Amazon - Amazon Go

Sektörlerden ve Firmalardan güncel haberler..
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 16697
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Amazon - Amazon Go

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 24 Oca 2018 10:55

Amazon kasiyer bulunmayan ilk mağazasını açtı

E-ticaret devi Amazon, gelişim süreci yaklaşık 5 yıl süren Amazon Go projesini hayata geçiriyor. Şirketin genel merkezinin giriş katında bulunan kasiyersiz mağaza açıldı.
Amazon-kasiyer-bulunmayan-ilk-magazasini-acti96784_0.jpg
Amazon-kasiyer-bulunmayan-ilk-magazasini-acti96784_0.jpg (56.39 KiB) 341 kere görüntülendi
E-ticaret devi Amazon, kasiyerin ve beklenen uzun kuyrukların bulunmadığı mağaza konsepti olan Amazon Go üzerinde uzun bir süredir çalışıyordu. Geçtiğimiz yıl, Şirketin Seattle şehrindeki merkez binasının giriş katında ilk Amazon Go'yu açan ve test etmeye başlayan Amazon, test sürecini tamamlayan bu mağazanın kapılarını herkese açmaya hazırlanıyor. Peki mağazacılık anlayışını tamamen değiştirme potansiyeline sahip olan ilk Amazon Go müşterilere neler sunuyor?Akıllı telefonla giriş

Yapay zekada yoğun olarak faydalanılan mağazaya müşteriler, akıllı telefonlardaki Amazon Go uygulamasını turnikelerde okutarak giriş yapıyor. Makine öğrenme ve bilgisayarla görme algoritmaları ile sensörlerin bir araya getirildiği mağazada müşteriler istediği ürünü raftan alıp doğrudan mağazayı terk edebiliyor. Müşterilerin aldığı ürünlerin listesi ve fiyatları alışveriş sonrasında, Amazon Go uygulamasına kaydedilen kredi kartlarına fatura olarak iletiliyor. Böylece müşteriler uzun kuyruklarda beklemeden ya da mağaza çalışanlarının rahat edici ilgisi ile karşılaşmadan kolaylıkla alışverişlerini tamamlayabiliyor

Amazon Go'nun özellikle öğle arasında atıştırmalık almak isteyen çalışanlar gibi kısıtlı bir sürede alışveriş yapmak isteyen kişilere büyük fayda sağlaması bekleniyor. Hazır yemeklerin yanı sıra süt, yoğurt, çikolata gibi ürünlerin de satılacağı Amazon Go, yaklaşık 170 metrekarelik bir alana kurulmuş durumda. Amazon'un geçtiğimiz yıl satın aldığı mağazacılık devi Whole Foods mağazalarında yer alan ürünlerin de yakın zamanda Amazon Go'da satılabileceği düşünülüyor. Mağazada çalışan ve müşterilerle ilgilenen tek görevli ise alkollü ürünler rafında, kişilerin alkollü ürün alımını denetlemek(yaş kontrolü gibi) için bulunan kişi olacak.İki taraf için de kazançlı
Tabi kulağa fütüristik gelen Amazon Go konsepti sadece müşteriler için değil Amazon için oldukça karlı bir girişim. Kasiyersiz mağazalar ile operasyon maliyetlerini azaltacak olan şirket için mağazaya giren her müşteri veri anlamına geliyor. Mağazadaki derin öğrenme teknolojisi müşteriler geldikçe kendisini geliştirirken Amazon da sadakat programı için kolay bir şekilde müşterileri seçebiliyor. İki taraf için de kazançlı görünen Amazon Go'nun yoğun olduğu dönemlerde yapay zekanın iyi çalışıp çalışmayacağı veya mağazada herhangi bir aksaklık yaşandığında nasıl müdahale edileceği ise merak konusu.
Bu muhtemel problemlerin ötesinde Amazon Go'nun işleyişine yönelik bazı endişeler de dile getirilmeye başlanmış durumda. Amazon Go ile Amazon, kimlerin hangi ürünleri satın aldığını çok daha kolay bir şekilde, müşterileri açıkça kameralarla takip ederek öğrenebilecek. Bu durumun müşterilerin alışveriş özgürlüğünü tehlikeye atabileceği ve müşterinin kişisel alanını daraltacağı düşünülüyor. Ayrıca müşterilerin değiştirmek istediği ürünlerin veya ayıplı malların iadesinin yapılmasının da mevcut mağazalara kıyasla daha zor olabileceği belirtiliyor.Eşitsizliği artırabilir

Mağazacılık anlayışının ötesinde Amazon Go modelinin toplumsal eşitsizliği de körükleyeceğinden endişe duyuluyor. Şu an için sadece bir adet Amazon Go mağazası bulunsa da ilerleyen dönemlerde bu mağazaların sayısının artması toplumda halihazırda en dezavantajlı statü bulunan ve akıllı telefon sahibi olmayan insanların bu mağazalardan faydalanamaması sonucunu doğuracak. ABD'de yaşayan kişilerin yüzde 23'ünün akıllı telefon sahibi olmadığını düşünüldüğünde ise Amazon Go'nun, tabiri caizse kapı dışarı ettiği müşteri kitlesinin azımsanamayacak kadar geniş olduğu çok daha net bir şekilde görülebilir.
Tüm bu endişelere karşın belki de bundan 10 yıl sonra mağaza kavramını değiştirecek olan Amazon Go modeli artık müşterilere sunulmuş durumda. Amazon'un halka açık bir test şeklinde takip edeceği bu modelin başarılı olması halinde Amazon Go mağazalarının sayısının artacağı düşünülüyor. Kısa vadede sadece ABD'de faaliyet göstermesi beklenen Amazon Go'ların, Amazon'un faaliyet gösterdiği diğer ülkelere gelmesi içinse uzun bir süre beklemek gerekebilir.

Donanımhaber


Kaynak
https://www.engadget.com/2018/01/22/ama ... e-nervous/

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 16697
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Amazon - Amazon Go

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 24 Oca 2018 10:58


Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 16697
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Amazon - Amazon Go

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 24 Oca 2018 10:58


Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 16697
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Amazon - Amazon Go

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 26 Oca 2018 21:45

800 milyon kişi işsiz kalabilir
Amazon, kasa ödemesi gerektirmeyen, "al ve çık" usulü olarak perakende terminolojisine giren ilk mağazasını bu hafta başında Seattle'da açtı. Tek başına bu örnek bile yakın gelecekte milyonlarca insanın mesleklerinden olacağına işaret ediyor.
400346.jpg
400346.jpg (76.9 KiB) 332 kere görüntülendi


Gelişen robot teknolojileri ve yapay zeka alanındaki gelişmeler, gelecekte bilinen mesleklerin birçoğunu ortada kaldırarak yeni üretim biçimleriyle yeni bir küresel ekonomik dengenin kurulmasına neden olabilir.

Dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alan Amazon, kasa ödemesi gerektirmeyen, "al ve çık" usulü olarak perakende terminolojisine giren ilk mağazasını bu hafta başında Seattle'da açtı.

Seattle'daki mağaza, yakın gelecekte tüm mağazaların gideceği istikameti göstermesi açısından son derece önemli... Yeni sisteme göre. mağazanın tavanına yerleştirilen kameralar sayesinde müşterilerin hareketleri, hangi ürünleri seçtiği takip ediliyor, mağaza çıkışında ise hiçbir şekilde kasa ödemesi gerekmiyor. Alınan ürünler, daha sonra müşterinin banka kartına yansıtılıyor.

Söz konusu örnek bile dikkate alındığında, yakın gelecekte milyonlarca insanın mesleklerinden olacağını söylemek mümkün.
Üretim yaşlı nüfusa rağmen sürecek

Batılı ülkeler de bu sistemlerin geliştirilmesinde başı çekmekle kalmayıp istihdam piyasasını şimdiden buna göre şekillendirmenin yollarını arıyor.

Yönetim danışmanlık şirketi McKinsey & Company'nin tahminlerine göre, 2030 yılına kadar küresel tüketimin yaklaşık 23 trilyon dolar artış kaydetmesi beklenirken, tüketim talebinin büyük ölçüde gelişen ekonomilerden gelmesi öngörülüyor.

Yaşlı nüfus, Batılı gelişmiş ülkelerin kronik sorunlarından birini oluşturuyor. Bu ülkeler, robotik sistemler ve yapay zeka ile mal ve hizmetlerin üretimini, lojistiğini ve ticaretini sağlamaya devam edebilecek. Böylece yaşlı nüfuslarına rağmen üretim ve ticaret pastasındaki paylarını koruyabilecek, hatta arttırabilecek.

Gelişen ekonomilerin nispeten düşük teknolojiye sahip genç nüfusunun ise tüketim talebi artmaya devam edecek.

Bu projeksiyonların gerçekleşmesi, bugünün endüstriyel üretim görünümünü baştan aşağıda değiştirmekle kalmayıp, bildiğimiz birçok mesleğin tamamen ortadan kalkmasına neden olabilir.
4. sanayi devrimi

İsviçre'nin Davos kasabasında düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nun (WEF) ana başlığı 2016'da 4. sanayi devrimi olurken, bu yıl ise jeopolitik tartışmaların ardından zirvenin en önemli konusu yapay zeka olarak belirlendi.

Bilindiği üzere, ilk sanayi devrimi su ve buhar gücünü kullanarak mekanik üretim sistemlerinin oluşmasına imkan sağlarken, ikinci sanayi devrimi elektrik gücünün yardımıyla seri üretim sistemlerini oluşturdu. Üçüncü sanayi devriminde dijital sistemler, elektronik altyapılar ve bilgi teknolojilerinin kullanımı, üretimi daha da işlevsel hale getirdi.

Bugün 4. sanayi devrimi olarak adlandırılan sistem; "nesnelerin interneti, hizmetlerin interneti ve siber-fiziksel sistemler" olarak sıralanan üç yapıdan oluşuyor. Söz konusu sistemde, akıllı fabrikalar kapsamında fiziksel işlemleri siber-fiziksel sistemlerle izlemek hedefleniyor. Bir anlamda, fiziksel dünyanın sanal bir kopyası oluşturulabilecek ve merkezi olmayan kararların verilmesi sağlanarak üretim başka bir seviyeye çıkarılacak.

Robotik sistemlerin, yapay zekanın üretimdeki payının giderek arttığı, hatta bizim adımıza karar verebildiği yeni bir döneme doğru ilerliyoruz.
İstihdam piyasası yeniden şekillenecek

McKinsey & Company'nin "Gelecekte İstihdam, Yetenekler ve Gelirler Nasıl Şekillenecek?" başlıklı raporuna göre, otomasyon sistemlerindeki değişim nedeniyle 2030 yılına kadar dünyada yaklaşık 400 milyon ila 800 milyon insan işini kaybedebilir.

75 milyon ila 375 milyon arasında insan ise mevcut mesleklerini bir tarafa bırakıp yeni beceriler kazanarak yeni alanlarda çalışmak zorunda kalabilir. "Kariyer ortası geçişi (mid-career path)" olarak bilinen bu meslek değişim süreci, gelişmiş ekonomilerde halihazırda uygulanıyor.

2030 yılına kadar Çin'de yaklaşık 100 milyon insanın mevcut uzmanlıklarını bırakarak yeni meslekler edinmesi bekleniyor. ABD ve Almanya'da ise 2030 yılına kadar mevcut çalışan nüfusun 3'te biri, Japonya'da ise yaklaşık yarısının yeni meslekler edinmek zorunda kalacağı tahmin ediliyor.
"Robotlar vergilendirilsin"

Dublin Trinity College'ta imalat sektörü araştırma görevlisi Jeff Morgan, Dünya Ekonomik Forumu için kaleme aldığı makalede, "İdeal olarak 4. sanayi devrimi insanların, tekrara dayalı görevlerden kurtularak, bu işleri robotik araçlara bırakarak, daha fazla şeyi başarmasını sağlayacak. Teoride bu durum, insanların iş geliştirmeye, yaratıcılık gerektiren alanlara, bilime odaklanmasını sağlayacak" ifadelerini kullandı.

Morgan, 4. sanayi devriminin en önemli parçası olan robotik sistemlerin büyük ölçüde kendi kendine çalışabileceğini belirterek, "İmalat sanayinde önümüzdeki yıllarda daha fazla insanın işten çıkarıldığını görebiliriz. Devamında insan çalışanları, robot çalışanlara karşı korumayı hedefleyen politik hareketler görülebilir. Robotları vergilendirmek gibi..." değerlendirmesinde bulundu.

Bilim kurgu filmlerinde izlenilen türden, yapay zekanın sınırlarının ne olacağı daha şimdiden tartışılırken, insanların iş gücündeki payını koruyabilmesi için robotların vergilendirilmesinin mümkün olduğunu düşünen, yapay zekanın sınırlarının yasalarla çizilmesi gerektiğini söyleyen uzmanlar, bilim ve iş insanları, şimdiden çok farklı bir geleceğe işaret ediyor.

Kaynak: AA

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 16697
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Amazon - Amazon Go

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 20 Eyl 2019 16:02

thumbs_b2_56227da7a03721a35e3983fda3b26bd6.jpg
thumbs_b2_56227da7a03721a35e3983fda3b26bd6.jpg (63.2 KiB) 114 kere görüntülendi

Cevapla