Akıllı Şehirler - Akıllı Kent Yapılanması

faruk gorez

Akıllı Şehirler - Akıllı Kent Yapılanması

Mesaj gönderen faruk gorez » 09 Şub 2015 17:00

Avrupa’nın örnek akıllı şehri Eskişehir Tepebaşı’na kuruluyor!
Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Yaşam Köyü Projesi, Avrupa Komisyonu Akıllı Şehirler ve İnovasyon Projesi’nden 5 milyon euro hibe alma hakkı kazandı ve Türkiye’de akıllı şehir yaratılması konusunda önemli bir adım atıldı..

Kalkınma Bakanlığı, Akıllı Kent yapılanmasını şöyle tanımlıyor: “Günümüzde kentlerin yasadıkları sorunları çözmeyi ve kentlerde yasayanların hayat kalitesini artırmayı amaçlayan “Akıllı Kent” çözümleri önem kazanmaktadır ve dünyadaki pek çok şehirde hızla uygulamaya geçirilmektedir. Akıllı Kent çözümleri temelde Kent Bilgi Sistemi (KBS) ve Coğrafya Bilgi Sistemi (CBS) gibi kentlerin bilgi teknolojileri altyapı sistemlerine bütünleşmiş ve gerçek-zamanlı bilgiye dayalı karar almayı mümkün kılacak şekilde hayata geçirilmektedir. Akıllı kent çözümleri enerji, su, ulaşım, kentsel hizmetler ve sağlık hizmetleri başlıkları altında incelenir. Bu doğrultuda, Akıllı Kentleri; gelişmiş bir Kent Bilgi Sistemine sahip, vatandaşların bütün hizmetlerden sabit veya mobil sistemleri vasıtası ile yararlanabildiği, her alanda bilgi dönüşleri sağlayan bütünleşik bilgi organizasyonu üzerine kurgulanmış kent yapılanmaları olarak tanımlayabiliriz.”

Eskişehir Tepebaşı da, Avrupa’nın örnek akıllı şehri olmaya hazırlanıyor. Eskişehir Tepebaşı Belediyesi Yaşam Köyü Projesi Avrupa Komisyonu Akıllı Şehirler ve İnovasyon Projesi’nde 20 proje arasından seçilerek 5 milyon euro hibe alma hakkı kazandı. Akıllı Şehir İzleme Portalı gibi yeniliklere sahne olacak proje kapsamında Tepebaşı Belediyesi’nin sera gazı salımı azaltılacak.

Ocak 2015 itibarıyla başlayan Yaşam Köyü Projesi, Eskişehir Tepebaşı’nda ulaşım, iletişim ve bilişim teknolojileri alanında yapılacak iyileştirmelerle sürdürülebilirliği sağlamayı hedefl iyor. Proje kapsamında teknolojinin yardımıyla kaynak ve enerji verimliliği artırılırken, Tepebaşı’nın sera gazı emisyon oranlarının ciddi oranda azaltılması amaçlanıyor.

24 milyon euro bütçe

Avrupa Birliği’nin araştırma ve yenilik programı Horizon 2020 (H2020) kapsamında hayata geçirilen Avrupa Komisyonu Akıllı Şehirler ve İnovasyon Projesi’nde Eskişehir Tepebaşı Belediyesi, İspanya Valladolid ve Birleşik Krallık Nottingham belediyeleri ile birlikte yol gösterici nitelikte 3 yerel yönetim arasında yer alıyor. Toplamda 60 ay sürecek olan Yaşam Köyü Projesi’nin 2019 yılı sonunda tamamlanması hedefleniyor. 24 milyon euroya yakın bir bütçeye sahip olan projede 21,5 milyon euroluk kaynak AB tarafından hibe olarak karşılanacak.

Proje kapsamında 17-19 Şubat tarihleri arasında İspanya’nın Valladolid şehrinde tüm paydaşlarının katılacağı bir toplantı gerçekleştirilecek.

Projenin bilişim & iletişim teknolojileri, akıllı kart, biyometri ve güvenlik çözümleri üreticisi Ölçsan tarafından gerçekleştiriliyor. Ölçsan, Yaşam Köyü projesi için Şehir İzleme Portalı oluşturacak. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Burak Sondal, “Ölçsan olarak akıllı şehir başlığı altında, güvenlik ve gerçek zamanlı interaktif ve adaptif teknolojileri göz önünde bulundurarak çözümler üretiyoruz. Bu kapsamda Avrupa Birliği’nin ‘REMOURBAN under SCC1 call in Horizon 2020’ projesinin Türkiye’de ana yüklenicileri arasındayız. Eskişehir Tepebaşı Belediyesi’nin başarısına Akıllı Şehir İzleme Portali’mizle katkıda bulunacağız” yorumlarını yapıyor.

Aşağısöğütönü bölgesinde 30 dönümlük alana yayılacak olan proje ile Eskişehir’in enerji temininde bağımsızlaşması ve temiz kaynaklara yönelerek enerji maliyetlerini düşürmesi hedefleniyor. Proje İngiltere- Nothingam Belediyesi İspanya- Valladolid Kent Konseyi Belediyesi ile oluşturulan konsorsiyuma verildi. Belçika, Almanya, İtalya ve Macaristan ise izleyici ülke olacak.

Proje Eskişehir'e neler getirecek

1-“Akıllı Şehir İzleme Portalı” oluşturulacak. Binalarda tüketilen enerjinin ne amaçla kullanıldığı; ne kadarının yenilenebilir kaynaklardan sağlandığı izlenebilecek.

2-Binaların enerji verimliliklerinin artırılması için bina kabukları ve doğrama sistemleri yenilenecek.

3-Kamusal hizmetlerde kullanılmak üzere 4 elektrikli otobüs, iç hizmetlerde kullanılmak üzere 7 hibrit devreye sokulacak.

4-Yapılacak bina ve çevre aydınlatmaları LED armatürlerle değiştirilecek.

5-Isıtma ve sıcak su ihtiyacı için solar güneş panelleri ve organik atık yakan kazanlar kurulacak.

6-Akıllı bisikletler için 6,2 kilometrelik yol düzenlenecek, 50’si elektrikli 150 bisiklet halkın kullanımına sunulacak.

7-Kentin farklı noktalarında enerjisini güneşten alan şarj istasyonları kurulacak.

8-Doğalgaz yerine enerjisini güneşten alan su kaynaklı ısı pompası sistemleri kurulacak.

9-Eskişehir halkının projeye doğrudan katılımı desteklenecek.

Dünya
NjI2Nzc1Mj-avrupanin-ornek-akilli-sehri-eskisehir-tepebasina-kuruluyor.jpg
NjI2Nzc1Mj-avrupanin-ornek-akilli-sehri-eskisehir-tepebasina-kuruluyor.jpg (135.42 KiB) 1224 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Akıllı Şehirler - Akıllı Kent yapılanması

Mesaj gönderen faruk gorez » 20 Kas 2015 09:25

Tepebaşı Belediyesi, Yönünü Güneşe Döndü

Eskişehir’in gelişen yenilikçi yüzü Tepebaşı Belediyesi, yönünü güneşe döndü.

Tepebaşı Belediyesi enerji verimliliği ve yenilebilir enerji projeleriyle dikkat çekmeyi sürdürüyor.

Çevreye verdiği değer ve çalışmalarla adını, tüm Türkiye’ye duyuran, uluslararası arenada ilgi uyandıran Tepebaşı Belediyesi, enerjisini güneşten elde ediyor. Belediye Hizmet Binası, enerjisinin yüzde 20’lik bölümünü güneş panellerinden sağlayarak Eskişehir’in ilk enerji etkin kamu binası haline geliyor. Öte yandan yine Türkiye’de bir ilk niteliğinde olan çift yönlü sayaç sayesinde üretilen elektrik enerjisi şebekeye iletilebilecek. Çift yönlü sayaç güneş panellerinden gelen enerjiyi şebekeye gönderiyor ve böylece sayaçtaki tüketim miktarı azalıyor.

Huseyin Bumin Ekmekci

faruk gorez

Re: Akıllı Şehirler - Akıllı Kent yapılanması

Mesaj gönderen faruk gorez » 20 Kas 2015 09:28

Her İlde en az bir İlçe Akıllı Şehir projelerine dahil olmalı pilot uygulamalardan sonra gelecek 10-15 yılda bütün İllerin geneline yayılmalı bu projeler...

faruk gorez

Re: Akıllı Şehirler - Akıllı Kent yapılanması

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Haz 2016 11:55

'‘Akıllı şehirler’ projesi Ankara'dan başlayacak'
“Şehirlerde artan nüfusun ortaya çıkardığı sorunların tek çözümü şehri akıllı hale dönüştürmek” diyen Kamu Teknoloji Platformu Başkanı Erdem Akçıl, bununla ilgili ilk projeyi Ankara’da hayata geçireceklerini söyledi.
'‘Akıllı şehirler’ projesi Ankara'dan başlayacak'


Filiz COŞKUN - Ferit PARLAK

Kamu Teknoloji Platformu Başkanı Erdem Akçıl, akıllı şehirler projesinin Türkiye’nin tasarruf açığı probleminin çözümü için öncelik olduğunu dile getirerek, “Teknolojiyi, trafikten sokak lambalarına kadar her alanda kullanmamız gerekiyor. Uygulayacağımız projelerle enerji ve zamanda yüzde 20’nin üzerinde tasarruf sağlanmasını planlıyoruz. İlk projeyi Ankara’da hayata geçireceğiz” dedi. Akçıl, Platform’un projelerini Ankara Temsilcimiz Ferit Parlak ve arkadaşımız Filiz Coşkun’a anlattı.

► Akıllı şehir nedir? Şehirler akıllanırken sağlayacağı faydalar nelerdir?

2010 yılında ilk kez tüm dünyada kentsel nüfus kırsal nüfusu geçti. Gelecekte daha fazla insan mega şehirlerde yaşayacak. Şehirlerde artan nüfusun ortaya çıkardığı enerji ihtiyacı, ulaşım problemleri, güvenlik gibi meselelerin tek çözümü şehri akıllı hale dönüştürmek.

Sınırlı kaynaklarımızın aşırı tüketimi ile şehirleşme arasında belirgin ve doğrusal bir ilişki de bulunuyor. Şehirlerimizin kendi kendilerine yeten, sürdürebilir olmaları için bir dönüşüme ve verimlilik hareketine ihtiyacımız var.

Akıllı şehir kavramı, şehirdeki tüm verilerin toplanarak merkezden teknoloji yardımı ile yönetilmesini sağlayan enerjiden güvenliğe, ulaşımdan eğitime ve sağlığa kadar birçok noktayı içine alan bir konudur.

► Dönüşümü nasıl sağlayacağız?

Kamu kurumlarının ve belediyelerin bu sürece adapte olması gerekiyor. Kamu Teknoloji Platformu bu konuda çalışma yürütmek için oluşturuldu. Konuya ilişkin çözümler üretirken yerel yönetimler ile birlikte, sivil toplum kuruluşları, teknoloji kuruluşlarını ve akademik dünyayı bir araya getirerek çok yönlü bir eko-sistem oluşturduk.

► Somut bir adım var mı?

Var. Pilot bir akıllı bölge projesini 12 ay içerisinde Ankara’da hayat geçireceğiz. 3 ana başlık ve 10 farklı proje olmak üzere hayata geçirilecek olan projede; belirlenen bölgeyi akıllı şehir konsepti içerisinde geliştirerek, projeleri hayata geçireceğiz. Burada elde edilen deneyimleri kurumlara aktararak, yaygınlaşması için çalışmalara diğer illerde de devam edeceğiz.

► İstanbul’da trafik sorunu varken neden Ankara?

Geoffrey West Teorisi; eğer bir şehrin, ülkenin büyüklüğü ikiye katlayıp, 100 milyondan 200 milyona çıkarsa ya da 1 milyondan 2 milyona yükselirse, sistematik olarak maaşlar, hastalıklar, gereken polis sayısı, düşünebileceğiniz her şeyde yüzde 15 artış olacağını savunuyor.

TÜİK verilerinde nüfus yoğunluğuna göre nüfusu en çok artan il Ankara. Dolayısıyla her şeyin Ankara’da yüzde 15 artacağını düşünüyoruz. Bir süre sonra kaosa dönecek İstanbul gibi.

Buna şu an önlem almalısınız. Belediye bazı değişiklikler yapıyor ama yetmiyor bunun için bir proje lazım. Arka arkaya 5 tane kavşağı akıllı hale getirirseniz o güzergahta bir iyileşme oluyor. Ya da Ankara’daki 800 kavşağın 300’ünü akıllı hale getirirseniz trafikte bir iyileşme görürsünüz.

Trafikte üç tane temel noktamız var bunlardan bir tanesi, trafik yoğunluğunun tahmin edilmesi ve bunun sosyal medya hesaplarına bağlanması. Bunun için şehri sensörler ile donatacağız. Güzergahlarımız; TRT-Oran kavşağı bölgesi, diğeri de Ankara Büyük Şehir Belediyesinden başlayan Tandoğan- Beşevler-Eskişehir yolundaki bu bölge ile ilgili çeşitli çalışmalar yapacağız.

İkincisi ambulans, itfaiye ve emniyet için geçiş üstünlüğü olan araçlar için. Kalp krizi geçiren bir insana ambulans içinde verdiğiniz 30 saniye bile kritik. Sistem burada ambulansın geçtiği noktalardaki lambaları yeşil yapıyor. Dolayısıyla zaman kazandırmış oluyoruz. Çalıştığımız bu konu ile ilgili pilot çalışmayı yapıp bu bilgiyi diğer belediyelere aktaracağız. Tabi bunların en öncesinde ambulansın geçiş üstünlüğü için Sağlık Bakanlığı’nın bu bilgiyi paylaşması lazım. Bunun için de öncelikle yönetmelik çıkması lazım. EGM ve İç İşleri Bakanlığı’ndan kolaylıklar sağlanması lazım. Bu süreci takip edeceğiz.

► Hem zamandan, hem benzinden tasarruf sağlanacak…

Geçenlerde Ankara’da 5 dakikalık yolu 50 dakikada gittim. Gideceğim noktada araç bozulmuş. Aracı bozulan kişi 1 saattir ne çekici, ne belediye, ne emniyet, ne itfaiye kimse gelmediğini söyledi. Yani bir arabanın orada duruyor olması trafikte 5 dakikalık sürede gideceğiniz yeri 50 dakikada gitmenize neden olmakta. Bu binlerce aracın fazladan yakıt tüketmesi demek. Akıllı şehir olsa hemen mobil ekip onu oradan alacak ve böyle bir sorun yaşanmayacaktı.

► Dünyada örnek modeller var mı?

Amsterdam, Barselona, Londra ve Dubai çok iyi bir noktada. Her ülkenin büyüklüğüne göre değişiyor, şuanda en verimli olan şehir Barcelona olarak görünüyor. Ama her şehrin öncelikleri farklı. Mesela Londra güvenlik olarak, Barselona trafik olarak, İsveç tarafına geldiğinizde iklim değişikliği ve çevre konusuna önem veriyor. Türkiye’ye baktığınızda o kadar çok problem var ki ama biz yine trafikten başlayıp sonra enerji konusuna bakacağız.

► Enerji konusunda ne gibi çalışmalarınız olacak?

Öncelikli belediye binalarını enerji tasarruflu hale getireceğiz. Bunun için belediye binasına güneş panelleri döşenecek. Bina kendi elektriğini üreterek, hafta içi kullanılan ama hafta sonu kullanılmayacağı için belediye bunu satarak kâr elde etmiş olacak. Sadece kamu binalarının bile böyle oluyor olması Türkiye’de ciddi bir tasarruf sağlayacak. Milli gelire katkı yapacak.

► Organizasyon için uzman altyapısı var mı?

Akıllı Şehirler Eğitim Akademisi kurduk; Eylül itibari ile belediye personellerini akıllı şehirler ile ilgili eğiteceğiz. İçerisinde akademisyenlerin, kamu personellerinin olduğu eğitmenlerimiz ile bahsettiğimiz alanlarda belediyenin bu konularda nasıl hareket etmesi ile ilgili bir yol haritası çıkaracak. 2’şer haftalık work shoplar olacak.

► İstihdama katkısı nasıl olacak?

Teknoloji ile ilgili çok fazla uzman, eksper, çağrı merkezi operatörü gerekiyor. İnsanların teknoloji istihdam arasında negatif bağ olduğunu düşünüyor, ben buna katılmıyorum. Tam tersi yeni alanlar açarak insanların hayatını kolaylaştırıyor ve yeni alanlara istihdam açıyor teknoloji. Özellikle belediyeler ve şirketlerin bu anlamda yatırım yapabilmesi için teknik alanda binlerce insana istihdam kapısı olacak. Türkiye’de 2017 itibari ile bu işin gündeme gelip, çok ciddi yatırımların başlayacağını ön görüyorum. 2020 itibari ile de gerçek bir akıllı şehrin olacağını öngörüyorum Türkiye’de. Umarım Ankara bunlardan bir tanesi olur.

► Enerji tasarrufu konusunda da farklı çalışmalarınız olacak mı?

Otoyol, cadde, sokak lambaları var. Sensörler planlıyoruz. Araba ve insana göre yanıp sönecek. Pilot bölgede bunu da deneyeceğiz. Bunu prensip olarak oturup konuştuk fakat önümüzdeki ay herhalde bir Amerika seyahatinde netleşecek. Projeyi bir firma üstlenecek. Tasarruf edilen miktarı devletten ya da belediyeden isteyecekler. Buna benzer birçok böyle modelimiz var.

► Yerli yazılım şirketlerini tercih edecek misiniz?

Bir Türk şirketinin CEO’su ile görüşmek, üst düzey bir siyasetçiyle görüşmekten daha zor. Yabancılar bu konuda daha istekli. ABD merkezli dev bir firma kalkıp Dubai’den heyet getiriyor ve o maliyete katlanıyor. Milyar dolarlık şirketlerin yöneticileri ile bir masaya oturabiliyorum. Ama Türkiye’de 10 kişinin çalıştığı bir şirketin sahibi ile görüşemiyorum. Böyle olunca benimde inancım kırılıyor.

Vicdanen kendimi şöyle rahatlatıyorum ben Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın bir şirketi olan STM’ye bu bilgiyi veriyorum. Bunu teknokentler düşünsün. Biz onlara açık hava laboratuvarı veriyoruz sonuçta. Prosedür yok, bürokrasi yok, izin yok. Şirketlere diyoruz gel, al, yap, test et sonra bunu sat. Hiçbir şirketin bizi arayıp geldiğini görmedim. Teknokentlere ve şirketlere çağrı yapıyoruz gelin test edin kendinizi.

Sermaye birikimi için binlerce yol var…

Tasarruf açığı, ekonomik büyüme ve gelişimin önündeki en büyük engel olarak duruyor. Borçlanmayı arttırıyor; sürdürülebilir büyümeyi sağlayacak sistemin kurulumunu da önlüyor… Her alanda verimliliği sağlamak ise açığı kapatıp sermaye birikimi sağlamak için ön plana çıkıyor…Gelişmiş ülkelerde verimliliği arttırmak için gerçekleştirilmiş uygulamalar, denenmiş yollar ve başarılı modeller bulunuyor. Bu örneklerin işimizi daha da kolaylaştıracağı biliniyor. Mevzuat yetersizlikleri, kurumlar arasındaki uyumsuzluk, bürokratik engeller gibi faktörler ise bu modelleri uygulamamızı zorlaştırıyor. Kamu Teknoloji Platformu bu modellerin Türkiye’de uygulanması için mücadele veriyor. Başkan Erdem Akçıl ile yaptığımız sohbet Platform’un kısa ve orta vadede yapacaklarına ışık tutuyor.

Akçıl'dan

✓Akıllı şehirler milyarlarca liralık tasarruf sağlar

✓Şehirlerimiz kendi kendine yetmeli

✓Otoyol ve sokak lambalarının sensörlü olması yüzde 50 enerji tasarrufu getirir

✓Kamu binaları kendi enerjisini üretip, örnek olmalı

✓Üniversite yollarına bisiklet yolları eklenmeli

✓Yabancı üreticiler yerlilerden daha hevesli
169008.jpg
169008.jpg (203.66 KiB) 1022 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Akıllı Şehirler - Akıllı Kent yapılanması

Mesaj gönderen faruk gorez » 29 Kas 2016 13:05

Türkiye'deki 3 şehir akıllanacak!

2023 yılına kadar akıllı şehirlere dönüşüm özelinde çalışma yapılacak iller Sakarya, Gaziantep, Kayseri, Ankara ve Antalya olarak belirlendi. Seçilen illerden 3 tanesinin 2023’e kadar bu dönüşümü tamamlaması öngörülüyor. Öncelik ulaşım olacak.

Türkiye'deki 3 şehir akıllanacak!

Kamu kurumlarının hizmetlerini ileriye taşımak için, yenilikleri takip ederek entegrasyonlarını gerçekleştirmek üzere akıllı şehirler konusunda çalışmalar yapan sivil toplum kuruluşu Kamu Teknoloji Platformu (KTP) tarafından başlatılan, “Akıllı Şehirlere Dönüşüm Hareketi” tüm hızıyla ilerliyor. 2023 yılına kadar akıllı şehirlere dönüşüm özelinde çalışma yapılacak iller Sakarya, Gaziantep, Kayseri, Ankara ve Antalya olarak belirlendi. Seçilen illerden 3 tanesinin 2023’e kadar bu dönüşümü tamamlaması öngörülüyor. Öncelik ulaşım olacak.


Belirlenen illerin Büyük Şehir Belediyeleri’nin binalarına kurulacak Akıllı Çözüm Merkezi ile ulaşımdan enerjiye, güvenlikten sosyal yaşama kadar birçok alanda şehir yönetimi tek merkezden sağlanacak. 2023 yılına kadar Sakarya, Gaziantep, Kayseri, Ankara ve Antalya özelinde projelerin hayata geçirileceğini belirten Kamu Teknoloji Platformu Başkanı Erdem Akçıl, “Hedef: 2023 yılında Türkiye’den 3 akıllı şehir çıkarmak…” dedi.


Trafik sorunu yüzde 25 iyileştirilecek

Seçilen 5 şehirde başlatılacak akıllı şehir projeleri kapsamında kavşakların akıllanması ile trafik sorunun yüzde 25 iyileştirilmesi hedefleniyor. Proje kapsamında kurumlararası işbirliği sağlanarak akıllı kavşaklar ile araç sayıları belirlenecek, sensörler ile trafik lambalarının süreleri ayarlanacak. Ambulans ve itfaiye gibi acil durum araçları GPS ile takip edilerek geçiş üstünlüğü sağlanacak.


Bisikletlerin toplu taşımayla entegrasyonunun da sağlanacağı projede, akıllı bisiklet durakları kurulacak. Proje kapsamında, ulaşım kartlarının birleştirilerek standart hale getirilmesi, akıllı duraklar ile duraktaki engelli ya da yaşlı yolcudan otobüs şoförü önceden haberdar edilmesi gibi birçok alt proje yer alıyor.


Kamu Teknoloji Platformu Başkanı Erdem Akçıl, akıllı şehirlere dönüşümün Türkiye’nin teknolojik dönüşümünün en önemli parametrelerinden biri olduğuna değindi: “Toplumumuz ve gezegenimiz için sürdürülebilir bir yaşam sağlamak üzere, var olan şehirleşme ve çevresel sorunlara yenilikçi çözümler üretmek için harekete geçerek geleceği planlamak zorundayız. Bu anlamda teknolojinin etkin kullanımı çok önemli. Enerji, güvenlik, ulaşım gibi farklı 6 alanda yatırım projesi ile hayatı kolaylaştıracağız. Akıllı kavşaklar trafiği rahatlatacak, belediye binasını akıllı hale getirerek ile %20’den fazla enerji tasarrufu sağlayacağız. Ulaşımda bisikleti yaygınlaştırarak, metro istasyonlarında akıllı kütüphaneler kuracağız. Amacımız; bu çalışmalar ile sorunların çözümüne katkı sunmak ile beraber, uygulamaların tüm Türkiye’de yaygınlaşmasını sağlamak. Bu nedenle bu sene itibariyle Belediyelerde görev alan uzmanlara akıllı şehirlere dönüşüme yönelik eğitimler vermeye başladık. Bunun yanı sıra belediyelerin gerçekleştirdiği akıllı uygulamaları www.akillisehirler.org portali üzerinden paylaşarak, örnek teşkil etmesini sağlıyoruz. Geçtiğimiz yıl ilkini düzenlediğimiz Uluslararası Akıllı Şehirler Konferansı’nın ikincisini bu yıl 1 Mart 2017’de gerçekleştirerek bu dönüşümün tüm taraflarını yine bir araya getireceğiz…”dedi.
emlakkulisi

faruk gorez

Re: Akıllı Şehirler - Akıllı Kent yapılanması

Mesaj gönderen faruk gorez » 31 Ara 2016 12:54

Wi-fi ve şarj üniteli Akıllı Duraklar /Kocaeli Büyükşehir Belediyesi
15775087_1372089736136549_6823754464277882431_o.jpg
15775087_1372089736136549_6823754464277882431_o.jpg (96.8 KiB) 977 kere görüntülendi
15726467_1372089719469884_273519754468691445_n.jpg
15726467_1372089719469884_273519754468691445_n.jpg (75.4 KiB) 977 kere görüntülendi
15823296_1372089862803203_5691327347210891574_n.jpg
15823296_1372089862803203_5691327347210891574_n.jpg (109.8 KiB) 977 kere görüntülendi
15781087_1372089832803206_3080900650141654529_n.jpg
15781087_1372089832803206_3080900650141654529_n.jpg (98.24 KiB) 977 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Akıllı Şehirler - Akıllı Kent yapılanması

Mesaj gönderen faruk gorez » 08 Oca 2017 11:03

Las Vegas’ta yürüyüş yollarına gömülü kinetik enerji pedleri ile güçlendirilmiş özel sokak lambaları, yayaların adımlarıyla oluşan kinetik enerjiyi kullanıyor.
Bu proje hem fosil yakıtların enerji bağımlılığını azaltmaya hem de yenilebilir enerji kaynaklarının başarılı şekilde kullanılabileceklerine dikkat çekiyor.
Erkut İnşaat
15894450_1077147649060878_543478673448079537_n.jpg
15894450_1077147649060878_543478673448079537_n.jpg (46.89 KiB) 975 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Akıllı Şehirler - Akıllı Kent yapılanması

Mesaj gönderen faruk gorez » 17 Oca 2017 16:22

Akıllı Durak Uygulaması BaşladıToplu taşımada çağın gerekliliklerine uygun modern çözümler üretmeyi hedefleyen Muğla Büyükşehir Belediyesi, bir yeniliğe daha imza attı. Büyükşehir Belediyesi ulaşıma dijital rahatlık getiren akıllı durak uygulamasını başlattı.

Muğla Büyükşehir Belediyesi, çağın gerekliliklerine uygun çözümler üretme adına başlattığı çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. İl genelinde ilk etapta Menteşe, Bodrum, Milas, Marmaris ve Fethiye ilçelerinde muhtelif bölgelere konuşlandırılacak akıllı duraklar ile bir yeniliğe daha imza attı.Yeni uygulama ile Muğla Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada; “İlk etapta Menteşe ilçemizin 7 farklı noktasına akıllı duraklarımızı konuşlandırdık. Akıllı Durak uygulamamızla Cumhuriyet Meydanı, Atatürk Stadyumu, Pazaryeri (Hastane Durağı), Muğla Üniversitesi Sıtkı Koçman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis önü, 2 Nolu Ek Hizmet Binası önü, Rüya AVM önü ve Kötekli KYK önünde hizmet sunmaya başladık. 2. etap sonunda ise il genelindeki akıllı durak uygulamamız Bodrum, Milas, Marmaris ve Fethiye ilçeleriyle devam edecek. Belediye otobüslerinin yanı sıra Özel Toplu Taşıma Araçlarının (ÖTTA) hizmet sunduğu güzergah ve bölgelere zamandan tasarruf sağlayan dijital rahatlık getiriyoruz.” Açıklamalar şu şekilde devam etti;;” Duraklarda yeni nesil led ekranlar yer alıyor. Bu ekranlarda durağa o anda yaklaşmakta olan araçlar ayrıntılı olarak görülebiliyor. Hangi otobüs kaç dakika sonra burada olur? Gelen otobüs nereye gidecek? İşte bu sorulara akıllı durak uygulamamızla cevap veriyoruz. GPS sistemiyle durak ve otobüs arasında anlık bilgiler alınıyor; kısa aralıklarla güncellemeler yapılıyor ve uygulamayı tüm ilçelerde faaliyete geçirmek için çalışmalar devam ediyor.

Muğla Büyükşehir Belediyesi
16142744_1428642670511626_1365760139210283553_n.jpg
16142744_1428642670511626_1365760139210283553_n.jpg (109.53 KiB) 973 kere görüntülendi
16105983_1428642730511620_7398779831236817834_n.jpg
16105983_1428642730511620_7398779831236817834_n.jpg (71.59 KiB) 973 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Akıllı Şehirler - Akıllı Kent yapılanması

Mesaj gönderen faruk gorez » 17 Oca 2017 19:42

GELECEĞİN AKILLI ŞEHİRLERİ İÇİN TEMSA ÇÖZÜMLERİ

TİM TARAFINDAN GERÇEKLEŞTİRİLEN 5. TÜRKİYE İNOVASYON HAFTASI KAPSAMINDA AKILLI ŞEHİRLER PANELİ DÜZENLENDİ.

Türkiye İnovasyon Haftası Etkinliği İstanbul’da 8-9-10 Aralık tarihlerinde ICC, İstanbul Kongre Merkezi’nde yapıldı. Etkinliğin ikinci gününde Akıllı Şehirler, “Smart Cities” paneli düzenlendi. Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik “Geleceğin Akıllı Şehirleri için geliştirilen Temsa Çözümlerini” paylaştı.
Akıllı Şehirler, “Smart Cities” panelinin moderatörlüğünü İSBAK A.Ş. Genel Müdürü Muhammed Alyürük yaparken, panele, Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik,Frost & Sullivan Global Direktörü ve Vizyoner İnovasyon Grubu Lideri Archana Amarnath, NOVUSENS İnovasyon ve Girişimcilik Enstitüsü Kurucu Ortağı Berrin Benli, Aiguasol Kentsel Enerji ve Planlama Uzman Danışmanı Alex Ivancic ve STM- Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Tic A.Ş. CTO’su Ömer Korkut katıldı.

Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik, panelde akıllı şehirlere çözümler içeren akıllı otobüs, elektrikli otobüs ve akıllı fabrika programlarından oluşan Temsa Smart Mobility Platformunu aktardı. Akıllı ulaşımda dijitalleşme döneminin başladığını belirten Çelik, “Temsa, hayata geçirdiği Smart Mobility vizyonu ile geliştirdiği teknoloji programları ile emisyon salınımı “0” olan elektrikli otobüsler, yakıt tüketimini ve emisyon salınımı %10 oranında azaltan akıllı otobüsler, trafik sıkışıklığını %20, trafik kazalarını %25 oranında azaltan akıllı trafik uygulamaları ve çevreye dost akıllı fabrikalar ile Akıllı Şehirlerin günümüz ve gelecek ihtiyaçlarına yönelik çözümlerden oluşuyor.”dedi.

Akıllı Şehirlere Akıllı ve Elektrikli Otobüsler
Çelik paylaştığı sunumda Temsa Smart Mobility Platformunun Akıllı Otobüsler programının; yolcudan şoföre, şoförden araca, araçtan araca, araçtan filoya, filodan şehre kadar uzanan ihtiyaçlar zincirinde tüm süreçlere yenilikçi çözümler üretmekte ve tamamen Temsa yetkinliği ile geliştirilmiş yazılım ve donanımlardan oluştuğunu söyledi. Temsa akıllı şehirlere çözümler üretecek teknolojik gelişim sağlamaya yönelik çalışmalara hız ve önem verdiğine, bu kapsamda Temsa ’nın STM ve Aselsan gibi birçok önemli teknolojik iş birliklerine imza attığına değindi.

Akıllı Şehirler, “Smart Cities” panelinden sonra Temsa Genel Müdürü Dinçer Çelik ve panel katılımcıları tarafından Temsa Yenilikçilik ve Girişimcilik (YG) inisiyatifi kapsamında düzenlenen “Geleceğin Ulaşımını Sen Şekillendir!” Açık İnovasyon Yarışması'nın finalistleri ödüllendirildi. Temsa, etkinlik boyunca THY, STM, Habitat ve Türkiye’nin farklı üniversiteleri ile birlikte 17 etkinlik gerçekleştirdi. Ayrıca Temsa Türkiye’nin ilk %100 yerli ve %100 elektrikli aracı Avenue EV ve akıllı aracı Avenue IBUS araçlarını katılımcılar ile buluşturdu.
file.jpg
file.jpg (264.43 KiB) 971 kere görüntülendi
file.jpg
file.jpg (154.02 KiB) 971 kere görüntülendi


Cevapla