Çin - Bilim Sanayi Teknoloji Çalışmaları

Sektörel gündem,Belediyeler; haber arşivi niteliğinde paylaşımlar..
Cevapla
faruk gorez

Çin - Bilim Sanayi Teknoloji Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » 24 Oca 2017 17:07

Çin'de dünyanın en büyük ışın tesisi yapılacak
Çin, dünyanın en büyük ışın kaynağı olacak yeni nesil bir sinkrotron radyasyon tesisi kurmayı planlıyor. Yeni nesil sinkrotron radyasyon tesisi, dünyanın en parlak X ışınlarını üretecek. İnşası 6 yıl sürecek proje için 698,4 milyon dolar harcanacak.


China Daily'nin haberine göre, başkent Pekin'de yapılacak dünyanın en büyük "X ışını" tesisinin inşasına gelecek yıl başlanması ve 2024 yılına kadar tamamlanması planlanıyor.

Çin Bilimler Akademisinden araştırma görevlisi Dong Yühui, proje için 4,8 milyar yüen (698,4 milyon dolar) bütçe ayrıldığını söyledi.

"Beijing Light Source" adı verilecek tesis, ülkenin ulusal güvenlik ihtiyaçlarını karşılayacak standartlarda havacılık ve uzay malzemelerinin üretimine destek sağlayacak. Yüksek çözünürlükte cisim incelemesinde de kullanılması planlanan tesis, dünyanın en parlak X ışınlarını üretecek.


Yeni nesil radyasyon tesisi tamamlandığında, dünyanın en güçlü X ışınlarını üreten İsveç'teki MAX-5'ten 10 kat, ABD'deki NSLS-2'den de 70 kat daha parlak ışın sağlayabilecek.

Pekin'de birinci nesil, Anhui eyaletinde ikinci nesil ve Şanghay şehrinde üçüncü nesil olmak üzere ülkede üç adet sinkrotron radyasyon tesisi bulunuyor.


Dünya genelinde çeşitli bilimsel araştırma kollarında hizmet sağlayan 50'den fazla X ışını tesisi bulunuyor. Işın kaynakları, özellikle tıp alanında tümör ve hücresel hastalıkların araştırılmasına önemli katkılar sunuyor.

AA
resized_96d68-267cc1dachinasynchrotron759.jpg
resized_96d68-267cc1dachinasynchrotron759.jpg (89.08 KiB) 367 kere görüntülendi

Cevapla
  • Benzer Konular
    İstatistikler
    Son mesaj