3D Printing - Üç Boyutlu Baskı Teknolojileri

Arge,inovasyon,teknoloji yatırımlarını paylaşıyoruz..
faruk gorez

3D Printing - Üç Boyutlu Baskı Teknolojileri

Mesaj gönderen faruk gorez » 07 Mar 2015 12:57

Üç boyutlu yazıcıda ilk kez jet motoru yapıldı.

Avustralyalı bilim insanları, dünyada ilk kez üç boyutlu baskı teknolojisini kullanarak jet motoru üretmeyi başardı.


MELBOURNE

Avustralyalı bilim insanları, dünyada ilk kez üç boyutlu baskı teknolojisini kullanarak jet motoru üretmeyi başardı.

Üç boyutlu yazıcı (3D printer) teknolojisiyle yapılan ilk jet motoru, Monash Üniversitesi, Emaero Mühendislik, Federal Bilimsel ve Endüstriyel Araştırma Organizasyonu (CSİRO) ve Deakin Üniversitesi'nin ortaklaşa çalışması sonucunda ortaya çıktı. Motor, ilk kez Avustralya’nın Geelong kentinde düzenlenen Avustralya Uluslararası Havacılık Fuarı Avalon Airshow 2015’te sergilendi. Fuarı gezenlerin yoğun ilgisi ile karşılaşan jet motoru, havacılık sektörünün dev kuruluşları Boeing ve Airbus’ın da dikkatini çekti.

Emsallerine göre daha kısa sürede üretilen ve daha az yakıt kullanan jet motoru, ayrıca benzerlerine göre daha hafif.

Dünyanın ilk üç boyutlu baskı teknolojisiyle üretilmiş jet motorunu yapan ekibin başındaki hafif metaller alanında uzman Profesör Xinhua Wu, AA muhabirine buluşları hakkında bilgi verdi.

Profesör Wu, Avustralyalı bilim insanlarının elde ettiği başarının havacılık sektörü açısından çok önemli olduğuna dikkat çekerek, "Endüstri için iki yönden önemli. Birincisi üç boyutlu baskının kapasitesini ve sınırını anlamak. İkincisi de başarılı olursa eğer uçak motoru gelişimini bariz bir şekilde kısaltabilir, özellikle de küçük motorlar için" dedi.

Havacılıkta kullanılan parçaları geliştirme alanında uzman olan Profesör Wu, elde edilen buluşun motor üretimindeki zamanı 10 daha kısalttığını söyledi. Wu, "Geleneksel olarak bir motoru tasarlamak, son halini geliştirmek ve onu test etmek 10 ve 15 sene sürerdi. Bunu 3D baskı kullanarak birkaç sene içerisinde yapabiliriz. Yani süreç belki 10 kat daha hızlı olacak. Kapasitesi konusunda da biz aynı klasik üretilenlerin kapasitesini başarmaya çalışıyoruz" diye konuştu.

Yeni buluş heyecan uyandırdı

Profesör Xinhua Wu, jet motoruna ilk kez görücüye çıktığı havacılık fuarında ziyaretçiler ve havacılık sektöründeki kuruluşların yoğun ilgi gösterdiğini ifade etti. Wu, şunları söyledi:

"Bence insanlar sonuç için ve üretim açısından üç boyutlu baskının kapasitesini görmek için heyecanlılar. Bu proje de tam olarak bunu göstermeye çalışıyor ama aslında bundan daha fazlası var. Önemli olan her bileşenin malzemelerini nasıl elde edeceğimiz ve müşteri ihtiyacını veya sistem ihtiyacını nasıl karşılayabileceğimiz. Gerçekten bu projede yaptığımız bu. Bileşenlerdeki işlenen bütün malzemelerin havacılık ihtiyaçlarını karşılayacağından emin olmaya çalışıyoruz."

Yeni buluşun Avustralya’da pahalı iş gücü ve maliyetler nedeniyle zor zamanlar geçiren üretim sektörü açısından da önemli olduğuna dikkat çeken Wu, "Bu proje Avustralya için çok önemli. Bildiğiniz gibi Avustralya’nın imalatı azalıyor ve stratejide yüksek seviyede imalata yönelme var, özellikle havacılık veya medikal ürünler için. Üç boyutlu baskı üretimi tam da Avustralya’nın yapmak istediği şey" şeklinde konuştu.

Profesör Wu, yapılan buluşun çok önemli bir gelişme olduğunu ancak üretime geçmek için zaman, araştırma ve yatırıma ihtiyaç olduğuna dikkat çekti. Wu, şunları kaydetti:

"Bence bu sürecin kolay olmadığının anlaşılması önemli. Dövme ve döküm kadar zor. Bizim kullanılan tüm malzemelerin sorunlarını detaylı olarak anlamak için çaba göstermemiz gerek. O da zaman ve uğraş demek, Ayrıca yatırım gerektiriyor. Yani bizim ihtiyaçları karşılamak için bileşenlerdeki mekanik özelliklere mühendislik yapmak, detaylı anlamak için çaba göstermemiz lazım. Sadece 'Makineyi al, düğmeye bas, her şey düzgün oluyor diyemeyiz'. Çok detay var içerisinde."

Avustralyalı bilim insanları tarafından üretilen dünyanın ile üç boyutlu baskı teknolojisi ile üretilmiş jet motorunun seri üretimine başlanırsa sektör için yakıt tasarrufu, yüksek randıman, daha hafif malzeme ve kısa sürede motor üretimi anlamına gelecek.
AA
55464990-c40e-11e4-b3a1-41f7f46dbfe9-jpg20150307112046.jpg
55464990-c40e-11e4-b3a1-41f7f46dbfe9-jpg20150307112046.jpg (75.81 KiB) 1491 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: 3D Printer (3 Boyutlu Yazıcı) ve Yeni Nesil Teknolojiler

Mesaj gönderen faruk gorez » 17 Eki 2015 09:36

3D yazıcılar imalat sektörünü kökten değiştiriyor
Yazıcı teknolojisinde gelinen son nokta ‘3D printing’ veya üç boyutlu baskı teknolojileri, perakendeden otomotive, sağlıktan enerjiye birçok sektörde köklü değişikliklere yol açacak.
3D yazıcılar imalat sektörünü kökten değiştiriyorDış Haberler - 3D (üç boyutlu) baskı teknolojileri özellikle son yıllarda küresel ekonominin çarklarını değiştirmeye başladı. ‘Yeni sanayi devrimi’ olarak da kabul edilen bu teknoloji, geleneksel üretim süreçlerinde mümkün olmayan süreçleri mümkün hale getirerek birçok imalat sektörünü kökten değiştiriyor. Uzmanlar hızla gelişen bu teknolojinin üretim sektörünü önemli ölçüde değiştireceğini söylüyor. Yaratıcı kişiler üç boyutlu ürün tasarımlarını internet ortamında paylaşmaya başladı bile. Dünyaca ünlü yönetim danışmanlık şirketi A.T. Kearney üç boyutlu baskı teknolojileriyle ilgili yayınladığı raporunda “Soru şirketlerin ihtiyacı olup olmadığı değil, ne zaman ihtiyaç duyacaklarıdır” ifadelerini kullanıyor ve şirketleri bu yeni üretim çağında yerlerini almaya çağırıyor. 2014 yılında 4.5 milyar dolar olan 3D baskı teknolojileri pazarının büyüklüğünün 2020 yılı itibariyle yüzde 25’in üzerinde bir artış yaşayarak 17.2 milyar dolara ulaşması bekleniyor.

Veriden ürün - üründen veri oluşturulabilmesi bir devrim

Yönetim danışmanlığı şirketi A.T. Kearney üreticilere üç boyutlu yazıcılarla girilen yeni imalat çağında yerlerini almaları çağrısı yapıyor. “3D Printing: Bir İmalat Devrimi” adlı raporunda üç boyutlu baskı teknolojilerinin birçok sektörü kökten değiştireceğine vurgu yapan A.T. Kearney uzmanları, dijital verilerin ürüne, ürünlerinse veriye dönüştürülebilmesinin bir devrim niteliğinde olduğunu belirterek, dijital fabrikasyon teknolojisinin bireylere istedikleri anda, istedikleri yerde, istedikleri ürünü tasarlayıp üretme imkanı sağladığını aktarıyor. Eklemeli imalat olarak da anılan üç boyutlu baskı teknolojisinde üç boyutlu yazıcılar, birçok farklı hammadde katmanlarını üst üste koyarak veya birbirine ekleyerek dijital tasarımları fiziksel ürünlere dönüştürmeyi sağlıyor. Öte yandan gelişmiş tarayıcı teknolojileriyle birlikte 3D baskı teknolojileri fiziksel ürünlerin dijital tasarıma dönüştürülebilmesini sağlıyor.

Aslan payı havacılık ve imalat sanayinde

3D baskı teknolojilerinin birçok sektörde kullanımının da artıyor olacağını belirten Wohlers Report verilerine göre, havacılık (savunma sanayi de dahil) sektörü mevcut 4.2 milyar dolarlık pazarın yüzde 18’ini oluşturuyor. Sanayinin de bu pastanın yüzde 18’lik dilimini oluşturduğunu belirten rapora göre, sağlık yüzde 15-17’lik bir payla üçüncü sırada. Otomotiv sektörü ise yüzde 12’lik bir payla dördüncü sırada geliyor. Mücevherat/takı imalatının da yüzde 12’lik paya sahip olduğu pazarda enerji ve diğer sektörlerin payının şimdilik yüzde 5’in altında olduğu belirtiliyor. Gelecek beş yılda 3D baskı teknolojilerinin bu sektörlerdeki büyümesinin yüzde 15 ila 35 arasında gerçekleşeceğini öngören rapora göre en büyük büyümeyi yüzde 30-35’le enerji sektörü kaydederken, mücevher ve takı sektöründeki 3D baskı pazar hacminde de yüzde 25-30’luk bir büyüme gerçekleşmesi bekleniyor. Havacılık, sanayi, sağlık hizmetleri ve otomotiv sektörlerinin 3D baskı teknolojileri kullanım hacminin ise yüzde 15 ila 25 büyümesi bekleniyor.

Bireyler kendi ürünlerini üretebiliyor olacak

Üç boyutlu baskı teknolojisi sayesinde yakın bir zamanda neredeyse istediğimiz her şeyi evlerimizde ya da ofislerimizde üretebilir hale geleceğiz. Diyelim ki diş fırçanızı kaybettiniz, sorun değil, evinizdeki yazıcıdan hemen bir tane üretebilirsiniz. Ya da yeni bir elbiseye mi ihtiyacınız var? Bunun için sadece bilgisayarınıza yazıcıdan almak istediğiniz ürünün dijital tasarımını yüklemeniz yeterli. Üç boyutlu baskı için önce baskısı alınacak nesnenin bilgilerini içeren bir bilgisayar dosyası oluşturuluyor. Bu ayrıntılı plan basılacak ürünün boyutu, şekli, rengi gibi bilgileri içeriyor. Yüzlerce ya da binlerce ince katmanlar halinde bulunan çizim verileri üç boyutlu yazıcıya gönderiliyor ve ürün fiziksel olarak kısa sürede oluşturuluyor.

Perakendenin tüm kurallarını bozacak

Ürünlerin nasıl tasarlandığı ve üretildiğinin yanı sıra üç boyutlu baskı teknolojileri bildiğimiz değer zincirlerini bozarak, yeni değer zincirleri yaratacağı vurgulanan raporda şu anda teknolojisi mümkün olan fakat perakende de kullanıma geçmemiş senaryolar da veriliyor. Bir tüketicinin alışveriş yapış şeklinin, ürün yaratım sürecine katılışının ve satın alma sürecinin nasıl değişebileceğine bir örnek verilen raporda senaryo şöyle: Mağazada bir çift ayakkabı beğendiniz. Tarayıcı gözlükleriniz ürünü ve markayı tarayarak tanır. Mağazada sizin ayak numaranızı arar. Sizin numaranız mağazada yoktur ama tarayıcı sayesinde online’da artık aynı ayakkabı oluşturulmuştur. Telefonunuzdaki uygulamadan rengini ve desenini bile değiştirebilirsiniz. Ayakkabılar size en yakın 3D baskı merkezinde bir saatte basılır. Öğle yemeğinizi yer dönüşte de yeni ayakkabılarınızı baskı merkezinden teslim alırsınız.

Büyük tesis yatırımlarına gerek kalmayacak

Uzmanlar geleneksel imalatın büyük ölçülü üretimlerde maliyet avantaşı olsa da, 3D baskı teknolojilerinin rolünün başarı için hayati olan tüm bu beş boyutta çok daha artacağını belirtiyor. A.T. Kearney analistlerine göre örneğin prototipleme (teslim süresi ve hızı), kişiselleştirilmiş tıbbi implantlar başka bir deyişle protezler (kitlesel kişiselleştirme) ve normalde çok ağır sermaye yatırımlarına ihtiyaç duyan tesis süreçlerinde (yeni kapasite ve atık azaltımı) 3D yazıcılar çığır açıyor olacak.

Bazı sektörler şimdiden 3d'ye geçiş yaptı

Otomotiv

Motor üretimi için özelleştirilmiş parçalar 3D baskı teknolojisiyle yapılmaya başlandı. Konsept araç şaseleri gibi yaratıcı tasarımlar da yapılmakta. Çok yakında hafif yapılı araçların ve araç şaselerinin de 3D baskı teknolojisiyle üretilmesi bekleniyor.

Sağlık

Kalça ve omurga için ortodontik protezler bu çığır açan teknoloji sayesinde tam kişiye uygun bir şekilde protez üretilebilirken, insan vücudunda yapılacak cerrahi müdaheleler için eğitim amaçlı ameliyat modelleri de bu teknolojiyle mümkün. Yakında damar rahatsızlıklarında takılan stentlerin ve kişiselleştirilmiş yapay organların da 3D print teknolojisiyle üretilmesi öngörülüyor

Havacılık

Üretim onaylı yakıt memeleri şimdiden 3D baskı teknolojisiyle üretilebiliyor. Prototip jet motoru parçaları da 3D baskı sayesinde imal ediliyor. Isı sensörleri gibi yüksek performanslı parçaların da çok yakında 3D baskı teknolojileriyle üretileceği belirtiliyor.

Tüketici ürünleri

Şimdiden kişiye özel takı ve mücevher tasarımları, yüksek performans spor malzemeleri 3D teknolojisi ile üretilebiliyor. Yakında tekstil sektöründe de kullanılmaya başlanması beklenen 3D baskı teknolojileri moda aksesuar ürünlerinin üretimini de değiştiriyor olacak.

Geleneksel üretimde olmayan 5 faydası

A.T. Kearney raporuna göre üç boyutlu yazıcı teknolojileri beş ayrı alanda geleneksel imalatın sunamadığı fayda sağlayacak. Bunlardan ilki ‘Kitlesel bireyselleştirme’ yani tüketicilere kendi tasarımlarını yapabilme imkanı sağlıyor olmak. İkincisi, ‘Yeni kapasite’, yani karmaşık ürünler çok çok büyük sermaye yatırımlarına ihtiyaç duyulmadan toplu üretim yapılabiliyor olması. Geleneksel üretimden farklılaştığı üçüncü alan ise ‘Teslim süresi ve hızı’; tasarım, sürec ve üretim döngülerinin çok daha kısa bir sürede gerçekleşiyor olması. Bu sayede dördüncü fayda ‘Tedarik zincirinde sadeleşme’ oraya çıkacak ve sipariş zamanına çok yakın bir üretim süreci şirketlerin envanter yükünü de azaltıyor olacak. Öte yandan raporda beşinci fayda olarak ise kullanılmayan toz hammaddenin ardarda kullanılıyor olması sayesinde çok daha az hammadde firesi verildiği, ‘atık azaltımı’ faydası düşürüldüğü belirtiliyor.
DÜNYA

faruk gorez

Re: 3D printing- Üç boyutlu baskı teknolojileri

Mesaj gönderen faruk gorez » 17 Eki 2015 09:39

3D printing- Üç boyutlu baskı teknolojileri

Geleneksel üretimde olmayan 5 faydası

A.T. Kearney raporuna göre üç boyutlu yazıcı teknolojileri beş ayrı alanda geleneksel imalatın sunamadığı fayda sağlayacak. Bunlardan ilki ‘Kitlesel bireyselleştirme’ yani tüketicilere kendi tasarımlarını yapabilme imkanı sağlıyor olmak. İkincisi, ‘Yeni kapasite’, yani karmaşık ürünler çok çok büyük sermaye yatırımlarına ihtiyaç duyulmadan toplu üretim yapılabiliyor olması. Geleneksel üretimden farklılaştığı üçüncü alan ise ‘Teslim süresi ve hızı’; tasarım, sürec ve üretim döngülerinin çok daha kısa bir sürede gerçekleşiyor olması. Bu sayede dördüncü fayda ‘Tedarik zincirinde sadeleşme’ oraya çıkacak ve sipariş zamanına çok yakın bir üretim süreci şirketlerin envanter yükünü de azaltıyor olacak. Öte yandan raporda beşinci fayda olarak ise kullanılmayan toz hammaddenin ardarda kullanılıyor olması sayesinde çok daha az hammadde firesi verildiği, ‘atık azaltımı’ faydası düşürüldüğü belirtiliyor.

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1702
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: 3D printing- Üç boyutlu baskı teknolojileri

Mesaj gönderen erdemka38 » 17 Eki 2015 10:53

Önümüzdeki 10 yılın mevzusu olacak bu 3D yazıcı işi..Bir diğer konuda bataryaların şarj ömrü..

Kullanıcı avatarı
Uygar
Site Designer
Mesajlar: 930
Kayıt: 20 Ara 2014 21:42

Re: 3D printing- Üç boyutlu baskı teknolojileri

Mesaj gönderen Uygar » 18 Eki 2015 10:57

Gelecekte kırtasiyeler gibi 3D baskı ve Lazer sintirleme merkezleri olacak. Herkes istediği yedek parçayı bu makinelerden internetten indirerek temin edebilecek. Parça aramaya son.

faruk gorez

Re: 3D printing- Üç boyutlu baskı teknolojileri

Mesaj gönderen faruk gorez » 09 Kas 2015 16:56

Audi 3D Yazıcı Kullanarak 1936 Model Grand Prix Yarış Arabası Üretti.

D yazıcı teknolojisini firmalar birer birer kendi ürünlerinde kullanmaya başladılar. Ünlü otomobil firması Audi de 3D yazıcı kullanarak ilk arabasını üretti ve test sürüşlerine başladı. 1936 model Grand Prix yarış arabasının gerçeğinden hiçbir farkı yok.


Çevremizde 3D yazıcı ile üretilen ürünler birer birer karşımıza çıkıyor. 3D yazıcı ile yapılan oyuncaklar, kişisel eşyalar, sağlık ürünleri derken Audi hepsini geride bırakıp 3D yazıcıdan araba üretti. Audi, 3D yazıcıların avantajını otomotiv sektöründe kullanmak istemekte. Bu amaç ile şirket tarafından yapılan ürün ise 3D yazıcılarla yapılmış 1936 model Grand Prix yarış arabasının replikası.

Karbon fiber bir yapıya sahip olan araç, bu sayede ağırlık olarak da standartlara göre oldukça hafif. Hatta şirketin yaptığı açıklamaya göre çelik ya da alüminyum araçlara göre büyük bir avantaja sahip otomobilin ağırlığı, kendi sınıfı araçlara oranla %90 daha hafif. 700 beygir gücünde bir motora sahip olan bu araç , hem petrol hem de gaz ile çalışabiliyor.
Audi şimdilik bu araçlardan sınırlı sayıda üreterek sunmak ve kullanıcıların memnuniyet seviyelerini ölçmek istiyor. Daha sonraki süreçte ise seri üretime geçmek istiyor. Ancak asıl büyük proje, 3D araçların küçük otomobil üreticilerine sunulması. Bu da şu anlama geliyor; yeterli donanıma sahip küçük işletmeler (otomotiv sektörüyle alakalı olan), belli bir şablonu olan herhangi bir aracı 3D yazıcıya okutarak yazdırabilecek. Özetle gelecekte intenetten e-Mustang falan indirip sanayide bastırabiliriz.

Aracın, motoru, elektrik aksamı, kablo ve tekerleri dışındaki tüm ara parçaları ve kaportası 3D yazıcıdan çıktı. Bugün sıradan bir otomobilin yaklaşık 5-6 bin mekanik ve statik parçası bulunuyor. Bu yarış arabamızda ise bu iş sadece 49 parçaya kadar indirilmiş. Bunların 44 adedi ise 3 boyutlu yazıcıdan çıkıyor. Tasarım aşamasının ardından tek tek bütün parçalarının 3D BASKImakinelerinden basılması ise sadece 44 saat sürüyor. Yani 44 saatte 44 parça. Detroit fuarının açılmasının bir gün öncesinde başlayan üretim şirketin toplantı saatine kadar tamamlandı.

Aracın üretiminde 'Lego' oyuncaklarda da kullanılan termpoplastik malzeme kullanılıyor. Bu malzemeye karbonfiber de takviye ediliyor. Yaklaşık 550 kilogram ağırlığındaki bu hafif araç elektrikli motoruyla yaklaşık 65 km hıza ulaşabiliyor ve tek şarjla 193 km yol alıyor. Audi yetkilileri araçlarının otomobil üretim teknolojisinde bir öncü olacağını söylerken, 25 bin dolara 2016 yılında internet üzerinden satışa sunulması beklenen aracın 2018 itibariyle herkese hitap edebilecek rakamlara çekileceğini belirtiyor.

http://www.webtekno.com/otomobil/auidi- ... 12110.html
728(96).jpg
728(96).jpg (201.03 KiB) 1266 kere görüntülendi
audi-creates-3d-printed-model-1936-auto-union-type-c-5.jpg
audi-creates-3d-printed-model-1936-auto-union-type-c-5.jpg (79.06 KiB) 1266 kere görüntülendi
auidi-3d-yazici-kullanarak-1936-model-grand-prix-yaris-arabasi-uretti-705x290.jpg
auidi-3d-yazici-kullanarak-1936-model-grand-prix-yaris-arabasi-uretti-705x290.jpg (119.99 KiB) 1266 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: 3D printing- Üç boyutlu baskı teknolojileri

Mesaj gönderen faruk gorez » 09 Kas 2015 17:03

PROJEMTURK PROJESİDE YAKINDA HAYATA GEÇECEK

ENERJİ-TEKNOLOJİ-OTOMOBİL AVM
3 FARKLI SEKTÖR AYNI NOKTADA AVM DE OLACAK...
İNŞALLAH İLK ETO (ENERJİ-TEKNOLOJİ-OTOMOBİL) AVM KAYSERİ DE HAYATA GEÇECEK..

ENERJİ İLE İLGİLİ OTOMOBİLLE İLGİLİ TEKNOLOJİ İLE İLGİLİ 3 D PRİNTERLAR..AYNI NOKTADA SATILABİLECEK..

GELECEKTE HERKES KENDİ ARACINI TASARLAYIP 3 D PRİNTERLA BASKISINI YAPACAK,ELEKTRİKLİ ARAÇLARIN BAKIMINIDA PARÇA DEĞİŞİMİNİDE KENDİ EVİMİZDE GARAJIMIZDA YAPABİLECEĞİZ TEKNOLOJİ ENERJİ OTOMOTİV SEKTÖRÜ ÇOK FARKLI BİR HAL ALACAK YAKIN GELECEKTE...

faruk gorez

Re: 3D printing- Üç boyutlu baskı teknolojileri

Mesaj gönderen faruk gorez » 09 Kas 2015 21:15

Elektrikli Aracınızı 3D Baskı Mobil Evinizle Şarj Etmeye Hazır Olun

Başlık size bir bilimkurgu filminin senaryosunu çağrıştırabilir ama bu futuristik kurgu gerçeğe dönüşmeye başladı. 3 boyutlu yazıcıdan çıkarılabilen bu taşınabilir mobil ev, üzerindeki güneş panelleri ile enerjisini sağlıyor, bu enerji ile aynı zamanda hibrit bir aracı şarj edebiliyor. Henüz havada asılı yaşama geçemesek de, karasal yaşam versiyonu ile Jetgiller çizgi filmi gerçeğe dönüşmeye başlıyor.

SOM isimli bir mimarlık ofisi tarafından geliştirilen AMIE (Türkçeleştirilmiş adı ile; Eklenebilir Üretim, Entegre Edilebilir Enerji), kişileri tamamiyle şebekeden bağımsızlaştıracak şekilde tasarlanmış. Mimar, mühendis, planlamacı kadrosu ile geleceğin evini geliştirmeye devam eden SOM Ekibi, tasarımda materyal kullanımını da en asgari düzeye indirmeye çalışmış. Ekibin hedefi hem “0 Atık” prensibi ile bir ev üretmek, hem de evin tamamen geri dönüştürülüp hammadde boyutuna indirgenip, sonra yeniden istenilen şekilde 3D yazıcıdan basılabilmesini sağlamak.

AMIE, bu sayede gelecekte kentsel dönüşüme bambaşka bir soluk getirir mi dersiniz?

http://www.alternatifenerji.com/elektri ... azir-olun/

12196339_1120507757960225_7219287181877167181_n.jpg
12196339_1120507757960225_7219287181877167181_n.jpg (162.92 KiB) 1260 kere görüntülendi
gunesenerjili_karavan_tasinabilirev01.jpg
gunesenerjili_karavan_tasinabilirev01.jpg (218.55 KiB) 1260 kere görüntülendi
gunesenerjili_karavan_tasinabilirev02.jpg
gunesenerjili_karavan_tasinabilirev02.jpg (31.92 KiB) 1260 kere görüntülendi
gunesenerjili_karavan_tasinabilirev03.jpg
gunesenerjili_karavan_tasinabilirev03.jpg (203.56 KiB) 1260 kere görüntülendi
gunesenerjili_karavan_tasinabilirev04.jpg
gunesenerjili_karavan_tasinabilirev04.jpg (56.85 KiB) 1260 kere görüntülendi
gunesenerjili_karavan_tasinabilirev05.jpg
gunesenerjili_karavan_tasinabilirev05.jpg (117.61 KiB) 1260 kere görüntülendi
gunesenerjili_karavan_tasinabilirev06.jpg
gunesenerjili_karavan_tasinabilirev06.jpg (110.67 KiB) 1260 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: 3D printing- Üç boyutlu baskı teknolojileri

Mesaj gönderen faruk gorez » 15 Kas 2015 21:48

3D Yazıcı Solar Palmiye Dubai Plajlarında

3 boyutlu yazıcılar temiz teknolojilerde 2.devrimin en büyük kolaylaştırıcısı oldu. Prototip üretme kolaylığı sağlayan 3D yazıcılar, tasarımcı ve geliştiricilerin en büyük yardımcısı oldu. İlk olarak Gitex Teknoloji Fuarı’nda görücüye çıkan Smart Palm, Dubai plajlarında yerini almaya başladı.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilk 3D outdoor ürünü olan Smart Palm, bir dünya metropolü olan Dubai’de kısa sürede hem yerel halkın, hem turistlerin ilgisini çekmeyi başardı. 6 metre uzunluğundaki palmiye, günde ortalama 7.2kWh enerji üretmeyi başardı. Akıllı palmiye; ortak şarj, Wi-Fi ve turistler için bilgi/ turizm danışma noktası olarak kullanılmakta.

Burj Al Arab Hotel, Jumeriah Beach, Zabeel Park, Dünya Ticaret Merkezi önüne koyulan akıllı palmiyelerde, ilk 4 ayda 2100 cihaz şarj edildi ve üzerinde bulunan entegre kameralarda 2000 selfie çekildi. Fiber destekli kablo (FRP) ile donatılan akıllı palmiye, kum fırtınası gibi hava olaylarında ve yaz aylarında 50 dereceye kadar çıkan hava sıcaklıklarında dahi etkilenmeyecek şekilde tasarlanmış. 20 dilde hizmet veren Smart Palm, outdoor reklam mecrası olarak kiralanabilmekte. Solar Palm’ın PR firması D Idea’nın hedefi ise şehirdeki solar palmiye sayısını 103’e çıkarmak.

Farklı bir reklam mecrası olarak güney belediyelerimize önerilir…
alternatifenerji
solar_semsiye_palmiye_dubai01-1900x700_c.jpg
solar_semsiye_palmiye_dubai01-1900x700_c.jpg (177.81 KiB) 1247 kere görüntülendi
solar_semsiye_palmiye_dubai02.jpg
solar_semsiye_palmiye_dubai02.jpg (73.7 KiB) 1247 kere görüntülendi
solar_semsiye_palmiye_dubai03.png
solar_semsiye_palmiye_dubai03.png (149.81 KiB) 1247 kere görüntülendi
solar_semsiye_palmiye_dubai04.jpg
solar_semsiye_palmiye_dubai04.jpg (60.65 KiB) 1247 kere görüntülendi
solar_semsiye_palmiye_dubai05.jpg
solar_semsiye_palmiye_dubai05.jpg (81.63 KiB) 1247 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: 3D printing- Üç boyutlu baskı teknolojileri

Mesaj gönderen faruk gorez » 16 Kas 2015 14:55

MİNİ TÜRBİNLERLE BİSİKLETTE AKILLI TELEFON ŞARJ ETMEK MÜMKÜN
AeroCharge adındaki bu ürün, 3 boyutlu yazıcı teknolojisi ve mini ölçekte temiz enerjiyi bir araya getirmiş.
3D yazıcıda üretilmiş olan bu mini şarj ünitesi, enerji üretimi için en optimal rüzgar türbini prototipinin geliştirilmesine de imkan vermekte. Sistem gayet basit: bisikleti kullandıkça oluşan rüzgarda dönen mini türbinler, elektrik üretiyor, üretilen bu elektrik USB çıkışı sayesinde akıllı telefonların bataryasını şarj edebiliyor. Türbinler ile bisiklet arasında yer alan bir şarj devresi de bataryaların voltajını ayarlayarak yanmalarına engel oluyor.
1797336_1718519658381198_2832212669948008425_n.jpg
1797336_1718519658381198_2832212669948008425_n.jpg (52.66 KiB) 1244 kere görüntülendi
ESM ERÜ

Cevapla