İstanbul Midwood Film Stüdyo Kompleksi

Sektörel gündem,Belediyeler; haber arşivi niteliğinde paylaşımlar..
faruk gorez

İstanbul Midwood Film Stüdyo Kompleksi

Mesaj gönderen faruk gorez » 30 Eki 2016 21:26

İstanbul Midwood Film Stüdyo Kompleksi’nin temeli atıldı!

Hollywood, Bollywood ve Avrupa sinemasına dünya standartlarında film stüdyoları ve ekipmanları temin edecek olan,‘Hayallerin çok ötesinde’ sloganıyla yola çıkan bir dünya projesi Midwood’un temel atma töreni Büyükçekmece’de gerçekleşti.
FacebookTwitterGooglelinkedin
İstanbul Midwood Film Stüdyo Kompleksi’nin temeli atıldı!

Hollywood, Bollywood ve Avrupa sinemasına dünya standartlarında film stüdyoları ve ekipmanları temin edecek olan, gelişen Türk dizi ve film sektörüne de destek vermeyi amaçlayan,‘Hayallerin çok ötesinde’ sloganıyla yola çıkan bir dünya projesi Midwood’un temel atma töreni Büyükçekmece’de gerçekleşti. Avrupa’nın en büyüğü ve en farklısı aynı zamanda Dünya sineması için de büyük bir imza olan inşaatın temeli atıldı. İstanbul Midwood Film Stüdyo Kompleksi’nin temel atma törenine katılan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Midwood Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet San ve Midwood İcra Kurulu Başkanı Emin Günal yaptıkları konuşmalarla dünya projesi hakkında bilgiler verdi.

5 yıl süren çok titiz ve detaylı çalışmalar neticesinde ortaya çıkan, dünya sinema, dizi ve reklam sektörünün kalbinin atacağı, Hollywood ve Bollywood’un tam ortasındaki Midwood, Avrupa’nın en büyük film platosu ve dünyanın en önemlileri arasında olma özelliği taşıyor. 825 milyon lira yatırımla 505 dönümlük arazide konuşlanacak olan dev kompleks; 21 ayrı stüdyo, 17 açık set alanı, 18 imalat atölyesi ve çekim için ihtiyaç duyulan tüm ekip, ekipman ve servisleri ile sinema, dizi ve reklam çekimlerine eşsiz ortamlar sunacak.

Sinema sektörünün cazibe merkezlerinden biri haline gelecek olan Midwood’un stüdyolarını gezmeye gittiğinizde aynı zamanda müzelerin, sinema salonlarının, sergi ve söyleşi alanlarının bulunduğu kültür üniteleri; dünyaca ünlü sanatçıların ve misafirlerin konaklayacağı 5 yıldız ve ötesi hizmet veren konaklama tesisleri, anaokulundan üniversiteye kadar bir eğitim vadisi, çok amaçlı açık alan etkinlikleri, tematik eğlence parklarının ve yeme-içme ünitelerinin bulunduğu sosyal alanlar, dini tesisler, açık film platosu, ofisler, 2 helikopter pisti ve tek motorlu uçakların inip kalkabileceği bir pistinde yer aldığı dev bir kompleks ile karşılaşacaksınız.

Açıldığı ilk yıl 1 milyon kişiyi ağırlamayı hedefleyen Midwood, sinema sektöründen eğitime kadar birçok iş koluna ivme kazandırarak Türkiye’ye döviz girdisi sağlayacak ve turizm çeşitliliğini arttıracaktır.

Büyükçekmece Dünyanın İmge Merkezi Olacak

Midwood İstanbul Film Stüdyo Kompleksi’nin açılış töreninde konuşan Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Büyükçekmece’nin bundan böyle dünyanın imge merkezlerinden biri olacağını söyledi: ‘Avrupa’nın en büyüğü, dünyanın da en büyükleri arasında olacak dev bir sinema merkezi kuruyoruz. Bu sinema merkezi, Türk dizilerinin ve filmlerinin dünyaya pazarlandığı bir dönemde sektöre büyük bir güç kazandıracak. Ayrıca yurtdışından sadece çekim için Türkiye’ye gelecek prodüksiyon şirketleriyle yeni bir ekonomi yaratacak, döviz girdisi sağlayacak. Öte yandan dünya algı yönetimi savaşında, Türkiye ilk kez “evsahibi” olmanın avantajını yaşayacak. Midwood’un Stüdyo ve setleri aynı anda 50 farklı yerde çekim yapabilecek kapasiteye sahip. Yalnız çekimlerde 7500 kişinin istihdam edilmesi demek. Yan hizmetleri düşündüğümüz zaman bu kapasite 12.500 kişiye çıkıyor.

Midwood hayal ötesi bir proje

Meslek hayatıma farklı bir yön vermemin sebebi belki de müzik organizasyonunda ve menajerlik konusunda misyonumu tamamladığımı düşünmemdir’’ diyen Midwood A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet San şöyle konuştu: ‘’Uzun zamandır çok düşündüğüm ve çok istediğim büyük bir dünya projesi vardı. 5 sene önce adını Midwood İstanbul Film Stüdyo’su olarak belirlediğim, Bollywood ve Hollywood’un “orta” noktasında, dünyanın merkezi İstanbul’da hayal ötesi bir projenin startını verdim. Mümkünolduğuncasessizilerlemeyeçalıştığımbuiştetümsorunlaraçözümlerararkenmuhteşemortaklarbuldum.Hepberabermükemmelnoktayagetirdikveartıkprojeyihayatageçiriyoruz.Ülkemizinmarkadeğerinebüyükkatkısağlayacakveartıkdünyanın film endüstrisinintümoyunkurucularınınbuluşacağıortaknoktayakavuşmamızaaylarkaldı.’’

825 milyonliralık yatırım

Midwood A.Ş. İcra Kurulu Başkanı Emin Günalise ‘’Midwood, yerelölçekte Büyükçekmece, ulusalölçekte İstanbul, dünya ölçeğindeiseTürkiyeilebirlikteanılacak’’ dedi.Günalsözlerineşöyledevametti

‘’Dünyasinema, dizivereklamsektörünün kalbi bundanböyleMidwood’daatacak. Beşyıllıkönçalışmalarımızlabuiddialısözlerinaltınıdoldurmayaçalıştık.Midwood İstanbul Film StüdyoKompleksi, 825 milyonliralık özkaynak yatırımıyla,şu an içinde bulunduğumuz 505 dönümlük bu arazi üzerindekonuşlanacak. Türk sinemasında çok güçlü bir Yeşilçam geleneği vardır. Yeşilcam’ın tarihi, bir bakıma imkansızlıklar içinde çekilen birbirinden başarılı filmlerin tarihidir. Elbette bu başarı hikayesi, vizyon sahibi yönetmenler, büyük oyuncular ve yapımcılar ile gerçekleşti. İmkansızlıklar içinde büyüyen Türk sineması arkasına Midwood gibi bir dünya markasına aldığında kim bilir hangi yeni başarı hikayeleri yazılacak. Hep birlikte izleyeceğiz.

TBMM Başkan Vekili Akif Hamza Çebi törende yaptığı konuşmada, “Cumhuriyet sanat demektir en büyük modernleşme hareketidir.” Dedi. Çebi sözlerini şöyle sürdürdü, “ Midwood sanat alanında da sinema alanında da Türkiye’yi sayılı ülkeler arasına sokacak çok önemli bir projedir. Dünya kenti olmak için sadece nüfus, tarihsel geçmiş, ulaşım ve iletişim altyapısı, kentsel altyapı yetmez. Dünya kenti olmak için sanatsal alt yapının da olması gerekir. İşte Midwood bu sanatsal altyapıda çok büyük görev üstlenecek.”
emlakkulisi
NjY0MjE5OT-istanbul-midwood-film-studyo-kompleksinin-temeli-atildi.jpg
NjY0MjE5OT-istanbul-midwood-film-studyo-kompleksinin-temeli-atildi.jpg (28.21 KiB) 775 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: İstanbul Midwood Film Stüdyo Kompleksi

Mesaj gönderen faruk gorez » 12 Oca 2017 09:30

İstanbul Midwood Film Stüdyo Kompleksi 2018'de tamamlanacak!

Temelleri geçtiğimiz ekim ayında atılan Midwood, Büyükçekmece’ye dizifilm sektörün OSB’sini kuruyor.150 milyon dolarlık ekipman yatırımı yapılan Midwood’un toplam yatırım bedeli ise 825 milyon lira.

İstanbul Midwood Film Stüdyo Kompleksi 2018'de tamamlanacak!

Temelleri geçtiğimiz ekim ayında atılan Midwood, Büyükçekmece’ye dizifilm sektörün OSB’sini kuruyor.

“Büyükçekmece’den bir dünya markası çıkarıyoruz” diyen Midwood Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet San, projeye 2013 yılından beri hazırlandığını, dünyada 35 platonun teknik özelliklerini takip ettiğini söyledi. 150 milyon dolarlık ekipman yatırımı yapılan Midwood’un toplam yatırım bedeli ise 825 milyon lira. İçinde 21 stüdyo, 17 açık set alanı ve 50 çekimi aynı anda yapabilecek alt yapıyı barındıran Midwood, sahip olduğu özelliklerle Hollywood ve Bollywood’dan sonra dünyanın 3. büyük film sektörü kavramı olacak. “Bu konuda Türkiye’de ilk ve tekiz. Avrupa’nın ise en büyük ve en kapsamlısıyız” diye konuşan San, Midwood’un sektörde dünyanın en sayılı projelerinden biri olduğunu dile getirdi.

Proje, 2018 yılında tamamlanacak

Projenin temel atma töreninin 30 Ekim 2016’da gerçekleştiğini belirten San, 1. etabın 30 Ekim 2017, tamamının ise 30 Ekim 2018’de biteceğini vurguladı. Böylesine hacimli bir proje için 2 yıl inşaat süresinin çok kısa bir süre olduğunu ifade eden San, şöyle devam etti: “Ama 5 yıldır hazırlandığımız bir konu olduğu için her şeyiyle çok planlı bir proje. Çok vahim olaylar olmadığı takdirde inşaatımız aksamayacak. 505 bin metrekare alanda yer alacağız. Dünyanın ihtiyaç duyduğu alt yapı, üst yapı, ekip, ekipmanı karşılayabilecek bir hedefle yola çıktık. Dünyanın sayılıları arasında bir projeyiz. Amerikan sineması Hollywood ile bütünleştirilmiş. Bollywood var. O da Hindistan sinemasını temsil ediyor. Midwood ise 3. büyükstüdyo değil ama dünyanın 3. kavramı. Bütün Avrupa ve Yakındoğuyu kapsayacak bir hedefle yola çıkıyoruz.”

Yatırım, 2 filmle geri dönebilir

San, Midwood yatırımı ile ilgili şu bilgileri verdi: “4.5-5 yıl civarında geri dönüşüm bekliyoruz. Ama biz bunu 2 filmle bile çıkarabiliriz. Dünyadaki 35 platonun bütün teknik özelliklerini bizzat izledim. Bir dünya sinemasının filmi için ihtiyaç duyulan know-how ekip ve ekipman ile donanımlı bir şekilde Eylül 2018’de oraya taşınmış olacağız. Çeşitli belediyelerin arsa ve proje ihtiyaçları olduğunu biliyorduk. Büyükçekmece Belediye Başkanı Hasan Akgün çok yardımcı oldu. Tüyap’a bile arsa verip Türkiye’nin en büyük fuar merkezini buraya kurdurdu. Hasan Akgün; 12 yıl önce Hollywood’u ziyaret ettiğinden beri Büyükçekmece’de film stüdyoları kurma fikri olduğunu ve böyle bir proje için geniş bir alan ayırdığını ve bu tip bir işin ülkeye ve ilçeye neler kazandıracağını bildiğini ve bu projenin Büyükçekmece’de yapılıyor olmasından büyük mutluluk duyduğunu belirtti.”

800 bin ziyaretçi bekleniyor

Devletten birşey istemediklerine dikkat çeken San, sektör tecrübeleri ve Yönetim Kurulu ile projeyi istedikleri gibi ilerlettiklerini aktardı. San, sözlerini şöyle sürdürdü: “Esasında bir OSB gibi bakanlığa arz ettik projemizi. De-nar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı, aynı zamanda Midwood İcra Kurulu Başkanı Emin Günal, projenin kurucu ortağı. Projede bütün inanmış insanlara yer verdik. Projede; bir eğitim vadisi var. Anaokulundan yüksek lisansa kadar. İçinde; çocuk eğlence alanı, fitness merkezi, konaklama tesisi, Türkiye’nin en büyük sinema salonu, restaurant, cafe, bar var. Film endüstrisiyle ilgili her şey var. Kompleks içinde iş kollarından bir tanesi prodüksiyon merkezi. Bunun içinde bir canlı ses kayıt stüdyomuz var. Avrupa’nın en büyüğü. Açıldığımız yıl 800 bin ziyaretçi bekliyoruz."

Yeşilcam yerini Midwood'a bırakacak

“Midwood, Türk sinemasında standartların oluşturulması açısından sınıf atlama noktası” ifadesini kullanan San, çok uzun yıllardır Türk sinemasının Yeşilçam ile adlandırıldığını, Yeşilçam’ın esasında Beyoğlu’nda bir sokak olduğunu kaydetti. Onun için Midwood kavramını getirdiklerini aktaran San, şu cümleleri kullandı: “Sektör üretmeye hazır. İnanılmaz müteşebbis var. Ama sokaklar dar, yollar engebeli. Kimse o dar sokaklara girmeyi beceremediği için üretim çok sınırlı. Onun için biz 21 stüdyo, 17 açık set diğer alanlarla 50 çekimi aynı anda yapabilecek alt yapı, üst yapı, ekip, ekipman ile bu projeye soyunduk. Biz bu işin merkezinin İstanbul olması gerektiğini biliyoruz. Elbetteki Antalya, İzmir, Konya, Antep, Diyarbakır’da 3-5 film çekilir yani. Sektör olarak İstanbul’un haricinde bu işin olması mümkün değil.”

Dünya
MjY1Njk4OT-istanbul-midwood-film-studyo-kompleksi-2018de-tamamlanacak.jpg
MjY1Njk4OT-istanbul-midwood-film-studyo-kompleksi-2018de-tamamlanacak.jpg (39.15 KiB) 731 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin

Mesaj gönderen erdemka38 » 12 Oca 2017 23:35

isim hariç herşey iyi..

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Oca 2017 12:14

Büyükçekmece Midwood 30 Ekim 2018'de tamam!

Hürriyet Gazetesi yazarlarından Cengiz Semercioğlu bugün köşesinde "Nihayet bizim de dev stüdyolarımız oluyor" başlıklı yazısına yer verdi. İşte yazının detayları..

Büyükçekmece Midwood 30 Ekim 2018'de tamam!

Şu sıralar İstanbul’da beni en çok heyecanlandıran proje hangisi biliyor musunuz? ‘Midwood’ adıyla Büyükçekmece’deki 550 dönüm arazi üzerine inşa edilen devasa film stüdyoları.

Yıllardır çeşitli yerlerde yapılması konuşulan ama bir türlü hayata geçmeyen film platoları için Ahmet San kolları sıvadı. Hollywood ve Bollywood’dan sonra dünyanın üçüncü büyük stüdyoları olacak Midwood’da çalışmaları yerinde görmek için atladım Büyükçekmece’deki inşaat alanına gittim. Devasa arazide hummalı bir çalışma sürerken projeleri inceledim, Ahmet San’a merak ettiklerimi sordum. İşte 9 ay sonra ilk etabı açılacak ve motor denilecek olan Midwood’un öyküsü...

Ahmet San parayı nereden buldun?

- 30-40 yıldır para topluyorum. (Gülüyor)

Büyükçekmece’de 505 dönüm arazi alacak, üzerine Avrupa’nın en büyük film stüdyosunu kuracak kadar para topladın mı?

- Bu, güzel bir sektörel işbirliği esasında ve büyük bir proje. Bu büyük projeyi sermayedar bir Türk grupla yapmayı hiçbir zaman düşünmedim. Çünkü sermayenin kendine özgü bazı kuralları ve hesapları var. Halbuki film sektöründe avukatsız ve parasız iş olmaz. Ama avukatla ve parayla da iş olmuyor. Normal kalıpları aşmak için biraz cesaretli olmak lazım. 62 yaşındayım ve 43 yıldır da eğlence sektöründe her türlü insanı tanıdığım için birilerine izahat verme ve ikna etme süreci yaşamak istemedim. Sektörde var olan egosunu duvara asmış arkadaşları bir çatı altında toplayıp, büyük bir güç birliği oluşturayım istedim.

Kim onlar?

- Bir kere arazi önemli bir yatırım. “Yap-işlet-devret” aldık. Esasında daha önce Akfırat’ı düşünüyordum. Tek sakıncası Sabiha Gökçen Havalimanı’na çok yakın olmasıydı, çünkü ses geçirmezliğin maliyeti çok yüksekti. Bunu çözmeye uğraşırken, Büyükçekmece’de büyük bir arazi ve Belediye Başkanı Hasan Akgün’ün böyle bir projesi olduğunu öğrendim. İhaleye girip aldık. Dolayısıyla arazi çok büyük bir değer ama arazi yatırımımı yapmamış oldum.

Peki ihalenin bedeli nedir?

- Bedeli cüzi kira. Projeyi yapıyorsun, işletiyorsun, mal onların oluyor.

Kaç yıllığına kiraladın?

- 30 yıl. Belediyelerde böyleymiş. Bu araziye göre de daha önce hazırladığımız projeleri değiştirdik ve inşaatımıza başladık. 1 yıl içerisinde bir bölümünü, 2 yıl içerisinde de tümünü faaliyete geçireceğiz inşallah.

İÇİNDE EĞİTİM TESİSLERİ OLACAK

Tam açılış tarihi nedir?

- 30 Ekim 2017’de “motor” diyoruz buradaki çekimler için. 30 Ekim 2018’de de tümünü bitiriyoruz. Projenin arsa hikayesi bu. Mimarlık ve inşaat için de eski arkadaşım Emin Günal’la el sıkıştım. Dünyadaki 35 stüdyoyu gezdik. Ben zaten 2010’da başladım bu işe. 1 sene gönül gezdirdim, 2011 yılında karar verdim. 2 yıl boyunca dünyadaki bütün stüdyoları araştırdık. 2013’te yapmaya karar verdikten sonra Emin’le beraber yol almayı kararlaştırdık. Bütün çalışmalarımı Emin’in inşaat şirketi ve mimarlık ofisiyle paylaştık. Mimari çizim ve inşaat planını yaptık. Benim inşaat ve mimarlık şirketim, aynı zamanda projenin de hissedarı. Bu inşaat ve mimarinin haricinde burası yaşayan bir yer olsun, halk da girip çıkabilsin istedik. Dolayısıyla film çekimlerinin haricinde gelir elde edebileceğimiz üniteler icat ettik. Anaokullarından üniversitelere kadar eğitim tesisleri kurduk.

Bunlar da mı belediyeye mi ait olacak?

- Hayır. Midwood A.Ş. diye bir şirket kurduk. Yatırımcı Midwood A.Ş., Midwood markasının sahibi. Dünyada da tescil ettirdik.

Üniversitenin adı da Midwood mu olacak?

- Midwood İstanbul American University. Anaokulu, ortaokul ve lise de olacak burada. Çocuk parkı, spor-fitness grubu ve yeme-içme ünitelerinin yatırımcıları ve işletmecileri harici şirketler olacak.

Neler var mesela?

- Anaokulu, ortaokul ve lisenin inşaatını biz yapıyoruz ama yatırımcı ve işleten Bilfen Eğitim Kurumları. Ancak kaynağını bize aktarıyor. Spor ve fitness da Carrera diye bir Alman grubunun. Dünyanın en lüks fitness ekipmanlarını da üreten bir firma. Çocuk eğlence parkı için üç firmayla mutabakat imzaladık. İhale şartlarımıza göre biriyle anlaşmak üzereyiz. Aynı şekilde yeme-içme ünitelerini de yine bir Türk yemek grubuyla görüştük. Bir de yeni kurulmuş 3. Havalimanı ihalesine girmek isteyen bir grup var, onlarla da mutabakat zaptı ve gizlilik anlaşması imzaladık. Ama biz inşaatı planladık, yürüyoruz.

Kaç TL’lik bir yatırım bu?

- 875 milyon TL’lik bir yatırım. Biz TL diye çıktık ve TL’yi de ısrarla savunuyoruz. Bizden sonra “TL’ye dön” kampanyası başladı... Bu arada burayı dört duvar kiralama niyetinde olmadığımız için, dört ayrı sektörde önemli birikimleri olan arkadaşlarla ortaklıklar kurduk. Bu ortaklıklarla dünya çapında birikime sahip bir şirket haline geldi Midwood.

Kim onlar?

- Orion... Hakkı Yazıcı ve Ulutaş Dileksiz Türkiye’nin 30 yıl önce kurulan en önemli kamera ve ışık grubu. 18 atölye olarak bütün ekipmanlarıyla burada olacaklar.

Bütün teknik altyapıyı onlar sağlayacak yani?

- Evet. 18 atölyeyi bir şirket bünyesinde topladık. Bu şirkete bir yatırımcı arkadaşımızı dahil ettik. Set birikimi olan insanlarla onları UPD A.Ş. adı altında bir araya getirdik. Bunun yanı sıra dünyada çeşitli ülkelerde ekipman sahibi olan bir Ukraynalı, bir Alman ve bir Fransız firmayı, Türkiye’de bu işi yapan grupla bir araya getirdik. Onları da Set Ekipmanları A.Ş. adı altında birleştirdik.

O grup hangisi?

- Özkan Önder Set Grubu... Bunları bizim Midwood A.Ş.’nin hem ortağı hem de ekipman yatırımcısı yaptık. Post prodüksiyona da Harun adında yapımcı-yönetmen genç bir arkadaşımızla ve buradaki arkadaşımız Erkan Akyol’la birlikte Fuat Güner’i de dahil ettik. Peter Gabriel’leri bile şirketin içerisine soktuk. Müzik kayıt da dahil bütün post prodüksiyon ünite yatırımlarını 9D Post Prodüksiyon A.Ş. adı altında topladık ve bunları da Midwood A.Ş.’ye ortak ettik. En son Vialand’ı da dahil edeceğiz gibi duruyor. Şu saydığım dört ortak şirketimiz, 155-160 milyon dolarlık ekipman yatırımıyla geliyorlar. Bu arada yönetim tarzımız da çok enteresan. Biz herkese Mevlana gibi “gel” diyoruz. Türkiye sektörü tıkanmış vaziyette. Birçok değerli senarist, yönetmen ve yapımcıların ellerinde projeler var ama film çekemiyorlar. Biz Midwood olarak, hem dünyaya hem de Türkiye’ye hizmet için varız. Hizmeti verirken risk alıyoruz. “Gelin projenizi sizinle beraber tamamlayalım, ilave kaynaklar bulalım” diyoruz. 21 kapalı stüdyo, 17 açık set ve diğer saydığım ünitelerle birlikte aynı anda 50 çekim yapabilecek altyapı, üstyapı ekipmanı hazırlıyoruz.

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK STÜDYOSU

Büyük yatırımcıların dışında küçük yatırımcı, yapımcı, yönetmen ve yaratıcı insanlara ne gibi kolaylıklar sağlıyorsun?

- Geldin “Benim bir projem var” dedin. Bizim bir icra ve yönetim kurulumuz var, orada projeyi değerlendiriyoruz. Diyelim bütçen 10 lira. Peki senin kaç liran var, 3 lira. Proje icra kurulumuzdan onay alırsa, “Bütün imkanlar emrinde, gel filmini burada çek” diyoruz. Eksik olan 7 liralık bölümü hizmet olarak sunuyoruz. Filme sen yüzde 30, biz yüzde 70 ortak oluyoruz.

Midwood sektörün önemli bir oyuncusu olacak sonuçta...

- Çok önemli bir oyuncusu olacak. Bizim asıl niyetimiz, Hollywood prodüksiyonlarını buraya çekmek. Sen yazında yazmıştın, son 2 yılda Sofya’daki Nu Boyana Film Stüdyoları’nda 35 film çekildi. O 35 filmin Boyana’ya bıraktığı para; 750 milyon dolar.

Ben Boyana’nın dışında Hollywood’da da pek çok stüdyoyu gezdim. Ama tabii oradaki stüdyolar anormal büyük. Çünkü sektör büyük...

- Metraj olarak biz daha iyiyiz ama.

Midwood, dünyanın en büyüğü mü olacak?

- Konsept olarak dünyanın üçüncüsü. Büyüklük çok göreceli bir kavram. Ama her açıdan Avrupa’nın en büyüğü ve en farklısı. Nu Boyana’da kapalı stüdyo yok. Los Angeles’ta bile süreç içinde kapalı stüdyolar yapılmış. Bizde olacak. Amerika’da içinde hem otel hem de eğitim kurumları olan hiçbir stüdyo yok. Onun için diyoruz ki Midwood Türkiye’nin ilk ve teki, Avrupa’nın en büyüğü ve en kapsamlısı, dünyanın da en sayılı özellerinden.

LABİRENT BAHÇESİ SİNEMA SALONLARI

Burası sinemacılar ve televizyoncular için müthiş bir yaşam alanı olacak. Peki bunun dışında, eğer ünlü hayranı değilsem benim Midwood’a gelmemi gerektirecek ne var burada?

- Çocuklar için park olacak. Türkiye’nin ilk dev labirent bahçesini yapacağız. Gelen çocuğunu bırakabilecek. Babylon tarzı yabancı müzik yapılabilecek bir alanımız var. Sonra Yunan müziğinin yapıldığı bir ufak taverna restoran, Türk pop müziğinin yapıldığı bir alan... Sinema salonlarımız var.

ZİYARETÇİLER STÜDYOYU GEZİP OYUNCULARLA YEMEK YİYEBİLECEK

Burada yılda kaç iş yapılabilir? Hedefiniz nedir?

- Aynı anda 50 çekim yapabilecek bir altyapı, üstyapı, ekip, ekipman sahibiyiz. Burada çelik çomak oynamıyoruz.

Kaç kişi çalışacak burada?

- 18 stüdyo ve bizim dört işbirlikçimizin kadrolu elemanı olan 2 bin kişi. Midwood esasında bir çatı şirket, onların yönetim ve pazarlama mekanizması. Dolayısıyla normalde film endüstrisinde bir film bile çekilmese, çalışacak olan insan sayısı 2 bin. Bunun yanı sıra 44 ofis var, balkonlu, teraslı. 14-15 tane de müze.

Ne müzesi olacak onlar?

- Hollywood ve Yeşilçam müzeleri... En az 3 bin kişi de restoranlar, çevre gibi işlerde çalışacak. Toplamda Midwood’da 5 bin kişinin çalışacağını söyleyebilirim.

Hollywood’da olduğu gibi ziyaretçiler para ödeyip gezebilecekler mi bu setleri?

- Hollywood’un çok önemli bir geçmişi var. Gittiğinde “King Kong”u, “Jaws”ı görüyorsun. Bizim geçmişimiz olmadığı için biz bugünü satacağız. Bütün stüdyolarımız çatıdan ses geçirmez alanlarla tribünlü olacak. Yapımcı istediği oranda bilet satacağız. Öğle yemeği tatilinde stüdyo dekorunda fotoğraf çektireceğiz. Sanatçılarla yemek buluşması gibi şeyler satacağız. Bunun için de büyük bir yazılım var. Bu yazılım üstünden pazarlama yapacağız. Örneğin, Kıvanç Tatlıtuğ çekim arasında 300 kişiyle yemek yedi. Her 250 TL’nin 100 TL’si yapımcının hesabına yatacak. Yapımcı, vereceğimiz bir şifreyle hesabına para yattığını görecek. Dolayısıyla yapımcıya aynı zamanda kaynak sağlayabilecek bir mekanizmamız var.

Başka ne tür hizmetler sunulacak yapımcılara?

- Kostüm yapıyorlar, saklayacak yerleri yok. Burada 22 bin metrekare depomuz var. “Gel o kostümleri burada sakla, hem kira hem de naftalin parası ödeme. Sağa sola da kiralarız. Bir de zaman zaman fotoğraf çektiririz” dediğin vakit canına minnet. Hepsi çok mutlu olur.

Sinema sektörü için bütün altyapı var burada. Sinema sektöründe işler çok parlak gitmezken burası fazla mı gelecek bize?

- Hayır. Sen insanlara uygun hizmetleri üretirsen, karşılığını alırsın.

Bu stüdyo yıllarca Antalya’ya, Haliç’e yapılacak diye konuşuldu...

- Biz hayatın gerçeğiyiz. Ben en büyük teşekkürü büyük bir sevinçle gelen Orion’dan aldım. Zorluyorlar bizi “Bu yaz 20 bin metrekareyi yetiştir, bir yabancı prodüksiyon var” diye. Şu an üç prodüksiyonla anlaşma bitti, 2017’de çekim yapmak için.

Yabancı prodüksiyonlar mı?

- Evet. Tom Hanks’in filmi Türkiye’de çekildi. Ekip 1 hafta çekim yaptı, Tom Hanks gelmedi bile. Türkiye’de harcadıkları para 3 milyon dolar... Hazır olalım, 50 çekim için zorlarız.

Hürriyet

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 13 Ağu 2017 12:03

Midwood İstanbul Kompleksi'nin otel ve yaşam alanlarının temeli atıldı! Küçükçekmece'de yapımı devam eden Midwood İstanbul Film Stüdyo Kompleksi'nin otel ve yaşam alanlarının temeli atıldı. Midwood İstanbul'un Avrupa'nın en büyük film platosu olması hedefleniyor.

NDM5MjIwOD-midwood-istanbul-kompleksinin-otel-ve-yasam-alanlarinin-temeli-atildi.jpg
NDM5MjIwOD-midwood-istanbul-kompleksinin-otel-ve-yasam-alanlarinin-temeli-atildi.jpg (34.79 KiB) 602 kere görüntülendi
Avrupa'nın en büyük film platosu olması hedeflenen Midwood İstanbul Film Stüdyo Kompleksi'nin otel ve yaşam alanlarının temeli atıldı. Türk dizi ve film sektörüne destek vermek amacıyla bir süre önce Büyükçekmece'de temeli atılan Midwood İstanbul Film Stüdyo Kompleksi'nin otel ve yaşam alanlarını içine alan "Midstay"in inşasına başlandı. Düzenlenen temel atma töreninde verilen bilgiye göre, müşterilerine uzun süreli otel suit odası kiralama imkanı sunan Midstay'de konseptin tamamı suitlerden oluşuyor. Bu suitler ultra lüks mobilya ve beyaz eşyalarla dekore edilecek. Komplekste yer alacak spor ünitelerinde fitness center, yüzme havuzu, tenis kortları gibi spor alanları ve hizmetler de sunulacak. Midstay içinde saç ekiminden ayurvedaya, diyet ve zayıflama hizmetlerinden, medikal uygulamalara kadar sağlık hizmetleri de sunulacak.

MjcxNDAzNj-midwood-istanbul-kompleksinin-otel-ve-yasam-alanlarinin-temeli-atildi.jpg
MjcxNDAzNj-midwood-istanbul-kompleksinin-otel-ve-yasam-alanlarinin-temeli-atildi.jpg (115.06 KiB) 602 kere görüntülendi
Projede, 3 semavi dine ait ibadethaneler konukların kullanıma hazır olacak. Midstay konukları Midwood İstanbul Film Stüdyo Kompleksi içindeki tematik restoranlar, bar ve gece kulüplerinin yanı sıra çocuklara özel aktivite alanlarını da kullanabilecek. Geçen aylarda temeli atılan Midwood'un, bittiğinde Avrupa’nın en büyük film platosu olması hedefleniyor. 505 dönümlük arazide konuşlanacak olan komplekste 21 kapalı stüdyo, 17 açık set alanı bulunuyor. Bu açık set alanları İstiklal Caddesi, Osmanlı Sokağı, New York, Londra sokakları gibi birebir aslına uygun, farklı konseptlerde olacak. Törende konuşan Midwood Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet San, en büyük hayali olduğunu dile getirdiği projeyle, Avrupa sinemasına dünya standartlarında film stüdyoları ve ekipmanları temin etmenin yanı sıra gelişen Türk dizi ve film sektörüne de destek vermeyi amaçladıklarını ifade etti.
AA

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 29 Kas 2017 14:49

Midwood İstanbul, Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak!

Midwood Finans ve Pazarlama Grup Başkanı Selimoğlu, Midwood İstanbul Film Stüdyo Kompleksi’nin Türkiye ekonomisine katkı sağlayacağını belirtti.
NTE5MzA1Nj-midwood-istanbul-turkiye-ekonomisine-katki-saglayacak.jpg
NTE5MzA1Nj-midwood-istanbul-turkiye-ekonomisine-katki-saglayacak.jpg (21.47 KiB) 446 kere görüntülendi
Midwood İstanbul, Türkiye ekonomisine katkı sağlayacak!

Midwood Finans ve Pazarlama Grup Başkanı Alper Tolga Selimoğlu, geçen yıl aralık ayında Büyükçekme’de temeli atılan Midwood’un, dünya sinema sektörünün artan çekim platosu ihtiyacına cevap vereceğini belirtti.

Anadolu Ajansı'nda yer alan habere göre, Yabancı sinema yapımlarını Türkiye’ye çekmeyi planladıklarını söyleyen Selimoğlu, Hollywood yapımı görünen birçok filmin Bulgaristan, Macaristan, Çek Cumhuriyeti ve Romanya’da çekildiğini söyledi.

Doğu Avrupa ülkelerinde kurulan film stüdyolarının düşük maliyet nedeniyle ABD’li film şirketlerine cazip geldiğini söyleyen Selimoğlu, “Doğu Avrupa’daki stüdyolar ya çok eski ya da kaliteli bir hizmet veremediklerinden kapsamlı değiller.” bilgilerini verdi.

“1 milyar dolarlık Amerikan yapımını buraya çekmeyi düşünüyoruz”

Komplekste bir filmin çekilmesi için gerekli tüm ekipmanın bulunacağını aktaran Selimoğlu, proje ile Türkiye’de birçok ünlü filmin çekileceğini söyledi.

Selimoğlu, projenin yatırım tutarına ilişkin şöyle konuştu:

“Midwood 2018 sonunda tamamen faaliyete girecek ve 5’inci yılının sonunda yılda 6 ila 8 arası Hollywood yapımının çekilmesini bekliyoruz. Bulgaristan’daki Nu Boyana stüdyolarında yılda 70 film çekiliyor. Bizim Doğu Avrupa’daki pazar payımızın yüzde 10 olduğunu düşünürsek biz 5’inci yılın sonunda 250 milyon dolarlık bir yatırım olmamıza rağmen en az 350 milyon dolarlık Amerikan yapımını buraya getirmiş olmayı düşünüyoruz. Yıllar bazında genişleterek düşünürsek 2023 yılında 1 milyar dolarlık Amerikan yapımını buraya çekmeyi planlıyoruz. Bu da 4 bin kişinin faal olarak çalıştığı büyük bir ihracat merkezi olmamız anlamına geliyor. Bizler hizmet ihracatı yapıyoruz.

Birçok çekim platosu bulunduğu için kaliteli hizmet alamamasına rağmen mecburen Bulgaristan’a, Çek Cumhuriyeti’ne, Macaristan’a giden uluslararası yapımları Los Angeles ofisimiz ve yurt dışı faaliyetlerimizle kompleksimize çekeceğiz. 1 milyar dolarlık büyüklüğü 5-6 yıl içerisinde Türkiye’ye getirebileceğimize inanıyoruz.”

“Makine ve teçhizatımız son teknoloji cihazlardan oluşuyor”
Midwood İstanbul Film Stüdyo Kompleksi’nin Türkiye ve dünyadaki sinema sektörünün ihtiyaçları araştırıldıktan sonra projelendirildiğini söyleyen Selimoğlu, “Avrupa’nın alanında en büyük ve en kapsamlı projesi olan Midwood’da kapalı stüdyolar ve açık set alanları dışında pek çok fonksiyon var. 21 tane kapalı, 17 açık stüdyomuz var. Tüm bunlardan önemlisi tüm makine ve teçhizatımız son teknoloji cihazlardan oluşuyor.” dedi.

“Avrupa’nın en büyük kapalı havuz stüdyosu da bizde. Titanic ve Pi’nin Yaşamı ve Karayip Korsanları gibi filmleri 365 gün boyunca kompleksimizde çekebileceğiz” diye konuşan Selimoğlu, Avrupa’daki en büyük havuzun şu anda Malta’da olduğunu, bu havuzun açık alanda olması nedeniyle her türden çekim için uygun olmadığını belirtti.

https://emlakkulisi.com/midwood-istanbu ... cak/554462