T.İ.M. - Türkiye İhracatçılar Meclisi

Sektörel gündem,Belediyeler; haber arşivi niteliğinde paylaşımlar..

faruk gorez

Re: TİM - İHRACAT RAKAMLARI

Mesaj gönderen faruk gorez » 02 Oca 2015 11:33

kayseri 1.891.000.000 usd ihracat yapmış ...
hedef 15 milyar usd 2025 te katma değeri yüksek teknolojik ürünlerin üretilmesi ve yeni stratejilerin geliştirilmesi şart bu hedefe ulaşılabilmesi için kayserinin bu potansiyel kayseride var..ulaşım ve lojistikle ilgili sorunlarda 2 yıla çözülecek inşallah...demiryolu lojistik köy gibi...

faruk gorez

Re: TİM - İHRACAT RAKAMLARI

Mesaj gönderen faruk gorez » 02 Oca 2015 14:12

Konya ihracat rekoru kırdı Konya 2014 yılında 1,5 milyar doların üzerinde ihracat yaptı. Yıllık ihracat rekorunu kıran Konya 1 milyar 511 milyon dolar ihracatla 2014 yılında yüzde 9 oranında artış yakaladı.

Konya ihracat rekoru kırdı

Aralık ayı ve 2014 geneli ihracat verileri açıklandı. Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk Konya’nın 2014 ihracat rakamlarını değerlendirdi...


Başkan Öztürk, şunları kaydetti:

“2014 yılının tamamında Türkiye'nin ihracatı yüzde 4 artışla 157 milyar 622 milyon dolara ulaştı. Konya 2014’te yüzde 9 oranında ihracat artışı sağladı. Konya 2014 yılında 1 milyar 511 milyon dolar ihracat yaptı. Türkiye genelinde 14. sırada yer alan Konya, Türkiye ihracatından aldığı payı yüzde 0,96’ya çıkardı. Türkiye’nin ihracatından aldığı payı her geçen yıl artıran Konya, 1,5 milyar dolar yıllık ihracat bandını aşarak tarihinin en yüksek ihracatına ulaşmıştır. Şehrimiz Türkiye’nin ihracat artışının iki katından fazla puanla yüzde 9 oranında ihracat artışı sağladı. 2014’ün geneline göre ihracat artışından memnuniyet duymaktayız. Fakat hedefimiz yüzde 20 oranında bir ihracat artışının gerçekleşmesi idi. Bu açıdan artış oranı beklentilerimizin altında kalmıştır. Yılın ilk çeyreğindeki ihracat artışı hedeflerimizi doğrultusunda ilerliyordu ancak artış yılın tamamına yansımadı. Özellikle Irak, Suriye ve Rusya pazarlarımızda yaşanan krizler Konya’nın ihracat artış hızını yavaşlatmıştır. Konya’nın en büyük özelliği aktif bir ihracat yapısına sahip olmasıdır. Bunun en büyük göstergesi dünyanın 170 ülkesine ulaşmamızdır. Hedefimiz 2016 yılında 2 milyar dolar ihracat rakamına ulaşmaktır. Konya bu hedefi gerçekleştirecek ticaret potansiyeline sahiptir. Oda olarak son dönemdeki dezavantajımızı gidermek amacıyla hızlı olarak güçlü olduğumuz sektörlerde farklı pazarlara yöneleceğiz. 2015’te düzenleyeceğimiz yurt dışı B2B organizasyonları ve fuar organizasyonları ile ihracatçılarımıza yeni işbirlikleri imkânı sağlayacağız”
konhaber

faruk gorez

Re: TİM - İHRACAT RAKAMLARI

Mesaj gönderen faruk gorez » 23 Oca 2015 00:55

BU YILIN DAHA HAREKETLİ GEÇECEĞİ TAHMİN EDİLİYOR İNŞALLAH İHRACAT RAKAMLARIMIZ ÇOK DAHA İYİ SEVİYELERE GELİR..

KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜN ÜRETİMİMİZ ARTAR İNŞALLAH...


faruk gorez

Re: TİM - İHRACAT RAKAMLARI

Mesaj gönderen faruk gorez » 24 Oca 2015 12:30

Büyükekşi'den ihracatçılara 'euro' uyarısı
TİM Başkanı Büyükekşi, "İhracatçıların bütçe yaparken mutlaka trend analizi yapmaları ve döviz riskine karşı enstrümanları kullanmaları gerekiyor" uyarısında bulundu.


Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, euronun dolar karşısındaki değer kaybının toplam ihracata 8 milyar dolar külfet getirebileceğini belirterek, "İhracatçıların bütçe yaparken, geleceğe yönelik fiyat belirlerken mutlaka trend analizi yapmaları ve döviz riskine karşı enstrümanları kullanmaları gerekiyor" uyarısında bulundu.

2015 ihracatına ilişkin değerlendirmeler yapan Büyükekşi, küresel ekonomideki toparlanmanın kademeli ancak yavaş bir şekilde devam ettiğini, 2015'e ilişkin büyüme tahminlerinin de yakın dönemde gelişen riskler dikkate alınarak aşağı yönlü revize edildiğini anlattı.

Büyüme ve küresel talebe katkıda ibrenin son 6 yıllık dönemden farklı olarak tekrar gelişmiş ülkelere doğru kaydığına işaret eden Büyükekşi, bu yıl, küresel ekonomide yüzde 2,8'lik büyümeyle dünya ticaretinde değer bazında yüzde 4,5'lik bir artış öngörüldüğünü söyledi.

Büyükekşi, "Batı-Rusya, Ukrayna-Rusya gerginliği, Orta Doğu'da yaşanan IŞİD krizi ve yakın coğrafyamızda yıllardır süregelen diğer gelişmeler başta olmak üzere, 2014 yılında yaşanan siyasi gerilimlerin bu yıl da etkileri devam edebilir. Son aylarda derinleşen Rusya krizi ile emtia ve petrol fiyatlarında yaşanan düşüşün devam edeceği öngörüsünü de 2015'in temel riskleri arasında saymak mümkün" diye konuştu.

Emtia fiyatlarındaki gerilemenin Latin Amerika ülkeleri, Güney Afrika ve Rusya gibi emtia ihracatçısı ülkeleri olumsuz etkilediğini, Türkiye'nin ise enerji maliyetlerini aşağıya çektiğini aktaran Büyükekşi, petrol fiyatlarındaki düşüşün devam etmesinin başta Türkiye olmak üzere Tayvan ve Hindistan gibi petrol ithal eden gelişmekte olan ülkeleri olumlu etkileyeceğini öngördüklerini aktardı.

Büyükekşi, "Petrol fiyatlarında yaşanan gerilemeyle 2015 yılında Türkiye'nin enflasyon ve cari açık rakamlarında önemli bir iyileşme bekliyoruz. Tüm bunlara ilaveten, büyük resme odaklandığımızda yani cari açıkta 2015 yılında en az 15-20 milyar dolarlık bir avantaj sağlayabileceğimiz kanaatindeyiz. Şüphesiz ki bu gelişmeler orta vadede faiz düşüşlerine ve yatırım artışlarına yol açacaktır. Halihazırda küresel alanda yaşanmakta olan tüm bu gelişmelerden hareketle oluşan beklentiler Türkiye'yi diğer gelişen ülkeler içinde pozitif ayrıştırıyor" diye konuştu.
AA

faruk gorez

Re: TİM - İHRACAT RAKAMLARI

Mesaj gönderen faruk gorez » 24 Oca 2015 12:30

"Euro/Dolar paritesi son 11 yılın en düşük seviyelerine geriledi"

Bu yıl gerek emtia fiyatlarında gerek euro-dolar paritesinde öngörüleri aşan düşüşler gerçekleştiğini anlatan Büyükekşi, şunları kaydetti:

"23 ocak itibarıyla euro-dolar paritesi 1,12 seviyesini gördü. Hakeza, Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) 2016 eylül ayına kadar sürmesi beklenen aylık 60 milyar avroluk varlık alımı programı planlaması ve toplamda 1 trilyon euroyu aşan bir parasal genişleme öngörmesi ve yine İsviçre Merkez Bankası'nın euro-isviçre frangı kurundaki çıpayı kaldırması kararı akabinde paritede yaşanan düşüşün devam edeceği yönünde algıları artırmış görünüyor. Bu gelişmeler akabinde euro/dolar son 11 yılın en düşük seviyelerine geriledi.

Bu gelişmeler ihraç birim fiyatlarına baskı oluşturabilecek önemli hususlar arasında yer alıyor. İhracatçılarımızın ani kur ve parite değişimlerinden etkilenmemek için gerekli önlemleri alması gerekiyor. O yüzden ihracatçılarımızın türev enstrümanlardan ve hedge işlemlerinden daha etkin şekilde faydalanmaları gerektiğini düşünüyoruz."
AA

faruk gorez

Re: TİM - İHRACAT RAKAMLARI

Mesaj gönderen faruk gorez » 24 Oca 2015 12:30

"İhracatçılarımız döviz riskine karşı enstrümanları kullanmalı"

TİM tarafından gerçekleştirilen 2014 3.Çeyrek İhracatçı Eğilim Anketi sonuçlarına göre, ihracatçı firmaların yüzde 43'ünün döviz risklerinden korunmak için herhangi bir araç kullanmadığını hatırlatan Büyükekşi, "İhracatçılarımızın bu alanda mutlaka daha proaktif olması gerektiğini gösteriyor. Euroda son dönemdeki gelişmelere paralel olarak senelik bazda ortalamadan yüzde 10'dan daha fazla bir değer kaybı olacağını öngörüyoruz" uyarısında bulundu.

İhracatçılara dış ticaret ve yatırım finansmanı açısından her türlü kolaylığın azami seviyede sağlanması gerektiğini, geçen yılın son çeyreğinde paritedeki gelişmelerin ihracat birim fiyatına yüzde 4 baskı yaptığını anımsatan Mehmet Büyükekşi, bu yıl için de benzer bir senaryonun görülebileceğini anlattı.

TİM Başkanı Büyükekşi, sözlerini şöyle tamamladı:

"Önceki yılın son çeyreğinde paritedeki gelişmelerin ihracat birim fiyatına yüzde 4 baskı yaptığını gözlemliyoruz. Gerileyen pariteyle bu oran önceki yıla göre toplam ihracata yüzde 5 birim fiyat baskısı yaratabilir. Bu da ihracata 8 milyar dolarlık etki yapabilir. İhracatçıların bu dalgalanmaları göze alarak bütçe yaparken, geleceğe yönelik fiyat belirlerken mutlaka trend analizi yapmaları ve döviz riskine karşı enstrümanları kullanmaları gerekiyor. İhracatçılarımız 2015 yılında özellikle gelişmiş ülkelerde ve hacimli pazarlar yaşanan talep canlanmasından yararlanarak temkinli ve iyimser bir bakış açısıyla dünya pazarlarında var olmaya devam edecektir. Önümüze çıkan fırsatları değerlendirerek ve yarattığımız yeni avantajlarla, 2015 yılında büyümenin ana sürükleyicisinin yine ihracat olmasını umut ediyoruz."
AA


faruk gorez

Re: TİM - İHRACAT RAKAMLARI

Mesaj gönderen faruk gorez » 03 Şub 2015 14:14

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM), 2015 yılı ocak ayında ihracatın geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,8 düşüşle 10 milyar 803 milyon 970 bin dolar düzeyinde gerçekleştiğini bildirdi.

TİM OCAK AYI VERİLERİNİ AÇIKLADI

Yapılan açıklamaya göre, Türkiye'nin ocak ayında ihracatı, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,8 düşüşle 10 milyar 803 milyon 970 bin dolar oldu. Son 12 aylık ihracat ise yüzde 2,5 artışla 156 milyar 118 milyon 816 bin dolar seviyesinde gerçekleşti.

Cevapla