ilker22 yazıları Biz Dünyanın Neresindeyiz

Türkiye için yazıyoruz..
Kullanıcı avatarı
ilker22
Site Editör

ilker22 yazıları Biz Dünyanın Neresindeyiz

Mesaj gönderen ilker22 » Cum Eyl 15, 2017 10:49 am

Uzun zamandır buraya birşeyler yazayım diyorum ama nerden başlayıpda yazacağımı bilemiyordum ama daha sonra gezdiğim ülkelerden şehirlerden yola çıkarak böyle bir başlık üzerinden Şehirler ve Gelişmişlik konulu bir yazı yazayım istedim

Mümkün olduğunca haftalık olarak yenileyeceğim sizlerden ricam yazıların altına yorum yapmamanızdır

Yıllarca youtube ve çeşitli belgesellerden izlediğim İtalya ya geçen yıl gitmek nasip oldu.Tur vasıtası ile gittiğim için Sadece Venedik-Floransa Roma şehirleri ve ek olarak Verona Garda gölü Toskana bölgesi gezileri

Gidenleriniz görenleriniz vardır elbet bu yazılarımda oradaki doğal güzellikleri korunan tarihe elbette değineceğim ancak ülkemiz ile kıyaslayarak yazılan bir yazı olacak

İlk baş Venedik ile başlayayım

Bologna havalanına indiğimizde bizi ilk karşılayan şey EU ve Non EU yazısı oldu.

Ne kadar ayrımcı bir yazı değilmi.İnsanlar eşitti oysa .AB ne ülkemizin girmesini istediğim tek konu bu.EU vatandaşları ellerini kollarını sallayarak girerlerken bizler özellikle Türkler 2tane lüzumsuz İtalyan güvenlik memurunun insanlık dışı uygulamalarına mağruz kaldık.

Nedir bu uygulama .Efendim koymuşlar bitane Xray cihazı içeriye öyle alıyorlar.Be adam dünya havacılık protokolü denen birşey var ben ülkemde o cihazdan geçtiysem sıkıntı yoksa ne diye daha valizimi almadan bu cihazdan geçiriyorsun.Neyse kemer vs çıkarıp geçiyorsun ama iş tamamen zibidi memurun kontrolünde yahu 100kişi sırada bekliyor herkesemi öter bir alet sanki elinde kumanda var keyfine geleni geçiriyor gelmeyene sıra gelince makineyi öttürüyor

45 dk böyle insanlık dışı uygulamaya maruz kaldık

2.aşama Parmak izi kaydı.Ülkeye girerken pasaport kayıdı sırasında parmak izi kaydı alıyorlar.Bilmiyorum bizim ülkede varmı bu bir 15dk da buna ekleyebilirsiniz.

Neyse havalanından çıktık.Otobüsümüze bindik.Hemen rehber uyarıyor kemerlerini takın lütfen.Otobüste emniyet kemerimi ?hadi canım dediğinizi duyar gibiyim :)Otobüs yola koyuldu ama bir terslik var yavaş gidiyoruz.Sebep otobüs kesinlikle kendine verilen hız limitini aşmıyor.Halbuki ben daha bugün hız limiti 70km olan yolda 68km hızla giderken Otobüs şöförü tarafından kornalı tacize uğradım

Venediğe indik .İtalya turunun çok güzel geçeceğini daha o inişte anlıyorsunuz.Birtarafta 5katı geçmeyen evler bir tarafta heykeller .Hepside tarihi kimi 1300lü yıllardan kimi 1600 lü yıllardan.Bilinen Venedik işte bir taraftan su ile içiçe evler ulaşım aracı gondollar

Gondol turuna bindiğimizde yanınızdan geçen motorlu tekneler size karşı oldukça saygılı hızını mümkün olduğunca indirip sizi ıslatmadan yanınızdan geçip gidiyor.

Yemek olayında ilk acemiliğimizi yaşadık ama 50€ yemek hesabına 15€ bahsiş ödedik.Bahşiş i peşin aldılar

Yollarına gelince İlk dikkatimi çeken 2 +2 otobanları oldu.Otobanlar kasabanın yerleşim yerinin yakınından geçtiği yerlerde ses duvarları var .Dikkatimi çeken birkonuda kavşakları .Büyük kocaman kavşaklar hız kesmek ve trafiği düzenlemek için konulmuş sanırım.Tez zamanda ses duvarlarını ve büyük kavşakları Kayserinin heryerinde görmek dileği ile

ilk yazım için hatalarımız olduysa affola.Öneri ve dilekleriniz için özel mesaj yolu ile iletişim kurabilirsiniz

Kullanıcı avatarı
ilker22
Site Editör

Re: ilker22 yazıları Biz Dünyanın Neresindeyiz

Mesaj gönderen ilker22 » Prş Eyl 21, 2017 2:22 pm

yeniden merhaba

Çıktık yine yollara şehire 25 km uzaklıktaki otelimizi terk ettikten sonra İtalya nın 2+2 otobanına girdik.Yaklaşık 1saat kadar yolculuğun ardından Verona ya geldik.Venedik kadar olmasada küçük bir şehir Verona ama her İtalya şehri gibi düzenli.Şehirde Roma dönemine ait yapılar da buluyorsunuz 1300lü yıllara ait yapılarda.Venediktan sonra bu güzergah insanları tarihe o yıllardaki yaşanmışlıklara götürebiliyor

Düzenli demiştim değilmi.Düzenli ve tarih bilincinde hani kim ön ayak olduysa bu tarihin korunmasında ondan 1tanede bizim ülkemize yollasaymış.Adamlar en kötü 1970 döneminde bunları korumaya başlasınlar.Yinede güzel birşey

meydanda iç taraflarda yoğun bir araç trafiği görmedim.Trafiği ayarlamış adamlar .Meydana girmiyor araçlar.Meydanın bağlı olduğu ara sokaklara giremiyor araçlar
Tarihi evler eski kliseler mahalleler aynen korunmuş.Zaten çivi bile çakılamıyor.

Verona da yaklaşık yarım gün geçti.

Kafeler için ayrı bölümler ,mağazalar için ayrı sokaklar,market ayrı biryerde .Gelen turistleri taşıyan tur otobüslerinin topluca park ettiği yerler meydana 1km uzaklıkta.

Sistemli ve düzenli geliyor kulağa değilmi

Son olarak şehirde ki tarihi Roma arenasından bahsedeyim .Collezium un ufağı olan bu arenada akşamları kültür sanat gösterileri oluyormuş.Tabi sanatcısına bağlı kimileri izin alabilirken kimileri alamıyor

Şahsımın Verona ile ilgili tespitleri bu kadar olmuştur lakin pek anlaşamadık bu şehir ile.Heralde bunun sebebide 35 derece sıcakta güneşin altında meydana 1km yürürken başıma güneş geçmesi

sonraki adres Sirmione

Sirmione Veronadan sonra geçerken uğradığımız Garda gölüne kıyısı olan küçük bir kasaba.Halkı kendi halinde .Ve dondurması meşhur.Dondurması tadından dolayı değil bence ebatından dolayı meşhur şahsımı dondurmadan soğuttu bir süre

Sirmione için anlatılacak çok bir şeyim yok.Veronanın nüfuzlu ailelerinin tatil mekanı olan kale surlarının altından geçerek girilen bir köy.Bu köyün özelliği Garda gölü.Garda gölü tektonik bir göl bizdeki kaplıcalar gibi .Belli yerlerinde tekne ile durunca kabarcıkları görüyorsunuz.Yaşadığım ilginç tek olay bir lokantaya gittiğimizde 4kişi olarak yer bulamazken lokanta sahibinin gelip 4kişilik masada oturan 2 kişiyi kaldırması kalkanlarında hiç ses etmeden hemen kalkması oldu

bizde de görülüyor bu durum elbet ama bazen o 2 kişi kalkmak istemiyor anlamsızca sorular soruyor .

İtalya günlüklerinden bu günlük bu kadar haftaya Floransa da görüşmek dileğiyle

öneri ve şikayet için pm atabilirsiniz

Kullanıcı avatarı
ilker22
Site Editör

Re: ilker22 yazıları Biz Dünyanın Neresindeyiz

Mesaj gönderen ilker22 » Prş Eki 12, 2017 2:22 pm

Floransa için epey zaman geçmiş bu sayede yaşadıklarımı kafamda toparlama fırsatı buldum

Floransa Rönesans ın başkenti.Tüm o bildiğimiz Michalengelo,Leonardo Da Vinci ve daha nice sanatçının evi Floransa.

Şehir aslında birçok insanın hayalindeki şehirdir .Eski şehiri öyle güzel koruyup sahip çıkılmışki trafik yoğun olmasına rağmen sizi rahatsız etmiyor.Gece sokak gösterileri ,sokak sanatçıları boy gösteriyor oturup dinliyorsunuz

Şehirdeki hiçbir tarihi yapı heykel yıpratılmamış.O kadarki (rivayete göre)Leonardo Da Vinci nin Davut heykelini yapan Michelangelo ya ithafen ben bunu bitarafımla çizerim deyip kalemle duvara çizdiği şekil dahi duruyor.

Tek meydanı Signoria Meydanı değil tabiki .Floransada meydan çok.Pitti Sarayının önünde de küçük meydan gibi birşey var insanlar burda taş beton zemine oturabiliyor isterse gidip karşıdaki kafelerde oturabiliyor .Kimse kimseye karışmıyor hatta öyleki otururken öpüşen lezbiyen çift bile gördüm kimsede garipsemiyor insanın değeri var .

Floransa gerçekten sanatın başkenti.Belki Milano nun Roma nın gerisinde kalmış gibi görünsede akşamları gerçekten hareketli genç nüfusun 7/24 ayakta kaldığı bir şehir

Bir de otelde kalırken tramvay sesi geliyordu.Kayserideki ilk seri tramvaylar dönüşlerde ses çıkarıyor aynı sesi ordada duydum.Bulduk Kayserideki sesi derken karşıma Kayserideki tramvaylar çıktı.Sonradan öğrendimki İtalyadan gelmiş bizim tramvaylarda

sizleri birkkaç Floransa resimi ile bırakayım bu haftanında sonuna böylece gelmiş bulunalım

Medusanın kesik başını tutan Perseus .Bu baş ı Poseidon a ithaf ediyor.Zaten Poseidon un yüzüde oraya bakıyor
flr2.jpg
flr2.jpg (64.2 KiB) 116 kere görüntülendi
Signoria Meydanı
flr1.jpg
flr1.jpg (144.57 KiB) 116 kere görüntülendi
Da Vinci Heykeli
flr5.jpg
flr5.jpg (125.33 KiB) 116 kere görüntülendi
Meşhur Tramvay
flr4.jpg
flr4.jpg (155.77 KiB) 116 kere görüntülendi

Kimler çevrimiçi