Kocaeli Raylı Sistem Hattı - Akçaray

faruk gorez

Kocaeli Raylı Sistem Hattı - Akçaray

Mesaj gönderen faruk gorez » 12 Ara 2016 13:14

Kocaeli’de Raylı Sistem Devri Başlıyor

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, KOTO Meclis Salonu’nda düzenlenen basın toplantısında kenti raylı sistemle buluşturacak olan tramvay projesinin geçeceği güzergahı açıkladı. Buna göre SEKA Park ile Otogar arasında yapılması planlanan tramvayın güzergâhı 7 kilometreyi bulacak 11 istasyondan oluşacak. 2015 Nisan-Mayıs ayında ilk kazması vurulması beklenen tramvay hattı 2016 yılının sonuna doğru bitirilecek. Başkan Karaosmanoğlu’nun konuşmasının ardından Genel Sekreter Doç. Dr. Tahir Büyükakın, tramvayın proje aşaması, güzergah belirlenmesi, alternatif güzergahlar ve projenin tamamlanmasına ilişkin bir sunum yaptı. Programda ayrıca, bir süre önce düzenlenen ankette halkın verdiği oylarla tramvayın mavi(turkuaz) renkte olması ve adının Akçaray konulmasına karar verildiği de ifade edildi.

HER KESİMDEN KATILIM

Başkan Karaosmanoğlu’nun konuşmasıyla başlayan basın toplantısına Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, ilçe belediye başkanları, KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Lastik-İş Genel Başkanı Abdullah Karacan, ilgili kurumların yöneticileri, sendika temsilcileri, Sivil Toplum Kuruluşları, ulaşım kooperatifleri ve oda temsilcileri katılım sağladı. Katılımın yoğunluğundan dolayı ikinci bir salonda da gösterimde bulunuldu.

30 YILLIK BİR HAYALDİ

Gelişen kentlerde trafik sorununun raylı sistemlerle çözüldüğünü hatırlatan Başkan Karaosmanoğlu, “Kocaeli’nin trafiğinde önlem almazsak ileride artan nüfusla birlikte büyük sıkıntılar olacaktır. Bunun için raylı sistemleri ulaşım sistemine entegre etmek gerekiyor. Kocaeli’de tramvay gündemi 30 yıldır var. Ulaşım planı ve imar planı olmadan bu proje yapılamazdı. Ulaşım yatırımlarını şehrin yapısından bağımsız olarak düşünemeyiz” dedi.

BÜYÜKŞEHİR’İN ÖZ KAYNAKLARIYLA YAPILACAK

Başkan Karaosmanoğlu, “Şehir içi trafiği rahatlatacak tramvayı kendi imkanlarımızla yapıyoruz. Şehrin hayrına olmayacak bir şey yapmayız. 9 aydır İzmit’i karış karşı çalıştık. Bu güzergahta yüzlerce işyeri var. Onlara zarar vermemek için çalıştık. Tramvay güzergahı şehrin en hareketli hattına yapılacak. İş yeri, konut ve alt yapıyı en az etkileyecek modeli seçtik. 2015 yılının ilk ayında kentte neler yaptığımızı ve bundan sonra neler yapacağımızı açıklayacağız. 2015 Nisan ayında tramvay için ilk kazma vurulacak. 2016 yılında Akçaray ismi ile seferlere başlayacak. Tramvay hattı çift yönlü, 7 kilometre uzunluğunda ve 11 duraktan oluşacak” ifadesini kullandı.

65 KİŞİLİK EKİP ÇALIŞTI

Başkan Karaosmanoğlu’nun konuşmasının ardından Genel Sekreter Büyükakın, projenin ayrıntılarıyla ilgili sunum yaptı. Toplu ulaşımda yolcu sayısına bakıldığını belirten Genel Sekreter Büyükakın, “Belirlenen güzergahta günde 16 bin yolculuk yapılıyor. Bu hatta tramvay için 2 yıla yakın bir planlama süreci geçirdik. 65 kişilik ekip sahayı karış karış ölçtü. Alt yapı, çevresel faktörler incelendi. Güzergah seçeneklerinde 10 seçenek üzerinde çalıştık. Ring ve çift hat üzerinde durduk. Çalışmalar sonucunda çift yönlü hatta karar verdik. Çalışma yaparken inşaat maliyetlerini de dikkate aldık. Hat uzadıkça maliyette büyük ölçüde artıyor” açıklamasını yaptı.

ÇINAR AĞAÇLARI DÜŞÜNÜLDÜ

Alternatif güzergahları ve bu alternatifleri neden elediklerini tek tek anlatan Genel Sekreter Büyükakın, “Yürüyüş yolunda büyük bir kolektör var. Tramvay yolu için yaklaşık 2,5 metre aşağı inmek gerekiyor. 4 ayrı yerden rapor aldık ve asırlık çınar ağaçları için ciddi risk olduğunu söylediler. Başkanımız Karaosmanoğlu, ‘tek bir ağaca zarar gelse dahi ben bu projeyi yapmam’ dedi. Bunun üzerine yeniden çalışmaya başladık” şeklinde konuştu.

YENİ GÜZERGAH AÇIKLANDI

Açıklanan güzergahta tramvay otogardan çıktıktan sonra Hanlı Sokak’tan Yahya Kaptan Salkım Söğüt Caddesi-Sarı Mimoza Caddesi,-Necip Fazıl Caddesi boyunca ilerleyecek. Buradan Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’nın orta kısmı boyunca Kaymakamlık-Namık Kemal Lisesi-Mehmet Ali Paşa Camii hattına geçilecek. Doğu Kışla Parkı’nın batısından D-100’e doğru inecek hat D-100’e paralel olarak Şehit Rafet Karacan bulvarının kuzey kısmında valilik kompleksinin arkasından geçecek. Hafız Binbaşı Caddesi’nden D-100’e doğru kıvrılacak hat, Fuar karşısından itibaren D-100’e paralel olarak devam edecek. Yeni Cuma Camii’nden itibaren Şahabettin Bilgisu Caddesi’ne geçecek olan tramvay hattı Fevziye Camii’nin altından Merkez Bankası’nın önüne gelecek ve İstasyon Caddesi’nin kuzey kısmından İzmit Tren Garı’na geçerek, SEKA Park alanına ulaşacak.
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi
20141218_raylisistem9.jpg
20141218_raylisistem9.jpg (233.11 KiB) 889 kere görüntülendi
20141218_raylisistem5.jpg
20141218_raylisistem5.jpg (54.47 KiB) 889 kere görüntülendi
20141218_raylisistem7.jpg
20141218_raylisistem7.jpg (33.31 KiB) 889 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Kocaeli Raylı Sistem Hattı - Akçaray

Mesaj gönderen faruk gorez » 12 Ara 2016 13:15

Akçaray tramvay projesinde bir yandan rayların döşenmesi devam ederken, bir yandan da 12 adet tramvay vagonunun Bursa’daki fabrikada imalatı sürüyor.
file.jpg
file.jpg (93.44 KiB) 888 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Kocaeli Raylı Sistem Hattı - Akçaray

Mesaj gönderen faruk gorez » 12 Ara 2016 13:16

Kent ulaşımına konfor ve modernlik getirecek tramvay çalışmaları planlı ve koordineli bir şekilde ilerliyor. Alt ve üst yapı çalışmaları, ray imalatları Yahya Kaptan Mahallesi, Şehit Rafet Karacan Caddesi, Gazi Mustafa Kemal Bulvarı, Necip Fazıl Caddesi gibi birçok noktada aynı anda yürütülüyor.
file.jpg
file.jpg (128.22 KiB) 888 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Kocaeli Raylı Sistem Hattı - Akçaray

Mesaj gönderen faruk gorez » 12 Ara 2016 13:17

Hayırlı Sabahlar. Kentimizde gerçekleştirdiğimiz Tramvay projemizin hat uzunluğu 1.350 metreye ulaştı.
iBRAHİM BAŞKAN
file.jpg
file.jpg (137.02 KiB) 888 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Kocaeli Raylı Sistem Hattı - Akçaray

Mesaj gönderen faruk gorez » 12 Ara 2016 13:18

#Tramvay hattı projesi kapsamında imalatı devam eden Tramvaylarımız şekillenmeye başladı...
İbrahim Karaosmanoğlu Başkan
file.jpg
file.jpg (81.85 KiB) 888 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Kocaeli Raylı Sistem Hattı - Akçaray

Mesaj gönderen faruk gorez » 12 Ara 2016 13:18

Bursa’da imal edilen tramvaylar şekillenmeye başladı...
Akçaray tramvay projesinde ray çalışmaları yapılırken,12 adet tramvay vagonunun da üretimi sürüyor.
Kocaeli B.B.
file.jpg
file.jpg (83.13 KiB) 888 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Kocaeli Raylı Sistem Hattı - Akçaray

Mesaj gönderen faruk gorez » 12 Ara 2016 13:19

Otobüs Terminali ile Sekapark arasındaki 7,2 kilometrelik hatta karşılıklı olarak çalışacak Akçaray’da altyapı deplase çalışmaları büyük oranda tamamlandı.
15385384_1229086123851141_3564107626057430680_o.jpg
15385384_1229086123851141_3564107626057430680_o.jpg (164.65 KiB) 888 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Kocaeli Raylı Sistem Hattı - Akçaray

Mesaj gönderen faruk gorez » 12 Ara 2016 13:20

2017 yılında devreye alınacak Akçaray Hayırlı Olsun...

faruk gorez

Re: Kocaeli Raylı Sistem Hattı - Akçaray

Mesaj gönderen faruk gorez » 13 Ara 2016 13:00

Akçaray tramvay hattının alt yapı çalışmaları tamamlanıyor!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kentte raylı taşıma döneminin ilk ve en önemli hamlesi olan Akçaray tramvay projesinin inşaat aşaması aralıksız ilerliyor
FacebookTwitterGooglelinkedinAkçaray tramvay hattının alt yapı çalışmaları tamamlanıyor!

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin kentte raylı taşıma döneminin ilk ve en önemli hamlesi olan Akçaray tramvay projesinin inşaat aşaması aralıksız ilerliyor. İzmit Şehirlerarası Otobüs Terminali ile Sekapark arasındaki 7,2 kilometrelik hatta karşılıklı olarak çalışacak Akçaray’da altyapı deplase çalışmaları büyük oranda tamamlandı. Bir yandan ray döşeme çalışmaları devam ederken, bir yandan da Bursa’daki fabrikada tramvay araçlarının üretimi devam ediyor.
RAYLAR DA DÖŞENMEYE DEVAM EDİYOR
Faaliyete başladıktan sonra İzmit kent içi trafiğini büyük ölçüde rahatlatacak olan tramvay projesinde alt yapı deplase çalışmalarında büyük yol alındı. İnşaat alanı boyunca deplase çalışmalarının tamamlandığı noktalarda tramvay rayları döşeniyor.
KAZI ÇALIŞMALARI ŞEHABETTİN BİLGİSU CADDESİ’NDE
Trafik sorunu oluşturmamak adına bazı kavşaklarda kazı çalışması gerçekleştirilmiyor. Yaklaşık toplam 500 metrelik mesafeyi kapsayan bu kavşaklardaki kazı çalışmaları gerekli şartlar sağlandığında trafiği aksatmayacak şekilde yapılacak. Tramvay çalışmalarında sadece Şahabettin Bilgisu Caddesi’nde kazı çalışmaları devam ederken, buradaki çalışmalar bitince tramvay yapım işinde hat kazı ve dolgu işleri de sonlanacak.
TRAFO ÇALIŞMALARI BİTİYOR
Tramvay çalışmalarında 6 adet trafo binası imalatında sona gelindi. Sıva imalatı biten trafo binalarında, bina kaplama çalışmaları ise devam ediyor. Tramvay araçlarının enerjisini alınacağı telleri taşıyan kataner direklerinin temel imalatı da devam ediyor. Bu imalatlar kapsamında 5 metreye kadar farklı boylarda foraj işi yapılıyor. Kataner direkleri de depo sahasına getirildi. Sürekliliği sağlanan hatlarda montaj işlerine geçilecek.
GMK BULVARI’NDA KALDIRIM İMALATINDA SONA GELİNDİ
Tramvay hattın üst dolgularının yapımına da devam ediliyor. Gazi Mustafa Kemal(GMK) Bulvarında bu çalışmalar devam ederken, hemzemin hale getirilen kısımlarda yayaların geçişi de sağlandı. Bulvar boyunca kaldırım imalatında ise sona gelindi. Büyük ölçüde betonlama çalışmaları biterken, kaplama işlerine geçilecek. Yayaların rahatlıkla, güvenli hareket etmesini sağlayacak imalatlar da tamamlanmak üzere.
ELEKTRİK İŞLERİ
Elektrik işlerinde ise tramvayı besleyecek hatların kazılarında, Alikahya İndirici Merkezden trafo merkezi 6’ya ve Seka İndirici Merkezden trafo merkezi 2’ye kazı işleri tamamlandı.
GEREKLİ ÖNLEMLER ALINIYOR
Bu çalışmalar sırasında esnafın ve vatandaşların en az şekilde etkilenmesi için de Büyükşehir tarafından gerekli önlemler alınıyor. Alt yapı çalışmalarının devam ettiği noktalarda vatandaşların ulaşımında aksama olmaması için seyyar yaya köprüleri kuruluyor, araçlar için ise alternatif güzergahlar oluşturuluyor. Alt yapı çalışmaları en hızlı şekilde tamamlanarak, hemen üst yapıda rayların döşenmesine geçiliyor. Alt yapı ve üst yapının tamamlandığı yerlerdeki yollar ise hemen trafiğe açılıyor.
OTOGAR-SEKAPARK ARASI 24 DAKİKA
Akçaray hizmete girdikten sonra Otogar ile Sekapark arasında Otogar-Yahya Kaptan, Kaymakamlık-N. Kemal Lisesi-Doğu Kışla, Valilik, Fuar, Yeni Cuma-Fevziye Camii-Gar-Sekapark güzergâhında yol alacak. Akçaray; çift yönlü olarak 7,2 kilometrelik hattaki 11 istasyondan oluşan güzergâhı 24 dakikada kat edecek. 12 adet tramvay aracının ilk aşamada 6 dakikada bir sefere çıkması planlanıyor. Tramvay araçları 300 yolcu kapasiteli olacak. Akçaray’ın günde 16 bin yolcu taşıması planlanıyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi
Kocaeli Raylı Sistem Hattı - Akçaray.jpg
Kocaeli Raylı Sistem Hattı - Akçaray.jpg (31.28 KiB) 882 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Kocaeli Raylı Sistem Hattı - Akçaray

Mesaj gönderen faruk gorez » 19 Ara 2016 12:37

Akçaray Raylı Sistem Hattında Yerli Araçlar Tercih Edildi

7,2 kilometrelik güzergahta 14.4 kilometre hat üzerinde çalışacak ve 11 istasyondan oluşacak tramvay hattının altyapı deplase çalışmaları büyük oranda tamamlanırken, yapımı tamamlanan ve devam eden araçlarımız hakkında Durmazlar Makine Sanayi Fabrikasının yetkililerinden detaylı bilgi aldık. İnceleme sonrası yaptığımız açıklamada, muasır medeniyetler seviyesine milli üretimle ulaşacağız diyerek, bundan dolayıdır ki Kocaeli’deki tramvay projemizi milli iş adamlarımızla ve sanayicimizle yapıyoruz. Büyükşehir olarak yerli sanayiye ve teknolojiye destek oluyoruz, olmaya da devam edeceğiz, dedik.
Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu
15589567_1361464907199032_2745519847239809308_n.jpg
15589567_1361464907199032_2745519847239809308_n.jpg (95.39 KiB) 880 kere görüntülendi
15540631_1361465510532305_778942498359224459_o.jpg
15540631_1361465510532305_778942498359224459_o.jpg (222.73 KiB) 880 kere görüntülendi
15590755_1361465567198966_5031557668470696193_o.jpg
15590755_1361465567198966_5031557668470696193_o.jpg (250.17 KiB) 880 kere görüntülendi
15665539_1361465007199022_773497317689413060_n.jpg
15665539_1361465007199022_773497317689413060_n.jpg (99.3 KiB) 880 kere görüntülendi
15675739_1361465700532286_4282339381983032741_o.jpg
15675739_1361465700532286_4282339381983032741_o.jpg (271.19 KiB) 880 kere görüntülendi
15675880_1361464517199071_6778740289004337832_o.jpg
15675880_1361464517199071_6778740289004337832_o.jpg (201.64 KiB) 880 kere görüntülendi
15585291_1361465703865619_4634126003832619878_o.jpg
15585291_1361465703865619_4634126003832619878_o.jpg (214.21 KiB) 880 kere görüntülendi

Cevapla