Aspilsan Enerji - Aspilsan Ar-Ge Mühendislik

Sektörlerden ve Firmalardan güncel haberler..
Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 12089
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Aspilsan Enerji - Aspilsan Ar-Ge Mühendislik

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 03 May 2019 00:53

ASPİLSAN GENEL MÜDÜRÜ FERHAT ÖZSOY: ASPİLSAN İÇİN 2019, YATIRIM VE BÜYÜME YILI OLACAK!


ASPİLSAN’ın 2018 yılını çok iyi kapattığını dile getiren ASPİLSAN Genel Müdürü Ferhat Özsoy, 2019 yılının da yatırım ve büyüme yılı olacağını vurguladı.

Askeri bataryalar alanında Türk Silahlı Kuvvetleri’nin neredeyse tek tedarikçisi konumunda olan ASPİLSAN Enerji Ar-Ge çalışmalarıyla ve lityum iyon pil üretimine yönelik yatırımıyla da öne çıkan bir kuruluş. Son yıllarda ihracata yönelik çalışmalarını da hızlandıran ASPİLSAN’ın hedeflerini ASPİLSAN Genel Müdürü Ferhat Özsoy ile konuştuk.
ae.jpg
ae.jpg (82.52 KiB) 553 kere görüntülendi
Özetle ASPİLSAN’ı anlatacak olursak, neler söyleyebilirsiniz?

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfının %98 hisse ile sahibi olduğu ASPİLSAN Enerji Kayserili vatandaşların yaptıkları bağışlarla 21 Mayıs 1981 tarihinde Kayseri Organize Sanayi Bölgesinde kurulmuştur. Kuruluş amacı Türk Silahlı Kuvvetlerinin temel ihtiyaçları olan şarjlı nikel kadmiyum batarya ihtiyaçlarını karşılamak olan şirketimiz geçen süre içerisinde büyük gelişmeler sağlayarak, sivil ve askeri her türlü sırt-el telsizleri, savaş araç gereçleri, uçak ve helikopterler için komple aküler üretebilir duruma gelmiştir. İlk olarak 1984 yılında bir Alman firmanın lisansı alınmak suretiyle nikel kadmiyum piller üretilmiş. Bu üretim 1996 yılına kadar devam etmiş. Pil teknolojisindeki değişiklikler nedeniyle ekonomik olmadığına karar verilerek, pil üretimi sonlandırılmış. Onun yerine şu anda batarya dediğimiz birden çok pil bir araya getirilip bir elektronik devreyle batarya sistemlerine dönüştürülmüş. Bu faaliyet sürerken Türkiye’nin Casa nakliye uçaklarının yapılmasına paralel olarak da uçak aküsü imalatı gündeme gelmiş. Bir kısım malzemeleri yurtdışından ithal edilmek suretiyle nikel kadmiyum uçak aküleri burada yapılmaya başlanmış. Günümüzde ASPİLSAN, her türlü Ni-Cd, Ni-MH, Li-Ion, Li-Po pil ve bataryalar, güneş pili, ısıl pil ve yakıt pili, yenilenebilir enerji, enerji depolama sistemleri, şarj cihazları, pil/batarya laboratuvar test sistemleri, nikel kadmiyum komple uçak akü ve hücreleri alanlarında faaliyet göstermekteyiz.

Savunma sanayisinde uçan platformlar itibariyle ASPİLSAN ne tür çalışmalar yapıyor?

Biz TUSAŞ’ın yapmış olduğu projelerin hepsinde partneriz. Uçak ve helikopter aküsü alanında onlarla birlikte çalışıyoruz. Hem yeni geliştirilen projelerde hem de halihazırdaki Hürkuş, Anka gibi projelerde akülerle ilgili çalışmalarımız devam ediyor.

Sivil havacılıkta da var mısınız?

Bununla ilgili süreci 2016 yılında başlattık. EASA’dan (Avrupa Havacılık Güvenliği Ajansı) 2018 yılı Şubat ayında, Üretim Organizasyon Onayını (POA); aynı yılın Mayıs ayında ise Tasarım Organizasyon Onayını (DOA) aldık. Şu anda akümüz yurt dışında test ediliyor. Testin en geç Mayıs ayının başına kadar tamamlanacağını düşünüyoruz. Bu testlerin olumlu geçerek ürünlerin EASA’dan ETSO onayı alması ile birlikte, sivil havacılık alanında da önemli bir başarı elde etmiş olacağız. Böylece ASPİLSAN Enerji tarafından üretilen ETSO onayına sahip akülerin, EASA üyesi ülkelerdeki sivil hava araçlarında kullanılabilmesinin önü açılmış olacak.

Ar-Ge çalışmalarınız hakkında bilgi verebilir misiniz?

Biz şu anda 3 Ar-Ge merkezinde çalışıyoruz. Birinci Ar-Ge merkezimiz Kayseri’de. Burada iki alanda çalışıyoruz. Birisi elektronik sistemler için batarya geliştirmek, diğeri ise elektrokimya üzerinedir. Çalışmalarımız sonucunda uçak akülerimizin tamamen milli ve yerli olmasını sağlayacağız. Batarya sistemindeyse, piller dışında kalan kısmını yerlileştirme yönünde hemen hemen son aşamaya gelmiş vaziyetteyiz. Ankara’da ODTÜ Teknokent’te kurduğumuz Ar-Ge merkezinde ise tamamen temel teknolojiler ve malzeme ağırlıklı çalışacağız. Bizim de kullandığımız lityum iyon pillerin ve benzer enerji depolama sistemlerinin elektrokimyasal araştırmalarını yapıyoruz orada. Yakın zamanda orada da ülkemize ciddi teknolojiler kazandıracağız. İstanbul Teknoparkta kurduğumuz Ar-Ge merkezimizde ağırlıklı olarak yakıt hücreleri ve deniz platform bataryaları üretmeyi planlıyoruz. Yakıt pilleri, yakıt hücreleri henüz ülkemizde Ar-Ge aşamasında. TÜBİTAK ve Gebze Teknik Üniversitesi’yle işbirliği halinde bu konuda faaliyet göstermeye başlıyoruz. Savunma Sanayi Başkanlığı’nda bir projeye teklif verdik. O konuda da çok hızlı ilerleyeceğimizi değerlendiriyoruz. Hem Ar-Ge bazında hem üretim bazında üzerimize düşeni en iyi şekilde yapmak için hazırlıklarımızı tamamladık. Burada diğer platform üreticilerinin ASPİLSAN’ı bir proje partneri olarak görmelerini ve bir dayanışma, işbirliği ve koordinasyon içerisinde projeler geliştirmek istiyoruz. Projelerde daha en baştan itibaren birlikte çalışmamız gerekiyor ki, enerji çözümlerinde onlara gereken desteği verebilelim.

Özel sektöre girmiş durumda mı ASPİLSAN?

Özel sektörde şu an istediğimiz yerde değiliz. Hedeflerimizden bir tanesi de özel sektöre açılmak. Bu kapsamda da çalışmalarımız sürüyor. Ülkemizin önde gelen beyaz eşya firmalarıyla temaslarda bulunduk. Ama burada da önümüze çıkan en önemli engel Çin ürünleri. Maliyetlerinin bize göre çok daha düşük, Ar-Ge çalışmalarının da bizden ileride olduğu için Çin’e yetişmekte zorlanıyoruz. Ama yine de onlarla rekabet ederek büyümeyi sürdürüyoruz. Yeni yatırımlarımız hayata geçtiğinde, çok daha rekabet edebilir hale geleceğiz diye düşünüyorum.

Sanıyorum raylı sistemler üzerinde de çalışıyorsunuz. O alanda ne seviyede çalışmalarınız?

Raylı sistem ülkemizde hızla gelişiyor ve gelişmeye de devam edecek. Çok ciddi akü ihtiyaçları var. Onlar da ekseriyetle nikel kadmiyum. Biz de nikel kadmiyum uçak aküsü yapıyoruz. Dolayısıyla hemen hemen aynı teknolojiyi kullanan iki akü sistemi var. Orada da ciddi bir mesafe aldık. Bu sene içinde prototiplerimizi çıkartmayı hedefliyoruz. Bununla ilgili gerek kümelere katılma gerekse firmalarla görüşmelerimiz devam ediyor. İnşallah yakın zamanda yerli raylı sistem akülerini pazara sunmuş olacağız.

ASPİLSAN’ın yatırımları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Bizim şu anda bir pil yatırımımız söz konusu. Mimarsinan OSB’de 24 bin metrekarelik bir arsa tahsisi imzalandı. Yılda yaklaşık 2 milyon lityum iyon pil üretimi yapacağız. Muhtemelen Ekim-Kasım ayı gibi temelini atacağız. 2020 yılı itibariyle buradaki fabrika kurulmuş olacak, 2021 yılında da seri üretime geçecek. 200 kişiyi istihdam edeceğiz. Bizim buradaki amacımız lityum iyon pil teknolojisini ülkemize kazandırmak. Bu yatırım öncelikle tamamen kendi pil ihtiyacımız için, müteakip safhada da savunma sanayisinin ve diğer birimlerin pil ihtiyacını karşılamaya yöneliktir.

ASPİLSAN ihracata nasıl bakıyor?

Geçmiş dönemlerde özellikle yakın komşu ülkelere uçak aküsü ihracatımız oldukça yüksekti. Fakat bu ülkelerin uçak kullanma veya bizden uçak aküsü alma olanakları kalmadı. Dolayısıyla bizim ihracatımız bu kapsamda biraz olumsuz etkilendi. Önümüzdeki dönemde ihracatımızı artırma yönünde yoğun gayret içerisinde olacağız. Bunun için hedef pazarlarımızı seçtik. Geçtiğimiz yıl ASPİLSAN, Portekiz Savunma Bakanlığı’nın tedarikçisi oldu. Portekiz’e savunma sanayi alanında tüm ürünlerin satışını yapabileceğiz. Şili ile ürün satış görüşmelerimiz devam ediyor. Yakın zamanda da Doğu Avrupa ülkeleriyle ilgili çalışmalarda bulunacağız. Bu gayretlerimiz artarak devam edecek.

Biraz da istihdamınızı konuşalım… Yetişmiş insan gücü sağlamak için neler yapıyorsunuz?

ASPİLSAN olarak bir teknoloji firması hüviyeti kazanmayı amaçlıyoruz. Hiçbir zaman yaygın üretim yapalım, her şeyi biz üretelim düşüncesinde değiliz. Bizim yapabileceğimizin dışındaki tüm işlemleri diğer firmalara aktarmayı düşünüyoruz. Dolayısıyla binlerce kişiyi çalıştıran değil, binlerce firmaya iş veren bir ASPİLSAN olmayı hedefliyoruz. Bu nedenle de biz, mühendislik çalışmalarına ağırlık vermek istiyoruz. Bu kapsamda personelimizin üçte biri mühendis ve Ar-Ge personeli. Geri kalan personelimiz üretim personeli ve pazarlama, satış ve idari personelden oluşuyor. Üç Ar-Ge merkezinde doktoralı ve doktorası devam eden arkadaşlarımız var. Yine hemen hemen bütün mühendislerimiz yüksek lisans yapıyorlar. Önümüzdeki dönemde bunları doktoraya yönlendireceğiz. Biz bir misyon firması olmamız nedeniyle Ar-Ge faaliyetlerine daha fazla kaynak ayırabiliyoruz. Bu nedenle de çalışanlarımızın çoğunluğu her zaman beyaz yakalı olacak.

Kayseri’de, savunma sanayisi açısından kümelenmeye baktığımızda neler eksik sizce?

Gerek Sanayi Odası Başkanımız gerekse OSB Başkanımız ile bu konuda sık sık görüşmeler yapıyoruz. Bu konuya sıcak bakıyorlar ve çok iyi şeyler yapıyorlar. Kayseri’de böyle bir yapılanmaya doğru gideceğiz. Kayseri, savunma sanayisinin ilk adımlarının atıldığı bir yer. Kayseri Hava İkmal Bakım Merkezi ve Anatamir Tank Fabrikası her yere yakın ama her türlü tehlikeden uzak bir konumda. Her açıdan ideal savunma ve lojistik üs merkezi. Kayseri’nin bunu değerlendirmesi lazım. Ancak savunma sanayisi uzun vadeli perspektif gerektiriyor. Bu bağlamda sanayicilerimizin bu sektöre son dönemde ilgisi arttı. Kayseri’nin bu nedenle ön plana çıkacağını tahmin ediyorum. Olması gereken budur.

2108 ASPİLSAN özelinde nasıl bir yıl oldu? 2019’a bakışı, öngörüsü ve yatırımları itibariyle neler söyleyebilirsiniz? Biz 2018 yılını çok iyi kapattık. Artan talebin ve Ar-Ge çalışmalarının sonuçlarını almaya başladık. Dolayısıyla 2019’un bizim için ticari açıdan başarılı bir yıl olacağını şimdiden söyleyebiliriz. Buna ilaveten ihracat bizi çok daha ilerilere götürecek. Özellikle medikal sektöründe mesafe aldığımız takdirde çok daha büyük başarılara imza atacağız. Özetle; 2019 yılı yatırım ve büyüme yılı olacak. ASPİLSAN olması gereken yere çok kısa sürede ulaşmak zorunda. Bunun için de çok çalışmalıyız. Ülkemizin ihtiyaçlarının karşılanması için çok çalışıyoruz, üzerimize düşeni yapmaya gayret ediyoruz. Son olarak Milli Savunma Bakanımıza, Savunma Sanayi Başkanımıza, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Genel Müdürümüze ve çalışanlarına verdikleri desteklerden dolayı çok teşekkür ediyoruz.

Kaynak : http://www.businessnewstr.com/2019/04/0 ... li-olacak/

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 12089
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Aspilsan Enerji - Aspilsan Ar-Ge Mühendislik

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 03 May 2019 13:34

Sabancı Üniversitesi ve ASPİLSAN güçlerini birleştiriyor
Sabancı Üniversitesi ve enerji depolama alanında çalışan Türkiye’nin tek kuruluşu ASPİLSAN Enerji A.Ş. arasında “Enerji Depolama Teknolojileri” alanında bilimsel ve teknolojik araştırmalarla ilgili Ar-Ge işbirliği protokolü imzalandı.
idef19_0.jpg
idef19_0.jpg (231.22 KiB) 548 kere görüntülendi
Türkiye’de ilk Lityum İyon Silindirik Pil Üretim tesisini kurarak Türkiye’nin millileşme hamlesine katkı sağlayan TSK Güçlendirme Vakfı şirketlerinden ASPİLSAN Enerji A.Ş. gücüne gençlerle güç katıyor. ASPİLSAN ile Sabancı Üniversitesi arasında “Enerji Depolama Teknolojileri” alanında ortak bilimsel ve teknolojik araştırmaların yapılmasını içeren “AR-GE İşbirliği ve Mentorluk Çerçeve Sözleşmesi Protokolü” imzalandı.

İşbirliği protokolü imza töreni, ASPİLSAN Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Bölük, Türk Silahlı Kuvvetleri Geliştirme Vakfı (TSKGV) Genel Müdür Vekili Sadık Piyade, Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici, ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy ve Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fuat Keyman’ın katılımıyla IDEF’19 Fuarı’nda gerçekleştirildi.

Protokol, ASPİLSAN Enerji’nin ihtiyaç duyduğu alanlarda Sabancı Üniversitesi’nde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde çalışmaların yürütülmesini kapsıyor. ASPİLSAN Enerji’de geliştirilecek projelerde, Sabancı Üniversitesi’nin bilgi, deneyim ve kaynaklarından yararlanılarak ortak çalışmalar yapılması protokolün ana konularından birini oluşturuyor.

Akademisyenler sanayide tecrübe kazanacak
Protokol kapsamında Sabancı Üniversitesi’nin akademisyenlerine, ASPİLSAN Enerji tarafından kendi Ar-Ge merkezlerinde çalışma ve araştırma yapma imkânı da verilecek.

ASPİLSAN Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Bölük, akademisyenlerin sanayi tecrübesi kazanması ve üniversite - sanayi işbirliğinin geliştirilmesi açısından projenin ülkemizde örnek teşkil edeceğini ifade etti.

ASPİLSAN Enerji’nin Ar-Ge faaliyetlerine önem verdiğini vurgulayan Bölük, “Üniversitelere yakın olmak için ASPİLSAN Enerji olarak Kayseri, Ankara ve İstanbul’da 3 Ar-Ge merkezini hayata geçirdik. Bu merkezlerin yaptığı çalışmaları, Sabancı Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren “Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi (SUNUM)” ile birlikte daha da hızlandırmayı amaçlamaktayız” dedi.

Prof. Dr. Yusuf Leblebici:
“Teknolojik olarak gelişmenin temeli insan kaynağının yetiştirilmesine dayanır”

Sanayi ile işbirliğine özel önem veren Sabancı Üniversitesi’nin işbirliği çerçevesinde enerji depolama alanında faaliyet gösteren Türkiye’nin tek kuruluşu ASPİLSAN Enerji ile birlikte çalışmalar yürütmesi enerji depolama uygulamalarında daha da uzmanlaşmasını sağlayacak.

Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici “Üniversitemizde geliştirdiğimiz teknolojinin sanayiye ulaşması bizim için çok değerli. Bugün hayata geçirdiğimiz üniversite-sanayi işbirliği; proje geliştirme, prototip üretme gibi sadece teknolojik gelişmeye yönelik değil, aynı zamanda Türkiye için önem taşıyan enerji depolama konusunda nitelikli teknik eleman yetiştirilmesine de katkı sağlayacak. Teknolojik olarak gelişmenin temeli insan kaynağının yetiştirilmesine dayanır” dedi.

Kaynak : https://gazetesu.sabanciuniv.edu/toplum ... lestiriyor

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 12089
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Aspilsan Enerji - Aspilsan Ar-Ge Mühendislik

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 13 May 2019 10:11

1.jpg
1.jpg (136.84 KiB) 545 kere görüntülendi
EASA ve AS9100 gibi Uluslararası Havacılık sertifikasyonlarını alan ve lansmanlarını IDEF 2019’da yapan ASPİLSAN Enerji, dünya devlerinden AIRBUS ile tedarikçilik görüşmelerine de başladı. SSB Sanayileşme Daire Başkanı Sn. Murat ÇİZGEL’in de katılım sağladığı toplantıda, AIRBUS yetkililerine ASPİLSAN hakkında detaylı bilgiler verilerek bazı özel havacılık çözümlerimizden bahsedildi. ASPİLSAN Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Sn. İlhan BÖLÜK günün anısına AIRBUS firması Uluslararası İş Birlikleri ve Offset Direktörü Sn. Thierry ADER’e Aspilsan Uçak aküsü maketini armağan etti. İlişkilerin olgunlaştırılması için mutabık kalınan toplantının bir diğerinin AIRBUS teknik ve ticari ekibiyle Kayseri Fabrikada yapılması hedeflenmektedir.

Aspilsan Enerji


2.jpg
2.jpg (134.91 KiB) 545 kere görüntülendi
60334957_2340426859610437_5350115132833792000_n.jpg
60334957_2340426859610437_5350115132833792000_n.jpg (85.68 KiB) 545 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 12089
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Aspilsan Enerji - Aspilsan Ar-Ge Mühendislik

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 13 May 2019 10:14

60340462_2340427169610406_4288236425117171712_n.jpg
60340462_2340427169610406_4288236425117171712_n.jpg (45.12 KiB) 545 kere görüntülendi

ABD’li Sikorsky firması Genel Maksat Helikopter Program Müdürü Sn. Wesley Sumner ASPİLSAN standında ağırlanarak Sikorsky ve ASPİLSAN Enerji arasındaki ilişkiler tazelenerek güçlendirildi. Şirketin Sikorsky Blackhawk tipi helikopterleri için akü geliştirme ve ASPİLSAN tarafından üretim hususları başta olmak üzere diğer yerli helikopter projeleri ve test imkanlarının ortak paydada geliştirilmesi gibi hususlar da ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Sn. Ferhat ÖZSOY’un başkanlığında masaya yatırıldı.

Aspilsan Enerji

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 12089
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Aspilsan Enerji - Aspilsan Ar-Ge Mühendislik

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 13 May 2019 10:16

60573861_2340428052943651_5646273554757451776_n.jpg
60573861_2340428052943651_5646273554757451776_n.jpg (15 KiB) 545 kere görüntülendi

GE Aviation ile ASPİLSAN Enerji arasında Milli Muharip Uçak ve diğer özel Lityum bataryaları geliştirme üzerine prensipte anlaşma sağlandı. ASPİLSAN Genel Müdürü Sn. Ferhat ÖZSOY ve Sn. Gregg Aramanda ile beraber yönetici heyetin gerçekleştirdiği toplantıda MMU ve diğer batarya geliştirme projesinin teknik detaylarını ABD’de görüşme kararı alınmıştır. Projelerin teknik hususlarını ve ticari iş birliğinin boyut ve aşamalarını değerlendirmek üzere GE’nin New York Merkezinde bir sonraki toplantının gerçekleştirilmesi üzerine mutabık kalınmıştır.

Aspilsan Enerji

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 12089
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Aspilsan Enerji - Aspilsan Ar-Ge Mühendislik

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 13 May 2019 10:23

1.jpg
1.jpg (154.6 KiB) 544 kere görüntülendi
2.jpg
2.jpg (78.57 KiB) 544 kere görüntülendi
3.jpg
3.jpg (132.96 KiB) 544 kere görüntülendi
4.jpg
4.jpg (147.02 KiB) 544 kere görüntülendi
Türkiyenin en büyük, dünyanın 4'üncü en büyük savunma sanayii fuarı olan IDEF2019'a katılım göstermiş olan ASPİLSAN Enerji, büyüme ivmesiyle eşdeğerde bir ilgiyle fuarda karşılanmıştır.
Başta Genel Kurmay Başkanımız Orgeneral Yaşar GÜLER olmak üzere kuvvet komutanlarımıza ve askeri erkana tanıtımlar yapılmış. Geniş bir coğrafyadan gelen yabancı askeri heyetlerle irtibat sağlanmıştır. Özellikle "EDS" Enerji Depolama Sistemimizin ön plana çıktığı fuarda "Kanguru" akıllı şarj kabini, 24V Mini EDS'ler, Uçak ve Helikopter aküleri ve çeşitli portatif bataryalarımız büyük ilgiyle karşılaşmıştır.
Fuarın 3. Günü Sabancı Üniversitesi ile işbirliği protokolü imzalanmıştır. Ayrıca AS9100 belgesinin alımının lansmanı yapılmıştır.

Aspilsan Enerji
asp-sabancı üniv..jpg
asp-sabancı üniv..jpg (146.56 KiB) 544 kere görüntülendi
AS 9100 Havacılık Kalite Sistem Belgesi.jpg
AS 9100 Havacılık Kalite Sistem Belgesi.jpg (146.8 KiB) 544 kere görüntülendi
5.jpg
5.jpg (113.16 KiB) 544 kere görüntülendi
6.jpg
6.jpg (89.8 KiB) 544 kere görüntülendi
7.jpg
7.jpg (135.31 KiB) 544 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 12089
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Aspilsan Enerji - Aspilsan Ar-Ge Mühendislik

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 14 May 2019 01:47

Elektrikli Kara Hava Deniz araçları ve teknolojileri ile ilgili 2-3 yıl içinde çözümler sunacak arge ve üretimler yapacak ASPİLSAN ENERJİ

Kayseri Sanayi bu süreçe adapte olmalı ELEKTRİKLİ ARAÇ ve TEKNOLOJİLERİ AKILLI SİSTEMLER ARAÇ ELEKTRONİĞİ ile ilgili EKO SİSTEM Kurulmalı KAYSERİ de....

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 12089
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Aspilsan Enerji - Aspilsan Ar-Ge Mühendislik

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 14 May 2019 13:23

60122779_2341266969526426_6188000610185379840_n.jpg
60122779_2341266969526426_6188000610185379840_n.jpg (115.48 KiB) 530 kere görüntülendi
ASPİLSAN Havacılık alanında önemli iş birliklerine devam ediyor.

Malezya’lı MRO Merkezi BHIC Aerospace yetkilileri ASPİLSAN Enerji ile iş birliği imkanlarını görüşmek için Kayseri’deki fabrikaya ziyarette bulundular. ASPİLSAN Genel Müdürü Sn. Ferhat ÖZSOY tarafından ağırlanan Malezyalı misafirlerimizle Uçak ve helikopter bataryaları konusunda uzun süreli iş birliği geliştirme hususları masaya yatırılarak çerçevenin Malezya Hava ve Deniz Kuvvetleri ihtiyaçları için de genişletilebileceği değerlendirilmiştir. ASPİLSAN tesislerini gören BHIC Aerospace firması CEO’su Sn. Mustapha BinTuan Hussin en kısa sürede ASPİLSAN yetkililerini Malezya’da görmek istediklerini belirtmişlerdir.

Aspilsan Enerji
60342541_2341267009526422_408269966136049664_n.jpg
60342541_2341267009526422_408269966136049664_n.jpg (124.58 KiB) 530 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 12089
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Aspilsan Enerji - Aspilsan Ar-Ge Mühendislik

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 09 Haz 2019 13:26

ASPİLSAN Enerji, savunma ve havacılıkta küresel oyuncu oluyor
Türkiye’deki tek uçak ve helikopter akü üreticisi ASPİLSAN Enerji, almaya hak kazandığı AS 9100 sertifikası sayesinde artık dünya genelinde savunma sanayi firmalarında tedarikçi olarak hizmet sağlayacak- ASPİLSAN Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Bölük:- "Sonraki hedefimiz de uzay sanayisine yönelik ürün geliştirmek olacak"

Türkiye’deki tek uçak ve helikopter akü üreticisi ASPİLSAN Enerji, almaya hak kazandığı AS 9100 sertifikası sayesinde artık dünya genelinde savunma sanayi firmalarında tedarikçi olarak hizmet verecek.

ASPİLSAN Enerji açıklamasına göre, Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı şirketlerinden ASPİLSAN Enerji’ye ihracat kapısı açıldı.
EN9100:2018 (AS 9100) sertifikasını alan ASPİLSAN, AS 9100 sertifikasyonuyla beraber havacılık ve uzay sanayi için tasarlanan ve üretilen batarya ve enerji çözümleri; telsiz ve karıştırıcılar, robotik/optronik sistemler, insansız kara ve hava araçları, enerji depolama sistemleri (EDS), füze ve torpidolar, tanksavar sistemleri gibi birçok kritik uygulama ve sistemde ilgili sektörlere üst kalite ve gereksinimlerde üretim yaparken dünya genelinde de en üst düzey firmalara tedarikçi olarak hizmet verecek.
- "Savunma sanayisine yeni ürünler sunacağız"

ASPİLSAN Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Bölük konuya ilişkin, "Geçen yıl içerisinde uçak akü üretiminin önemli bir gereksinimi ve sivil havacılık açısından pazara giriş kapılarını açacak sertifika olan Alternatif Tasarım ve Organizasyon Onayı (ADOA) ve Üretim Organizasyon Onayı'nın (POA) Avrupa Birliği'ne (AB) bağlı Avrupa Sivil Havacılık Emniyet Ajansı'ndan (EASA) alınmasıyla birlikte havacılık ve uzay sanayi kalite yönetim sistemini kurmak adına AS 9100 sertifikasını da aldık. Daha sonraki hedefimiz de uzay sanayisine yönelik ürün geliştirmek olacak. Önümüzdeki günlerde savunma sanayisine yeni ürünler sunacağız." ifadelerini kullandı.

ASPİLSAN Enerji’nin uluslararası standartlara uygun olarak hareket ettiğini, ürün geliştirip ürettiğini ifade eden Bölük, "AS 9100 uluslararası işbirliği, sözleşme ve antlaşmalar geliştirilmesi ve oluşturulması konusunda vazgeçilmez önem taşımaktadır." diye devam etti.

TUV NORD NORD Genel Müdürü Rıza Başkan ise, "AS 9100 çok nadir şirketin sahip olduğu bir belge. ASPİLSAN’ı ve bu belgeyi almalarında özveriyle çalışan ekibi tebrik ediyorum." ifadesini kullandı.


Açıklamada ASPİLSAN Enerji'nin, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük sanayi kümelenmesi Savunma Havacılık Uzay Kümelenmesi Derneği'nin (SAHA İstanbul) üyesi olduğu belirtildi.

Kaynak : Anadolu Ajansı / AA

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 12089
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Aspilsan Enerji - Aspilsan Ar-Ge Mühendislik

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 30 Ağu 2019 09:50

ASPİLSAN’dan, Enerji Depolama Sistemleri Alanında Somut Ürünler

Bir süredir farklı ölçekteki Enerji Depolama Sistemleri (EDS’ler) üzerine çalışmalar yürüten ASPİLSAN Enerji, fuarda, bu alanda geliştirdiği ve somut ürün hâline getirdiği Ev Tipi EDS’yi ilk kez tanıttı. Firma, KANGURU Akıllı Batarya Kabini’ni ve AH-1W Super Cobra helikopterleri için hafiflettiği bataryayı da ilk kez sergiledi.
aspilsan.jpg
aspilsan.jpg (197.14 KiB) 126 kere görüntülendi
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ASPİLSAN Enerji’nin EDS ürünü hakkında bilgi aldı.ASPİLSAN Enerji ve Sabancı Üniversitesi, fuarın 3’üncü günü, bir iş birliği anlaşması imzaladılar. Enerji depolama sistemleri alanında, ortak olarak yürütülecek bilimsel ve teknolojik araştırmaları kapsayan anlaşmayı imzalayanlar ise Sabancı Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Leblebici, Sabancı Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Fuat Keyman, Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı (TSKGV) Genel Müdür Vekili Sadık Piyade, ASPİLSAN Enerji Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Bölük ve ASPİLSAN Enerji Genel Müdürü Ferhat Özsoy oldu. Ayrıca aynı gün düzenlenen bir törenle kısa bir süre önce almaya hak kazandığı AS9100 sertifikası, TÜV NORD tarafından ASPİLSAN Enerji’ye takdim edildi.
aspilsan 2.jpg
aspilsan 2.jpg (164.67 KiB) 126 kere görüntülendi
ASPİLSAN Enerji, AS9100 belgesine kavuştu.


Sahadaki Birliklerin Bataryaları, KANGURU’ya Emanet
ASPİLSAN Enerji’nin fuarda ilk kez sergilediği KANGURU, aynı anda 125 adet bataryayı otomatik olarak şarj edebilen, dolap şeklinde bir ürün. Türk Silahlı Kuvvetleri tarafında yaygın olarak kullanılan el telsizleri ve mini termal kameralarda yer alan bataryaları şarj edebilecek şekilde geliştirilen KANGURU, dolum işlemi tamamlanan bataryaların şarjını, otomatik olarak kesiyor. Enerjisini şebeke geriliminden alan ve iklimlendirme sistemine sahip olan sistem, içerisindeki bataryaları şarj etmenin yanı sıra sıcaklık ve nem açısından en uygun koşullarda tutarak bataryaların ömrünü de uzatıyor. Basit kullanıcı arayüzü sayesinde, bataryaların şarj ve sağlık durumlarını sürekli gösteren KANGURU, acil bir operasyon durumunda, askeri personelin dolaptaki dolu bataryaları hızlıca alarak yola çıkmasına olanak tanıyor.


Kanguru Akıllı Batarya Kabini.jpg
Kanguru Akıllı Batarya Kabini.jpg (88.83 KiB) 126 kere görüntülendi
KANGURU Akıllı Batarya Kabini


Ev Tipi EDS ise 32,5 kWh kapasiteye ve 30 kW çıkış gücüne sahip. Ölçeklendirilebilir bir yapıda tasarlanan ürün, fuarda ortalama bir buzdolabı büyüklüğündeki hâliyle sergilendi. EDS’nin boyutları değiştirilerek, çıkış gücü de megawatt seviyesine kadar çıkartılabiliyor.
kanguru.jpg
kanguru.jpg (93.13 KiB) 126 kere görüntülendi
Ev Tipi EDS
aspilsan uçak helikopter aküleri.jpg
aspilsan uçak helikopter aküleri.jpg (221.32 KiB) 126 kere görüntülendi
13 kg hafifletilen AH-1W Super Cobra bataryası .

ASPİLSAN Enerji, AH-1W Super Cobra helikopterlerinde kullanılan bataryaların, 13 kg hafifletilmiş hâlini de ilk kez fuarda sergiledi. Daha önceden metalden imal edilen kasası, kompozit malzemeler kullanılarak üretilen batarya, Kara Kuvvetleri Komutanlığı tarafından, 6 ay boyunca helikopterlerinde test edilerek tam not aldı.

Kaynak : MSI Dergisi
http://www.milscint.com/tr/aspilsandan- ... t-urunler/

Cevapla