Enerji Sektörü - Proje ve Çalışmaları

Sektörlerden ve Firmalardan güncel haberler..
faruk gorez

Güneş-Rüzgar-Katı atık-Alternatif Enerji Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 22 Ara 2014 19:43

Ülkemizde de artık güneş rüzgar ve katı atıktan enerji üretimi başladı her geçen gün güzel haberler geliyor bu alanda.

faruk gorez

Ezinç AŞ, Van Cezaevi’ni 400 adet güneş kollektörü ile donattı

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Ara 2014 16:28

Ezinç AŞ, Van Cezaevi’ni 400 adet güneş kollektörü ile donattı
İklim koşulları Türkiye’den çok daha sert olan ve yıllık güneşlenme süreleri çok az olan Avrupa’nın Kuzey ülkelerinde güneş enerjisi kurulu gücü Türkiye’nin yaklaşık 300 kat üstünde bulunuyor. Türkiye’de de yıllardır Akdeniz ve Ege bölgelerinde yoğun olarak kullanılan güneş enerjisi bilinçlenme arttıkça tüm bölgelere yayılıyor. Sert iklim koşullarına sahip olan ve kışları çok uzun geçiren Van’da bulunan Van Cezaevi de güneş enerjisi ile ısınacak.
Türkiye’nin en büyük güneş kollektörü üreticisi Ezinç AŞ tarafından 25 gün gibi kısa bir sürede kurulan 400 adet güneş kollektöründen oluşan Güneş Enerjisi Santrali sayesinde Cezaevinin suyu güneş enerjisi ile ısınacak. Sistem Cezaevinde mahkumların toplam sıcak su ihtiyacını yaz döneminde ilave herhangi bir enerji kaynağına ihtiyaç olmadan karşılamak, kış aylarında ise ön ısıtmasını yapmak amacı ile kuruldu. 912 metrekare alana kurulan 400 adet güneş kollektörü ile sistemin toplam kurulu gücü 640 KW ısıl gücünde olacak. Kullanım sıcak suyu için gerekli ısı ihtiyacının yüzde 60’ı bu sistemden karşılayacak.

“İklim sert, ancak güneşlenme süresi yeterli”
Ezinç AŞ Genel Müdürü Mahmut Ezinç, Van’ın kışları çok sert geçirmesine karşın aynı oranda çok ciddi kapasitede güneşlenme miktarına sahip olduğunu belirterek, “Van’da yıllık metrekare alan başına 1640 kWh ışınım gelmektedir. Bu doğrultuda kurmuş olduğumuz güneş enerji sisteminden yıllık 767 MWh ısı enerjisi üretilmesi hedeflenmektedir. Proje günde 50 metreküp sıcak su üretilmek üzere tasarlanmıştır. Yaz aylarında sistem verimliliği yüzde 80–90 civarında, kış aylarında ise yüzde 40 ile 50 oranında değişmektedir. Yıllık 62 bin 655 metreküp doğalgaz tasarrufu hedeflenmektedir. Bunun parasal karşılığı ise yıllık 70 bin TL’dir. Doğaya katkısı ise yıllık 145 ton CO2 eşdeğeri salımı engellenecektir” dedi.
Ezinç, Türkiye’nin birçok bölgesinde devam eden bölge hastaneleri, cezaevleri, öğrenci yurtları, askeri birlik ve karakollar gibi pek çok kamu kurumuyla proje uygulamasının devam ettiğini sözlerine ekledi.
http://www.dunyainsaat.com.tr/dergioku.php?haberid=8801

faruk gorez

Fabrikasının elektriğini güneşten karşılıyor

Mesaj gönderen faruk gorez » 28 Ara 2014 13:16

Adıyaman'da bir girişimci fabrikasının elektriğini, iş yerinin çatısına 710 bin lira maliyetle kurduğu güneş enerjisi santralinden elde ediyor. Adıyaman Organize Sanayi Bölgesinde 2006 yılında bulgur ile şeker üretim ve paketleme tesisi kuran 36 yaşındaki Fehmi Yılmaz, elektrik fiyatının yükselmesi ve faturaların kabarık gelmesi nedeniyle iş yerinin elektriğini üretmek için çalışma başlattı.

Bir arkadaşının güneş enerjisi santrali kurmasını tavsiye etmesi üzerine Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Kırsal Kalkınma Yatırımlarının Desteklenmesi Programı'na başvuran Yılmaz, projesinin onaylanmasının ardından fabrikasının çatısına güneş enerjisi sistemi kurdurdu.

Çatıya 800 güneş enerji paneli ve 8 invertör yerleştiren Yılmaz, 200 kilovat elektrik üretim kapasitesine sahip sistem sayesinde fabrikasında bulgur ve şeker üretiyor.

ddd-002.jpg

Yılmaz, Adıyaman'ın, coğrafi yapısı bakımından yılın büyük bir bölümünün güneşli geçtiğini söyledi.

Bunu değerlendirmek amacıyla kurulan sistemin 710 bin liraya mal olduğunu belirten Yılmaz, bunun da 350 bin lirasının Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hibe olarak verildiğini ifade etti.

Santralde kış şartlarında aylık 20 bin kilovat saat üretim gerçekleştiğini dile getiren Yılmaz, "Bu sayede yaklaşık 4 bin lira gelen elektrik faturası sıfıra indi" dedi.

Yaz aylarında elektrik üretiminin artacağına işaret eden Yılmaz, fazla elektriği de TEDAŞ'a satmayı planladığını vurguladı.

Tarıma dayalı sanayi işletmelerine güneş enerjisi santrali kurmalarını tavsiye eden Yılmaz, "Bu sistemi kuran işletmeler faydasını kısa sürede göreceklerdir. Şu anda fabrikamızda kullandığımız elektriği üretmenin gururunu yaşıyoruz" diye konuştu.

'Bu tür projeler kendilerini 6-7 yıl içerisinde amorti etmektedir'

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdür Adil Alan da yıllık ortalama 252 günlük güneşli gün sayısıyla Adıyaman'ın güneş enerji sistemleri için önemli konuma sahip olduğuna dikkati çekti.

Bakanlığın tarımsal sanayi faaliyeti gösteren işletmelerin güneş enerjisi üretim tesisi kurmaları halinde yüzde 50 hibe desteği verdiğini vurgulayan Alan, şunları kaydetti:

"Geçen yılın verilerine baktığımızda ülkemizin cari açığının 65 milyar doları bulduğunu, bunun yaklaşık 53 milyar dolarının doğalgaz ve petrole ödediğimizi görüyoruz. Bakanlık olarak teşvik ettiğimiz bu tür yatırımların önemli olduğuna inanıyoruz. Geçen yıllarda bu tür projelerde verdiğimiz hibe desteği 400 bin lira iken gelecek yıl itibariyle 1,5 milyon liraya yükseltildi. Bu tür projeler kendilerini 6-7 yıl içerisinde amorti etmektedir."
kaynak DÜNYA

faruk gorez

Re: Güneş-Rüzgar-Katı atık-Alternatif Enerji Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 30 Ara 2014 08:28

Ege'nin enerjisi rüzgarından olacak
RES yatırımcıları, dağları denize dik uzandığı için "verimli" rüzgara sahip olan Ege Bölgesi'ni tercih etti
Ege'nin enerjisi rüzgarından olacak

Ege'de dağların denize dik uzanması, bölgeyi rüzgar enerjisi santrali (RES) yatırımı için cazip hale getirdi.

Türkiye'de 2005 yılında yürürlüğe giren Yenilenebilir Enerji Kanunu'ndan sonra sektör yatırımları hızlanırken, dağları denize dik uzandığı için önemli rüzgar koridorlarına sahip olan Ege Bölgesi, RES yatırımcılarının ilgisini çekti.

Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB) verilerinden derlenilen bilgilere göre hali hazırda 1300 megavat kurulu güçteki RES'lerle, Türkiye'deki RES'lerin yüzde 38'ine ev sahipliği yapan Ege Bölgesi'nde 560 megavat güçteki RES'lerin inşaatı ise sürüyor.

Ege'de rüzgar gücüne yatırımda İzmir başı çekiyor. Türkiye'de inşa halindeki her 4 RES'ten biri bu kentte bulunuyor. Kurulu halde 613 megavat güçte RES'in yer aldığı İzmir'de toplam 311 megavat güçte olacak RES'lerin inşaatı da devam ediyor.

TÜREB Başkanı Mustafa Serdar Ataseven, yaptığı açıklamada, Türkiye'nin elektrik enerjisinde toplam kurulu gücün bu yıl itibariyle 68 bin megavata ulaştığını belirterek, bunun 4 bin megavatının rüzgar enerjisinden elde edildiğini söyledi.

Türkiye'nin kurulu RES gücü ile Avrupa'da ilk on ülke arasında girdiğini belirten Ataseven, "Son yıllardaki ilerleyişimiz ile dünyada gözde ülkeler arasındayız diyebiliriz. Gerek Avrupa Enerjisi Birliği, gerekse Dünya Rüzgar Enerjisi Konseyi Türkiye'nin hızlı büyüyen bir rüzgar ekonomisi olduğunu belirtiyor" dedi.

Ataseven, olumlu gelişmelere karşın rüzgardan enerji üretiminin istenilen düzeylerde olmadığını savunarak, şunları kaydetti:

"Dünyada enerji üretiminin yüzde 35'ini rüzgardan karşılayan ülkeler var. 2014 yılı başındaki verilere göre Çin'de 91 bin megavat, ABD'de 61 bin megavat ve Almanya'da da 35 bin megavat civarında kurulu güç var. Danimarka'nın 2020 hedefi enerji ihtiyacının yüzde 50'sini rüzgardan karşılamak. Dünyada yenilenebilir enerji birinci sıraya oturmuş durumda. Ülkemizde de böyle olmasını ümit ediyoruz."

İzmir, RES yatırımlarına yoğunlaşıyor

Türkiye'de RES'lerin yüzde 80'inin Marmara ve Ege bölgelerinde bulunduğuna işaret eden Ataseven, Balıkesir, İzmir, Manisa rüzgar enerjisinde başı çeken şehirler. İnşaatı devam eden projelerde ise İzmir önde geliyor. Bazıları 2015 yılı içinde işletmeye geçecek. Tüm dünyada yenilenebilir enerji kaynaklarına doğru bir yönelme var. Çünkü diğer kaynaklar gittikçe tükeniyor" diye konuştu.

Ataseven, RES yatırımlarının İzmir'de yoğunlaşmasına ilişkin şunları söyledi:

"Ege'nin rüzgarı, dağlar denize dik uzandığı için dağ aralarında oluşan hava koridorları nedeniyle rüzgarı çok verimli. İzmir bu anlamda ön plana çıkıyor. Dolayısıyla yatırımlar bu bölgede yoğunlaşıyor. Ayrıca sanayi de bu bölgelerde gelişiyor."

Ataseven, Türkiye'de enerji ihtiyacının yüzde 72'sinin ithal yollarla karşılandığını anımsatarak, "Bu da dış borç demek. Bunun en uygun çözümü kendi kaynaklarınızı devreye alarak dışarıdan aldığınız enerjiyi minimum seviyeye indirmektir" ifadesini kullandı.
AA kaynak

faruk gorez

JEOTERMAL POTANSİYELİ DEĞERLENDİRİLİYOR

Mesaj gönderen faruk gorez » 30 Ara 2014 12:11

Türkiye'nin coğrafi konumu ve jeolojik yapısı nedeniyle yenilenebilir enerji kaynakları bakımından sahip olduğu imkanlardan azami ölçüde yararlanılmasına yönelik çabalar sürüyor. Böylece hem enerji arz güvenliğine katkı sağlanması hem de yeni istihdam oluşumuna zemin hazırlanması amaçlanıyor.Yenilenebilir enerji kaynaklarının enerji arzı içindeki payının artırılması kapsamında jeotermal kaynakların üretime kazandırılması önemli bir yer tutuyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı verilerine göre, jeotermal enerjinin yenilenebilir enerji kaynaklarına dahil edilmesine yönelik çalışmalarla 2002 sonu itibarıyla sadece 17,5 megavat olan jeotermal kurulu güç, Ekim ayı itibarıyla 404,9 megavata çıktı. Türkiye'de halen 15 jeotermal santral elektrik üretimine katkıda bulunuyor. Türkiye, 2012'de jeotermal kaynaklardan 899 gigavatsaat elektrik üretti. Bu üretim miktarı yeni yatırımların hayata geçmesiyle geçen yıl bin 364 gigavatsaate yükseldi. Bu yılın ekim ayı itibariyle elektrik üretim miktarı bin 770 gigavatsaate ulaştı. Yaklaşık 2 yıllık dönemde Türkiye'nin jeotermalden elektrik üretimi 2 katına çıktı. Diğer taraftan jeotermal uygulamalar 2002'den Eylül 2014'e kadar sera ısıtmada yüzde 526 artışla 3 bin 130 dönüme ve konut ısıtmada yüzde 198 artışla 89 bin 563 konuta ulaştı.

Ekim ayı itibarıyla 16'sı elektrik üretimi ve 80'i ısıtma ve termal turizme uygun toplam 96 jeotermal saha yatırımcıya devredildi. Keşfedilen jeotermal kaynakların ekonomiye kazandırılmasına yönelik çalışmalar devam ederken, başta Maden ve Tetkik Arama Genel Müdürlüğü olmak üzere özel sektörün jeotermal alanların tespitine yönelik sondaj çalışmaları yoğun şekilde sürüyor. Türkiye'nin, jeotermal enerjisindeki elektrik üretimi açısından kurulu gücünün 2023'e kadar bin megavata çıkartılması hedefleniyor.
http://www.sanayigazetesi.com.tr/

faruk gorez

Re: Güneş-Rüzgar-Katı atık-Alternatif Enerji Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 30 Ara 2014 22:45

Türkiye'nin en büyük santrali Konya'ya kuruluyor Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santrali Tunçmatik-Powergie Konya’da kuruluyor.

Türkiye'nin en büyük santrali Konya'ya kuruluyor

Tunçmatik-Powergie Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santralini, Konya Kızören'de 144 dönümlük alana kuruyor.

Her biri 1 megawat’lık (mw) toplam 8 mw'lık proje ile yılda 12 milyon 800 bin kwh enerji üretimi sağlanacak.

Powergie tarafından kurulacak santral, Konya Kızören'de 144 dönümlük alana inşa edilecek.

Yeni güneş santrali yılda 6 bin 500 ton karbondioksit (CO2) salınımını önleyecek.


DEVREYE GİRECEĞİ TARİH

Yılda 12 milyon 800 bin kwh enerji üretimi yapması hedeflenen güneş enerjisi santralinin Temmuz 2015 tarihinde devreye girmesi öngörüldüğü açıklandı.

50 BİN KİŞİNİN ELEKTRİĞİ ÜRETİLECEK

Almanya'da üretilen invertörler ve yüksek performanslı endüstriyel güneş panelleri, yüksek sıcaklığa dayanıklı ve hava şartlarından etkilenmeyen ürünler kullanılan sistem, yaklaşık 50 bin kişinin elektrik ihtiyacını karşılayacak.

Tunçmatik-Powergie Genel Müdürü Mehmet Özer; "Türkiye'nin en büyük güneş enerjisi santrali projesine imza atmış olmak tüm Tunçmatik ailesi olarak bizleri gururlandırıyor. Türkiye güneş enerjisi konusunda önemli bir potansiyele sahip ve bu potansiyeli yatırıma dönüştürmenin önemi büyük. Tunçmatik Türkiye’de 30 yıl endüstriyel ömürlü, mühendislik ve optimizasyon tekniklerinin doğru uygulanması ile yüksek verimli güneş santralleri kurarak, ülkemizde yeni oluşmakta olan güneş enerji sektöründe fark yaratmayı hedeflemektedir. Santralin yatırımcısı Baycan Yapı firmasının Türkiye'nin temiz geleceği ve ekonomik gelişimi açısından son derece önemli olan bu yatırımda iş ortağı olarak bizleri tercih etmesinin heyecanını yaşıyoruz. Tunçmatik-Powergie’e duydukları güven ve bu sağlam iş birliği için sonsuz teşekkürler" ifadelerini kullandı.
konhaber

faruk gorez

Re: Güneş-Rüzgar-Katı atık-Alternatif Enerji Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 05 Oca 2015 18:17

“ Yahyalı’ya Hes, Ges ve Res santralleri kurulumları hızla artıyor!

Yıllık İmar Programı, 347 ada, 224 nolu parselle ilgili 1/1000 ölçekli uygulama imar planı, SE Santral Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş. tarafından RES yapılması için hazırlanan,1/1000 ölçekli uygulama imar planı ve Ağcaşar Sulama Birliğinin takas talebi ise görüşülmek ilgili komisyonlara gönderildi.
SE Santral Elektrik Üretim San. ve Tic. A.Ş. tarafından RES yapılması maddesi görüşülürken meclis üyelerine konu ile alakalı bilgiler veren Başkan Esat Öztürk Yahyalı’nın bölgenin en büyük enerji üssü olma yolunda hızla ilerlelediğini belirtti.Başkan Öztürk “ Yahyalı’ya Hes, Ges ve Res santralleri kurulumları hızla artıyor. Bu ilçemiz için son derece sevindirici. İlçemize mevcut Rüzgar Güllerinin yanında 24 adet daha yeni Rüzgar Gülü kurmak için bize başvuruda bulundular. Yahyalı enerji üssü olma yolunda hızla ilerliyor. İnşaallah bu sayının GES’ler de de hızla artacağını ümit ediyorum. Önümüzdeki yıllarda bölgenin en büyük enerji üstlerinden biri olacağımıza inanıyorum” diye konuştu.
İHA

faruk gorez

Re: Güneş-Rüzgar-Katı atık-Alternatif Enerji Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 09 Oca 2015 23:57

Tüm elektrik ihtiyacını rüzgardan karşılayacak

Boğaziçi Üniversitesi Kilyos Sarıtepe Kampüsü, kendi işlettiği rüzgâr enerji santraliyle yenilenebilir rüzgâr kaynağından enerjisini sağlayan dünyadaki ilk üniversite kampüsü olacak.Boğaziçi Üniversitesi Rüzgâr Enerji Santrali (BÜRES) projesi dâhilinde kurulan rüzgâr türbini, 27 Aralık 2014’te elektrik üretmeye başladı. BÜRES projesi ile Boğaziçi Üniversitesi ‘’Dünyada tüm elektrik ihtiyacını sahip olduğu ve kendi işlettiği rüzgâr enerji santralinden karşılayan ilk üniversite kampüsü" haline geliyor.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu, "Sarıtepe kampüsümüzün üniversitemiz bünyesindeki yerini farklı bir boyuta taşıyan bu proje ile sürdürülebilir yaşam alanları yaratma yolundaki kararlılığını bir kez daha göstermiş oldu" dedi.

Kilyos Sarıtepe Kampüsü 1 MW’lık rüzgar türbini sayesinde yıllık elektrik tüketiminin yüzde 40 fazlasını üreterek bir yılda yaklaşık 900 ton karbon salımını engellerken, 1 milyon kWh enerji ve 400 bin lira tasarruf edecek.

Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlisi ve Proje Koordinatörü Emre Otay da, BÜRES ile birlikte eş zamanlı olarak Ar-Ge çalışmalarının da başlatıldığını söyledi ve ekledi:

"Enerji santralı yapım çalışmalarının yanı sıra mühendislik araştırmalara odaklandık. Öncelikle türbine ve etrafına yerleştirdiğimiz sensörlerle mekanik, geoteknik ve çevresel verilerin yanı sıra enerji üretim ve tüketimini izleyeceğiz. Buradan öğreneceklerimiz ışığında rüzgar enerji santrallerinin sürdürülebilirliğini araştıracağız."

Boğaziçi Üniversitesi Kilyos Sarıtepe Kampüsü’nde rüzgar, güneş, dalga, biyogaz ve jeotermal gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının yanı sıra, enerjinin depolanması doğrultusunda uygulamaya alınmış akademik çalışmalar ve binalarda enerji verimliliği konusunda araştırmalar yapılıyor.

Binaları enerji verimli hale dönüştürmek için yapılacak doğru hesaplanmış yatırımların, yenilenebilir enerji santrali yapmaya oranla çok daha ekonomik olduğuna dikkat çeken Otay, "Projenin içinde enerjiyi yenilenebilir kaynaklardan üretmenin yanı sıra akıllı harcamak, fazlasını saklamak ve karbon salınımını kontrol etmek var. Bu kampüsteki esas hedefimiz Sıfır Net Enerji düzeyine erişmek. Doğaya saygılı, komşularına enerji ve su açısından yük olmadan yaşayabilen, sürdürülebilir, yeşil bir kampüs olmak istiyoruz" diye ekledi.
DHA

faruk gorez

Re: Güneş-Rüzgar-Katı atık-Alternatif Enerji Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 10 Oca 2015 13:53

Rüzgardan elektrik üretimi yüzde 11 arttı

Türkiye'de rüzgardan üretilen elektrik miktarı geçen yıl, bir önceki yıla göre yüzde 11,65 artarak 8 milyon 366 bin megavatsaate ulaştı. Rüzgar santrallerinden elde edilen elektrik 850 milyon dolar daha az doğalgaz ithalatı yapılmasını sağladı.

Türkiye Elektrik İletim AŞ verilerine göre, son dönemde yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarının teşvik edildiği Türkiye'de, bu çabaların karşılığı alınmaya başlandı.

Rüzgar enerji santrallerinde 2013 yılında 7 milyon 494 bin 49 megavatsaat elektrik üretildi. Bu üretim miktarı Türkiye'nin toplam elektrik üretiminin yüzde 2,8'ini oluşturdu.

Geçen yıl rüzgar enerji santrallerinden elde edilen elektrik miktarı yeni yatırımların devreye girmesi ve kapasite artışlarıyla birlikte yükseldi. Türkiye'nin geçen yıl rüzgara dayalı elektrik üretim tesislerinden elde ettiği elektriğin miktarı 8 milyon 366 bin 804 megavatsaate ulaştı.

Rüzgar enerji santralleri geçen yıl 2013'e göre 872 bin 755 megavatsaat daha fazla elektrik üretti. Geçen yıl rüzgar enerji santrallerinin ürettiği elektrik miktarı önceki yıla göre yüzde 11,65 arttı.

Üretimdeki bu artış rüzgar enerji santrallerinin Türkiye'nin toplam elektrik üretimindeki payının da artmasını sağladı. Rüzgar enerji santralleri Türkiye'nin toplam elektrik üretiminde yüzde 2,8'lik katkıda bulunurken, bu oran geçen yıl yüzde 3,3'e çıktı.

Rüzgar santrallerinden üretilen elektrik, Türkiye'nin enerji ithalatının ve dolayısıyla cari açığın azaltılmasına da önemli katkıda bulunuyor. Geçen yıl rüzgar santrallerinden elde edilen elektrik 850 milyon dolar daha az doğalgaz ithalatı yapılmasını sağladı.

Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynağına dayalı üretim kapsamında rüzgar santrallerine yönelik de teşvik uygulanıyor. Rüzgar enerjisine dayalı üretim tesisleri için 7,3 dolar cent/kilovatsaat bedel ödeniyor.

Türkiye'de 2023'e kadar rüzgar santrallerinin kurulu gücünün 20 bin megavata çıkartılması hedefleniyor.
DÜNYA


Cevapla