4. Sanayi Devrimi - Endüstri 4.0

Arge,inovasyon,teknoloji yatırımlarını paylaşıyoruz..
faruk gorez

4. Sanayi Devrimi - Endüstri 4.0

Mesaj gönderen faruk gorez » 19 Ara 2016 19:33

4. Sanayi Devrimi’ne Geçişin 9 Ayağı

Akıllı fabrikalar, üretim ve depolama tesisleri, makineler ve üretim araç-gereçleri. Yakında hayatımızın tamamını kaplayacak 4. Sanayi Devrimi’ni Boston Consulting Group’un “Teknolojik İlerlemenin 9 Ayağı” raporu ışığında inceledik.

http://www.endustri40.com/4-sanayi-devr ... -0-gecisin…/

4. Sanayi Devrimi’ne Geçişin 9 Ayağı

Akıllı fabrikalar, üretim ve depolama tesisleri, makineler ve üretim araç-gereçleri… Birbirleri ile gerçek zamanlı etkileşim kurarak daha verimli halde çalışan cihazlar ve üretim esnasında; malzemeden tasarıma, pazarlamadan sevkiyata kadar tüm süreçte daha şeffaf ve birbirine bağlı yenilikçi bir ağ sistemi… Yakın bir zamanda hayatımızın büyük bir kısmında yer alacak olan 4. Sanayi Devrimi’ni Boston Consulting Group’un “Teknolojik İlerlemenin 9 Ayağı” isimli raporunu ile inceledik.
endüstri4.0_Tanım_Slider.jpg
endüstri4.0_Tanım_Slider.jpg (312.2 KiB) 422 kere görüntülendi
Verilerin Sistematik Analizi

Üretimde sistematik analizler yapmak; ürün kalitesinin optimizasyonundan, enerji verimliliğine, makine ve araç gereçlerin verimli kullanılmasından, servis hizmetlerinin geliştirilmesine kadar birçok açıdan önemlidir. BCG’nin raporuna göre, Endüstri 4.0 sürecinde, gerçek zamanlı etkileşim ve karar vermek için farklı kaynaklardan gelen verilerin toplanması ve bunların kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesi, üretim ekipmanları ve sistemleri, müşteri yönetim sistemleri standart hale getirilmelidir.

Üretimde Kullanılan Robotlar

Robotlar, Endüstri 4.0’a geçerken üretimde en aktif rolü alması beklenen araçlardan birisidir. Yenilikçi robotların daha esnek görevleri alması beklenmektedir. Bu yüzden robotlar eskiye göre daha otonom ve daha işbirlikçi olmalılar. BCG’nin raporuna göre robotlar birbirleriyle etkileşim halinde olacaklar ve insanlarla yan yana güven içinde çalışacaklar. Bu robotlar bugün üretimde kullanılan robotlara göre üretim maliyetini azaltacaklar ve robotların üretim yetenekleri daha geniş bir yelpazede olacak.
HannoverMesse2014Inside.jpg[/attachment Modelleme Günümüzde üç boyutlu modellemeler; imalat mühendisliğinin bir parçası olarak ürün, malzeme ve üretim süreçlerinde kullanılmaktadır. 4. Sanayi Devrimi’yle simülasyonlar, fabrika operasyonlarının değişmez bir parçası olacaktır. Bu simülasyonlar üretimde fiziksel dünyayı sanal olarak bizlere gösterecektir. Operatörler simülasyonlar sayesinde, makine ayarlarını, kurulumlarını, üretim araç ve gereçlerinin yerleşimlerini, sanal olarak test ve optimize edebilecekler. Yatay ve Dikey Sistem Entegrasyonu Günümüzde mühendislik, üretim hizmet gibi departmanlardaki bilişim teknolojileri sistemlerinin çoğu tam olarak bütünleşmiş değildir. Endüstri 4.0 ile şirketler, bölümler, fonksiyonlar ve kapasiteler çapraz şirketlerle, evrensel veri bütünleşme ağlarıyla ve makine odaklı değer zincirleri etkinleştirilmesiyle daha uyumlu hale gelecektir. Endüstriyel Nesnelerin İnterneti BCG’ye göre günümüzde çok az üretim tesisinde makineler ve sensörler gömülü bir sistem oluşturmak amacıyla birbirleriyle bağlantılıdır. Bunlar imalat işlerinin kontrolü için dikey bir otomasyon piramidi içerisinde sınırlı zeka ve otomasyon kontrollerine sahip sensörler ve araçlarla organize edilmiştir. Endüstriyel Nesnelerin İnterneti ile birlikte daha fazla üretim aracı birbirine bağlanacak ve sürekli gerçek zamanlı bir etkileşim halinde olacak. [attachment=2]Nesnelerin İnterneti ve Endüstriyel Uygulamaları.jpg
Siber Güvenlik

BCG’ye göre Endüstri 4.0 ile gelen bağlantı ve iletişim protokolleri ile birlikte önemli ölçüde artacak siber tehditlere karşı kritik endüstriyel sistemleri ve üretim hatlarını korumak büyük bir ihtiyaçtır. Bu güvenliği sağlarken makinelerin ve kullanıcıların; erişim yönetimleri, gelişmiş kimlik güvenlikleri, haberleşme sistemleri esas alınacaktır.
CYBER-SECURITY-2.jpg
CYBER-SECURITY-2.jpg (309.31 KiB) 422 kere görüntülendi
Bulut Bilişim

BCG raporuna göre Endüstri 4.0, siteler ve şirket sınırları içinde veri paylaşımını gerektirecek durumlar doğuracaktır. Aynı zamanda, bulut teknolojilerinin performansı artacak ve sadece birkaç milisaniye tepkime süreleri elde edilecek. Bu verimlilik artırma sonucunda, makine verileri ve işlevselliği de artacaktır.

Katkı Üretim

Endüstri 4.0 ile şirketler 3D yazıcıların kullanımı gibi katkı üretim araçlarına adapte olacaktır. BCG’ye göre katkı üretim yöntemleriyle karmaşık ya da hafif tasarımlı gibi özelleşmiş ürünlerin küçük partileri kolaylıkla üretilecektir.

Artırılmış Gerçeklik

Bu sistemler günümüzde kendi içlerinde bir emekleme aşamasında olsa da gelecekte şirketler karar verme ve iş prosedürlerinin geliştirmek için artırılmış gerçekliği kullanacaklardır. Sanal dünyada, operatörler bir siber-butona tıklayarak makineleri ile etkileşime girecek onların parametrelerini değiştirebilecek ve operasyonel veri ve bakım talimatlarını almak mümkün olacaktır.
Kontakt Lensler ile Artırılmış Gerçeklik.jpg
Kontakt Lensler ile Artırılmış Gerçeklik.jpg (112.67 KiB) 422 kere görüntülendi
4. Sanayi Devrimi ile üretimde birçok şeyin tarih olacağı ve yeniliklerin hayatımızda önemli yerler teşkil edeceği aşikâr. Örneğin Siemens Endüstri Sektörü, üretim anlayışını dördüncü sanayi devrimi ile yeniliyor ve birçok şirkete örnek olacak dev çalışmalara imza atıyor. Bu çalışmalar bizlere gösteriyor ki geleceğin teknolojisi olarak görülen Endüstri 4.0’ın insan hayatında önemli değişikliklere sebep olacak ve bilim ve teknoloji ışığında insanlığın yeni bir döneme girmesini sağlayıp yaşam kalitesini artıracak.

http://www.endustri40.com/4-sanayi-devr ... -0-gecisin…/

Kaynak:

► Business2community

► Zdnet

► Techradar
Dosya ekleri
Nesnelerin İnterneti ve Endüstriyel Uygulamaları.jpg
Nesnelerin İnterneti ve Endüstriyel Uygulamaları.jpg (129.97 KiB) 422 kere görüntülendi
HannoverMesse2014Inside.jpg
HannoverMesse2014Inside.jpg (91.99 KiB) 422 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: 4. Sanayi Devrimi - Endüstri 4.0

Mesaj gönderen faruk gorez » 20 Ara 2016 18:19

Gelecek Haberleşme Üzerine Kurulacak

Günümüzde Sanayi 4.0 evresiyle birlikte fabrikaların üretim süreçlerindeki büyük veri miktarı hızla artıyor. Pek çok veri çok sayıda cihaz tarafından gerçek zamanlı olarak oluşturularak süreçlerin şeffaf bir şekilde görüntülenmesini sağlamak üzere paylaşılıyor. Bu sürecin başarılı yönetilmesi ise Sanayi 4.0’a uyumlu fabrikaların hayata geçirilebilmesi için büyük önem taşıyor. İşte bu noktada devreye CC-Link IE giriyor.

Veri toplama ve paylaşma sürecinde en önemli faktörün bant genişliği olması nedeniyle CC-Link IE, şu anda fiilen en büyük bant genişliğine sahip ve gigabit hızlarında çalışan tek açık endüstriyel ethernet protokolü olarak öne çıkıyor. Geleceğin haberleşme üzerine kurulacağını söyleyen CLPA (CC Link Partner Association) Ülke Müdürü Tolga Bizel, CC-Link IE’nin şimdi ve gelecekte Sanayi 4.0’ın ihtiyaçlarının desteklenmesi için çok önemli olduğuna dikkat çekiyor. CC-Link IE ile büyük miktarda verinin bilinen endüstriyel haberleşme sistemlerinden 10 kat daha hızlı ve doğru bir şekilde yönetilebileceğini vurgulayan Bizel, bu teknolojinin farklı üreticilere ait cihazların genel bir ağ üzerinde serbestçe iletişim kurabilmesini sağlayacak kapasiteye sahip olduğunun da altını çiziyor.
cc-link-Gelecek Haberleşme Üzerine Kurulacak.jpg
cc-link-Gelecek Haberleşme Üzerine Kurulacak.jpg (93.4 KiB) 416 kere görüntülendi
Siber fizik sistemlerin Nesnelerin İnterneti (IoT) ile birleşimi olarak özetlenebilen Sanayi 4.0, birbirleriyle internet temelli teknolojiler aracılığıyla iletişim kuran mekanik ve yazılım bazlı özellikleri birleştiren sistemleri ifade ediyor. Sanayi 4.0 sürecindeki en önemli unsurlardan biri ise büyük verinin toplanması, paylaşılması ve işlenmesi. Makinelerin birbiriyle iletişim kurabildiği akıllı fabrikalarda, iletişim verilerinin güvenilir bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Dijital fabrikalarda pek çok veri çok sayıda cihaz tarafından gerçek zamanlı olarak oluşturularak süreçlerin şeffaf bir şekilde görüntülenmesini sağlamak üzere paylaşılıyor. Bu sürecin başarısında bant genişliği büyük önem taşıyor. İşte bu noktada devreye CC-Link IE’nin girdiğini ifade eden CLPA (CC‑Link Partner Association) Ülke Müdürü Tolga Bizel, CLPA ve CC-Link IE ile ilgili şu bilgileri aktarıyor;

“CC‑Link uyumlu ürün üreticileri ve CC‑Link teknolojisi kullanıcılarından oluşan CLPA (CC-Link Partner Association), dünya çapında 2 bin 300'den fazla üyesi bulunan en büyük ve dinamik global sektör kuruluşlarından biri olma özelliğini taşıyor. Endüstriyel otomasyonda network haberleşmesi için CC‑Link teknolojisinin dünya genelinde benimsenmesini teşvik etmeyi amaçlayan CLPA, bu doğrultuda CC‑Link özelliklerini denetliyor ve yönetiyor. CLPA’nın dünya genelinde yaygınlaştırmaya çalıştığı CC-Link IE, Sanayi 4.0 çağında daha da önemli hale geldi. Çünkü yeni endüstri evresinde bilgiye, birden çok cihaz tarafından, birden çok noktadan gerçek zamanlı olarak ulaşılması önem kazanıyor. Bu noktada CC-Link IE, şu anda fiilen en büyük bant genişliğine sahip ve gigabit hızlarında çalışan tek açık endüstriyel ethernet protokolü olarak öne çıkıyor.”

Fabrikalarda Maksimum Verimlilik…

Geleceğin haberleşme üzerine kurulacağını ve Sanayi 4.0'ın kanunlarını hayata geçirmek için fabrikalarda robotlar dahil tüm makinelerin birbiriyle haberleşmesi gerektiğini vurgulayan Tolga Bizel, “CC-Link IE, fabrika otomasyon teknolojileri üreticilerinin saha kısmındaki ürünlerinin birbirleri ile haberleşmesi için çok güçlü bir platform oluşturuyor. Aynı zamanda bu teknoloji, farklı üreticilere ait cihazların genel bir ağ üzerinde serbestçe iletişim kurabilmesini sağlayacak kapasiteye de sahip. Genel olarak saniyede 100 megabit ile haberleşebilen endüstriyel haberleşme sistemlerinden 10 kat daha hızlı olan CC-Link IE, saniyede bir gigabit ile haberleşme imkanı sunuyor. Dolayısıyla bu teknoloji, şimdi ve gelecekte Sanayi 4.0’ın ihtiyaçlarının desteklenmesi için en büyük potansiyele sahip. Bir gigabitlik açık endüstriyel ethernet ağı CC-Link IE, saha cihazlarından kontrolörlere çok hızlı iletişim sağlayarak üretim tesisinin tamamında maksimum verimliliği mümkün kılıyor” şeklinde açıklamalarda bulunuyor. Fabrikaların bazı bölümlerinde milisaniyeler mertebesinde haberleşmek gerektiğini belirten Bizel, CC-Link IE gibi bir altyapısı olmayan üretim tesislerinin sürekli değişen ve kişiselleşen taleplere hızlı yanıt vermelerinin zorlaştığını vurguluyor.
En Hızlı Büyüyen Endüstriyel Ethernet Teknolojisi

Sanayi 4.0’ın ortaya çıkışı 2011 yılına uzanırken, CC-Link IE’nin kullanılmaya başlanmasının 2007 yılına dayandığını ifade eden Bizel, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Asya’da otomotiv ve tüketici elektroniği sektörlerinde lider şirketlerle çalışan ve bu şirketlerin ihtiyaçlarına CC-Link IE ile yanıt veren CLPA’nın Sanayi 4.0’ın yükselişini dört yıl önceden öngördüğü söylenebilir. O tarihten bu yana CLPA, otomasyon hiyerarşisinin tüm seviyelerinde gigabit performansı ve açık geliştirme çözümleri sunmak üzere önde gelen tedarikçilerle birlikte çalışıyor ve sektöre öncülük etmeyi sürdürüyor.

Asya’da kullanılmaya başlandığı tarihten bu yana popüler olan ve dünyanın geri kalanında da ağ oluşturma çözümü olarak hızla yaygınlaşan CC-Link IE, bağımsız pazar araştırmalarına göre en hızlı büyüyen endüstriyel ethernet teknolojisi olarak dikkat çekiyor. CC-Link IE Field’ın son olarak aldığı IEC 61158/61784 sertifikasyonu, İngiltere ve Almanya gibi oyuncuların Sanayi 4.0 felsefesine ve akıllı fabrikalara uygun otomasyon çözümleri geliştirmelerine yardımcı olarak Avrupa’da ki konumunu daha da güçlendirmiş durumda.”
Sanayi 4.0 İçin İşbirliği Şart

Sanayi 4.0’ın üreticiler için uygun bir çözüm olmasını sağlayan bir diğer önemli faktörün işbirliği olduğuna dikkat çeken Bizel, “Tüm yeni teknolojilerde olduğu gibi, Sanayi 4.0’ın da belirlenen yönergelere ve standartlara uygun olarak geniş çaplı bir biçimde benimsenmesinin ve işbirliğinin son derece önemli olduğuna inanıyoruz. Farklı ülkelerden üreticiler, kamu otoriteleri ve sivil toplum kuruluşları bir araya gelerek uygulanabilir ve etkili bir çerçeve oluşturabilirler. Bu misyonla hareket eden CLPA, tüm dünyada şirketlerin yeni nesil ağ oluşturma teknolojilerini uygulamalarına yardımcı olarak akıllı otomasyona ve Sanayi 4.0’a geçişlerini kolaylaştırmayı hedefliyor” diyerek sözlerini sonlandırdı.

CLPA Hakkında

CC-Link Partner Association (CLPA) tüm dünyada 2 bin 300’den fazla üye şirketi bulunan uluslararası bir organizasyon. 300 üretici üyesi 1.400’ün üzerinde sertifikalı ürün üreten CLPA, CC-Link açık otomasyon ağı teknolojileri ailesinin desteklenmesini ve teknik olarak geliştirilmesini sağlamayı amaçlıyor. Asya’da lider açık endüstriyel otomasyon ağı teknolojisi olan CC-Link, Avrupa ile Kuzey ve Güney Amerika’da da popülerlik kazanıyor. Almanya, İngiltere, Kuzey Amerika, Japonya, Çin, Güney Kore, Tayvan ve Singapur'da ofisleri bulunan CLPA’nın Avrupa için geliştirdiği temel girişim olan Gateway toAsia (Asya’ya Geçit - G2A) programı, Avrupalı işletmelerin Asya’daki iş faaliyetlerini geliştirmelerine yardımcı oluyor.

http://www.endustri40.com/gelecek-haber ... kurulacak/

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 23 Ara 2016 10:35

RFID Teknolojileri ve Endüstriyel Uygulamaları
Endüstriyel kontrol, belli bir sistem içinde yapılmakta olan iş bütünlüğü içinde karmaşıklık karşısında bilginin toplanmasının zor olduğu ortamlarda kullanılan bir yöntemdir. En çok tercih edilen kontrol biçimi, konveyör bantlar üzerindeki geçişleri kontrol etmede kullanılır. Bu tip kontroller, genellikle ürün geçişleri, ürün kontrolleri, sayım ve düzenleme için kullanılmaktadır. Bu sistemde, konveyör üzerinden geçen objeler (ürünler, kutular, koliler, vs.) kontrol edilir, sayılır ve istenirse direkt stoka atılır. Bu yazımızda, hemen hemen her sektörde bu duruma çözüm getirecek bir sistem olan RFID sistemini inceledik.
rfid slider.jpg
rfid slider.jpg (139.82 KiB) 414 kere görüntülendi
RFID Sistemi Nedir?

İngilizce “Radio-FrequencyIDentification” tanımının baş harflerinden adını alan RFID, küçük bir çip ve anten içeren küçük devrelere sahip bir elektronik cihazdır. İçerdiği çip genellikle 2,000 byte veya daha azı kapasitesinde bilgi içerebilir. RFID teknolojisi, adından da anlaşılacağı gibi, radyo frekansı kullanarak nesneleri tekil ve otomatik olarak tanıma yöntemidir.
rfid2.jpg
rfid2.jpg (76.39 KiB) 414 kere görüntülendi
RFID, temel olarak bir etiket ve okuyucu olmak üzere iki kısımdan oluşur. Bunlara ayrıca RFID yazıcısı, RFID anteni, sistemin kullanacağı yazılımı da ekleyebiliriz. Bir RFID etiketi çip, güç kaynağı ve antenden oluşmaktadır. Etiket, bu sayede RFID okuyucularıyla iletişim kurabilir ve veri aktarıp alabilir. RFID etiket, okuma alanına girdiğinde okuyucu tarafından algılanır ve çipinin kendi koduyla birlikte içinde kayıtlı bilgileri anteni vasıtasıyla okuyucuya kablosuz ve temassız olarak gönderir.

Enerjiyi alma yöntemine bağlı olarak, etiketler temelde aktif ve pasif olmak üzere ikiye ayrılır. Aktif RFID etiketlerde, iletişim ve işlem için enerji kaynağı bulunurken, pasif RFID etiketler gerekli enerjiyi okuyucudan alırlar. Okuyucunun çiple haberleşmesini RFID etikette bulunan anten sağlar.

RFID çiplerin kendilerinin tekil bir kimlik kodu vardır (unique ID code) ve içine tanınmak istenen nesnelerle ilgili her türlü bilgi kaydedilebilir. RFID çiplerin bellek kapasiteleri uygulamaya/ihtiyaca göre belirlenebilmektedir. Nesnelerin ismi, ürün kodu, vb. bilgiler en fazla 1K seviyesinde bellek kapasitesiyle çözülebilmektedir. Yüksek bellek kapasitesi, nesne hakkında çok fazla bilgi yüklenmek veya uygulamaya bağlı olarak nesneleri izleme veya takip bilgilerinin sürekli kaydedilmek istendiğinde gerekli olmaktadır.

RFID çiplerin kopyalanması oldukça zordur. Her çipin üretici tarafından belirlenmiş bir tekil (unique ID number) kimlik numarası/kodu vardır. RFID etiketlere birden fazla koruma seviyesi koyulabilmektedir. Güvenlik teknolojileri kullanılarak çip içindeki bilgilere erişim engellenebilmekte, çip kilitlenebilmekte veya kullanılamaz hale getirilebilmektedir.
İnsan Makine Etkileşimi.jpg
İnsan Makine Etkileşimi.jpg (81.28 KiB) 414 kere görüntülendi
RFID Sistemi Nerelerde Kullanılır?

RFID teknolojisi birçok sektörde kullanılabilir. Büyük alışveriş merkezlerinde, zincir marketlerde, hayvan takiplerinde, havayolları-kargo şirketlerinde kullanılan örnekleri vardır. Bu teknoloji ile şirketlerin avantajları; zamanla azalan insan gücü maliyeti, otomatikleştirilmiş stok kontrolü, ürün takibi ve anında ulaşılabilen envanter bilgisidir. Ayrıca RFID sayesinde şirketlerin iş süreçleri hızlanacak ve ihtiyaç duyulan gelişmiş raporlar hızlı ve doğruluğu yüksek bir şekilde oluşturulabilecektir.

RFID teknolojisi ayrıca sensörlerle birlikte de yürütülebilen bir teknolojidir. Şirketler; sıcaklık, hareket, radyasyon ölçen sensörlerle RFID etiketlerini birlikte kullanılarak çeşitli uygulamalar geliştiriyorlar. Örneğin, RFID etiketleri tedarik zincirindeki hareketli kutuların uygun sıcaklıkta olup olmadığını kontrol edebilir.
rfid1.jpg
rfid1.jpg (101.17 KiB) 414 kere görüntülendi
RFID Teknolojisi Endüstri 4.0’da Kaldıraç Etkisi Yaratacak

Geleneksel olarak, üretimdeki odak kesikli üretim üzerinedir. Seri üretimin olmadığı bu üretim şekli, yavaş olduğu gibi teknolojiden de uzaktır. Günümüzde ise Endüstri 4.0 devrimiyle, endüstrinin dijitalleşmesi hedeflenmektedir ve bunun için çeşitli teknolojiler kullanılmaktadır. Tahmin edildiği üzere böyle bir teknoloji, endüstriyel uygulamalarda yerini almış bulunmakta ve hızlıca da kullanım alanı genişlemektedir. Hatta RFID teknolojisinin ilk kullanım alanı endüstriyel uygulamalardır. Bu tür uygulamalarda çoğu zaman mevcut endüstriyel makinalar ile RFID okuyucuların entegre edilmesi sayesinde otomasyon sistemine RFID teknolojisinin de katılması amaçlanmıştır.

RFID teknolojisinin Endüstri 4.0 ile bütünleştiğinin en güzel örneklerinden birini BoschBleichachTesisi’ndegörebiliriz. RFID ve MEMS teknolojisi kullanan bu tesiste ürünler depo değişikliğinde veya taşınma esnasında üzerlerinde bulunan RFID sistemler vasıtası ile stok takibi ve kontrolü otomatikleşti ve zamandan ciddi oranda tasarruf sağlandı. Diğer bir taraftan kullanılan makineler, üzerlerinde bulunan sensörlerden alınan bilgiler ölçülüp analiz edilerek makine ve yedek parka ömürlerinin optimizasyonu sağlanıyor. Standardize edilmiş olan bakım ve tamir süreçleri ile %100 doğruluk ve takip sağlanabiliyor. Makinelerde trendler takip edilerek olması gerekenden farklı bir durum ile karşılaşıldığında doğrudan saha operatörüne bilgi aktarılabiliyor. Takip edilen trend benzer diğer trendler ile karşılaştırılıp olası problemin ne olduğu tespit edilebiliyor. Operatöre yapması gereken düzeltmeler sistem tarafından görsel videolar veya talimatlar ile anında ulaştırılabilir ve operatörün uzman bir servis personeli gibi sorunu çözmesi sağlanıyor. Farklı durumlarda uygulanan çözümler globaldeki veri bankasına gönderiliyor ve dünyanın her yerinde karşılaşılacak benzer problemlerin çözümüne katkı sağlanıyor. Herhangi bir tesiste nedeni bilinmiyor ve anlık çekilen videolar ile uzaktan talimatlarla arızanın kaynağı bulunup sorun giderilebiliyor.
rfid3.jpg
rfid3.jpg (85.83 KiB) 414 kere görüntülendi
Endüstri 4.0 alanında çalışan büyük gruplardan biri olan SAP firması da RFID teknolojisini kullanmaktadır. Hannover Fuarı’nda üretim ile IT’nin entegre olabildiğini sundukları projelerle gösterebildiler. Projede işlenecek olan parça kendi içinde üretim parametrelerini barındırıyor. Yani parça, ne olduğunu ve üzerinde ne gibi işlemlerin hangi yöntemlerle gerçekleştirilebileceğini biliyor. Fabrikadaki üretim aşamalarından geçerken RFID teknolojisi ile makinelerle haberleşebilen parça, bulunduğu noktalarda hangi işlemlere tabi tutulacağını bildirerek kendi üretimini sağlayabiliyor. Bu sayede aynı hat üzerinden tanımlanan standartlarda ve istenen miktar kadar birçok farklı ürün aynı anda üretilebiliyor.
Endüstri 4.0 Yolunda Nesnelerinin İnterneti.jpg
Endüstri 4.0 Yolunda Nesnelerinin İnterneti.jpg (109.57 KiB) 414 kere görüntülendi
Fabrikalarda üretimde kullanılan makinelerin kendi başına Endüstri 4.0’a uyumlu olması yeterli değil tabii ki. Aynı zamanda bakım ve ölçüm ekipmanlarının da Endüstri 4.0’a uyumlu olması gerekiyor. Makine bakımı konusunda portatif el aletleri üreten Prüftechnik bu sene Endüstri 4.0’a uyumlu bir Lazerli Kaplin ayar cihazını piyasaya sürdü. Bu cihaz şimdiye kadar alışılmışın dışında bir süreç yürütülmesini sağlayacak gibi görünüyor. İçinde bulunan RFID okuma ünitesi ve buluta bağlanabilme özelliği ile cihaz hem tesislerin bakım süreçlerini hızlandırıyor hem de raporlamaların doğru ve akıcı ilerlemesini sağlıyor. Örneğin, titreşim analizleri neticesinde makinelerde hizasızlık tespit edilip hizalanma yapılması rapor edilmişse bu talimat buluta aktarılabiliyor; makine adı, konumu ve teknik verileri bulut aracılığı doğrudan lazerli kaplin ayar cihazına gönderilebiliyor. Cihazın üzerinde talimatı algılayan operatör, makinedeki RFID sisteminden doğru makinede olduğunu anlıyor. Gerekli ölçümleri alıp el aletinin direktifleri doğrultusunda hizalamayı gerçekleştirebiliyor. Yapılan düzeltme anında raporlanıp bulut sistemi üzerinden bakım yöneticisine gönderilip görevin tamamlandığı bilgisi işleniyor.
rfid4.jpg
rfid4.jpg (102.77 KiB) 414 kere görüntülendi
Son olarak RFID cihazlarının sağlığa zararlı olup olmadığı konusuna gelirsek, etiket ve antenler ile ilgili sağlık konusunda bir sorun olmamaktadır. Sağlığı etkileyecek etken okuyucuların ürettiği çıkış güçleridir. Bu bağlamda, pasif ya da aktif herhangi bir etiketin yüklendiği zaman yaymış olduğu enerji insan sağlığı için zararlı kabul edilmemektedir. Ancak, okuyucular için dünya üzerinde bazı standartlar vardır. Ülkemizde de Telekomünikasyon Kurumu’nun regüle ettiği bazı kurallar dahilinde okuyucuların güçleri belli seviyelerde olmalıdır. Örneğin, şu anda Avrupa Birliği ülkelerinde satılmakta olan ve ETSI 302-208 standartlarına uygun üretilmiş UHF okuyucuları 2W’ye kadar güç üretmektedirler. Bu sınır, Avrupalı karar vericiler için güvenlik sınırları dahilindedir.

Kaynak: Siemens, balluf.com, pepperl-fuchs.us

Yazar: Burcu Yelis / Volkan İtfaiye Elektronik Tasarım ve Yazılım Mühendisi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Ara 2016 09:18

Çoklu Taşıyıcı Sistemi ile Üretimde Esneklik

Çoklu Taşıyıcı Sistemdeki Temel Hareket Tipleri | Festo AG

http://www.endustri40.com/uretimde-esne ... esto-coklu…/

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Ara 2016 13:44

IPv6: İnternet Protokolünün 6. Sürümü

340 trilyon kere trilyon kere trilyon adet farklı adresleme imkanı sunan IPv6’yı ve Endüstri 4.0'da nesnelerin internete bağlanması konusunda sağlayacağı artıları yazımızdan inceleyebilirsiniz.

www.endustri40.com/ipv6-internet-protokolunun-6-surumu/

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 28 Ara 2016 16:15

4. SANAYİ DEVRİMİ İÇİN YOL HARİTASI BELİRLENDİ

“Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu" hazırlık toplantısı Bakan Özlü başkanlığında TOBB, TİM TÜSİAD, MÜSİAD, YASED ve TTGV başkanlarının katılımı ile gerçekleştirildi. Toplantıda yol haritası belirlendi.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, yeni sanayi devrimiyle ilgili, birçok işi robotların ve makinelerin yapacağı, insanın öneminin azalacağı şeklinde yanlış bir algı olduğunu belirterek, "Düşük beceri gerektiren, sık tekrar eden işler robotlar ve makineler tarafından yapılacak. Bu sistemlerin tasarlanması ve yönetilmesi, her zamankinden daha nitelikli bir insan gücünü gerektirecek. Yani insanın önemi azalmak bir yana dursun daha da artacak, yeni meslekler ortaya çıkacak." dedi.

Özlü, bakanlıkta "Akıllı üretim, akılla üretim" sloganıyla düzenlenen, "Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu" hazırlık toplantısına katıldı.

Sanayinin dijital dönüşümü için bir an önce ilgili tüm taraflarla harekete geçilmesi ve politikaların belirlenmesi gerektiğine işaret eden Özlü, bu gerçekten hareketle, "Sanayide Dijital Dönüşüm Platformu"nu kurduklarını söyledi.

Bakanlık koordinatörlüğündeki bu platformda Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB), Türkiye İhracatçılar Meclis (TİM), Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD), Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) gibi kuruluşların görev alacağını bildiren Özlü, sanayinin dijital dönüşümüyle ilgili atılması gereken adımların platformda tespit edileceğini anlattı.

Özlü, yüksek teknolojili ürünleri tasarlayabilen ve üretebilen bir sanayi sektörü inşa etmek istediklerini vurgulayarak, "4. Sanayi Devrimi ile birlikte, ürün yaşam döngüsünün bütün aşamaları bilgi ve iletişim teknolojileriyle donatılacak. Makinaların birbirleriyle ve insanlarla konuşmaları, öğrenmeleri ve karar vermeleri sayesinde, daha esnek ve daha verimli ve aynı zamanda daha çevreci üretim yöntemleri gelişecek. Nesnelerin internetiyle birbirine bağlanan makine, robot ve insanlar üretim süreçlerine anlık müdahale edebilecekler." diye konuştu.

"Platform herkese açık"

Almanya, ABD, Çin, Güney Kore ve Japonya gibi dünyanın önde gelen sanayi ve bilgi toplumlarının, yeni sanayi devrine geçiş süreçlerini şimdiden başlattığına ve stratejilerini belirlediğine dikkati çeken Özlü, "Önümüzdeki süreç, bizim gibi gelişmekte ve sanayileşmekte olan ülkeler için hem büyük bir potansiyel hem de ciddi bir tehlike barındırıyor. Doğru politikaları belirleyip gerekli adımları atarsak ki bunu yapacağız, yeni sanayi devrimi sanayimize ve ülkemize büyük güç katacaktır." ifadesini kullandı.

Yakın zamanda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da katılımıyla, platformla ilgili protokolün imza törenini yaptıklarını hatırlatan Özlü, platformda kamu kurumları, özel sektör, üniversiteler ve sivil toplum kuruluşlarının yer alacağı çeşitli çalışma grupları oluşturduklarını ve bu grupların, katkı vereceğini düşünen herkese açık olduğunu söyledi.

"Yeni meslekler ortaya çıkacak"

Özlü, yeni sanayi devriminde, birçok işi robotların ve makinelerin yapacağı, insanın öneminin azalacağı gibi yanlış bir algı olduğunu belirterek, "Düşük beceri gerektiren, sık tekrar eden işler robotlar ve makineler tarafından yapılacak. Bu sistemlerin tasarlanması ve yönetilmesi, her zamankinden daha nitelikli bir insan gücünü gerektirecek. Yani insanın önemi azalmak bir yana dursun daha da artacak, yeni meslekler ortaya çıkacak." şeklinde konuştu.

Yeni dünya düzeninde en önemli sermayenin eğitimli ve nitelikli insan kaynağı olacağına işaret eden Özlü, bunun için eğitime ciddi yatırımlar yapmaya devam edeceklerini, bilişim teknolojilerini, inovasyonu ve girişimciliği güçlendirmeye yönelik eğitim programları belirlemenin, platformun en kritik fonksiyonlarından biri olacağını aktardı.

Özlü, önceki üç sanayi devriminin geriden takip edildiğini, bir kere daha geç kalmak gibi bir lüksün olmadığını ifade ederek, "Bugünkü hazırlık toplantımızın da bir yol haritası oluşturmak adına önemli bir başlangıç olacağını düşünüyoruz. 'Akıllı üretim, akılla üretim' sloganıyla, Türkiye'de dijital dönüşüm başlıyor." dedi.

Toplantıya, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran-Symes, MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, YASED Başkanı Ahmet Erdem, TTGV Yönetim Kurulu Başkanı Cengiz Ultav, TİM Yönetim Kurulu Üyesi Ömer Burhanoğlu, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV) İcra Direktörü Güven Sak ile TOBB Sektörler ve Girişimcilik Daire Başkanı Ozan Acar da katıldı.

Türkiye'nin sanayi devrimine yönelik değerlendirmelerde bulunan platform üyeleri, temsil ettikleri STK'ların bu konudaki çalışmaları ve gelecek vizyonları hakkında bilgi verdi. Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.
15723451_547471085463124_2160267384623721105_o.jpg
15723451_547471085463124_2160267384623721105_o.jpg (108.89 KiB) 406 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 30 Ara 2016 11:40

Yeni Sanayi Devrimi Akıllı Üretim Sistemleri Teknoloji Yol Haritası
http://www.tubitak.gov.tr/tr/haber/yeni ... l-haritasi

‘Akıllı Üretim Sistemleri’ Kritik ve Öncü Teknolojileri

“Yeni Sanayi Devrimi Akıllı Üretim Sistemleri Teknoloji Yol Haritası”nın taslağına ulaşmak için lütfen tıklayınız.
ysda22.jpg
ysda22.jpg (84.79 KiB) 405 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 03 Oca 2017 12:05

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 03 Oca 2017 14:41

Rekabetçi Sektörler Programı
"10 ilde kurulması planlanan KOBİ'lere yönelik Ar-Ge vadileri projesi 2023'te tamamlanacak. Endüstri 4.0'a uyumlu teşviklere kadar birçok yatırım için şimdiden düğmeye basıldı."
15823012_1789510614635372_6837852513099781519_n.jpg
15823012_1789510614635372_6837852513099781519_n.jpg (147.18 KiB) 401 kere görüntülendi