Cazibe Merkezleri Çalışmaları

Sektörel gündem,Belediyeler; haber arşivi niteliğinde paylaşımlar..
Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1672
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Cazibe Merkezleri Projesi

Mesaj gönderen erdemka38 » 26 Oca 2017 00:52


faruk gorez

Re: Cazibe Merkezleri Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Oca 2017 09:33

Cazibe Merkezleri Programı ile Güneydoğu büyüyecek!

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketinin 2012-2015 dönemindeki ortalama büyümesinin yüzde 438 olduğunu belirtti.
NTI1NzYyNz-cazibe-merkezleri-programi-ile-guneydogu-buyuyecek.jpg
NTI1NzYyNz-cazibe-merkezleri-programi-ile-guneydogu-buyuyecek.jpg (18.05 KiB) 755 kere görüntülendi
Cazibe Merkezleri Programı ile Güneydoğu büyüyecek!


Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, düzenledikleri yarışma sonucunda, Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketinin 2012-2015 dönemindeki ortalama büyümesinin yüzde 438 olduğunu belirterek, "Bu müthiş bir rakam. Türkiye'deki milli gelir artışının 12 kat üzerinde bir performans gösterdiler." dedi.


Hisarcıklıoğlu, TOBB'un "Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketi yarışması"nda ödül alan firmalar için TOBB Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen törende konuştu.


Töreni 2016 yılı bitmeden yapmayı düşündüklerini belirten Hisarcıklıoğlu, yurt içinde arka arkaya yaşanan olaylar nedeniyle töreni birçok kez ertelemek zorunda kaldıkları ifade etti.


Törene katılan Başbakan Yardımcısı Nurettin Canikli'nin özel sektörü yakından tanıdığını vurgulayan Hisarcıklıoğlu, Hükümetin bugüne kadar özel sektörün rekabet gücünü artıracak çok sayıda reforma imza attığını ve atmaya devam ettiğini kaydetti.


Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 firmasına ilişkin listeyi oluştururken başvuru yapan şirketlerin 2012-2015 dönemindeki ciro artış hızlarını dikkate aldıklarını anlatan Hisarcıklıoğlu, "Türkiye'nin en hızlı büyüyen 100 şirketinin bu dönemdeki ortalama büyümesi yüzde 438. Bu müthiş bir rakam. Türkiye'deki milli gelir artışının 12 kat üzerinde bir performans gösterdiler." diye konuştu.


Listedeki şirketlerin tamamının yenilikçi firmalar olduklarını anımsatan Hisarcıklıoğlu, söz konusu firmaların herkesin bildiği işleri çok farklı bir anlayışla yaptıklarını kaydetti.


- "Anadolu'nun yükselişi açık bir şekilde görülüyor"


Listede 3 büyük şehir dışında 22 şehirden şirketler yer aldığına dikkati çeken Hisarcıklıoğlu, "Anadolu'nun yükselişi açık bir şekilde görülüyor. Dün Başbakanımızın lansmanını yaptığı, Cazibe Merkezleri Programı'ndaki 23 ilden Türkiye 100 sıralamasına giren bir şirketimiz var ki o da Tunceli'den. İnanıyorum ki, Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesindeki 23 ili kapsayan bu destek ve teşviklerden sonra, gelecek yıl yapacağımız Türkiye 100 sıralamasına bu illerden çok daha fazla şirket girecek." değerlendirmesinde bulundu.


Hisarcıklıoğlu, 100 şirketin 73'ünün 2017'de yeni yatırım yapmayı planladıklarını ifade etti.


- Girişimcilere Michael Jordan'lı örnek


Yarışmayla girişimci rol modelleri sayısının artmasını amaçladıklarına işaret eden Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi:


"Her şirket yeni girişimcilere örnek olsun istiyoruz. Listedeki şirketler bunu zaten yapıyorlar. Listedeki 100 şirketten 40'ı, çalışanlarının kendi işlerini kurmalarına destek vermiş. Bu şekilde kurulan ve halen faaliyette olan 192 şirket var. Yani bu şirketler hali hazırda girişimci yetiştiren birer okul."


Girişimcilerin, başarının yanı sıra başarısızlık hikayelerini de öğrenmeleri gerektiğini aktaran Hisarcıklıoğlu, "Başarı aslında önceki başarısızlıkların ödülüdür. Gelmiş geçmiş en iyi basketbolcular arasında gösterilen Michael Jordan ne diyor: 'Kariyerimde 9 bin atış kaçırdım. Neredeyse 300 maçı kaybettim. 26 sefer maç sayısı alamadım ve takımım maçı benim yüzümden verdi. Başarısızlıklarım olmasaydı, başardıklarımı hayal bile edemezdim'. 'Başarısız olacağım' diye vazgeçen zengin olamaz." diye konuştu.


Listeye giren firma yöneticilerine şirketlerinin büyümesini doğru yönetmeleri tavsiyesinde bulunan Hisarcıklıoğlu, insanların en büyük hatalarını kendilerine en çok güvendikleri zamanlarda yaptıklarına işaret etti.


Şirketlerin başarısında yöneticiler kadar diğer ekip elemanlarının da payının olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, "Doğru insanları tutmak ve şirketinize çekmek için elinizden geleni yapın. Enerjinizi dağıtmayın. Aynı anda birçok işi yapmaya çalışmayın. Sizi rakiplerinizden ayıran neyse onun üzerine gidin." dedi.


- Birinci Antalya'dan çıktı


Konuşmaların ardından, listeye giren firmalara ödülleri verilirken, birinciliği Antalya'dan Ares Tersanecilik firması elde etti. Bu firmayı Kocaeli'nden Best Modüler Mobilya ve Es Group Denizcilik, İstanbul’dan Dönersan Döner firmaları takip etti.


Listede İstanbul'dan 39, Kocaeli'nden 8, İzmir'den 7, Adana, Ankara ve Antalya'dan 5'er, Gaziantep'ten 4, Bursa ve Kayseri'den 3'er şirket yer aldı.


Sektörel dağılıma bakıldığında ise toptan ticaret, 24 firma ile listede en çok yer alan sektör oldu. Bu sektörü, 8'er firma ile gıda ürünlerinin imalatı ile bilgisayar programlama, danışmanlık ve ilgili faaliyetleri, 6'şar firma ile kauçuk ve plastik ürünleri ile fabrikasyon metal ürünleri imalatı sektörleri izledi.AA

faruk gorez

Re: Cazibe Merkezleri Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 28 Oca 2017 14:31


faruk gorez

Re: Cazibe Merkezleri Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 12 Şub 2017 21:27

Cazibe Merkezleri Programı Tanıtım Toplantısı gerçekleşti!

Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan: "Cazibe merkezi programını Sayın Başbakanımızın talimatıyla çalıştık ve ilk kez tamamıyla yenilikçi bir tasarım ortaya konularak yatırımcılarımızın, girişimcilerimizin hizmetine sunulan bir program ortaya konuldu." dedi

Cazibe Merkezleri Programı Tanıtım Toplantısı gerçekleşti!
NjE0NjY3Mj-cazibe-merkezleri-programi-tanitim-toplantisi-gerceklesti.jpg
NjE0NjY3Mj-cazibe-merkezleri-programi-tanitim-toplantisi-gerceklesti.jpg (21.47 KiB) 753 kere görüntülendi
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan "Cazibe merkezi programını Sayın Başbakanımızın talimatıyla çalıştık ve ilk kez tamamıyla yenilikçi bir tasarım ortaya konularak yatırımcılarımızın, girişimcilerimizin hizmetine sunulan bir program ortaya konuldu. Bu program diğer teşvik tedbirlerinden, diğer programlardan çok daha farklı bir yapı arz ediyor." dedi.


Elvan ile Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Ardahan Valiliğini ziyaret edip Vali İbrahim Özefe'den il hakkında brifing aldı.


Arslan ve Elvan, daha sonra Valilik Toplantı Salonu'nda düzenlenen "Cazibe Merkezleri Programı Tanıtım Toplantısı"nda yatırımcı iş adamları ile bir araya geldi.


Burada konuşan Bakan Elvan, Ardahan'da bulunmaktan büyük memnuniyet duyduğunu belirterek, bu kentin Kafkaslar'a, Karadeniz'e ve Orta Asya'ya açılan en önemli ticaret ve enerji kavşak noktalarından birini oluşturduğunu ifade etti.


Cazibe merkezi programını anlatmak için Ardahan'a geldiklerini söyleyen Elvan, şöyle konuştu:


"Bölgesel kalkınma anlamında son 14 yılda hükumetlerimiz çok önemli çalışmalar gerçekleştirdi. Bir yörenin, bir bölgenin kalkınması için olmazsa olmazlarının başında gelen o yörenin, o ilin ulaşılabilir, erişilebilir olmasıdır. Dolayısıyla güçlü bir ulaşım ağına sahip olmasıdır. Bakanımız Arslan bu bölgenin bir evladı, bu bölgenin insanı. Dolayısıyla bugüne kadar çok önemli yatırımlar gerçekleştirildi. Ama bundan sonraki süreçte de inşallah ilimizi Karadeniz'e, Kafkaslar'a çok daha kolay şekilde bağlayabilecek güçlü alt yapıyı oluşturmaya devam edeceğiz."


Elvan, yatırım için nitelikli insan yapısına sahip olunması gerektiğini vurgulayarak, şöyle devam etti:


"Eğer güçlü insan alt yapısına sahipseniz, gerçekten bir yörenin, bölgenin kalkınması için önemli güce sahipsiniz demektir. Diğer husus ise sahiplenme duygusunun güçlü olması. Ne demek? 'Ben bu yörem, bölgem, Ardahan için ne yapabilirim?' sorusunu kendimize sorup ve bu alanda bir şeyler yapma gayreti içerisinde olmak. Aslında şunu ifade etmek istiyorum, girişimci ruhunun olması. Eğer yüksek bir girişimcilik ruhuna sahipsek ve kente yönelik olarak güçlü bir sahiplenme duygumuz varsa o zaman bu yörenin, bu bölgenin kalkınması için önemli olan parametreleri yerine getirmiş oluyoruz. Ardahan iline baktığımızda özellikle son 14 yılda yerel ve bölgesel kalkınma alanında oluşturduğumuz yeni yapılar kalkınma ajansları, bölge kalkınma idareleri ve yine KÖYDES, SODES gibi uygulamaya koymuş olduğumuz yerel ve bölgesel programlar bu bölgemizin kalınmasına çok önemli katkılar sağladı."


-"Güçlü bir ulaşım, güçlü bir eğitim, güçlü bir sağlık altyapısına kavuştuk"


Ardahan'da kamu yatırımları itibarıyla ulaştırmada, eğitimde, sağlıkta kimsenin hayal edemeyeceği noktalara gelindiğini anlatan Elvan, "Güçlü bir ulaşım, güçlü bir eğitim, güçlü bir sağlık altyapısına kavuştuk. Peki eksik olan nedir diye sorulduğunda özellikle başta sanayi olmak üzere, sanayi altyapısı itibarıyla bu yöremizin, bölge illerimizin de geliştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. İşte bu noktada cazibe merkezi programını Sayın Başbakanımızın talimatıyla çalıştık ve ilk kez tamamıyla yenilikçi bir tasarım ortaya konularak yatırımcılarımızın, girişimcilerimizin hizmetine sunulan bir program ortaya konuldu. Bu program diğer teşvik tedbirlerinden, diğer programlardan çok daha farklı bir yapı arz ediyor." değerlendirmesinde bulundu.


- Bakan Arslan'ın konuşması


Bakan Ahmet Arslan da bölgeye yapacakları her çalışmada başbakan ve hükumetten her türlü desteğini aldıklarını ifade ederek, "Hükumetimiz ve Başbakanımıza müteşekkiriz. Bizim cazibe merkezi programıyla amacımız bölgemiz insanını yerinde ikame ettirmek ve yerinde istihdam yaratmak. Ancak sadece istihdamın tek başına yeterli olmadığını bildiğimiz için bölgemizde üretimin, sanayinin geliştirilmesi, bölge illerinin birbirini destekler hale gelmesi, bu bölge ile coğrafyamızda, yakın coğrafyadaki ülkelerle de iş yapabilir yaptığımız üretimi pazarlayabilir hale gelmemiz adına güzle çalışma yapıldı." diye konuştu.


İş adamlarının projeye gerekli ilgi ve desteği vermesini istediklerini ifade eden Arslan, Mart 2017'de bölge için önemli olan Ilgar Tüneli inşaatına ve bölünmüş yol çalışmasına başlayacaklarını sözlerine ekledi.


Toplantı, daha sonra basına kapalı gerçekleşti.


Bakanlar Elvan ve Arslan, toplantının ardından Kars'a hareket etti.AA

faruk gorez

Re: Cazibe Merkezleri Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 17 Şub 2017 15:07

`Cazibe Merkezlerinde üretilen ürüne, yüzde 15 teşvik sağlayacağız`

"Ülke olarak hedefimiz büyük. Bu coğrafyanın hamisi olmamız, dünyayı yönlendiren ülke olmak için sağlıklı bir yapıyla makine gibi tıkır tıkır çalışan bir yapı içinde olmamız lazım. Ben `İzmir-Ankara demiryolu` dediğimde bürokratın keyfine kalmamalıyım."
Tarih: 17/02/2017

İzmir'de Kars, Ardahan ve Iğdır Federasyonu temsilcileriyle bir araya gelen Bakan Arslan, federasyon temsilcilerine 23 ili kapsayan "Cazibe Merkezleri Programı" hakkında bilgi verdi.

Arslan, İzmir'e yerleşmiş Karslı, Ardahanlı ve Iğdırlı iş adamlarından doğdukları topraklara yatırım yapmalarını isteyerek, "Kars, Ardahan ve Iğdır bu ülkenin doğudaki ucu. Biz batıdaki ucundayız, bir serhadden diğerine geldik. Biz istiyoruz ki bu 3 il, sadece sınırı bekleyen iller olmasın, elbette bu ülkenin bekası için geçmişte olduğu gibi bugün de dimdik şehit olmaya hazır olsun, ancak bununla yetinmiyoruz bölgeyi kalkındırıp geliştirecek katma değer oluştursunlar. Asıl o zaman görevimizi yapmış oluruz." diye konuştu.

Kars, Ardahan ve Iğdır'ı kolay erişilebilir hale getirmek için bölgede pek çok ulaştırma projesini hayata geçirdiklerine işaret eden Arslan, şöyle devam etti:

"Bölgeyi, Türkiye'nin Orta Asya'ya hatta Çin'e kadar uzanan kapısı yapalım. Bunun için bölgeyi demiryolu ağlarıyla örüyoruz. Bakü-Tiflis-Kars demiryolu projesi ile ülkemizin Asya ile Avrupa arasındaki demiryolunu kesintisiz yapıyoruz. Bu da yetmiyor Kars-Edirne'ye hızlı tren ağını yapıyoruz. Bunun da üzerine bu üç ilden Pakistan ve Hindistan'a giden ayrı bir demiryolu yapıyoruz. Bölgeye bir de lojistik merkez yapıyoruz. İnşallah 1 ay içinde inşaatı başlayacak. Bölgeyi demiryoluyla dünyanın her yerinde erişilebilir bir merkez haline getireceğiz. Bölünmüş yolları hem yapıyoruz hem de mevcutları sıcak asfalt haline getiriyoruz. Bölgeden Gürcistan'a Karadeniz'e erişmek için llgar Tüneli'nin inşaatına başlıyoruz. Bu 3 ili Karadeniz'e bağlamak için yine Şavşat yolunu bölünmüş yapıyoruz ve Sahara Tüneli'ni yaparak 3 il üzerinden Karadeniz'i ülkemizin güneyine bağlayacağız. "

Bakan Arslan, Türkiye'nin batıya açılan limanı olduğu için İzmir'e ayrı bir önem verdiklerini belirterek, İzmir'de Çandarlı Liman ve bağlantı yollarıyla Çanakkale otoyolu projesi, İzmir-İstanbul otoyolu, İzban, Antalya-Denizli otoyolu, Ankara-İzmir yüksek hızlı tren projelerini yaptıklarını anlattı.

Kars, Ardahan ve Iğdır'a yatırım çağrısı

"Türkiye'nin batısında ne varsa doğusunda da o olmalı" prensibiyle, iller arasındaki kalkınmışlık düzeyini en aza indirmek için Cazibe Merkezleri Programını hayata geçirdiklerini söyleyen Arslan, şöyle konuştu:

"Bu programla, o bölgenin geçmişte olduğu gibi nereye gittiği belli olmayan teşvikler yerine, bölgeyi geliştirecek, kalkındıracak bir program yapıldı. İş adamlarımızdan ricamız; önemli teşviklerin verildiği, Cazibe Merkezleri Programı kapsamında Kars, Ardahan ve Iğdır'ı ihmal etmeyin. Programda 23 il var, ama Kars, Ardahan, Iğdır ve Ağrı'da bir yatırımcı gelecek en az 2 milyon liralık yatırım ortaya koyacak. Biz kamu olarak yatırım için arsayı vereceğiz. Sıra fabrikaya geldiğinde yüzde 30'u öz kaynak şartıyla fabrikanın yüzde 70'ini biz yapacağız. Bunu verdikten sonra fabrikanın içine alınacak makine, teçhizat için teminat göstermek şartıyla kredi alabileceksiniz. Bu teçhizatı yerli olarak alırsanız 3 yılı ödemesiz 7 yılı faizsiz toplam 10 yıl vade yapacağız. Yurt dışından alırsanız 2 yılı ödemesiz, 6 yıllık kredi var. Sebebi yerli üretimi teşvik etmek. İstihdam konusunda ise personel eğitimini ücretsiz sağlıyoruz. İşinizi kurduktan sonra işletme kredisinde faizin yüzde 50'sini biz karşılıyoruz. Üretilen ürünle ilgili kamu ihalelerinde cazibe merkezlerinde üretilen ürünlere yüzde 15 teşvik var. Bu kadar önemli bir projeyi hayat geçirirken bölgenin potansiyeli ve özellikleri dikkate alındı. Kars, Ardahan ve Iğdır'da tarım hayvancılıkta entegre tesisler, sanayi, çağrı ve veri merkezi desteklenecek en az 30 kişi istihdam şartı var."

"Başarının şartı uyum"

Arslan, yeni anayasa ve referandum sürecine değinirken de uyum içinde çalışan yasama ve yürütme organlarının Türkiye'nin büyümesine ciddi katkı sağlayacağını, bürokratik engellerin ortadan kalkacağını söyledi. Arslan, şunları kaydetti:

"Bir işte başarılı olmak için kurumlar arası uyum ve koordinasyon eksiksiz olmalı. Bir süreç yaşıyoruz, 14 yıldır AK Parti hükümeti ile güven istikrar, büyük hedeflerimiz var. Bu hedeflere yürürken, özel sektörde firma kurup çalıştıran biri olarak kurumlararası uyumun ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Hükümetin iradesini, programını bürokrat tartışırsa, 'yanlıştır' derse o kaybettiğimiz gündür. Bürokrat diyor ki 'bu program bana uymaz'. Bunun yerine uyum içinde çalışılırsa biz 14 yılda kat ettiğimiz mesafenin 3-4 misli mesafe kat ederiz. Bu olmazsa 2023 hedeflerine erişemeyiz. Uyum olursa, 500 milyar dolar, en büyük onuncu ekonomi olma hedeflerimize sağlıklı adımlarla yürürüz."

AK Parti'nin görevde bulunduğu süreçte yaptığı çalışmalarla başarısını ortaya koyduğunu dile getiren Arslan, şu değerlendirmelerde bulundu:

"Şu anki halimizle devam etsek olur, ancak eğer büyüdüyseniz, yön verenler arasında yer aldıysanız, sorumluluk aldıysanız o zaman yerinizde sayma şansınız yok. Paçanızdan asılanlar, sizi yerinizde durdurmaz. Bu durumda ya aşağıya inmeyi kabul edeceksiniz ya da büyük hedefleri emin adımlarla yürümeniz lazım. Emin adımlarla 2023'e yürüyoruz. Biz büyük projeleri yapıp sonrasına 'Allah kerim' demiyoruz. Ülke olarak hedefimiz büyük. Bu coğrafyanın hamisi olmamız, dünyayı yönlendiren ülke olmak için sağlıklı bir yapıyla makine gibi tıkır tıkır çalışan bir yapı içinde olmamız lazım. Ben 'İzmir-Ankara demiryolu' dediğimde bürokratın keyfine kalmamalıyım. Bir başka bürokrat sabaha kadar çalışıyor biri 'bana ne' diyor. 49 halka sağlıklı olsa biri bozuk olsa zincirim var diyemezsiniz. Bazıları gayret gösterirken engelleyen çürük halkalar da var o zaman sistem tıkır tıkır çalışmıyor."
http://udhb.gov.tr/haber-477-%60cazibe- ... iz%60.html

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1672
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Cazibe Merkezleri Çalışmaları

Mesaj gönderen erdemka38 » 31 Mar 2017 00:59

Doğu Anadolu'da Baku'den daha Doğuda degil yatırım bekliyor sadece..

Cevapla