Lojistik Sektörü - Proje ve Çalışmaları

Sektörel gündem,Belediyeler; haber arşivi niteliğinde paylaşımlar..
faruk gorez

Re: Lojistik Sektörü - Proje ve Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » 07 Şub 2017 10:59

TCDD Afyon Bölge Müdürlüğü İltisak Hatları Üzerinde Çalışmalarını Sürdürüyor :TCDD Afyonkarahisar 7. Bölge Müdürü Adem Sivri ve beraberindeki heyet, yapımı planlanan iltisak hatları projeleri kapsamında Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi yönetimi ile görüşme gerçekleştirdi.

TCDD’de yeniden yapılanma sonrası demiryolu taşımacılığının artırılması konusunda çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor. Bu çalışmalar kapsamında TCDD Afyonkarahisar 7. Bölge Müdürlüğü iltisak hattı projelerini gündemde tutmaya ve sektörün önde gelenleri ile görüşemler yapmaya devam ediyor.

TCDD 7. Bölge Müdürü Adem SİVRİ, Moderizasyon Servis Müdürü Yusuf TETİK ve TCDD Taşımacılık A.Ş Koordinatör Müdürü Murat SELET yapımı planlanan iltisak hatları projesi kapsamında Afyonkarahisar OSB Yönetim Kurulu Başkanı Bekir YEŞİLAY, OSB Bölge Müdürü Ali Ulvi AKOSMANOĞLU,İsçehisar OSB Müdürü Muhammed BACAKSIZ ve Mermerciler Dernek Başkanı Metin MERCAN ile görüşmede bulundular.

Görüşmelerde iltisak hattı projeleri gözden geçirildi ve görüş alışverişinde bulunuldu.

faruk gorez

Re: Lojistik Sektörü - Proje ve Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » 10 Şub 2017 18:33

Yerli Makas ve Panel Taşıma Vagonu Raylarda : Yerli üretimle, makaslar fabrika ayarları bozulmadan kısa zamanda monte ediliyor… Zaman ve işgücünün yanı sıra büyük döviz kazancı sağlanıyor… Prototip imalatı TCDD Ray Fabrikasında yapılan, ardından da tamamen yerli ve milli olarak üretilen 5 adet Makas ve Panel Taşıma Vagonlarının kullanımına başlandı. Çankırı Makas Fabrikasından 5 adet Makas ve Panel Taşıma Vagonlarına yüklenen makas takımları, Türkoğlu (Kahramanmaraş) istasyonu ve Pamukova (Sakarya) İstasyonlarına ulaştırıldı. [ 402 more words ]

http://www.rayhaber.com/…/yerli-makas-p ... ma-vagonu-…/

faruk gorez

Re: Lojistik Sektörü - Proje ve Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » 13 Şub 2017 14:47

Lojistik Koordinasyon Kurulu Altıncı Kez Toplandı
lojistik-koordinasyon-kurulu-altinci-kez-toplandi.jpg
lojistik-koordinasyon-kurulu-altinci-kez-toplandi.jpg (26.51 KiB) 887 kere görüntülendi
Lojistik Koordinasyon Kurulu Altıncı Kez Toplandı :Lojistik Koordinasyon Kurulu altıncı toplantısını; Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarının başkanlığında, Bilim, Sanayi ve Teknoloji, Çevre ve Şehircilik, Dışişleri, Ekonomi, Gümrük ve Ticaret, İçişleri ve Kalkınma Bakanlıkları Müsteşarları ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanlarının katılımı ile UDH Bakanlığında gerçekleştirdi.

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt, TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın, TOBB Başkan Yardımcısı Halim METE’nin de katıldığı toplantıda lojistik sektörünün durumu ile geliştirilmesi için proje, öneriler görüşüldü.

TCDD Taşımacılık Genel Müdürü Veysi Kurt, liman, OSB, maden işletmeleri ve fabrikaların demiryoluna bağlanması için 33 adet bağlantı hattının belirlendiğini ve bunların toplam uzunluğunun 389 km olduğunu belirterek, 20’si liman olmak üzere, 12’si OSB, 7’si maden işletme tesisi ve 240 fabrika ile 279 yük merkezine bağlantı sağlanabileceğini söyledi.

Kurt, yılda yaklaşık 45 milyon ton yükün demiryolu ile taşınabileceğine vurgu yaparak; “Kılçık demiryolu hattı olarak ifade edilen iltisak hattı bağlantısı önerilen yük merkezlerinden; demiryolu ile yük taşıma taahhüdü veya yapımına mali destek olabilecek firmalarla ilgili bir analiz yaptık. Bu durumun yanı sıra fizibilite çalışmalarımız sonucunda bağlantı hatlarının, yük merkezlerinin genelde Marmara ve Çukurova bölgesinde yoğunlaştığını tespit ettik. Ege, İç Anadolu, Batı Karadeniz, Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da da bu merkezler mevcuttur.” dedi.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı Müsteşarı Hayri Aka ise konuşmasında, her yıl yaklaşık 10-15 adet yeni demiryolu bağlantısının yapılmasının ülkemizde yük taşımacılığının geliştirilmesi açısından büyük önem arz ettiğini ifade ederek, ilgili özel sektör kuruluşları ile görüşmeler yapılmasının önemli olduğunu vurguladı.

UDHB Müsteşarı Suat Hayri AKA, TCDD Taşımacılık ile TCDD tarafından demiryolu ile yük taşımacılığının geliştirilmesi konusunda önerilen bağlantılara ilişkin ortak bir ön fizibilite yapılmasını ve sonuçlarının yaklaşık bir ay sonra yapılacak toplantıda paylaşılmasını istedi. Yapımı kolay, maliyeti düşük ve potansiyel demiryolu yükü ve sağlayacağı fayda yüksek bağlantılardan başlamak üzere, her yıl yaklaşık 10-15 adet yeni demiryolu bağlantısının yapılmasının ülkemizde demiryolu ile yük taşımacılığının geliştirilmesi açısından büyük önem arz ettiğini ifade etti.
Rayhaber

faruk gorez

Re: Lojistik Sektörü - Proje ve Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » 25 Şub 2017 15:49

İhracatçının 75 milyon lirası cebinde kalacak

Arslan, yaptığı açıklamada, Uluslararası Denizcilik Örgütü (IMO) tarafından yapılan yeni bir düzenlemeyle Denizde Can Emniyeti Uluslararası Sözleşmesi (SOLAS) gereğince, 1 Temmuz 2016'dan itibaren gemilere yüklenecek dolu konteynerlerin brüt ağırlıklarının yükleten tarafından tespit edilerek doğrulanmasının zorunlu hale geldiğini ifade etti.

Bu kapsamda “Denizyoluyla Taşınacak Dolu Konteynerlerin Brüt Ağırlıklarının Tespiti ve Bildirimi Hakkında Yönerge” hazırlayarak 1 Temmuz 2016'da yayımladıklarını anımsatan Arslan, liman işleticileri tarafından gerçekleştirilen tartım hizmetinde, farklı limanlarda farklı ücret kalemlerinin uygulanmakta olduğu ve yükleyicilerden yüksek ücret talep edildiği, kıyı tesislerinin faturalandırdığı ücrete hat operatörleri tarafında ilave ücret eklenerek ihracatçıya yansıtıldığı yönünde şikayetler aldıklarını söyledi.

Söz konusu uygulamaların ihracatçılar için ciddi maliyet getirdiğine dikkati çeken Arslan, "30 dolardan başlayıp 150 dolara kadar farklı uygulamalar sektörün sıkıntısıydı. Bu nedenle yeni bir genelge yayınladık. Limanlarda tartı ve tolerans doğrulama ücreti adı altında alınan ücret, 60 liranın üstüne çıkamayacak. Dileyen bu tutarın altında bir uygulama yapabilecek. Maliyetleri düşüren yeni düzenleme ile ihracatçılarımıza yıllık yaklaşık 75 milyon lira destek sağlanmış olacak." değerlendirmesinde bulundu.

"Kamuya yılda 4,5 milyon lira gelir sağlanacak"

Arslan, düzenlemeyle tartım operatörlerinin yetkilendirilerek kayıt altına alınmış olacağını ve bu sayede artık Türkiye limanlarından doğrulanmış brüt ağırlık ölçümlendirmesine tabi tutulmuş konteyner sayılarının idare tarafından net olarak bilineceğini dile getirdi.

Yetki verilen tartı operatörlerinin alacağı maksimum 60 liranın yüzde 3'ünün kamuya aktarılacağını belirten Arslan, bu sayede kamuya her yıl 4,5 milyon lira gelir sağlanacağını kaydetti.
Bakan Arslan, yetkili operatörlerin sistemlerine erişim sağlanacağına dikkati çekerek şöyle devam etti:

"Böylece, denetimler sürdürülebilir hale gelecek ve doğru istatistiki bilgiler elde edilecek. Konteyner hareketlerinden dolayı limandaki sıkışıklık ve ihracatçıya mükerrer tartımdan doğan zaman ve ücret kaybının önüne geçilecek. Ülkemiz genelinde limanlarda veya liman bölgelerinde yetkilendirilmiş tartı operatörleri sayesinde doğrulanmış brüt ağırlık işleminin ülkemizde de AB standartlarına getirilerek hem doğru hem de kayıt altında yapılır hale getirilecek."

http://udhb.gov.tr/aciklama-23-ihracatc ... lacak.htmlfaruk gorez

Re: Lojistik Sektörü - Proje ve Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » 06 Mar 2017 09:42

İhracatçıya vergisiz akaryakıt müjdesi
Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, sınır kapılarında 550 litrelik vergisiz akaryakıt imkanının 900 litreye çıkarılacağını ayrıca bu imkandan yararlanılabilecek kapı sayısının da artırılacağını açıkladı.
İhracatçıya vergisiz akaryakıt müjdesi
352499.jpg
352499.jpg (39.56 KiB) 885 kere görüntülendi
Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Uluslararası Nakliyeciler Derneği'nin (UND) 39. Olağan Genel Kurulu'na katıldı.

Bakan Tüfenkci burada yaptığı konuşmada, "Dış ticaret hacmimizin artması, lojistik sektöründeki yatırım ihtiyacını da beraberinde getirmektedir. Ticaretin en önemli ayaklarından birini lojistik hizmetleri oluşturmaktadır" dedi.

Tüfenkci, ulaştırmanın dünya ticaretine etkisiyle ilgili yapılan araştırmada, ihracatta gümrük vergilerinin ihraç edilen malların değerinin yüzde 2'sini, uluslararası taşımacılığın ise ihraç malları değerinin yüzde 4,45'ini bulduğunu bilgisini aktardı.

Lojistik hizmetlerinin önemine değinen Tüfenkçi, "Lojistik hizmetleri artık ticarete destek sağlayan yardımcı bir sektör olmaktan çıkıp başlı başına bir sektör olmuştur. Lojistiğini iyi yöneten şirketler de maliyetlerinde yüzde 15 ile 50 arasında tasarruf sağlamaktadır." diye konuştu.
"Kapıkule'den Almanya'ya ÖTV'siz mazotla varılacak"

Bakan Tüfenkci, "İhracat beyannamesi ile transit beyannamesini birleştireceğiz. Artık ayrı ayrı beyanname vermeden, ihracat ve geçiş beyannamesini birleştirip hızlanmanızı ve formaliteden kurtulmanızı sağlamış olacağız. Türk ihraç malları taşıyan araçların yurt dışına çıkışlarda artık 900 litre mazotunu ihracatı artırmak için vereceğiz. Sınır kapılarında 550 litrelik vergisiz akaryakıtı 900 litreye çıkarıyoruz. Bunlar sadece iki kapıda yapılıyor. Şimdi bunun kapı sayısını da çoğaltacağız. Gürcistan'a giderken de vereceğiz, Batıya, kuzeye, güneye giderken de o kapılardan bu kadar litre alarak gitmiş olacaksınız. Yani Kapıkule'den çıktığınızda bu ÖTV'siz mazotla Almanya'ya varmış olacaksınız. Bunu birçok kapıda hayata geçireceğiz. Suriye'deki iç karışıklıklardan dolayı transit geçişi yasaklamıştık. Geçen hafta almış olduğumuz kararla beraber, Suriye'den transiti de serbest bıraktık." şeklinde konuştu.
Cevapla