Vestel

Sektörlerden ve Firmalardan güncel haberler..
faruk gorez

Vestel

Mesaj gönderen faruk gorez » 29 Oca 2015 07:27

Cep telefonu, TV gibi Vestel'in ana işlerinden biri oluyor


Vestel İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, cep telefonu üretiminin ana işlerinden biri haline gelmekte olduğunu söyledi. Erdoğan, 2015'te 1 milyon telefon satmayı hedeflediklerini kaydetti.
Turan Erdoğan, Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Tunç Berkman ile birlikte düzenlediği basın toplantısında Vestel'in 2014 yılını ve 2015 hedeflerini anlattı. "Donanım şirketi olmaktan teknoloji ve servis şirketi olmaya geçiyoruz" diyen Erdoğan, Sharp ile yaptıkları 5 yıllık anlaşma kapsamında bu markanın lisansı altında beyaz eşya geliştirme, üretme, Avrupa’da satış ve pazarlama hak ve yetkilerinin Vestel’e devrolduğunu söyledi. Erdoğan, Sharp ile orta vadede yıllık 150 milyon euro ciro hedeflediklerini belirtti. Turan Erdoğan, bu yılın en önemli olayının akıllı telefonlar olduğunu ve bu konuyu çok önemsediklerini belirterek şunları söyled: "TV kadar ana işimiz oldu. Cep telefonları dijital dünyanın merkezi. Evde telefonlarını unutanların yüzde 80'i, cüzdanını unutanların yüzde 20'si almak için geri dönüyor. 14 milyon cep telefonu satılıyor Türkiye'de. TV satışı 3.5 milyon. Biz 100 bin telefon sattık birkaç ayda. Bu yıl hedefimiz 1 milyon adet. Daha büyük sayılara ulaşmalıyız. Dünya telefon pazarı 2.5 milyar adet. Üretenler 40-50-100 milyon adetlerde üretiyor. Biz yeni başlıyoruz. Ölçek ekonomisi yok, devletin desteklemesi lazım bu alanı. Her yıl 6 milyar para ödüyoruz. Telefon başına 30 dolar patent parasının teşvik olarak karşılanması bile çok önemli olur. Anti damping koyun demedik. Yerliyi nasıl teşvik edersiniz? Devlet ithalatçılarla konuşacak. Burada üretmek şart olsun."

'Giyilebilir ürünlerin hepsinde projemiz var'

Venüs telefonlarının 'yerli' olduğunu, ancak diğer bütün üreticiler gibi çipi, lensi dünyadaki üreticilerden aldıklarını belirten Erdoğan, "Önemli olan bunun dizaynını yapacaksınız, Ar-Ge merkeziniz olacak. Özgün dizayn olacak. Ana kartının dizaynının üretim ve dizgisini yerli yapacaksınız. O yerlidir. Türkiye'de olanı Türkiye'den, dışarıda olanı dışarıdan alacaksınız. Bizde yerli maliyet şu anda yüzde 52'de. 755 kişilik istihdam yarattık" dedi. Venüs'te küçük miktarlı ihracata da başladıklarını belirten Erdoğan, martta yeni kampanya yapacaklarını, yeni modeller geleceğini söyledi. Teşvik olmazsa dahi cep üretiminden çekilmeyeceklerini aktaran Turan Erdoğan akıllı saat gibi giyilebilir teknolojilerin hepsinde projeleri olduğunu ifade etti.

Erdoğan, FATİH Projesi'ndeki tablet ihalesi ile ilgili olarak da şunları söyledi: "10 milyon adetlik tablet ihalesi var. Onun bir kısmı ihale edilecek, ona gireceğiz. Devlet yerli ürüne yüzde 15 fiyat farkı verebiliyor. Akıllı tahtada olmadı. Bunun ihtiyarı değil zorunlu olması gerekir. Tablette bir ihale kazandık, orada uygulanmadı. Zorunlu olması yönünde açıklama var. Bürokrat korkudan en ucuzu verene vermeye devam ediyor. Ar-Ge’si, tasarımı ve üretimi Vestel’e ait yaklaşık 136 bin akıllı tahta okullara yerleştirildi. Hedef, 2015 sonuna kadar 350 bin akıllı tahtayı okullara yerleştirmek."

Ar-Ge'de 1000 mühendis var, sayı 4-5 bine çıkmalı

Ar-Ge'de 1000 mühendis çalıştırdıklarını, Uzakdoğu'da 4-5 bin kişilik merkezler olduğunu belirten Erdoğan, "Harcamamız 170 milyon lira. Yıllık cironun yüzde 2’si. Bunu artırmalıyız. Küresel çapta 8 Ar- Ge merkezimiz var. 3'ü yurtdışında. Manisa'da Ar-Ge alanı 12 bin metrekaredir ve Avrupa'nın en modernidir. Ar-Ge'de birkaç Japon birkaç Tayvanlı var. Ancak Uzakdoğu ve Avrupa ofislerimizde ciddi yabancı var. Doktoralı 40 kişilik bir grup oluşturup günlük işle uğraşmayın, gelecekle uğraşın dedik. Manisa, National Geographic'in Mega Fabrikalar belgeselinde yer alan dünyanın ilk elektronik ve beyaz eşya firması, Türkiye’nin ise ilk markası oldu. Discovery Channel da 'How they do it' serisinde LED TV üretimini Vestel City’de anlatacak. Yıllık 30 milyon cihaz üretim kapasitesi var. Dünya çapında 500’ün üzerinde markaya her yıl 4 binden fazla televizyon çeşidi üretiliyor" dedi.

Elektrikli otoda şarj üretimi için çalışıyor

Vestel İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan'ın, açıklamalarından satır başları şunlar:

Teknomarketlere ürün vermeye başladık. Vestel markasını vermiyorduk, 1 yıldır girdik ve hızlı büyüdük. 1.250 bayimiz var. Onları rahatsız etmek istemiyoruz.

Reklamda 5 ödül aldık. Genç kuşaklara hitap eden reklamlar yapacağız. Reklam müziğini değiştiriyoruz. Ajans da değişti. Bizde dış pazar cirosu her zaman büyük oldu.

Avrupa'da 5 TV'den biri Vestel'dir. Pazarda iki numarayız. Pazar payı yüzde 21. Telefunken ve Hitachi'nin lisansını aldık. Markaya üretim yapmaktı iş, şimdi pazarlamasını da yapmak diye bir trend var.

Otomobilde şarj sistemleriyle ilgili uğraşıyoruz. Onlarla ilgili çalışıyoruz.

Manisa'ya çağrı merkezi kurduk. Çok zor bir iştir. Çalışanlara müzik ve dans dersi kursu açtık. 30 yıldır sektördeyim. İş dönüp dolaşıp müşteri memnuniyetine geliyor.

TV'de önemli gelişmeler sağladık. 3D modası vardı ama Vestel UHD TV, full HD görüntü kalitesinden 4 kat daha canlı, 4 kat daha net ve 4 kat daha gerçek görüntü sunuyor.

Hollywoodvari bir alan tasarlıyoruz. Akıllı ev olacak. Duvarların birinde deniz, birinde orman efekti. 5 boyutlu sinemalar, dinazor park, akıllı showroom yapacağız, LED aydınlatmalar, cihazlar perdeler cep telefonuyla kontrol edilebilecek.

Serviste 'dramatik' değişiklikler yaptık. Genel müdürlük oldu. Beyaz eşyada servis konusu neredeyse ana iş olmaya başladı. Serviste tüm kategorilerde bir numarayız. En fazla teşekkür alan markayız. Bekleyen arama 100 bindi ve çözüm süresi ortalama 5 gündü. Şimdi 1 günün altında, süre ortalaması 24 saatin altına gelecek.

LED aydınlatmada Türkiye çok yavaş kaldı. Konvansiyonele göre yüzde 85 tasarruf sağlayan bu tür aydınlatmanın 'devlet politikası' olması ve sokak aydınlatmaları ihalesinin bir an önce yapılması gerekiyor. Çin bu konuya 70 milyar dolar harcadı. Sektörde yüzde 14 pazar payıyla lideriz.

Rakamlarla Vestel

•2014 konsolide cirosu, yüzde 20 artışla 7.5 milyar TL’nin üzerinde.

•Dış pazar satış cirosu yüzde 20 artışla 5.5 milyar TL’yi aşıyor.

•İç pazarda Şubat 2014’te yüzde 25’lik payla TV pazarının lideri oldu.

•Vestel Elektronik’in 2014 sonu piyasa değeri 4.1 kat, beyaz eşyanın ise 3.7 kat arttı.

•Eylül 2014’te klima pazarında yüzde 21’lik payla rekor kırdı.

•15’i yurtdışında olmak üzere toplam 22 şirkete, 15 bin çalışana sahip.

•Son 17 yıldır dayanıklı tüketimde (elektronik) ihracat şampiyonu, 149 ülkeye satış yapıyor.

•Avrupa televizyon pazarında yüzde 21 payla iki büyük oyuncudan biri.

95813.jpg
95813.jpg (166.41 KiB) 1198 kere görüntülendi
dünya

faruk gorez

Re: VESTEL

Mesaj gönderen faruk gorez » 31 May 2016 01:10

otomotiv enerji ileri elektronik ile ilgili arge çalışmalarına deavam ediyor vestel...

faruk gorez

Re: VESTEL

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Ara 2016 21:27

Vestel, Manisa'da yeni fabrika kuruyor
Vestel, Manisa'da yeni fabrika yatırımı için çalışmalara başladı. 70 milyon euro harcanacak yatırımın 2018'de faaliyete geçmesi bekleniyor.
343329.jpg
343329.jpg (73.86 KiB) 952 kere görüntülendi

Vestel Beyaz Eşya Manisa Organize Sanayi Bölgesi'nde yaklaşık 70 milyon euro tutarlı çamaşır ve kurutma makinesi fabrikası kurmak için yatırım çalışmalarına başladığını, bu kapsamda finansman temini için banka ve finansal kuruluşlarla görüşmelerin devam ettiğini duyurdu.

Vestel, Manisa OSB'de kurutma makinesi fabrikası ve çamaşır makinesi fabrikası yatırımlarında kullanılmak üzere arsa tahsis sözleşmesi imzaladığını geçen ay duyurmuştu.

Şirketten bugün KAP'a yapılan açıklamada, 750 bin adet/yıl çamaşır makinesi ve 750 bin adet/yıl kurutma makinesi üretim kapasitesine sahip olacak yeni bir fabrika kurulması için yatırım çalışmalarına başlandığı, söz konusu yatırımın Haziran 2018'de tamamlanmasının planlandığı ifade edildi.ü

Bankalarla görüşme sürüyor

Açıklamada, yeni fabrika için toplamda yaklaşık 70 milyon euro yatırım harcaması yapılmasının planlandığı; yatırımın finansmanının sağlanması amacıyla çeşitli banka ve finansal kuruluşlarla görüşmelerin devam ettiği belirtildi.

Açıklamaya göre, söz konusu yatırımla ilgili olarak gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteği gibi yatırım teşviklerinden yararlanılacak.
Dünya

faruk gorez

Re: Vestel

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Ara 2016 23:11

savunma sanayi ile ilgili ciddi çalışmalar yapıyor vestel

faruk gorez

Re: Vestel

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Ara 2016 23:12

enerji alanında yenilenebilir enerji alanında ciddi çalışmaları var Vestel'in...


Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1763
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Vestel

Mesaj gönderen erdemka38 » 03 Kas 2017 19:08

MANİSA (AA) - Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, grup olarak bugün açılışını yaptıkları tesislerden Venüs Akıllı Telefon ve Tablet Fabrikası'nın Avrupa'daki tek akıllı telefon fabrikası olduğunu, Türkiye'nin ilk nikel-kobalt işleme tesisi olan Meta Nikel Kobalt'ın ise elektrikli otomobillerin bataryalarında kullanılan nikeli ürettiğini ifade etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı Vestel Venüs Akıllı Telefon ve Tablet Fabrikası ile Meta Nikel Kobalt A.Ş tesisinin açılış töreninde bir konuşma yapan Zorlu, her zaman yerli sanayiye inanan bir grup olduklarını ifade etti.

Manisa'da fabrikaların kurulduğu alanın 20 yıl önce taşlık arazi olduğunu, bugün ise 1 milyon 100 bin metrekare kapalı alanda üretilen ürünlerin 155 ülkeye gönderildiğini anlatan Zorlu, şöyle konuştu:

"Yaptığımız her yatırım, Türkiye'nin katma değerli ürün ihracatını güçlendiriyor ve cari açığın azaltılmasına katkı sağlıyor. Bugün açılışını yaptığımız Endüstri 4.0'a geçişimizin de temellerini attığımız otomasyon yatırımımız olan Venüs Akıllı Telefon ve Tablet Fabrikası, Avrupa'daki tek akıllı telefon fabrikası olarak bu ülkenin her ferdi için bir gurur vesilesidir.

Gördes'teki Türkiye'nin ilk nikel-kobalt işleme tesisi Meta Nikel Kobalt ise teknolojisi ile kuzey yarımkürede tek, dünyada da ilk 10 tesis arasındadır. Bugüne kadar 600 milyon yatırım yaptığımız Ar-Ge ve teknolojiye dayalı yeni nesil bir madencilik anlayışına sahip olan bu tesisimiz, elektrikli otomobillerin bataryalarında da kullanılan nikeli, katma değerli ürün haline getirerek ülke ekonomisine ciddi katkılar sağlayacaktır."

- 10 milyon adet üretim kapasitesine sahip

Firmadan yapılan açıklamaya göre, Vestel City'deki Akıllı Telefon ve Tablet Fabrikası, 200'ü Ar-Ge olmak üzere 7 bin çalışanla yıllık 10 milyon adet üretim kapasitesine sahip. İlk fazı için 360 milyon dolarlık yatırım yapılan Meta Nikel Kobalt ise 2015-2023 yılları arasını kapsayan ikinci fazla birlikte toplam 860 milyon dolarlık yatırım değerine ulaşacak. Tesisin 20 bin tonluk nikel metal işleme kapasitesine ulaşacağı belirtiliyor.
Zorlu Grubunun akıllı telefon tablet üretimi yapacak yatırımı ile elektrikli otomobillerin bataryalarında kullanılacak nikel kobalt maden işleme tesisi kurduğunu görüyoruz.. Yerli otomobilde Elektrikli motorun ağırlıklı üretim hedefi olacağını anlıyoruz hybrid motor da üretim seçenekleri arasında..

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 16697
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Vestel

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 03 Kas 2017 20:09

ASPİLSAN Genel Müdürü Ferhat Özsoy, Kayseri’nin teknolojik dönüşümünü gerçekleştirecek olan böyle bir yatırımın Kayseri’de yapılması için ASPİLSAN olarak ellerinden gelen desteği göstereceklerini söyledi.

ASPİLSAN olarak, batarya yönetim devreleri (BMC), batarya yönetim sistemleri (BMS), bataryalar, şarj cihazları, uçak aküleri ve hücreleri, enerji depolama sistemleri ürettiklerini açıklayan Genel Müdür Özsoy, Kayseri’ye ve Türkiye’ye çağ atlatacak birçok Ar-Ge çalışmasına imza attıklarını, Türk Silahlı Kuvvetleri ve sivil sektöre yönelik milyon dolarları bulan birçok yerli ürününün ASPİLSAN bünyesinde üretildiğini açıkladı.

Elektrikli araçlar için batarya yönetim sistemi, enerji yönetim sistemi ve şarj istasyonları alanında TUBİTAK başvurularını yaptıklarını, alt yapı hazırlıklarını tamamlayarak çalışmalara başladıklarını açıklayan Özsoy, “Bu coğrafyada yerli elektrikli otomobil yatırımının gelecek açısından stratejik ve kritik olduğu görülmektedir. ASPİLSAN Enerji’nin ise batarya üretimindeki tecrübeleri, kuruluş vasıf ve misyonu, coğrafi konumlanması, şehir ekonomisi ve ülke sanayisine lokomotif olması açısından yerli otomobil üretimindeki en kritik component olan pil hücresi ve batarya üretiminde en uygun nokta olarak Kayseri’yi öne çıkaran bir unsur olacaktır” diye konuştu.

KAYSO

Yerli Elektrikli Otomobil Projesinde İnşallah ''ASPİLSAN ENERJİ ''de olacak ..

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 16697
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Vestel

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 25 Şub 2018 21:44

Zorlu'dan 4.5 milyar dolarlık batarya yatırımı
Zorlu Grubu, Çinli GSR Capital ile işbirliğine gitti. 4.5 milyar dolarlık yatırımla hayata geçirilecek tesiste başta elektrikli otolar ve telefonlar olmak üzere pek çok alanda kullanılabilecek bataryalar üretecek.
404795.jpg
404795.jpg (72.42 KiB) 542 kere görüntülendi
Yerli otomobili yapacak 5 babayiğit arasında yer alan Zorlu Holding, Çinli GSR Capital ile pil teknolojisi konusunda Türkiye’yi küresel pazarlarda öne çıkaracak, stratejik bir ön anlaşmaya imza attı.

GSR Capital ile yapılan iki farklı ortaklık çerçevesinde, 2023 yılına kadar toplam 4.5 milyar dolarlık yatırım yapılacak. Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül, “Yapılan bu ortaklık anlaşması çerçevesinde gerçekleştirilecek yatırımlarla uzun vadede Türkiye ekonomisine 6 milyar dolar tutarında yüksek katma değerli ihracat geliri ve 4 bin kişiye de istihdam sağlanacak. Yatırımı 2018’de başlayacak ve 2023’te tamamlanarak devreye alınacak, 25 bin megavat (MW) kapasiteli batarya fabrikasıyla ise 500 bin adet elektrikli araca batarya sağlayacağız” dedi. GSR Capital Eşbaşkanı Jianghua Su ise, “Zorlu Grubu ile hayata geçireceğimiz pil üretim tesisi ile geleceğin global inovasyon ekonomisinin en güçlü oyuncularından biri olacağız” dedi.

Zorlu Holding ve Çinli GSR Capital arasındaki stratejik işbirliğinin imza töreni öncesi Yüngül ve GSR Capital Eşbaşkanı Jianghua Su bir basın toplantısı düzenledi.

Toplantıya, GSR Capital Eşbaşkanı Jianghua Su, NEVS Yönetim Kurulu Başkanı Kai Johan Jiang, CEO’su Stefan Tilk ve Hissedar Temsilcisi Chao Ma, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Üyeleri Olgun Zorlu, Selen Zorlu, Şule Zorlu, Emre Zorlu, Zorlu Holding CEO’su Ömer Yüngül ve Vestel Şirketler Grubu Başkanı Turan Erdoğan katıldı.

Yüngül’ün verdiği bilgiye göre GSR Capital öncelikle Zorlu Holding’in Meta Nikel Madencilik şirketine yüzde 50 ortak olacak. Avrupa ve Türkiye’nin ilk nikel-kobalt işletme tesisi Meta Nikel'deki yüzde 50 ortaklıkla birlikte 10 bin ton olan kapasite yapılacak yatırımlarla 4 kat artırarak 40 bin tona çıkarılacak. Şu anda Gördes’te konsantre nikel üreten Meta Nikel, yapılacak sülfat yatırımı ile pillerde kullanılan nikel sülfat ve kobalt sülfat üretimine başlayacak. Ayrıca Gördes’te ithal edilen, nikel üretim proseslerinde kullanılan sülfürik asidi de üretmek için yeni tesis yatırımı olacak. Eskişehir’de 20 bin tonluk nikel sülfat ve kobalt sülfat tesisi kurulacak. Meta Nikel şirketinin kapasitesi 4 katına çıkarken, üretilen nikelin katma değeri artacak. Bu iki yatırımın değeri 2 milyar dolar olacak.

2 bin 500 yeni istihdam

GSR Capital, Vestel ile elektrikli otomobiller ve enerji depolama pillerine yönelik 25 bin MW potansiyel kapasiteye sahip olması hedeflenen bir mega batarya fabrikasını yüzde 50 ortaklıkla kuracak. Yüngül, “Bu ön anlaşma çok doğurgan bir sektörün ilk adımı. Hem enerji depolama hem akıllı şehir ve evler, otonom araçlar dahil bir sürü yavruları olacak. Bazı ürünler bir çağın başlangıcı olur. Akıllı telefon, internet gibi... Bugünkü anlaşma da yeni çağın ilk adımı olacak. Sanayide dönüşüm sağlayan bir anlaşma ile 4.5 milyar dolarlık yatırımı 2018’den itibaren yapmaya başlıyoruz” dedi. Yüngül şöyle konuştu:

“İşe ilk önce elektrikli otomobiller ve enerji depolama için pil tesisinin kuruluşu ile başlayacağız. Bu tesis Manisa’da kurulacak. 25 bin MW pil yatırımı için, ortalama 300 bin metrekarelik alanda bir tesis kurulacak. 2.5 milyar dolarlık yatırımla 2018’de pil üretimimizin başlamasını ve 2023 yılında tamamlanarak aktif olmasını hedefliyoruz. 2 bin 500 kişi istihdam edilecek. Böylece telefonlar ile başlayan şimdi elektrikli otomobillerde ve enerjinin depolanmasında da kullanılan pil yatırımı ile Türkiye’de ekonomik büyümeye katkı sağlayacağız. Meta Nikel’de 1 milyar dolara ara mamul ihraç edecekken katma değerli bir ürün haline getirip 6 milyar dolarlık ihracat yapmış olacağız. Bu işbirliğiyle aslında otomobilin beyni olarak tanımlayabileceğimiz pili ürettiğimiz ve bu alanda oyun kurucular arasına girdiğimiz bir atılımdan bahsediyoruz.”

Yüngül, 25 bin MW kapasiteli batarya fabrikasının 500 bin adet elektrikli araca batarya sağlayacağını vurgulayarak tek hedeflerinin elektrikli araçlar olmadığını, yenilenebilir enerjinin de iyi bir pazar olduğunu söyledi.
Ar-Ge'de 'büyük' hedef

Yüngül ve Jianghua Su, sadece fabrika değil bu teknolojinin gelişmesini sağlayacak Ar- Ge için de işbirliği yaptıklarını vurguladı. Hem Çin’de hem de Türkiye’de ortak Ar-Ge merkezleri kurulacak. Bu Ar-Ge merkezi de bin kişilik bir istihdam oluşturacak. Avrupa ve yakın pazardaki en büyük pil üretim ve Ar-Ge merkezi haline gelmek en büyük hedef.

Yüngül, özellikle Türkiye’deki yerli elektrikli otomobile odaklanmadıklarını ancak onun da ihtiyacını karşılayabileceklerini belirterek, “Batıda henüz bizimki gibi bir fabrika kurulmadı. Biz de ilkler arasında olacağız. Dünyada elektrikli otomobiller çok hızlı gelişiyor ama sadece otomobili de hedeflemiyoruz” dedi.
"Türkiye iyi bir yatırım ortamına sahip"

GSR Capital Eş-başkanı Jianghua Su yatırım için Türkiye'yi seçme nedenlerini şu sözlerle anlattı: “Öncelikle Türkiye iyi bir yatırım ortamına, kaliteli iş gücüne sahip. Geleceğe yönelik sanayiyi dönüştürmek için projeleri var, elektrikli otomobil ve yenilenebilir enerjide. İkincisi Türkiye çok başarılı bir sanayi zincirine sahip. Pil, batarya için gereken nikel kobalt madenleri bulunuyor. Üretim kapasitesi ve entegrasyon da mevcut. Diğer sebep ise Türkiye özel ve avantajlı bir konuma sahip. Ulaşım merkezi. Ayrıca Zorlu gibi olağanüstü ortağa sahibiz. Elektrikli otomobillerle birlikte enerjinin depolaması ile ilgili her alana yenilikçi ürünler sunmak için güç birliği yapacağız. Hayata geçireceğimiz pil üretim tesisi ile geleceğin global inovasyon ekonomisinin en güçlü oyuncularından biri olmak için hep birlikte çalışacağız.”Kaynak ; https://www.dunya.com/sirketler/zorluda ... eri-404795

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 16697
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Vestel

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 25 Şub 2018 23:25

Adsız.png
Adsız.png (20.99 KiB) 537 kere görüntülendi

Cevapla