TÜBİTAK Çalışmaları -Tübitak Bülten

Arge,inovasyon,teknoloji yatırımlarını paylaşıyoruz..
faruk gorez

TÜBİTAK Çalışmaları -Tübitak Bülten

Mesaj gönderen faruk gorez » 16 Oca 2015 11:35

http://www.tubitak.gov.tr/sites/default ... 57.html#38

http://www.tubitak.gov.tr/…/conte…/ilet ... i/157.html

TÜBİTAK’ın aylık çalışmalarının yer aldığı Bülten’in Ocak 2015 sayısı yayımlandı.
En son faruk gorez tarafından 13 Şub 2015 11:21 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

faruk gorez

Re: TÜBİTAK Bülten

Mesaj gönderen faruk gorez » 20 Oca 2015 16:00

TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi, ilk yerli robotik teleskobun (TUY-40) yazılımını ve testlerini başarıyla tamamladı.

TÜBİTAK

faruk gorez

Re: TÜBİTAK Bülten

Mesaj gönderen faruk gorez » 03 Şub 2015 15:40

http://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/tub ... mi-basladi
2015_formula_ana.jpg
2015_formula_ana.jpg (110.28 KiB) 1277 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: TÜBİTAK Bülten

Mesaj gönderen faruk gorez » 03 Şub 2015 16:18

http://www.tubitak.gov.tr/tr/haber/turk ... -destegi-0

Türkiye'nin ilk insansı robotu SURALP, TÜBİTAK desteğiyle geliştirildi. Dans gösterisi yapan, boş kutuyu çöpe atan 1 milyon dolarlık robot yakında konuşacak.

SURALP adı verilen robot Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Mekatronik Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Kemalettin Erbatur liderliğindeki ekip tarafından geliştirildi. SURALP hakkında bilgi veren proje yürütücüsü Erbatur, Sabancı Üniversitesi Robot Araştırmaları Laboratuvar Platformu'nun kısaltmasından adını alan SURALP'in yaklaşık 5 yıllık bir çalışma sonunda geliştirildiğini ifade etti.

Bu tür robotların insana, insanın bulunduğu ortamda yardımcı olması için tasarlandığını söyleyen Erbatur, 'SURALP' için 1 milyon dolar tutarında kaynağın harcandığını ve 164 santimetre uzunluğundaki robotun, 114 kg ağırlığında olduğu söyledi.

SURALP'in başındaki kameralarla çevreyi algılayabildiğini ve elleri vasıtasıyla da nesneleri tutabildiğini belirten Doç. Dr. Erbatur, 'SURALP'in insanla orantılı olarak tasarlanıp imal edildiğini vurgulayarak, “Robotun bacaklarında ve kollarında 6’şar eklem bulunmakta. Boyun iki ekleme sahip. Üst gövdeye konumlandırılmış bir de bel eklemi bulunuyor. Tek serbestlik dereceli el mekanizması doğrusal bir şekilde açılıp kapanıyor. Kollarında, bacaklarında, boynunda ve gövdesinde olmak üzere toplamda 29 serbestlik derecesine sahip. Ana üretim malzemesi olarak uçak sanayinde kullanılan 7000 serisi alüminyum kullanıldı. Robotun algılama sistemi çeşitli konum, eğim, kuvvet ve moment algılayıcılarını ve kameraları içeriyor. SURALP’ın, kontrol elektroniği sırtına yerleştirildi. Yürüme ve diğer hareket fonksiyonları, bu donanım üzerinde çalışan kontrol ve algılama algoritmaları ile sağlanıyor” dedi.

Çalışmaların deneysel safhasına TÜBİTAK tarafından mali olarak destek aldıklarını belirten Erbatur, “ TÜBTİAK projesiyle, eğimli zemin üzerinde yürüyüş ve çevre ile etkileşim problemleri üzerinde teorik ve deneysel olarak çalışılabilmesine yönelik bir insansı robotun tasarımı, imali ve kontrol yöntemleri geliştirilerek robota uygulanması amaçlandı. Ön tasarımı yapılan bacakların mukavemet analizinde yürüme simülasyonlarından alınan kuvvet ve moment isterleri kullanıldı. Kontrol donanımını taşıyan bir gövde ve iki bacaktan oluşan bir robot (bacak modülü) imal edildi. Bacak modülü ile gerçekleştirilen yürüme deneylerine paralel olarak, kolların, ellerin, bel eklemine sahip yeni bir gövdenin ve kameralar için hareketli bir platform özelliği taşıyan baş ve boyun sisteminin tasarım ve imali ile proje tamamlandı” dedi.

Türkiye’nin insansı robot çalışmalarında en hızlı ilerleyen ülkelerden olduğuna da dikkati çeken Erbatur, SURALP’in değişen yüzeyler üzerinde yürüyebildiğini ve dengesi bozulduğunda da elleri ile duvardan destek alabildiği bilgisini verdi.

Dünyada kabul gördü

Başarılı çalışmalarının bilim dünyası için önemli bir çalışma olduğunu vurgulayan Erbatur, “SURALP’ın tasarım ayrıntılarını, üzerinde geliştirilen yürüme ve çevre ile etkileşim yöntemlerini sunduk ve birçok uluslararası bilimsel yayına imza attık. SURALP dünyada en önde gelen insansı robotlardan biri olarak gösteriliyor. İnsansı robot çalışmalarının kilometre taşlarından biri olarak kabul ediliyor” dedi.

Çekirdek ekibin büyük başarısı

Çalışmalarını küçük bir ekiple tamamladıklarını dile getiren Erbatur, “SURALP’in tasarım ve imali boyunca 10 yüksek lisans ve doktora öğrencisi ile çalıştık. TÜBİTAK projesi sırasında Sabancı Üniversitesi Mekatronik Programı’ndan dört öğretim üyesi de projeye destek verdi. Mekanik sistemin üretiminde Sabancı Üniversitesi teknisyenleri görev aldı. Yurt dışında insansı robotlar üzerinde çalışan kurumlar araştırmacı sayısı açısından çok daha geniş ekiplere sahipler. Bu da bizim ekibin büyük başarısını bir kez daha gözler önüne seriyor” diye sözlerini tamamladı.

faruk gorez

Re: TÜBİTAK Bülten

Mesaj gönderen faruk gorez » 04 Şub 2015 13:25

http://www.tubitak.gov.tr/tr/haber/turk ... gelistirdi

TÜBİTAK öncülüğünde başlatılan projede x-ray cihazlarından daha üstün özellikli bir sistem geliştirildi. Sistem ile bomba, silah ve uyuşturucu taşıyanlar 10 metreden tespit edilecek.

Sivil ve askeri tesislerin girişlerinde insan üzerinde gizlenmiş tehlikeli maddelerin tespit edilmesi amacıyla Milli Savunma Bakanlığı Ar-Ge Teknoloji Dairesi Başkanlığı ile TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü, Uluslararası Yüksek Teknoloji Laboratuvarı ve BİLKENT NANOTAM arasında başlatılan proje ile Terahertz Görüntüleme Sistemi geliştiriliyor. Projenin gerçekleştirilmesi için TÜBİTAK Kamu Kurumları Araştırma ve Geliştirme Projeleri Destekleme Programı (1007) kapsamında Ar-Ge desteği verildiğini açıklayan Bakan Ergün, yeni geliştirilen sistemin askeri ve sivil tesis girişlerinde kullanılan x-ray teknolojisine tamamlayıcı alternatif olacağını söyledi. Türk mühendislerin geliştirdiği sistemde “terahertz” teknolojisinin kullanıldığını ifade eden Bakan Ergün, “Sistem ile 10 metre uzaklıkta 3 santimetre çözünürlükte görüntü alınacak. Elde edilecek görüntüyle üzerinde silah, bıçak ve bomba gibi tehlikeli obje taşıyan insanlar güvenli bir uzaklıktan tespit edilecek. Bunun yanında savunma sanayi, ulusal güvenlik, havacılık ve uzay sanayisinde kullanılan fiber kompozit malzemelerin üretim öncesi kalite ve homojenite kontrolü, biyoloji ve sağlık bilimleri, tahribatsız ölçümlendirme, gıda ve tarımsal ürünlerin kalite kontrolü yapılabilecek. Uyuşturucu ve yasa dışı kimyasal malzemelerin tespiti de 10 metreye kadar yapılabilecek” dedi.

Sistemin diğer teknolojilere göre üstün yönlerinin olduğunu da açıklayan Bakan Ergün, şunları söyledi: “Sağlık için zararsız olması ve güvenli bir mesafeden görüntü alabilmesi nedeniyle hamile bayanlar ve çocuklara yönelik de kullanılabilecek. İlgili frekans bandında alıcı ve sensör sistemlerinin geliştirilmesi ile de ülkemizde bu teknolojinin geliştirildiği ilk proje olacak.”

Havaalanı ve güvenlik tesislerinde kullanılan x-ray cihazlarının çanta, giysi ve eşyaları kontrol etmekte kullanıldığını, insanların ise manyetik algılayıcı çemberlerden geçirildiğini anımsatan Bakan Ergün, gerektiği durumlarda yolcuların ayakkabılarının dahi x-ray cihazına gönderildiğini vurguladı. Bu işlemlerin uzun kuyrukların oluşmasına sebep olduğunu aktaran Ergün, zararsız terahertz ışınımları sayesinde yolcuların güvenlik çemberinden direk geçebilir duruma geleceğini sözlerine ekledi.

Sistem Nasıl Çalışacak?

Proje Yürütücüsü Doç. Dr. Bahattin Türetken, Terahertz Görüntüleme Sisteminin görüntülenecek hedefe herhangi bir sinyal göndermeden çalıştığını söyledi. Hedef üzerindeki gizlenmiş nesnelerin kozmik arka plan ışımasından kaynaklanan yayınımların terahertz frekans bandında çalışan hassas bir alıcı sensör dizisi ve akıllı algoritmalar kullanılarak elde edildiğini belirtti. Sistemin aşırı sis altında görüntüleme yapabilecek kabiliyette olduğunu anlatan Türetken, “Farklı biyolojik, kimyasal ve patlayıcı maddelerin izleri 0,1-3 terahertz frekans bandında elde edilecek ve üzerinde tehlikeli obje taşıyan insanlar güvenli bir uzaklıktan tespit edilecek. 2015 yılında tamamlanarak teslim edilecek proje kapsamında Terahertz Dalga Üreteci ile Spektroskopik Algılama Prototipi ve Terahertz Görüntüleme Prototipi geliştirilecek.” diye konuştu.

Türkiye Terahertz Teknolojilerinde Söz Sahibi Olacak

TÜBİTAK MAM Malzeme Enstitüsü Müdürü Doç. Dr. Bahadır Tunaboylu, milimetre ve terahertz konusunda projeler geliştirdiklerini ve bu projelerle dünyada bakir bir alan olan terahertz teknolojilerinin ülkemize kazandırılacağını söyledi. Terahertz teknolojilerinin insanlığın yaşamına etki edecek 10 teknolojiden biri olduğuna değinen Türetken, ülkemizin bu boşluğu doldurmasının zorunluluğunu dile getirdi. Bu amaçla TÜBİTAK Gebze yerleşkesinde Mikrodalga ve Terahertz Teknolojileri Araştırma Laboratuvarı (MiLTAL) kurduklarını belirtti. MİLTAL bünyesinde elbise arkası görüntüleme teknolojileri, biomedikal uygulamalar, yüksek hızlı kablosuz veri linkleri, milimetre ve terahertz anten çalışmaları, gıda kalitesi ve güvenliği için çalışmaların yanı sıra büyük platformların prototip modellerinin radar kesit alanlarının ölçülebildiği bir test altyapısının da bulunduğuna dikkat çekti.

Terahertz Nedir?

Elektromanyetik spektrumun mikrodalga ile kızıl ötesi bölgenin arasına denk gelen bir aralıkta bulunan yaklaşık kağıt kalınlığı boyutlarında dalga boyuna sahip ışınımlara terahertz ışınımı deniliyor.

faruk gorez

Re: TÜBİTAK Bülten

Mesaj gönderen faruk gorez » 04 Şub 2015 14:17

Işık: "TÜBİTAK'ın geçen yıl TEYDEB'de verdiği destek 500 milyon liraya yaklaştı, 468 milyon lira. Bu sene yetmemesini temenni ederek söylüyorum, 1,5 milyar lira nakit hibe desteğimiz var"

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, TÜBİTAK'ın Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı (TEYDEB) aracılığıyla geçen yıl verdiği desteğin 500 milyon liraya yaklaştığını belirterek, "Bu sene yetmemesini temenni ederek söylüyorum, 1,5 milyar lira nakit hibe desteğimiz var" dedi.
Işık, TÜBİTAK 1513&1601 Teknoloji Transfer Ofislerine Yönelik Destekleme Programı sözleşme imza törenine katıldı.Dünyanın kuruluşundan bugüne bilginin her zaman en önemli güç olduğunu belirten Işık, salt bilginin tek başına yeterli olmadığını, bilginin değere dönüştürülmesinin ülkelerin kalkınmasında başat rol olduğunu söyledi. Işık, bilgiyi hızla değere dönüştüren ve ticarileştiren ülkelerin çağın önde gelen ülkeleri olduğunu ifade etti. Işık, şunları kaydetti:"Maalesef biz, bu yarışa çok geç başladık. Bilginin ticarileşmesi noktasına da hele hele uzun süre hocalar etik açıdan sorunlu alan olarak baktılar. Biz bilimi yapalım, onu sanayici ticarileştirsin. Ama dünyanın son dönemde aldığı mesafe ve Türkiye'nin bu noktada görece geri kalması bu anlayışı tümüyle değiştirdi. Bugün artık bu tartışmalar geride kaldı. Üniversitelerimiz bu noktada kendi aralarında ciddi bir yarışa girdi."Türkiye'nin teknoloji transferine odaklandığını anlatan Işık, 2012'den itibaren TÜBİTAK'ın her bir üniversiteye 10 yıl boyunca yılda 1 milyon liralık destek vermeye başlamasını üniversiteler arasında rekabeti beraberinde getirdiğini söyledi.Işık, 2012 ve 2013 yıllarında 10'ar üniversitenin destek aldığını, bugün atılacak imzalarla da 14 üniversitenin bu desteği almaya hak kazanacağını bildirerek, "Üniversitelerde var olan güçlü alt yapının değere dönüşmesi ve ticarileşmesi, ülkenin bilgi toplumuna, ekonomimizin bilgi ekonomisine evrilmesi noktasında verilen destekler, önümüzdeki süreçte ciddi rol oynayacak" dedi."12 yılda önemli bir başarı hikayesi yazdık"Türkiye'nin son 12 yılda önemli bir başarı hikayesi yazdığını anlatan Işık, ülkeyi ekonomide yeni bir sıçrama dönemine taşınması için kendi yüksek teknoloji ürünlerinin üretilmesi gerektiğini ifade etti.Kamu olarak ciddi destekler verildiğini anlatan Işık, "TÜBİTAK'ın geçen yıl TEYDEB'de verdiği destek 500 milyon liraya yaklaştı, 468 milyon lira. Bu sene yetmemesini temenni ederek söylüyorum, 1,5 milyar lira nakit hibe desteğimiz var. Keşke kullansak da ek bütçe için Maliye Bakanımızdan ricada bulunsak" diye konuştu."Benim bir fikrim var" diyen herkesin fikrini, fikir aşamasından nihai pazarlama ve markalaşma aşamasına kadar her alanı devlet olarak desteklediklerini belirten Işık, şöyle devam etti:"(Benim bir fikrim var) diyen bir tekno girişimciyi 100 bin lira hibeyle başlıyoruz. ilerleme olduğunda TÜBİTAK aracığıyla 550 bin liraya kadar yüzde 75'i hibe, desteklemeye devam ediyoruz. Bunun sonucunda üretim noktasına gelen fikir varsa onu tekno yatırımla 10 milyon liraya kadar destekliyoruz. Üretim yapan insan için uluslararası fuarlara katılma, ihracatını artırma, markalaşmasıyla ilgili ayrıca destekler veriyoruz."Üniversite hocaları ve araştırma görevlilerinin özlük haklarında ciddi iyileşme yapıldığını anımsatan Işık, hocaların bugün aldığından çok daha fazlasını ürettikleri değerle kazanabilmelerini istediklerini söyledi.Yaptıkları hesaplamalarda bir Ar-Ge projesinde herhangi bir öğretim üyesinin, ürettiği değerin ancak yüzde 54'üne kadarını alabildiğini belirten Işık, şunları kaydetti:"Bu biraz motivasyonu bozuyor, bazen de projeyi olduğundan daha büyütme ihtiyacı getiriyor. Yeni bir karar aldık, YÖK, Maliye
1,5 MİLYAR TL NAKİT HİBE DESTEĞİMİZ VAR
Bakanlığı ile ilgili kurumlarla görüştük. Bir Ar-Ge projesinde üretilen değerden hiçbir şekilde gelir vergisi alınmayacak, gelir vergisi kesintisini kaldıracağız, kanuni düzenleme yapacağız. Ar-Ge fonuna yüzde 5'lik kesinti olacak, döner sermayeye sadece yüzde 10'luk kesinti olacak. Üretilen 100 liralık değerin 85 lirası öğretim üyesinin cebinde kalacak. Amacımız hocalarımızı Ar-Ge'ye daha da fazla yönlendirmek."Yapılacak tüm önerilere açık olunduğunu ifade eden Işık, "Yeter ki ülkemizi bilgi toplumuna dönüştürelim, yeter ki ekonomimizi bilgi ekonomisine dönüştürelim" dedi.Teknoloji Geliştirme Bölgeleri ve Ar-Ge merkezlerinde üretilen bilgiyi ihraç etme konumuna gelindiğini bildiren Işık, bunların yeterli olmadığını kaydetti.Türkiye'nin çok daha fazla patent ve bilgi üreten, çok daha fazla bilgiyi ihraç eden ülke konumunda olması gerektiğini dile getiren Işık, "Bütün bu destekler, emek ve mücadele, Türkiye'nin bilgi ekonomisine ve bilgi toplumuna ulaşması yönünde. Bugün burada atılacak imzaların bu hedefe ulaşmada önemli bir katkı sağlayacağına inancımı tekrar ifade ediyorum" diye konuştu.


http://www.sanayi.gov.tr/


faruk gorez

Re: TÜBİTAK Bülten

Mesaj gönderen faruk gorez » 13 Şub 2015 11:21

http://www.tubitak.gov.tr/sites/default ... index.html

TÜBİTAK’ın birim ve enstitülerine ait haberlerin, bilim ve teknoloji alanında gerçekleştirilen projelerin yeraldığı TÜBİTAK Bülten'in Şubat sayısı yayımlandı.
http://www.tubitak.gov.tr/…/cont…/ileti ... index.html

faruk gorez

Re: TÜBİTAK Proje ve Çalışmaları -Tübitak Bülten

Mesaj gönderen faruk gorez » 13 Şub 2015 18:26

ARDEB 1003 Programı Kapsamında 15 Yeni Çağrı Açıldı

-A+A
Yazıcı-dostu sürüm
TÜBİTAK, ülkemizin öncelikli alanlarında sonuç odaklı, izlenebilir hedefleri olan, ilgili bilim/teknoloji alanlarının dinamiklerini gözeten ve ülkemizde yapılan Ar-Ge projelerini “1003-Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destek Programı” ile desteklemekte ve bu projeler arasında eşgüdüm sağlamaktadır. Bu bağlamda, 13/02/2015 tarihi itibariyle 1003 programı kapsamında 4 ana alanda 15 adet proje çağrısı açılmıştır.1003 programı kapsamında yapılacak proje başvuruları için iki aşamalı başvuru sistemi uygulanacaktır. İlk aşama başvuruları için son başvuru tarihi 03/04/2015 olarak belirlenmiştir. “1003-Öncelikli Alanlar Ar-Ge Projeleri Destek Programı” ile ilgili ayrıntılı bilgi için tıklayınız.

Açılan çağrılar ile ilgili bilgiler aşağıda yer almaktadır:

BT0503 - Yüksek Frekanslı Uygulamalar için SiGe, GaN Teknolojilerinin Geliştirilmesi
Silicon-Germanium (SiGe) HBT (heterojunction bipolar transistor) devreleri; özellikle düşük gürültü seviyeleri, çok yüksek çalışma frekansları ve orta-güç seviyeleri sağlayabilmeleri ile son yıllarda daha fazla önem kazanmıştır. SiGe-HBT transistör teknolojisinin, CMOS üretim teknolojilerine tam entegre edilmiş olmaları ile doğan SiGe-BiCMOS devre teknolojisi, ayrıca, çok düşük maliyet, verimlilik ve yoğunluk özellikleri ile birlikte, günümüz kablosuz iletişim uygulamalarına yönelik elektronik sistemler için vazgeçilmez hale gelmiş ve bu yönde başarılı ürünler geliştirilmiştir. Bu teknoloji ile, 170 GHz’e kadar frekans bandını kapsayan yeni geliştirilen elektronik sistem ürünleri endüstriyel, medikal, güvenlik, savunma, biyoteknoloji, uzay, radyo astronomi gibi alanlarda kullanılabilmektedir. Yakın zamanda, 500 GHz frekansına kadar çıkabilen aynı teknoloji temelli-devrelerin ve bunların kullanıldığı elektronik sistemlerin farklı ve stratejik uygulamalarda da yerini alabileceği öngörülmektedir.

Benzer şekilde, özellikle çok yüksek güç ve frekans gerektiren kritik/stratejik kablosuz bilgi aktarımı/algılanması uygulamalarında, yakın zamana kadar GaAs, CMOS teknolojisinin çok önemli alternatifi olduğu halde, hızla gelişen talepler ve karşılığındaki güç ve frekans beklentileri daha geniş bant devre teknolojisi olan GaN temelli devreleri, GaAs teknolojisine göre çok önemli/değerli alternatif olmasına yol açmıştır. GaN HEMT (high electron mobility transistör) devrelerinin kullanıldığı güç kuvvetlendiricileri (PA), GaAs eşleniklerinin yerine baz istasyonu gibi yaygın uygulamalarda, X-Band RADAR gibi kritik/savunma uygulamalarında kullanımları hızla artmaktadır.

Bu çağrının genel amacı, kullanıldıkları uygulamalar sebebi ile, kritik teknoloji olarak sınıflandırılan SiGe-BiCMOS ve GaN devre ve uygulandıkları elektronik sistemler alanlarında ülkemizde gerek teknoloji ve gerekse tasarım yetkinliğinin geliştirilmesidir. Bu kapsamda da, çağrının genel hedefi SiGe ve/veya GaN teknolojileri temelinde algılayıcılar, devreler ve elektronik sistemlerin geliştirilmesi amacıyla projelerin desteklenmesidir. Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

BT0602 - Biyometrik Kimliklendirme Sistemleri
Biyometrik yöntemler, kimlik belirleme/doğrulama için kullanılan yöntemler arasında en güvenilir olanlar arasında olduğu gibi, kullanım kolaylığı da sağlarlar. Kimlik belirlemek veya doğrulamak için kullanılan biyometrik kimlik belirleme/doğrulama senaryolarında:
– Kimlik belirleme, bulutta konuşlanmış sunucularla bilgisayar ağları üzerinden konuşan akıllı biyometrik okuyucularla yapılabilir,
– Akıllı kart ile kimlik belirlemede, kullanıcılara hizmet sağlayıcı tarafından kullanıcının biyometrik verilerini şifrelenmiş bir şekilde saklayan kullanıcıya özel bir akıllı kart verilir. Çevrimdışı uygulamalarda, akıllı kart üzerinde kişiye özel bilgiler şifrelenmiş bir şekilde saklanabilir. Sağlık gibi aciliyeti olan hizmetlerde ağ bağlantısının olup olmamasından bağımsız olarak, kişinin medikal geçmişine ulaşılıp hızlı bir şekilde müdahale yapılabilir.

Akıllı biyometrik okuyucu ve kart uygulamaları, sağlıkta, askeri, kamu güvenliği, sınır kapıları, insani yardım çalışmaları ve doğal afetler gibi birçok alanda uygulama ortamı bulmaktadır. Bu uygulamaların hassasiyeti ve bilgi erişim/işleme güvenliğinin önemi aşikârdır. Bu sistemlerin akıllı okuyucu ve özellikle akıllı kart sayılarının çokluğu bunları ciddi bir maliyet kalemi haline getirmektedir. Ayrıca biyometrik verilerin depolandığı veri tabanları, veri tabanlarının yapısı, bu veri tabanlarına çevrim içi ve/veya çevrim dışı ulaşıma ilişkin hususlar da adreslenmesi gereken konular arasında yer almaktadır.

Bu nedenlerden dolayı, ilgili sistemin hem bütününde hem de bileşen seviyesinde ulusal bilgi ve beceri birikiminin güçlendirilmesi ve yeterli hale gelmesi gerekmektedir. Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

EN0201 - Hidrojen Üretim, Dağıtım, Depolama, Yakıt Olarak Kullanım Teknolojileri
EN0202 - Yakıt Pili Geliştirme Teknolojileri
Çağrı programındaki proje önerilerinin hem katma değeri yüksek, yaratıcı ve yenilikçi olması hem de enerji alanında uygulama projelerine temel teşkil edecek veya uygulama projelerine girdi sağlayacak, ülkemizin mevcut enerji talebinin karşılanmasında dışa bağımlılığı azaltacak ve uluslararası düzeyde ülkemizin rekabet gücünü artıracak teknolojik ürün ve bilgi üretmeye yönelik olması hedeflenmektedir. Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız (EN0201, EN0202).

EN0401- Sanayide Enerjinin Etkin Kullanılmasına ve Atık Isının Değerlendirilmesine Yönelik Ar-Ge Çalışmaları
EN0402- Endüstriyel ve Evsel Uygulamalar için IE3 Standartlarında Belirlenen Alçak Gerilim (1 kV Altı) Elektrik Motorlarının Geliştirilmesi
Çağrı programındaki proje önerilerinin hem katma değeri yüksek, yaratıcı ve yenilikçi olması hem de enerji verimliliği alanında uygulama projelerine temel teşkil edecek veya uygulama projelerine girdi sağlayacak, ülkemizin mevcut enerji talebinin karşılanmasında dışa bağımlılığı azaltacak ve uluslararası düzeyde ülkemizin rekabet gücünü artıracak teknolojik ürün ve bilgi üretmeye yönelik olması hedeflenmektedir. Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız (EN0401, EN0402).

GD0401 - Hayvancılıkta Verim Miktarı ve Ürün Kalitesinin Artırılması
GD0402 - Hastalıklara Ait Direnç/Dayanıklılık Genlerinin Tespiti ve/veya Dirençli Genotiplerin Elde Edilmesi
GD0403 - Yüksek Verimli, Hastalık ve Parazitlere Dirençli, Bölgesel Bal Arısı (Apis Mellifera L.) Genotiplerinin Geliştirilmesi
Ülkemizin 2023 yılı ulusal hedeflerine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan Ulusal Bilim, Teknoloji ve Yenilik Stratejisi (UBTYS) 2011-2016 kapsamında Gıda alanı “ivme kazanmamız gereken ihtiyaç odaklı konular” arasında belirlenmiştir. Bu çerçevede ulusal ve uluslararası eğilim, ihtiyaçlar ve ülkemizin rekabet edebilirliği dikkate alınarak “Genetik ve Teknolojik Yöntemlerle Hayvansal Üretimin Artırılması” konusunda yukarıda belirtilen 3 alt başlıkta çağrıya çıkılmasına karar verilmiştir. Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız (GD0401,GD0402, GD0403).

GD0501 - Sürdürülebilir Su Ürünleri Yetiştiriciliği
Ülkemizin 2023 yılı ulusal hedeflerine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan Ulusal Bilim, Teknoloji ve Yenilik Stratejisi (UBTYS) 2011-2016 kapsamında Gıda alanı “ivme kazanmamız gereken ihtiyaç odaklı konular” arasında belirlenmiştir. Bu çerçevede ulusal ve uluslararası eğilim, ihtiyaçlar ve ülkemizin rekabet edebilirliği dikkate alınarak “Sürdürülebilir Su Ürünleri Yetiştiriciliği” konusunda çağrıya çıkılmasına karar verilmiştir. Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

SB0104 - Biyoteknolojik/Biyolojik/Sentetik Yeni Aday İlaç Moleküllerin Geliştirilmesi, Patentlenmesi ve Preklinik Çalışmaları
Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu’nun 25. toplantısında alınan kararla, ülkemizin 2023 yılı ulusal hedeflerine katkı sağlamak amacıyla hazırlanan Ulusal Bilim, Teknoloji ve Yenilik Stratejisi (UBTYS) 2011-2016 kapsamında sağlık alanı ivme kazanmamız gereken öncelikli alanlardan biri olarak belirlenmiştir. Bu çağrının amacı, yeni ilaçların geliştirilmesi için gerekli olan ulusal bilimsel ve teknolojik potansiyelin harekete geçirilmesidir. Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

SB0205 - Yumuşak Doku İçin Kişiye Özel Cerrahi Planlama ve Simülatör Sistemleri
Hastalık tanı ve tedavisi için izlenen tıbbi parametreler, kişiler arasında farklılıklar gösterebilmektedir. Bu nedenle günümüzde, klinik ve cerrahi uygulamalarda kişiye özel tıbbi yaklaşımlar önem kazanmıştır. Bu çağrıda, yumuşak doku için kişiye özel cerrahi planlamalar yapılmasına olanak verecek ve/veya var olan yöntemlere büyük kolaylıklar sağlayan benzetim (simülasyon) yaklaşımları içerecek projelere destek verilecektir. Bu çağrıya sunulacak proje önerilerinin katma değeri yüksek, yaratıcı, yenilikçi ve uygulanabilir olması beklenmektedir. Proje çıktısı ürünün dünya ölçeğinde benzer ürünlerle rekabet edebilecek seviyede olması öncelikle amaçlanmaktadır. Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

SB0206 - Cerrahi Ekipman ve Robotik Sistemler
Klinik tıpta kullanımı hızla yaygınlaşan cerrahi cihaz ve robotik teknolojileri alanında, ülkemizde Ar-Ge ve üretim faaliyetleri gösteren kurum/kuruluşların bilgi birikimlerinin arttırılması önem arz etmektedir. Özellikle tanı ve tedavi sırasında, uzman hekimin verimliliğini arttırmaya, insan hatasını en düşük seviyeye getirmeye ve hekim için tehlikeli/ulaşılamaz durumlarda cerrahi işlemleri yürütmeye yönelik cerrahi cihaz ve robotik sistemler geliştirilmektedir. Bu çağrıda, cerrahi cihaz ve robotik sistemlerin (parenteral tedavi robotları, cerrahi robotları vb.), cerrahiye yönelik donanım içeren eğitim ve beceri simülatörlerinin geliştirilmesi ve klinik testlerinin yapılmasına yönelik araştırma projelerine destek verilecektir. Bu çağrıya sunulacak proje önerilerinin katma değeri yüksek, yaratıcı, yenilikçi ve uygulanabilir olması beklenmektedir. Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

SB0207 - Biyomedikal Görüntüleme Teknolojilerinin İyileştirilmesi
Biyomedikal görüntüleme sistemleri, tanı ve tedavi sırasında hekimin vazgeçilmez yardımcısıdır. Bu çağrıda, yenilikçi ve mevcut biyomedikal görüntüleme sistemlerinin geliştirilmesi, iyileştirilmesi, bütünleştirilmesi, klinik testlerinin yapılması ve gerekli araştırmaların tamamlanması ile ilgili projelere destek verilecektir. Bu çağrıya sunulacak proje önerilerinin katma değeri yüksek, yaratıcı, yenilikçi ve uygulanabilir olması beklenmektedir. Proje çıktısı ürünün dünya ölçeğinde benzer ürünlerle rekabet edebilecek seviyede olması öncelikle amaçlanmaktadır. Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.

BR0101 - Yeni Bor Ürünlerinin ve Üretim Teknolojilerinin Geliştirilmesi, Bor Kullanım Alanlarının Yaygınlaştırılması
Bilim Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) tarafından kabul edilen Ulusal Bilim, Teknoloji ve Yenilik Stratejisinde yer alan öncelikli bilim/teknoloji alanlarımız ve ilgili kalkınma planlarına uygun olarak, ülkemizde bora dayalı sanayinin gelişmesi, yaygınlaşması ve böylece ülke ekonomisine daha fazla katma değer sağlayabilecek bor pazarının oluşması için yeni bor ürünlerinin geliştirilmesi, daha ekonomik üretim teknolojilerinin geliştirilmesi ve yeni ve/veya yaygın kullanım alanlarının araştırılmasına yönelik öngörülebilir ve belirgin ticarileşme potansiyeli olan araştırma projelerini desteklemek üzere TÜBİTAK-BOREN işbirliğiyle 2012 yılında oluşturulan “Bor Teknolojileri Çağrı Programı"na bu yıl da devam edilmesine karar verilmiştir. Bu program kapsamında yukarıda belirtilen çağrıya tekrar çıkılmasına karar verilmiştir. Çağrı metni ve çağrıya özel hususlar için tıklayınız.
http://www.tubitak.gov.tr/tr/duyuru/ard ... gri-acildi


Cevapla