Cami Mimarisinde Yeni Dönem - Cami Standartları Projesi

Sektörel gündem,Belediyeler; haber arşivi niteliğinde paylaşımlar..
Cevapla
faruk gorez

Cami Mimarisinde Yeni Dönem - Cami Standartları Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Mar 2017 14:16

Cami mimarisinde yeni dönem

Camiler, toplumun her kesimine hitap edebilen, sosyal ve kültürel ihtiyaçları karşılayabilecek hale gelmesi için çalıştaylar düzenlenecek.
thumbs_b_c_f9ad72ebf693dacdd19c93421b35e9ed.jpg
thumbs_b_c_f9ad72ebf693dacdd19c93421b35e9ed.jpg (45.21 KiB) 538 kere görüntülendi
ANKARA

Diyanet İşleri Başkanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığının ortaklaşa yürüttüğü proje kapsamında düzenlenmesi planlanan çalıştayların ilki yarın ve 23 Mart'ta Ankara'da yapılacak.

Hayata geçirilecek proje ile camilerin toplumun her kesimine hitap edebilen sosyal ve kültürel ihtiyaçları karşılayabilecek hale gelmesi hedefleniyor.

Cami yapılacak alanlarda ihtiyaca göre Kur'an kursu, aile ve dini rehberlik bürosu, kütüphane, gençlik merkezi, çocuk oyun alanı, çok amaçlı salon, sergi salonu, sanat atölyesi, spor alanı, aşevi, taziye evi gibi bölümlerin de bulunması planlanırken, engelliler, kadınlar ve yaşlıların erişiminin kolaylaştırılması ve çocuk bakım mekanlarının da olması amaçlanıyor.
Camiler, hayatın merkezi olacak

Projenin hayata geçmesiyle kendi enerjisini üretebilen, yağmur ve kullanım suyunun geri dönüşüm çerçevesinde çevre ve peyzaj düzenlemelerinde kullanılabildiği, şehrin dokusuna uygun ibadet mekanları yapılabilecek.

Geleneksel sanatların yaşatılmasına imkan tanıyan, ayrıca estetik kaygıları da dikkate alacak camilerin mimari ve akustik düzenlenmeleri, uzmanların danışmanlığında projelendirilecek. Halısından minaresine, kubbesinden taç kapılara, kemerlerden minber, mihrap ve kürsü gibi caminin mimari ögeleri ve yapı elemanlarına yönelik standartlar getirilirken, yapı denetimle ilgili hususlarda düzenlemelerle depreme dayanıklı güvenli yapılar oluşturulacak.
Toplumun her kesimi tarafından kullanılan fonksiyonel yapılar olacak

Nihai olarak yapılacak mevzuat düzenlemeleri ve hazırlanacak rehber ile camiler bir ibadet mekanı olmakla birlikte, hayatın merkezi haline gelecek ve toplumun her kesimi tarafından kullanılan fonksiyonel yapılar olması sağlanacak.

İlk çalıştay, Diyanet İşleri Başkanlığı Rıfat Börekçi Eğitim Merkezinde yapılacak.

Yıl içinde alanında uzman kişilerin katılımıyla yapılması planlanan başka çalıştayların sonunda mevzuat ve rehber kitap çalışmaları da tamamlanacak.
AA
Muhabir: Ertuğrul Subaşı

faruk gorez

Re: Cami Mimarisinde Yeni Dönem - Cami Standartları Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Mar 2017 14:19

Ecdadımız Selçuklu ve Osmanlılar Camilere çok önem veriyor İskan hareketlerinde öncelikli olarak Camiler inşa ediliyor ve o bölge iskan mahallinin merkezi oluyordu,Camiler çok fonksiyonel olarak her türlü ihtiyaca cevap verecek şekilde Külliye şeklinde inşa ediliyodu eğitim,aşevi (imaret) ticari bölümler burada hem esnaf bulunuyor kira gelirleri ile cami,aşevi , eğitim gören talebelerin ihtiyaçları,hamam v.b yapıların da ihtiyaçları karşılanıyordu..

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1680
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Cami Mimarisinde Yeni Dönem - Cami Standartları Projesi

Mesaj gönderen erdemka38 » 21 Mar 2017 20:36

Şimdiki Şehircilik Bakanı Sn. Özhaseki Kayseri B. Bld. Başkanlığı donemdinde Camii mimarisi üzerine modern tarzda önerilerin sunulduğu bir yarışma düzenlemişti gercekten de guzel projeler ortaya çıkmıştı artık cami mimarisinde yeni çizgiler Yen'i yaklaşımlar uygulanmalı diye düşünüyorum..

faruk gorez

Re: Cami Mimarisinde Yeni Dönem - Cami Standartları Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Mar 2017 20:42

Kayseri Cuma Camii Yeni Cami Standartların göre inşa edilecek,hayırlı olsun..Çamlıca Camiide bu tarzın en güzel ve güncel örneği...

Cevapla
  • Benzer Konular
    İstatistikler
    Son mesaj