Orta Anadolu Gelişim Projesi-Oran GEP

Sektörel gündem,Belediyeler; haber arşivi niteliğinde paylaşımlar..
Cevapla
faruk gorez

Orta Anadolu Gelişim Projesi-Oran GEP

Mesaj gönderen faruk gorez » 08 Eki 2015 17:35

Orta Anadolu Gelişim Projesi 2019'da tamamlanacak!
Orta Anadolu Gelişim Projesi adı verilen Ankara, Amasya, Eskişehir, Kırıkkale, Kırşehir, Çorum, Çankırı, Nevşehir, Kayseri, Yozgat, Tokat ve Sivas’ı kapsayan proje kapsamında 3 bin 360 tesis inşa edilecek.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Orta Anadolu Gelişim Projesi'nin Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından açıklanacağını belirterek, "Size tüyo vermek için söylüyorum. Orta Anadolu'daki şehirlere 3 bin 306 tesis yapılacak, 2019 yılına kadar tamamlanacak. Böylece bakanlığımız tarafından 35 milyar liralık yatırım yapılacak" dedi.

Çorum Valiliğini ziyaret eden Eroğlu, Vali Ahmet Kara, TBMM İdare Amiri Salim Uslu, AK Parti Çorum milletvekilleri Cahit Bağcı, Lütfiye İlksen Ceritoğlu Kurt ile diğer ilgililer tarafından karşılandı. Eroğlu, burada Kara'dan kente ilişkin brifing aldı.

Daha sonra valilikte düzenlenen basın toplantısına katılan Eroğlu, Orta Anadolu Gelişim Projesi hakkında bilgi verdi. Projenin Başbakan Davutoğlu tarafından açıklanacağını ifade eden Eroğlu, ancak kendisinin duyuru yapmak istediğini söyledi.

Türkiye'de kalkınma projelerinin olduğunu belirten Eroğlu, "En eskisi GAP, Güneydoğu Anadolu Projesi ama sürünerek gidiyordu. Herkes 'GAP'ı gaptırmam' diyordu. GAP'ı kapmayalım, kapmasınlar ama biz bitireceğiz. Sayın Başbakanımız, GAP'ın bitiş yılı olarak 2019'u belirledi. GAP var, KOP, Konya Ovası Projesi var. İç Anadolu ile ilgili de çok büyük proje hazırlandı ve 2019'da GAP ile birlikte bitsin diye milletvekillerimiz çalışma yaptı" diye konuştu.

35 milyar liralık 3 bin 306 tesis

Orta Anadolu Gelişim Projesi kapsamında çok sayıda tesis ve yatırım yapılacağını vurgulayan Eroğlu, şunları kaydetti:

"Bunu Başbakanımız açıklayacak ama size tüyo vermek için söylüyorum. Orta Anadolu'daki şehirlere 3 bin 306 tesis yapılacak, 2019 yılına kadar tamamlanacak. Böylece Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından 35 milyar liralık yatırım yapılacak. Hedef şu, geçmişteki projeler çok eski başladı ama bu çok hızlı başlayacak, çok hızlı bitecek. Bugün de bunun startını veriyoruz. Orta Anadolu Gelişim Projesi, Orta GEP, büyük proje. 35 milyar liralık 3 bin 306 tesis. Bunun şakası yok. Nerede, ne zaman, kim yapacak, neyi yapacak, hepsi var. Biz zamanla yarışıyoruz."

AA

faruk gorez

Re: Orta Anadolu Gelişim Projesi-Orta GEP

Mesaj gönderen faruk gorez » 08 Eki 2015 17:50

KAYSERİ ANKARA KONYA MERKEZLİ LİMAN BAĞLANTILARI
MERSİN VE SAMSUN OLAN PROJELER GELİYOR...

ANKARA KAYSERİ KONYA MERSİN ADANA HATAY G.ANTEP SAMSUN EKSENİ ÜLKEMİZİN YENİ ULAŞIM LOJİSTİK SANAYİ TİCARET MERKEZİ OLACAK...

faruk gorez

Re: Orta Anadolu Gelişim Projesi-Orta GEP

Mesaj gönderen faruk gorez » 08 Eki 2015 23:34

MERKEZ TÜRKİYE PROJESİ-CHP

“Merkez Türkiye” adını verdikleri İpek Yolu’nu Anadolu’ya getirme projesini hayata geçirmek arzusunda olduklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Limanı olmayan, denizi olmayan ülkelere liman hizmeti vermek istiyoruz. Teknolojiyi artırmak istiyoruz. Tekno parkları buralarda oluşturmak istiyoruz. Kendi enerjisini yenilenebilir enerji kaynaklarıyla üretebilen bir kent istiyoruz” dedi.

Kılıçdaroğlu, amaçlarının Türkiye’de 2035 yılına kadar kişi başına yıllık geliri 30 bin dolara ve Merkez Türkiye Projesi’nin olduğu yerlerde de 32 bin dolara çıkarmak olduğunu aktararak, bu projeyle yaklaşık 2 milyon kişiye istihdam sağlayacaklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu, “Merkez Türkiye Projesi’ni hangi iktidar olursa olsun hayata geçirecektir. Samsun ve Karadeniz limanlarıyla,İskenderun, Mersin ve Taşucu limanlarını Erdemir yoluyla birbirine bağlamak istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Söz konusu projenin 160 milyar dolarını özel sektörün 40 milyar dolarını kamunun karşılayacağını belirten Kılçdaroğlu, bu projenin dünyadaki 4 büyük projeden biri olduğuna dikkati çekti. Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin teşvik politikasında değişikliliğe giderek yeni teknoloji getiren firmalara öncelik ve büyük avantajlar sağlayacaklarını, böylece ileri teknolojinin Türkiye’ye getirilmesini sağlayacaklarını vurguladı.

faruk gorez

Re: Orta Anadolu Gelişim Projesi-Orta GEP

Mesaj gönderen faruk gorez » 09 Eki 2015 11:41

ORAN GEP - ORTA ANADOLU GELİŞİM PROJESİ YARIN KAYSERİ DE AÇIKLANACAK..

ŞAHSİ TAHMİNİM KAPSAMLI BİR PROJE BÖLGENİN BAŞTA ULAŞIM LOJİSTİK SANAYİ TİCARET EĞİİTM SAĞLIK TURİZM TARIM HAYVANCILIK V.B BÖLGENİN BÜTÜN SORUNLARINI KAPSAYACAK BİR PROJE...

BU PROJE İLE ORTA ANADOLU YENİ ÜRETİM MERKEZİ OLMALI ÖZEL TEŞVİKLER VE DESTEKLER ALMALI BÖLGE İLLERİ...

faruk gorez

Re: Orta Anadolu Gelişim Projesi-Oran GEP

Mesaj gönderen faruk gorez » 13 Eki 2015 16:04

Lütfi Elvan: Kalkınmaya istekli bir kente hizmet edeceğim!
Önümüzdeki dönemde yapılacak projeleri anlatan Lütfi Elvan, "Kalkınmanın ne demek olduğunu iyi bilen biri olarak kalkınmaya istekli bir kente hizmet edeceğim" dedi

Lütfi Elvan: Kalkınmaya istekli bir kente hizmet edeceğim!

Eski Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan'ın Mersin'den aday olması, kentte sevinçle karşılandı. Kendini proje adamı olarak tanıtan Elvan, "Sahip olduğu potansiyelin harekete geçirilmesiyle, Mersin kısa sürede şaha kalkacak. Bu bilinci taşıyan biri olarak eksik olduğunu düşündüğümüz alanlarda çalıştık ve projelerimizle Mersin'e geldik. Kalkınmanın ne demek olduğunu iyi bilen, illerin nasıl geliştirileceğini bilen bir insanım" dedi. Mersin'le ilgili projelerini paylaşan Lütfi Elvan, kenti dünyanın en önemli transit deniz ticareti merkezi haline getirmek istediklerini vurguladı. Elvan, "Konya'dan buraya uzanan hızlı tren projemizde Karaman'a kadar geldik. Kısa sürede Mersin'e, buradan da Orta Anadolu'ya ulaştıracağız. Orta Anadolu'da üretilen mallar demiryolu taşımacılığı ile Akdeniz'e kadar getirilecek ve lojistik merkez Mersin sayesinde dünyanın dört bir yanına dağılacak. Irak pazarına daha hızlı ulaşmaya da imkan sağlayacak" diye konuştu. Türkiye için büyük önem taşıyan '3 Büyük Denizde, 3 Büyük Liman' isimli proje kapsamında, Karadeniz'de Filyos Limanı'nın yapımına başlandığını anımsatan Elvan, "Ege'de Çandarlı Limanı, Akdeniz'de ise Türkiye'nin en büyüğü olacak Mersin Konteynır Limanı projemiz var. Bu liman Mersin'in deniz ticaretinde transit merkez olmasının önünü açacak. Silifke'deki SEKA Limanı'nı da aktif hale getirerek, burayı dünyaya açılan bir pencere olarak kullanmak istiyoruz" şeklinde konuştu.

1 YILDA HAVALİMANI
Çukurova Bölgesel Havalimanı ile kentte önemli bir hareketlenmenin yaşanacağına dikkat çeken Lütfi Elvan, havalimanının ihalesini alan firmanın iflas ettiğini hatırlatarak şunları söyledi: Bakanlığımız model değişimi yaparak tekrar ihaleye çıkıyor. Yeni modelde süre yarıştırılmayacak. Bunun anlamı Bakanlık, '20 yıl süreyle, yap-işlet-devret modeliyle bu havalimanının yapılmasını istiyorum' deyip teklifleri kabul edecek. Devletin kasasına en fazla parayı veren, işi alacak. Kazmanın vurulduğu gündün itibaren 1 yıl sonra havalimanımız tamamlanacak.

YOL ZENGİNİ MERSİN
Karayolu noktasında da Mersin'de önemli projelerin başlayacağını bildiren Elvan, Çeşmeli'yi Taşucu'na bağlayacak otoyol projesi üzerinde çalışıldığını söyledi. Bağlantı yollarıyla birlikte yaklaşık 100 kilometrelik bir çalışma yapılacağını ifade eden Elvan, "Çalışmalar tamamlanmak üzere. Muhtemelen 2016 yılında yapımına başlayacağız. Mersin-Adana arasındaki D-400 karayolunun 3 şeride dönüştürülmesi için de çalışma başlatıldı. Silifke-Mut arasındaki bölünmüş yol projesi de var. Hepsinin ihalelerine önümüzdeki günlerde çıkılacak" dedi.

Sabah Güney

faruk gorez

Re: Orta Anadolu Gelişim Projesi-Oran GEP

Mesaj gönderen faruk gorez » 15 Eki 2015 15:23

ORAN GEP PROJESİ NASİP OLURSA CUMARTESİ GÜNÜ KAYSERİDE AÇIKLANACAK...
AHMET DAVUT EL KAYSERİ TARAFINDAN HEM ORAN GEP HEMDE DİĞER KAYASERİ PROJELERİ AÇIKLANACAK...

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1680
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Orta Anadolu Gelişim Projesi-Oran GEP

Mesaj gönderen erdemka38 » 27 Eki 2015 18:18

Prof. Dr. Veysel Eroğlu, toplantıda Orta Anadolu Gelişim Projesi hakkında bilgi verdi. Projenin Başbakan Davutoğlu tarafından açıklanacağını ifade eden Bakan Prof. Dr. Veysel Eroğlu, "Size tüyo vermek için söylüyorum. Orta Anadolu'daki şehirlere 3 bin 306 tesis yapılacak, 2019 yılına kadar tamamlanacak. Böylece bakanlığımız tarafından 35 milyar liralık yatırım yapılacak" dedi.
iç Anadolu için Dev proje ayrıntılar gelecek..

faruk gorez

Re: Orta Anadolu Gelişim Projesi-Oran GEP

Mesaj gönderen faruk gorez » 28 Mar 2017 16:56

Orta Anadolu'ya 13 milyar lira yatırım
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Orta Anadolu Gelişim Projesi’ni (ORTAGEP) tamamladıklarını, önümüzdeki günlerde Bakanlar Kurulu’na sunacaklarını belirterek, “2019 yılı sonuna kadar bu bölgeye 13 milyar 230 milyon liralık yatırım yapacağız” dedi.


Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Anadolu için “muhteşem bir proje” daha hazırladıklarını belirterek, “Yaklaşık 6-7 ay çalıştık ve Orta Anadolu Gelişim Projesi’ni (ORTAGEP) hazırladık. Önümüzdeki günlerde projeyi Bakanlar Kurulu’na sunacağım. Projenin içinde Eskişehir, Ankara, Çankırı, Amasya, Çorum ve Kayseri illeri var. 2019 yılı sonuna kadar bu bölgeye 13 milyar 230 milyon liralık yatırım yapacağız” dedi.
Bakan Eroğlu, Nallıhan ilçesi Atatürk Meydanı’nda Nallıhan Uzunöz Barajı Sulaması’nın temel atma ve orman mahallerine kullandırılan gelir getirici tür ile Orman ve Köy İlişkileri (ORKÖY) kredi sertifikalarının dağıtım törenine katıldı. Temeli atılacak tesisin iki yılda kendisini amorti edecek çok verimli bir sulama olduğunu belirten Eroğlu, sulamanın, tamamının bitmesi beklenmeden kısım kısım hizmete açılacağını söyledi.Nallıhan’ın yüzde 50’sinin ormanlık alan olduğuna dikkati çeken Eroğlu, “Muhteşem bir tabiat güzelliği var, dünyanın en güzel mekanlarının birisi Nallıhan. İsviçre’ye gitmeye gerek yok, Türkiye’de Nallıhan var. Buradan bütün yerli, yabancı turistlere çağrıda bulunuyorum, Nallıhan’a gelin, ömrünüze ömür katarsınız” dedi.

Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü açısından da ilçenin önemli bir yer olduğuna değinen Eroğlu, Nallıhan Kuş Cenneti’nin muhteşem bir güzelliği olduğunu ve birçok kuş türüne ev sahipliği yaptığını aktardı.
"Muhteşem bir proje hazırladık"

Bakan Eroğlu, İç Anadolu’yu ilgilendiren en önemli projeyi Nallıhan’da açıklama kararı aldıklarına vurgulayan Eroğlu, “GAP, KOP gibi Ankara’nın da dahil olduğu bir proje Orta Anadolu’da yok. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız Orta Anadolu için muhteşem bir gelişim projesi hazırla dedi. Yaklaşık 6-7 ay çalıştık ve Orta Anadolu Gelişim Projesi’ni (ORTAGEP) hazırladık. Önümüzdeki günlerde projeyi Bakanlar Kurulu’na sunacağım. Projenin içinde Eskişehir, Ankara, Çankırı, Amasya, Çorum ve Kayseri illeri var. 2019 yılı sonuna kadar bu bölgeye 13 milyar 230 milyon liralık yatırım yapacağız” dedi.

Bakan Veysel Eroğlu, Orta Anadolu Gelişim Projesi’ni hızlı bir şekilde bitirmeyi istediklerini bildirdi.
Konuşmaların ardından Bakan Eroğlu ve beraberindekiler, Nallıhan Uzunöz Barajı Sulaması’nın temelini attı, orman mahallerine kullandırılan gelir getirici tür ile ORKÖY kredi sertifikalarını dağıttı.
"10 bin dolar bırakan turist istiyoruz"

Nallıhan'a birçok yatırım yaptıklarını anımsatan Eroğlu, ilçeyi de kapsayan doğa turizmi master planı hazırladıklarını, uygulama planının da hazırlandığını aktardı. Eroğlu, “Başta Türkiye ve dünyaya Nallıhan’ı bütün güzellikleriyle tanıtacağız ve çok sayıda yerli, yabancı turistin gelmesini isteyeceğiz. Buraya gelecek turist en az 10 bin dolar bıraksın, 10 bin dolar bırakacak turistleri istiyoruz, planlama ona göre” değerlendirmesinde bulundu.

Eroğlu, şimdiye kadar Nallıhan’a 3 baraj, 1 gölet yaptıklarını belirterek, yapılan ve yapılacak yatırımlara ilişkin bilgi verdi. Nallıhan’a yapılacak iki barajın inşaatını bu sene başlatacaklarına dikkati çeken Eroğlu, söz verdikleri iki göletin de yapılacağını söyledi. Eroğlu, “Ne kadar baraj ve gölet varsa hepsini ORTAGEP kapsamında yapacağız” ifadesini kullandı.
Dünya

Cevapla
  • Benzer Konular
    İstatistikler
    Son mesaj