İzmit Tarih Koridoru Projesi

Cevapla
faruk gorez

İzmit Tarih Koridoru Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Tem 2016 17:24

TARİH KORİDORU / TARİH KORİDORU


TARİH KORİDORU
Asya ile Avrupa kıtaları arasında önemli kara ve demiryolu güzergâhlarının kesiştiği bir yerde kurulan Kocaeli, bugün Marmara Bölgesi'nin ve yurdumuzun en önemli endüstri ve sanayi yerleşimlerinden biridir. Kocaeli ilinin M.Ö. XII. yy’a kadar olan dönemi karanlıklar içindedir. Tarihçiler, bölge başlangıç tarihini M.Ö. XII. yy. olarak kabul etmektedir.
1. Tarih Öncesi ve Nikomedia Dönemi

Asya ile Avrupa kıtaları arasında önemli kara ve demiryolu güzergâhlarının kesiştiği bir yerde kurulan Kocaeli, bugün Marmara Bölgesi'nin ve yurdumuzun en önemli endüstri ve sanayi yerleşimlerinden biridir. Kocaeli ilinin M.Ö. XII. yy’a kadar olan dönemi karanlıklar içindedir. Tarihçiler, bölge başlangıç tarihini M.Ö. XII. yy. olarak kabul etmektedir.

Bölgede, ilk yerleşimlerle ilgili tespitler M.Ö. VIII. yy’a ait olup, bu dönemde adı bilinen en eski yerleşme birimi Astakoz’dur. Astakoz M.Ö. VIII yy. sonlarında Megaralılar tarafından kurulmuş bir Yunan kolonisidir. İzmit’in çekirdeğini teşkil eden Astakoz kenti, Bitinya krallığı döneminde (M.Ö. 262) Nikomedia adı ile bugünkü İzmit’in yerini almıştır.

Yunan döneminde orta büyüklükte bir kent olarak görünen il, Roma devrinde önemli bir merkez haline gelmiş ve hızla gelişmiştir. Roma imparatorluğunun ikiye ayrılmasıyla Bizans hakimiyetine giren şehir, depremlerin de etkisiyle ihmale uğramış ehemmiyetini kaybetmiştir.

2. Roma-Bizans Dönemi

Roma İmparatoru Diocletian, 284 yılında Nicomedia'yı işgal ederek Roma İmparatorluğu'nun başkenti yaptığı dönemde şehir, Roma, Antakya ve İskenderiye'den sonra dünyanın dördüncü büyük kenti haline geldi. Fakat Büyük Konstantin tarafından İstanbul’un imparatorluğun merkezi yapılması ve İmparator Jüstinyen'in de Kadıköy-İzmit arasındaki yolu askeri nedenlerle kapatarak ulaşımı İznik üzerinden sağlamasıyla Nicomedia, eski önemini kaybetti.

3. Selçuklu Dönemi

Kocaeli Türk egemenliğine ilk olarak 11. yüzyılın sonlarında Selçuklular zamanında (1078) geçti. İznik’in Anadolu Selçuklu Devleti’nin başkenti olmasıyla birlikte kentin önemi iyice arttı. Ancak Haçlı Seferleri sırasında kısa bir süre Haçlı Ordusu komutanı Aleksios Komnenos tarafından işgal edilen kentin, Türk egemenliğine kesin olarak geçişi ise Orhan Bey döneminde oldu. Selçuklu döneminden günümüze Haçlı Seferleri’nde yağmalanması nedeniyle kalan eser sayısı oldukça azdır.

4.Osmanlı Dönemi

Kocaeli, Osman Bey ve oğlu Orhan Bey’in uç beylerinden Akçakoca tarafından 1337 yılında Osmanlı topraklarına katıldı. Nikomedya Osmanlı egemenliğine geçtikten sonra, önce İznikmid, daha sonra İzmid (İzmit) adını almıştır. Şehir en parlak dönemine Kanuni Sultan Süleyman zamanında ulaştı. 19. yüzyılda İstanbul-İzmit arasında işleyen ve 1873 yılından itibaren de Haydarpaşa-Ankara güzergâhında faaliyet gösteren demiryolunun kente ulaşmasından sonra Kocaeli’nin ticari ve sosyal yaşamı canlanmaya başladı. Kent, 1888 yılında bağımsız sancak oldu ve ismi İzmit olarak değiştirildi. Daha sonra bölgeye fatihi Akçakoca'dan dolayı Akçakoca’nın yurdu manâsına gelen ‘KOCAELİ’ adı verildi.

5. Cumhuriyet Dönemi

I. Dünya Savaşı’nın getirdiği yıkımlar sonucu önemini bir süre yitiren ve sırasıyla önce İngilizler (6 Temmuz 1920) ardından Yunanlılar (28 Nisan 1921) tarafından işgal edilen Kocaeli, 28 Haziran 1921 de Türk Orduları tarafından işgalden kurtarıldı. Kocaeli’nin Başiskele, Darıca, Dilovası, Çayırova, İzmit, Derince, Gebze, Gölcük, Karamürsel, Kandıra, Kartepe ve Körfez olmak üzere toplam on iki ilçesi bulunmaktadır. Kocaeli, Cumhuriyetle birlikte özellikle sanayileşme alanında en hızlı gelişen illerimizden birisi olmuştur. Bunun başlıca nedeni İstanbul’a yakınlığı ve ulaşım imkânlarının çeşitliliğidir. 1934 yılında İzmit'te ilk kağıt üretim tesisi olan İzmit Kağıt Fabrikası açılırken, bunu 1944’te ikinci selüloz ve Kağıt Fabrikası takip etmiş, SEKA tesisleri 1954, 1957 ve 1959’da genişletilmiştir. Böylece günümüze kadar devam eden hızlı bir sanayileşme ile Kocaeli, Türkiye’nin ileri düzeyde sanayi bölgesi durumuna gelmiştir. Ayrıca Kocaeli ile ilgili önemli bir bilgi de, 30 derece meridyeni Köseköy’deki otoyol kavşağı köprüsünün bulunduğu yerde olduğundan tüm Türkiye saatlerini Kocaeli’ne göre ayarlamaktadır.

http://www.izmit.bel.tr/tarih_koridoru/ ... oru_1.html

1450348588_12312.jpg
1450348588_12312.jpg (74.08 KiB) 507 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: İzmit Tarih Koridoru Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Tem 2016 17:25

1450363776_tarih1.jpg
1450363776_tarih1.jpg (415.09 KiB) 506 kere görüntülendi
1450363784_tarih2.jpg
1450363784_tarih2.jpg (496.92 KiB) 506 kere görüntülendi
http://www.izmit.bel.tr/tarih_koridoru/ ... oru_1.html

faruk gorez

Re: İzmit Tarih Koridoru Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Tem 2016 17:27

İzmit'teki adliye ve sağlık binası yıkıldı!

İzmit Belediyesi'nin Tarih Koridoru Projesi'nin onemli bir ayağı olan Av Köşkü'nün arka kısmında kalan eski Adliye binasının yıkımına başlandı.
İzmit Belediyesi'nin Kültür Tepesi projesinin önemli bir ayağı olan, Av Köşkü'nün hemen arka kısmında kalan daha önce Adliye ve Sağlık Binası olarak da kullanılan binanın yıkımına Kültür ve Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu’nun izni ile başlandı. Binaya ilk kepçeyi İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan vurdu. Başkan Doğan yıkımın 15 gün süreceğini ve boş kalacak olan alanın Sanat Meydanı olarak kullanılacağının müjdesini verdi. Yıkımın ilk gününde, yıkım ekibi ile alanda hazır bulunan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

PROJELER DEVAM EDECEK

-“Büyük bir kararlılıkla topyekün mücadele ederken bir yandan da projelerimize devam ediyoruz. Bir yandan işlere devam ediyoruz. Bu günler elbet geçecek. Türkiye kim ne derse desin isterse dünya yerinden oynasın 2023 hedeflerine 2053 hedeflerine kararlılıkla gidecek. Bunu Türk Milleti er meydanında bir kez daha gösterdi. Bugün burada tarihi bir işin başlangıcındayız. 2 yıldır adım adım takip ettiğimiz bir projenin önemli bir dönemindeyiz. Burası Ata yadigarlarımızın bulunduğu bir bölge. Osmanlı’dan kalan çok güzel tarihi yapılarımız var. İmaret Cami, Redif Binası, Kasrı Hümayun var. Tarihi müştemilatlar var.

PARALEL YAPI ENGELLİYORDU

Buraya İzmit Belediyesi olarak çok güzel bir proje hazırladık. Bizzat şahsımın adaylık vaatlerinden biriydi. 2 yıldır izinleriyle uğraşıyoruz. Çok zorluklar yaşadık. Zannediyorum paralel yapının da bu işin uzamasında rolü vardı. İşlerimizi de çaktırmadan engelliyorlardı. Ama bugün bu güzel projeyi uygulamak için önemli bir adım atıyoruz. Buradaki tarihi değeri olmayan ama benim çocukluğumda Adliye olarak kullanılan daha sonra da milletvekilliğimde Sağlık Müdürlüğü olarak kullanılan defalarca gelip gittiğimiz bu binayı yıkıyoruz.

SANAT MEYDANI KAZANDIRACAĞIZ

Buradan Kocaeli ve İzmit halkına ‘şehirler meydanlarla anılır’ söyleminden yola çıkarak vaat ettiğimiz meydan projesinin uygulamasından birindeyiz. Diğer bir tanesi Devlet Hastanesi Projesiydi. Oradaki eski binaları yıkacağız. Perşembe Pazarı Meydan Projesi için de güzel bir proje hazırladık. Eski Valilik Konağı’nın olduğu yeri yıktık. Orada yer altı otoparkı ve meydan projesi olarak devam edecek. Burada Kültür Tepesi’nin ikinci aşamasındayız. Kültür Tepesi’ne Sanat Meydanı kazandıracağız. Bu tarihi dokunun içinde daha çok sanatsal etkinliklerin, halkın oturup dinlenebileceği, denizi seyredebileceği, atamızın gücüyle buluşacağı bir meydan olmasını diliyoruz”

MİNİ ANFİ YAPILACAK

En iyi malzemelerden, granitlerden ve bu dokuya uygun aydınlatmalarla hem binanın hem çevrenin, oturma alanları, burada mini bir rakıma bağlı mini açık hava anfisi, buralarda resim yapan, karikatür çizen, müzik yapan, zaman zaman toplu bazı kültürel sosyal kutlamaların olduğu bir meydan olarak planladık. 2 yıldır profesyonel ekiplerle çalıştık. Ama süreç çok uzadı. Çünkü Turizm ve Kültür Bakanlığı’ndaki izinler, askeriye olan izinler, anıtlardaki işler gerçekten adım adım takip ettiğimiz benim defalarca Ankara’ya giderek takip ettiğim işler. Şu anda bir noktaya geldik. Daha aşacağımız bazı konular var. Artık sonuna yaklaştık. Son izinler kısmını hallettikten sonra ihaleye çıkacağız. Çünkü projemiz hazır ve anıtlar kurulundan onaylandı.

DUVARIN YIKILMASINI İSTİYORUZ

Sadece duvar problemimiz var. Bu duvarın iznini alamadık. Tarihi duvar olarak düşünülüyor. Burada camiyi gizleyen kapatan görselliğin buradan kalkması gerekiyor. Umarım ikna edeceğiz. Mutlaka bir çözüm yolu vardır. Hazır yapılmışken burada güzel bir görüntü ortaya çıkacak. Biz şimdiye kadar birçok meydan düzenlemesi yaptık mahallelerimizde. İkizli Çeşme, Üçyol, Yenişehir meydan düzenlemesi. Şimdi daha büyüklerine soyunduk. Geçen dönem yaptığımız Şelale ve çevresinin meydan düzenlemesi. Kuruçeşme’de ve Akmeşe’de de meydanlar yaptık. Bunları yaparken çevre binaları da temizliyoruz. Onların cephelerini de yapıyoruz. Mesela Cumhuriyet Çocuk Parkı’nın eski halini, şimdiki, halini ve etrafındaki görüntüyü düşünün. Burada da cephe iyileştirmelerine de çalıştık. Hızla cepheleri de düzelteceğiz. Bu güzel tarihi ata yadigarı dokunun çevresiyle birlikte şehre güç katmasını sağlayacağız. Şehrimiz, İzmit halkı, Kocaeli Halkı, Türk Milleti en güzel şeylere layık.

Ayşegül KALAYCIK/Özgür Kocaeli
İzmit Tarih Kodidoru projesi.jpg
İzmit Tarih Kodidoru projesi.jpg (30.92 KiB) 506 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: İzmit Tarih Koridoru Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 14 Ağu 2017 12:03

İZMİT’TE GEZİLİP GÖRÜLECEK ÇOK YER VAR
1502696889_izmittegorulecek_2-anaresim.jpg
1502696889_izmittegorulecek_2-anaresim.jpg (339.11 KiB) 404 kere görüntülendi
Yaklaşık 3000 yıllık bir geçmişi bulunan ve bir çok medeniyete ev sahipliği yapan İzmit’te gezip görülecek çok yer var.

Asya ile Avrupa kıtaları arasında önemli kara ve demiryolu güzergâhlarının kesiştiği bir yerde bulunan İzmit, yıllarca sanayi kimliği ile anılıyordu. Dr. Nevzat Doğan’ın 2009 yılında İzmit Belediye Başkanı seçilmesinden itibaren, yok olmaya yüz tutmuş onlarca tarihi değere sahip çıkılıp restore edilerek gelecek nesillere aktarılması sağlandı. İzmit, tarihi eserler bakımından oldukça zengin. Roma, Bizans, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemi eserleriyle İzmit’in turizm kimliği ile anılması için Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan yoğun çalışmalar içinde bulundu. İzmit’te şimdiye kadar onlarca tarihi cami, hamam, çeşme, konak restore edildi ve halen restorasyonlar devam ediyor. Başkan Doğan’ın büyük önem verdiği Tarih Koridoru Projesi ile şehir yerli ve yabancı turistlere tanıtılarak sanayi kimliğinin yanı sır kültür turizm kimliğinin de öne çıkması hedefleniyor.

HEDEF 1 MİLYON TURİST

Her yıl milyonlarca turistin akınına uğrayan İstanbul’a yakın olmasının avantajlarını şimdiye kadar değerlendiremeyen İzmit, Başkan Doğan’ın “ 1 milyon turist” hedefine de adım adım yaklaşıyor. Tarihi çeşme, konak, cami, hamamların onarılmasının yanı sıra İzmit Belediyesi’nce şehrin tanıtımı için 2 adet turizm ofisi faaliyete geçirildi, İzmit’in tarihi ve turistik yerlerini gösteren İngilizce ve Türkçe kitapçıklar ve haritalar hazırlandı. Belediyenin resmi internet sitesi www.izmit.bel.tr’de özel alanlar oluşturularak şehrin sadece İzmit’te değil dünyanın dört bir yanında tanıtımı hedeflendi. Vatandaşlar belediyenin resmi internet sitesine girerek TARİH KORİDORU bölümünden şimdiye kadar yapılan çalışmaların yanı sıra gezilecek ve görülecek yerler hakkında da detaylı bilgiye sahip olabiliyor.

TURLAR DÜZENLENİYOR

İzmit’in öncelikle şehirde yaşayanlara tanıtılması için Başkan Doğan’ın talimatıyla “ Kentim İzmitim Turları” düzenlenmeye başladı. Turlar sayesinde şimdiye kadar binlerce kişi yaşadıkları şehri daha yakından tanıma imkanı buldu. Son olarak İzmit Tarih Koridoru Gezi Planı ile yeni turlarla şehrin özellikle tarihi yerleri vatandaşlara ücretsiz olarak tanıtılıyor. TURİZMİT adı verilen proje ile özel olarak tasarlanmış otobüs vatandaşları Cumhuriyet Parkı’ndan alarak Orhan Mahallesi Bağçeşme meydanına götürüyor. Otobüsten inen vatandaşlar, rehber eşliğinde yayan olarak sur kalıntıları, tarihi Orhan Camii’ne geliyor. Buradan İzmit’e kuşbakışı görme imkanı bulan vatandaşlar Karaburç’u gördükten sonra tarihi sokaklardan Akçakoca meydanına iniyor. Dere (Akçakoca) Cami, Osmanlı Meydanı, Akçakoca Anıtı, Süleyman Paşa Hamamı, Sırrıpaşa Konağı, Elbeyoğlu Konak, Pembe Köşk, Yumurtacı Camii, Kapanca Sokaktaki tarihi yerleri gördükten sonra Kültür Tepesi’ne ulaşıyorlar. Burada da Redif Binası, İmaret Camii, Kasr-ı Hümayun, Paşalar Dairesi, Saat Kulesi ve Atatürk Heykeli hakkında bilgilendirilen vatandaşlar İzmit Körfezi manzarasında çaylarını yudumlayarak turun ilk bölümünü sonlandırıyor. İzmit Belediyesi yetkilileri, Proje kapsamında 3 aşamalı tur programı düşünüldüğünü, halen 1.turu hayata geçirdiklerini önümüzdeki dönemlerde 2. ve 3. tur programını da başlatacaklarını söylediler.

TARİHİ UNUTMAK KENDİMİZİ UNUTMAKTIR

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, tarihin bir milletin en önemli değerlerimden olduğunu belirterek “ tarihimizi unutmak kendimizi unutmak demektir. Tarihini unutmuş veya tarihinden ders çıkarmamış bir milletleler hata yapmaya mahkumdur. İzmit Belediyesi olarak bu inanışla hareket ediyor ve şehrimizin tarihine sahip çıkmayı kendimize borç biliyoruz. İzmit, gerek coğrafi konumu gerekse tarihi ile önemli bir şehirdir. Biz de, bize bu güzel şehri miras bırakan, atalarımıza karşı sorumluluğumuzu yerine getirmek, gençlere bu tarihi mirası en güzel hali ile teslim etmenin çabası içindeyiz. Çünkü biz inanıyoruz ki, bir şehir tarihine sahip çıkarsa, o şehrin değeri artar. İzmit’imizin değeri de tarihine sahip çıkmakla artar. İzmitliler, belediyemizin Kültür Tepesi Projesi sayesinde yıllar sonra Ata’sının önünden başları dik olarak geçiyor, isimlerini sadece kitaplardan okudukları şehitlerinin anıtlarına gidip onları hatırlıyor ve dua ediyor, tarihi sokaklarda gururla yürüyorlar. İzmit Belediyesi olarak bizim tarihimize, atalarımıza ve şehrimize olan bağımız, saygımız bugüne kadar asla sözde kalmadı, bundan sonra da kalmayacak. Çünkü bizim için tarih demek gelecek demektir. Çalışmalarımıza bu inanç ve kararlılıkla devam etmeyi sürdüreceğiz. Tarihini bilen, tarihinden ders çıkaran ve tarihine sahip bir kent olarak İzmit, tüm ülkeye örnek olacaktır” dedi.

http://www.izmit.bel.tr/guncel/haberler ... _3585.html

faruk gorez

Re: İzmit Tarih Koridoru Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 14 Ağu 2017 12:07

1502696898_izmittegorulecek_1.jpg
1502696898_izmittegorulecek_1.jpg (343.17 KiB) 404 kere görüntülendi
1502696907_izmittegorulecek_3.jpg
1502696907_izmittegorulecek_3.jpg (279.21 KiB) 404 kere görüntülendi
1502696915_izmittegorulecek_4.jpg
1502696915_izmittegorulecek_4.jpg (420.68 KiB) 404 kere görüntülendi
1502696922_izmittegorulecek_5.jpg
1502696922_izmittegorulecek_5.jpg (268.23 KiB) 404 kere görüntülendi
1502696930_izmittegorulecek_6.jpg
1502696930_izmittegorulecek_6.jpg (367.98 KiB) 404 kere görüntülendi
1502696936_izmittegorulecek_7.jpg
1502696936_izmittegorulecek_7.jpg (259.17 KiB) 404 kere görüntülendi
1502696957_izmittegorulecek_10.jpg
1502696957_izmittegorulecek_10.jpg (336.9 KiB) 404 kere görüntülendi

Cevapla
  • Benzer Konular
    İstatistikler
    Son mesaj