Adana Yeni Arkeoloji Müzesi

Cevapla
faruk gorez

Adana Yeni Arkeoloji Müzesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 25 Ara 2016 13:01

Türkiye'nin en büyük müzesi tamamlanıyor
DHA
Adana'da 68 bin 400 metrekare hizmet alanıyla Türkiye'nin en büyük kompleksi olan Yeni Arkeoloji Müzesi tamamlanma aşamasına geldi.

Adana'da 1907 yılında kurulan ancak, son dönemde atıl durumdaki 'Milli Mensucat Fabrikası'nın yerine inşa edilen müze kompleksi içinde, Arkeoloji Müzesi, Kent Müzesi, Tarım Müzesi, Sanayi Müzesi, Etnografya Müzesi, Çocuk Müzesi ve Mozaik Müzesi bulunacak. Ayrıca kompleksin içinde kafeterya, fuaye, satış birimleri, sinevizyon alanı ve açık alanı olacak. Türkiye'deki en modern ve geniş müzesi olacak olan komplekste sergileme alanı 36 bin 790 metrekareyi bulacak.

KENTİN GEÇMİŞİ AYDINLANACAK

Yeni Arkeoloji Müzesi'nde eserlerin teşhiri modern teknoloji kullanılarak yapılacak. Komplekste eserler, ziyaretçilerin geçmişi günümüzde yaşayabileceği şekilde sergilenecek. Tarım Müzesi'nde Adana'nın tarımsal süreci, Sanayi Müzesi'nde ise yine Türkiye'nin ilk sanayi yatırımları sergilenecek. Kent Müzesi'nde, kentin geçmişi aydınlatılacak, Etnografya Müzesi'nde de kentin kültürel birikimi gözler önüne serilecek. Çocuk Müzesi'nde de geçmişten günümüze oyuncaklar sergilenecek.

BAKANDAN YAKIN İLGİ

Avrupa Birliği Bakanı Milletvekili Ömer Çelik'in Kültür ve Turizm Bakanlığı yaptığı dönemdeki girişimleriyle çalışmaları başlatılan müzenin, gelecek yıl Mayıs ayında açılması planlanıyor. Kentteki diğer müzelerin yeni müzeye taşınma çalışmaları sürerken, Bakan Ömer Çelik'in, "Yaşayan, yaşatan ve öğreten bir müzecilik anlayışıyla yapılıyor" dedi.
Adana Yeni Arkeoloji Müzesi.jpg
Adana Yeni Arkeoloji Müzesi.jpg (143.56 KiB) 391 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 9367
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Adana Yeni Arkeoloji Müzesi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 20 Kas 2018 12:04

Adana Yeni Müze Kompleksi'nin ikinci etabı tamamlanıyor!
MzEzODc4NT-adana-yeni-muze-kompleksinin-ikinci-etabi-tamamlaniyor.jpg
MzEzODc4NT-adana-yeni-muze-kompleksinin-ikinci-etabi-tamamlaniyor.jpg (174.33 KiB) 72 kere görüntülendi

Ortadoğu ve Türkiye’nin en büyük müze kompleksleri arasında bulunan toplam 68 bin 500 metrekare alana sahip Adana Yeni Müze Kompleksi'nin ikinci etabında çalışmalara devam ediliyor.

Adana’da 1907'de kurulan ancak son dönemde atıl vaziyette kalan ’Milli Mensucat Fabrikası’nın yerine inşa edilen müze kompleksinde çalışmalara devam ediliyor. Arkeoloji ve Mozaik Müzesi’nin bünyesinde, Kent Müzesi, Tarım Müzesi, Sanayi Müzesi, Etnografya Müzesi ve Çocuk Müzesi yer alıyor. İlk bölümü geçen yıl tamamlanan kompleksin içinde kafeterya, fuaye, satış birimleri, sinevizyon alanı ve açık alanı bulunuyor. Kompleks olarak Türkiye’nin en büyüğü olduğu açıklanan müzede, sergileme alanının 36 bin 790 metrekareyi bulduğu açıklanırken, geçen yıl açılışı yapılan Yeni Arkeoloji ve Mozaik Müzesi’nde sergilenen bin 350 eserlerin teşhiri modern teknoloji kullanılarak yapılmaya başlandı.
NzQxMjQ1Nj-adana-yeni-muze-kompleksinin-ikinci-etabi-tamamlaniyor.jpg
NzQxMjQ1Nj-adana-yeni-muze-kompleksinin-ikinci-etabi-tamamlaniyor.jpg (64.98 KiB) 72 kere görüntülendi
18 bini arkeolojik 51 binden fazla tarihi eserin sergilenebildiği kompleksin gelecek yıl tamamlanması planlanıyor. İkinci etap çalışmasından sonra Tarım Müzesi’nde Adana’nın tarımsal süreci, Sanayi Müzesi’nde ise yine Türkiye’nin ilk sanayi yatırımları sergilenecek. Kent Müzesi’nde kentin geçmişi aydınlatılacak, Etnografya Müzesi’nde de kentin kültürel birikimi gözler sergilenecek. Çocuk Müzesi’nde de geçmişten günümüze oyuncaklar bulunacak.

Kaynak ; https://emlakkulisi.com/adana-yeni-muze ... xN7A5VO_Yo

Cevapla