Füzyon reaktörü W7-X

Arge,inovasyon,teknoloji yatırımlarını paylaşıyoruz..
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Uygar
Site Designer
Mesajlar: 981
Kayıt: 20 Ara 2014 21:42

Füzyon reaktörü W7-X

Mesaj gönderen Uygar » 16 Kas 2015 19:39

https://youtu.be/lyqt6u5_sHA

Önümüzdeki ay ilk konsept reaktör çalıştırılacak.

Günümüzde nükleer santrallerde fisyon sistemi kullanılmaktadır. Fisyon sistemi füzyon sistemine göre daha kolay ve basit bir sistemdir. Fisyon, atom çekirdeklerinin parçalara ayrılması olayıdır. Füzyon ise fisyonun tersine atom çekirdeklerinin birleşmesi olayıdır. O kadar büyük bir enerji açığa çıkar ki, güneşin ve yıldızların yanma tepkimesi bu şekildedir.

Füzyon reaktörleri üzerinde bilim adamları çalışmasına rağmen uzun zamandır başarılı sonuçlar alınamadı. Eğer füzyon reaktörü sistemi kurulabilecek olursa bu onlarca nükleer santralin yerini alabilecek bir güce sahip olacaktır. Böylece Füzyon çağı açılmış olacak. Büyük ihtimalle enerji savaşları da son bulacaktır.Almanya’da inşa edilmekte olan Wendelstein 7-X (W7-X) füzyon reaktörü önümüzdeki ay ilk deneme ateşlemesini yapacak.

Füzyon enerjisi üzerine olan çalışmalar neredeyse bir asırdan beridir sürüyor. Yıldızların temel çalışma prensibini oluşturan füzyon, atomun parçalanması işlemi olan fizyon ile kıyaslanmayacak kadar verimli ve inanılmaz miktarda enerji üretiyor. İlk kez hidrojen bombası deneyleriyle kontrolsüz biçimde oluşturulan füzyon, bir süredir deneysel reaktörlerde tamamen insan kontrolünde elde ediliyor.

Ancak bugüne dek geliştirilen füzyon reaktörlerinde bu reaksiyonu uzun süre devam ettirmek mümkün olmuyordu. Tokamak adı verilen yaygın reaktör tasarımı halka şeklindeki yapısıyla oluşan 150 milyon derece ısıdaki plazmayı gayet iyi tutabiliyor. Ancak bu tasarımda plazmayı tutacak manyetik kalkanı oluşturmak için iki farklı takım mıknatıs kullanılması gerekiyor. Bu da zaman içinde iki takım arasındaki dengenin bozulmasına ve plazmanın sızmasına neden oluyor. Bu sıcaklıktaki plazma dokunduğu herşeyi anında atom altı parçacıklarına ayırıyor.

Ancak ana fikri 1951 yılında Amerikalı fizikçi Lyman Spitzer tarafından ortaya atılan “Stellarator” tasarımı bu soruna teorik olarak bir çözüm getiriyor. Burulmuş bir Tokamak gibi görünen Stellarator reaktörü, asla salınım göstermeyen ve haliyle çökmeyen bir manyetik kalkan oluşturabiliyor. Ne var ki bu tasarım için gereken malzeme ve mühendislik bilgisi ancak yakın zamanda olgunlaştığından, Spitzer’in döneminde yapılması mümkün olmamıştı.

Stellarator tasarımındaki ilk füzyon reaktörü olan Wendelstein 7-X (W7-X) üretimi tam 19 yıldır süren bir proje, maliyeti ise 1 milyar dolardan fazla olacak. Almanya’daki Max Planck Enstitüsü’nde inşa edilen bu reaktörün inşası ve testleri neredeyse tamamlanmış durumda. 16 metre çapındaki reaktörün manyetik kalkanını oluşturmak için her biri 6 ton ağırlığında olan 50 adet özel tasarımlı manyetik bobin kullanılıyor. Bu bobinler çalışma esnasında sıvı nitrojenle mutlak sıfıra yakın seviyede soğutuluyor.

Modern bilgisayarların da yardımıyla inşaatı beklenen hızlı tamamlanan Wendelstein 7-X (W7-X) önümüzdeki ay ilk deneme ateşlemesini gerçekleştirecek. Eğer her şey hesaplandığı gibi olursa, dünya füzyon çağına girmeye çok yaklaşmış olacak. Bu sayede nükleer fizyon gibi kirli ve verimsiz yöntemlere başvurmadan, tüm dünyaya yetecek kadar enerjiyi hidrojen ile üretmek mümkün olacak. Bu teknoloji uzun vadede bize yıldızlara seyahat etmek için gereken enerjiyi bile sağlayabilir.

https://www.technopat.net/2015/11/16/al ... irlaniyor/

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1909
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Füzyon reaktörü W7-X

Mesaj gönderen erdemka38 » 16 Kas 2015 22:31

İlginç bir haber mümkün olursa söylendiği gibi enerji sorunu çözülür bu da kimbilir savaşların bitmesi demek..

Kullanıcı avatarı
Uygar
Site Designer
Mesajlar: 981
Kayıt: 20 Ara 2014 21:42

Re: Füzyon reaktörü W7-X

Mesaj gönderen Uygar » 18 Kas 2015 07:35

Reaktörün kurulması 30 yıl sürebilirmiş.

faruk gorez

Re: Füzyon reaktörü W7-X

Mesaj gönderen faruk gorez » 18 Kas 2015 16:23

Uzun bir zaman ve süreç Uygar bey...

Cevapla