Akaryakıt İstasyonları Dönüşümü -Elektrikli Araç Yenilenebilir Enerji İstasyon Projeleri

Otomobil, Motosiklet, Tren, Uçak vs. Her Türlü Ulaşım Araçları..
faruk gorez

Akaryakıt İstasyonları Dönüşümü -Elektrikli Araç Yenilenebilir Enerji İstasyon Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 16 Kas 2016 22:26

Total, elektrikli araç dönüşümünde ilk kıvılcımı çaktı

Fransız akaryakıt istasyonları ağı Total, elektrikli otomobiller adına dönüşümün ilk hamlesini yapmaya hazırlanıyor. Şirket, 5 binden fazla noktaya solar paneller yerleştirecek. İşte detaylar:


Fransız kökenli olup mevcutta çok uluslu bir şirket olan Total, dünyanın en büyük akaryakıt istasyonu ağlarından biri. Dev isim, bugün yaptığı bir açıklama ile elektrikli araç dönüşümüne dair ilk büyük hamleyi yapmaya hazırlandığını duyurdu.Total, ilk etapta 5 bin noktaya toplamda 200MW kapasiteli solar paneller yerleştirmeye hazırlanıyor. Dünya genelinde birçok noktayı kapsayacak proje için ayrılan bütçe ise 300 milyon dolar olarak belirlenmiş durumda. Özellikle karbon ayak izini düşürmeyi amaçlayan Total, akaryakıt istasyonlarının elektrikli araçların şarj olabileceği birer nokta haline gelmesi sürecindeki dönüşüme de ilk adımı atmış olacak.
Yılda 40 Milyon Dolar Kazanç

Elektrikli araçlar yaygınlaştıkça aslında bugünkünden daha az enerji istasyonlarına ihtiyaç duyulacak. Uzun rotalarda hem şarj hem de dinlenmek adına istasyonlar tercih edilecek olsa da kullanıcılar elektrikli araçlarını evde de şarj edebileceğinden şehir içi kullanımda periyodik aralıklarla akaryakıt istasyonlarına uğrama gereği duymayacak.


Ayrıca Bkz.Jaguar’dan Tesla Model X’e rakip geldi: I-Pace


Total yakıt istasyonlarındaki solar enerji hamlesinin nerelerde olacağına dair detaylı bir açıklama yapmış değil ancak 800 noktanın Fransa içinde olacağı bilgisini paylaştı. Gelecek 5 yılda tamamlanacak olan çalışma özellikle de güneşlenme süresinin yüksek olduğu bölgeler tercih edilecektir diye düşünüyoruz. Bu çalışma ile Total karbon salınımını yılda 100 bin ton düşürmüş olacak ve elektrikten de yine yılda 40 milyon dolar değerinde kazanç sağlayacakmış.

Bu arada Tesla da ABD içindeki bazı akaryakıt zincirlerine Tesla Supercharger istasyonlarının satışını gerçekleştiriyor. Anlaşılan o ki önümüzdeki süreç, akaryakıt istasyonlarında da zorlayıcı bir dönüşümü beraberinde getirecek.
donanımhaber
15027903_1330649186947387_2808358416826666167_n.jpg
15027903_1330649186947387_2808358416826666167_n.jpg (39.34 KiB) 424 kere görüntülendi
Total-elektrikli-arac-donusumunde-ilk-kivilcimi-cakti87343_0.jpg
Total-elektrikli-arac-donusumunde-ilk-kivilcimi-cakti87343_0.jpg (51.37 KiB) 424 kere görüntülendi
Total-elektrikli-arac-donusumunde-ilk-kivilcimi-cakti87343_1.jpg
Total-elektrikli-arac-donusumunde-ilk-kivilcimi-cakti87343_1.jpg (45.27 KiB) 424 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Akaryakıt İstasyonları Dönüşümü -Elektrikli Enerji İstasyon Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 16 Kas 2016 22:28

sektörün öncüsü Tesla - Tesla Gigafactory
tesla-motors-gigafactory-t447.html
tesla-supercharger-powered-hyvee.png
tesla-supercharger-powered-hyvee.png (631.04 KiB) 421 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Uygar
Site Designer
Mesajlar: 924
Kayıt: 20 Ara 2014 21:42

Re: Akaryakıt İstasyonları Dönüşümü -Elektrikli Enerji İstasyon Projeleri

Mesaj gönderen Uygar » 16 Kas 2016 22:32

Elektrikli araçlar önümüzdeki süreçte artacak.

faruk gorez

Re: Akaryakıt İstasyonları Dönüşümü -Elektrikli Enerji İstasyon Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 16 Kas 2016 22:49

evet Uygar bey sizin gibi duayenlerin elektrikli araç testlerini çok merak ediyorum,araçların tepkileri nasıl , yol tutuş ve diğer özellikleri..
otonom sürüş özelliği olan araçları da merak ediyoruz..

faruk gorez

Re: Akaryakıt İstasyonları Dönüşümü -Elektrikli Enerji İstasyon Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 15 Ara 2016 11:55

http://www.karayoluhaber.com/2016/abdde ... -basliyor/

ABD’de elektrik otoyolu dönemi başlıyorABD’de elektrik otoyolu dönemi başlıyor :ABD’de sayıları hızla artan elektrikli araçlar için Ulaştırma Bakanlığı oto yollara elektrik şarj istasyonları yerleştirme kararı aldı.

ABD Ulaştırma Bakanlığı, ülkedeki 48 otoyol koridorunu, elektrikli araçların ulaşımına uygun şekilde elektrik şarj istasyonları ile donatma kararı aldı.

Bu yeni kararla birlike ABD’de yaklaşık 40 bin kilometre otoyolda, elektrikli araçlar şarj tükenmesi tehlikesi yaşamadan rahatça hareket edebilecekler.
Tesla dışındaki otomobiller üvey evlat mı?

ABD’de şu anda Tesla’nın otoyollara yerleştirdiği Supercharger istasyonları bulunuyor ancak bunlar sadece Tesla sahiplerine hizmet veriyor.

Rakip markaların elektrikli otomobilleri içinse şehirler arası uzun yolculuklara çıkmak çok riskli görülüyor. Ulaştırma Bakanlığı’nın bu yeni hamlesiyle, söz konusu 48 otoyol koridorunda her 50 kilometrede bir elektrik şarj istasyonu bulunacak. Ayrıca otoyollara, sonraki şarj istasyonunun nerede olduğuna dair trafik uyarı levhaları da yerleştirilecek.

Bu gelişmeyle birlikte ABD yollarına resmen elektrik istasyonları kuran ilk ülke olurken artık elektrikli otomobillerin trafikte önemli bir sayıya ulaştığı da anlaşılmış oluyor.
Türkiye’de de Ulaştırma Bakanlığı’nın elektrikli otomobil kullanımını teşvik etmek için benzer alt yapı hazırlık planları bulunuyor ancak ülkede henüz yeterince elektrikli araç da bulunmadığından, planların hayata geçmesinin zaman alacağı da tahmin ediliyor.
abdde-elektrik-otoyolu-donemi-basliyor.jpg
abdde-elektrik-otoyolu-donemi-basliyor.jpg (19.83 KiB) 397 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Akaryakıt İstasyonları Dönüşümü -Elektrikli Enerji İstasyon Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 16 Ara 2016 12:30

Volkswagen elektrikli şarj istasyonları ağı için Hubject’e yatırım yaptı
Volkswagen Grup hissedar olarak eRoaming platformu Hubject’e katılıyor.

Berlin’de faaliyet gösteren firmaya yapılan stratejik yatırımla birlikte, Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi elektrikli otomobiller için şarj istasyonları arasında dijital ağ oluşturulmasını hızlandıracak, ayrıca kurucu hissedarlarla birlikte Hubject’in büyümesi ve uluslararası hale gelmesine katkı sunacak. E-mobilitenin benimsenmesini artırmak için en büyük gerekliliklerden birisi elektrikli şarj istasyonlarının sayısını artırmak ve bu istasyonlara kullanımı kolay, uluslararası bir ödeme sistemi kurmak. BMW, Bosch, Daimler, EnBW, innogy ve Siemens tarafından 2012’de kurulan Hubject elektrikli otomobil sürücülerine şarj istasyonlarına kolay erişim imkanı ve ödeme çözümleri sunuyor. Bu platforma halihazırda üç kıtada 40 bin şarj noktası bağlı. 2013 yılında Hubject “intercharge” eRoaming platformunu başlattı ve şarj istasyonlarını birbirine bağlayan çözümler sunmaya başladı. eRomaing piyasa lideri Hubject’e yatırım yaparak, Volkswagen Grup e-mobiliteye ve bununla ilgili altyapıya olan ilgisini bir kez daha kanıtlamış oldu.

Volkswagen Grup strateji yöneticisi Thomas Sedran yeni yatırım için “Sürdürülebilir mobilite alanında dünya lideri olmak istiyoruz. Hubject’e yaptığımız yatırımla dijital dönüşümü destekliyoruz ve e-mobilite çağına geçişin hızlanmasına katkı sağlıyoruz” dedi. Volkswagen Grup 2025 stratejisi kapsamında 2025 yılına kadar piyasaya 30 yeni elektrikli otomobil çıkartmayı planlıyor.

Hubject CEO’su Thomas Daiber ve altı kurucu hissedar Volkswagen Grubu’nun katılımını memnuniyetle karşılıyorlar. Daiber konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Elektrikli otomobillerin yaygınlaşması için şarj işlemi daha kullanıcı dostu hale gelmeli. Yeni hissedarımız Volkswagen ile birlikte şarj istasyonlarının birbirine bağlanması sürecini daha da hızlandıracağız”.

Firmanın diğer CEO’su Christian Hahn’ın açıklaması ise şöyle: “Artık üç sektörden yedi hissedarımız var, bu da e-mobilitede arzu ettiğimiz büyüme tempomuz için bize ideal bir temel sağlıyor. Volkswagen Grup’la geleceğe dönük bu işbirliğini memnuniyetle ve heyecanla karşılıyoruz. Yeni hissedarlara da açığız”.
ototeknikveri
volkswagen-elektrikli-sarj-istasyonlari-agi-icin-hubject-e-yatirim-yapti.jpg
volkswagen-elektrikli-sarj-istasyonlari-agi-icin-hubject-e-yatirim-yapti.jpg (19.06 KiB) 394 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Akaryakıt İstasyonları Dönüşümü -Elektrikli Enerji İstasyon Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 16 Ara 2016 18:16

Total, 5 bin istasyonuna güneş paneli kuracak


Total, 800’ü Fransa’da olmak üzere dünya çapında 5 bin akaryakıt istasyonunun toplam 200 MW kurulu güce sahip olacak güneş panelleriyle beş yıl içerisinde donatılması için bir program başlatıyor.

5 bin akaryakıt istasyonuna kurulacak güneş panellerinin toplam kurulu gücünün 200 MW olması planlanıyor. Güneş panellerini, Total’in iştiraki California merkezli SunPower tedarik edecek. Söz konusu projenin yatırım maliyeti ise 300 milyon dolar olarak açıklandı. Bu yatırımla karbon emisyonlarının yılda 100 bin ton azaltılması ve elektrik faturasından da yıllık 40 milyon dolar tasarruf edilmesi hedefleniyor.
enerjiatlası
total.jpg
total.jpg (36.6 KiB) 393 kere görüntülendi

faruk gorez

Re: Akaryakıt İstasyonları Dönüşümü -Elektrikli Enerji İstasyon Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 18 Ara 2016 10:25

Tesla unveils its 2017 Supercharger network expansion plans
https://electrek.co/2016/12/17/tesla-20 ... nsion-map/
tesla-supercharger-2017-world-map.jpg
tesla-supercharger-2017-world-map.jpg (180.05 KiB) 377 kere görüntülendi


faruk gorez

Re: Akaryakıt İstasyonları Dönüşümü -Elektrikli Enerji İstasyon Projeleri

Mesaj gönderen faruk gorez » 30 Ara 2016 09:41

İngiltere elektrikli şarj istasyonları ağını geliştirecek
Elektrikli ve hibrit taşıtların satışını artırmak için İngiltere hükümeti elektrikli otomobil şarj istasyonlarının tedarikçilerini ortak fiyatlandırma yapmaya zorlayacak.
İngiltere elektrikli şarj istasyonları ağını geliştirecek

Yüksek fiyatların elektrikli ve hibrit otomobil almak isteyenleri caydırması ve bunların çalıştırma maliyetinin dizel kadar pahalı olduğu endişesinin giderek yaygınlaşması üzerine, İngiltere hükümeti pahalı hizmet veren elektrikli şarj istasyonları konusunda önlem almaya karar verdi. The Times Gazetesine göre, 2017'de getirilecek yeni kurallar tedarikçiler arasında fiyatlandırma için ortak standartlar belirleyecek. Halen sürücüler yol kenarlarındaki şarj istasyonlarında yarım saatlik bir şarj için karşılığında 7.50 pound gibi yüksek fiyatlar ödüyorlar. Yapılacak reformla, tavan fiyat sınırlandırması ve şarj istasyonlarını işleten farklı firmalara ayrı ayrı üye olma gerekliliğinin ortadan kaldırılması gibi standartlar getirilebilir.Milletvekilleri Eylül ayında elektrikli otomobil alımlarının beklentinin altında olduğunu gösteren bir rapor hazırladılar. Hükümet, 2020 yılına kadar İngiliz vatandaşları üzerine kayıtlı yeni otomobil ve kamyonetlerin yüzde 9'unun ultra-düşük emisyonlu araçlardan oluşması hedefini belirledi. Çevre denetim komitesi ise, mevcut satış hızına bakarak bu oranın %7'de kalacağını öngörüyor.Elektrikli arabaları daha cazip hale getirmek için hükümet, şarjı daha kolay hale getirmek ve sürücüler için maliyetleri düşürmek istiyor. Şarj endişesi elektrikli otomobillerin satın alınmasında en büyük kısıtlayıcı faktör, dolayısıyla hem kırsal alanlarda hem de otobanlarda daha kullanışlı, uygun fiyatlı ve kapsamlı bir yol kenarı şarj sistemi elektrikli otomobillerin cazibesini artırmak için kaçınılmaz bir gereklilik.İngiltere'de yaklaşık 11 bin şarj istasyonu bulunuyor ve şu anda Chargemaster (Polar şarj noktası sisteminin işletmecisi) 6 bin şarj noktası ile İngiltere'nin en büyük elektrikli otomobil şarj şebekesini sunuyor. Aylık 7,85 pound karşılığında, aboneler ücretsiz beş bin nokta da dahil olmak üzere tüm şarj istasyonlarına erişebiliyor. Üye olmayanlar için ise tek şarj için 1.20 pound alınıyor. Bazı istasyonlar yarım saatlik hızlı şarja tek sefer için 7 pound gibi yüksek ücretler isteyebiliyor.Ecotricity, otoyol şarj noktalarının çoğunu işletiyor ve 30 dakikalık bir şarj karşılığında 6 pound ücret alıyor. Ev elektriği için de Ecotricity'e abone olan kullanıcılar ise otomobil şarjından firmaya ait tüm noktalarda ücretsiz faydalanabiliyor.Elektrik şarj istasyonları ile ilgili değişim önerileri 2017 yılının başında hükümete sunulması beklenen "Modern Ulaşım Tasarısı"nda yer alacak.Ulaştırma Bakanlığı'ndan bir sözcü The Times'a şunları söyledi: "Yollarımızdaki ultra düşük emisyonlu araçların sayısı şu an rekor düzeyde ve sektörün büyümeye devam edebilmesi için güvenilir ve sorunsuz bir şarj istasyonları ağı oluşması gerekiyor. Halka açık şarj istasyonlarını daha kullanışlı hale getirmenin yollarını arıyoruz. Örneğin üyelikler daha basitleştirilebilir, fiyatlandırma daha tutarlı ve şeffaf hale getirilebilir. Ayrıca, şarj noktalarının kullanımı kolaylaştırılabilir".
Ototeknikveri
2017de-sikistirilan-pahali-elektrikli-araba-sarj-istasyonlari.jpg
2017de-sikistirilan-pahali-elektrikli-araba-sarj-istasyonlari.jpg (31.8 KiB) 348 kere görüntülendi

Cevapla