Şehir Hastaneleri - Sağlık Kampüsleri Çalışmaları

Sektörel gündem,Belediyeler; haber arşivi niteliğinde paylaşımlar..
faruk gorez

Re: ŞEHİR HASTANELERİ - SAĞLIK KAMPÜSLERİ PROJE İNŞAATLAR

Mesaj gönderen faruk gorez »

Erdem bey Kayseri de 3. çeyrekte yada 4.çeyrekte açılacak
Konya seneye bursa elazığ adana da hızlı gidiyor....

faruk gorez

Re: ŞEHİR HASTANELERİ - SAĞLIK KAMPÜSLERİ PROJE İNŞAATLAR

Mesaj gönderen faruk gorez »

Şehir hastanesinin ilk bebeği şansıyla doğdu

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "hayalim" dediği şehir hastanelerinden biri olan Isparta Şehir Hastanesinde dünyaya gelen ilk bebek olan "Ali"nin hayatı boyunca tüm eğitim masrafları AKFEN Holding tarafından karşılanacak ve holding bünyesinde iş verilecek.

Murat Yolcu Isparta
thumbs_b_c_93c102b1e7885eef2e2a76f59d47f3c6.jpg
thumbs_b_c_93c102b1e7885eef2e2a76f59d47f3c6.jpg (47.93 KiB) 1409 kere görüntülendi
ISPARTA

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "hayalim" dediği şehir hastanelerinden biri olan, resmi açılışı 24 Mart'ta Başbakan Binali Yıldırım'ın katılacağı törenle yapılacak Isparta Şehir Hastanesinde ilk bebek, şansıyla dünyaya gözlerini açtı.

Hastanenin yapımını üstlenen AKFEN Holding, 18 Mart'ta doğan ve "Ali" adı verilen bebeğin hayatı boyunca tüm eğitim masraflarını karşılayacağını ve holding bünyesinde iş vereceğini açıkladı.
Isparta'da, AKFEN Holding tarafından 2 yıl önce temeli atılan, 225 bin metrekare alana kurulu Isparta Şehir Hastanesinin inşaatının tamamlanmasının ardından hasta kabulüne başlandı. 4 bloktan oluşan, 9 büyüklüğünde depreme dayanıklı ve 1 milyar 150 milyon liraya mal olan hastanenin ilk bebeğini, 18 Mart'ta Ayşen Aslan dünyaya getirdi.

3 kilo 80 gram ağırlığındaki bebeğe "Ali" adı verildi. Hastanenin yapımını üstlenen AKFEN Holding de şehir hastanesinin ilk bebeği olmasından dolayı Ali bebeğin hayatı boyunca tüm eğitim masraflarını üstlendi. Ali bebeğe ayrıca, eğitimini tamamlamasının ardından holding bünyesinde iş garantisi de verildi.
Aslan ailesine müjde

Aslan ailesine müjdeyi, AKFEN Holding Şehir Hastaneleri Genel Müdürü Uğur Kılınç verdi. Kılınç, gazetecilere yaptığı açıklamada, 18 Mart itibarıyla hastaları şehir hastanesine transfer etmeye başladıklarını, Ayşen Aslan'ın da acil doğum talebiyle hastaneye başvurduğunu kaydetti.

Kendileri için 18 Mart'ın çok anlamı olduğunu dile getiren Kılınç, "Hem Çanakkale Zaferi'nin yıl dönümü olması hem de Ali bebeğin hastanemizin ilk bebeği olması dolayısıyla AKFEN Yönetim Kurulu Başkanımız Hamdi Akın Bey aileye bir hediye verdi. Ali bebeğin eğitim hayatı boyunca tüm masraflarını karşılıyoruz. Eğitim hayatı bittikten sonra da holdingde iş vereceğiz. İş garantisi var. AKFEN olarak Ali'nin hastanemizin ilk bebeği olması bizim için mutluluk ve gurur verici. Ali bebeğin şansı devam ediyor." diye konuştu.

Anne Ayşen Aslan da çok şaşırdığını, aynı zamanda da çok mutlu olduğunu dile getirdi.
AA

faruk gorez

Re: ŞEHİR HASTANELERİ - SAĞLIK KAMPÜSLERİ PROJE İNŞAATLAR

Mesaj gönderen faruk gorez »

Isparta Şehir Hastanesi açılıyor

Akfen Holding tarafından 1,1 milyar liralık yatırımla hayata geçirilen Isparta Şehir Hastanesinin resmi açılışı bugün yapılacak.
17498528_1272711356109917_8100796905968240636_n.jpg
17498528_1272711356109917_8100796905968240636_n.jpg (90.39 KiB) 1404 kere görüntülendi
İSTANBUL

Akfen Holding tarafından 1,1 milyar liralık yatırımla hayata geçirilen Isparta Şehir Hastanesinin resmi açılışı bugün yapılacak.

Holding açıklamasına göre, 6,1 milyar lira olan yatırım paketini 6,6 milyara yükselten Akfen Holding, dev projelerini tek tek hayata geçiriyor. Aralık 2016'da Mersin'de 650 milyon liraya mal olan Doğu Akdeniz Terminalini devreye alan Akfen Holding, Isparta Şehir Hastanesini de Türk sağlık sistemine kazandırdı.

Toplam 1 milyar 150 milyon liralık yatırımla Akfen İnşaat tarafından Kamu-Özel İş birliği (PPP-Public Private Partnership) modeliyle hayata geçirilen proje, sağlıkta konforu en üst düzeye çıkardı.

Yapımını Akfen İnşaat'ın üstlendiği Isparta Şehir Hastanesinin resmi açılışı, Başbakan Binali Yıldırım, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Akfen Holding Başkanvekili ve Akfen İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Selim Akın ile çok sayıda davetlinin katıldığı törenle bugün gerçekleştirilecek.

İlk bebeğin tüm eğitim masrafları Akfen'den

Isparta Şehir Hastanesinin devreye girmesiyle ilde bulunan ve oldukça eski yapıya sahip olan Kadın Doğum Hastanesi ve Devlet Hastanesi, personeliyle yeni tesise taşındı. Isparta Şehir Hastanesinin ilk bebeği de taşınma işleminin başladığı 18 Mart Cumartesi gecesi dünyaya geldi. Akfen Holding, Hazim ve Ayşen Aslan çiftinin ikinci çocukları olan Ali bebeğin tüm eğitim masraflarını üstlendi.

Kamu hastanesi statüsünde vatandaşlara ücretsiz sağlık hizmeti veren Isparta Şehir Hastanesinde, Sağlık Bakanlığı 25 yıl boyunca kiracı olarak yer alacak. Sistemde tıbbi hizmetlerin sorumluluğu kamuda kalırken, sağlık personelinin istihdam rejimi de değişmiyor. 909'u yeni istihdam olmak üzere tesis genelinde toplam çalışan sayısı bin 528'e çıkıyor. Tesiste bilgi işlem, güvenlik, temizlik, yemekhane ve otopark gibi bütün hizmetler, hastanenin yapım ve işletmesini üstlenen Akfen tarafından karşılanıyor.

Daha önce 3 binada günde 5-6 bin poliklinik hastasına hizmet verilebilirken, Isparta Şehir Hastanesi ile kapasite yaklaşık 10 bin kişiye ulaştı. Teknik yetersizlik nedeniyle Isparta Devlet Hastanesinde bugüne kadar yapılamayan anjiyo ve açık kalp ameliyatları gibi operasyonlar da artık Isparta Şehir Hastanesinde gerçekleştirilebilir duruma geldi.

800 yatak kapasitesine sahip hastanede 324'ü tek, 150'si ise iki kişilik odalarda hizmet veriliyor. 221 bin 353 metrekare inşaat alanına sahip Isparta Şehir Hastanesi bünyesinde 20 ameliyathane, 131 yoğun bakım ünitesi ve 167 poliklinik bulunuyor. Tüm odalarda duş, WC, buzdolabı, çalışma masası ve TV yer alıyor. Hastane dünyada kullanılan en son sistemlerle donatılmış durumda.
Türkiye'nin ilk deprem izolatörlü şehir hastanesi

Isparta'da kapılarını açan tesis Türkiye'nin ilk deprem izolatörlü şehir hastanesi olarak öne çıkıyor. Uygulanan bu sistem sayesinde; olası bir deprem anında, sarsıntının etkisi azaltılarak hastanedeki çalışmaların aksamadan devam etmesi sağlanıyor. Akıllı bina konseptiyle inşa edilen Isparta Şehir Hastanesi, trijenerasyon ve güneş panelleri sayesinde kullandığı elektriğin yüzde 35'ini kendisi üretecek altyapıya sahip. Kampüste 297 araçlık açık, bin 607 araçlık kapalı otoparkın yanı sıra helikopter pisti ve ücretsiz vale servisi bulunuyor.

Isparta Şehir Hastanesinde öne çıkan bir başka özellik de "anne oteli" uygulaması. Yenidoğan ve yoğun bakımda bebeği tedavi gören annelerin ve özellikle şehir dışından gelen hastaların konaklaması için özel bir alan oluşturulmuş durumda. Ayrıca, 4 bloktan oluşan kampüste, ihtiyacı olan her hastaya tüm tetkikleri ve tedavi süresi bitene kadar yönlendirme ve refakat için özel elemanlar yardım edecek.
"Uzmanlığımızı sağlık sektöründe de göstermiş olduk"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, projenin 12 ay 12 gün gibi bir sürede tamamlandığını belirtti. Akın, şu ifadeleri kullandı:

"Sağlık sistemine en son teknoloji ve donanımı kazandıran bir projenin içinde yer almaktan büyük gurur duyuyoruz. Türkiye'de ve dünyada dev projelere imza atmış bir grup olarak bu yatırımla uzmanlığımızı sağlık sektöründe de göstermiş olduk. Şehir hastaneleriyle muayene ve ameliyat kuyrukları tarihe karışıyor."

Akfen Holding'in 1,5 yıl gibi bir sürede gerçekleştireceği 6,6 milyar liralık yatırım atağının içinde şehir hastanelerinin payının 3 milyar 900 milyon lirayı bulduğuna dikkati çeken Hamdi Akın, şunları kaydetti:

"Aralık 2017'de 1 milyar 750 milyon liralık bir yatırımla Eskişehir Şehir Hastanesini hizmete açmış olacağız. 1 milyar liraya mal olacak Tekirdağ Şehir Hastanesi de Nisan 2018'de devreye girecek. Sağlık sektörünün yanı sıra Türkiye'nin hızla artan enerji talebine yanıt vermek adına; hidroelektrik, güneş ve rüzgar santralleri yatırımlarımız devam ediyor.

Toplam 2 milyar liralık enerji yatırımımızı bu yılın sonuna kadar devreye alacağız. Akfen Grubu olarak yatırımlarımızla istihdam seferberliğine de destek veriyoruz. Mersin Limanında 300, Isparta Şehir Hastanesinde de 909 kişilik yeni istihdam oluşturmanın gururunu yaşıyoruz. Yıl sonuna kadar enerji yatırımlarımızla birlikte bu rakam bin 359'a kadar çıkacak."

Muhabir: Hüseyin Demir

faruk gorez

Re: ŞEHİR HASTANELERİ - SAĞLIK KAMPÜSLERİ PROJE İNŞAATLAR

Mesaj gönderen faruk gorez »

Şehir hastaneleri gayrimenkul sektörünü şaha kaldırdı!
Sabah Gazetesi yazarı Seda Tabak bugünkü köşesinde konut satışlarında, şehir hastanelerin yakınlığının etkili olduğunu kaleme aldı. İşte o haber...

Kaynak : Emlakkulisi.com
MTE3MTc1ND-sehir-hastaneleri-gayrimenkul-sektorunu-saha-kaldirdi.jpg
MTE3MTc1ND-sehir-hastaneleri-gayrimenkul-sektorunu-saha-kaldirdi.jpg (55.82 KiB) 1322 kere görüntülendi

Şehir hastaneleri gayrimenkul sektörünü şaha kaldırdı!

Şehir Hastaneleri, Anadolu’daki bazı şehirlerin gayrimenkul piyasasını şaha kaldırdı. Hastanelerin ihalelerinin bitirilip temellerinin atılmasıyla, çevresindeki arsaların fiyatları en az iki katı değerleniyor Sağlık Bakanlığı'nın geliştirdiği Kamu-Özel İşbirliği (PPP) modeliyle şehir hastaneleri atağına kalkan Türkiye'nin bu hamlesi Anadolu'daki bazı şehirlerin gayrimenkul piyasasını coşturdu. Hastanelerin temellerinin atılması bile Anadolu şehirlerindeki arsa fiyatlarında iki kata kadar varan artışlar getirirken, bu şehirlerin yapısal anlamda yenilenmesi için de önemli bir fırsat oldu. Şehir hastanelerinin gayrimenkulde ortaya çıkardığı bu hareketin markalı konut üreticilerini İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa'nın dışında Anadolu'nun diğer bölgelerine de kaydırması bekleniyor.

ÇEVRESİNİ DÖNÜŞTÜRÜYOR
Modern mimarileriyle ön plana çıkan şehir hastaneleri, bulundukları yerlerin yeniden yapılanması için de olumlu fırsat yaratıyor. Hastane çevresinde bulunan eski binalar yerlerini modern yapılara bırakıyor. Bu hem planlı şehircilik hem de depreme dayanıklı yeni yapı stokunun hayata geçirilmesi anlamına geliyor. Artık özel hastaneler gibi konumlanan ve birçok bölümü içeren şehir hastaneleri, çevre illerden de tedavi amaçlı vatandaşların akınına uğruyor. Mart ayında hizmete giren Isparta Şehir Hastanesi gibi hastanelerde bunun ilk işaretleri görüldü. Bu da gelecek yıllarda burada önemli bir yapı stokunun bulunmasını zorunlu kılacak.

ARSA DEĞERİ İKİYE KATLANDI
Şehir hastanelerinin temellerinin atılmasıyla birlikte çevre arsalarda fiyatlar iki katına çıkıyor. Örneğin, Eskişehir'de metrekare birim fiyatları 3 bin 500 TL'ye kadar çıktı. Öte yandan bölgede konut yapan müteahhitler de şimdiden 2 katlı olan kat izinlerinin artırılmasını istemeye başladı.

METREKARESİ 5 BİNE ÇIKTI
TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, Ankara Etlik Şehir Hastanesi'nin bulunduğu bölgede genellikle sağlık alanlarının ve kamu binalarının bulunduğunu belirterek, "Fiyatlara bakıldığında 2016'da metrekaresi 4 bin ila 4 bin 500 TL civarında olan satışlar 2017'de yaklaşık yüzde 10'luk bir artışla 5 bin liraya yükseldi" diye konuştu. 2015'te başlayan hastane inşaatının 2018'de biteceğini dile getiren Maya, "Bölge ve çevresinde yer alan Aşağıeğlence Mahallesi'nde konut fiyatlarına bakıldığında 2016'da metrekaresi bin 750 ila 2 bin lira civarında olan satışların şimdiden 2 bin 500 liraya çıktığı görülüyor" dedi. 10 yeni şehir hastanesi geliyor Sağlık Bakanlığı bu model ile 31 sağlık kampusu kurmayı hedefliyor. Şu anda 21 projenin sözleşmesi imzalanmış durumda. Hazırlık sürecinde ise 10 proje bulunuyor.
SabahNDIxMjQ3NT-sehir-hastaneleri-gayrimenkul-sektorunu-saha-kaldirdi.jpg
NDIxMjQ3NT-sehir-hastaneleri-gayrimenkul-sektorunu-saha-kaldirdi.jpg (31.72 KiB) 1322 kere görüntülendi


Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 16758
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: ŞEHİR HASTANELERİ - SAĞLIK KAMPÜSLERİ PROJE İNŞAATLAR

Mesaj gönderen Z-Kontrol »

Kütahya Milletvekili Vural Kavuncu, Kütahya'da yapılması planlanan şehir hastanesi için şantiye kurulduğunu ve çalışmalara başlandığını söyledi.

https://www.haberler.com/kutahya-ya-yap ... 96-haberi/

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 16758
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: ŞEHİR HASTANELERİ - SAĞLIK KAMPÜSLERİ PROJE İNŞAATLAR

Mesaj gönderen Z-Kontrol »

Bin 38 Yataklı Şehir Hastanesinin Yüzde 75'i Tamamlandı
Bin 38 yataklı şehir hastanesinin yüzde 75'i tamamlandıELAZIĞ - Elazığ'da yapımı devam eden bin 38 yataklı şehir hastanesinin yüzde 75'i tamamlandığı ve bu yılın Eylül ayının başlarından itibaren hizmet vermeye başlayacağını bildirildi.

Bin 38 yataklı şehir hastanesinin yüzde 75'i tamamlandı

ELAZIĞ - Elazığ'da yapımı devam eden bin 38 yataklı şehir hastanesinin yüzde 75'i tamamlandığı ve bu yılın Eylül ayının başlarından itibaren hizmet vermeye başlayacağını bildirildi.
Bin 38 yatak kapasitesi ve 3 bin 500 personelle günlük 7 bin hastaya hizmet verecek olan Elazığ şehir hastanesinin yüzde 75'i tamamlandı. 600 milyon TL yatırım maliyeti olan ve 227 adet poliklinik odası, 37 adet ameliyathane, 25 adet hemodiyaliz ünitesi, 160 yataklı yoğun bakım ünitesine sahip olması planlanan hastanenin açılışının bu yılın Eylül ayında yapılacağı bildirildi. Şehir Hastaneleri Koordinasyon Dair Başkanı Sait Çelebi'de yapımı devam eden şehir hastanesi incelemelerde bulundu.
2017 yılında Mersin, Yozgat, Isparta ve Adana'da şehir hastanelerinin açılışının yapıldığını belirten Şehir Hastaneleri Koordinasyon Dair Başkanı Sait Çelebi, "Şehir hastanelerimizin açıldığı illerde sağlık hizmetlerinin kalitesini ciddi anlamda artırmıştır. Aynı sağlık hizmetlerinin kalitesini Elazığ Şehir Hastanemizin açılışı ile birlikte göreceğiz. Kim ne derse desin şehir hastaneleri projeleri hayata geçecek" dedi.
"2018'te 5 şehir hastanesi hizmete geçecek"
2018 yılında 5 tane şehir hastanesinin hizmet vereceğini dile getiren Çelebi, "Bunlar Ankara Bilkent, Elazığ, Eskişehir, Manisa ve Kayseri Şehir Hastanesidir. Diğer hastanelerimizde 2019 ve 2020 yıllarında faaliyete geçecek. 4 ya da 6 kişilik koğuş odalarının yerine tek kişilik olan nitelikli hasta odalarında hastalarımız tedavilerine devam edildiğinde bizim yorgunluğumuz dinecektir. Biz bir hastanın memnuniyeti üzerine çalışıyoruz. Bu manada da Elazığ'da şehir hastanemiz bir heyecan katmıştır. Bu proje cumhurbaşkanımızın hayali ve sevdasıdır. Türkiye genelinde 31 projemiz var. Bu projelerin 2017 yılında 4 tanesi hayata geçti ve 2018 yılında da 5 tanesi hayata geçecek. 2023 yılından önce tüm projelerimiz hayata geçmiş olacak" ifadelerini kullandı.
"Bölgeye hizmet edecek"
Elazığ Şehir Hastanesinin yüzde 75'inin tamamlandığını aktaran İl Sağlık Müdürü Cahit Polat, "Hastanemiz 2018 yılının Eylül ayının ilk günlerinde halka hizmet etmeye başlayacak. Bu bağlamda 24 saat çalışılmaktadır. Hastanemiz bin 38 nitelikli yatağa sahip olacak. Yaklaşık 3 bin 500 personelle günlük ortalama 7 bin hastaya hizmet vermeyi planlamaktayız. Ayrıca hastanemizde 227 adet poliklinik odası 37 adet ameliyathane, 25 adet hemodiyaliz ünitesi ve 160 yataklı yoğun bakım ünitesi olacaktır. Hastanemiz hizmete başladığında genetik hastalıklar tanı merkezi, radyo terapi merkezi, bio tedavi alanı, yanık ünitesi, organ nakli merkezi, nükleer tıp, palyatif bakım, alternatif tıp gibi çeşitli sağlık hizmetlerini vereceğiz. Bu hastane sadece Elazığ'a değil bölgeye hizmet edecek" şeklinde konuştu.

Haberler.com

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 16758
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: ŞEHİR HASTANELERİ - SAĞLIK KAMPÜSLERİ PROJE İNŞAATLAR

Mesaj gönderen Z-Kontrol »

Bilkent Şehir Hastanesi Nisan'da açılıyor!Bilkent Şehir Hastanesi Nisan'da açılıyor! Bilkent Şehir Hastanesi Nisan'da açılıyor!

İnşaatın hız kesmeden devam ettiği Bilkent Şehir Hastanesi, Nisan ayında hizmete açılacak.

ODk5ODA0ND-bilkent-sehir-hastanesi-nisanda-aciliyor.jpg
ODk5ODA0ND-bilkent-sehir-hastanesi-nisanda-aciliyor.jpg (39.13 KiB) 704 kere görüntülendi


Türkiye'nin en büyük sağlık kampüsü niteliğindeki Bilkent Şehir Hastanesi'nde çalışmalar devam ediyor. Dev hastanenin Nisan ayında hizmete açılması planlanıyor.


Ankara'daki 6 hastanenin taşınacağı, 3 bin 804 yatak kapasiteli kampüste bin 500 hekim görev yapacak.


Bilkent Şehir Hastanesi'nde 3 bin 804 yatak, bin poliklinik odası, 550'si erişkin, 150'si yeni doğan ünitelerini kapsayan 700 yoğun bakım yatağı, 10 mahkum koğuşu ile 131 ameliyathane bulunacak.

Genel hastane 562, KVC hastanesi 441, nöroloji hastanesi 507, çocuk hastanesi 580, kadın-doğum hastanesi 564, onkoloji hastanesi 588, rehabilitasyon hastanesi 300, yüksek güvenlikli adli psikiyatri hastanesi 100, medikal gözlem kliniği 100, "orta kütle" diye tabir edilen bölüm ise 62 yatak kapasitesine sahip olacak.


Ankara'da 1 milyon 200 bin metrekare alan üzerinde yükselen Bilkent Şehir Hastanesi Çankaya Üniversiteler Mahallesi’nde yer alıyor.

Dia İnşaat'ın 1 milyar 901 milyon TL yatırım bedeli ile hayata geçirdiği dev şehir hastanesi için yeterlilik başvuruları 23 Mayıs 2011 tarihinde alınmıştı.

Bilkent Entegre Sağlık Kampüsü içerisindeki hastaneler:
Genel Hastane
Kalp Hastalıkları ve Damar Hastanesi
Onkoloji Hastanesi
Çocuk Hastanesi
Kadın Hastanesi
Sinir Hastalıkları Hastanesi
Ortopedi Hastanesi
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi
Yüksek Güvenlikli Psikiyatri Hastanesi.


Ceren YÖRÜK/Emlakkulisi.com

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1763
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: ŞEHİR HASTANELERİ - SAĞLIK KAMPÜSLERİ PROJE İNŞAATLAR

Mesaj gönderen erdemka38 »

Sağlık Bakanlığınca bu yıl Eskişehir, Elazığ, Ankara ve Manisa'da olmak üzere 4 şehir hastanesi daha açılacak..

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 16758
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: ŞEHİR HASTANELERİ - SAĞLIK KAMPÜSLERİ PROJE İNŞAATLAR

Mesaj gönderen Z-Kontrol »

HAZIRAN_agustos_OCAKK_HASTANEEEEEEEEEEEE.jpg
HAZIRAN_agustos_OCAKK_HASTANEEEEEEEEEEEE.jpg (348.07 KiB) 364 kere görüntülendi
Kaynak : AA

Cevapla