Karaman Serbest Bölge Projesi

faruk gorez

Karaman Serbest Bölge Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 19 Eki 2015 23:22

‘80 milyar euroluk vadi’ örnek oldu Karaman, gıdada küresel lige çıkacak
Türkiye’nin önde gelen gıda kenti Karaman, yılda 80 milyar euroluk ihracat gerçekleştiren Hollanda’nın Gıda Vadisi ‘Wageningen’i örnek alarak proje gerçekleştiriyor.
‘80 milyar euroluk vadi’ örnek oldu Karaman, gıdada küresel lige çıkacak

Karaman, küresel arenada rekabet gücünü Gıda Vadisi Projesi ile artıracak. İlk etapta Serbest Bölge kurulacak kentte, bir de Hollanda’nın Wageningen modeli örnek alınarak gıda teknolojileri geliştirilecek. İhracat odaklı olacak Gıda Vadisi Projesi, Karaman’daki gıda firmalarının inovasyon performansını artıracak. Bölgedeki şirketlerin küresel zorlukların üstesinden gelmesini amaçlayan projede, gıda üreticilerinin, bilgi enstitülerinin yeni ve yenilikçi gıda kavram geliştirmede birlikte çalışabilmeleri için uygun koşullar hazırlaması planlanıyor.

Proje için ilk adım Karaman’da düzenlenen Serbest Bölge Çalıştayı ve Ekonomik Vizyon Toplantısı ile atıldı. Ekonomi Bakanlığı’nın himayesinde Karaman Valiliği, Karaman Belediye Başkanlığı ve MEVKA’nın ev sahipliğiyle gerçekleştirilen Karaman Serbest Bölge Çalıştayı ve Ekonomik Vizyon Toplantısı Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin katılımı ile açıldı.

Ev sahipliğini Karaman Valisi Murat Koca, Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan ve MEVKA Genel Sekreteri Ahmet Akman’ın yaptığı çalıştay ile Karaman’ın gıda sanayi potansiyelinin harekete geçirilmesi hedefl eniyor. Türkiye’de üretilen her 3 bisküviden birini imal eden Karaman, bulgur, elma ve fasulye üretiminin de yüzde 20’sini karşılıyor.

Yenilenemezseniz yenilirsiniz

Toplantının açılış konuşmasını yapan ve kurulacak Gıda Vadisi’ne öncülük eden Karaman Milletvekili Recep Konuk, “Dünya hızla değişirken, yenilenemezseniz, yenilirsiniz” diyerek, rekabetçilik için yeniliklere uyumunun önemine dikkat çekti. Konuk, “Bölgeler, şirketler bu değişime ne kadar ayak uydurabilirse, o kadar başarılı oluyor. Öngörülü ülkeler, yeniliklere kolay uyum sağlayabiliyor. Bunu Almanya örneğinden görüyoruz. Gençlik yıllarımız, Japonya’ya yapılan övgülerle geçti. Güney Kore örneği öne çıktı. Şimdi Çin’i konuşuyoruz. ABD bilişim sektöründe önemli bir zıplama yaptı. IBM, Microsoft, Apple... Bu firmaların farklılaşmasını sağlayan öngörüydü” diye konuştu.

Salona ‘sanayinin neferleri burada’ şeklinde seslenen Konuk, şunları dile getirdi: “Girişimlerin hiç biri küresel sermayeleri bir araya getirerek kurulmadı. Buna en güzel örnek gıda sektörüyle hayatına başlayan Samsung’dur. Bizim de hedefl erimiz olmalı. Bu ülkenin de hedefl eri var. Karaman’ın iddialı olduğu gıda sektöründe de ülkenin hedefi var. Gıda stratejik bir aralığa evrilecek. Biz de Karaman olarak bu yeni gelecekte yerimizi almalıyız. Gıdada yeni organizasyonlar oluşturmalıyız. Hollanda’daki Gıda Vadisi Projesi, Wageningen çok önemli bir organizasyon. Kendimize bu kumaştan nasıl bir elbise çıkarabileceğimizi konuşacağız. Karaman Modeli’ni geliştireceğiz.”

Dünya nüfusunun 10 milyara çıkacağını anlatan Konuk, “Bugün atacağımız adımlar o pazardaki konumumuzu belirleyecek. Gelecekte pazar haline mi geleceğiz, pazarlara hakim olmaya mı gideceğiz. Yani müşteri mi, satıcı mı olacağız? Büyüyen dünya nüfusu ve gıdaya artan bir talep var. Bu bir fırsat. Biz doğru organizasyonu kurup ticaret yollarında bizi bir adım öne çıkaracak yapılanmayı başarabilir, doğru alanlarda nitelikli üretim yapıp küresel rekabette bir adım öne çıkacağımız pazarlama metotlarını geliştirebilirsek emin olun ki bir 5-10 sene sonra dünya Türk mucizesini, Türkiye’de Karaman modelini konuşuyor olacak” dedi.

İtalya’nın marka birliği örnek olacak

Çalıştayda Serbest Bölgeler Genel Müdürü Uğur Öztürk, serbest bölge sistemini ve Karaman için alternatifl eri değerlendirirken, Ege Serbest Bölge Kurucu ve İşleticisi Yürütme Kurulu Başkanı Dr. Faruk Güler ile Mersin Serbest Müdürü Edvar Mum uygulamadaki deneyimlerini paylaştılar. İkinci oturumda ise Eurosis- Consulting İtalya Ülke Müdürü Giuseppe Reggia küresel rekabette yeni trend ‘Marka Birlikleri’ni, IlBiologica İşbirliği Organizasyonu Pazarlama Başkanı Davide Pierloni İtalya’daki marka birliği başarı hikayesini ve Prof. Dr. Johan Wissema da gıda vadisi organizasyonun en başarılı örneklerden Hollanda Wageningen Gıda Vadisi konularında yaşanmış örnekleri aktardılar, soruları yanıtladılar.

Wageningen 80 milyar euro ihracat yapıyor

• Hollanda’daki Gıda Vadisi Wageningen’de firmaların gelişmesi sağlanırken, doğru iş ortağının bulunmasına katkı sağlanıp, maddi ve teknolojik destek verilerek şirketlerin pazardaki etkinliği artırılıyor. Wageningen’de 80 milyar euroluk ihracat gerçekleştiriliyor.

• Vadide, Genetik Beslenme Bilimleri, Gıda Güvenliği Enstitüsü, Hollanda Bitki Koruma Ajansı bulunuyor. • Sektörle ve bilgi enstitüleriyle belli hedef kitlelere yönelik yiyecekler üretmek için gıda ve sağlık programları çalışması yapılıyor.

• Dünya genelinde gıda alanında bir çok güçlü şirketin katıldığı bir Expo Fuarı düzenleyerek, Hollandalı işletmecilerin Avrupa, Amerika, Çin, Japonya gibi farklı ülkelerle etkileşim kurması için ortam oluşturulması sağlanıyor.

• Hollanda’nın dünya pazarlarındaki konumunu güçlendirmek için ‘Hollanda Gıda Vadisi, Hollandalı yerel ürünlerin inovasyonunda yol göstericiniz ve destekçiniz’ sloganıyla çalışmaların tanıtılıyor.
DÜNYA

faruk gorez

Re: Karaman Serbest Bölge Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 30 Eki 2015 21:49

“KARAMAN’IN BUNA İHTİYACI VAR”
Geçtiğimiz günlerde Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi’nin de katılımıyla Karaman’da gerçekleştirilen serbest bölge çalıştayınında konuşulduğu programda Serbest Bölgenin ne aşamada olduğu ve Serbest Bölgenin Karaman’a ve Karamanlıya ne kazandıracağına da değinen Konuk, “Bu çalıştay bir başlangıçtı. Ancak başlangıçtan daha fazlası oldu. Sayın Bakanımız tüm Karamanlıların huzurunda hem bürokratlarını talimatlandırdı hem de hayırlı olsun müjdesini bizzat kendisi verdi. Geçtiğimiz hafta bir ekibimiz Ekonomi Bakanlığı’nda Serbest Bölgeler Genel Müdürlüğünde ilk teknik toplantıyı gerçekleştirdi ve başvuru süreci açısından önemli bir mesafe kat edildi.
Aslında Bizim bu çalıştaydan beklentimiz, bürokrasisi, iş dünyası, siyasetçisi, STK’larıyla şehrin Karaman’ın geleceğine odaklanması, geleceğe yönelik herkesin benimseyeceği ve üzerinde konsensüs sağlanmış ortak bir hedefe sahip olmasıydı. Başarının ön koşulunu biz elbirliği ile bir proje tesisinde görüyoruz. O nedenle de bu çalıştayla katılımcı bir süreci başlattığımızı düşünüyoruz. Ben yerine biz diyeceğimiz ve bizim başarımız diyeceğimiz, şehrin tamamının içinde olacağı ve şehrin tamamına hitap edecek bir proje inşa etmek gayesiyle bu çalıştayı yaptık. Birinci beklentimiz buydu. Ancak bu beklentiden daha büyük beklentimiz ise entegre bir proje ile tarımsal üretimden, sanayiye, sanayiden ticarete uzanan ve tüm süreci pozitif manada etkileyen entegre bir kalkınma projesini Karaman’da hayata geçirmek. Bir nevi Karaman modeli oluşturmak.
Karaman’ın buna ihtiyacı var. Ülkemizdeki birçok şehrin buna ihtiyacı var. Biz iyi niyetle bir adım attık. Biz de bir söz var, niyet hayır, akıbet hayır denir. Bizim de niyetimiz hayır, inşallah sonuç da Karaman için ülkemiz için hayır olacak.
Bizim bu çalıştay da konuştuğumuz konulardan biri serbest bölgeydi. Karaman’da serbest bölge yok. Bunun en kolay yolu, bürokratik bir süreçte Serbest Bölge kurma kararı almaktır. Peki, doğru metot bu mudur? Bence doğru metot daha başlarken işe doğru başlamak için bu serbest bölgeye yatırım yapacak, orada iş yapacaklarla tecrübeyi buluşturup, Karaman için en doğru modeli inşa etmekti. Biz de bunu yaptık. Karaman geçtiğimiz yıl 348 milyon dolarlık ihracat yaptı. Bunun ağırlıklı kısmı, bisküvi, kek, gofretten oluşuyor. Karaman kişi başına ihracatta Türkiye’deki bilindik 3-5 ilden sonra en iyi rakama sahip illerden biri. Yani Karaman’ın bir ticaret kültürü, sanayi kültürü var. Dünyanın pek çok ülkesi ile de bir ticaret networküne sahip. Bu ticaretin hem hacmini hem de niteliğini daha da yukarı çekmemiz lazım ve Karaman bu hacmi katlayacak potansiyele de sahip. Kaldı ki, Karaman bu hacmi katlamasını sağlayacak altyapı yatırımları ile lojistik kabiliyetlerini de son yıllarda geliştirmiş bir il. Mesela hem Mersin Limanı vasıtasıyla dış pazarlara hem de iç pazarlara mamul ürünlerini kolay ve hızlı arz edebileceği alternatifli ulaştırma ağına sahip. Karaman’ı çevresine bağlayan duble yollar sadece konforlu seyahat için yapılmadı. Yine devam eden hızlı tren yatırımları sadece seyahat amacıyla yapılmıyor. Bu ulaştırma altyapısından asıl beklenen ticareti kolaylaştırması ve hızlandırmasıdır.
Karaman’ın lojistik altyapısı tamam, güçlü bir sanayi altyapısı ve üretim kültürü de var. İç ve dış ticarette bir ticaret ağına da sahip. Bunu nasıl avantaja dönüştürebiliriz? Biz bu sorunun cevabını aradık ve serbest bölge bir çözüm olarak karşımıza çıktı.
Bu çalıştaydan bir beklentimiz de yine serbest bölge ile birlikte daha çok ve daha kaliteli üretmek için tarımsal üretim süreci ile sanayi ve ticaret sürecini entegre edecek, gıda sanayinde Karaman’ın inovatif yönünü de inşa edecek ismi gıda vadisi olur, FoodHub (fudhab), FoodZone (fudzon) yani Gıda Merkezi olur, Gıda Bölgesi olur, hatta kümelenme deriz fark etmez, teşvik sistemi, AR-GE merkezleri ile Karaman’ı gıda sektöründe birkaç adım öne çıkaracak ve gıda ticaretinde Karaman’ı bir referans merkezi yapacak bir projeyi hayata geçirmektir.
Yine bir diğer beklentimiz ise markalaşma ile ilgili mesafe almamamızı sağlayacak, ürün ile birlikte marka değerimizin de ticaretini yapabileceğimiz bir adım atarak iç pazarda ve özellikle de dış pazarlarda rekabetçi yönümüzü güçlendirmektir. Yani ambalaj üstündeki Karaman’da üretilmiştir mühründen Karaman’ın para kazanmasını, ticari avantaj elde etmesini sağlayacak bir markalaşma sürecini başlatabilmek veya daha doğru ifade ile kolaylaştırmaktır” dedi.
PROJE SOKAKTAKİ VATANDAŞA NE KAZANDIRACAK?
Projenin Karaman’da sokaktaki vatandaşı nasıl etkileyeceğine de değinen Konuk, “Karaman’daki işsizlik oranı Türkiye ortalamasının çok çok altında. Hemşehrilerimizin, çalışanların ortak arzusu refahtan daha fazla pay almak. Yani hayat standartlarının yükselmesini istiyorlar. Bunu nasıl başarabiliriz? Üretim de niteliği arttırarak. Yani bir saatlik çalışmayla daha fazla katma değer üreterek. Mevcut durumda ilin toplam kazancı belli. Bu kazanç bölüşülünce de az veya çok herkesin payına düşen miktar belli. Bunu arttırmak için ilin toplam kazancını arttıracak işler yapmamız gerekiyor. Yani daha çok ve katma değeri daha yüksek ürünler üretmemiz, ürettiğimiz ürünlerin de kıymetini arttıracak işler yapmamız gerekiyor. Bunları yapacağız ki, bugün asgari ücretle çalışan kardeşimin maaşı asgari ücret artı bir asgari ücret daha olsun. Hatta daha çok olsun. Bunun seviyesini belirleyecek olan da üretebildiğimiz niteliğin ücretlendirilmiş karşılığı olacak. Yani markalaşma, serbest bölge, gıda vadisi hem daha çok üretmemizi hem de ürettiğimizi kıymetlendirmemizi sağlayacak. Daha çok ürettiğimiz miktar ne kadar çok olursa, ürettiklerimiz ne kadar çok kıymetlendirebilirsek Karaman’da çalışan, ticaret yapan da o büyüyen pastadan pay alacak” dedi...
RECEP KONUK BEY

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 28 Mar 2017 23:01

Karaman Serbest Bölgede imzalar atıldı
Karaman’a Serbest Bölgenin kurulması için resmi protokol düzenlenen törenle imzalandı.
Karaman Serbest Bölgede imzalar atıldı

Belediye Encümen Salonunda gerçekleşen imza törenine, Karaman Valisi Süleyman Kahraman, Karaman Milletvekilleri Recep Konuk ve Recep Şeker, Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler, Yurt dışı Yatırım ve Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk, sanayiciler ve basın mensupları katıldı.
detay1490700130.jpg
detay1490700130.jpg (54.82 KiB) 222 kere görüntülendi
Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan imza töreninde yaptığı konuşmada, “Bugün şehrimiz için önemli bir adımın ön protokolünü imzalıyoruz. Karaman’ın ekonomik gücünün 53 ve 71 hedeflerinde hak ettiği yeri alacak bir proje. Serbest bölgenin hayata geçirilmesiyle birlikte Karaman dünyada hak ettiği yeri almış olacaktır. Serbest bölgenin hayata geçirilmesinde emeği geçen herkese Karamanlılar adına teşekkür ediyorum” dedi.

Karaman Valisi Süleyman Tapsız’da, “Serbest bölge bizim için önemli. Çünkü Karaman yıllık ortalama 350-400 milyon dolar ihracat gerçekleştiren bir ilimiz. Karaman’dan biliyorsunuz 142 ülkeye ihracat yapılıyor. Bu nedenle Karaman Anadolu’nun parlayan yıldızı konumunda. Burada Ekonomi Bakanlığımızla beraber bu ön protokolü imzalayacağız. İnşallah serbest bölge ilanı için önümüzde bir engel kalmamış olacak. Bende bunda emeği geçen belediye başkanımıza, milletvekillerimize huzurlarınızda teşekkür ediyorum” diye konuştu.

AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker’de, “Mevcut sanayimize daha çok ivme kazandıracak gelirini biraz daha artıracak, giderlerini azaltacak dünya piyasasındaki aldığı payı daha da artıracak güzel bir oluşumun ilk aşamasına geçmenin mutluluğu içerisindeyiz. İnşallah son aşamaya kadar getirmiş olacağız. İnşallah güzel kazançların elde edildiği bir girişim olacak” şeklinde konuştu.

AK Parti Karaman Milletvekili ve TBMM Tarım Orman ve Köyişleri Komisyonu Başkanı Recep Konuk’da, “Bugün Karaman bana göre tarihi bir gün yaşıyor. Dünyada gündem her gün her saat başı değiştiği bir süreci yaşıyoruz. Ona ayak uydurmak, fırsatları değerlendirmek adına Karaman’daki sanayicimizin üst seviyeye taşınması noktasında önemli bir adım atıyoruz. Karaman bu anlamda sanayi kültürü, üretim kültürü oldukça derinlemesine dünyadaki diğer emsallerine göre mesafe almış durumda. Onun taçlanacağı, onun daha da üretime renk katacağı bir serbest bölge modeli Karaman’da hayata geçirilmiş olacak. Burada belediyemize ben çok teşekkür ediyorum. Çok öne çıktı. Değerli vekilim Recep Beyle bu işleri birlikte yaptık. Bunun yanında Ekonomi Bakanlığımız bir çalıştay yaparak bize çok büyük katkıda bulundu. Onlara da teşekkür ediyorum. Valimiz eksik olmasın ilimizde yeni olmasına rağmen ilimiz adına girişimlerde bulunarak ilimiz adına güzel işlere imza attı. Bürokratlarımıza ve sanayicilerimize de çok teşekkür ediyorum. Rekabetler ülkenin mali işlerini kolaylaştırması açısından çok büyük öneme sahip. Karamanlı sanayicilerimize de ekonomiye sağladıkları katkılardan dolayı teşekkür ediyorum. Serbest bölgenin Karaman’a hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı.

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 25 Tem 2017 21:16

Karamanımız ve ülkemiz için hayırlara vesile olacak, ekonomide çarkları daha hızlı, verimli ve karlı döndürecek, istihdamı artıracak Karaman Serbest Bölge ile ilgili; Maliye Bakanlığı Başbakanlıktan uygunluk yazısını aldı. Karaman Defterdarlığına gönderdiği yazı ve 3218 Sayılı Kanuna göre Karaman Serbest Bölge sınırlarında bulunan hazine taşınmazlarının tapu devirleriyle ilgili süreç resmen başlamış oldu.
Karaman Milletvekili Recep Konuk
20369099_1716742808355432_5836604810819804258_o.jpg
20369099_1716742808355432_5836604810819804258_o.jpg (104.33 KiB) 173 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 13 Ara 2017 16:54

Konuk ve Şeker’den serbest bölge için ortak açıklama
http://www.konhaber.com/haber-konuk_ve_ ... 85915.html