Elazığ - Haberler - Sohbet

Cevapla
faruk gorez

Elazığ - Haberler - Sohbet

Mesaj gönderen faruk gorez » 25 Kas 2015 21:04

Elazığ Şehir Hastanesi 2018'de tamamlanacak!
Elazığ Şehir Hastanesi ile ilgili açıklama yapan Vali Murat Zorluoğlu: "Şehir hastaneleri Türkiye'de çok az yerlerde yapılıyor. Bunlardan birinin Elazığ olarak seçilmesi büyük bir şans. Nasip olursa Mayıs 2018'de burası tamamlanacak. " dedi.

Şubat ayında Elazığ Valiliği görevine atanan Vali Murat Zorluoğlu, göreve geldiği günden buyana ilk kez canlı televizyon programına çıkarak açıklamalarda bulundu.

Kanal E ve Kanal Fırat televizyonlarında yayınlanan ''Gündem Özel" programına konuk olan Vali Zorluoğlu, Elazığ'la ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Elazığ Valiliği makamında gerçekleştirilen canlı yayında Vali Zorluoğlu, yaklaşık 3 saat boyunca Elazığ'ın sorunlarını ve kendi düşüncelerini anlattı.

Elazığ'la ilgili düşüncelerini anlatan Vali Zorluoğlu, "Elazığlılar devletle kol kola omuz omuza yürüyen insanlarla çok güzel bir şehir. Bu kamu yöneticisi için hele bir vali için çok kıymetli bir şey. Ben Elazığ'a çok kolay alıştım. Elazığ'la aramızda bir gönül bağı oluştuğuna inanıyorum. Sokağa çıktığımda bunu insanların gözlerinde görüyorum" dedi.

Elazığ'ın sorunlarıyla ilgili ayrıntılı bir şekilde açıklamalarda bulunan Zorluoğlu, Çimento Fabrikası ile ilgili olarak, "Fabrikanın başka bir yerde tekrar kurulmasıyla ilgili mali analizi yapıyoruz. Kalkınma ve Sınai Bankası uzmanları şu an bir çalışma yapıyor. Çok kısa süreleri kaldı. Bu süre sonunda çalışmayı getirip bize verecekler biz de bunu masaya yatıracağız. Bu raporu inceleyip değerlendireceğiz. Burada ortaya konacak maliyetlere bakacağız. Bu maliyetlerin nasıl karşılanabileceğine bakacağız. Ben bir projeyi konuşurken bunun maliyetiyle ve finansmanıyla birlikte konuşulması gerektiğine inanıyorum. Uzmanlar fabrikanın taşınmasıyla ilgili bir durum olamaz diyor. Taşınması belli bir süreç alır ve pazar ortadan kalkar. Bu bir maliyet meselesidir. Bu maliyetin karşılanması lazım. Ortaya çıkacak durumu raporla birlikte değerlendireceğiz. Şehir olarak bir karar vereceğiz. Şu anda net bir şey yok. Bağımsız uzmanlar tarafından hazırlanan raporu bekliyoruz" ifadelerini kullandı.

Zorluoğlu, Yimpaş binasıyla ilgili olarak ise. "10 gün önce Ankara'daydım. Milli Emlak Genel Müdürü'ne uğradım. SGK Başkanımızla görüştüm, ortada bir sıkıntı kalmadı. En son Başbakanlığa uğrayıp ilgili ekonomi sosyal işler başkanlığıyla görüştüm. Nihayetinde sonuna geldik. Buradaki arsa karşılığı olarak Maliye Bakanlığı Konya Valisi Muammer Erol valimin de bilgisi dahilinde SGK'ya Konya'da bir arsa verdi.

Şimdi o değerler eşitledi. Çok kısa süre içerisinde bu takas gerçekleşecek. Bu arazi Maliye tarafından Milli Eğitim'e tahsis edildiği andan itibaren kazmayı vuracağız. Şu an elimizde bütçe kaynağı olan sadece lise ama benim gönlümden geçen milli eğitim binası da yapmak. Mevcut milli eğitim binası yetmiyor. Milli eğitime yeni bir bina yapıp Halk Eğitim binasını da taşımak iyi bir çözüm olacak diye düşünüyorum" dedi.

Zorluoğlu bölge müdürlüklerinin taşınmasıyla ilgili de açıklamada bulundu: "Bölge müdürlüklerinin taşınmasıyla ilgili kaynak meselesi var. Maliyet analizi yaptıktan sonra baktık ki büyük bir maliyet tutuyor. Oradaki bazı binalar da gerçekten yerinde durması gereken binalar. Hepsinin de yıkılmasının şehir için çok doğru olmayacağını değerlendik. Belediye Başkanımızla, bölge müdürlerimizle, üniversite rektörlerimizle bir araya geldik ve başka bir formül üzerinde çalışma yaptık. O da bazı binaların yerinde kalması ama şehirden uzakta olması gereken atölyeler gibi araç parkları gibi müştemilatlarınsa şehir dışına çıkartılması. Bu atölyelerin, müştemilatların yıkılması oraları vatandaşımıza halkımıza açılması. Diğer tarafların da bölge müdürlükleri tarafından ofis olarak merkez olarak durması. Bu vatandaşın bölge müdürlüklerine ulaşımı bakımından da iyi bir proje. Hem maliyeti de düşürüyor, hatta sıfır maliyet. Bölge müdürlüklerimiz buna sıcak bakıyor. Herhangi bir bedel almaksızın buraları vatandaşın kullanımına açacaklar.

Belediyemizde oralarda gerekli düzenlemeleri yapacak. Şu an üzerinde çalıştığımız ve mutabakata vardığımız proje budur." Şehir hastanesiyle ilgili soruyu da yanıtlayan Zorluoğlu. "Bu şehir hastaneleri Türkiye'de çok az yerlerde yapılıyor. Bunlardan birinin Elazığ olarak seçilmesi ilimiz adına büyük bir şanstır. Buranın fiziki gelişmesi şu anda yüzde 10 civarında. Nasip olursa Mayıs 2018'de burası tamamlanacak. Bizdeki tarihi 30 Mayıs 2018'dir. Ben firmanın bunu zamanından önce bitireceğini düşünüyorum. O bölge Elazığ'ın az gelişmiş bölgelerinden biri. O bölgeye çok büyük canlılık getirecek. Günde ortama 8 bin hastaya hizmet verecek. 8 bin kişinin oraya gitmesi, beraberindeki hasta yakınları, hastane çalışanları düşünüldüğünde orta ölçekli bir ilçe büyüklüğünden bahsediyoruz. Altyapısıyla çevresiyle oraya hizmet gidecek. Özel sektörde mutlaka yatırım yapacak. Ondan öte bu hastane Elazığ'ın sağlık alanında bölgesindeki iddiasını güçlendirecek" diye konuştu.

Vali Zorluoğlu, kentsel dönüşüm ile ilgili olarak ise şunları söyledi: "Elazığ'da Cumhuriyet Mahallesi'nde 18 hektarlık bir alan kentsel dönüşüm alanı olarak ilan edildi. Burayla alakalı bir çalışma yapıldı. Bir firma belirlendi. Firma hak sahipleriyle ilgili çalışmayı yaptı. Çalışma da bildiğim kadarıyla bakanlığa gitti.

İtirazlar filan var. Onların çözümü için uğraşılıyor. Bir çalışma başlamış Elazığ'da. Fakat Elazığ deprem bölgesi, aynı zamanda şehirleşme bakımından da çok iyi şehirleştiği söylenemez. Özellikle bazı mahallerde ciddi çarpık yapılaşma çoğunluklu. Sürsürü Mahallesi'nin böyle bir beklentisi var. Bu beklenti belediye tarafından karşılanmak istendi ve bakanlığa teklif edildi. Şu anda Çevre Şehircilik Bakanlığı Sürsürü Mahallesi'nin de ilan edilmesiyle ilgili çalışmayı inceliyor.

Ama diğer mahallelerimizde de beklentiler var. Kentsel dönüşüm kolay bir mesele değil. Kolay bir süreç de değil. Yani kentsel dönüşümün çok iyi planlanması lazım. Belediyeyi cesaretlendirmeye çalışıyorum.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda bu işleri yürüten insanlar bürokratlar bizim arkadaşlarımız dostumuz. Bilgilendirme konusunda, bakanlık müsteşarımız ekibiyle buraya geldi. Tekrar gelirler, tekrar desteği verirler. Ama esas muhatabı belediye. Belediye de bunun farkındadır. Elinden gelen çabayı da gösteriyor. Ama dediğim gibi çok çabuk ilerleyemezsiniz." Vali Zorluoğlu, yeni valilik binasıyla ilgili ise, "Yeni bina çok güzel bir proje. Temel bölümde çalışmalar başladı. Elazığ için ciddi bir ihtiyacı karşılayacak bir otopark olacak. İhale mevzuatından kaynaklanan bir sıkıntı oldu. Malumunuz Elazığ'da inşaat sezonu değil. Martın sonuna kadar süremiz var. O zaman kadar ihaleyle ilgili sorunu çözeceğiz. Mart ayı sonunda oraya yeniden başlanacak. Hedefimiz. 2017'nin başlarında o civarlarda tamamlayıp taşınmayı düşünüyoruz. Valiliğin temsil yönünü ortaya çıkaran bir bina" ifadelerini kullandı.

Harput'la ilgi projelerini de anlatan Zorluoğlu, şöyle konuştu: "Harput Elazığ'ın ata yurdu. Buranın aslına uygun, tarihine kültürel yapısına uygun bir şekilde inşa edilmesi Elazığ'ın boynunun borcu. Harput tarih ve inanç turizm açısından çok önemli bir merkez. Burası İngilizlerin ya da Fransızların elinde olsaydı en çok ziyaret edilen ve en çok gelir elde edilen mekanlarından biri olurdu. Biz biraz değerlerimizi tanıtamıyoruz. Harput'la alakalı olarak çok güzel şeyler yapabileceğimize inanıyorum. Birkaç numune başlattık. Bir okuma evi yaptık. 15 gün içerisinde vatandaşın kullanımına açacağız. Valilik olarak oranın kültürel yapısına uygun birkaç tane daha Harput konağı yapacağız. Bunları numune olarak yapıyoruz. Diğer insanlara örnek teşkil etsin diye yapıyoruz. Kalkınma Bakanlığı Elazığ'ı Türkiye'nin 8 cazibe merkezi ilinden biri yaptı. 2015 yılında bu karar alındı. 2016 yılından itibaren proje uygulanmaya başlayacak. Biz de bazı önemli projeleri hazırladık. Kalkınma Bakanlığına gönderdik. Kalkınma Bakanlığı inceledi ve birinci sıraya Harput Cazibe Merkezi projesini koydu.
Bu projeye Kalkınma Bakanlığı ekstra proje verecek." Vali Zorluoğlu. Uluova sulama projesi ile ilgili olarak da, "Uluova çok önemli bir proje. Proje DSİ tarafından hazırlandı. 1 milyar liralık bir proje. Ben bu projeye inandım. 23 bin hektarlık bir alan sulanacak.

2016 yılı yatırım planına alınıyor. 5 yılda tamamlanacak. 5 sene sonra Uluova. bu bereketli topraklar yeniden suyla buluşacak. Elazığ'ın tarım potansiyeli artmış olacak" şeklinde konuştu.

Elazığ Birlik Haber Gazetesi

faruk gorez

Re: Elazığ - Haberler,Projeler,Sohbet

Mesaj gönderen faruk gorez » 25 Kas 2015 21:05

Elazığ bölgenin lider illerinden inşallah atağa kalkacak bu dönem..

faruk gorez

Re: Elazığ - Haberler,Projeler,Sohbet

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Kas 2015 00:41

ULAŞIM
SANAYİ
TİCARET
TARIM-HAYVANCILIK
SU ÜRÜNLERİ
EĞİİTM
SAĞLIK
LOJİSTİK
TARİHİ MİRAS KÜLTÜR YOLU TURİZM

LOKOMOTİF ALANLARI OLACAK ELAZIĞIN ..

BÖLGENİN LİDER ŞEHRİ EL AZİZ

faruk gorez

Re: Elazığ - Haberler,Projeler,Sohbet

Mesaj gönderen faruk gorez » 01 Ara 2015 18:11

TARİHÇİ YAZAR TALHA UĞURLUEL HARPUT’U GEZDİ
Elazığ Belediyesi tarafından düzenlenen “Anadolu’nun Fethi ve Selçuklular’ konulu konferansa konuşmacı olarak katılacak Tarihçi Yazar Talha Uğurluel konferans öncesi Elazığ’ın Harput Beldesini gezdi.
Tarihçi Yazar Talha Uğurluel Harput’ta, Harput Kalesini, Kale Hamamı, Türbeler ve tarihi camileri gezerek bilgiler aldı.
Harput’ta açıklamalarda bulunan Tarihçi Yazar Talha Uğurluel, daha öncede Harput’a geldiğini ifade ederek Harput’ta yapılan kazılarla tarihin ortaya çıkarılması, Harput, Elazığ ve Türkiye için çok önemli olduğunu söyledi.
Belediyelerin sosyal alandaki çalışmalarının arttığını ifade eden Talha Uğurluel, Harput’ta çok şeyin olumlu yönde değiştiğini, Harput’ta çalışmalar nedeniyle Elazığ Belediyesi’ne teşekkür etti.
12342543_1499089077061248_1338148728043709970_n.jpg
12342543_1499089077061248_1338148728043709970_n.jpg (110.16 KiB) 494 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 12010
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Elazığ - Haberler - Sohbet

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 12 Şub 2018 22:23

27972927_1794361814200638_588592782228335804_n.jpg
27972927_1794361814200638_588592782228335804_n.jpg (42.42 KiB) 362 kere görüntülendi
MUHTAR OFİSLERİNE YENİ FONKSİYONLAR
Mahalle muhtarlarının hizmet kalitesini artırmak ve vatandaşlara daha modern bir ortamda hizmet sunmalarına olanak sağlamak amacıyla muhtarlık ofislerinin fonksiyonunu artırıyor.
Bu doğrultuda belediye, mevcut haliyle yaklaşık 40 m²’lik alana sahip muhtarlık ofislerini 100 m² olacak şekilde yeniden inşa edecek. Kısa sürede hayata geçirilecek çalışmaların neticesinde vatandaşlarımız elektrik, su, doğalgaz ve telefon tahsilatlarını da muhtarlık ofislerinin yanına inşa edilecek yeni bürolardan tahsil edebilecek.
Muhtarların yerel yönetimdeki en büyük çözüm ortakları olduğunu söyleyen Başkan Mücahit Yanılmaz, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi:


“Muhtarlarımız bizim çalışmalardaki en büyük çözüm ortağımız ve paydaşımızdır. Dolayısıyla onların bulundukları mekânda daha iyi hizmet vermeleri ve gelen vatandaşlarla daha iyi diyalog kurabilmeleri için muhtarlık ofisleri ile ilgili birçok çalışma yürüttük. Şimdi de Elâzığ’ımızda hizmet veren muhtarlarımızın muhtarlık ofislerini yeniden yapıyoruz. Şu ana kadar yaklaşık 40 metrekarelik dar bir alanda hizmet veren muhtarlarımız yeni yapılacak ofisler ile yaklaşık 100 metrekarelik bir alanda hizmet vermeye başlayacaklar. Öncelikle muhtarların fiilen bulunduğu ofisleri büyütüyoruz. Ayrıca gelen hemşerilerimizin dinlenebileceği, çaylarını ve kahvelerini rahat içebileceği ayrı bir mekân oluşturuyoruz. Bir de o bölgedeki bütün tahsilatların bir noktada yapılabileceği bir alan oluşturuyoruz. Elektrik, su, doğalgaz ve telefon tahsilatlarını da vatandaşlarımız muhtarlık ofisine geldiklerinde hemen yanındaki tahsilat ofisinde yapma imkânı bulacaklar. Bu şekilde hem muhtarlık ofislerinin fonksiyonu genişlemiş olacak hem de muhtarlarımız daha rahat, daha geniş bir mekânda hizmet etmiş olacak. Aynı şekilde muhtarlıklarımıza gelen vatandaşlarımız da daha rahat bir şekilde işlemlerini görmüş olacaklar.”


Elazığ Belediyesi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 12010
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Elazığ - Haberler - Sohbet

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 21 Şub 2018 22:43

28056415_1798010843835735_4334789334136018307_n.jpg
28056415_1798010843835735_4334789334136018307_n.jpg (60.16 KiB) 354 kere görüntülendi
ELAZIĞ’DA BİR İLK
AKILLI KAVŞAK UYGULAMASI BAŞLADI

Şehir içi trafiği rahatlatmak ve şehri geleceğe hazırlamak amacı doğrultusunda hizmete sunduğu Orduevi Katlı Kavşağı, İstasyon Kavşağı Altgeçidi, Bosna Hersek Bulvarı Altgeçidi, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bulvarı başta olmak üzere pek çok çalışmaya bir ilki daha ekledi.
Şehir içi trafik yoğunluğunu rahatlatmaya yönelik çalışmalar kapsamında Ahmet Aytar Meydanı’nda Akıllı Kavşak Sistemi hayata geçirildi.
Günde 44 bin 804, haftada 268 bin 824 aracın geçişinin sağlandığı Ahmet Aytar Kavşağı’nda hayata geçirilen Akıllı Kavşak uygulamasıyla trafik akış hızı yükselirken, bekleme süresi ve yakıttan da tasarruf sağlanıyor. Kısa süre önce uygulamaya girilen yeni sistemle, kavşakta trafik akış hızı yüzde 15 oranında arttı.

TRAFİK IŞIKLARI, YOĞUNLUĞA GÖRE DEĞİŞİYOR
Elazığ’da ilk kez Ahmet Aytar Kavşağında hayata geçirilen “Akıllı Trafik Sistemi” olarak bilinen “Tam Adaptif Trafik Yönetim” sistemiyle araç yoğunluğu doğrultusunda trafik ışıkları otomatik olarak ayarlanıyor.

Kavşakta tüm yönleri kontrol eden sistem, araç yoğunluğu doğrultusunda yoğunluğun fazla olduğu noktaya daha uzun süre geçiş hakkı tanıyor.
Böylece kavşak genelinde araçların ortalama bekleme süresinin en aza indirilmesi hedefleniyor.
GÜNDE 6 MİLYON 659 BİN TL VATANDAŞIN CEBİNDE KALIYOR
Günde 44 bin, haftada 268 bin 824 aracın geçişinin sağlandığı Ahmet Aytar Kavşağı’nda hayata geçirilen Akıllı Kavşak uygulamasıyla günde 1.538 litre yakıt ile 6 milyon 659 bin TL, yılda 415.827 litre yakıt ile 1 milyon 800 bin 664 TL’lik yakıt tasarrufu sağlanırken, aynı zamanda karbon monoksit salınım oranı da haftalık olarak 26 bin 915 kg oranında düşürülerek, çevrenin korunmasına da katkı sağlanıyor.
VATANDAŞLARIN YAŞAMLARINI KOLAYLAŞTIRACAK, YAŞAM KALİTELERİNİ ARTIRACAK UYGULAMA
Başkan Mücahit Yanılmaz, şehre değer katan önemli bir çalışmayı Ahmet Aytar Kavşağı’nda uygulamaya koyduklarını belirterek, “Hemşehrilerimizin yaşam kalitesini artıran önemli bir çalışmayı hayata geçirdik. Şehir içi trafiğin rahatlaması, kolaylaşması ve dolayısıyla vatandaşımızın yaşam kalitesini artırmak amacıyla Orduevi Katlı Kavşağı, Bosna Hersek Bulvarı Altgeçidi, İstasyon Kavşağı Altgeçidi, Prof. Dr. Necmettin Erbakan Bulvarı başta olmak üzere pek çok çalışmayı hayata geçirdik. Ahmet Aytar Kavşağı’nda akıllı bir çözüm olarak hayata geçirdiğimiz bu uygulama da, hem zaman, hem de ekonomik açıdan vatandaşımızın yaşamını kolaylaştıracak bir uygulamadır. Trafiğin özellikle belli saatlerde yoğunlaştığı Ahmet Aytar Kavşağı’nda daha hızlı bir trafik akışı sağlamış olduk. Başlattığımız Akıllı Kavşak uygulaması ile araç sayısı yoğunluğuna göre ışık süreleri belirlenerek, rahat bir trafik akışına katkı sağlanıyor. Bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da hemşehrilerimizin yaşamlarını kolaylaştıracak, yaşam kalitelerini artıracak uygulamalarla şehrimizin bugününe ve yarınına değer katmaya devam edeceğiz.” dedi.

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 12010
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Elazığ - Haberler - Sohbet

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 11 Tem 2019 14:32

Efsanelerle Beslenen Bir Tarih Gezintisi: Elazığ

http://www.raillife.com.tr/efsanelerle- ... yw8vskD8y0

Cevapla