Trabzon - Haberler - Sohbet

Cevapla
faruk gorez

Trabzon - Haberler - Sohbet

Mesaj gönderen faruk gorez » 14 Tem 2016 13:49

Trabzon Akçaabat’a 2. Devlet üniversitesi geliyor!

AK Parti Akçaabat İlçe Başkanı Emre Akgün, Akçaabat’ta yapılması planlanan devlet yatırımlarını açıkladı. 2017 Yılında önemli devlet yatırımının Akçaabat’ta yapılacağını belirten Akgün, en önemli yatırım olarak ise 2. Devlet üniversitesi olduğunu belirtti.
AK Parti Akçaabat İlçe Başkanı Emre Akgün, Akçaabat’ta yapılması planlanan devlet yatırımlarını açıkladı. Emre Akgün “ 1 Kasımda Akçaabat olarak partimize sahip çıktık. Bu sahip çıkmanın meyvelerini de almaya başladık. Trabzon’un en önemli yatırımı olan 2. Devlet üniversitesini Akçaabat’a kazandırdık. Bunda emeği geçen Sayın bakanımız Süleyman Soylu olmak üzere herkese teşekkür ediyoruz. Üniversite için taslak metin ortaya çıkınca bunu eleştiren siyasi partiler oldu. Biz bu eleştirilerin yersin olduğunu kendilerine anlattık. Akçaabat merkezli olacak olan bu üniversite Akçaabat ve civar ilçelerimiz sahip çıkmalıdır. Akçaabat’ta yapılması gereken yatırımlar için çalışıyoruz. Ankara’da yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde ve sayın bakanımızın desteği ile Akçaabat’a yapılacak olan adalet sarayı 2017 yılında Yatırım programına alınacak. Kavaklı’da cezaevinin bulunduğu alana Akçaabat’a yakışır bir adalet sarayı yapılacak. Sayın bakanımıza Akçaabat’a yakışan bir sosyal güvenlik kurumu olsun dedik. Sağolsun hemen talimat verdi ve Söğütlü’de Akçaabat’ta yakışan bir sosyal güvenlik merkezi yapılacaktır. Akçaabat’ta Sosyal Güvenlik Kurumu’nun boşaltacağı eski devlet hastanesi yerine ise Trabzon halk Sağlığı Müdürlüğü gelecek. Bu müdürlük Akçaabat’ta bir hareket getirecektir. Ayrıca Söğütlü’ye Kız imam hatip lisesi inşaatı yatırım programına alındı. Kısa sürede inşaata başlanmasını bekliyoruz” dedi. Akgün fırsat buldukça Akçaabat’taki projelerin takibi için Ankara’ya sık sık gitmek zorunda kaldığını, takip olmadan hiçbir yatırımın alınamayacağını da ifade etti.
Taka
Trabzon.jpg
Trabzon.jpg (31.14 KiB) 225 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Trabzon - Haberler - Sohbet

Mesaj gönderen faruk gorez » 22 Tem 2016 15:50

Trabzon'a teleferik müjdesi!

Trabzon'un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı'na, Çaykara ilçesindeki dünyaca ünlü Uzungöl'e, Gümüşhane'deki Karşıyaka Tabiat Parkı ile Rize'nin Kaçkar Dağları'na hiçbir ağaç kesilmeden teleferik yapılacak.

Doğu Karadeniz'e gelen turistlerin en fazla ziyaret ettiği turistik mekanların başında yer alan Trabzon'un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı'na, Çaykara ilçesindeki dünyaca ünlü Uzungöl'e, Gümüşhane'deki Karşıyaka Tabiat Parkı ile Rize'nin Kaçkar Dağları'na hiçbir ağaç kesilmeden yapılacak teleferik ile hem bölgenin trafik sorunu çözülecek hem de turistlerin daha kolay ulaşım imkanına kavuşması sağlanacak. Doğa Koruma ve Milli Parklar 12. Bölge Müdürü Mustafa Bulut, Doğu Karadeniz'i her yıl milyonlarca yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiğini söyledi.

Doğu Karadeniz'in turizm potansiyelinin her geçen gün arttığını dile getiren Bulut, "Trabzon'un Maçka ilçesindeki tarihi Sümela Manastırı, Çaykara ilçesindeki dünyaca ünlü Uzungöl, Gümüşhane'deki Karşıyaka Tabiat Parkı ile Rize'nin Kaçkar Dağları, bölgede yerli ve yabancı turistlerin en çok ilgi gösterdiği mekanların başında geliyor. Bu kapsamda da Doğu Karadeniz'de tabiat turizminin alt yapısını geliştirmek üzere, milli parklarımız ve tabiat parklarımız içerisinde ulaşım sağlanması için teleferik projelerimiz var." diye konuştu. Bulut, hayata geçirilecek teleferik projeleriyle bölgenin güzel bir seyir alanına kavuşacağına dikkati çekerek, "Bu kapsamda da Trabzon'da Uzungöl ve Sümela Manastırı'na, Gümüşhane'de Karşıyaka Tabiat Parkı'na, Rize'de Kaçkar Dağları Milli Parkı'na teleferik projeleri, gelişme planı içerisinde bakanlığımız ve bölge müdürlüğümüz tarafından ihale edildi.

Bunlardan Karşıyaka Tabiat Parkı'nın yer teslimini de gerçekleşti. İnşallah 2017 sonuna kadar buradaki teleferik projemizi hayata geçireceğiz." bilgisini aktardı. Trabzon'un Maçka ilçesindeki çalışmaların da devam ettiğini belirten Bulut, Trabzon Büyükşehir Belediyesince Maçka Altındere Milli Parkı'nın içerisinde bulunduğu alanı kapsayan milli parkın girişinden Sümela Manastırı'na kadar bir teleferik projesi olduğunu anlattı.

Bulut, bunun dışında Uzungöl Tabiat Parkı'nın içerisinde de hem ulaşımı rahatlatacak hem de ziyaretçilere güzel bir seyir alanı sunacak proje hazırlıklarının sürdüğünü, Kaçkar Dağları ile ilgili de projeleri bulunduğunu ifade etti. "Projelerin Doğu Karadeniz'e değer katacağını düşünüyoruz" Teleferik projelerini önemsediklerini dile getiren Bulut, şunları kaydetti: "Projelerin Doğu Karadeniz'e değer katacağını düşünüyoruz. Projeler yüksek bir alandan geçeceği için hiçbir ağaç kesimine sebebiyet vermeyecek. O nedenle tamamen çevreci teleferik projemizle dinlenme ve ulaşım ihtiyaçlarını karşıladığımız gibi güzel seyir parkurlarıyla daha fazla aktivite yapılması ile turizmden daha fazla gelir elde etmeyi planlıyoruz. Yapacağımız teleferiklerle kesinlikle doğal güzelliği bozmayacağız. Bu yönü ile projemiz tamamen çevreci bir teleferik projesidir."

Projeleri kısa sürede tamamlayarak hayata geçireceklerini bildiren Bulut, Gümüşhane'deki projenin gelecek yıl hayata geçirileceğini belirtti. Uzungöl'deki projenin şu anda imar safhasında olduğunu ifade eden Bulut, onayın ardından bu yıl içinde inşaata başlamayı planladıklarını söyledi. Rize'de de en kısa sürede yapım çalışmalarına başlanacağını kaydeden Bulut, Maçka'daki projenin de fizibilite çalışmalarının sürdüğünü belirtti. Bulut, Trabzon'un Beşikdüzü ilçesinde de hali hazırda devam eden bir teleferik projesi olduğunu anlattı. Bulut, Doğu Karadeniz'de tabiat turizmi bakımından çok önemli alanlar olduğuna dikkati çekerek, Doğu Karadeniz'de tabiat turizmini geliştirmek için çalıştıklarını, bunu yaparken de tabiatı tahrip etmeden gelecek nesillere aktarmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Taka

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 5629
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Trabzon - Haberler - Sohbet

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 22 Eyl 2017 14:40

Trabzon’a 5 ayrı teleferik hattı‎!

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, şehir genelinde üzerinde çalışılan beş ayrı teleferik projesi hakkında açıklamalar yaptı.
MzM3MzMzOT-trabzona-5-ayri-teleferik-hatti.jpg
MzM3MzMzOT-trabzona-5-ayri-teleferik-hatti.jpg (25.51 KiB) 171 kere görüntülendi
Trabzon’a 5 ayrı teleferik hattı‎!
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Orhan Fevzi Gümrükçüoğlu, şehir genelinde üzerinde çalışılan beş ayrı teleferik projesi hakkında değerlendirmeler yaptı. Uzungöl, Sümela Manastırı, Ortahisar ilçesi (şehir merkezi), Akçabat-Hıdırnebi ve Beşikdüzü-Beşikdağı olmak üzere 5 ayrı teleferik çalışması olduğunu kaydeden Gümrükçüoğlu, her projenin gidişatı hakkında bilgiler verdi.


UZUNGÖL

Uzungöl’de hayata geçirilecek olan teleferik projesinin yap-işlet-devret modeli ile gerçekleştirileceğini belirten Gümrükçüoğlu, “Trabzon’un 5 ayrı noktasında teleferik çalışmamız vardır. Hemen şehrin bir ucundan diğer ucuna doğru teleferik çalışmalarımızı ele alacak olursak bunlardan biri Uzungöl’dür. Uzungöl’de teleferik için hemen hemen bütün ön aşamalar tamamlanmış ve yap-işlet-devret yapımına başlanılacak hale gelmiştir” diye konuştu.


SÜMELA

Orman ve Su İşleri Bakanlığı ile birlikte Sümela Manastırına kazandıracakları teleferik projesinde seyir terasları ve günübirlik turistik alanlarında olacağını ifade eden Başkan Gümrükçüoğlu, bu alanları Büyükşehir Belediyesi tarafından Trabzon’a kazandırılacağını söyledi. Başkan Gümrükçüoğlu, Orman ve Su İşleri Bakanımız Sayın Veysel Eroğlu ile beraber çalışmamızla bir büyük dünya eseri olan Sümela Manastırı’na yapacağımız teleferik de bizim taahhütlerimiz arasındadır. İmzaladığımız protokol ile proje çalışmalarına devam edilmektedir. Şöyle ki Sümela’ya yapılacak olan teleferiğin seyir teraslarını da içerecek şekilde ve günübirlik turisttik alanlarının da yapılmasını Büyükşehir Belediyesi olarak biz Bakanlığımızla imzaladığımız protokol çerçevesinde yerine getirmeye başlayacağız. Bunun içinde Sümela Manastırı’ndaki restorasyonun bitirilmesini beklemekteyiz” dedi.


ORTAHİSAR

Trabzon şehir merkezine teleferik kazandırmak içinde proje çalışmalarını tamamladıklarını belirten Gümrükçüoğlu sözlerine şu şekilde devam etti: “Şehir merkezinde geldiğimizde ise ilk olarak Atatürk Alanı’ndan Boztepe’ye teleferik projesi hazırladık. Bunu uygulamaya başlayacakken ortak akılla 400 metre gibi kısa bir mesafede bunun yapılmasının çok ciddi bir özellik içermeyeceği kanaatine vardık. Bu nedenle Atatürk Alanı-Boztepe arasındaki 400 metrelik teleferik uygulamasından vazgeçerek şehir merkezi için daha uzun mesafe kapsayan yeni bir proje gerçekleştirdik. Mumhaneönü’nden (Pazarkapı) projesi tarafımızdan tamamlanmış olan ve önümüzdeki yıl yapımı cihetinde adım atacağımız Zağnos vadisi boyunca Çamoba bölgesine ve Atatürk Köşkü’ne doğru olan teleferiğin projelendirilmesini tamamlamış bulunmaktayız.


AKÇAABAT ve BEŞİKDÜZÜ

Şehrimizin batısına doğru devam ettiğimiz Akçaabat Belediyemizin Hıdırnebi’ye doğru başlattığı teleferik çalışması vardır. Beşikdüzü Belediyemiz de Beşikdağı Teleferik Projesinin yapımına başlamış ve bu proje büyük ihtimalle şehrimizde hizmete giren ilk teleferik projesi olacaktır.”Trabzon Büyükşehir Belediyesi

Cevapla