Gelişen Türkiye Yazıları

Türkiye için yazıyoruz..
faruk gorez

Gelişen Türkiye Yazıları

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Oca 2015 01:49

Marmaraya Alternatif Bölge (ANKARA-KONYA-KAYSERİ )
''İÇ ANADOLU-AKDENİZ ÖZEL EKONOMİ KORİDORU''
Ülkemizde sanayi üretiminin ağırlığı Marmara bölgesinde burayı içanadolu ankara konya kayseri aksı ile egede izmir akdenizde adana mersin Kahramanmaraş güneydoğuda Gaziantep takip ediyor...Marmara doldu artık sanayi kentleri yeni bir sınıflandırma ve kümelenye gidiyor!!!


SANAYİ KENTLERİ SINIFLANDIRILIYOR

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, sanayi kentlerinin niteliklileştireceğini söyledi.
Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Türkiye’nin önemli sanayi kentlerinden Kocaeli, İstanbul ve Tekirdağ’ın teknolojisi yüksek nitelikli üretim bölgelerine dönüştürüleceğini ifade etti. Elvan, Türkiye’nin önemli sanayi bölgelerinden olan Ankara, Konya, Mersin ve Kayseri’nin ise makine ve savunma sanayi sektörüne yoğunlaşacağını kaydetti. Elvan, bölgelerinin özelliklerine göre planlama yapılacağını aktararak, ihtisaslaşmasının bölgelerini potansiyeline göre ülke genelinde yaygınlaşacağını sözlerine ekledi.

BAŞBAKAN YARDIMCISI ALİ BABACAN bey sanayii de ilgilendiren Ekonomi planı ile ilgili eylemlerin açıklandığı hatırlatılarak, (ORTA VADELİ PROGRAMIN 9 EYLEM PLANI GEÇEN YIL AÇIKLANMIŞTI )"Yeni sürprizler var mı?" şeklindeki soru üzerine Babacan, 25 öncelikli dönüşüm programının, ana reform omurgaları olduğunu söyledi
Sanayiyi desteklemeye ilişkin yeni bir paket üzerinde çalıştıklarını da anlatan Babacan, konu başlıkları ile ilgili çalışma grupları kurduklarını söyledi. Sanayicilerin görüşlerini de alacaklarını ifade eden Babacan, "Daha sonra nihai kararımızı vereceğiz. Sayın Başbakanımız sanayimizle ilgili ne yapmamız gerektiğini, planlarımızı kamuoyuyla paylaşacak" dedi. Büyük bir ihtimal bu program bu hafta ya da haftaya açıklanacak.


ANKARA KONYA KAYSERİ aksı ulaşım projeleri ile (yht ht otoyol) hem ulaşım hem de lojistik olarak çok daha iyi noktalar geliyor..teknopark inovasyon merkezleri üniv. sanayi işbirlikleri lojistik bölgeleri osbl er serbest bölgeler sanayi siteleri kümelenmeler ve yeni sektörel yatırımlarla ülkemizin yeni sanayi aksı bu bölge bu aks olacak..
ANKARA KONYA YHT mevcut
ANKARA KAYSERİ -2018 YHT
ANTALYA KONYA AKSARAY NEVŞEHİR KAYSERİ HIZLI TREN
NİĞDE ANKARA OTOYOL--KONYA ve KAYSERİ BAĞLANTILARI 2020
HAVALANLARININ BÜYÜTÜLMESİ ve havalimanı olması KNYA -KAYSERİ 2020
gibi projelerin hayata geçmesi
KONYA ve KAYSERİ OJİSTİK KÖY projelerinin 2017 de başlamsaı ile ihracat daha da hızlı veplanlı yapılır hale gelecek..
KSYDERİ - KONYA Ulukışla hattı 2.hat iyileştirilmesi ademiryolu projeleri
KAYSERİ-SİVAS ÇEİNKAYA HATTI
BU PROJELERİN HAYATAGEÇMESİYE BU BÖLGE HERANLAMDA DAHA kolay ulaşılabilen birer sanayi merkezleri eğitim sağlık ticaret v.b bir çok fonksiyonu barındıran merkezler olacak..

yen eylem maddeleri paketi bu hafta içinde açıklanacak bu pakette de bu bölgeyi kapsayan maddeler olacak güzel haberler bekliyoruz bu hafta inşallah..

bu bölgede
savunma sanayi
uzay ve havacılık
makine
tarım makineleri
otomotiv- otomotiv yan sanayii
raylı sistemler
alternatif enerji ekipmanları
beyaz eşya
elektirkli ürünler
elektronik ürünler
v.b bir çok alanda üretim olacak...

başta şehrin yöneticileri yerel yöneticiler stklar sanayii üniv. hepsi elbirliği ile çalışıyor inşallah daha da güzel gelişmeler olcak haberler gelecek...
En son faruk gorez tarafından 01 Mar 2015 19:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

faruk gorez

UFUKTAKİ KENT DEVELİ - PROJESİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Oca 2015 09:37

KAYSERİ nin merkez metropol ilçelerinden sonra en büyük ve büyümeye en müsait ilçesi DEVELİ ilçesidir.Develi kendi potansiyelini ve bölgesini (Yeşilhisar İncesu tomarza Saimbeyli Tufanbeyli Yahyalı) kapsayan bir kalkınma planı hazırlıyor UFUKTAKİ KENT DEVELİ (HASEKİ başkan bu projeyi KAYSERİ için hazırlamıştı 10 yıl önce çok başarılı oldu bu proje KAYSERİ ülkemizin en güzel şehirlerinden biri oldu bölgesinin çekim merkezi cazibe merkezi oldu ,yeni dönem projeleri ile daha iyi seviyelere gelecek DÜNYA ligine çıkacak KAYSERİ)bu projenin develi etabını da cabbar başkan ve ekibi hayata geçirecek inşallah...

Ufuktaki Kent DEVELİ Projesi'nin 11 maddesi

1-Turizm Merkezi - DEVELİ Erciyes master ve develinin diğer turizm potansiyeli yatırımları
2-Üniversiteler eğitim şehri DEVELİ -Seyrani üniv.,nitelikli liseler , bilim merkezi v.b
3-Sağlık Merkezi- DEVELİ yeni sağlık yatırımları projeleri
4-Kültür Sanat Şehri - DEVELİ
5-Eğlence Merkezi - DEVELİ Develi harikalar diyarı temalı park
6-Ticaret ve Sanayi Merkezi - DEVELİ yeni ticarı bölgeler ve sanayi bölgeleri (kobiler) başta deri ürünleri ayakkabı , çanta,terlik v.b ---enerji ekipmanları---sağlık gereçleri v.b alternatif tesisler yatırımlar)
7-Sporun Merkezi -DEVELİ spor yatırımları
8-Tarihin Yaşadığı Kent -DEVELİ (Kültür Yolu ve Müzeler Projesi bu kapsamda yürütülüyor)Develinin tarihi eserleri rotaları
9-Tarım ve Hayvancılık Şehri -DEVELİ besi osb - organik tarım - gıda yatırımları tesisleri bölge hali
10-Yeni Yaşam Merkezleri - DEVELİ kentsel dönüşüm ve yeni planlamalar.
11-ulaşım projeleri ve develi incesu kayseri banliyo hattı projesi...


1-ERCİYES master projesinde develi de her anlamda istifade edecek hem kış turizmi hem de kültür turizmi olarak çalışmalar bu yönde ilerliyor büyükşehirde koordineli olarak develide tarihi miras ayağa kaldırılacak konaklama üniteleri yapılacak bu konu çok önemseniyor inşallah 4-5 yılı bulmaz develide ERCİYES kış sporları-turizm projesinden her anlamda istifade etmeye başlayacak.(ali dağı kapı kısmı erciyes projesi sultansazlığı develide ki tarihi miras ve tanıtılması gibi projeler hayati önem kazanıyor)
2-SEYRANİ ÜNİV. ERCİYES ÜNİV.ZİRAAT FAK. burada eğiitm veriyor.CABBAR başkan şuanda 4.bloğun inşaatı başladı 5.bloğun sözü alındı dedi 2 blok daha yaptırınca burasını SEYRANİ ÜNİVERSİTESİ olarak eğitim verebilmesi için gerekli çalışmaları bitirip müracaatımızı yapacağız ve SEYRANİ ÜNİVERSİTESİ olarak 3-4 yıla eğiitm vermesini en az 10.000 öğremcinin burada eğiitm görmesini sağlayacağız dedi DEVELİnin her anlamda bu işten faydalnmasını istiyruz dedi gidişat çok iyi burası en yerleşke 5 yıla hazır olur ..bence 7 bloğa 3 eğitim bloğu ve arge,tto,yenilkiçi ofis , kütüphane ve bilim merkezi gibi fonksiyonları barındıran 5blok daha eklenmeli ve bu üniv. eğiitme hazır hale gelmeli buda olacak inşallah...HAYIRSEVERLERİNkatkısı çok bu üniveriste hepsine teşekkür ederiz.Develi sanayisi ve şehri SEYRANİ ÜNİV. ile orta hareket edecek beraber büyüyecekler sanayide ticarette ortak projelerle çalışmalarla büyüyecek gelişecek..
3-70 yataklı hastanenin bu yıl temeli atılacak.
4-kültür sanat faaliyetleri-etkinliklerinin yapıldığı kültür sanat şehri develi
5-Develiye 10 yıl içinde Anadolu Harikalar Diyarı gibi bir temalı park yapılır ...
6-ticaret şehri Develi yeni ticari mekanlar avm v.b projeler.
sanayi projeleri
DEVELİ de hayvancılık madencilk gibi sektörlerin yanına farklı bir sanayi yapılanmasıda gelmeli...

DEVELİ SANAYİ GRUBU PROJELERİ
DERİ GRUBU
ayakkabı-terlik-cüzdan-çanta-bavul vb.(bir polaris flo Louis vitton gibi markalar çıkmalı bu sektörlerde)

TARIM-HAYVANCILIK-GIDA
ÖZEL BESİ HAYVANCILIK bölgesi - burada çok ciddi bir planlama yapılmalı (Kocasinan bel.mustafa çelik başkan çok iyi bir proje hazırlıyor ortak çalışılabilir)
et-süt ürünlerini işlendiği tesisler KONYA ŞEKER PANAGRO gibi..

GIDA OSB-
Konya şeker Çumra modelinin uygulanması DEVELİ ye Çumra modeli projesi ...

Bölgedeki ürünlerin işlenebileceği tesisler ve yeni ürünlerin ekilmesi yetiştirilmesi ve Bölgede üretilen ürünlerin burada işlenebileceği katma değeri yüksek ürünlerin üretilebileceği tesisler (Örn Niğde Nevşehir patatesi burada işlenip nişasta haline gelmeli bu tarz tesisler , Adana da Malatya da K.Maraş ta G.Antep te Ş.Urfa da yetişen ürünlerin alınıp işlenebileceği katma değeri yüksek ürünlerin üretilebileceği tesisler projesi.

MAKİNE SEKTÖRÜ-İMALATI
A-YENİLENEBİLİR ENERJİ EKİPMANLARI ÜRETİMİ GÜNEŞ RÜZGAR SU V.B EKİPMANLAR ÜRETİMİ ORAN KALKINMA AJANSI DESTEK VERİYOR
B-Tarım makinaları - belediye hizmetlerinde kullanılan ve sanayide makinaların üretimi örn http://www.efe.com.tr/
http://www.erdemlimakina.com.tr/urun.php yol süpürme pist süpürme ray süpürme makinaları temizlik makinaları fonksiyonel makinalar imalatı ve arge ...(temizlik ağaç kesme çim biçme kaldırım temizleme v.b)
C-Geri dönüşüm geri kazanım makineleri imalatı
-SAĞLIK GEREÇLERİ ÜRÜNLERİNE YÖNELİK ARGE - İMALAT
-KIRTASİYE OFİS MALZEMELERİ - İMALATI-bilime merkezi araç gereçleri imalatı
-PLASTİK GERİ DÖNÜŞÜM GERİ KAZANIM TESİSLERİ
-ELEKTİRİKLİ ÜRÜNLER - ELEKTRONİK ÜRÜNLER İMALATI
-BÖLGE HALİ
TURTÜRK ocak ayında açılacak, doğalgaz bu yıl gelecek DEVELİ ile ilgili güzel gelişmeler var , bundan sonra daha fazla koşulacak gayret edilecek DEVELİ için CABBAR başkana kolaylıklar diliyoruz!!!

bir de DEVELİ İNCESU KAYSERİ BANLİYO HATTI 15-20 YIL SONRA Kİ İHTİYAÇ AMA ŞİMDİDEN PLANLAMAKTA FAYDA VAR !!!

faruk gorez

Mustafa ÇELİK Başkan ve YENİ NESİL BAŞKAN-YENİ NESİL BELEDİYECİLİK

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Oca 2015 08:32

Mustafa ÇELİK Başkanın göreve geldiği yaklaşık 10 ay oldu klasik bir başkan gibi değil çelik başkan 7 24 çalışan her daim işin içinde olan mesai kavramı dışında çalışan dünyayı teknolojiyi çok iyi takip eden bugünü değil 3-5 asır sonrasını da düşünerek proje hazırlayan uygulayan birisi ÇELİK BAŞKAN...ÇELİK Başşkanın yaptığı projeler işler ya ilk oluyor ya da çok farklı yapılıyor farkını her anlamda hissettiriyor ÇELİK BAŞKAN..

Başkan bilgisayar müh.bilişim kökenli ilk icraatları belediyenin logosunun değişimi ve makam odasında dev bir LCD TV ekran var gelen misafirlere o ekranda sunum- bilgilendirme yapıyor...
Çelik başkanın başladığı bir çok proje var bu dönem bunların başında kentsel dönüşüm projeleri geliyor...ilk proje ahi evran projesi bu projeye Bekir başkan zamanında başlandı kentsel dönüşüm epey zor bir süreç 45-46 başlıkta maddede toplanıyor yol uzun ama çelik başkan işbitirici biri olunca süreç, daha da hızlandırıyor bu proje model olacak hem Kocasinan'a hem de ÜLKEMİZ de uygulanacak kentsel dönüşüm projelerine projede her şey düşünülmüş hatta finüküler hat bile olacak raylı sistem aracından inen birisi bu hatla evine çok rahat ulaşabilecek hayırlısıyla bu proje baharda başlar ve diğer 10 dan fazla mahallede 15-20 bölgede etap etap uygulanır bu proje..
Orta yol kayserinin yeni güzergahı olacak bu projede başladı etap etap 2018de bitecek inşallah ulaşım daha da kolaylaşacak..

Beydeğirmenin de 5 milyon m2 arazi üzerine KIRMIZ ET ÜRETİCİLERİNE YER TAHSİS EDİLECEK MİLLİ EMLAKLA ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR...


http://wikimapia.org/#lang=tr&lat=38.82 ... 8&z=12&m=b
karpuzatan buraya taşınacak ET ENDÜSTRİ BÖLGESİ BURADA OLACAK !!!
BEYDEĞİRMENİNDE OLACAK...
200.000 BAŞ HAYVAN KAPASİTELİ OLACAK BU BÖLGE YILLIK
YILLIK 1 MİLYAR TL CİRO HEDEFLENİYOR ET BÖLGESİ İLE İLGİLİ

Kanatlı hayvanlarla ilgilide bir proje hazırlandı elagöz bölgesinde onlarında bir arada olacağı bir proje hazırlanıyor..


banliyo hattının kuzey varyantına alınması ile ilgili hazırlıklar o hattın açılmasıyla birlikte olacak yazışmalar görüşmeler devam ediyor...
raylı sistem hatları t1 ve t2 bu dönem hayata geçecek nasipse

belsinden bir kılıçık hat gidecek nny üniv.

yine dsi arkasından bir hat olacak düşünülüyor

forum avmnin ordan havaalanı ve erkilet hattı da olacak çalışmalar devam ediyor...

meydan parkının yanına 3 blok zemin katları ticari ünitelerin olduğu asma katlarıda olan 3 blok gelecek..
bloklar 30 --- 20 ve 18 katlı olacak proje ile ilgili son çalışmalar devam ediyor..ticari ünieteler o bölgede ki esnafa verilecek (yer sahiplerine)

orada hem bir kentsel dönüşüm hemde yol genişleme ve daha fonksiyonel bir kullanıma sahip işyerleri olacak proje şubat ayında netleşcek..

mustafa çelik başkandan müjdeler var !!!

f3 go kart trafik eğitim pisti

200 dönüm civarı arazinin büyüklüğü

http://wikimapia.org/#lang=tr&lat=38.78 ... 1&z=15&m=b

yeni halin karşısında olacak bu pist maliye ile yazışmalar devam ediyor en geç 3 yıla hazır olacak burası....

mahalle evlerinin temeli atıldı yaza açılışları olr..

yamula bayramhacı da bir çok proje var..

20 den fazla sanayi sitesi gelecek bu dönem..
KEYKUBAT KENT ORMANI VE KAYKUBAT GÖLÜ PROJESİ İÇİN ÇOK CİDDİ BİR İMAR PEYZAJ PROJESİ HAZIRLANACAK ULUSLARARASI BİR PROJE OLACAK BU PROJE...
elagözde özel bir üniversite arazisi var bir kaç yıla kocasinanda 1 üniversite daha açılacak.

yeni nesil belediyecilk adıyla yeni bir çalışmaları var özel bir yazılımla belediyeye gelen bir kişi çayını içerken aynı noktadan şimar durumunu alabilecek ruhsat iskan sorgulaması yapabilecek gayrimenkulunün emlak rayiç bedelini v.b öğrenebilecek artık her şey değişiyor dijital döneme geçtik güzel çalışmalar bunlar daha yenileri de gelecek ÇELİK BAŞKAN ve ekibinden..

ben ÇELİK başkandan bir de osb özel endüstri bölgesi gibi bir çalışma bekliyorum? İnşallah oda olur kocasinana böyle katma değeri yüksek ürünlerin üretildiği merkezler yakışır...


her hafta bir sürpriz var KOCASİNAN da ÇELİK BAŞKANDA..

teşekkür ederiz

faruk gorez

KAYSERİ SANAYİİ - KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER İLAÇ BİYOTEKNOLOJİK ÜRÜNLER ve KİMYA ENDÜSTRİSİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 29 Oca 2015 00:28

KAYSERİ SANAYİİ - KATMA DEĞERİ YÜKSEK ÜRÜNLER İLAÇ BİYOTEKNOLOJİK ÜRÜNLER ve KİMYA ENDÜSTRİSİ

ERCİYES ÜNİVERSİTESİ ülkemizde eğitimin alitesinin en yüksek olduğu üniv. biri çoğu sıralamalarda ilk 10 ilk 15 yer alıyor ERÜ,özellikle son 10 yılda İLAÇ BİYOTEKNOLOJİK ÜRÜNLER ve KİMYA ENDÜSTRİSİ ,

Türkiye' nin Genom ve Kök Hücre alanında en büyük araştırma merkezi.GEN KÖK
Deneysel ve Klinik Araştırma Merkez'inde (DEKAM)
Kayseri Araştırma ve Uygulama Merkezi (KAYHAM)
Nanoteknoloji Araştırma Merkezi (ERNAM)
Tıbbi teşhis ve tedavi amaçlı cihaz teknolojilerinin geliştirilmesinde, bakımında ve işletilmesinde mühendislik bilgi birikimi ve tekniklerini kullanarak sağlık hizmetlerinin kalitesini ve verimliliğini arttırmak (Klinik Mühendisliği Hizmetleri).
GİBİ çok farklı eğitim öğretim arge yapan bilimler başta sağlık alanında hizmetler sunuyor..

ERÜ ve KAYSERİ sanayii ortak hedefleri doğrultusunda bir araya geldiler ve önclikli olarak sağlık sektöründe işbirliği yapmaya karar verdiler ilk hedef Doğa Bilimleri Kimya Laboratuarı açmak için çalışmalara başladı, proje başladı inşaatlar devam ediyor bu projenin bir de OSB ayağı var yaklaşık 2 milyın m2 arazide yeni genişleme alanında kayseri osbnin ilaç ve kimya sektörü ile ilgili üretim yapan firmalar olacak kayseri ilaç ve kimya sanayiinde de olacak...


Erciyes Teknopark Yönetim Kurulu Başkanı Abdulhakim Coşkun Açıklaması

Erciyes Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Abdulhakim Coşkun, yerli ilaç ve aşıyı üretmek için iki yıl içerisinde yaklaşık 150 milyon TL'lik yatırım öngördüklerini bildirdi.

Erciyes Teknopark A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Coşkun, " Erciyes Üniversitesi ve Erciyes Teknopark stratejik çalışma alanları ve öncelikli alanlar içerisinde ilaç biyo teknolojik ürünler özellikle yine aşı çalışmaları ön sıralarda yer almaktadır" dedi.

" Erciyes Üniversitesi olarak yerli ve teknolojik ilaç üretimi konusunda diğer bir ifadeyle sıfırdan bir ilacın rafa çıkıncaya kadar ki tüm süreçleriyle ilgili önemli yatırımlar yapmaktayız" diyen Coşkun, "Örnek vermek gerekirse moleküler araştırmalar, kimya araştırmaları, farmakolojik araştırmalar, iyi klinik uygulamaları, toksik çalışmalar, deneysel hayvan çalışmaları, insanlarla gönüllüler üzerindeki çalışmalar gibi hemen her safhada önemli yatırımlar yapmaktayız. Yerli ilaç ve aşıyı üretmek noktasında üniversite olarak önemli yatırımlar yapmaktayız. Bu yatırımların önümüzdeki iki yıl içerisinde yaklaşık 150 milyon TL ye kadar çıkmasını öngörüyoruz" ifadesinde bulundu.

Coşkun, "Burada farklı şekillerde ilaç üretimi imkanı ve alt yapısı ortaya çıkacaktır" diyerek açıklamasını şu şekilde sürdürdü:

"Bilim insanlarımız tarafından geliştirilebilecek ilaçlar araştırmalar ve üretim konusunda çalışmalar yapılabilecektir. Yerli ve yabancı bilim insanları ve tekno park imkanlarını kullanarak ilaç geliştirebilecekleri ortak çalışmalar yapabilecekler. Yerli ve yabancı ilaç endüstrisine içerisindeki değişik büyüklükteki uluslararası firmalar ile ortak çalışmalar yapmayı öngörüyoruz. Bunların yanında önem verdiğimiz diğer grup ise başlangıç firmaları özellikle biyo teknoloji ve ilaçla ilgili denetim konusunda geliştirme arge yapacak olan başlangıç firmalarının tekno parkta yer alması ve üniversite imkanlarıyla yeni ilaçların geliştirilmesi yeni biyo teknolojik ürünlerin ve aşıların geliştirilmesi mümkün olacaktır. Bu alt yapıyı kurarken amacımız özellikle uluslararası çapta son derece kapsamlı geniş imkanlara sahip bir merkez oluşturuyoruz. Birkaç yıla kadar en ünlü ilaç geliştiren merkezlerden birisi durumuna geleceğiz. Biz şuanda üç dört firmayla ciddi boyutta görüşmeler yapmaktayız. Bu firmalardan birisi şehrimizde yer alan Hasbiotech firmasıdır ve merkezleri İstanbul'dadır. Bu firma biyoteknolojik ürünler geliştirilmesi ve üretilmesiyle ilgili önemli çalışmalar yapıyor. Onun dışında orijinal kanser ilacı geliştiren bir firma ile Kayseri'de gerek üretim yapılması gerek yeni ilaçların geliştirilmesiyle ilgili çalışmalar yürütmekteyiz. Ayrıca birkaç endüstri firmasıyla da görüşmekteyiz. Bu firmalardan birisiyle Erciyes Tekno park olarak ortaklık anlaşması yaptık. Bu ve diğer firmalar teknolojik ve bilgiye dayalı üretim yapmak istediklerinde Tekno parkın kendilerine çok uygun bir şekilde yer tahsis edeceğimizi belirttik. Bu çalışmalar bölge ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlayacaktır. Bu ürünler son derece teknolojik yüksek ürünler ve miligramlarla satılan ürünlerdir. Görüşme yaptığımız firmanın mevcutta geliştirdiği ürünün bir gramı 15 bin TL'dir. Bu endüstriye büyük katkılar sağlayacaktır. Amacımız Erciyes Üniversitesi kaynaklı olarak şehirdeki diğer üç üniversiteyle de birlikte ortaya çıkan bilgi ve teknolojiye dayalı üretimin Kayseri üretimi kadar bir maddi boyutu olmasını kısa sürede öngörüyoruz. Bu nedenle özellikle katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi noktasında üniversitemizin ve diğer üniversitelerin iş birliği kapsamında yine tekno parkında katkısıyla hızlı bir gelişme göstereceğini öngörüyoruz."

inşallah en kısa sürede milli aşımız , yerli ilaçlarımız biyo teknolojik ürünler , medikal ürünleri , görüntüleme ve farklı teknolojik cihazlar ve diğer ürün ekipmanlar sağlığa dair her şey KAYSERİ de üretilecek...

incesu osb ye de bir ilaç firması geliyor inşaat ruhsatı aldı bu firma bu yıl inşaat başlayacak , yeni firmalar da yolda güzel gelişmeler var !!!

faruk gorez

KAYSERİ BİLİŞİM VADİSİ ve ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 29 Oca 2015 08:29

Ülkemizde her şehirde üniversiteler de teknopark var (büyükşehirlerde bir kaç tane var)

Teknopark; yeni fikir ve buluş sahiplerinin başarılı olabilmeleri için uygun bir çalışma ortamı oluşturan veya kendi alanında kendini ispatlamış olan büyük şirketlerin ve küçük şirketlerin veya yeni girişimcilerin, güzel bir yaşam ve yerleşim yerinde bir araya gelmelerini, üniversite sanayi ve kamu kuruluşları arasında işbirliği sağlayan sistem olarak adlandırılmaktadır.

Teknopark; bilim ve teknoloji alanındaki buluşları ve gelişmeleri girişimciler aracılığıyla, sanayi alanına aktarmak için bir araç olarak tarif edilebilir.


Uluslar arası Bilim Parkları Birliği’nin tanımına göre ise teknopark;
Bir veya birden fazla üniversite veya diğer yüksek öğretim kurumu ve araştırma merkezleri ile resmi veya faaliyet bazında ilişkili, bünyesinde bilgiye ve ileri teknolojiye dayalı sanayi firmalarının kurulup gelişmesini teşvik etmek üzere tasarlanmış, içinde yer alan kiracı firmalara, teknoloji transferi veya iş idaresi konularında destek sağlayacak bir yönetim fonksiyonuna sahip, teşvik ve mülkiyete dayalı bir teşebbüstür.


TEKNOPARKLARIN AMAÇ VE HEDEFLERİ

Teknoparkların kurulma amaçları ülkelere göre çeşitli farklılıklar gösterebilir. Teknoparkların kurulmasına neden olan temel faktörler şöyle sıralanabilir.

Uluslar arası ticaretle rekabetin hızlanması.
Geleneksel imalat sanayindeki istihdamın azalması.
Yerel yönetimlerin ekonomik kalkınmaya katılımlarının artması.
Teknolojik gelişmelerin ve teknoloji üretiminin hızlandırılması.
Diğer araştırma kurumlarının potansiyelinin etkin bir biçimde kullanılmasının gerekliliği.

Teknoparkların hizmet ettiği amaçları da şu şekilde sıralayabiliriz:

Kent çevresinin canlandırılması.
İleri teknoloji sektörlerinde istihdamın artmasını sağlamak.
Ülkedeki ekonomik faaliyetleri çeşitlendirmek.
Yeni firmaların kurulmasını özendirmek ve gelişmesini sağlamak.
Bölgeler arası gelişmişlik düzeyini aynı seviyeye ulaştırmak.
Yerel yönetimleri teknolojik gelişmede aktif hale getirtmek.
Yüksek katma değer yaratacak yeni alanlar açmak ve ülkenin ekonomik açıdan ilerlemesini sağlamak.
Üniversitelerde yapılan ar-ge çalışmalarının sanayiye uygulanarak ekonomik değere çevrilmesini sağlamak.
Başka bölgelerden yüksek teknolojili firmaları bölgeye kazandırmak. • Buluşlar için ar-ge çalışmaları yapmak.
Çevreyi kirletmeyen ve kirlenmesini önleyen teknoloji kullanım sahaları açmak.
Ekonomik rekabete hazırlanmak.Ar-ge çalışmalarının bölgesel ve genel ekonomide yeniden yapılanmasının sağlanmasına katkıda bulunmak.


Erciyes Teknopark,

Erciyes Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi – 1 – 156.382,01 m2
Erciyes Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi – 2 – 120.692,23 m2


2 Bölümden oluşuyor , 1.bölümde yaşam başladı 2.bölümde de planlama projelendirme çalışmaları devam ediyor bu yıl içinde inşaatlar başlar..
tgb1.jpg
tgb1.jpg (336.41 KiB) 2105 kere görüntülendi
tgb2.jpg
tgb2.jpg (940.51 KiB) 2105 kere görüntülendi
ChartImage.png
ChartImage.png (65.54 KiB) 2105 kere görüntülendi
ERCİYES TEKNOPARKtan güzel haberler geliyor 2 .bölümede ciddi talep var 3 yıla burası faaliyetlerine başlar burada yine ilaç kimya sektörü biyo medikal v.b sektörler ağırlıklı bir yapılanma olacak...
Kayserinin yeni hedeflerinde bir ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİ - BİLİŞİM VADİSİ var bu projeninde hayata geçmesi gerekiyor !!!

faruk gorez

KAYSERİ BİLİŞİM VADİSİ ve ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİ 2

Mesaj gönderen faruk gorez » 29 Oca 2015 08:51

Kayseri de Üniversiteler yol haritalarını çok iyi belirlemiş

ERÜ ;SAĞLIK alanında kendini ihtisaslaştırdı; ilaç,biyo medikal,aşı v.b alanlar makine mekatronik elektrik elektronik nano teknoloji malzeme bilimi
AGÜ ; bilişim, Elektrik-Elektronik , Endüstri Mühendisliği, İnşaat , Makine ileride sağlık 5-6 yıla
MELİKŞAH ;Sanayi sağlık makine otomotiv endüstriyel tasarım v.b
NNY ;sağlık inşaat v.b

bölümlerde alanlarda çalışmalar yapıyor projeler projeler hayata geçiriyor üniversite sanayi işbirliği ile ilgili güzel çalışamlar var yeni hedef KAYSERİ sanayiinde KATMA DEĞERİ YÜKSEK ürünler üretmek , erciyes teknopark ta yer kalmadı yeni bir atılımla bu AGÜ den gelecek MİMAR SİNAN KAMPÜSÜNÜN karşısında ki bölgeye MSOSB bölgesinin yanına bir BİLİŞİM VADİSİ ve ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİ mutlaka yapılmalı AGÜ destekli bir proje olmalı bu burada BİLİŞİM VADİSİ KAYSERİ ve civarında ki 15 ile hizmet verecek şekilde planlanmalı yanında da bir özel endüstri bölgesi olmalı bilişim teknolojileri enformasyon yazılım , savunma sanayii , makine sanayii , beyaz eşya ,otomotiv, uzay ve havacılık endüstrisi, nano teknoloji, raylı sistemler, elektrik- elektronik, elektro mekanik ,ileri malzeme tekn. çok kapsamlı ve alternatifli bir bölge şart KAYSERİ KONYA ANKARA ekseninde ülkemizin yeni üretim bölgesinde böyle bir proje inşallah hayata geçecek...Ülkemizde böyle merkezlere ihtiyaç var tek merkez yetmez KOCAELİ bilişim merkezinden sonra inşallah KAYSERİ BİLİŞİM MERKEZİ de hayata geçecek (özel endüstri bölgeside yanında olacak)...

Kayseride 5.üniv. seyrani üniv. olacak 6.üniv. ve 7.üniv. yeri hazır bir Kayseri 7 üniversiteyi çok rahat kaldıracak bir şehir bölge bu üniversite ve çalışmalarla en az 8-10 milyon kişiye ulaşacak kayseri ve çekim alanı bütün palanlar ve projeler buna göre yapılıyor ulaşım projeleri ve yeni teşvik paketleri ile ANKARA İSTANBUL İZMİR BURSA gibi şehirleri merkezleri rahatlatacak çok iyi bir alternatif olacak KAYSERİ - kayseri bilişim ve özel endüstri bölgesi inşallah 6-7 yıla bu projede hayata geçecek...

faruk gorez

KAYSERAY - RAYLI SİSTEMLER ve BANLİYO HATTI PROJELERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 03 Şub 2015 22:11

Kayseri Hafif Raylı Sistem İşletmeciliği

34 Km uzunluğunda ana ve 4.200 m depo hatları ile beraber 55 adet yolcu istasyonu, 64 MVA kurulu elektrik gücüne sahip 16 adet trafo istasyonu, 80.000 metrekare depo park alanı, 5.000 metrekare atölye ve idari tesislere sahip Kayseri Hafif Raylı Sistemini nitelikli, üst seviyede bilgi ve beceriye sahip 220 personeli ile işletmektedir.

Bu hatta ilave olarak 5 km lik anayurt - üniversite hattı gelecek hat uzunluğu 40 km olacak yaklaşık olarak..

sırada Kocasinan Bölgesi hatları olacak 2 hat planlanıyor 3.hatta olabilir..
1.hat belsinden şehir terminaline oradan mobilya kente ve NNY üniv. hatto 3km
2.hat forum kayseri avmden havaalanına oradan erkilete gidecek bir hat 10 km
3.hat dsi arkasını ve o bölgeyi kapsayacak bir hat bu hatlarla ilgili çalışmalar devam ediyor..6-7 km
kısa dönemde yaklaşık 60 kml ik hatlar yapılacak devamıda gelecek 2025 gibi KAYSERAY raylı sistem hattı uzunluğunda 100 km yi geçecek..bu yıl itibariyle yeni raylı sistem araçlarıda gelmeye başlayacak 38 ARAÇ (BOZANKAYA TURNA)her ay düzenli olarak teslim edilecek 5 yıl sonra belki daha önce en az bir 30-35 araç daha sipariş edilecek...

Daha sonrası için toki bölgesinin bu projeye dahil olacağı söyleniyor ihtiyacın ve arazi şartlarının uygun olduğu her yere raylı sistem gidecek..

KAYSERİ BANLİYO HATTI

Mevcut demiryolu hattı kullanılarak bu hat oluşturuldu amaç ilçeleride canlandırmak ve ulaşım maliyetlerini en uygun seviyelere getirmek ilk adım atıldı bu yıl 2.çeyrekte KAYSERİ İNCESU HATTI açılacak , son çeyrektede nasip olursa bu hattın tamamı hizmet verecel YEŞİLHİSAR - SARIOĞLAN HATTI açılacak, bu hattan osb ve serbest bölgeye bir kılçık hat verilecek osb yi ring olarak geçecek dolaşacak bu hat 4 km lik bir ring olacak osb de osb de bu hattan hem lojistik hemde ulaşım imkanları olarak faydalanacak.13o km olacak hattın uzunluğu..

İleride bu hatta BÜNYAN ve DEVELİ ilçeleride bağlanır bağlanmalı bu iki ilçe BANLİYO hatları ile her anlamda daha da gelişir büyür çok elzem bir konu 2025 gibi inşallah bu iki ilçemizde BANLİYO HATTINA dahil olurlar...
KAYSERİ 2025-2030 GİBİ raylısistem hattı uzunluğunda 300 kmlik bir hatta sahip olacak karma hat raylı sistem ve banliyo hatları olarak bu hem ucuz ulaşım hem lojistik maliyetlerinin düşmesi ulaşımın kolaylaşması ve şehrin banliyolarınında gelişmesi anlamına geliyor inşallah hat uzunlukları önümüzdeki 15 yılda bu rakamlara ulaşır Kayseri VE BANLİYOLARI daha da hızla gelişir bölgelerinin cazibe merkezleri olur ...

faruk gorez

Re: Faruk GOREZ Yazıları

Mesaj gönderen faruk gorez » 06 Şub 2015 09:19

KAYSERİ SANAYİİ ve YENİ DÖNEM HEDEFLERİ

Kayseri ülkemizin önemli sanayi ve ticaret şehirlerinden şehirde üretim yapan 1000 den fazla fabrika var 2-3 yıla inşaatları bitecek fabrikalarla birlikte 1500 civarında olacak üretim yapan tesis sayısı.Üretimin ağırlıklı olduğu sektörler mobilya,çelik kapı.pvc grubu ürünler,inşaat malzemeleri,yatak,elektirikli aletler,beyaz eşya v.b..

Şehirde makina üretimi , otomotiv yan sanayii gibi farklı sektörlerde de üretim yapan firmalar var KAYSERİ yeni dönemde mutlaka katma değeri yüksek ürünler üretmeli tüm hazırlıklar planlamalar bu yönde KAYSERİ OSB ve ERÜ İLE Doğa Bilimleri Kimya Laboratuvarı kuruyor hem ilaç-kimya ve aşı ile ilgili çalışmalar yapacaklar yeni bir sektör doğuyor Kayseride bu yatırım için ERÜ kampüste laboratuvar yapılıyor osb de de üretim yapacak firmalar olacak,ikinci atılım yine makine otomotiv v.b sektörlere üretim yapacak kobiler için bir planlama yapıldı 1000 adet 1000 m2 lik üretim alanları yapılacak çatılarına güneş panelleri konulacak bununla ilgilide çalışmalar var , asıl önemli olan Kayseride AYNI İŞİ YAPAN FİRMALARIN KÜMELENMELERİ ortak üretim yapmaları örn elektirkli ev aletlerinde 50 adet üretim yapan firma birleşip bu sayı 5 e düşse her anlamda başarılı olur sanayii hem maliyetler düşer güç tek noktada toplanır arge v.b planlama doğru yapılır bu konu hakkında da mutlaka gerekenler yapıalcaktır..Farklı sektörlerde yabancı yatırımcıda KAYSERİye bir şekilde davet edilmeli stratejik işbirlikleri yapılmalıdır bu konuda somut adımlar görüyoruz son dönem de inşallah artarak devam edecek.
Kayseride çok başarılı bir TEKNOPARK var her geçen gün büyüyor gelişiyor yakında buda yetmeyecek 2.si açılacak AGÜ desteli bir TEKNOPARK..yazılım kümesi çok başarılı yazılım kümesi ile Kayserili sanayici yenilikçi çalışmalarla çok iyi noktalara gelebilir , KAYSERİ de en geç 5-6 yıla bir BİLİŞİM VADİSİ kurulmalı buradan bir SAMSUNG BİR LG gibi firmalar çıkmalı hedef bu olmalı gidişat güzel...
Kayseri de üretim yapan firmalar örneğin SİMFER çamaşır makinası , tv üniteleri , tablet ,cep telefonu v.b ürünleride bilişim vadisinin hayata geçmesi ile ürün portföyüne katacak yada DENER MAKİNA çok iyi bir üretici mutlaka raylı sistemler ve otomotiv sektöründe olmalı bunu hakediyor inşallah yeni atılımlar gelecek hem firmalar ürünleri ve işkollarını ortaklık yapıları ile daha geliştirecek sanayici - teknopark ve yabancı yatırımcılarla daha hızlı büyüyecek gelişecek..
Yeni teşvik paketi ,ulaşım stratejileri ve firmaları üniversitelerin ve Devlet kurumlarının (bilim tekboloji ve sanayi bakanlığı ,tübitak v.b) destekleri ile bölge tam bir cazibe merkezi olacak farklı sektörlere açılacak katma değeri artan bir bölge olacak..
AGÜ Üniversite-Sanayi İşbirliği kapsamında ROKETSAN, TAI, EÜAŞ, Arçelik , Apple VE Turkcell gibi dev kuruluşlarla çeşitli işbirliği anlaşmaları imzaladık.REKTÖR İHSAN bey ufku açık vizyon sahibi birisi KAYSERİ sanayii ve sanayiciler mutlaka üniv. ortak projeler üretmeli çalışmalar yapmalı...

STRATEJİK SEKTÖRLER - HEDEF SEKTÖRELER

SAVUNMA SANAYİİ
UZAY-HAVACILIK
RAYLI SİSTEMLER
OTOMOTOV - OTOMOTİV YEDEK PARÇA
İLAÇ-KİMYA
BİYO MEDİKAL
MAKİNE - ALTERNATİF MAKİNE VE YEDEK PARÇA İMALATI =
BİLŞİM - YAZILIM
ELEKTİRKLİ- ELEKTRONİK ÜRÜNLERİN İMALATI
BEYAZ EŞYA
V.B FARKLI SEKTÖRLERDE ÜRETİM VE ÜRETİME TEŞVİK EDİLECEK


-RAYLI SİSTEMLER ve ARAÇ ÜRETİMİNDE RAİLTUR,KAYSERAY,DENER MAKİNA ORTAK ÜRETİM YAPABİLİR.
-OTOMOTİV SEKTÖRÜNDE HBO MOTOR-KAYSERİ YERLİ OTOMOBİL GRUBU EYÜP KUTAY BEY-ERÜ TEKNOPARK-KAYSERİ OSB-DENER MAKİNA ORTAK ÜRETİM YAPABİLİR
-BEYAZ EŞYA -TEKNOLOJİK ÜRÜNLERDE -SİMFER-KUMTEL,LUXELL-FERRE-İTİMAT---ERÜ YAZILIM KÜMESİ,AGÜ ORTAK ÜRETİMLER YAPABİLİR.
BU YATIRIMLARA YABANCI ORTAKLARDA DAHİL OLABİLİR...
YİNE FARKLI SEKTÖRLERDE KONSORSİYUM ŞEKLİNDE YATIRIMLAR YAPILABİLİR GİDİŞAT BU YÖNDE...

faruk gorez

TURİZM KÜLTÜR SANAT ŞEHRİ KAYSERİ

Mesaj gönderen faruk gorez » 09 Şub 2015 14:09

Kayseri de kurumlar arasında çok güzel bir birliktelik var bunun sonucunda da her alanda güzel hizmetler projeler ortaya çıkıyor hayata geçiyor,KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BEL. BAŞKANI MEHMET ÖZHASEKİ BEY ( 6 yıl önce )öncelikle ufuktaki kent KAYSERİ PROJESİ İLE şehrin nasıl büyüyeceğinden bahsetti 10 başlıkta idi bu sunum ve şunu sözünün başında ekledi şehirlerde insanlar gibi yaşayan birer canlı organizmalardır,vizyonu ufku olan yöneticilerin olduğu şehirler büyür gelişir bölgelerinin cazibe merkezi olur çağımız ülkelerin değil şehirlerin yarıştığı büyüdüğü bir çağ biz KAYSERİ olarak bütün projelerimizi ve çalışmalarımızı bu doğrultuda yapıyoruz dedi HASEKİ başkan,Kayseri ufuktaki kent projesine v maddelerini tek tek hayata geçirmeye devam ediyor ve bölgesinin cazibe merkezi çekim merkezi olmaya devam ediyor daha da büyüyecek KAYSERİ..
KAYSERİ TURİZM -KÜLTÜR SANAT-SPOR V.B PROJELERİ - KAYSERİNİN TURİZM VİZYONU (2025)

ERCİYES MASTER PROJESİ PROJE 3 AYAKLI
KIŞ SPORLARI-KIŞ TURİZM MERKEZİ işler yolunda 2-3 yıla her şey dahil bu proje bitecek,AVUSTURYA DA TROL BÖLGESİNİN 2010 DA KIŞ TURİZMDEN KAZANCI 7 MİLYAR EURO...
TERMAL PROJESİ sıcak suya ulaşıldı çalışmalar devam DÜNYA da ilk olacak bu konsept hem kış turizmi hem de termal turizmi burada da ciddi bir proje hazırlanacak 3-4 yılı bulur.
YAZ SPORU ETKİNLİKLERİ müthiş bir projede burada yapılacak..
detaylar bu linkte http://kayserierciyes.com.tr/

TURİZMDE KAYSERİ NEVEŞEHİR BULUŞMALARI PROJESİ de hayata geçiyor KAPADOKYA ile ERCİYES AYNI TURİZM PAKETİNDE OLACAK BİRBİRİNİ DESTEKLİYECEK...

ALİ DAĞI HAVA SPORLARI ve master projesi -ALİ DAĞI 360 PROJESİ bu projeye bu yaz başlanıyor çok kapsamlı bir proje yılın 12 ayında programlar olacak ali dağında..
TALASprojeler6-1030x730.jpg
TALASprojeler6-1030x730.jpg (255.13 KiB) 1580 kere görüntülendi
ANADOLU HARİKALAR DİYARI TEMALI PARK 715 DÖNÜMLÜK ALANDA YAPILAN BİR PROJE MÜTHİŞ BİR ÖEKİM MERKEZİ OLDU BU proje
MAZAKALAND
BUZ PATENİ PİSTİ
LAZER OYUN ALANLARI
SUKAYPARK VE SU ADASI
HAYVANAT BAHÇESİ-MANEJ
SPOR TESİSLERİ
BİLİM MERKEZİ v.b gibi farklı fonksiyonlar var içerisinden...

F3 GO - KART PİSTİ BU DÖNEMKİ PROJELERDEN ÇOK FONKSİYONEL BİR PROJE
http://www.mustafacelik.gen.tr/otomobil ... k-merkezi/
YAMULA VE BAYRAMHACI PROJELERİ

http://www.mustafacelik.gen.tr/keykubat-kent-ormani/

KÜLTÜRYOLU ve MÜZELER PROJELERİ İLE İLÇELER KÜLTÜR YOLU PROJELERİ
Germir Tavlusun Gesi Erkilet Talas ve Talas bölgesi Kuruköprü Reşadiye ve diğer bölgeler ile

DEVELİ
BÜNYAN
İNCESU
YAHYALI ve diğer ilçelerimiz ...
YEŞİLHİSAR PROJELERİNİN HAYATA GEÇMESİ İLE önümüzde ki 10-15 yılda etap etap KAYSERİ TURİZM ŞEHRİ OLACAK HEMDE ALTERNATİF BİR TURİZM ŞEHRİ

KIŞ TURİZMİ
TERMAL
YAZ SPORLARI
MOTOR SPORLARI
KÜLTÜR SANAT TARİH BİLİM
DOĞA
SU SPORLARI
EĞİTİM - SAĞLIK
TEKNOPARK
HAVACILIK SPORLARI
TEMA PARK EĞLENCE
İNANÇ

kayseri valiliği çok güzel bir proje hazırladı http://www.trekkinginkayseri.com/ SAYIN VALİMİZ ORHAN DÜZGÜN bey turizm kökenli birisi ve turizmle ilgili konulara çok hakim çok güzel projeleri var ...


sözün özü KAYSERİ de topyekün bir turizm hareketi çalışması var bu projelerin hayata geçmesiyle birlikte KAYSERİ BİR TURİZM ŞEHRİDE OLACAK..

ulaşım projeleride 5-6 yıla hayata geçecek
KAYSERİ ANKARA YHT 2018
ANTALYA KAYSERİ 2020-2023
KAYSERİ HAVAALANI 2.ETAP 2019 GİBİ projelerin hayata geçmesiye KAYSERİ ULAŞIM OLARAK DA DAHA KOLAY ULAŞILABİLEN BİR ŞEHİR OLACAK..

2025 GİBİ KAYSERİ ALTERNATİF BİR TURİZM ŞEHRİ OLACAK...

faruk gorez

HASEKİ BAŞKAN

Mesaj gönderen faruk gorez » 10 Şub 2015 12:04

HASEKİ MODELİ - HASEKİ MODELİ BELEDİYECİLİK
Şehirlerinde insanlar gibi yaşayan canlı organizmalar olduğunu ilk defa sayın başkandan duymuştum yaklaşık 10 yıl kadar önce , Şehirlerin hele Anadolu şehirlerinin büyümesi Şehri yöneten yöneticilerin vizyonları ile oluyordu (burda ortak hareket edebilme kabiliyeti , takım olabilmede çok önemli)Kayseri bunu başardı Başta diğer vekiller sayın GÜL ve sayın başkan vali beyler meyropol ilçe başkanları sanayi ticaret odaları stk lar , eğitim camiası şehir de herkes tek estek verdi bu sürece..
Haseki başkan belediyeciliğini 2 döneme ayırıyor 94 -2002 ve 2002 - 2015

ilk dönem daha ziyade rutin hizmetler ve planlamalar yapıldı akabinde devasa şehri bölgenin merkezi yapacak projelere başlandı Kayseriyi bir üst lige çıkardı DÜNYA klasmanına sayın başkan SAHABİYE FİNANS MERKEZİ , ESKİ SANAYİ .HAVA İKMAL GİBİ projelerin bitmesiyle şehir daha da değerlenecek..Başkan o kadar çok çalıştı eser bıraktı ki bunu buraya yazmaya kalksak sayfalar almaz....

erciyes master projesi
müzeler kültür yolu
ali dağı 360 projesş
ahd - anadolu harikalar diyarı
kayseray
banliyo hattı
serbest bölge
agü
2 vakıf üniv. kurulması
kentsel dönüşüm projeleri
v.b şehre anlamda değer sağladı şehrin ufkunu açtı MODERN MİMARSİNAN - HASEKİ BAŞKAN....

HASEKİ BAŞKAN -HASEKİ MODELİ BELEDİYECİLİĞİ DÜNYAYA KAZANDIRDI

Abdullah Gül Üniversitesi (AGÜ) Senatosu, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki’ye, oy birliğiyle fahri doktora payesi verilmesini kararlaştırdı.
Senato Odası’nda bir basın açıklaması düzenleyen AGÜ Rektörü Prof. Dr. İhsan Sabuncuoğlu, doktora hakkında bilgiler verdi. Sabuncuoğlu, "AGÜ’nün ilk fahri doktora payesi Başkan Özhaseki’ye, ülkemizde eğitim ve bilime, kültür-sanat ve sporun gelişimine, ülke ekonomisine, turizme, kentleşme ve şehir planlaması, çevrenin korunmasına ve geri dönüşüm ve enerji konularına katkılarından dolayı verilecek" dedi.
Başkan Özhaseki’nin AGÜ’nün kurulmasında öncü olduğunu dile getiren Sabuncuoğlu, "Başkan Özhaseki, Türkiye’de ilk defa Vakıf Destekli Devlet Üniversitesi modelinin oluşturulması ve yaygınlaştırılması için Abdullah Gül Üniversitesi’nin kurulmasında öncü oldu. Üniversitelerin gelişimine katkıda bulunup, Kayseri’nin üniversiteler şehri olarak markalaşmasını sağladı. Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK işbirliğinde “Bilim Merkezi” açılmasını sağladı. Yaz aylarında faaliyete geçecek olan merkez, gençleri ve çocukları bilimle erken yaşta tanıştırarak ufuklarını açacak. Kültür-sanat ve spor faaliyetlerinin gerçekleştiği ve dünya yıldızlarının buluştuğu Kadir Has Kongre ve Spor Merkezi’ni, kamu kaynaklarını ve bütçesini kullanmaksızın hayata geçirdi. Tesis, uluslararası bir çok etkinliğe ev sahipliği yapıyor. Kent ve Mimar Sinan Müzesi ile Türkiye’de ilk dijital müzenin kurulmasını sağladı. Tarihi Kayseri Evleri Restorasyon Projesini hayata geçirerek, Kayseri kültürünü yansıtan yapıların canlandırılmasına katkı sağladı. Bu proje ile İspanya’da gerçekleşen ve İspanya Kralı’nın da katıldığı Avrupa-birligi/ " target="_blank" class="tag">Avrupa Birliği Kültürel Miras Ödülleri töreninde özel onur ödülü aldı. Erciyes Kış Sporları ve Turizm Merkezi projesini hayata geçirerek, Türkiye’nin en önemli kayak merkezlerinden biri haline getirdi. Bu sayede Erciyes, Kayseri’den dünyaya açılan bir pencere olarak, gelecekte uluslararası şampiyonalara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor" dedi.
Rektör Sabuncuoğlu ayrıca, "Ülkemizi Avrupa’da başarılı bir şekilde temsil eden AGÜ Spor Kulübü Kadın basketbol Takımının daha köklü bir yapıya kavuşturulması ve Avrupa Şampiyonalarında her yıl istikrarlı bir şekilde ülkemizi temsil etmesi ve başarı grafiği sergilemesi için destek verdi. Uluslararası spor organizasyonlarının yapılacağı, UEFA standardında stadyum yaptırdı ve bu uygulama Kayseri Modeli olarak 25 ilde uygulandı. Kentleşme ve şehir planlaması konusunda birçok ilimize öncü ve örnek teşkil eden uygulamalar yaptı. 2009 yılında faaliyete geçen Kayseray projesi ile Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği tarafından verilen 2010 yılı ’En İyi Kentsel Entegrasyon’ ödülü, İngiliz Tramway & Urban Transit dergisinin verdiği ’Dünyada Yılın En İyi Tramvay Sistemi Projesi’ ödülünü ülkemize kazandırdı. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kayseri Şehiriçi Ulaşım Bisikleti projesi ile 2011 yılında Uluslararası Toplu Taşımacılar Birliği tarafından "Sürdürülebilir Gelişme" alanında ülkemize ödül kazandırdı. Serbest Bölge oluşturarak; burada faaliyet gösteren 100’den fazla fabrikayla Kayseri’den 155 ülkeye ihracat yapma imkanı sağladı. Kızılırmak üzerinde Yamula Barajı projesini gerçekleştirdi. Türkiye’de ilk kez “Kayseri Modeli” ile kamu kaynaklarını ve bütçesini kullanmaksızın tamamlanan bu projeyle, boşa akan sular tarımsal sulama ve elektrik enerjisine dönüştürülerek ülke ekonomisine büyük katkı sağlandı" ifadelerini kullandı.
AGÜ den alıntıdır..


KAYSERİ yeni yapılacak projelerle Ülkemizin bir çekim merkezi model şehri olacak ve bunda haseki başkanın ve değerli ekibinin emeği çok büyük ...SAYIN BAŞKANIM ÇOK TEŞEKKÜR EDERİZ...Sayın başkan bundan sonra Ülkemiz içinde projeler üretecek , Kayserinin projelerinide ANKARAdan ve KAYSERİ den bizzat takip edecek...

Belediyecilikte başarılı olmak isteyen için en iyi reçete HASEKİ MODELİ bizden söylemesi...

Cevapla