Trabzon Endüstri Bölgesi -Trabzon Yatırım Adası

Cevapla
faruk gorez

Trabzon Endüstri Bölgesi -Trabzon Yatırım Adası

Mesaj gönderen faruk gorez » 13 Kas 2016 14:50

Trabzon'da 'Yatırım Adası' kurulacak!

Trabzon'da önümüzdeki iki yıl içerisinde büyük yatırım projelerinin hayata geçirilmesi planlanıyor. TTSO Başkam Suat Hacısalihoğlu: 'Yatırım Adası' projemiz var. Bu endüstri bölgesine bilişim ağırlıklı uluslararası şirketleri çekmeyi hedefliyoruz" diyor.

Peki sanayi anlamında yatırımlar planlanıyor mu?


Trabzon'da Organize Sanayi Bölgesi (OSB) sayısı üçe ulaştı. Bunlar tamamen dolu. Dördüncü OSB'nin çalışmaları sürüyor. OSB'ye gelmek için 100'ün üzerinde sanayiciden talep var. Bunun dışında sanayi bölgesi olarak Yatırım Adası' projemiz var. Bu endüstri bölgesini deniz dolgusu üzerine 2 bin dönümlük arazide kuracağız. Uluslararası yatırımcıları bu bölgeye çekeceğiz. Trabzon'a 15 kilometre mesafede olacak, özellikle yeşil sanayi dediğimiz yatırımların gelmesini hedefliyoruz. Bilişim ağırlıklı şirkeder olacak. Burada Ar-Ge ve inovasyon merkezi de kuracağız. İki yıl içerisinde bu bölgeyi hayata geçireceğiz.


Ekonomist

faruk gorez

Re: Trabzon Endüstri Bölgesi -Trabzon Yatırım Adası

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Ara 2016 00:05

Yatırım adası 10 bin kişiye istihdam sağlayacak

Trabzon'un Arsin ilçesinde temeli 2017'de atılacak olan "Doğu Karadeniz Endüstri ve Yatırım Adası" sayesinde yaklaşık 10 bin kişinin istihdamı sağlanacak.

Yatırım adası 10 bin kişiye istihdam sağlayacak
Trabzon'un Arsin ilçesi sahilinde bin 800 dönüm üzerinde kurulacak "Doğu Karadeniz Endüstri ve Yatırım Adası" sayesinde yaklaşık 10 bin kişinin istihdamının sağlanması planlanıyor.

Arsin Belediye Başkanı Erdem Şen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Doğu Karadeniz Endüstri ve Yatırım Adası" projesinin, Doğu Karadeniz Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) 2014-2018 Yılı Eylem Planında yer alan, devletin onayladığı bir proje olduğunu söyledi.

Trabzon Valiliğinden Büyükşehir Belediye Başkanlığına, Trabzon Ticaret ve Sanayi Odasından Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansına kadar kentteki tüm bileşenlerin projeyi desteklediğini belirten Şen, projenin sadece Trabzon için değil tüm bölge, dolayısıyla da Türkiye için önemli olduğunu ifade etti.

Şen, İçişleri Bakanı da olan Trabzon Milletvekili Süleyman Soylu'nun projeye sahip çıktığını, ilerlemesi için gerekli desteği verdiğini aktararak, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'ye de bilgi aktarıldığını ve olumlu görüşme sağlandığını dile getirdi.

Projenin hayata geçirilmesi için gerekli kanun düzenlemesini içeren tasarının yer alacağı torba yasanın Ocak 2017'de TBMM'de görüşülmesinin planlandığını anlatan Şen, böylece ilçede inovasyon merkezi, endüstri bölgesi kurulabileceğini kaydetti.

"Nitelikli güzel bir merkez oluşturmayı amaçlıyoruz"

Şen, işsizliğe çare bulmak için üretim, ardından ihracat yapmak gerektiğini belirterek, bunun ilk kuralının ise nitelikli eleman yetiştirmek olduğunu, bunu da Trabzon'un sanayi ve ticaret bölgesi Arsin'de hayata geçirmeyi planladıklarını söyledi.

Trabzon'da tüm bileşenlerin sahip çıktığı projenin hayata geçirilmesiyle Doğu Karadeniz'de yaşanan göçü azaltmayı, gençlere yeni iş sahası açmayı ve ekonomiyi canlandırmayı hedeflediklerini anlatan Şen, şunları kaydetti:

"İnşallah önümüzdeki dönemde, yani 2017 yılında proje sahasında dolgu çalışmasının ve diğer inşaatların başladığını hep berber göreceğiz. Türkiye, yaşanan sürece rağmen Avrasya Tüneli'ni açtı, Kanal İstanbul'u yapmaya yeltendi, Çanakkale Köprüsü'nün temelini atacak. Bu kadar önemli projeleri hayata geçiren Türkiye için Doğu Karadeniz Endüstri ve Yatırım Adası projesini yapmak zor olmayacaktır. Eminim ki bunu da ülkemizin çok önemli diğer projeleri arasında hayata geçireceğiz."

Şen, projenin, ilçe merkezindeki Arsin Devlet Hastanesinin bulunduğu mevkiden Yeşilyalı Mahallesindeki Falkoz Kuran Kursu mevkisi arasında uygulanacağını aktararak, "Burası yaklaşık 3.5 kilometrelik alan. Denize doğru da 500 metre. Yatırım adası yaklaşık bin 800 dönümde kurulacak. Bu alanın önüne yükleme, boşaltmanın yapılabileceği bölüm gelecek. Yatırım adamız inşallah örnek olacak." değerlendirmesinde bulundu.
AA
Trabzon Endüstri Bölgesi -Trabzon Yatırım Adası.jpg
Trabzon Endüstri Bölgesi -Trabzon Yatırım Adası.jpg (130.66 KiB) 303 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Trabzon Endüstri Bölgesi -Trabzon Yatırım Adası

Mesaj gönderen faruk gorez » 14 Ağu 2017 11:06

YENİ NESİL ENDÜSTRİ BÖLGESİ

Türkiye’nin denize dolgu yapılarak inşa edilen ilk endüstri bölgesi olacak Trabzon Yatırım Adası, liman, Ar-Ge merkezleri ve lojistik merkeziyle, endüstri bölgeleri için yeni sayfa açacak
yeni_nesil_endustri_bolgesi_h14578_8e406.jpg
yeni_nesil_endustri_bolgesi_h14578_8e406.jpg (87.82 KiB) 248 kere görüntülendi

LİMANLARA ENTEGRE

Trabzon’un Arsin ilçesi sahiline kurulacak endüstri bölgesi projesinde fotoğraf netleşmeye başladı. “Yatırım Adası” adıyla da bilinen proje, limanlara entegre, büyük ölçekli “mega endüstri bölgesi” olarak inşa edilecek. Türkiye’nin ilk denize dolgu yapılarak kurulacak sanayi üssü olan Yatırım Adası Projesi’nde, coğrafi şartların müsaade ettiği en büyük ada tespit edilecek ve inşaat süreci başlayacak. Endüstri bölgesinde dolgu işlemleri devlete ait olacak. Yatırımcılar, uluslararası ölçekli projede sadece işletme sermayesi için harcamada bulunacak. Adada limanın yanı sıra Ar-Ge merkezleri ve lojistik merkez de bulunacak.

ÇEKİM MERKEZİ

180 hektar olarak planlanan Trabzon Yatırım Adası’nda yüksek teknolojili, katma değerli, inovatif ürünlerin üretildiği büyük işletmelerin yer alacağı tahmin ediliyor. OSB’lerin tamamen dolu olduğu Trabzon’da sanayiciler, Yatırım Adası’nda yer almak için birbiriyle yarışıyor. Sadece Trabzon’da OSB’lerde arsa tahsisi bekleyen ve yatırım planlayan 100’ün üzerindeki firma, Yatırım Adası’nın tamamlanmasını iple çekiyor. Yaklaşık 10 bin kişiye istihdam sağlaması planlanan bölge, uluslararası yatırımcı için de çekim merkezi olacak. Endüstri bölgeleri, Üretim Reform Paketi’yle konsepti değiştirilerek daha faal, hızlı ve yatırıma elverişli hale getirilirken, Yatırım Adası da diğer endüstri bölgeleri gibi bir anonim şirket tarafından işletilecek.

SIÇRAMA YAPACAK

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Trabzon'da kurulacak endüstri bölgesi için görüşmeler gerçekleştirdiklerini ve kararlar aldıklarını söyledi. Türkiye'nin sıçrama yapabilmesi için kendi teknolojisini üreten bir sanayi yapılanmasına ihtiyacı olduğunu belirten Özlü, endüstri bölgesinin ekonomik ölçeğinin, büyük ölçekte olmasını arzu ettiklerini kaydetti. Özlü, “Trabzon'da kuracağımız Yatırım Adası uluslararası yatırımcılara da hitap edecek bir mega endüstri bölgesi olacak” diye konuştu.
http://www.sanayigazetesi.com.tr/yatiri ... 14578.html

Cevapla