kapsayan Cazibe Merkezleri kapsamında yer almasından son derece memnunuz. Hatta en şanslı il biziz. Güvenliyiz. Alt yapımız hazır. Büyük firmalar zaten potansiyelimizi keşfedip, yatırım yapmaya başladılar. Cazibe Merkezleri programı ile daha çok yatırımcı bekliyoruz.
• Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi:

Şanlıurfa’da 7 OSB var. Birinci ve ikinci OSB tamamen doldu. 3. OSB için yer tahsisi yapıldı, şuanda inşaat aşamasında. Viranşehir OSB’de 50 firma faaliyet gösteriyor. Siverek OSB projesi bitti, şu an alt yapısı yapılıyor. Birecik OSB’nin alt yapısı yapılıyor, Besi OSB yapımı yüzde 60’larda. Gıda OSB’nin de kararı alındı. Şanlıurfa OSB Müdürlüğümüzde bir Ar-Ge birimi oluşturuldu. Hem Teşvik’te 6. Bölgede yer alıyor olmamız, hem de yeni Cazibe Merkezleri teşvikinde en cazip kent olmamızdan dolayı yeni yatırımcıların ilgi odağı olduk. Otoban bağlantımız var. GAP Havaalanımız Türkiye’nin en uzun pistine sahip. Günlük çok sayıda seferimiz var. Hassa-Dörtyol Tüneli tamamlandığında şu an İskenderun Limanı’na olan 450 kilometrelik mesafemiz 235 kilometreye inecek. İstanbul’da ve Ankara’da işadamlarıyla toplantılar yaparak, Şanlıurfa’nın yatırım imkanlarını anlatıyoruz.
• Adıyaman OSB Başkanı Abdulkadir Çelenk:

Bölgemizde 115 fabrikamız faaliyet gösteriyor. Önde gelen sektörlerimiz, tekstil ve mobilya sektörleri. Tekstilin altyapısı 1950’li yıllara dayanıyor. Sümerbank’ın Adıyaman’da olması ve daha sonra Ortadoğu’nun en büyük kapalı alanına sahip iplik fabrikası olan Sanko’nun yaptığı yatırımlar dolayısıyla tekstil altyapısı oluşturuldu. Mobilya sektöründe 12 firmamız faaliyet gösteriyor. Mobilya fabrikalarımız Ortadoğu başta olmak üzere birçok ülkeye ihracat yapıyor. Sağlık alanındaki yatırımlarımızın başında Avrupa’nın en büyük üretim kapasitesine sahip aşı üretim fabrikamız geliyor. Yapımı devam eden 3 barajımızın 2019 yılında devreye girmesi ile birlikte tarıma dayalı sanayinin daha da gelişeceğine olan inancımızdan dolayı müteşebbislerin Cazibe Merkezlerinin en cazip olanı Adıyaman’da yerlerini şimdiden almalarını bekliyoruz.
• TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi:
Cazibe Merkezleri programıyla Doğu illerimizde yatırım ve istihdam artacak, bölgeye huzur egemen olacak. Yatırımlarla bölgedeki illerimizin ihracat potansiyeli de artacak. İnanıyoruz ki, hükümetimiz tarafından üretime ve ihracata yönelik atılan adımların önümüzdeki dönemde etkilerini göreceğiz. 2017’de ihracatımızın sıçrama yapması ve turizm sektöründe geçen yıl yaşadığımız kayıpların telafiyle cari açığımızın düşüşe geçmesini bekliyoruz. net dış ticaretin büyümeye pozitif katkı vermesiyle birlikte 2017 yılının büyümemiz açısından da daha başarılı bir yıl olacağına inanıyoruz.
347152.jpg
347152.jpg (96.45 KiB) 877 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Cazibe Merkezleri Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 25 Oca 2017 13:50

Cazibe Merkezleri Programına resmi başvurular bugün itibariyle başladı. Başvuruları Kalkınma Bankası ve illerdeki Yatırım Destek Ofisleri alacak.

Programdan yararlanmak isteyen yatırımcılar başvuru şartlarını Kalkınma Bankası’nın www.kalkinma.com.tr internet adresinden öğrenebilecek.

Program, Doğu ve Güneydoğu'da yatırım ve istihdamı artıracak. 23 ilimize hayırlı ve uğurlu olsun.
GAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı
16143246_1126624294102628_2298175747576325480_n.jpg
16143246_1126624294102628_2298175747576325480_n.jpg (33.21 KiB) 876 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1672
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Cazibe Merkezleri Projesi

Mesaj gönderen erdemka38 » 26 Oca 2017 00:47

Minimum 2 milyon ₺ yatırım tutarı, asgari 30 işçi çalıştırma şartı getirilmiş..

Cevapla