Kayseri Şeker

Sektörlerden ve Firmalardan güncel haberler..
faruk gorez

Re: Kayseri Şeker -Projeleri - Çalışmaları

Mesaj gönderen faruk gorez » 24 Haz 2016 19:58

Gönlümden geçen Seyrani Üniversitesi'nin Kayseri Şeker eli ile 3.nesil üniversite olarak eğitim vermesi..

SEYRANİ GIDA VE TARIM ÜNİVERSİTESİ

İş garantili üniversite

“Bilgiyi ürüne dönüştüren üniversite" fikriyle yola çıkan, akademik ve teknolojik altyapısını da bu doğrultuda oluşturan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi; Anadolu Birlik Holding ile örnek bir protokol imzaladı.

Atılan bu adımla üniversiteden mezun olan öğrenciler, işsiz kalma korkusu yaşamayacak. Protokol kapsamında öğrenciler, mezuniyetlerini takiben Anadolu Birlik Holding çatısı altında yer alan şirketlerde işe yerleştirilecek.
ANADOLU BİRLİK HOLDİNG İLE PROTOKOL İMZALANDI
Bilimsel Araştırma, Teknoloji, Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından kurulan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, Türkiye’nin en büyük 37’nci sanayi kuruluşu olan Konya Şeker A.Ş.’nin desteğiyle öğrencilerine sunduğu “işe yerleştirme garantisi” kapsamında Anadolu Birlik Holding ile bir protokol imzaladı. Bu protokol ile Türkiye’nin gıda ve tarım alanındaki ilk ihtisas üniversitesi olan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, öğrencilerine sadece diploma vermekle yetinmeyecek, hayata sadece diplomayla değil, iş tecrübesi ve iş garantisiyle de atılmalarını sağlayacak
.
ÖĞRENCİLERE İŞE YERLEŞTİRME GARANTİSİ

Anadolu Birlik Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Uysal ile Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mikdat Çakır tarafından imzalanan protokol kapsamında, bu yıl KGTÜ’ye yerleşecek tüm öğrenciler, mezuniyetleri sonrasında işe yerleştirme garantisine sahip olacak. Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Avni Öktem ile diğer yetkililerin de katıldığı imza töreni, Konya Gıda ve Tarım Üniversitesinde yapıldı. Torku dâhil olmak üzere, Anadolu Birlik Holding çatısı altında yer alan şirketlerin faaliyet gösterdiği gıda, enerji, bilişim, biyoteknoloji, kimya, malzeme, tarım, tohumculuk, hayvancılık, lojistik, tedarik zinciri yönetimi, pazarlama, dış ticaret ve benzeri sektörlerde işe yerleştirme garantisini kapsayan protokol, herhangi bir mecburi hizmet zorunluluğu olmaksızın, öğrencilerle, KGTÜ’den mezun oldukları alan göz önünde bulundurularak, bu alanla ilgili kurumlardan bir tanesinde mezuniyet sonrasında iş sözleşmesi yapılmasını içeriyor.
AYLIK 6.000 TL’YE VARAN BAŞARI BURSLARI VERİLECEK
Türkiye’de öğrencilere sunulan en kapsamlı burs paketlerinden birine sahip olan Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, ilk öğrencilerinin tamamını bu yıl tam burslu olarak kabul edecek. KGTÜ, bu yıl üniversiteye yerleşecek tüm öğrencilere sağlanacak yüzde 100 bursa ek olarak üniversiteye ilk 50.000 içerisinden yerleşen tüm öğrencilere aylık 6.000 TL’ye varan başarı bursları da verecek. Üniversiteye İlk 100.000 içerisinden yerleşecek tüm öğrencilere de ücretsiz yurt imkânı sağlanacak. Öğrencilere yarı-zamanlı çalışma bursları ve eğitimleri süresince geliştirecekleri ürünleşme potansiyeline sahip projeler için 3.000 ila 10.000 TL arası destek verilecek. İşe yerleştirme garantisi ve farklı kategorilerdeki bursları toplu bir paket içerisinde birleştiren KGTÜ, bu şekilde öğrencilerine sadece eğitimleri sırasında değil, eğitimleri bittikten sonra da destek olmayı hedefliyor.
ÜNİVERSİTE, SANAYİ İLE İÇ İÇE
Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, İngilizce eğitim verecek ve öğrencilere eğitimleri sırasında ulusal ve uluslararası Ar-Ge projelerinde yer alma fırsatı tanıyacak. Sanayi ile iç içe, uygulama odaklı bir eğitimi benimseyen üniversitede, öğrencilerin mezun olmadan kendi alanlarında kayda değer bir tecrübeye sahip olmaları hedefleniyor. Üniversitenin, fakülteler altında yer alan üst programlara öğrenci kabul etmesi sayesinde öğrenciler, yerleştikleri programda yer alan bölümleri, ortak ders programı süresince tanıma şansına sahip olacak ve ortak program sonunda aynı program altında yer alan diledikleri bölümü seçebilecekler.
LİSANS VE YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI
Bu yıl 11 farklı lisans ve yüksek lisans programı ile öğrencilerini karşılayacak olan üniversitede, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi – Mühendislik Programları altında Gıda Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği ve Biyomühendislik, Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi - Genetik ve Yaşam Bilimleri Programları altında Bitkisel Üretim ve Teknolojileri ile Moleküler Biyoloji ve Genetik, Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi – İktisadi ve İdari Programlar altında Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik ile Ekonomi lisans programları bulunuyor.
Bünyesindeki Fen Bilimler Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü kapsamında yüksek lisans programları da bulunan Gıda ve Tarım Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği (Tezli-İngilizce), Biyoteknoloji (Tezli-İngilizce), Tezli İşletme (Türkçe ve İngilizce) ve Tezsiz İşletme Yüksek Lisans Programlarında da öğrenci kabul edecek.
ntv

is-garantili-universite,bJUrN-pRuE2YJN6Ow_b0SQ.jpg
is-garantili-universite,bJUrN-pRuE2YJN6Ow_b0SQ.jpg (49.65 KiB) 680 kere görüntülendi
is-garantisi,nE4qrqACGEy-7zKjw6o78g.jpg
is-garantisi,nE4qrqACGEy-7zKjw6o78g.jpg (129.19 KiB) 680 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 12 Tem 2016 23:36

Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ve Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer belediyemizi ziyaret etti. Sayın Akay ve Özer ile Şeker Fabrikasının yapacağı yeni yatırımlar hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Ayrıca Pınarbaşı’nda kullanım hakkı belediyemize ait olan araziyi Şeker Fabrikasına tahsisinin protokolünü de imzaladık. Kullanım hakkını verdiğimiz bu arazide besi hayvancılığı ve yem üretimi yapılacak. Böylece bölge insanımıza istihdam imkanı sağlayacağız. Yapmış olduğumuz bu protokol için Sayın Akay ve Sayın Özer bizlere memnuniyetlerini belirttiler. Biz de Keykubat Kent Ormanı Projemiz için verdikleri desteklerinden dolayı kendilerine teşekkürlerimizi ilettik. Yaptığımız bütün çalışmalarımız bu şehri daha ileriye taşımak ve insanımıza katkı sağlamak için.

Mustafa ÇELİK BAŞKAN
13669120_1036420449777473_3942652303323722941_n.jpg
13669120_1036420449777473_3942652303323722941_n.jpg (103.94 KiB) 666 kere görüntülendi
Büyükşehir'den Tarımsal Kalkınma Hamles1905-2015 tarihli haber
ÇİFTÇİ EĞİTİM MERKEZİ, BÖLGEYE DEĞER KATACAK

Başkan Çelik daha sonra beraberindekilerle birlikte Pınarbaşı Pazarören'e geçerek burada İl Özel İdaresi'nin kapanmasıyla birlikte Büyükşehir Belediyesi'ne geçen 1150 dönümlük araziye kurulu Pazarören Çiftçi Eğitim Merkezi'nde incelemelerde bulundu.
Pınarbaşı Ziraat Odası Genel Sekreteri Süleyman Dursun'un da katıldığı gezi ve incelemelerin ardından bir değerlendirme yapan Başkan Çelik, bu bölgelerin 'insanları doğduğu yerde doyurmak' hedefinin bir parçası olduğuna dikkat çekerek, "Burası ilk yapıldığında Pazarören Öğretmen Okulu'nun bir eğitim merkezi olarak planlanmış. Şu anda Büyükşehir Belediyesi'ne geçmiş durumda. Zaten biz de 'insanları doğduğu yerde doyurma' projemizi gerçekleştirebileceğimiz bu tip geniş mekanlar arıyorduk. Burası bir fırsat olarak önümüze çıktı. İnşallah bu araziyi meyve fidancılığı, yem bitkileri ve hayvancılık konusunda en iyi şekilde değerlendireceğiz. Böylece hem burada bir ekonomik değer oluşturacağız hem de bölge insanına istihdam sağlamış olacağız. Ayrıca burası çevrede ziraatle uğraşan insanlarımız için de eğitim merkezi görevi üstlenecek" diye konuştu.
SULAMA AVANTAJI VAR
Bölgenin coğrafi yapısının, geçici kiraz adı verilen ve daha geç yetiştiği için ekonomik değeri fazla olan kiraz ağaçlarıyla zenginleştirileceğini söyleyen Başkan Çelik, arazinin Bahçecik Barajı sulama kanallarının yanında olması nedeniyle sulama açısından da çok avantajlı olduğunu sözlerine ekledi.

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 13 Tem 2016 11:56

Kayseri Şeker Türkiye'de Ilk Betonik Silo Yaparak Çiftçilerin Hizmetine Sundu
Kayseri Şeker Türkiye’de ilk betonik silo yaparak çiftçilerin hizmetine sunduPaylaşTweetlePaylaşGönderYorum Yap
Orta Anadolu’daki en büyük çiftçi kuruluşlarından birisi olan Kayseri Şeker tarafından Boğazlıyan, Develi ve Şarkışla’ya toplamda 80 bin ton kapasiteli, 40 milyon TL’ye mal olan Lisanslı depo yatırımları çiftçinin hizmetine sunuluyor.
5 yıl önce batmakta iken uygulanan mali disiplin ile sektörel gelişmeler yakından takip edilerek çiftçinin tohum, gübre, yakıt, sulama teknolojileri, söküm ve nakliye sorunlarının çözülmesi, desteklemelerin zamanında yapılması sayesinde çiftçinin fabrikasına olan güveni sağlayıp şeker pancarı tarımına ilginin artması yanında lisanslı depo yatırımları ile de çiftçinin ürününün gerçek değerini bularak en iyi şekilde değerlendirilmesi ve muhafaza edilmesini sağlıyor.
Kayseri Şeker’in çiftçisini kalkındıracak ve aynı zamanda ülke ekonomisine katkı sağlayacak planlı yatırımlarından olan ve halk arasında Ürün Bankacılığı olarak da bilinen lisanslı depo yatırımlarının 10 ay gibi bir kısa bir sürede tamamlanıp çiftçilerin hizmetine sunulması, Kayseri Şeker’in ekonomik gücünün bir göstergesi olarak değerlendirildi.
Lisanslı depo çalışmalarını yerinde inceleyen Kayseri Şeker yöneticileri Boğazlıyan Lisanslı depolarında yetkililerden ürün tesliminde izlenecek yol ve yapılacak uygulamalar hakkında bilgi aldılar.
Boğazlıyan Lisanslı depolardaki incelemeler sonrası açıklama yapan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; “Lisanslı depolarla ilgili olarak, bu yatırımlar bir çiftçi kuruluşu olan Kayseri Şeker’in ekonomik gücünün ifadesidir. Bu yatırımlar çiftçinin kendi şirketinin yaptığı bir yatırımdır. Bu sayede çiftçinin ürünlerinin en iyi şekilde değerlendirileceğine inanıyoruz” dedi.
Başkan Akay ayrıca;10 ay önce temeli atılan lisanslı depolar bu gün tamamlanmış oldu. Kazasız belasız tamamına erdi şükrediyoruz. Lisanslı depolarımız sayesinde üyemiz olsun ya da olmasın bölgemizdeki tüm çiftçilerimizin üretmiş olduğu buğday, arpa, yulaf gibi ürünlerin sınıflandırılması ve muhafaza edilmesi
Yetkili olacağız. Çiftçimiz lisanslı depolarımızdan kiralama yoluyla yararlandığı gibi kanunen tanınan avantajlardan da yaralanarak, vergilerden muaf olacaklardır. Aynı zamanda kira ücretinin yarısı devlet tarafından karşılanacaktır. Çiftçimiz bu sayede ürününü bir an önce satmaktan kurtularak daneli ürünlerden elde ettiği gelirini artırmış olacak. Bu yatırım, uzun yıllarca bölgeye katma değer sağlayacak bir çiftçi yatırımıdır. Bu gelişme yönetimin hep birlikte başarısıdır. Allah kazasız belasız işletmeyi nasip eylesin Planlanan diğer yatırımlarımızın da peşinden geleceğini ümit ediyoruz dedi.
Lisanslı depolar Ürün Bankacılığının, tarım sektöründe yeni bir çığır açarak Tarım Ürünleri Lisanslı Depoculuk Kanuna istinaden çıkarılan “Elektronik Ürün Senetleri” ile güvenilir ve kolay ticaret hedefleniyor.
Boğazlıyan Lisanslı Depolarına yapılan inceleme gezisine Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay ile birlikte Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Pancar Kooperatifi Başkanvekili Avni Hokkaömeroğlu, Yönetim Kurulu Üyelerinden Harun Halıcı, Denetim Kurulu Üyelerinden Menderes Baran, Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Atilla Yalçın Yönetim Kurulu Üyelerinden Hurşit Dede, Niğmetullah Sevim, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Levent Benli ve diğer yetkililer katıldılar.
sss.jpg
sss.jpg (92.42 KiB) 664 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Tem 2016 00:00

Kayseri Şeker Lisanslı Depoculuk A.Ş tarafından Boğazlıyan ilcemizde inşaa edilen 40 bin tonluk lisanslı depo tesisimizi törenle hizmete açtık.Boğazlıyanımıza ve tüm çiftçilerimize hayırlı olsun.
13754109_1173736779343889_9109568558052078208_n.jpg
13754109_1173736779343889_9109568558052078208_n.jpg (53.04 KiB) 662 kere görüntülendi
13754193_1173736706010563_5236432878155845523_n.jpg
13754193_1173736706010563_5236432878155845523_n.jpg (57.98 KiB) 662 kere görüntülendi
13781700_1173736782677222_4432321730462501810_n.jpg
13781700_1173736782677222_4432321730462501810_n.jpg (21.64 KiB) 662 kere görüntülendi
13726606_1173736802677220_8711815834859073158_n.jpg
13726606_1173736802677220_8711815834859073158_n.jpg (67.2 KiB) 662 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Tem 2016 11:19

Kayseri Şeker, lisanslı depolarının ilkini çiftçinin hizmetine sundu

Orta Anadolu’nun en büyük Çiftçi kuruluşu olan Kayseri Şeker’in 2016 yılı yatırımları kapsamında başlattığı lisanslı depolardan 40 bin tonluk silo Boğazlıyan’da çiftçilerin hizmetine sunuldu.
Lisanslı depolara çiftçiler büyük ilgi gösterdiler ilk günden ürünlerini teslim etmek isteyen çiftçiler tarafından uzun kuyruklar oluştu. İlk ürün teslimi dualarla birlikte yapıldı ilk ürün teslim eden çiftçiye Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay tarafından altın hediye edildi.
Kayseri Şeker Lisanslı depolarının hizmete açılışına Boğazlıyan İlçe Protokolü ve STK temsilcileri yoğun ilgi gösterdi. Boğazlıyan Belediye Başkanı Hamdi Erdal, Uzunlu Belediye Başkanı Turan Koç, Ak Parti İlçe Başkanı Hamza Kaya, Ak Parti İl Bşk. Yrd. Köksal Ustaoğlu, MHP İlçe Başkanı Tuncer Bozyokuş, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Boğazlıyan Taşıyıcılar Koop, Ziraat Odası, Esnaf Kefalet Kooperatifi, Ticaret Borsası, Sulama Birliği, Ticaret Odası Başkan ve Yönetim Kurulu üyeleri, Yenifakılı Ziraat Odası Bşk. Ender Tatlıoğlu, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Avni Hokkaömeroğlu, Yönetim Kurulu Üyelerinden İlhan Argun, Harun Halıcı, Denetim Kurulu Üyelerinden Menderes Baran, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Atilla Yalçın, Yönetim Kurulu Üyelerinden Hurşit Dede, Abdulkadir Güneş, Niğmetullah Sevim, Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Levent Benli ve diğer yetkililerle çiftçiler ve çalışanlar katıldılar.
Boğazlıyan Belediye Başkanı Hamdi Erdal açılış esnasında yapmış olduğu konuşmasında, "Şeker ailesine çok teşekkür ediyorum. Akşam nöbetimizde bizi yalnız bırakmadılar. Şimdi de bırakmadılar. Kayseri de de bırakmadılar. Allah tekrar hayırlı uğurlu eylesin. Başkanımı, ekibini ve çiftçilerimizi kutluyorum. Bereketli ürünler almanızı diliyorum. Allah güle güle yedirmeyi nasip etsin" dedi.
Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay da yaptığı açılış konuşmasında, "Bu dev tesisin işlemleri birkaç saat önce tamamlandı. Akşam takas banktan işlemlerin tamamlandığı haberini aldıktan sonra bugünde bilgisayardan kod işlemleri tamamlandı. Şimdi bu tesisi açmak için bir araya toplandık. Bizim gönlümüz Kayseri Şeker’in gerçek sahibi olan çiftçinin sadece Boğazlıyan’da değil Şarkışla ve Develi de de kardeşleri var bunların biliyorsunuz. Bu tesislerimizin açılışını Sayın Cumhurbaşkanımızın yapmasını arzu ediyor idik. Bu arzumuz daha sonuçlanmadı halen devam ediyor. Bildiğiniz gibi bu Cuma akşamı ülkemize, milletimize ve devletimize alçakça bir saldırı yapıldı. Bu saldırıdan devletimizde zarar gördü, şahadet şerbeti içen insanlar, yaralanan insanlar oldu. Başta genelkurmay olmak üzere çok önemli kuruluşlarımız bundan zarar gördüler. Şimdi bu işi yapanlar toplanıyorlar. Gerekli cezayı da inşallah görecekler. Bu çerçevede bu işler belki gündemin dışına çıkmış oldu. O nedenle açmak istediğimiz bu tesisin açılışı inşallah ilerleyen günlerde gerçekleşir" diye konuştu.
Akay, "Biz bu tesisi hasat dönemine gerçekleştirmek için çaba sarf ettik. Bu tür tesisler kolayına inşa edilemiyor. Bu tesislerin yapımı süresi 650 ila 700 gün arasında gerçekleşiyor. Biz 300 günlük süre içerisinde tesisi tamamladık. Yani normal inşaat süresinin yarısından daha az vakitte yapımını gerçekleştirdik. Bu özellikle kayseri şekerin göstermiş olduğu başarının bir ifadesi. Herkesin başaramadığını çiftçinin kuruluşu kayseri şeker başardı. Bunun altını çizmek lazım. Bu tesis 40 bin tonluk daneli ürünler alınıp konulacak. Boğazlıyan’a burada 20 milyon TL yatırım yaptık. Diğer bölgelerle beraber toplamda 40 milyon TL lik bir yatırım yaptık. Buraya yaptığımız tesisin amacı çiftçimize katkı sağlamak, onların ürünlerinin daha iyi değerlendirilmesini sağlamak" diyerek şu şekilde konuştu;
"Geçen sene hububat fazla olunca sıkıntılar yaşantı. Geçenlerde belediye başkanımız aradılar, çiftçilerin sıkıntıda olduğunu söylediler. Tesisin ne zaman faaliyete geçeceğini ve ona göre TMO ile ilgili değerlendirme yapılacağını söyledi. 2-3 gündür TMO alım yapıyor ama çiftçimizin ihtiyacını açıkçası karşılayamıyor. İnşallah bu saatten sonra çiftçinin ihtiyacı karşılanacak.
Şimdi 20 ton buğday teslim edildiğinde buğdayın tonu 1000 TL olarak kabul edersek 20 bin TL yapıyor. Çiftçinin avantajını söylüyorum. % 2 stopajdan 400 lira avantajı var. Yine % 2 bağ kurdan 400 lira olmak üzere 800 lira avantaj sağlıyor. Onun dışında TMO bir hafta içerisinde ödemek zorunda. Onun dışında devlet tonda 3 TL kira desteği veriliyor. Yani bunun sayılamayacak kadar faydası çok bir iş. Bizim ikinci ve üçüncü adımlarımız olacak. Bunlarda özellikle sözleşmeli buğday arpa üretimi ile sertifikalı tohum temini. Bu bölgeye önemli bir katkı sağlayacak. Bu tesisin burada kalmaması lazım. Devamının gelmesi gerekir. Başka ürünlerle ilgilide biz hazırlıklar yapıp onları değerlendireceğiz. Allah hayırlı uğurlu eylesin. Çiftçimize bol kazanç getirsin. Allah milletimize devletimize zeval vermesin."
13754109_1173736779343889_9109568558052078208_n.jpg
13754109_1173736779343889_9109568558052078208_n.jpg (53.04 KiB) 661 kere görüntülendi
13726606_1173736802677220_8711815834859073158_n.jpg
13726606_1173736802677220_8711815834859073158_n.jpg (67.2 KiB) 661 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 22 Tem 2016 12:16

Kayseri Şeker, Şarkışla lisanslı deposunu çiftçilerin hizmetine sundu

Kayseri Şeker 2016 yatırımları kapsamında Sivas İli Şarkışla İlçesindeki 20 bin ton kapasiteli 16 adet lisanslı depoyu bölge çiftçilerinin hizmetine sundu.
Açılışta konuşan Şarkışla Belediye Başkanı Ahmet Turgay Oğuz, "Bugün böyle bir tesisin açılışından dolayı memnuniyetimi sizlerle paylaşmak isterim. Biz yerel yönetimler olarak Şarkışla ya Bütün yatırımcıların yapacağı yatırımlara elimizden geldiğince destek veriyoruz, vermeye devam edeceğiz. Allah birlik ve beraberliğimizi bozmasın, ağzımızın tadını bozmasın bu kara günlerden de kurtulacağız inşallah. Allah varsa gam yok demek lazım. Yarınlar bugünlerimizden daha iyi olacak inşallah. Bu tesisi vücuda getirmek için gayret eden Başkanımızdan mühendisine, işçisinden tüm çalışanlarına varana kadar herkese teşekkürlerimi şükranlarımı sunuyorum. Allah ürünlerinizi bereketli kılsın, Allah birlik ve beraberliğimizi daim etsin diyor ve saygılarımı sunuyorum" dedi.
Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay da yapmış olduğu konuşmasında; "Bugün Şarkışla lisanslı depo tesisini açıyoruz. Arzumuz hasat dönemine yetiştirmekti o yüzden biraz acele ettik. Bunu da başardık Cenab-ı Allah’a şükrediyoruz" diye konuştu. Başkan Akay, "Biz bu güzide tesislerin Cumhurbaşkanımız tarafından açılması için davette bulunmuştuk 3,5 ay öncesinden ayrıca yazıda göndermiştik. Arzu ediyorduk ki çiftçinin malı olan Kayseri Şekerin Orta Anadolu’nun en büyük yatırımı olan tesisler Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından açılsın ve çiftçimizde gururlansın istemiştik. Ama maalesef bu olaylar bunun biraz ileriye atılmasını sağlamış oldu. Biz bu isteğimizden vazgeçmiş değiliz. İnşallah ilerleyen zamanda hayat normale döndüğü zaman tekrardan bunların açılışının yapılmasını arzu ediyoruz" ifadesinde bulundu.
Başkan Akay, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
"Toplamda 700 günde yapılacak bu tesisleri biz 10 ay gibi bir sürede bitirdik. Bu başarı kolay sağlanmadı. Bu bizim çiftçimiz ve şirketimizin gücünün bir ifadesidir. Böyle mutlu bir günü bize yaşattığı için Cenab-ı Allah’a şükürler olsun. Bu yatırım sadece Şarkışla için değil Cemel, Gemerek hatta Altınyayla ve Şarkışla civarındaki tüm çiftçilere hizmet edecek bu yatırım çiftçimizin ürününün daha iyi değerlendirilmesini sağlayacaktır. Bu sayede inşallah çiftçimiz daha çok kazanacak. Aracıların aldığı para çiftçimizin cebinde kalacak. Bu tesis yapıldıktan sonra böyle kalmaması lazım. Arkasından başka uygulamalar gelmeli. Biz bu uygulamaları planlayacağız. Bunların başında sözleşmeli tarım ve sertifikalı tohum uygulamaları olacak. Bunun yanında hububat sanayisine de katkı sağlamış olacak.
Kayseri Şeker.jpg
Kayseri Şeker.jpg (97.29 KiB) 661 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 31 Eki 2016 12:08

KAYSERİ ŞEKER SERASINDA KIŞ FİDE DİKİMLERİ YAPILDI.
http://www.kayseriseker.com.tr/…/kayser ... asin…/2389
14572779_1259480214102878_4433411764827069963_n.jpg
14572779_1259480214102878_4433411764827069963_n.jpg (53.57 KiB) 639 kere görüntülendi
14611151_1259480217436211_4164313216580049425_n.jpg
14611151_1259480217436211_4164313216580049425_n.jpg (62.96 KiB) 639 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 31 Eki 2016 12:10

pazaroren-organize-besicilik-bolgesi-t1894.html
file.jpg
file.jpg (68.18 KiB) 638 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 15 Kas 2016 16:04

14-20 Kasım Erozyonla Mücadele Haftasında Kayseri Şeker’den Toprak Korumaya Büyük Katkı;

MAUSLAR SAYESİNDE YILDA 150 DEKAR ARAZİ TARIMA YENİDEN KAZANDIRILIYOR

Kayseri Şeker’de Erozyonu önleme çalışmaları kapsamında rüzgar erozyonu ve verimli toprakların pancar ile birlikte fabrikaya taşınması engellenerek mauslarla yükleme yapılmak suretiyle sayesinde yılda 150 dekar arazinin tarıma yeniden kazandırıldığı belirtildi.

14-20 Kasım Erozyonla Mücadele Haftasında dolayısı ile yapılan açıklamada; Son beş yılda Kayseri Şeker’in maus makinalarıyla pancar yüklemeye başlaması sonucunda yılda 150 dekar arazi tarıma yeniden kazandırıldığı ve bu çalışma kapsamında 2012 yılında 3 maus ile başlanan çalışmanın 2016 yılında 21 mausa kadar yükseldiği belirtildi.

2012 yılında fabrikaya teslim edilen pancarda fire ortalaması 9,4 iken 2016 yılında maus uygulamasının yaygınlaşması sonucunda fire oranının 8 lere kadar düşmesi sağlandı.%2.5 lik fire oranı 2.850.000 ton fireli pancarda 71.820 ton toprak demektir. Bu kadar verimli toprağın fabrika merkezine gelmesinin engellendiği, 71,820 ton toprağın 30 cm kalınlığında serildiğinde ise yaklaşık 150 bin m2 alanı kapladığı, bunun da her yıl 150 dekar arazinin tarıma yeniden kazandırılması demek olduğuna dikkat çekildi.

Verimli toprakların taşıma yolu ile oluşturduğu erozyonunun önlenmesi amacıyla Kayseri Şeker, Maus uygulama alanını daha da genişleterek birkaç yıl içerisinde pancar ekim bölgelerinin tamamında pancar nakil işlemlerinin maus ile yapılmasını hedefliyor.

Ayrıca; Kayseri Şeker tarafından Tarım arazilerinde Erozyon felaketinin doğuracağı sonuçlar, alınacak önlemler konusunda çiftçiyi bilgilendirmek ve örnek uygulamaları yapmak için çölleşmeyle mücadelede başlatılarak, Erciyes Üniversitesi Tarımsal Araştırma ve Geliştirme Merkezi ve Gıda Tarım Kayseri İl Müdürlüğünün de katkılarıyla İncesu Yavaş Mevkiinde 2.500 dekar arazinin ıslah çalışması ile bölgedeki kum tipisi ve toprak erozyonunu önlemeye çalışıldığı belirtildi.

Şehit kanları ile alınan topraklarımızın korunması ve şehitlerimize olan bir saygı unsuru olduğunun bilinciyle hareket eden Kayseri Şeker yöneticileri tarafından toprak erozyonunun önlenmesi konusunda toplumda oluşan duyarlılığın artmasına vesile olması temenni edildi.

Yapılan bilimsel araştırmalarda, dünyada kullanılabilir arazilerin %33’ü toprak bozulumuna uğramış durumda olduğu, Türkiye’de ise toprak bozulum tiplerinden sadece erozyon dikkate alındığında bile topraklarımızın %86’sında erozyon meydana geldiği görülüyor. Toprak bozulumu su kıtlığı, gıda güvensizliği, iklim değişikliğinde hızlanma, yoksulluk, göç, toprak ve toprağa bağlı diğer ekosistem hizmetlerinde azalma gibi sonuçlara yol açıyor. Bu vesile ile Toprak bozulumu, toprağın sağlığında meydana gelen bozulmalar ve sonrasında toprağın sunduğu hizmetlerin azalması olarak nitelendiriliyor.
15027907_1273467462704153_2151253966639261414_n.jpg
15027907_1273467462704153_2151253966639261414_n.jpg (116.53 KiB) 636 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 16 Kas 2016 12:35

KAYSERİ ŞEKER LİSANSLI DEPOLARINA ALINACAK DANELİK MISIR İÇİN TMO İLE SÖZLEŞME İMZALADI

Kayseri Şeker tarafından 2016 yılı yatırımları kapsamında Develi İlçesi Gaziköy’e yapılan Lisanslı depoya alınan danelik mısır için TMO ile protokol imzalandı

Develi-Yahyalı ve Yeşilhisar bölgelerinde çiftçilerin alternatif ürün olarak ekimini gerçekleştirdikleri danelik mısırın 2016 kampanya döneminde yaklaşık 3 bin tonluk kısmının Kayseri Şeker Lisanslı depolarına alınması bekleniyor. Kayseri Şeker Lisanslı depoculuk şirketi ile TMO arasında varılan mutabakat sonucunda Lisanslı depolara alınacak olan danelik mısırların ürün senedi ile alınma sözleşmesi imzalandığı belirtildi.

Hayvancılık sektöründe artan karma yem talebinin önemli bir kısmını karşılayan danelik mısır’ın yurt içinden karşılanması hususunda Kayseri Pancar Kooperatifinin başlattığı girişimler sonucu bölgede danelik mısır ekimine ilgi arttı.

Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; “Mısır üretiminin bu bölgede uzun bir aradan sonra tekrar başlamış olmasında elbette bu bölgeye yapılan Lisanslı deponun da katkısının olduğunu düşünüyorum.

Kayseri Şeker Fabrikasının Develi Bölgesine yaptığı 20 bin tonluk Lisanslı depo yatırımını tamamladı. İnşallah çiftçimiz tercih etmesi halinde mısırlarını Lisanslı depolarımızda değerlendirme imkanı olacak. Lisanslı Depo da bu mısırların korunabilmesi için belirli bir rutubet derecesi olması gerekiyor. Tabi mısır ekiminin bölgede yayılması için çiftçimizin para kazanması lazım. Şimdi gerek tohum firması yetkilileri gerek çiftçi arkadaşlarımızın değerlendirmelerinde diğer bölgelerimize oranla yüksek bir verim elde edildiğini bize ifade ediyorlar. Bölgede dekara 1200 kilo bir mısır hasadı gerçekleştiriliyor. Bu oldukça yüksek bir verimi ifade etmiş oluyor. Tabi yüksek verimin yanında maliyetin düşük olması çiftçimizin cebine para girmesi bunun tercih edilir hale gelmesini sağlayacaktır” dedi.

TMO ile yapılan Ürün senedi ile satış sözleşmesinin üreticiler açısından önemi bilinmekte olup Bölgede Danelik mısır üretimine ilginin daha da artması bekleniyor.
14993410_1274199312630968_738018477559752126_n.png
14993410_1274199312630968_738018477559752126_n.png (522.95 KiB) 634 kere görüntülendi
15078939_1274199102630989_7878616571367677460_n.png
15078939_1274199102630989_7878616571367677460_n.png (562.13 KiB) 634 kere görüntülendi