Yerli Otomobil

Yerli ulaşım araçları ile ilgili firmalar, araçlar..
Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Re: Yerli Otomobil

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 21 Ara 2017 13:51

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 22 Ara 2017 18:28

Yerli otomobil tüm dünyaya satılacak
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Hedefimiz Türkiye'nin otomobilinin sadece Türkiye'nin yollarında değil, dünyanın bütün yollarında arz-ı endam etmesi yönündedir. Bu projede küresel bir başarı hedefliyoruz." dedi.

AA

Yerli otomobil tüm dünyaya satılacak

"Türkiye'nin otomobili" projesinin de bu vizyonun yansıması olduğunu belirten Özlü, şunları söyledi:

"Yarım asırlık bir hayalin, Türkiye'nin otomobili hayalinin gerçekleşmemesi için hiçbir gerekçe yok. Bunun için ciddi bir çalışma yürütüyoruz ve inşallah öngördüğümüz tarihte Türkiye'nin otomobilini tamamlayacağız. Hedefimiz Türkiye'nin otomobilinin sadece Türkiye'nin yollarında değil, dünyanın bütün yollarında arz-ı endam etmesi yönündedir. Bu projede küresel bir başarı hedefliyoruz. Sadece Türkiye için değil, bütün dünya için bir otomobil yapmayı düşünüyoruz. Dolayısıyla bu Türkiye ile sınır bir çalışma değil. Bu küresel bir başarı hedefleyen büyük bir çalışmadır."

Özlü, Türkiye'nin otomobilinin değişen sanayi yapısı ile birlikte, dönüşen otomotiv dünyasının yeni gerçeklerine göre projelendirildiğini vurgulayarak, "Artık içten yanmalı motor devri miadını doldurmak üzere. Bundan böyle gelecek, elektrikli otomobillerin olacak. Geleceği yakalamak için çıktığımız bu yolda, doğal olarak bizim otomobilimiz de elektrikli otomobil olacak. Elektrikli otomobil için en doğru zamanı seçtiğimize inanıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın, zamanlama açısından bize talimat vermesi çok doğru bir karardır. Bize düşen ise bunu uygulamaya sokmaktır. Türkiye'nin otomobili ile IP hakları Türkiye'ye ait bir prototip üreteceğiz. Bu araçlar, bir nevi yürüyen yazılım olacak." değerlendirmesinde bulundu.

Faruk Özlü, "2023 hedeflerimiz bizim için nihai hedef değil, asıl hedefimize varmak için belirlediğimiz bir ara hedeftir. 2023 hedeflerini gerçekleştirmiş bir Türkiye, 2071 hedeflerine çok daha emin adımlarla gidecektir. Çalışmalarımızı bu bilinçle sürdürdük, bundan sonra da aynı bilinçle devam edeceğiz. Sizlerin de fikri ve moral desteği gücümüze güç katacak, geleceğin Türkiye'sini hep birlikte kuracağız." diye konuştu.
596.jpg
596.jpg (74.23 KiB) 353 kere görüntülendi
"TASARIMA 1, MARKALAŞMAYA 5 HARCANIYOR"

Bakan Özlü, bir soru üzerine, Türkiye'nin otomobili projesini iki fazlı olarak modelledikleri bilgisini vererek şunları kaydetti:

"Birinci fazda ortak girişim grubundaki 5 şirketin eşit payla bulunduğu ortak bir şirket oluşturulması, ayrıca teknik ve mali analiz yapılması yer alıyor. İstanbul'da bir proje yönetim ofisi kurduk. Burada sürekli çalışan bir grup var. Bu grup 5 firmayı temsil eden kişilerden oluşuyor. Bakanlığımızdan ve TOBB'dan da 2'şer kişi var. Bu çalışmaya şirketin ana sözleşmesinin oluşturulması da dahil. Şirket için bir CEO bakıyoruz. Burada da uluslararası deneyimi ve başarısı olan kişilere bakıyoruz. Birinci faz, şirketleşme sürecinin tamamlanması ve prototiplerin ortaya çıkmasına kadar geçecek olan süreyi kapsıyor. Tek modelle değil 4 modelle piyasaya girmenin doğru olacağı söyleniyor. Buna dikkat edeceğiz.

İkinci faz seri üretim için üretim yerinin belirlenmesi, üretim tesislerinin oluşturulması ve dağıtım ve bayi sisteminin kurulmasını kapsıyor. Birinci ve ikinci faz için 24'er ay, toplamda 48 ay düşünüyoruz. Şu anda birinci fazdayız. Şirketleşme, teknik ve mali analiz yapma ve bir CEO atama sürecindeyiz. Ortaklar çok istekli ve uyumlu çalışıyor. Sayın Cumhurbaşkanımız, devlet en tepeden en alta kadar bu işin arkasında. Kurduğumuz model, özel sektörün önde olduğu, devletin alttan desteklediği bir model. Daha önce TÜBİTAK'ta yapılan çalışmalarla ilgili elimizde ne varsa ortak girişim grubuna verdik, bunları da değerlendirecekler."

Özlü, enerji depolama, batarya ve şarj istasyonlarının da bu projenin en önemli ayakları olduğunu belirterek, "Şarj istasyonları da bizim çalışmamız kapsamında olacak. Bununla ilgili Bakanlar Kurulu kararı çıkarıyoruz." dedi.

"AMACIMIZ TÜRKİYE'NİN MARKASINI OLUŞTURMAK"

Faruk Özlü, elektrikli araç kullanımının yaygınlaştırılması için tüketicilere yönelik bir teşvik mekanizması tasarımı üzerinde çalıştıklarını bildirdi.

Bakan Özlü, elektrik dağıtım sistemi altyapısını da değiştirecek bir sürecin başında olunduğunu ifade etti.

Bir otomobil yapmanın teknik olarak çok sorun olmadığını aktaran Özlü, "Esas sorun ticarileştirmede. 'Bir otomobilin tasarımı için 1 milyar dolar harcıyorsanız, bunu markalaştırmak için en az 5 milyar dolar harcamanız gerekir' diyen analizler var. Yani minimum 1'e 5. Amacımız Türkiye'nin bir markasını oluşturmak. Nasıl Fransa deyince akla Renault, Peugeot geliyorsa; Almanya deyince akla Volkswagen, Audi geliyorsa; Türkiye deyince de akla bir otomobil markasının gelmesini amaçlıyoruz. Bu kolay değil ama bunu yapacağız. İnşallah bunu başardığımızda, Türkiye'ye fabrika kuran Toyota gibi belki biz de Cezayir'e, Kazakistan'a, Orta Afrika'ya fabrikalar kuracağız. O bakımdan markalaşmak bu işin en zor tarafı. Dolayısıyla marka konusunun öneminin farkındayız. Buna çalışacağız ve Türkiye'nin adıyla anılacak bir markası olacak." diye konuştu.

Kullanıcı avatarı
duran46
Kurşun Kalem

Mesaj gönderen duran46 » 23 Ara 2017 23:49

Yerli otomobile iddialı talip: Zamanında teslim ederiz!
Yerli otomobil için firmalar kıyasıya rekabete girdi. İllerden birbiri ardına üretim talepleri gelirken, bir teklif de Eskişehir'den geldi.
Rulman üreticisi firma, "Yerli milli hızlı tren ile yerli otomobil için rulman üretmeye talibiz. Rulmanı zamanında teslim ederiz" dedi.

Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Harun Adıgüzel, rulman üretme fikrinin Almanya'daki kuluçka merkezinde ortaya çıktığını, isimlerinin de buradan geldiğini söyledi.

2013 yılında yüzde 100 yerli sermayeyle Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde tesis kurduklarını anlatan Adıgüzel, buradan Almanya, İtalya, Rusya, Ukrayna, Cezayir, Fas, Azerbaycan ve Türkmenistan dahil 25 ülkeye rulman sattıklarını bildirdi.

Türkiye'de yıllık rulman pazarının 1-1,2 milyar dolar olduğunu anlatan Adıgüzel, şunları kaydetti:

"Türkiye'de bizimle birlikte üç rulman üreticisi 300 milyon dolarlık üretim yapabiliyor. Geriye kalan ithal ediliyor. Biz, yerli milli hızlı tren ile yerli otomobil için rulman üretmeye talibiz. Üretimin yanında dizayn aşamasında da mühendislerimiz görev alabilir. Uzun ömürlü, yüksek kaliteli ve problemsiz ürünler ortaya çıkartalım. Bunu yapmaya talibiz ve istekliyiz. Maddi bir beklentimiz yok. Derdimiz bu ülkeye katkı sağlamaktır. Bu ülkeye olan borcumuzu ödemeye çalışıyoruz. Yerli otomobil fabrikasının Eskişehir'de kurulmasını istiyoruz. Bu konuda çalışanları destekliyoruz. Biz de rulmanını zamanında teslim ederiz."

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 24 Ara 2017 00:22

“İç Anadolu’daki iller yerli otomobil üretiminde birlik olursa bir adım öne çıkar”

Programa katılan Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hısarcıklıoğlu, yerli otomobilin birçok ilin üretim yeri olmak istediğini vurgulayarak İç Anadolu’daki illerin birlikte hareket ettiğinde bir adım öne çıkacağını söyledi. Hisarcıklıoğlu, “Tam 1 yıl önce cumhurbaşkanımıza özel sektör olarak bir söz verdik ve dünyada da ilki yaptık. Dedi ki cumhurbaşkanımız; ‘Özel sektör olarak sizden +1 istihdam istiyorum’. Bu salonu dolduran sizler ve Türkiye’deki sanayicilerimizle beraber cumhurbaşkanımızın koyduğu hedef doğrultusunda hep beraber ulaşma şansına kavuştuk ki Kayseri’den bir firmamız da en fazla istihdam sağlama noktasında ödülünü almayı hak etti. Bunu da sizler sağladınız, hepinizi kutluyorum. İstihdamı en fazla artıran ilk 10 içine il içine Kayserimiz girdi, bu yakışırdı zaten. Geçen sene 6 ay önce cumhurbaşkanımız bize bir vazife verdi, kamuoyunun önünde. ‘Türkiye’nin otomobiline ben 5 yıldır çağrı yapıyorum kimse çıkmıyor, ey odalar birliği başkanı bu işe başvuracaksın’ dedi. Ben de Türk özel sektörüne güvenip görevi aldık’ dedim. Allah’a çok şükür bugün 5 babayiğit çıktı. Bunların içinde hemşehriniz de var haberiniz olsun. Şimdi Kayseri diyor ki ‘Kayseri’de olsun’, Konya diyor ki ‘Konya’da olsun’, Bursa diyor ki ‘Bursa’da olsun’, Mersin diyor ki ‘Mersin’de olsun’, Kocaeli diyor ki ‘Kocaeli’nde olsun’, Zonguldak diyor ki ‘Zonguldak’da olsun’, Malatya’da istiyor. Bence yatırım yeri ile ilgili daha vakit var. Ama bölge olarak 1 elin nesi var 2 elin sesi var. Güçlerimizi birleştirelim ‘İç Anadolu Bölgesi’nden Mersin Limanı üzerinden dünyaya açılalım’ diyor Mehmet Büyüksimitçi. Diğer bölgelere göre avantajlı olmamız için birlikte hareket etmemiz lazım. İşte o zaman İç Anadolu bir adım öne çıkar. Eğer biz bunları yapabilirse İç Anadolu’daki illerimiz inşallah önümüzdeki sene karar verme noktasında avantajlı konuma geçebilirsiniz” diye konuştu.

http://www.iha.com.tr/kayseri-haberleri ... i-1887339/
25498172_135895167085373_260257056808310582_n.jpg
25498172_135895167085373_260257056808310582_n.jpg (68.41 KiB) 343 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin

Mesaj gönderen erdemka38 » 24 Ara 2017 18:03

Hisarcıklıoğlu’nun Kayseri için ağırlığını ortaya koymasi kaçınılmaz..

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 28 Ara 2017 23:29

fft261_mf26448740.jpg
fft261_mf26448740.jpg (27.36 KiB) 322 kere görüntülendi
Amasya Yerli Otomobil Üretim Alanına Talip
IHA
Amasya Valisi Dr. Osman Varol, Amasya’nın yerli ve milli otomobil üretiminde üzerine düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmeye hazır olduğunu açıkladı.
Valilik binasında düzenlediği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde yerli otomobil markası çıkarma konusunda ciddi bir atılım yapıldığını ve iş adamlarının bir araya gelerek somut çalışma başlattıklarını hatırlatan Vali Varol, “Merzifon Organize Sanayi Bölgesinde (OSB) uzun süredir üzerinde çalışılan genişleme çalışmaları tamamlanmak üzere. Merzifon OSB, onaylanmış, tapusu alınmış 400 dönüm büyüklüğündeki sanayi parselini ücretsiz tahsis etme garantisiyle yerli ve milli otomobil üretimi için her türlü katkıyı sağlamaya hazırdır” dedi.
Tahsis edilecek 400 dönüme ek olarak gelişecek otomotiv yan sanayi içinde bin 500 dönüm alanın yer seçiminin yapıldığını anlatan Varol, “Merzifon OSB, yerli ve milli otomobil üretiminin gerektirdiği tüm altyapı olanaklarını eksiksiz sunmaktadır. Ayrıca güncel mevzuata uygun arıtma altyapısına sahiptir. Merzifon OSB, kombine ulaşımın tüm olanaklarından da yararlanmaktadır. Ham madde kaynakları ve pazarlama ağlarının merkezinde stratejik bir konumda yer almaktadır. Demiryoluna uzaklığı 14 kilometredir. Avrupa-Ortadoğu-Kafkas ülkelerinde yaşayan 600 milyon kişiyi bağlayan uluslararası karayolu ağının kavşak noktasında bulunmaktadır. Amasya, Orta Karadeniz Bölgesi, zengin kültürel mirası, doğal güzellikleri, yaşanabilir ve yaşam kalitesi yüksek huzurlu şehirleriyle ülkemizin tercih edilen yerleri arasındadır. Sayın Cumhurbaşkanım. Şehzadeleri yetiştiren, Milli Mücadele’yi başlatan topraklar, yerli ve milli otomobil üretiminde de üzerine düşen görev ve sorumluluğu yerine getirmeye hazırdır” diye konuştu.
Toplantıya, Amasya Belediye Başkanı Cafer Özdemir, Merzifon Kaymakamı Gürkan Demirkale, Merzifon Belediye Başkanı Alp Kargı, Amasya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Murat Kırlangıç, Merzifon Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Dursun Dağdelen ile diğer yetkililer katıldı.

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 28 Ara 2017 23:31

Kastamonulular yerli oto fabrikasına talip
KASİAD Genel Başkanı Aslan, "Kastamonu, yerli otomobil fabrikasını kuracak babayiğitler arasında düşünülebilir" açıklamasını yaptı.
Kastamonulular yerli oto fabrikasına talip

SİBEL SANCAKLI

İSTANBUL - Bu yıl ikincisi düzenlenen, 30 farklı sektörden 175 firmanın katıldığı Kastamonu Sanayi ve İş Dünyası Fuarı kapılarını açtı. Açılışta konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Kastamonu'nun kültür başkenti unvanını almasının bir dönüm noktası olacağını ve şehre ve Türkiye'ye önemli katkılar sağlayacağını vurguladı.
396267.jpg
396267.jpg (64.45 KiB) 322 kere görüntülendi
İstanbul Fuar Merkezi'nde Kastamonu Sanayici ve İşadamları Derneği (KASİAD) tarafından düzenlenen KASTEXPO'nun açılışı İstanbul Valisi Vasip Şahin'in de katılımıyla gerçekleştirildi. KASİAD Genel Başkanı Ayhan Aslan etkinliğin, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği'nin (TOBB) 2017 yılı resmi fuar takviminde yer alan Türkiye'nin ilk ve tek resmi şehir fuarı olduğunu söyledi. Açılışına Kastamonulu siyasetçilerin, işadamlarının ve davetlilerin katıldığı fuar 30 Aralık'ta sona erecek.

Aslan, yerli otomobil fabrikasının Kastamonu'da kurulmasını istediklerinin altını çizerek, sözlerini şöyle tamamladı: "Kastamonu, yerli otomobil fabrikasını kuracak babayiğitler arasında düşünülebilir. Fabrika için Devrekani yolu üzerinde 1500 dönümlük bir arazimiz hazır. Bu araziyi fabrikayı kuracak olan firmaya hibe edeceğiz. Kastamonu; havalimanı, deniz limanı ve yapımı devam eden Sinop-İnebolu Sahil Yolu inşaatıyla çok geniş lojistik öneme sahip bir şehirdir. Kastamonu insanı işini sever, işine bağlıdır. Bu saydıklarımızın yanında daha birçok imkanları olan bir şehirdir. Biz Kastamonulular olarak 5 bin arabayı almaya talibiz."

Göç durdu, turizm 12 ay devam ediyor

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise Kastamonu'nun milattan önce 2000'li yıllarda kurulduğunu, kültürünü ve kimliğini devam ettirdiğini, kadim şehirlerden olduğunu söyledi. Şehrin son 10 yıla kadar ciddi göç verdiğini dile getiren Babaş, artık göçün durduğunu, turizmin 12 ay sürdüğünü, belli çapta sanayisinin bulunduğunu aktardı.

DÜNYA

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 02 Oca 2018 17:25

Yerli otomobil üreticileri Nisan 2018'e kadar şirket kurulumunu tamamlayacak.

http://www.aksam.com.tr/guncel/yerli-ot ... ber-694208

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 03 Oca 2018 13:13

OMSAN Demiryolu sektöründe bir ilke daha imza attı!

Demiryolu sektörünün öncüsü OMSAN, Türkiye’de ilk kez demiryolu ile yurtiçinde otomobil taşımacılığına başladı.

Demiryolu sektörünün öncüsü OMSAN, TCDD Taşımacılık A.Ş. ile yapmış olduğu vagon ve lokomotif kiralama işbirliğinden sonra lojistik sektöründe bir ilke daha imza attı. Türkiye’de ilk kez demiryolu ile yurtiçinde otomobil taşımacılığına başlandı.

OMSAN’ın otomobil yüklü ilk treni İzmit Köseköy’den 29 Aralık’ta hareket etti. OMSAN, Mersin Yenice’ye yapacağı her tren seferinde 204 otomobil taşıyacak.

BİR TREN 26 TIRA BEDEL
Demiryolu taşımacılığında kırılma yaratacağı değerlendirilen proje ile, her bir seferde 26 adet oto taşıyıcının yükü karayolları yerine demiryolu ile taşınmış olacak. Bu sayede Anadolu topraklarında ilk defa demiryolu ile ticari maksatlı otomobil taşınmış olurken aynı zamanda, yılda 115 ton karbon emisyonu salınımına engel olunarak yeşil ve temiz bir Türkiye’nin oluşturulmasına da önemli katkılar sağlanacak.

OMSAN İLK ÖZEL TREN İŞLETMECİSİ
Omsan Lojistik ile TCDD Taşımacılık A.Ş. arasında 13 Ekim 2017 tarihinde lokomotif ve vagon kiralama protokolü imzalanmıştı. Bu protokol ile TCDD Taşımacılık A.Ş.’den 15 adet Elektrikli lokomotif ve 350 adet cevher vagonu kiralanmıştı.

Rayhaber

file.jpg
file.jpg (68.41 KiB) 288 kere görüntülendi
Orta Anadolu Sanayi Üretim Havzası , Marmara Havzasına göre bir çok bölge ye üretim ve lojistik imkanları olarak daha avantajlı durumda!

Afrika , Kafkaslar,Orta Doğu,Ön Asya Bölgelerine yönelik lojistik ve üretim avantajı var Orta Anadolu Sanayi Üretim Havzasının bu husus çok önemli..

üretim,enerji,lojistik avantajları ile Orta Anadolu Sanayi Üretim Havzası Ülkemizin yeni yüksek teknoloji üretim merkezi olmalı ...

YERLİ OTOMOBİL İÇİN BİR KAÇ KITA VE BÖLGE DE İLERDE FABRİKALAR AÇILIR İNŞALLAH AMA HEDEF PAZARLAR İÇİN İLK FABRİKA ÜRETİM MERKEZİ ORTA ANADOLU SANAYİ ÜRETİM HAVZASI İLLERİ OLMALI ...

YERLİ OTOMOBİL ORTA ANADOLUDA ÜRETİLMELİ KAYSERİ-AKSARAY-KONYA ORTAKLIĞI İLE ...