Kayseri Şeker

Sektörlerden ve Firmalardan güncel haberler..
faruk gorez

Kayseri Şeker

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Oca 2015 10:35

http://www.iha.com.tr/kayseri-haberleri ... ri-972580/

KAYSERİ ŞEKER KAYSERİ VE BOĞAZLAYANDA 2 ŞEKER FABRİKASI İLE FAALİYETTE KONYA ŞEKER GİBİ BİR YAPILANMAYA GİTMELİ İLERİ GİDEBİŞMESİ İÇİN...

BİR DÖNEM KONYA ŞEKERDEN ÇOK ÖNDEYDİ YİNE BÜYÜR İNŞALLAH..

http://www.kayseriseker.com.tr/

faruk gorez

Re: KAYSERİ ŞEKER FABRİKASI ve YATIRIMLARI

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Oca 2015 10:36

Kayseri Şeker, Ayçekirdeği Alım Satımı Yapacak

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Akay: "Çiftçimizin ürünlerinin yok pahasına satılmasına müsaade etmeyeceğiz.

Kayseri Şeker Fabrikası, şeker pancarının yanı sıra ayçiçeği alım satımı da yapacak.

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, yaptığı yazılı açıklamada, pancar konusunda çiftçiye gereken her türlü desteği verdiklerini ancak önümüzdeki dönemde çiftçinin diğer ürünleriyle alakalı da çalışma yapacaklarını ifade etti.

Pancar ekicilerinden gelen yoğun talep üzerine bundan sonra yönetim olarak çiftçinin münavebeli ekim dönemlerinde diğer ürünlerine de destek verme kararı aldıklarını belirten Akay, şunları kaydetti:

"Çiftçimizin ürünlerinin yok pahasına satılmasına müsaade etmeyeceğiz. Gerekirse kooperatif olarak çiftçinin ürününü alma konusunda piyasaya gireceğiz. Şu an için ağırlıklı olarak yemişlik ayçekirdeği üzerinde durmayı düşünüyoruz. Arkadaşlarımız yönetim kurulu üyelerimiz, kooperatif müdürümüz, genel müdürümüz hepsi bu konuda çalışma yapıyor. Amacımız çiftçinin hakkının başkalarına geçmemesi, çiftçinin hak ettiğini kazanmasıdır."

Çiftçileri, köylerinde ziyaret ederek, sorunları yerinde görmeye çalıştıklarını ifade eden Akay, ziyaretlerin bundan sonra artarak, devam edeceğini vurguladı. - Kayseri

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Oca 2015 10:37

Kayseri Şeker'den Özelleştirmede Kiralama Modeli ve Çiftçinin Fabrikalara Ortaklığı Önerisi

İHA
2017 yılında Avrupa Birliğinin şeker kotalarını kaldırıp şeker ticaretini serbest bırakma teşebbüsü, Şeker ihracatında dünya piyasalarında önde olan ülkelerle Türk Şeker sektörünün yarışta başarılı olması ve Türk Pancar çiftçisinin parlayan yıldızının sönmemesi için Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay özelleştirmede yeni iki öneriyi gündeme taşıdı.
Kayseri Şeker'den Özelleştirmede Kiralama Modeli ve Çiftçinin Fabrikalara Ortaklığı Önerisi

2017 yılında Avrupa Birliğinin şeker kotalarını kaldırıp şeker ticaretini serbest bırakma teşebbüsü, Şeker ihracatında dünya piyasalarında önde olan ülkelerle Türk Şeker sektörünün yarışta başarılı olması ve Türk Pancar çiftçisinin parlayan yıldızının sönmemesi için Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay özelleştirmede yeni iki öneriyi gündeme taşıdı.

Başkan Akay'ın birinci önerisi şeker sektörü hakkında oldu. Başkan Akay, "Avrupa'nın daha ucuz ürettiği şekeri Türkiye'de pazarlar hale gelmesi Türkiye'deki şeker fabrikalarının kapanması sonucunu ortaya çıkartarak Şeker pancarı üreten çiftçiyi de ciddi bir şekilde mağdur edecek ve zaten boşalmış olan köylerimiz daha çok boşalma ile karşı karşıya kalacak olması halinde bu sektördeki olumsuz gelişmeler ülkemizde sadece ekonomik değil sosyal bir çalkantıya da sebebiyet vereceğinden dolayı devlete ait şeker fabrikalarının Türkiye'de bu işi hakkıyla yapan kuruluşlara verilmesi lazım. Ülkemizde genellikle özelleştirme varlık satışı şeklinde düşünülmüş ve uygulanmıştır. Oysa bu mutlaka olması gereken bir yöntem değildir. Şeker fabrikalarının kapasitelerini artırmak, kotalar o fabrikalarda toplanmak, çalışanlarının yine aynı fabrikalarda istihdamını sağlamak kaydıyla kiraya verilebilir. Böylece Türkiye'nin ihtiyacı da karşılanmış olur. Bu konuda hemen adım atılmazsa rekabet şansımızı kaybederek Şeker pancarı sektörü yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalabilir. Bir sektörü yok ettikten sora onu tekrar ihya etmek o kadar kolay olmayabilir" dedi.

Başkan Akay, "Ülkemizde 8 tanesi özel olmak üzere 33 tane şeker fabrikası var. Bu fabrikalardan bazıları verimi ve kapasitesi düşük olup yeterli hammadde bulamadığı için yılda 10-12 gün çalışanlar da bulunmaktadır. Türk Şeker'e ait olan 25 şeker fabrikalarında kısmi olarak 2008 ve 2012 yıllarında iki kere ihale yapılmış olmasına rağmen, ikisi de bir şekilde iptal edildi. Özelleştirme kapsamına alınan kuruluşlar özelleştirilmediği takdirde onlarda ciddi bir kan kaybı meydana geliyor. O kuruluşların tamir bakımından yeni yatırım ihtiyaçlarına kadar göz ardı ediliyor. Bu durum onların performansının giderek daha da düşmesine sebebiyet veriyor. Zarar da giderek artmaya başlıyor. Şeker açısından baktığımız zaman tüketicinin daha yüksek bedelle şeker tüketmesi sonucunu ortaya çıkarıyor. Yani memleketin ekonomisine katkı sağlaması beklenen kuruluşlar yük haline geliyor. Biz Kayseri Şeker Fabrikası olarak hem kendi sektörümüzde hem tarımda hem de sanayi sektöründe örnek kuruluş haline gelmiş bulunmaktayız. Türkiye'deki 500 büyük sanayi kuruluşu arasında yer aldık. Kayseri'de son 3 yıllık performansı ile bu konuda çok önemli bir atak yaptık. Dolayısıyla bu fabrikaların Kayseri Şeker Fabrikası, Konya Şeker Fabrikası gibi başarılı çalışmalar yapan bu kuruluşlar eliyle işletilmesine müsaade edilmesi lazım. Bu fabrikaların da bizimki gibi kuruluşlara devredilmesi sonucunda kapasite artışları gerçekleştirmek suretiyle işçileri ile beraber rahatlıkla çalıştırılır. Böylece daha verimli sonuçlar elde edilip daha ucuza şeker üretilerek Türkiye'nin hem şeker ihtiyacı karşılanır hem de tüketici daha ucuz şeker tüketir ve Avrupa ile de rekabet konumuna gelebilir. Böylece şeker sektörünün ortadan kalkma tehlikesi de giderilmiş olur. Bu Türkiye'de şeker sektörünün yaşaması için önerilen bir modeldir" ifadesinde bulundu.

Kayseri Şeker Fabrikası'nın daha iyi bir gelecek ve kurumsal ayağı da olması için halka açılması gerektiğini belirten Akay, "Bunun için Özelleştirme İdaresinde Kayseri Şeker'e ait yüzde 11'lik hissesini arzu ederlerse çiftçilerimiz ve çalışanlarımız adına talip olacağız. Onlar adına hisseyi alarak bu vesile ile çiftçilerimizin fabrikaya doğrudan ortak olmaları, fabrika üzerinde onların kontrolünün daha güçlü hale gelmesini sağlayıp çiftçilerimiz karlardan da paylarını alabilecekler. Bu vesileyle şirketimizi borsa denetimine, SPK denetimine açacağız. Buranın üzerinde güçlü bir denetim mekanizması oluşturacağız. Böylece şeffaf bir yönetim anlayışının gelişmesine katkı sağlanacak" diye konuştu. - KAYSERİ

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Oca 2015 10:37

Kayseri Şeker Çiftçinin Ürettiğinin Değerini Bulmasına Katkı Sağlamaya Devam Ediyor

Kayseri Şeker Çiftçinin Ürettiğinin Değerini Bulmasına Katkı Sağlamaya Devam Ediyor
İHA
Pancar ekimi haricindeki yıllarda çiftçilerin desteklenmesi, ektikleri ürünlerinin gerçek değerini bulması, Pandoğa işletmesinin ihtiyacının karşılanması için kolları sıvayan Kayseri Şeker Fabrikası tarafından Kayseri merkez, Yeşilhisar, Gemerek, Develi ve Bünyan Bölgelerinde mısır silajının alımına başlandı.

Pancar ekimi haricindeki yıllarda çiftçilerin desteklenmesi, ektikleri ürünlerinin gerçek değerini bulması, Pandoğa işletmesinin ihtiyacının karşılanması için kolları sıvayan Kayseri Şeker Fabrikası tarafından Kayseri Merkez, Yeşilhisar, Gemerek, Develi ve Bünyan Bölgelerinde Mısır silajının alımına başlandı.

Öncelikle Pandoğa gebe düve ve süt çiftliğinin ihtiyacı olan 10 bin ton Mısır silajının talep olması halinde ise 12 bin ton Mısır silajı alımı yapılacağını belirten Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Levent Benli; Paketlenen silajların talep olması halinde çiftçilere de satışının yapılabileceği ve silajlık mısırını kendi işletmesinde kullanacak çiftçilere de masraf karşılığı alınarak paketleme hizmeti verilebileceğini açıkladı.

Silajlık Mısır ekimi yapan çiftçiler; Kayseri Şeker Fabrikası tarafından tonu 120 liradan alınan Mısır silajının diğer ürünler kadar masraflı olmadığını, dekardan 5-6 ton ürün elde edildiğini, dekar başına 75 TL tarımsal desteklemesi göz önüne alındığında daha karlı olduğunu söyledi.

Mısır silajı piyasasının bu sene Kayseri Şeker Fabrikasının verdiği fiyata göre şekillendiğini söyleyen Beştepeler mahallesi çiftçilerinden Nuri Adamkaya, "Geçen sene Mısır silajını 90 liraya verdim. Kayseri Şeker Fabrikasının devreye girmesiyle silajımızın değerinde ton başına 30 lira artış sağlandı, 30 dönüm Mısır tarlasından 180 ton silajlık Mısır elde ettim katkısı olanlara teşekkür ediyorum" dedi. - KAYSERİ

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Oca 2015 10:38

Kayseri Şekerden Şeker Gibi Domates Üretimi

Kayseri Şeker Fabrikası arazisinde oluşturulan 10 bin metrekare tam kontrollü cam serada topraksız ortamda buharın atığı değerlendirilmek suretiyle domates yetiştiriliyor.

Her yıl yenilenen domates fidelerinden 2014 yılı kampanya döneminde 24 bin sertifikalı, sağlık raporu bulunan ve yaklaşık 14 metre büyüyebilen fidelerin dikimi yapılarak 300-350 ton civarında domates üretimi elde edilmesi hedefleniyor. Topraksız tarımda, toprak devre dışı bırakıldığı için toprağı işleme, yıkama, dezenfekte etme gibi masraflı ve emek gerektiren işlemlere gerek duyulmayan, Hindistan cevizi liflerinden elde edilen, içine makro ve mikro elementler eklenerek organik besleyici değere sahip olan Kokopit (Cocopeat) kullanılıyor. Kokopit su ile ıslatıldığında hacminin 3-4 katı kadar genişleyerek kullanıma uygun hale geliyor ve 2 yıl verim alınabiliyor. Topraksız kültür yöntemiyle yetiştirilen Kayseri Şeker domates fidelerine gerekli besinler yeteri kadar verildiği için daha lezzetli olduğu belirtildi.

Ayrıca, Kayseri Şeker Fabrikası serasında elde edilen ve Seramis markasıyla tüketiciye sunulan domates ürününün çiçek döneminde döllenmenin sera içerisindeki arılar vasıtasıyla yapılması ile organik olarak yetiştirilerek tüketiciye köy domatesi gibi sunuluyor. - KAYSERİ

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Oca 2015 10:38

Kayseri Şeker Fabrikası Elektrik İhtiyacını Güneşten Üretiyor

Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşları arasında yer alan Kayseri Şeker Fabrikası, enerji ihtiyacını Yingli Solar Türkiye ve İnform Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. işbirliği ile geliştirilen proje kapsamında inşa edilen güneş enerjisi santrali ile karşılayacak.

Türkiye’nin önde gelen sanayi kuruluşları arasında yer alan Kayseri Şeker Fabrikası, enerji ihtiyacını Yingli Solar Türkiye ve İnform Elektronik Sanayi ve Ticaret A.Ş. işbirliği ile geliştirilen proje kapsamında inşa edilen güneş enerjisi santrali ile karşılayacak. Güneş panelleri Yingli Solar Türkiye tarafından tedarik edilen ve Kayseri’deki ilk zemine monte proje olan santral, 500 kW kapasiteye sahip.

Projeyi en verimli şekilde tamamlamak için gereken güneş panellerini en hızlı şekilde tedarik ettiklerini belirten Yingli Solar Türkiye Ülke Müdürü Uğur Kılıç, şunları söyledi: “Türk sanayinde lokomotif illerden biri olan Kayseri, güneş enerjisinin önemini bilen ve avantajlarını yaşayan bir şehir. Kayserili sanayiciler güneş enerjisi konusunda son dönemlerde oldukça duyarlı. Kayseri Şeker Fabrikası da örnek bir proje olmaya aday. Kayseri’de gerçekleştirilen GES projesinde Yingli Solar’ın dünya tarafından kalitesi ve verimliliği onaylanmış panellerimizi kullandık. Projede 2000 adet 250 W yüksek verimlilik sağlayan Yingli Solar paneli yer aldı."

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Oca 2015 10:39

Almanya ve Avrupanın Şeker Sektörü Öncüsü Langen Firma Yetkililerinden Kayseri Şeker'e Ziyaret

Almanya ve Avrupanın Şeker Sektörü Öncüsü Langen Firma Yetkililerinden Kayseri Şeker'e Ziyaret

Almanya’nın ve Avrupa’nın önemli şeker üreticilerinden Pfeifer & Langen şirketi üst düzey yöneticilerinden Dr. Botho von Schwarzkopf, Teknik Koordinasyon Müdürü Mark-Oliver Burkhardt , Ziraat Servisi Müdürü Dr. Bernd Kämmerling, Satın Alma Müdürü Timur Yavuz ile birlikte Kayseri Şeker’i ziyaret ettiler.

Çocukları için tekrar bir araya geldi Çocukları için tekrar bir araya geldiHarbiye aşıkları alkolü fazla kaçırdı Bu fotoğrafı yüzünden başına gelmeyen kalmadı Arkadaşını kurtarmak için çok mücadele etti Demokrasi için binlerce kişi meydanlara döküldü 20 dakikalık uçuşunda 3,5 ton yakıt harcadı Çıplak fotoğrafını paylaştı On binlerce insan günah çıkarmak için toplandı Sıcak su içmenin faydaları saymakla bitmiyor İstanbul'a hayran kaldı 60 yıldır suya dokunmadan yaşıyor

Almanya'nın ve Avrupa'nın önemli şeker üreticilerinden Pfeifer & Langen şirketi üst düzey yöneticilerinden Dr. Botho von Schwarzkopf, Teknik Koordinasyon Müdürü Mark-Oliver Burkhardt, Ziraat Servisi Müdürü Dr. Bernd Kämmerling, Satın Alma Müdürü Timur Yavuz ile birlikte Kayseri Şeker'i ziyaret ettiler.

Merkezi Köln'de bulunan ve yıllık şeker üretim kapasitesi 2 Milyon ton olan Pfeifer aile şirketi Langen şirketi 1833 yılından beri Şeker sektöründe kendisini geliştirerek Almanya ve Avrupa'nın en güçlü kuruluşları arasında yerini aldı.

250 ortaklı Aile Şirketinin büyümesinde en büyük katkı Türkiye'den baharat ticareti yapan Böken Pfeifer'in olduğunu belirten torunu Pfeifer & Langen yönetim kurulu üyesi Dr. Botho von Schwarzkopf

büyümelerinde en büyük etkenin emperyalizm değil ortaklık düşüncesinin hakim olduğunu belirtti.

Kayseri Şeker Fabrikası ve Boğazlıyan Şeker ve Mamulleri Entegre tesislerinde incelemelerde bulunan heyet adına açıklama yapan Pfeifer & Langen yönetim kurulu üyesi Dr. Botho von Schwarzkopf Kayseri Şeker Fabrikasının Avrupa düzeyinde teknolojik donanıma sahip olduğunu belirterek, Türkiye'de şeker sektöründe önemli Güce sahip olan Kayseri Şeker Fabrikası ile birlikte ortak projeler yapmayı arzu ettiklerini belirtti.

Almanya'da Kayseri Şeker'e yakın bir fabrikalarında 170 kişi ile çalışıldığını belirten Pfeifer & Langen yönetim kurulu üyesi Dr. Botho von Schwarzkopf; "Ziyaretimiz Kayseri Şeker şirketini tanımamıza iyi bir vesile oldu. Ortada aynı hedefler var aynı güven var. Tabii bizim için sizin beklentileriniz, vizyonunuz, hedefleriniz Ab ile ilgili olan yaklaşımlarınızı bunları takip etmek gerekiyor. Daha önümüzde uzun yollar var bu bilgi alışverişi konusunda uzun yol kat etmek gerekiyor.

Ziraat ve Üretim alanlarında yetkililerle bu ziyareti gerçekleştirmekteyiz. Rahmetli dedem Türkiye ile bir zamanlar baharat ticaret yapmış adamdı o Türkiye'yi çok sıcak ve pozitif bir şekilde anlatırdı .Sizde dedemin hissettikleri hissi bana verebildiniz. Teşekkür ediyorum" dedi.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti, dile getiren Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Almanya ve Avrupa'nın en büyük şeker üreticisi firmaları arasında yer alan Pfeifer-Langen firmasının tecrübelerinden yararlanmak istediklerini ve Kayseri Şeker'i de öncelikle Türkiye'de şeker sektöründe en güçlü kuruluş haline getirme gayretinde olduklarını belirtti.

Akay; "Pfeifer & Langen şirketinin Şeker sektöründeki tecrübesi ve birikiminin oldukça iyi olduğuna dikkat çekerek, Devletten almayı düşündüğümüz fabrikaları bizim deneyimli ekibimiz ve çevremizde oluşan bu potansiyelle iyi bir şekilde değerlendirmeyi ümit ediyoruz. Şeker Pancarında işin başlangıcı tarla üretimi ziraattaki başarıdan geçiyor. Orda elde edilen sonuçlar önemli. Türkiye'de ortalama hektarda 55 ton iken, Almanya'da 70-80 ton civarında üretim yapılıyor. Sonuçta aynı sektörün içindeyiz.Şeker pancarı üreticilerinin birbirlerine destek vermeleri gerektiğini düşünüyorum. Çünkü şeker kamışı dünyada daha etkili daha büyük boyutta üretim gerçekleştiriyor Avrupa'nın önemli bir gelişme kaydettiğini gözlemliyoruz . Bizler bu konuda kendimizi geliştirmek ve adım atmak arzusundayız. Bu tecrübelerden yararlanmak isteriz. İşin doğrusu Türkiye de sektörde önemli fırsatların olduğunu ifade etmek isterim bu vesile ile zaten Hükümet açıkladı. Devletin elindeki 25 şeker fabrikası özelleştirilmesi yeniden gündeme geldi. Türkiye'de bu gelişme şeker sektörü açısından önemli bir açılım sağlayacak zaten bizde bu konuya hazırlanma gayreti içindeyiz. Dolayısıyla sektörde konumumuz daha güçlü hale gelecek. Umarım Kayseri şekerde olumlu izlenimlerle ayrılacaksınız. Belki de iş birliği ile de bir adım atma fırsat doğmuş olabilir" diye konuştu.

Pfeifer-Langen firmasının ziyaretlerinde Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Levent Benli ve Genel Müdür yardımcılarından Osman Canıtez ve Bilal Karaköse ile diğer yetkililer de hazır bulundular. - KAYSERİ haberler.com

faruk gorez

kayseri şeker ve erü arge kurdu !!!

tarımsal ve kimyasal arge çalışmaları yapıyor kayseri şeker ve erü !!!

kayseri şeker artık sadece şeker değil şeker grubu ürünleri ziraat ürünleri ve tohumculuk et ve süt grubu gibi çok farklı sektörlerde üretim yapıyor ve kendini her geçen gün daha da gelişiyor

yeni ve farklı yatırımlar yolda

faruk gorez

GEBE DÜVE VE SÜT ÜRETİM TESİSLERİ

2010 Yılında Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş. Çiftçi için büyük önem arz eden Pandoğa Sanayi ve Ticaret A.Ş.’ini hayata geçirdi.

Gebe Düve ve Süt Üretim Tesisi Kayseri’nin İncesu İlçesinde toplamda 605 Bin metrekare üzerinde 48 Bin metrekare kapalı alana kurulmuştur.
http://www.pandoga.com.tr/tr/tesislerimiz

9 Bin büyükbaş hayvan kapasiteli Gebe Düve ve Süt Üretim Tesisi 2 Bin adet sağmal inek barındırma kapasitesi ile Türkiye’nin sayılı damızlık çiftliklerinden bir tanesidir.

Çiftçisinin gelir seviyesini yükseltip, geçim yollarını çeşitlendirebilmek adına hayata geçirilen en büyük çiftçi projelerinden bir tanesi olan

Gebe Düve ve Süt Üretim Tesisi sayesinde çiftçilerin büyük bir bölümü büyükbaş hayvan sahibi olacak ve bu hayvanlardan elde edilecek ürünleri değerlendirebilecektir.

Bu sayede çiftçimiz Pancar üretimi dışında, hayvancılık ve süt üretimi noktasında da ek gelir elde edebilecektir.

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Oca 2015 10:40

KAYSERİ ŞEKER ŞEKER SEKTÖRÜNDE İLK AR-GE MERKEZİNİ KURMAYI BAŞARDI!

http://www.kayseriseker.com.tr/tr/haber/bizden-ha ...yi-basardi

Erciyes Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı ve ERÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdulhakim Coşkun da yaptığı konuşmada; Bir yılda imzaladığımız çok önemli protokollerin bir kaçını hayata geçirmiş bulunuyoruz. Tekno park olarak süreçten bahsedecek olursak bu yıl içerisinde başladığımız 10 ana maddede belirlediğimiz bu maddeler için çok sayıda toplantılar yaptık ve önemli danışmanlıklar aldık dolayısı ile Kayseri Şekerin Üniversite Sanayi iş birliği kapsamında Teknoparkta stratejik firma olarak belirledik ve bundan sonra yaptığımız toplantılarla neler yapabiliriz dedik ve 10 başlık altında bir protokol imzaladık sayın Başkanımız Rektörümüz ve Teknopark olarak. Bunların yarısını başardık ve süreci hızla devam ettiriyoruz . AR-GE Merkezimiz kurulma süreci içerisinde pancar, tohumu geliştirme ile ilgili çalışmamız başladı ve dünyanın en büyük tohum koleksiyonu üniversitemize geliyor ve şekere 350 kadar tohum anlaşmasını yaptık. Burada dünyadaki tüm şeker pancarı farklılıkları araştırılacak. Hangi pancar hangi tohum hangi bölgemiz için daha uygun olur yıllar içerisinde geliştireceğiz bunun sadece tohumun toprakla ilişkisi değil genetik çalışmaları da Üniversitemizde kurduğumuz merkezimizde çok ileri düzeyde yapacağız. Diğer çalışmalarımız Gübre çalışmaları, Toprak verimliliği ile ilgili çalışmalar, Sulama ile ilgili çalışmalar olarak Üniversite Sanayi İşbirliği içerisinde gerçekleştireceklerini söyledi