1. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Türk Telekom ARGELA - 5G Mükemmeliyet Merkezi

Gönderilme zamanı: 17 Eyl 2015 00:14
gönderen faruk gorez
'4.5 için hazırlık yaparken biz zaten 5G üzerinde de çalışmaya başladık'
Türk Telekom CEO'su Aslan, 'Biz 4,5 için ağırlıklı olarak çalışırken, 5G üzerinde de çalışmaya zaten başlamıştık' dedi.
Türk Telekom CEO'su Rami Aslan, 5G üzerinde çalışmaya başladıklarının bilgisini vererek, "Bu çalışmalarımız 2 yıl önceye dayanıyor. Biz 4,5 için ağırlıklı olarak çalışırken, 5G üzerinde de çalışmaya zaten başlamıştık. İştirakimiz Argela burada 8 tane patent almayı başardı, 2 patent daha almak üzereyiz" dedi.

Bu yıl ikincisi gerçekleştirilen Türk Telekom 'PİLOTT Girişimcilik Zirvesi' dünyadan ve Türkiye'den katılan girişimci ve yatırımcılarla gerçekleştirildi. Zirvenin açılışında konuşan Aslan, "Türkiye'nin teknoloji lideri olarak biz ülkemizi yeni bir çağa hazırlıyoruz. Bu teknoloji şirketlerinin ve yerli inovasyonun patlama yaptığı bir dönem olacak" dedi. Yıl sonu itibariyle Türk Telekom'un Türkiye'ye yaptığı toplam yatırımın 20 milyar liraya ulaşacağına dikkati çeken Aslan, bu rakamla Türk Telekom'un, Türkiye telekom sektöründe telekomünikasyona yapılan yatırımın yüzde 51'inden sorumlu olacağını dile getirdi. Rami Aslan, fiber networklerinin 240 bin kilometreyi aştığını vurgulayarak, yaşamaya başladıkları 4,5G tecrübesi networklerini fiber altyapıları üzerine inşa ettiklerini aktardı. 5G üzerinde de çalışmaya başladıklarının bilgisini veren Aslan, şunları kaydetti: "Bu çalışmalarımız 2 yıl önceye dayanıyor. Biz 4,5 için ağırlıklı olarak çalışırken, 5G üzerinde de çalışmaya zaten başlamıştık. İştirakimiz Argela burada 8 tane patent almayı başardı, sadece 5G alanındaki patentleri söylüyorum, 2 patent daha almak üzereyiz. Türk Telekom Grubu'nun görevi Türkiye'nin her zaman çağının en iyisi teknolojileri kullanmasını sağlamak. Her zaman oyunun öncüsü, rekabetin lideri olmalıyız, bu da inovasyonla olur." Türk Telekom iştiraklerinde yaşanan gelişmelerle ilgili katılımcılara bilgi veren Aslan, "Dijital transformasyona liderlik etmeye, ek olarak finans, inşaat ve güvenlik alanlarına yapacağımız teknoloji yatırımlarıyla devam edeceğiz" dedi.

'Benim girdiğim ülkelerde bir sene sonra kriz çıkıyor'

Zirve kapsamında düzenlenen söyleşiye Hüsnü Özyeğin Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Hüsnü Özyeğin katıldı. Girişimciliğe ilişkin değerlendirmelerde bulunan Özyeğin, Finansbank'ı kurma sürecini anlattı: "Yapı Kredi'den ayrılmadan yüzde 1 pay istedim çünkü zararı kara dönüştürmüştüm. Patronum böyle bir politikaları olmadığını söyledi. 'Ben de bir banka kurabilir miyim?' diye düşündüm. O zaman 2.5 milyon dolara banka kurulabiliyordu. Villamı ve evimi sattım. Kiraya geçtik. Girişimcilere şunu söylemem lazım, başarı için risk almak zorundasınız. Ben sermayeyi yükseltebilmek için 21 ortak aldım. 21 ortaktan sadece 1 kişi 19 sene hissesini hiç satmadı. O hisseyi satmayan 1 kişi 120 bin dolara satın aldığı yüzde 1'e karşı banka satıldığında 50 milyon dolar aldı."

"Benim girdiğim ülkelerde bir sene sonra kriz çıkıyor" diyen Özyeğin, diğer ülkelerdeki çalışmaları ile ilgili de katılımcılara bilgi verdi.

Girişimlere 750 bin TL destek sağlandı

Eylül 2013'te hayata geçirilen PİLOTT projesi kapsamında, 3 PİLOTT döneminde 40 üniversite ve teknokent ziyareti gerçekleştirildi. Projeye bine yakın başvuru alınırken, 100'ün üzerinde girişimle yüz yüze görüşme yapıldı. 3 dönemde 30 girişim başarıyla mezun olurken, ilk dönem MobiRoller, cubic.fm ve PEAK, ikinci dönem ise Marvin, Vitringez ve Temizlikyolda projeleri ek yatırım ve Silikon Vadisi Turu ödüllerine hak kazandı. Girişimlere toplam 750 bin lira sermaye desteği sağlanmasının yanı sıra 12 PİLOTT girişimcisi PİLOTT ile Silikon Vadisi'ne gitti. 8 girişimin yatırım aldığı proje kapsamında bir girişim Türk Telekom tarafından satın alındı ve ürünleşti. 6 girişim Türk Telekom'la iş ortağı olurken, 8 girişimin ise Türk Telekom ile ticari işbirliği süreci devam ediyor. Zirvede ayrıca en başarılı girişimler açıklandı. AppAnalytics birinci, Kolay İK ikinci ve hrBeyond üçüncü seçildi.

DÜNYA
123949[1].jpg
123949[1].jpg (169.07 KiB) 1187 kere görüntülendi

Re: 5G

Gönderilme zamanı: 11 Tem 2016 12:40
gönderen faruk gorez
Turkcell, 5G'ye odaklandı
Turkcell CEO'su Terzioğlu, “2020 yılında kullanılmaya başlanması planlanan 5G’de öncü olabileceğimize inanıyoruz. 5G ile teknolojiyi tüketen değil üreten ülke olacağız” dedi.


Turkcell Üst Yöneticisi (CEO) Kaan Terzioğlu, “2020 yılında kullanılmaya başlanması planlanan 5G’de öncü olabileceğimize inanıyoruz. 5G ile teknolojiyi tüketen değil üreten ülke olacağız.” dedi.

Turkcell açıklamasında görüşlerine yer verilen Terzioğlu, dünyada 5G teknolojilerinin geliştirilmesinde söz sahibi olacak şirketler arasında yer almak için çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini ve dünyada 5G’nin öneminin yavaş yavaş anlaşılmaya başlandığını bildirdi.

Terzioğlu, Türkiye'nin dünyada 5G vizyonunu ilk defa ortaya koymuş ülkelerin başında geldiğini belirterek, "5G teknolojilerini geliştirebilmek için yaptığımız önemli Ar-Ge işbirlikleriyle de bizi 5G’de söz sahibi yapacak çok önemli bilgi birikimi kazanıyoruz. Bugün Huawei’in en güncel LTE yazılımlarını dünyada ilk olarak Turkcell şebekesinde kullanıyoruz" dedi.

ASELSAN'la yüksek frekanslarda hızlı veri transferini gerçekleştirecek teknolojileri test ettiklerini hatırlatan Terzioğlu, "Ericsson'la da oluşturduğumuz ortak ekip milyarlarca cihazın birbirine bağlı olacağı yeni bir dünyanın temellerini atacak teknolojileri hayata geçirmeye çalışıyor. Turkcell’in İstanbul’da kurduğu şebeke bugün dünyada teknolojinin geldiği en uç noktada, en hızlı mobil şebekedir. Bu hepimiz için çok önemli fırsatlar sunuyor." değerlendirmesinde bulundu.

Terzioğlu, bu sürecin Türkiye için tarihi bir fırsat olduğuna inandıklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Kamu ve özel sektör işbirliğiyle 2020 yılında kullanılmaya başlanması planlanan 5G’de öncü olabileceğimize inanıyoruz. Tüm çabalarımız teknolojide karşımıza 25 yılda bir çıkacak bu fırsatı değerlendirebilmek ve teknoloji tüketen değil üreten ülke konumuna gelebilmek."

Hedef 5G’de patent geliştirmek

Açıklamada, 3G sonrası teknolojiler üzerinde uzun zamandır çalışmalar yapan Turkcell'in, 4,5G'yi 1 Nisan’da müşterilerinin kullanımına sunduğu hatırlatıldı. Şirketin, bir yandan 4.5G şebekesini yaygınlaştırmak ve daha da geliştirmek için çalışmalarına devam ettiği ifade edilen açıklamada, 2020 yılında kullanılmaya başlanması planlanan 5G teknolojisinin geliştirilme sürecinde şimdiden aktif rol oynayarak, bu alanda geliştirilecek ve milyarlarca dolarlık değere sahip olacağı düşünülen patent pazarından da pay almak istediği vurgulandı.

Turkcell açıklamasında, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) tüm paydaşların katkısıyla 5G yol haritasının belirlenmesi amacıyla başlattığı 5GTR Forum toplantılarının başlamış olmasının da şirketin sahip olduğu bilgi birikimini paylaşması açısından büyük önem arz ettiği ifade edildi.

Dünyanın en hızlı şebekesi İstanbul’da

Açıklamada 5G’nin ana omurgasını oluşturması beklenen 4,5G teknolojisinde dünyanın en güçlü şebekelerinden birisini kuran Turkcell'in, İstanbul’u dünyanın en hızlı mobil internetine sahip şehri haline getirdiği bildirildi. Şirket açıklamasında kullanılan internet bağlantısının hızını test eden Speedtest uygulamasının sahibi Ookla'nın, İstanbul’daki Turkcell şebekesini dünyanın en hızlı mobil şebekesi olarak açıkladığı kaydedildi.

Türkiye’nin 5G yolculuğu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "5G’ye geçmeliyiz" açıklamasından sonra 2015 yılı Mayıs ayında yapılması planlanan 4G ihale şartnamesi BTK tarafından yenilenmişti. Yenilenen şartname ve sonrasında yapılan 4,5G ihalesiyle operatörlerin aldıkları frekansları doğrudan "IMT-Advanced" diye tanımlanan, en yeni, en gelişmiş ve şu an için 5G’ye en yakın LTE teknolojilerini kullanabilmelerinin önü açılmış, dünyada ilk olan bu inisiyatifle 5G geliştirme çabaları da hızlanmıştı.
AA
kkk (2).jpg
kkk (2).jpg (157.53 KiB) 1090 kere görüntülendi

Re: 5G

Gönderilme zamanı: 02 Ara 2016 18:18
gönderen faruk gorez
ASELSAN 5G için hızlanıyor
ASELSAN ve KEYSIGHT Technologies, 5G'de yenilikçi teknolojiler geliştirilmesine olanak sağlayacak test ortamı oluşturacak.

Türkiye'de 5. nesil mobil iletişim teknolojileri alanında yazılım ve donanım Ar-Ge kapasitesini güçlendirecek çalışmalar yürüten ASELSAN, bu çabalara bir yenisini ekliyor. ASELSAN, 5G'de yenilikçi teknolojiler geliştirilmesine olanak sağlayacak test ortamı oluşturacak.

ASELSAN ve KEYSIGHT Technologies, 5G gelişmiş geniş bant mobil haberleşme teknolojileri konusunda birlikte çalışmayı kararlaştırdı.

Konuya ilişkin anlaşma, ASELSAN Genel Müdür Yardımcıları Yavuz Bayız ve İsmet Atalar ile KEYSIGHT Technologies Sorumlu Teknik Başkanı Jay Alexander ve Avrupa Genel Müdürü Benoit Neel tarafından imzalandı.

ASELSAN ve KEYSIGHT Technologies arasındaki bu işbirliğinin gelecek nesil yüksek hızlı geniş bant kablosuz milimetre dalga haberleşme teknolojileri konusunda öncü bir rol üstlenmesi bekleniyor.

Anlaşma ile ASELSAN'ın mikrodalga radyo ve anten sistemleri ile KEYSIGHT Technologies'in 5G dalga şekli jeneratörü, sinyal analizörü ve vektör sinyal jeneratörü kullanılarak referans bir test ortamı kuruluyor. Bu altyapı ile 5G'de yenilikçi teknolojiler geliştirilmesine yönelik çoklu gerçek zamanlı huzme şekillendirme ve yönlendirme ile karakterizasyon mümkün olabilecek.
Oluşturulacak test ortamında, her bir cep telefonunu takip edebilen yüksek frekanslı huzmeler ile 5G için ihtiyaç duyulan çok yüksek veri hızlarına ulaşabilecek teknolojiler denenebilecek.

ASELSAN ve KEYSIGHT Technologies'in bu ortak çalışması milli ve uluslararası konferans ve fuarlarda bu yıl bitmeden gösterilmeye başlanacak. ASELSAN Teknoloji ve Strateji Yönetimi Genel Müdür Yardımcısı İsmet Atalar, konuya ilişkin açıklamasında, ASELSAN mühendislerinin bu çalışmada yer almasından memnuniyet duyduğunu belirterek, ASELSAN'ın 5G konusunda yapacağı çalışmaların bu sayede hızlanarak devam edeceğini belirtti.
KEYSIGHT'ın Avrupa'dan Sorumlu Genel Müdürü Benoit Neel ise KEYSIGHT Technologies'in aktif olarak 5G standartları geliştirilmesine dahil olduğunu ve gelecek nesil yenilikçi kablosuz haberleşme teknolojilerinin kullanıma alınmasına yönelik tüm gayretini ortaya koyduğunu ifade etti.

ASELSAN ile 5G teknolojileri alanındaki bu işbirliğinden gurur duyduklarını vurgulayan Neel, bu işbirliğinin 5G haberleşme sistemlerine giden yolda çok önemli aşama olduğunu belirtti.
İşbirliği çerçevesinde KEYSIGHT Technologies'in Türkiye'deki çözüm ortağı ve yetkili servis merkezi olan Spark Ölçüm Teknolojileri AŞ tarafından teknik, lojistik ve bakım-onarım desteği verilerek sürece katkıda bulunulacak.
AA
340310.jpg
340310.jpg (68.42 KiB) 1039 kere görüntülendi

Re: 5G - 5. Nesil Mobil İletişim Teknolojileri

Gönderilme zamanı: 24 Oca 2017 12:34
gönderen faruk gorez

Re: 5G - 5. Nesil Mobil İletişim Teknolojileri

Gönderilme zamanı: 24 Oca 2017 12:42
gönderen faruk gorez
Bin 500 ilave yerleşime daha 4,5g

UDH Bakanı Arslan, evrensel hizmet kapsamında bin 500 ilave yerleşim yerine de 4,5G teknolojisini götürmek üzere ihale süreçlerini başlattıklarını açıkladı.


Arslan, ASELSAN tarafından düzenlenen "5G ve Ötesi Teknolojileri Konferansı"nın açılışında yaptığı konuşmada, 4,5G'den 5G'ye gidiş çalışmalarını çok önemsediklerini dile getirerek bu önem çerçevesinde nerede, ne tür çalışma yapılırsa yapılsın katkı vermeye ve birlikte yol almaya hazır olduklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'ın sektöre verdikleri önem, hassasiyet ve destekleri dolayısıyla müteşekkir olduklarını belirten Arslan, teknolojinin hızla geliştiğini, Türkiye'nin de teknolojiyi takip eden değil, yenilenen teknolojiyi geliştiren, dünyayla birlikte bu sektörde büyümek isteyen ülke olduğunu söyledi. Arslan, "Sektörümüz bu konuda ciddi mesafe almak için 5G ve ötesiyle ilgili paydaşlarla bu işe kafa yoruyor. Sektör taraflarını bir araya getiriyor." değerlendirmesinde bulundu.

"51 milyon 600 bin 4,5G abonesi var"

Elektronik haberleşme sektöründe 2G ve 3G şebekelerinin hız, kapasite ve akıllı cihazların piyasada yaygınlaşmasıyla yetersiz kaldığına işaret eden Arslan, bunun sonucunda 4G konuşulurken Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yol göstericiliğiyle 4,5G'ye geçildiğini anımsattı. Arslan, 4,5G'ye vatandaşın ilgi ve alakasının üst seviyede olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Bugün 75 milyon abonemiz var. Bunun 4 milyon 400 bini 2G, 19 milyonu 3G, 51 milyon 600 bini de 4,5G abonesi. Ancak 4,5G ile ilgili daha tamamlamamız gereken yol olduğunu da rakamlar ortaya koyuyor. 4,5G'de 19 milyon aktif abone var. Aktif olmayan yaklaşık 33 milyon abonenin ise cihazlarını ve SIM kartlarını 4,5G’ye uyumlu hale getirdiklerinde aktif aboneliğe geçebilecekler. Tüm dünyanın hedeflediği gibi bizim de 5G ile tanışmak, yeni teknolojileri ülkemize kazandırmak. Bununla da yetinmemek bu kazanımları yerli ve milli ürünlerle sektörde yeni pazarlar oluşturacak şekilde yol almamız gerektiği ve buna göre hedefler ortaya koymamız gerekir."

Arslan, 4,5G yetkilendirmelerinde yerlilik kriterinin ortaya konduğuna işaret ederek, şöyle devam etti:

"Biz sektörü birlikte büyüteceksek, birlikte şekillendireceksek, bu işin takibini birbirimize bırakmamamız gerekir. Bu konudaki paydaşların hepsi bu yerlilik oranına dikkat etmeli, bu konuda mesafe almalı. Bize düşen bir şey olursa da elbette ki kapımız her zaman açık. Bu dediğim düşünce gerçekleşmezse elbette ki takip, denetim ve kontrol yetkimizi sonuna kadar kullanacağız. Bundan taviz vermemiz, bundan vazgeçmemiz mümkün değildir. Biz, 5G'yi konuşurken yerli ve milli oranını artırmayı konuşurken eğer 4,5G'de bunu gerçekleştirmezsek o zaman birileri, dönüp bize sorar, 'arkadaş hangi hedefi ortaya koyuyoruz, hangi hedeften bahsediyorsun, önce elindekini yap.' O yüzden istirhamım, elinizde olan 4,5G ile ilgili yerlilik oranı konusunda her ne yapmanız gerekiyorsa yapın. Dünden bugüne ne yaptıysak ama bugünden sonra üzerine koyarak yol almamız gerektiğinin farkındayız. Çünkü bugüne kadar olan hızla devam edersek, bizim bu yerlilik payını tutturmamız mümkün değil. En azından benim anladığım bu."

"Yerli üretim ve Ar-Ge'de umutlandıran işbirliği çalışmaları yapıldı"

Evrensel hizmet kapsamında 2G teknolojisinde hizmete götürülen bin 799 yerleşim yerindeki teknolojiyi yükseltmek ve bin 500 ilave yerleşim yerine 4,5G teknolojisini götürmek için çalışma başlattıklarına dikkati çeken Arslan, "Bakanlık olarak ULAK baz istasyonlarını, evrensel hizmet kapsamında kurulan bu altyapılarla kullanmayı ve yerlilik oranını artırmayı hedefliyoruz." dedi.

ASELSAN ve işletmeciler arasında mobil şebekelerde kullanılacak diğer donanımların da yerli üretimi ve Ar-Ge konusunda kendilerini umutlandıran işbirliği çalışmaları yapıldığını dile getiren Arslan, bugün "Baz İstasyonu Anteni İşbirliği İmza Töreni"nin yapılacağını, bunun imza töreni olarak değil, yerlileştirme, birlikte hareket etme, ortak çözüm bulma konusunda iyi bir başlangıç olarak düşünülmesi gerektiğini söyledi.

İnternete giren her kullanıcının günde birden çok kullandığı hizmetlerin başında arama motorları geldiğini anlatan Arslan, dünya pazarının yüzde 98’inin 4 oyuncunun elinde bulunduğunu belirtti. Arslan, bu konuda dünyadaki uygulamalarla rekabet edebilecek yerli ve milli bir ürün geliştirmek amacıyla çalışma başlattıklarını, çözüm ortağı olmak isteyen herkesi bu iş birliğine davet etti.

"5G ile endüstri uygulamaları daha da gelişecek"

Arslan, 5G için Ar-Ge ve yerli üretim çalışmalarını başlattıklarını ve dünyada bu konuda ürün geliştiren ülkeler arasına girmenin şart olduğuna işaret ederek, ULAK’ı ilk 5G baz istasyonlarından biri yapmayı hedefledikleri, 5G antenleri de için de aynı hedefi hep birlikte düşünmeleri gerektiğini söyledi.

Siber güvenlik, internet değişim noktaları ve veri merkezi gibi önemli işlerin başarısı için de yerlilik konusunun anahtar bir rol taşıdığını vurgulayan Arslan, şunları kaydetti:

"Geleneksel mobil şebekeler insanların birbirine bağlanması anlamını taşıyorken 5G her şeyin birbirine bağlanmasıdır. Daha fazla frekans kapasitesi ve daha fazla altyapı anlamına gelmektedir. 5G’nin uygulamaya girmesiyle endüstri uygulamaları daha da gelişecek, Bakanlığımızın çalışmalarını yürüttüğü akıllı ulaşım sistemleri için de uygun bir altyapı kurulmuş olacak. Geleneksel hizmetlere ilaveten, nesnelerin interneti, makinalar arası haberleşme ki Türkiye’de makinalar arası iletişim abone sayısı bugün 3 milyon 800 bin. 2022 yılı için dünyada internete bağlı 29 milyar cihaz olacak. Bu cihazların 18 milyarının nesnelerin interneti olarak birbirine bağlanacağı öngörülmekte."

Arslan, sürücüsüz araçlar, giyilebilir cihazlar, insansız hava araçları gibi birçok teknolojinin kullanım alanı ve pazar potansiyelinin 5G ve ötesi teknolojilerle daha da artacağını belirterek, Türkiye’de 5G ile ilgili yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.
http://www.udhb.gov.tr/haber-453-bin-50 ... -4-5g.html

Re: 5G - 5. Nesil Mobil İletişim Teknolojileri

Gönderilme zamanı: 27 Oca 2017 18:23
gönderen faruk gorez
Hedef 2020'de 5G'ye geçmek

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, "5G teknolojisini dünyayla eş zamanlı uygulamayı, gerektiğinde yurt dışına ihraç edecek hale gelebilmeyi hedefliyoruz." dedi.ANKARA - Ayşenur Sağlam

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, 5G teknolojisini dünyayla eş zamanlı uygulamayı hedeflediklerini belirterek, "2020'de 5G teknolojisini Türkiye'ye getirmiş olmamız, nesnelerin internetini ve onun kalkınmaya getireceği katkıyı kaçırmamamız lazım." dedi.

Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şu an yaklaşık 75 milyon mobil abone bulunduğunu ve 51 milyonun üzerindeki 4,5G abonesinin 19 milyonunun aktif kullanıcı olduğunu söyledi.

Ahmet Arslan, 1 Nisan 2016'da hayata geçen 4,5G teknolojisinden hemen sonra 5G ile ilgili çalışmalara başladıklarını ifade ederek, dünya ülkelerinin peşinden gitmeyi değil, 5G teknolojisini dünyayla eş zamanlı uygulamayı, gerektiğinde yurt dışına ihraç edecek hale gelebilmeyi hedeflediklerini belirtti.

5G teknolojisinin uygulamaya girmesiyle endüstri uygulamalarının daha da gelişeceğini ve çalışmaları yürütülen akıllı ulaşım sistemleri için de uygun bir altyapı kurulacağını vurgulayan Arslan, bu nedenle 5G konusunun hükümet tarafından en üst düzeyde sahiplenildiğini dile getirdi.

"Önemli mesafe katettik"

Arslan, Türkiye'de 5G ile ilgili çalışmaları koordine etmek amacıyla ilgili kamu kurumları, işletmeciler, tedarikçiler, akademi ve sivil toplum kuruluşlarıyla Bakanlık ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) koordinasyonunda 29 Nisan 2016'da Yeni Nesil Mobil Haberleşme Teknolojileri Türkiye Forumu'nu (5GTR) kurduklarını anımsatarak, şunları kaydetti:

"Bu kapsamda ULAK Projesi ile yeni nesil iletişim altyapısında, yerli ve milli ürün geliştirilmesi konusunda önemli mesafe katettik. Sadece 5G'yi değil, bu sektörde kullanılacak bütün ürünleri yerli olarak geliştirmemiz ve dışarıya ihraç edebilir hale gelmemiz gerekiyor. Bu amacın 5G ve ötesi yönünde ilerletilmesi ve güçlendirilmesi küresel anlamda rekabetçi yeni bir endüstri oluşturulmasını sağlayacaktır. Savunma Sanayii Müsteşarlığına bağlı birimler ile BTK ve TÜBİTAK ile işleticilerle, üniversitelerle güzel bir iş birliğimiz var. Yaklaşık 6 üniversitemiz aktif olarak çalışıyor. Hedefimiz 2020'de 5G teknolojisini Türkiye'ye getirmiş olmak."

5G teknolojisinin daha fazla frekans kapasitesi ve daha fazla altyapı anlamına geldiğini vurgulayan Arslan, bugün milyonlarca cihazın birbirine bağlı akıllı teknolojileri kullandığını ve 2020'lerde bu seviyenin milyarlara ulaşacağını ifade etti.
"İhraç edecek hale geleceğiz"

Bakan Arslan, 5G teknolojisi kapsamında Japonya ile de iş birliği içinde olduklarına dikkati çekerek, şöyle devam etti:

"Sayın Başbakan'ımızın öngörüsü sayesinde kurduğumuz iş birlikleriyle bugün dünya ile 5G teknolojisini kullanabilecek ve gerektiğinde bunu ihraç edecek hale geleceğiz. 40 milyar cihazın nesnelerin internetini kullanarak akıllı şekilde birbiriyle bağlanacağından bahsediyoruz. O yüzden 2020'de 5G teknolojisini Türkiye'ye getirmiş olmamız, nesnelerin internetini ve onun kalkınmaya getireceği katkıyı kaçırmamamız lazım. Kamu kuruluşları, özel sektör ve üniversitelerin güzel bir iş birliği var. Çok da olumlu gelişmeler var. 2020'de 5G'yi dünyayla eş zamanlı uygulayabileceğiz."
AA

Re: 5G - 5. Nesil Mobil İletişim Teknolojileri

Gönderilme zamanı: 14 Şub 2017 17:24
gönderen faruk gorez
5G Mükemmeliyet Merkezi Açılış Töreni Yapıldı..
16730561_1272749252794786_5266937701384725979_n.jpg
16730561_1272749252794786_5266937701384725979_n.jpg (66.93 KiB) 1012 kere görüntülendi

Re: 5G - 5. Nesil Mobil İletişim Teknolojileri

Gönderilme zamanı: 14 Şub 2017 18:00
gönderen faruk gorez
Türk Telekom ARGELA’nın ODTÜ Teknokent'teki “5G Mükemmeliyet Merkezi”nin açılışı Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım'ın katılım ile gerçekleşti. Hayırlı olsun.
2002'de 1,8 Milyar TL olan Ar-Ge harcamamız 2015'de 20,6 Milyar TL’ye ulaştı. En önemlisi ise bu harcamaların %50’sinin özel sektör tarafından yapılmış olmasıdır.
Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk ÖZLÜ
16730141_324342734627858_1438188430780512185_n.jpg
16730141_324342734627858_1438188430780512185_n.jpg (65.57 KiB) 1011 kere görüntülendi
16708709_324342681294530_693887876947832539_n.jpg
16708709_324342681294530_693887876947832539_n.jpg (59.12 KiB) 1011 kere görüntülendi

Re: Türk Telekom ARGELA - 5G Mükemmeliyet Merkezi

Gönderilme zamanı: 14 Şub 2017 21:28
gönderen faruk gorez

Re: Türk Telekom ARGELA - 5G Mükemmeliyet Merkezi

Gönderilme zamanı: 14 Şub 2017 21:46
gönderen faruk gorez
Başbakan Yıldırım: Türkiye 5G teknolojisinin üreticisi olacak

Başbakan Yıldırım, "Türkiye 5G'de sadece uygulayıcı değil aynı zamanda bu teknolojinin üreticisi olacak. Bilgiyi kullanmak yetmez, bilgiye sahip olacaksınız, bilgiyi üreteceksiniz." dedi.
16708432_1235178326529887_1978465385446982461_n.jpg
16708432_1235178326529887_1978465385446982461_n.jpg (33.21 KiB) 1005 kere görüntülendi
ANKARA

Başbakan Binali Yıldırım, ODTÜ Teknokent'te düzenlenen 5G Mükemmeliyet Merkezi açılış töreninde yaptığı konuşmada, "Türkiye'ye düşen, teknoloji yoğun, katma değeri yüksek, akıl teri yüksek ürünler üzerinde çalışmak. Yani ihracatımızın birim, kilogram başına bedelini 3-5 dolarlardan 10 doların üzerine çıkarmak. Bunu yaptığımız zaman tabii ki fark oluşturabiliriz." ifadelerini kullandı.

"Akla para verme alışkanlığı yoktu bizde eskiden, akla para verilmez." diyen Yıldırım, "Biz parayı neye veririz? Bir torba çimentoya. O bizim için bir varlıktır, para verir alırız ama biri bir fikir verdi, 'Ben deli miyim, aptal mıyım, böyle laflara para mı verilir.' Halbuki o fikir, ona öyle büyük şey kazandırır ki sonra anlar." şeklinde konuştu.
"Yetişmiş insan gücümüz, bizim en büyük kaynağımız"

Başbakan Yıldırım, "Yetişmiş insan gücümüz var. Bu bizim en büyük kaynağımız, mukayeseli üstünlüğümüz. Bütün bunları değerlendirerek bilişim ve teknoloji alanında çok ciddi fark oluşturabiliriz. İşte ULAK Projesi gibi 5G projesi de bu yönde atılmış küçük ama anlamlı adımlardır." dedi.
"Türkiye 5G teknolojisinin üreticisi olacak"

Türkiye'nin 5G'de sadece uygulayıcı değil aynı zamanda bu teknolojinin üreticisi olacağını kaydeden Yıldırım, şöyle konuştu:

"Bakanlığa ilk başladığım gün söylediğim bir şey var. Bilgiyi kullanmak yetmez, bilgiye sahip olacaksınız, bilgiyi üreteceksiniz. Başkalarının da bu bilgiye erişimine imkan tanıyacaksınız. Bunu başardığımız zaman bir yere gelmiş oluruz. Öbür türlü offline ülkeler arasına gireriz."
"Bilişim altyapısı, milli güvenlikle doğrudan ilgili hale geldi"

Başbakan Yıldırım, "Günümüzde bilişim altyapısı, milli güvenlikle doğrudan ilgili bir konu haline gelmiştir. Artık bir ülkeyi, bilişim altyapısını devre dışı bırakarak siber saldırılarla işgal etmek mümkün hale geldi. Hatta darbe girişimlerine ilk olarak teknolojiyi kullanarak başlıyorlar." dedi.

Yıldırım, konuşmasında şunları kaydetti:

"Hatırlayın bu Arap Baharı denen, Tunus'tan başlayıp bütün bölgeyi saran o hareketlerin öncüsü, bilişim altyapısı kullanılarak başlatılması vuku bulmuştur. 15 Temmuz'da da durum farklı değildi, o gece darbeciler kendi aralarında iletişim kurmak için en ileri teknolojiyi seçerken milleti korkutmak sindirmek için televizyon kanallarına ve iletişim ağlarına en önce saldırdılar. TRT'yi ele geçirip korsan bildiri okudular, Türksat'ı bombaladılar, bazı basın yayın kuruluşlarına baskın yaptılar."

FETÖ'nün darbe girişimi ile ilgili olarak Yıldırım, "Bu olay bize gösterdi ki daima, silahlı ya da siber, saldırının şekli ne olursa olsun, tedbirli olmalıyız. En yeni ve en ileri teknolojiye mutlaka sahip olmalıyız. Sadece siber saldırılara karşı hazırlıklı olmak yetmez, aynı zamanda siber caydırıcılık gücümüzün de mutlaka yerinde olması lazım. Aksi halde hiç de tasvip etmeyeceğimiz olaylarla her an karşılaşabiliriz." ifadelerini kullandı.

Muhabir: Sinan Uslu, Mümin Altaş, İlhan Toprak
AA