Kayseri Şeker

Sektörlerden ve Firmalardan güncel haberler..
faruk gorez

Re: Kayseri Şeker

Mesaj gönderen faruk gorez » 13 Haz 2017 00:51

Erdem bey

pınarbaşı ve sarıoğlanda besi osb ler gelecek ...
silo yatıırmları
bölgesel ürün üretimi ve alım desteği gibi çok başarılı çalışmalar yapıyor kayseri şeker ,inşallah daha farklı alanlarda da gıda ile ilgili üretimler yapar kayseri şeker..

bölgenin değeri kayseri şeker kayseri yozgat niğde sivas ...

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 18 Tem 2017 20:06

Kayseri Şeker’den Şeker Sektöründe İlk Demonstrasyon Günü Uygulaması
Kayseri Şeker 1.Demonstrasyon Gününde; Şeker Pancarı, Arpa, Danelik Mısır, Silajlık Mısır, Gübre, İlaçlama, Sarımsak, Çerezlik Kabak Çekirdeği gibi ürünlerde bölge iklim ve coğrafi şartlarına uygun olarak yapılan uygulamalar çiftçilere tanıtıldı.
b42c15cc-af9e-49d8-a235-dfb71d6759d7.jpg
b42c15cc-af9e-49d8-a235-dfb71d6759d7.jpg (312.15 KiB) 1078 kere görüntülendi
Kayseri Şeker’den Şeker Sektöründe İlk Demonstrasyon Günü Uygulaması

Kayseri Şeker tarafından oluşturulan 53 tarımsal alanda 11 Ulusal ve Uluslar arasıfirmanın iştiraki ile yapılan Uygulamada elde edilen gerek verim gerekse kalite parametreleri sayesinde çiftçilerin tarımı daha bilinçli yapmalarına katkı sağlanması bekleniyor.

Şeker Sektöründe ve Kayseri’de ilk defa organize edilen Demonstrasyon Günü etkinliğine katılan çiftçilerin, sektördeki ürün çeşitliliği ile ürünlerindeki kalite ve verimliliği artırmaları yanındabitki düzenleme, bitki koruma ürünlerini doğru zamanda, doğru dozda ve doğru yerde kullanmaları sonunda elde edilen verileribir anlamda test etme imkanı bulmuş oldular.

Kayseri Şeker 1.Demonstrasyon Gününü etkinliğinde konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; Ege, Marmara, Trakya bölgelerinde uygulanan tarla günlerinin 1.sini bizim bölgemizde başlatmanın çok önemli olduğuna dikkat çekti ve bundan sonra geleneksel hale gelmesini beklediklerini söyledi.

Başkan Akay, “; Öncelikle Allahtan Bölgemizde yeni başlayan hasat dönemi için bereketler diliyorum. Uygulamalı Tarla günü işini yaparken bizimle beraber iş birliği içerisinde olan 11 firmanın yanında Kayseri Şeker AR-GE birimimiz de bu işin içerisindedir. Ben bu işe ilgi gösteren bütün firmalara huzurunuzda çok teşekkür ediyorum. Bu organizasyondaki amacımız hem çiftçi, hem kamu, hem de özel sektörü birleştirmek, bu sayede bir iş birliği ortaya koymak, üretim birliğini geliştirmek suretiyle birim alanda en yüksek verimi ve kaliteyi sağlamaktır. Yaptığımız işte verim ve kaliteyi sağlayamazsak Dünya ile rekabet şansımızın olmadığını biliyoruz. Özellikle Şeker Pancarında bizim Avrupa ile rekabet edebilmemizin yolu birim alanda hemverim hemde şeker oranını artırmaktır. Bunun için biz yıllardır gayret gösteriyoruz. Bunu geliştirme konusunda önemli adımlar attığımızı düşünüyoruz. Ama bunu yeterli görmüyoruz. Bunu daha da artırmak gerektiğinin inancındayız” ifadelerini kullandı.

Başkan Akay sözlerini şöyle sürdürdü;

“Kayseri Şeker, Tarımsal uygulama alanında pancar tohumu denemesi yanında Arpa, mısır, silajlık mısır, kabak çekirdeği ayrıca sarımsakla gibi çeşitli ürünlerde de denemeler yanında gübre ve ilaç denemeleride yapılma imkanı buldu. İnşallah bu uygulamalar, bu denemeler bize ışık tutacak, bize yön verecektir. Bunlardan elde edilen sonuçları inşallah görerek değerlendireceğiz. Bilindiği gibi biz Kayseri Şeker olarakeğitim faaliyetlerine önem veriyoruz. Özellikle bahar aylarında toplu eğitimler yapıyoruz. Eğitimin bir parçası olan bu uygulamaları aynı zamanda tarımsal eğitimin sadece bilgilendirme şekliyle değil, tarlada da uygulamalıeğitimi olarak değerlendiriyoruz.”

Kayseri Şeker tarafından düzenlenen Demonstrasyon Gününü etkinliğine; Kayseri Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı Duran Safrantı; ERÜ Seyrani Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Prof.Dr. Osman Gülşen,Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Turhan Özer, Ziraat Mühendisleri Oda Başkanı Ali Koç, Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Avni Hokkaömeroğlu, Yönetim Kurulu Üyeleri Harun Halıcı, Hurşit Dede, Halis Lektemur, Denetim Kurulu Üyelerinden Mehmet Güntay, Menderes Baran, Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Üyeleri; Abdulkadir Güneş, Mustafa Demir, Nizamettin Çatak, Abdullah Borazan, Toprak Mahsulleri Ofisi Şube Müdürü Sali AKSU Kayseri Ziraat Oda Başkanları ile Sulama Birlik Başkanları,Kayseri Şeker Fabrikası Genel Müdürü Tayfun Öner, Genel Müdür Yardımcıları Osman Canıtez, İsmail Gedik, Sırrı Doğanlı, Hulusi Yüksel, 12 Bölge Müdür ve Ziraat teşkilatı personeliile Kayseri, Yozgat, Sivas ve Nevşehir Bölgelerinden bin civarında çiftçi katıldı.

1.Kayseri Şeker Demonstrasyonusonunda bölgeyehakim olan iklim şartlarında ürünlerin, standart girdi kullanımı ile elde edilen parsel verimleri, analiz sonuçları,çeşitlerin verim kabiliyetleri, üretimlerin ekonomik analizlerinin de değerlendirilmesi bekleniyor.

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 03 Ağu 2017 19:33

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 08 Ağu 2017 19:29

KAYSERİ ŞEKER PANDOĞA ÇİFTLİĞİNE İTHAL AVRUPA KIRMIZISI GEBE DÜVELERİN İKİNCİ ETABI GELDİ

KAYSERİ ŞEKER PANDOĞA ÇİFTLİĞİNE

İTHAL AVRUPA KIRMIZISI GEBE DÜVELERİN İKİNCİ ETABI GELDİ

Kayseri Şeker, Pandoğa İncesu Gebe Düve ve Süt Üretim tesislerindeki sürü varlığını iki bin’e ulaştırdı.

Kayseri Şeker 2017 yılında ilk etapta Şubat ayında Avrupa Kırmızısı sığırlardan Estonya ve Letonya’dan 120 baş boğa altı damızlık düve ithal etmişti. İkinci etapta ise Ağustos ayında Danimarka’dan 70 adet Avrupa Kırmızısı gebe düve ithali gerçekleştirmek suretiyle, süt inekçiliğinde yoğunlukla tercih edilen ve soğuk iklime dayanıklı Avrupa Kırmızısı gebe düveleri sürü varlığına dahil etmiş oldu.

Avrupa Kırmızısı damızlık düveler; Yüksek doğurganlık, uzun damızlık ömrü, mastitis’e karşı dirençli ve düşük somatik hücre sayısı, Hastalıklara karşı dirençli, yüksek oranlı süt yağı, yüksek gebelik oranı, yüksek adaptasyon kabiliyeti ve soğuğa karşı dayanıklılık, düzgün ve sorunsuz ayak-bacak özelliği ve doğuştan boynuzsuzluk, mükemmel meme yapısı ve meme bağlantısı, uysal mizaç ve kolay sağım özelliği, düşük buzağı ölüm oranı ve yem ’den yüksek yararlanma oranına sahip bir ırk olarak tanınmaktadır.
ade33748-7059-4036-b89f-9ba2c1164cea-md-1765181834.jpg
ade33748-7059-4036-b89f-9ba2c1164cea-md-1765181834.jpg (75.85 KiB) 1038 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 24 Ağu 2017 12:53

KAYSERİ PANCAR KOOPERATİFİNİN
SÖZLEŞMELİ FASULYE EKİMİNDE HASAT BAŞLADI
Kayseri Pancar Kooperatifinin sözleşmeli kuru fasulye ekimini belirlenen üretim planlaması dahilinde yaptırması ve makinalı tarım uygulamasının yaygınlaşması, çiftçileri fasulye ve bakliyat ekimine yeniden yöneltiyor.
Şeker Pancarı tarımı dışında çiftçilerin ektiği ürünlerin gerçek değerini bulması, yerli tohum kullanılarak üretim yapılması hususunda Kayseri Pancar Kooperatifi tarafından başlatılan sözleşmeli tarım uygulamalarında kuru fasulye de yerini aldı.
Nohut, mercimek vb. ürünlerde makinalı tarımın yaygınlaştığı gibi son olarak Kayseri Pancar Kooperatifi tarafından Fasulye yolma ve hasat makinasın da çiftçilerin hizmetine sunulması sayesinde gerileyen fasulye ve bakliyat ekimi gelişerek çiftçiye yeniden gelir kapısı olmaya başladı.
Kayseri Pancar Kooperatifinin bakliyat sektöründe olmasının ürünlerinin değerini bulmasında büyük katkısı olduğunu belirten çiftçiler, işçilik maliyetlerinin yüksek olduğu için terk ettikleri bakliyat ürünlerinin ekimine yeniden başlayabileceklerini belirttiler.
Develi Bölgesi çiftçilerinden Şadi Özsümbül; Kayseri Pancar Dairesinin başlattığı fasulye ekiminde ilk sene ektiğimiz halde çok güzel verim aldık. Tohum, ilaç, gübre gibi her ihtiyacımız Kooperatif tarafından karşılandı. Dekara verimlilik bakımından 300 kiloyu buldu. Bizim açımızdan ilk yıl olması bakımında çok güzel bir verim sayılır.
Kooperatifimiz fasulyeyi de kendi aldı ve pazarlama konusunda da bize bir sıkıntı olmadı. Eğer bu şekilde devam ederse bundan iyisi can sağlığı diyoruz.
Bizim ilk senede acemiliğimize geldi ve hasadı erken alalım diye erken ekim yaptık ama hiç alakası yokmuş geç ekseydik sıcağa maruz kalmayacaktık. Örneğin 300 kilo verim alacağıma dekarından 400 kilo alacaktım. Destek ve katkılarından dolayı Başkanımız Hüseyin Akay’a teşekkür ediyorum. Allah başımızdan eksik etmesin.
Develi Gazi Köyü Çiftçilerinden Erkan Bülbül; Fasulyeyi Kayseri Pancar Kooperatifi ile sözleşmeli olarak Kooperatifin belirlediği tarihe göre ekimini yaptım. Kuru fasulyeyi Mayısın 27 sinde ektim. Ağustosun sonun da hasat edeceğiz. Erken ekip erken hasat edenlerin dekara verimi 300 kilo civarında, benim beklentim ise 400 kilo civarında bu artışı da ekim ve hasat zamanını Kooperatifin tavsiyesine uyarak yaptığım için sıcaklara ve hastalığa maruz kalmadığından verim artışı olduğuna inanıyorum dedi.
Öte yandan; Fasulye samanının koyun yetiştiricileri tarafından besleyici özelliği bakımından tercih edilerek çeteni 250-300 liradan piyasasının oluşması da fasulye eken çiftçilere ayrı bir gelir kapısı oluyor.
Sözleşmeli Fasulye hasat döneminin başlamasıyla ilgili olarak konuşan Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; “Şeker pancarı tarımı bizim önceliğimizdir. Ancak Şeker pancarı münavebe bitkisi olduğu için 3 senede bir ekilmesi gerekiyor. Şeker pancarı ekimi dışında diğer tarımsal faaliyetlerinde de çiftçilerimizle beraber olmak ve ürünlerinin değerinde satılması konusunda çalışmalar yapmaktayız. Böylece çiftçimizin, kaliteli sertifikalı tohumlar kullanması, yetiştirdiği her bir ürününün sözleşme kapsamında ve iyi şartlarda üretilmesi, veriminin artırılması için ilgili firmalarla iş birliği içerisinde bulunarak çiftçimize destek sağlamaktayız” dedi.
Dünya Kuru Fasulye yetiştiriciliğinde; Myanmar 3.722.000 ton ile ilk sıra da yer alırken İkinci 3.630.000 ton ile Hindistan, Brezilya 2.821 bin ton ile üçüncü, Çin1.450 bin ton ile dördüncü,448.000 ton ile ABD beşinci sırada yer almaktadır.
Ülkemizde ise kuru fasulye üretiminin talebi karşılamaması üzerine 2014 yılında kuru fasulye gümrük vergisi oranı %0`a indirilmiştir. Gümrük vergisinin sıfırlanması, kuru fasulye fiyatlarında geçici düşüşler sağlayabilmiştir. Ancak Fasulye üretiminde bir artış sağlanamadığı gibi düşüş yaşanmıştır. TÜİK verilerine göre kuru fasulyede üretim miktarı 2002 yılında 250 bin ton civarında iken günümüzde 195 bin tona düşmüştür. Kuru Fasulye ekim alanı 2012 yılında 180 bin hektar iken 2013 yılında 85 bin hektara gerilemiştir. Türkiye’nin dünya kuru fasulye üretimindeki payı da yıllık yüzde 1.2 olmuştur.
Sorunun çözümünün üretimden geçmekte olduğu için öncelikle mazot, gübre, ilaç, tohum gibi girdilerin fiyatlarını kontrol altında bulundurmanın yanında hastalık ve zararlılara dayanıklı, makineli hasada uygun, kaliteli, yüksek verimli yerli çeşitlerin geliştirilmesi için çalışmalar yapmak amacıyla Kayseri Pancar Kooperatifi tarafından 2017 sezonunda, Develi, Yahyalı, Tomarza, Bünyan ve Boğazlıyan bölgelerinde 1200 dekar alanda sözleşmeli kuru Fasulye ekimi başlatılmış olup Sözleşmenin sonraki yıllarda daha da artması hedefleniyor.
21016041_1565987203452176_8737256638650458220_o.jpg
21016041_1565987203452176_8737256638650458220_o.jpg (489.77 KiB) 1017 kere görüntülendi
21032616_1565987426785487_3460933928721890178_n.jpg
21032616_1565987426785487_3460933928721890178_n.jpg (117.3 KiB) 1017 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 12 Eyl 2017 11:28

KAYSERİ ŞEKER; ÇEREZLİK AYÇİÇEĞİ SEKTÖRÜNDE DE ETKİN OLMA YOLUNDA
2017 yılı ayçiçeği hasat döneminin başlamasıyla birlikte ayçiçeği sektöründe Kayseri Şeker’in iştiraklerinden olan Pan Pazarlama şirketi aracılığı ile alım başlatması sektörde memnuniyetle karşılandı.
21740509_1582025878514975_2983747115078753222_n.jpg
21740509_1582025878514975_2983747115078753222_n.jpg (98.52 KiB) 990 kere görüntülendi
Kayseri Şeker’in aldığı bakliyat ve kuruyemiş ürünlerini, Mimar Sinan Organize Sanayi Bölgesindeki paketleme tesislerinde işlemden geçirerek “PAN BAKLİYAT-PAN KURUYEMİŞ” markasıyla piyasaya sunduğu belirtildi.
Ayçiçeği tarımında, dekarda verimlilikte ülke ortalaması 2016 yılında 152 kilogram iken iklim şartları nedeniyle 2017 yılı hasat döneminde Kayseri Bölgesindeki ortalamanın ise 130 kilogram olduğu belirtildi.
Ülkemizde üretilen 157 bin ton çerezlik ayçiçeğinin 45 bin tonu Denizli bölgesinde, 30 bin tonu ise Kayseri Bölgesinde üretilmekte olup 2017 yılında ayçiçeği hasat dönemi öncesindeki iklim şartları nedeniyle ayçiçeği dane doluluğu ve parlaklığı bakımından Kayseri Bölgesinde yetişen ürünlerin ilk sırayı alması bölgedeki üreticileri mutlu etti.
Ay çiçeğinde Kayseri’de yoğun olarak ekim yapılan Yeşilhisar ve Kocasinan ilçelerimizin ekolojik koşulları, çerezlik ayçiçeği tarımı için oldukça elverişli olup bu bölgelerde yetişen ürünler kuruyemiş sektörü tarafından öncelikli olarak tercih edilmeye başlandı.
Kayseri Merkez ve Yeşilhisar Bölgesinde 25 Ağustos’ta başlayan 2017 yılı hasat döneminde Kayseri Şeker’in ayçiçeği sektöründeki etkin olmasından çiftçiler oldukça mutlu olduklarını ve ürün bedellerinin Kayseri Şeker tarafından peşin olarak en uygun bedelle ödenmesi de çiftçiyi memnun ediyor.
Ayçiçeği hasadı esnasında konuşan bazı çiftçilerin görüşleri:
Yeşilhisar Bölgesi kadın çiftçilerinden Selma Çabuk; Daha önce Yeşilhisar böyle bir faaliyet görmemişti. Çiftçiler hep dolandırılıyordu. Ziraat Mühendisleri ayağımıza kadar geliyorlar Ürünümüzü ayağımıza kadar gelip peşin parayla alıyorlar. Ölçümleri her şeyi gözümüzün önünde yapıyorlar. Hüseyin Akay beyden Allah razı olsun. Böyle bir insanı Allah başımızdan eksik etmesin. Çiftçi hizmetlerden memnun olduğu için bundan sonra daha çok ekecek.
Yeşilhisar Bölgesi çiftçilerinden Ramazan Akyurt; Şeker Fabrikasından ziraat Mühendisi arkadaşımız gelip hiçbir ücret talep etmeden çekirdeğimizin değerini fiyatını belirliyorlar. Satmak istersek hem de peşin parayla alıyor. Bundan dolayı çok teşekkür ederiz. İki üç gündür ben burada çekirdek kurutuyorum ziraat mühendisi arkadaş devamlı gelip her taraftan numune alarak bizim malımızın değerini bize bildiriyorlar. Bundan dolayı kendilerine çok teşekkür ederiz.
Yirmi beş dönüm çekirdeğim var Allah ne verirse bende bugün eletip numunemi göstereceğim. İnşallah anlaşıp peşin para ürünümüzü verirsek bizde inşallah toprak suyumuzu borçlarımızı kapatıp rahata ereriz. Rekabet bizim için her zaman iyidir. Önceden iki üç tane tüccar vardı onlar ne söylüyorsa o fiyata vermek zorundaydık. Fakat Kayseri Şeker işin içine girdikten sonra biraz daha fiyat değerleri yükselmeye başladı. Bundan dolayı da emeği olan herkese çok teşekkür ederiz. Pancar kotamız olmadığı için pancar ekemiyoruz. Ama şimdide çekirdeğimizi Şeker Fabrikasının değerlendirmesi bizim için çok iyi oldu. Büyüklerimize çok teşekkür ediyorum.
Yeşilhisar Bölgesi çiftçilerinden Ahmet Bülbül; Kayseri Şeker’in ayağımıza kadar gelip çekirdeğimizi buradan alması bile çiftçimize büyük katkı sağlamıştır. Bunun yanında kabak çekirdeği, nohut, fasulye gibi ürünlerimizi de alacaklardır. Buraya kadar gelip peşin parayla çekirdek alması çiftçiye büyük katkı sağlamaktadır. Yeşilhisar bölgesinde erken ekilen kesimlerde verim düşük. Şimdi ekilenlerde dönümünde iki yüz kilo civarında çekirdek veriyor. Biz nisanın yirmi beşinde filan ekiyoruz sekizinci ayın beşi altısı gibi de hasata başlıyoruz. İşçilik sorunumuz yok. Bizim pancar işçisi bu çekirdeği de kesip yapıyor. Pancarı yapana çekirdeği de veriyoruz. Kesip patosa atıyor. Patosdan da biz getirip buraya serip kurutuyoruz. Biçerdöverle eleyip bir yere silo yapıyoruz. Benim şahsıma ait yüz beş dönüm yerim var yirmi üç, yirmi dört ton bekliyorum. Kayseri Şekerde sağ olsun gelip burada bakıyor mallarımıza peşin para ödeyip bizleri sıkıntıdan kurtarıyor. Başkanımızdan Allah razı olsun
. Kocasinan İlçesi Kızık Köyü çiftçisi Mahmut Akay; Kayseri Şeker’in ayçiçeği sektörüne girmesi çiftçinin çok büyük menfaatine oldu. Paramızı peşin veriyor. Ürünümüzü ayağımızda alıyor. Yolumuzu da kolaylaştırıyorlar çok memnunuz. Analizleri burada yapılıyor ona göre fiyat veriliyor. Ben pancar ekmiyorum ama çekirdeğimi satıyorum hububatımı satıyorum. Ay çekirdeği piyasasına Kayseri Şeker’in girmesi ile fiyatlarda denge oldu tüccardan daha fazla vermeye başladı.17 dekar yerim vardı 3 tona yakın ürün aldım. Dekara verimlilik 175 -200 kilo civarında. Çok teşekkürler Kooperatif başkanımızdan da Allah razı olsun çok iyi oldu bu işler.
Çiftçinin değil na merde merde dahi muhtaç olmadan geçimine katkı sağlamak amacında olduklarını belirten Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay; “Şeker pancarı tarımı bizim önceliğimizdir. Ancak Şeker pancarı münavebe bitkisi olduğu için 3 senede bir ekilmesi gerekiyor. Şeker pancarı ekimi dışında diğer tarımsal faaliyetlerinde de çiftçilerimizle beraber olmak ve ürünlerinin değerinde satılması konusunda çalışmalar yapmaktayız. Böylece çiftçimizin, kaliteli sertifikalı tohumlar kullanarak, yetiştirdiği her bir ürününün sözleşme kapsamında ve iyi şartlarda üretilmesi, veriminin artırılması için ilgili firmalarla iş birliği içerisinde bulunarak çiftçimize destek sağlamaktayız” dedi.

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 19 Eyl 2017 15:49

Kayseri Şeker Grubu besi alanında yatırımlarına devam ediyor, yenifakılı,gemerek ilçelerine yeni besi bölgeleri gelecek sarıoğlan ile ilgili çalışmalar devam ediyor , küçük baş hayvan grubu ile ilgili de projeler var, hayırlı olsun...

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 26 Eyl 2017 12:54

KAYSERİ ŞEKER, AYÇİÇEĞİ ÇİFTÇİSİNİN DE YÜZÜNÜ GÜLDÜRDÜ
Kayseri Şeker’in ayçiçeği sektörüne girmesi, ayçiçeği eken çiftçilerin de yüzünü güldürdü. Ürünlerini rahat bir şekilde teslimatını yapıp, bedellerini peşin aldıkları için çiftçiler tarafından 2017 yılı “ayçiçeğinin altın yılı” olarak değerlendirildi.
Kayseri, Sivas, Yozgat ve Nevşehir illerinde yaklaşık on bin çiftçiyle sözleşmeli olarak pancar ekimi yaptıran Kayseri Şeker’in yine aynı bölgede pancar dışında çiftçinin üretimi olan hububat ve bakliyat sektörüne de girmesi bölgede tarım sektörünün gelişmesi yanında çiftçilerin gelirine can suyu katıyor.
2017 yılı ayçiçeği hasat döneminin başlamasıyla birlikte Kayseri Şeker’in ayçiçeği alımlarını başlatması sektörde oluşan rahatlamanın ayçiçeği tarımına olan rağbeti artırması bekleniyor.
2017 yılında ayçiçeği hasat döneminde, iklim şartları nedeniyle ayçiçeği dane doluluğu ve parlaklığı bakımından Kayseri Bölgesinde yetişen ürünlerin ilk sırayı alması bölgedeki üreticileri mutlu etmişti. Ayçiçeği üreticilerin elde ettikleri ürünlerinin Kayseri Şeker’in iştiraklerinden olan “Pan Pazarlama Şirketi” aracılığı ile hem de peşin para ile piyasa da en yüksek fiyattan alım başlatması çiftçinin yüzünü bir kez daha güldürmeye vesile oldu.
Sektörde oluşturduğu karşılıklı güven ortamı ve ürünlerin değerini bulmasına katkılarından dolayı ayçiçeği eken çiftçilerin ürünlerini Kayseri Şeker’e vermek istemelerinden oluşan yoğunluk üzerine Kayseri Şeker, Develi Bölgesindeki Lisanslı depoların 8 silosunu da ayçiçeğinin depolamasına tahsis etti.
Develi Bölgesindeki Lisanslı depolara 3.500 ton ayçiçeği alındığı belirtildi.
Son alımlarla 2017 yılında Develi-Şarkışla ve Boğazlıyan Bölgelerindeki lisanslı depolardaki doluluğun ise %100 oranına ulaşması bekleniyor.
Develi Lisanslı depoya ürününü teslim eden Yozgat- Çandır Bölgesi ayçiçeği eken çiftçilerden Hasan Ünal: Kayseri Şeker, Şeker pancarından sonra ikinci bir ürün olarak ayçiçeği ile de bizim yüzümüzü güldürdü. Bu sene verim biraz düşük ama şeker şirketi iyi fiyat vererek alım yaptı. Sayın Başkanımız Hüseyin Akay Başkanımızın gayretleri ile Kayseri Şeker çekirdek almasaydı çiftçinin sonu iyi olmazdı. Çandır bölgesinde en iyi çekirdeği yetiştirdim. Sulu alana ektiğim çekirdeğimi 5.150 TL’ye alım yaptılar. Diğer çekirdeklerimizi de 4.600-4.800 TL ye alım yaptılar. Şirketimizden Allah razı olsun. Diğer çiftçiler Pazar bulamayız diye ekim yapamıyorlardı. Kayseri Şeker ayçiçeğini de alım yapmaya başladıktan sonra herkes eker. Tohuma da biraz yardımcı olursa iyi olur. Son olarak da şunları söyleyeceğim çandıra lisanslı depo istiyoruz.
Ayçiçeği nakliyesinde taleplerin artması üzerine kamyonuna özel ayçiçeği taşımaya uygun kasa yaptıran Yeşilhisar Taşıyıcılar Kooperatifi üyelerinden Lütfi Ersin Bedirhanoğlu: Benim aracım özel çekirdek için yapılmış bir araçtır. Büyük ilaveli 25 ton mal almaktadır. Benim işim sadece çekirdektir. Kayseri Şeker’in almış olduğu çekirdek bize de ister istemez hareket sağladı. Kendilerine çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum başarılarının devamını diliyorum dedi.
21768041_1594028040648092_1463238042257425559_n.jpg
21768041_1594028040648092_1463238042257425559_n.jpg (104.64 KiB) 956 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 17 Ara 2017 12:26

25395746_1671376272913268_19286800033952515_n.jpg
25395746_1671376272913268_19286800033952515_n.jpg (63.97 KiB) 548 kere görüntülendi
PAZARÖREN BESİ ÇİFTLİĞİ VE ÇİFTÇİ EĞİTİM MERKEZİNE GÖRKEMLİ AÇILIŞ
Kayseri Şeker ile Kayseri Büyükşehir Belediyesinin ortaklaşa yatırımı olan ve bölgeye ışık tutacak, Tarımda Model Besi Çiftliği ve Çiftçi Eğitim Merkezi Projesi hayata geçti.

Yapımına 2017 yılı Haziran ayında başlanan ve 6 ay gibi kısa bir süre içerisinde tamamlanan 2500 büyükbaş hayvan kapasiteli Pınarbaşı-Pazarören Besi Çiftliği ve Çiftçi Eğitim Merkezinin 16 Aralık 2017 günü açılışı yapıldı.
Açılış törenine; Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Vali Süleyman Kamçı, Enerji ve Tabii Kaynaklar eski Bakanı Taner Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Ak Parti İl Başkanı Hüseyin Cahit Özden, Şeker İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Bakanlık temsilcileri, İl Protokolü, Kayseri, Yozgat ve Sivas İllerinde Kayseri Şeker’e bağlı 12 Bölgedeki İlçe Kaymakamları, Belediye Başkanları, Siyasi Parti ve STK temsilcileri, Kayseri Pancar Kooperatifi ile Kayseri Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu üyeleri, çalışanlar ve yaklaşık Üç bin çiftçi katıldı.
Törende konuşma yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki; Türkiye'de sistem belli. Belediyeler ve siyaset içinde de bu belli. İyi bir adam getirirsiniz orayı ihya eder. Başka birini getirirsiniz orayı mahveder. Belediyede göreve geldik borç batağındaydı şimdi yatırımlar yapar hale geldi. Şeker Fabrikası da 5-6 sene öncesine kadar borç batağındaydı. 600 milyon lira civarında borcu vardı, maaş ödeyemiyorlardı. Şimdi ise açığa çıktı, parası var, pulu var. Yapılan güzel yatırımlar var. Allah yolunuzu açık etsin. Burada hepinizin duası var. Her şey sizin için yapılıyor. Allah rızası için yola çıkıldığında Allah yardımcı oluyor. Bizler bu milletin evlatlarıyız, bu milletin değerlerini taşıyoruz. Hizmet için buradayız ve sonuna kadar da hizmet etmeye devam edeceğiz. Cenabıhak 'Siz inanıyorsanız güçlüsünüzdür' diyor, biz inanıyoruz güçlü olacağız, bundan sonra da. Bir taraftan da bu tür yatırımlarla Türkiye'yi geleceğe taşıyacağız dedi.

Tören esnasında ayrıca Kayseri Valisi Süleyman Kamçı, AK Parti Kayseri Milletvekili Taner Yıldız, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Şeker İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök, Pınarbaşı Belediye Başkanı Dursun Ataş ve Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay birer konuşma yaptılar.

Kayseri Valisi Süleyman Kamçı yaptığı konuşmasında: Pınarbaşı İlçemizde Sığır yetiştiriciliğinin profesyonel olarak yapılmasına destek sağlayacak olan Pazarören Besi çiftliği ve Çiftçi Eğitim Merkezinin önemine dikkat çekti. Vali Kamçı; Hayvansal gıdalar, sağlıklı ve dengeli beslenmenin ana yapı taşlarından birini oluşturmakta ve insan sağlığı için oldukça önemli bir besin gurubu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu kapsamda hayvancılık faaliyetlerinin geliştirilmesi, modernleştirilmesi ve kendi kendine yeten bir ülke olmamız bakımından yapılacak yatırımlar stratejik öneme sahiptir. Açılışını gerçekleştirdiğimiz bu tesis İlimiz ve ülkemizin hayvansal gıda ihyacının karşılanması bakımından önemli katkılar sağlayacak, örnek bir tesis olarak hizmet verecektir. Aynı zamanda çiftçilerimiz için bir eğitim merkezini de içerisinde barındıran besi çiftliğimizin bu kapsamda oldukça faydalı olacağın kanaatindeyim diye konuştu.

Kayseri Milletvekili ve Önceki dönem Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız da yaptığı konuşmada; Pınarbaşı-Pazarören Besi Çiftliği ve Çiftçi Eğitim Merkezinin Bölge çiftçilerimize büyük katkısının olacağını düşünüyorum. Emeği geçen ve katkısı olanlara teşekkür ediyorum dedi.
Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik konuşmasında; Amacımız insanların doğduğu yerde doyması, orada mutlu şekilde yaşamasını ve Köylerden Şehre göçün önlenmesi sağlamak içindir. Bu maksatla ilçelerimize önemli hizmetler götürüyoruz. Tarım Hayvancılık için yaptığımız, Tarıma can suyu projesi, Soğuk süt zinciri, gibi projelere öncülük ediyoruz dedi.
Şeker İş Sendikası Genel Başkanı İsa Gök de yapmış olduğu konuşmasında Şeker sektörünün içinde bulunduğu sıkıntılar, Şeker Kuruluna atama yapılmaması ve gerekli denetimler yapılmadığı için ve Nişasta bazlı şeker üretimindeki serbestliğin Şeker sektörüne olumsuz yöndeki etkilerine dikkat çekti.

Pınarbaşı Belediye Başkanı Dursun Ataş da konuşmasında; Tarım ve Hayvancılık alanındaki bu önemli yatırımın hayata geçmesindeki sürece değindi ve Pınarbaşı-Pazarören Besi Çiftliği ve Çiftçi Eğitim Merkezinin hayata geçmesi son derece mutluluk verici bir gelişmedir. Bu proje bölgemize ve çiftçimize hem üretim hem de istihdam açısından büyük katkı sağlayacaktır dedi.
Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay da konuşmasında; Kayseri Şeker’in yaptığı ve yapımı devam eden projeleri yanı sıra Pancar taban fiyatını en erken açıklayarak 27-28 aralık günlerinde 2017-2018 kampanya dönemi pancar bedellerinin ödeneceğini belirtti.

Başkan Akay; Pınarbaşı-Pazarören Besi Çiftliği ve Çiftçi Eğitim Merkezinin projesinin Kayseri Büyükşehir Belediyesi'ne ait 1180 dekar alanda, Kayseri Şeker ve Kayseri Büyükşehir Belediyesinin ortak projesi olarak yapılan Pınarbaşı -Pazarören Çiftçi Eğitim Merkezi ve Besi Çiftliği projesinde; 6 besihane, 2 kaba yem deposu,1 garaj,1 idari bina ve çiftçi eğitim merkezi,1 teknik personel hizmet binası ve 19 bin metrekare kapalı alan bulunduğunu ve Çiftliğin makine ekipmanları ve hayvan yatırımlarıyla birlikte yaklaşık 22 milyon liraya mal olacağını açıkladı.
Başkan Akay, Yaklaşık on bin çiftçiyle sözleşmeli şeker pancarı tarımı yapan Kayseri Şeker, çiftçinin üretimi olan Kuru fasulye, nohut, arpa, danelik mısır, yulaf, gibi ürünlerde sözleşmeli ekim yanında, sözleşmeli olmasa da çiftçilerin ürettiği mercimek, silajlık mısır, çerezlik ayçiçeği, çerezlik kabak çekirdeği, gibi ürünleri de alarak Mimarsinan OSB de kurulan paketleme tesislerinde işlendiğini ve ürünlerin değerlenmesi sayesinde bölgede çiftçiliğe olan ilginin artmasına katkı sağlandığını, Bu proje ile birlikte Kayseri Şeker tarafından başlatılan sözleşmeli tarımda bir adım daha ileri gidilerek kaba yem bitkilerinde de sözleşmeli tarım dönemine geçileceğini belirterek projenin gelişmesinde emeği geçen katkısı olan Kurum, Kuruluş ve şahıslara teşekkür etti. Yapılan konuşmaların ardından dualar eşliğinde tesislerin açılışı gerçekleştirildi.

Kayseri Şeker Fabrikası A.Ş.
25395834_1671376332913262_4374484440130094394_n.jpg
25395834_1671376332913262_4374484440130094394_n.jpg (75.24 KiB) 548 kere görüntülendi