Kanal Tokat - Yeşilırmak Turizm Rekreasyon Projesi

faruk gorez

Kanal Tokat - Yeşilırmak Turizm Rekreasyon Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 20 Oca 2017 16:40

KANAL TOKAT


Kanal İstanbul'a Kardeş Proje
Yeşilırmak'ın Turizme Kazandırılması ve Rekreasyon Projesi
KANAL TOKAT

Uzun yıllardan beri hayal olarak değerlendirilen düşünceler bu proje ile hayata geçirilecektir. Yeşilırmak'ın halkımıza ve turizme kazandırılması amacıyla, ırmağın belirli bir kısmında şişirme tekniği ile ırmak seviyesi aynı düzeyde tutulacak, durgunlaştırılacak ve akı debisi kontrol altına alınacaktır. Akı debisi kontrol altına alınan su üzerinde halkımız Osmanlı kayıkları ile gezinti yapabilecektir. Irmak kenarında rekreasyon (eğlen-dinlen) alanı oluşturulacak, kent dokusuna uygun, karşılıklı dinlenme mekânları, gezi, koşu ve bisiklet yolları hazırlanacak, Yeşilırmak bir cazibe merkezi haline getirilecektir.

http://www.tokat.bel.tr/icerik.php?icer ... egori=1005

faruk gorez

Re: Kanal Tokat - Yeşilırmak Turizm Rekreasyon Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 20 Oca 2017 16:41

Tokat'a gondol geliyor
Kanal Tokat projesinde sözleşme imzalandı. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, "Yazın sandalları, kayıkları Osmanlı gondollarını Yeşilırmak’a indirmeliyiz" dedi.

Tokat'a gondol geliyor
10.5 milyon TL'lik Kanal Tokat'ta imzalar atıldı. Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, "Kanal Tokat projesi yaz aylarına yetiştirilerek sandalları, kayıkları Osmanlı gondollarını Yeşilırmak’a indirmeliyiz” dedi.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu'nun makamında düzenlenen sözleşme imza törenine firma yetkilisi Mehmet Yeloğlu katıldı. Yeşilırmak'ta bin 200 metrelik alanın adeta bir fanus içine alınarak uygulanacak olan Kanal Tokat projesi ile ilgili açıklamalarda bulunan Başkan Eroğlu, ırmak kenarındaki evlere zeminden su kaçaklarının yaşanmaması, yağmur ve sel sonrasında yaşanabilecek su baskınlarına karşı proje ürettiklerini hatırlattı.

Projenin Atatürk köprüsü ile ÇEDAŞ Köprüsü arasında kalan alanı kapsadığını belirten Başkan Eroğlu, 10 milyon 540 bin TL’lik projenin 1 yıl olan sözleşme süresinin öne çekilmesi için firma sahibine çağrıda bulundu. Başkan Eroğlu, “365 günü ben çok görüyorum. 2017 yılı bizim vizyon yılımız ise şimdi imza attığımızda 365 gün 2018 yılının ocak ayına denk geliyor. O nedenle bu sürenin kısaltılarak projenin yaz aylarına yetiştirilmesini arzu ediyoruz. Yazın sandalları, kayıkları Osmanlı gondollarını Yeşilırmak’a indirmeliyiz” dedi.

Sözleşmeye tarih notu düşüldü

Başkan Eroğlu’nun projenin süresinin hızlandırılması çağrısına firma sahibi Mehmet Yeloğlu, kullanılacak bazı malzemelerin yurt dışından geleceğini ve çalışmanın uygulanacağı alanda yapılacak olan yalıtım işinin oldukça kapsamlı bir iş olduğu yönünde cevap verdi. Yapılan görüşmeler üzerine projenin kış şartlarına girilmeden 15 Eylül 2017 tarihinde 15.09 saatine yetiştirilerek açılış yapılması için sözleşmeye not düşülerek paraf yapıldı. Başkan Eroğlu ile firma yetkilisi sözleşmeye imza attı. Kısa sürede firmaya yer teslimi yapılarak çalışmaların başlatılması bekleniyor.
Kanal Tokat.jpg
Kanal Tokat.jpg (64.55 KiB) 627 kere görüntülendi


faruk gorez

Re: Kanal Tokat - Yeşilırmak Turizm Rekreasyon Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Nis 2017 15:54

KANAL TOKAT PROJESİ ŞEHRE EKONOMİK GİRDİ SAĞLAYACAK


Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, Kanal Tokat şehre büyük bir ekonomik girdi sağlayacağını söyledi.

KANAL TOKAT PROJESİ ŞEHRE EKONOMİK GİRDİ SAĞLAYACAK

Tokat’ta Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın katılımı ile 23 Mart 2017 tarihinde temeli atılan Kanal Tokat projesinde Yeşilırmak’ın yüzde 45’i betonlandı, demir hasırlarla örüldü. Çalışmaları yerinde inceleyen Başkan Eroğlu, Osmanlı gondollarını Yeşilırmak'ta yüzdürülecek projenin hızla devam ettiğini kaydetti.

Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, yaklaşık 2 ay önce başlanan ve yüzde 40 oranında tamamlanan Kanal Tokat projesinde Eylül ayında kayıklarla gezi yapılabileceğini, 2018 Mart ayında ise peyzajı tamamlanarak hizmete sunulacağını söyledi. Eroğlu, halkın Tokat’ı seyredebileceği 40 metre uzunluğunda dev Kule projesini ise ilk kez açıkladı.

Tokat’a turizm patlaması yaşatması hedeflenen Kanal Tokat projesinde yaklaşık 2 ay önce Yeşilırmak içinde başlatılan çalışmalar yüzde 40 oranında tamamlanırken çalışmalar hızla ilerliyor. Irmağın içerisinde su geçirmezlik ve su tasfiyesi, dayanıklılık gibi çalışmalar ve ırmak kenarında peyzaj çalışması olmak üzere 2 etaplı ilerleyen çalışma tamamlandığında Kanal Tokat, sadece şehrin değil, bölgenin cazibe merkezi haline dönüşecek. Bu yıl Eylül ayında ırmağa gezi amaçlı kayıkların inmesi planlanan proje peyzajıyla birlikte 2018 yılı Mart ayında tamamlanarak hizmete girecek. Peyzaj çalışmaları tamamlanan Kanal Tokat’ın sürprizi ise 40 metre boyundaki dev seyir kulesi oldu. Projeyle ilgili çalışmaları yerinde inceleyen ve burada basın mensuplarına projeyi görselleriyle anlatan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, dev kule ilgili detayları da ilk kez burada açıkladı.

Kanal Tokat projesinde gelinen noktayı anlatan Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu şöyle konuştu: Tokat Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Tokat’ın içinden geçen ve şehrimizi ikiye bölen Yeşilırmak’ımızın üzerinde Tokat Belediyesi olarak Kanal Tokat projemizi başlatmıştık. 2 aya yakın süredir yapılan çalışmada ırmak üzerinde bir buçuk kilometre alanda sürüyor. Irmak yatağının tasfiye işlemi, diğer taraftan ırmağın üzerinde su geçirmezliği sağlamak için betonlama, ardından yağmur suyu hatlarının döşenmesi işi vardı. Sonrasında bölgenin depreme dayanıklı olması için kazıklı sistemlerle temel atılması çalışması vardı. Geldiğimiz noktada ırmağın tasfiyesi işlemleri yüzde 70 oranında tamamlandı. Yüzde 45 civarında da ırmağımızı betonladık, demir hasırlarla ördük. Borularımız geldi. Bunlar yağmur suyu hattı için. Yağmur suyu gelmesin diye. Onları da döşeyeceğiz. Sonrasında yavaş yavaş projenin bitimine doğru geçeceğiz”

“EKOLOJİK DENGEYE ZARAR VERMEMEK ÖNCELİĞİMİZ”

“İki etaplı bir çalışma yürütüyoruz. Biri ırmağın içerisinde diğeri de ırmağın dışında sağlı-sollu parklarda yapacağımız peyzaj çalışması olacak. Bu projeyi yaparken şunu çok önemsedik. Bu projenin ekolojik dengeye zarar vermemesi, ileriye dönük ise can ve mal kaybına sebebiyet vermemesi bizim için çok önemli. Onun için de ırmağın geçirgenliğine bakmıştık. Bu anlamda tabakanın biraz su geçiren bir bölge olduğunu gördük ve hızlı bir şekilde topraktan oluşan tabakayı tamamen su sızmayacak bir hale getirmek için betonlama ve demir hasırlarla örerek bir buçuk kilometrelik ırmak yatağını oluşturduk. Buradaki suyun dışarı çıkmaması, dışarıdaki suyun da içeri girmemesi içinse yanlara 1 metre çapında düz borular döşeyerek ayrı kanallar yapacağız. Böylece yağan yağmurla biriken sular Yeşilırmak’ın içine girmeden bu borular şehrin dışına tahliye edilecek. Bunun yanında olası bir deprem veya tabi afete karşı 16-17 metre suyun altına girerek kazıklı sistemler oluşturduk. Temeli sağlam yaptık ki depreme karşı dayanıklı olsun diye. Bu alanın içerisine kum, çakıl gelmesin diye de 3 tane tersip bendi inşaatı başlıyor. Tüm bunlar bittiğinde ırmağımız su tutar hale gelecek ve burada 2 metreyi geçen suyu tutacağız. Bir buçuk kilometrelik alanda Kanal Tokat’ı oluşturacağız. Kayıkların yüzeceği bir hale gelecek. Tahminimize göre bu birinci kısım ağustos ayı sonu gibi bitmiş olur. Biz ilgili firmayla 15 Eylül tarihini belirlemiştik. Bu tarih itibariyle su tutma işlemini başlatacağız. “

“KANAL TOKAT, KARADENİZ’İN İNCİSİ OLACAK”

Kanal Tokat’ın peyzaj çalışmaları ile ilgili de bilgi veren Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, “Kanal Tokat’ın şehrimize ne katacağını da anlatmakta fayda var çünkü biz peyzajımızı da ona göre hazırlıyoruz. Bu bölgenin şehrin cazibe noktası olduğunu bildiğimiz için bu çalışmanın bölgeye de katkı sağlayacağını ve Karadeniz’in incisi olacağını biliyoruz. Amasya’da yaklaşık 7-8 yıldır Yalı Boyu adında bölgenin ciddi bir turizm potansiyeli var. Abartmıyorum bizim en az onun 3-5 katı turizmi canlandıracak bir alanımız olacak bu alan. Tokat Amasya gibi sadece Yalı Boyu’ndan ibaret değil. Sulusokak, Ballıca Mağarası, hanları, hamamları, doğal güzellikleriyle çok eşsiz bir coğrafya. İşte biz insanlara bunu söyleyeceğiz. Tokat’a geldiğinde bir Kanal Tokat var, tarihi konakları var. Tokat Kebabı’ndan Batına, pehlili pilavından, bakla dolmasına kadar birçok lezzeti var. Tokat’a geldiğiniz zaman 900 adımda Türklerin eserleri var. Bunların da en başına Kanal Tokat’ı koyacağız. Kanal Tokat şehre büyük bir ekonomik girdi sağlayacak. Peyzajımızı da bu doğrultuda hazırlıyoruz. Çizimlerimiz bitti. İhalesine çıkıyoruz. 7-8 ay gibi bir sürede peyzajı da tam anlamıyla bitmiş olacak. Yani Kanal Tokat Projemizde Eylül 15 gibi ırmağımızın içinde kayıklar yüzecek ardından peyzaj devam edecek. 2018 yılı Mart ayı gibi de peyzajı bitmiş olacak” diye konuştu.

40 METRE UZUNLUĞUNDA DEV SEYİR KULESİ

Peyzaj anlamında Irmağın içerisinde 3 ayrı noktaya müzikli su gösterileri alanı oluşturulacağını bildiren Başkan Eroğlu, projenin detayları ile ilgili şu bilgileri verdi: “Demirköprü ile Taşköprü arasına modern bir köprü yapacağız. Zemindeki taşları değiştirerek ışıklandırma yapacağız. Irmağın altına da ışık vereceğiz. Her 50 metre de ırmağın 8-10 metre ilerisine doğru iskeleler yapacağız. İnsanlar iskelede oturup ırmağı izleyebilecek. Yine 3 ayrı noktada sosyal tesisler yapacağız. Bunlardan bir tanesi, Belediyemizin Fen İşleri Şantiyesi olarak kullandığımız alanda olacak. Şantiyenin olduğu alana 40 metrelik bir kule yapacağız. İnsanlar asansörle çıkabilecek ve oradan Tokat’ı seyredebilecekler. Balık restoranı tarzında bir restoran ve çocuk oyun alanları da olacak. Ağaçları koruyarak, bisiklet yolu, yürüyüş alanları da oluşturacağız. Yaklaşık 6-7 milyon TL’ye malolacak bu peyzaj çalışmalarını da projelerini hızlı bir şekilde teslim ederek çalışmaları hızlı bir şekilde başlatacağız. Ve nihayetinde Kanal Tokat, 2018 yılı Mart ayında tamamen bitip vatandaşlarımızın hizmetine hazır olacak. Eylül ayında burada kayıkları yüzdürebileceğiz. Eskiden Alamet’i Farika dediğimiz boş bir alanımız var. Kayıklarımızın start noktası ise orası olacak. Kayıklara oradan binip tarihi Hıdırlık Köprüsünün altından geçerek ırmağı gezip tekrar aynı noktaya dönecek. Kanal Tokat, Tokat’ımızın yüzünü değiştirecek. Hem turizme hem de ekonomiye katkısı olacak. Kule projesini ise Mart ayı 15 gibi bitirmeyi düşünüyoruz.”
timthumb.jpg
timthumb.jpg (42.64 KiB) 613 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Kanal Tokat - Yeşilırmak Turizm Rekreasyon Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 21 Nis 2017 19:39

2018 mart ayında proje tamamlanacak , kent için güzel bir rekreasyon ve yaşam merkezi olacak bu proje...

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1985
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Kanal Tokat - Yeşilırmak Turizm Rekreasyon Projesi

Mesaj gönderen erdemka38 » 21 Nis 2017 23:38

Projeyi Twitter ve Facebook'ta paylaşıyorum daha cok tanıtıma ihtiyacı var..


faruk gorez

Re: Kanal Tokat - Yeşilırmak Turizm Rekreasyon Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 08 May 2017 17:57

Eyüp Eroğlu, Kanal Tokat Projemiz Devam Ediyor

Kanal Tokat çevre peyzaj çalışmalarımızın içerisinde yer alan sosyal tesisin temel kazı alanında incelemelerde bulunduk.
18341846_764203157078740_3900926389508251624_n.jpg
18341846_764203157078740_3900926389508251624_n.jpg (139.43 KiB) 539 kere görüntülendi
18341916_764202833745439_4937496612021823594_n.jpg
18341916_764202833745439_4937496612021823594_n.jpg (94.36 KiB) 539 kere görüntülendi
18403164_764203030412086_4462108501693277912_n.jpg
18403164_764203030412086_4462108501693277912_n.jpg (122.37 KiB) 539 kere görüntülendi
18358624_764202860412103_8119221535308855228_o.jpg
18358624_764202860412103_8119221535308855228_o.jpg (229.17 KiB) 539 kere görüntülendi
18423851_764203160412073_2641941064392811344_n.jpg
18423851_764203160412073_2641941064392811344_n.jpg (91.76 KiB) 539 kere görüntülendi
18425064_764202737078782_4697845844483978838_n.jpg
18425064_764202737078782_4697845844483978838_n.jpg (139.75 KiB) 539 kere görüntülendi
18300835_764202670412122_8990353904529746274_n.jpg
18300835_764202670412122_8990353904529746274_n.jpg (122.47 KiB) 539 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Kanal Tokat - Yeşilırmak Turizm Rekreasyon Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 11 May 2017 14:16

Kanal Tokat Projemiz adım adım ilerlemeye devam ediyor. Irmakta suyun şişirme noktalarında yapılan çalışmalar da tamamlanmak üzere.
Tokat Belediyesi
18341997_1704573606513699_5428324286025713865_n.jpg
18341997_1704573606513699_5428324286025713865_n.jpg (146.92 KiB) 529 kere görüntülendi
18342220_1704573659847027_2135453458966177744_n.jpg
18342220_1704573659847027_2135453458966177744_n.jpg (143.05 KiB) 529 kere görüntülendi
18342313_1704573563180370_7042012434341753431_n.jpg
18342313_1704573563180370_7042012434341753431_n.jpg (128.18 KiB) 529 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Kanal Tokat - Yeşilırmak Turizm Rekreasyon Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 11 May 2017 14:16

18425252_1704573593180367_5178155706004273024_n.jpg
18425252_1704573593180367_5178155706004273024_n.jpg (134.37 KiB) 529 kere görüntülendi
18341885_1704573529847040_8407386133389045017_n.jpg
18341885_1704573529847040_8407386133389045017_n.jpg (143.11 KiB) 529 kere görüntülendi
18341752_1704573519847041_8579621838336696114_n.jpg
18341752_1704573519847041_8579621838336696114_n.jpg (165.14 KiB) 529 kere görüntülendi
Tokat Belediyesi

Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj