Orta Anadolu Sanayi Üretim Havzası

Sektörel gündem,Belediyeler; haber arşivi niteliğinde paylaşımlar..
Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Re: Orta Anadolu Sanayi Üretim Havzası

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 24 Ara 2017 19:43

“İç Anadolu’daki iller yerli otomobil üretiminde birlik olursa bir adım öne çıkar”

Programa katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hısarcıklıoğlu, yerli otomobilin birçok ilin üretim yeri olmak istediğini vurgulayarak İç Anadolu’daki illerin birlikte hareket ettiğinde bir adım öne çıkacağını söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Tam 1 yıl önce cumhurbaşkanımıza özel sektör olarak bir söz verdik ve dünyada da ilki yaptık. Dedi ki cumhurbaşkanımız; ‘Özel sektör olarak sizden +1 istihdam istiyorum’. Bu salonu dolduran sizler ve Türkiye’deki sanayicilerimizle beraber cumhurbaşkanımızın koyduğu hedef doğrultusunda hep beraber ulaşma şansına kavuştuk ki Kayseri’den bir firmamız da en fazla istihdam sağlama noktasında ödülünü almayı hak etti. Bunu da sizler sağladınız, hepinizi kutluyorum. İstihdamı en fazla artıran ilk 10 içine il içine Kayserimiz girdi, bu yakışırdı zaten. Geçen sene 6 ay önce cumhurbaşkanımız bize bir vazife verdi, kamuoyunun önünde. ‘Türkiye’nin otomobiline ben 5 yıldır çağrı yapıyorum kimse çıkmıyor, ey odalar birliği başkanı bu işe başvuracaksın’ dedi. Ben de Türk özel sektörüne güvenip görevi aldık’ dedim. Allah’a çok şükür bugün 5 babayiğit çıktı. Bunların içinde hemşehriniz de var haberiniz olsun. Şimdi Kayseri diyor ki ‘Kayseri’de olsun’, Konya diyor ki ‘Konya’da olsun’, Bursa diyor ki ‘Bursa’da olsun’, Mersin diyor ki ‘Mersin’de olsun’, Kocaeli diyor ki ‘Kocaeli’nde olsun’, Zonguldak diyor ki ‘Zonguldak’da olsun’, Malatya’da istiyor. Bence yatırım yeri ile ilgili daha vakit var. Ama bölge olarak 1 elin nesi var 2 elin sesi var. Güçlerimizi birleştirelim ‘İç Anadolu Bölgesi’nden Mersin Limanı üzerinden dünyaya açılalım’ diyor Mehmet Büyüksimitçi. Diğer bölgelere göre avantajlı olmamız için birlikte hareket etmemiz lazım. İşte o zaman İç Anadolu bir adım öne çıkar. Eğer biz bunları yapabilirse İç Anadolu’daki illerimiz inşallah önümüzdeki sene karar verme noktasında avantajlı konuma geçebilirsiniz” diye konuştu.

http://www.iha.com.tr/kayseri-haberleri ... i-1887339/
file.jpg
file.jpg (68.41 KiB) 51 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 01 Oca 2018 15:14

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 03 Oca 2018 12:55

OMSAN Demiryolu sektöründe bir ilke daha imza attı!

Demiryolu sektörünün öncüsü OMSAN, Türkiye’de ilk kez demiryolu ile yurtiçinde otomobil taşımacılığına başladı.

Demiryolu sektörünün öncüsü OMSAN, TCDD Taşımacılık A.Ş. ile yapmış olduğu vagon ve lokomotif kiralama işbirliğinden sonra lojistik sektöründe bir ilke daha imza attı. Türkiye’de ilk kez demiryolu ile yurtiçinde otomobil taşımacılığına başlandı.

OMSAN’ın otomobil yüklü ilk treni İzmit Köseköy’den 29 Aralık’ta hareket etti. OMSAN, Mersin Yenice’ye yapacağı her tren seferinde 204 otomobil taşıyacak.

BİR TREN 26 TIRA BEDEL
Demiryolu taşımacılığında kırılma yaratacağı değerlendirilen proje ile, her bir seferde 26 adet oto taşıyıcının yükü karayolları yerine demiryolu ile taşınmış olacak. Bu sayede Anadolu topraklarında ilk defa demiryolu ile ticari maksatlı otomobil taşınmış olurken aynı zamanda, yılda 115 ton karbon emisyonu salınımına engel olunarak yeşil ve temiz bir Türkiye’nin oluşturulmasına da önemli katkılar sağlanacak.

OMSAN İLK ÖZEL TREN İŞLETMECİSİ
Omsan Lojistik ile TCDD Taşımacılık A.Ş. arasında 13 Ekim 2017 tarihinde lokomotif ve vagon kiralama protokolü imzalanmıştı. Bu protokol ile TCDD Taşımacılık A.Ş.’den 15 adet Elektrikli lokomotif ve 350 adet cevher vagonu kiralanmıştı.

Rayhaber
omsan-demiryolu-sektorunde-bir-ilke-daha-imza-atti.jpg
omsan-demiryolu-sektorunde-bir-ilke-daha-imza-atti.jpg (35.78 KiB) 29 kere görüntülendi
file.jpg
file.jpg (68.41 KiB) 29 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 03 Oca 2018 12:57

Orta Anadolu Sanayi Üretim Havzası , Marmara Havzasına göre bir çok bölge ye üretim ve lojistik imkanları olarak daha avantajlı durumda!

Afrika , Kafkaslar,Orta Doğu,Ön Asya Bölgelerine yönelik lojistik ve üretim avantajı var Orta Anadolu Sanayi Üretim Havzasının bu husus çok önemli..

üretim,enerji,lojistik avantajları ile Orta Anadolu Sanayi Üretim Havzası Ülkemizin yeni yüksek teknoloji üretim merkezi olmalı ...