Yerli Otomobil

Yerli ulaşım araçları ile ilgili firmalar, araçlar..
Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1985
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Yerli Otomobil

Mesaj gönderen erdemka38 » 04 Kas 2017 21:12

Konsorsiyum oluşur AR-GE merkezi olur..👍🏻

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1985
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: Yerli Otomobil

Mesaj gönderen erdemka38 » 05 Kas 2017 21:00


Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 5695
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Yerli Otomobil

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 06 Kas 2017 15:34

Yan sanayide yerli otomobil heyecanı
http://www.businessht.com.tr/ekonomi/ha ... l-heyecani

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 5695
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Yerli Otomobil

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 06 Kas 2017 17:06

Enerjide depolama devrimi taşları yerinden oynatacak
Son yıllarda enerji depolama maliyetlerindeki keskin düşüş dikkat çekiyor. Maliyetlerin düşmesiyle birlikte önümüzdeki 5 yılda güneş enerji sistemlerinin birçok ülkeyi adeta battaniye gibi sarması öngörülüyor.

389614.jpg
389614.jpg (104.75 KiB) 525 kere görüntülendi
Aydın ŞAHİNALP

ABD'li enerji devleri önümüzdeki 5 yıl içinde sektörde taşları yerinden oynatacak batarya devrimine oynuyor. Geride bıraktığımız dört yıl içinde güneş enerjisinde üretim ve depolama maliyeti kilovat saat başına 800 dolardan 281 dolara düştü. Bu alandaki sert düşüşün gelecek 5 yıl daha süreceği belirtiliyor.

ABD'nin Kuzey Karolayna eyaleti merkezli Duke Energy şirketinin İş Geliştirme Müdürü Spencer Hanes Şikago'daki "Solar Power" konferansında, "Önümüzdeki beş yıl içinde enerji depolamanın en önemli ayağı bataryalar odağında çok büyük ve heyecanlı gelişmeler olacak. Ve şunu söyleyebilirim ki bu ülkenin geleceğini temelden değiştirecek" diye konuştu. Son dört yıl içinde güneş enerjisinin üretim ve depolama maliyeti kilovat saat başına 800 dolardan 281 dolara kadar düştü. Bu maliyetlerin kabaca yüzde 35 daha da azalması anlamına geliyor. ABD'nin Şikago kentinde düzenlenen "Solar Power" konferansına katılan uzmanların büyük bir çoğunluğu söz konusu depolama maliyetlerindeki keskin düşüşün süreceğini belirtti.
"Maliyetler yıllık yüzde 9 düşmeye devam edecek"

"Solar Power" konferansında söz alan Spencer Hanes, "Güneş enerjisinde 2012'de kilovat/saat başına 800 dolar olan üretim-depolama maliyeti 2016'da 281 dolara düştü. Ve bu rakamın yılda yüzde 9 oranında düşmeye devam etmesi bekleniyor. Fiyatları aşağı çeken en önemli unsur elektrikli otomobil endüstrisindeki satışların artması oluyor. Elektrikli otomobillerin büyük kısmını Avrupa ve Çinli tüketiciler satın alıyor. ABD ise lityum iyon pillerin fiyatının düşmesinden faydalanıyor. Maliyet eğrilerinin aşağı yönlü hareketi hepimiz adına müşterilerin istediğini sunmak için büyük fırsatlar ortaya koyuyor" diyor.

Küresel güneş enerji sektöründe müşterilerin istediği en önemli şeylerin başında güneş enerjisi sistemi ile depolama alanı maliyetlerinin düşmesi geliyor. ABD'li güneş enerjisi yazılım şirketi Energy Toolbase'in Operasyon Şefi Adam Garza, Forbes'a verdiği mülakatta, "Ev sahipleri güneş enerjisi depolamanın kendilerine yeterli tasarrufu sağlamadan önce bile batarya geliştirmeyi destekliyordu. Ne yazık ki çoğu ev projesi henüz ekonomik anlamda büyük bir değer ortaya koyamıyor. Yatırım geri dönüşü perspektifinden hâlihazırda mantıklı değil gibi. Buna rağmen ABD'de alternatif enerjili ev projelerini yapmak isteyen oldukça büyük bir alt grup yer alıyor" diye görüş bildiriyor. S&C Electric'ten Troy Miller ise Adam Garza gibi düşünmüyor. S & C Elektric'in sistem çözümleri direktörü Miller, "Bence ekonomik açıdan bugün mantıklı olan durumlar var. Ve bu tip örnekler hızla artacak" diyor.

05112017enerjiyatirimlarifdsajpg_lWo9M.jpg
05112017enerjiyatirimlarifdsajpg_lWo9M.jpg (47.4 KiB) 525 kere görüntülendi
Çin 103 milyar dolarla zirvede

Küresel arenada Çin son yıllarda yenilenebilir enerjiye yaptığı 103 milyar dolarlık yatırımla başı çekerken onu 44.1 milyar dolarla ABD izliyor. ABD'nin hemen ardında ise 36.2 milyar dolarla Japonya yakın takipte. Son yıllarda Asya'nın parlayan yıldızı Hindistan'ın yenilenebilir enerji sektöründeki yeni yatırımları 10.2 milyar dolara ulaştı. Bu alanda İngiltere'nin 22.2 milyar Almanya'nın ise 8.5 milyar dolarlık yeni yatırımları dikkat çekiyor. Latin Amerika'nın en büyük ekonomisi Brezilya yenilenebilir enerjide 7.1 milyar dolarlık yatırımlarıyla bölgenin lideri iken Brezilya'yı 3.4 milyar dolar ile Şili takip ediyor. Kara Kıta Afrika'da ise Güney Afrika 4.5 milyar dolarlık yatırımlarıyla zirvede. Honduras, Fas, Pakistan, Filipinler ve Uruguay'da yenilenebilir enerji yatırımları 500 milyon doları aşmış durumda.

Yeşil dönüşümün yakıtı lityum

Küresel çapta fosil yakıtlardan uzaklaşıp yeşil enerjiye yönelimde hissedilir bir yükseliş görülüyor. Elektrikli otomobil ve güneş enerji sistemleri geliştirilirken enerji depolama (batarya) sistemleri yeterince ucuz ve kullanışlı değildi. Ta ki lityum-ion bataryalar ortaya çıkana kadar. Elektrokimyasal potansiyeli çok yüksek ve oldukça hafif bir metal olan lityumun 2015'ten beri ana kullanım alanını batarya (pil-akü) oluşturuyor. Lityum güneş, rüzgar gibi alternatif alanda elde edilen enerjinin depolanmasında da anahtar rol oynuyor. Dünyanın en büyük lityum üreticisi ise yüzde 37 ile Güney Amerika ülkesi Şili. Lityumu günlük hayatta akıllı telefon, elektrikli otomobil, powerwall, hybrid araç, dizüstü bilgisayar, tablet ve tamir aletlerine enerji sağlamak için sıkça kullanıyoruz. Deutche Bank'ın raporuna göre 2025'te lityum bazlı batarya piyasası, hâlihazırdaki tüm lityum pazarının iki katına ulaşacak. Dünya çapında üretilen lityumun yüzde 70'i elektrikli araçlar, e-bisiklet, geleneksek piller ve enerji depolamada tüketilecek. Şile, Arjantin, Bolivya, Çin ve Tibet dünya lityum üretiminin yüzde 66'sını elinde tutuyor.


DÜNYA

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 5695
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Yerli Otomobil

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 06 Kas 2017 17:11

Ülkemiz İnşallah Yerli Otomobil projesi ile birlikte Yenilenebilir Enerji Teknolojileri (Ürün ekipman üretimi) enerji depolama , elektrikli otomobil teknolojileri ve sistemleri , yazılım,elektronik ,akıllı kent teknolojileri v.b aanlarda da arge ve üretim merkezi olmalı teknoloji merkezi olmalı ..

Dünya da bir çok Ülke bu alanda ciddi yatırımlar yapmış ÜLKEMİZ de bu alan ve teknolojiler de YENİ NESİL TEKNOLOJİLER DE inşallah üretim ve cazibe merkezi olur ...Hayırlı Olsun ...

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 5695
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Yerli Otomobil

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 06 Kas 2017 20:36

Bakan Özlü: Türkiye'nin otomobili projesine terzi usulü destek vereceğiz
https://goo.gl/3r8Wuj

Kullanıcı avatarı
duran46
Kurşun Kalem
Mesajlar: 96
Kayıt: 03 Tem 2015 00:47

Re: Yerli Otomobil

Mesaj gönderen duran46 » 07 Kas 2017 22:05

Yerli otomobile şimdiden 11 bin sipariş geldi
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'babayiğitler' olarak adlandırdığı, Zorlu Holding, Anadolu Grubu, BMC, Turkcell ve Kıraça Holding'in birlikte yapacağı yerli otomobile şimdiden sipariş yağıyor.

İlk olarak bedelini ödemek şartıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan sipariş verdi yerli otomobile... Daha sonra da Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Hasan Ali Cesur, ilk üretilecek yerli otomobillerin 5 bin adedine talip olduklarını açıkladı.

Cesur, ilk üretilecek yerli otomobillerin şimdilik 5 bin adedine talip olduklarını söyleyerek, "Biz 5 bin dedik ama üyelerimizden gelecek talepler doğrultusunda bu sayının daha da artacağını düşünüyoruz. Bu süreci büyük bir dikkat ve heyecanla takip ediyoruz. 2021 yılının bir milat olacaktır ve bu anlamlı güne üyelerimizle birlikte en çok katkısı olan kurumlardan biri de biz olmak istiyoruz. Ne mutlu ki bugünleri de görebildik" dedi.

2019'da ilk prototipinin hazırlanıp, 2021'de ise yollarda olması beklenen yerli otomobil beklenenden daha fazla ilgi topladı. Diğer kurumlar da harekete geçti ve böylece sadece 3-4 günde 11 bin adedin üzerinde sipariş geldi.
İŞTE YERLİ OTOMOBİL İÇİN SİPERİŞ VERENLER

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) 5 bin adet,

Önder İş Dünyası Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÖNSİAD) 5 bin adet,

Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) 1000 adet,

Mersin Girişimci İşadamları Derneği 200 adet,

Sivas Belediyesi 100 adet,

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin Çoban ise şimdiden 25 adet
habertürk

Kullanıcı avatarı
duran46
Kurşun Kalem
Mesajlar: 96
Kayıt: 03 Tem 2015 00:47

Re: Yerli Otomobil

Mesaj gönderen duran46 » 07 Kas 2017 22:06

Eski bakandan yerli otoya 10 bin TL kapora
TÜRKİYE'nin otomobili' için sipariş verenlerden kapora alınmasına ilişkin Hürriyet'in haberi ses getirdi. Sağlık ve turizm eski bakanlarından Bülent Akarcalı, yerli otomobil için 10 bin TL kapora vermeye hazır olduğunu belirterek, "Hürriyet bu konuyu kampanya haline getirmeli. Bu sayede yerli otomobil için en büyük destek sağlanmış olur. Binlerce siparişe yönelik verilecek bu kaporalarla babayiğitler kendilerini daha güvende hissederler" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bedelini ödeyerek ilkine talip olduğunu açıkladığı yerli otomobile destek olmak için Türkiye'nin bir çok şehrinden ve kurumundan siparişler yağmaya devam ediyor. Son 1 haftada 12 bin adede yakın sipariş gelirken bu sayının hızla artması bekleniyor.

Yetkililer projeye destek olmak için verilen bu siparişlerin sözde kalmaması gerektiğini, aynı ABD'li Tesla gibi kapora yolunun daha doğru olacağını belirtimişti. Tesla geçtiğimiz yıl ABD'de 35 bin dolardan başlayan fiyata satacağını açıkladığı 'Model 3' için 400 binden fazla sipariş almış, bu siparişi verenlerden ise araç başına 1000 dolar kapora toplamıştı. Bu sayede modelin üretim sürecinde önemli kaynak yaratmıştı.

KİMLER SİPARİŞ VERDİ?

* Önder İş Dünyası Sanayici ve İş Adamları Derneği (ÖNSİAD) 5 bin adet,

* Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) 5 bin adet,

* Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS) 1000 adet,

* Mersin Girişimci İşadamları Derneği 200 adet,

* Sivas Belediyesi 100 adet sipariş verdiğini açıkladı.
hürriyet

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 5695
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: Yerli Otomobil

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 08 Kas 2017 12:43

"Türkiye'nin Otomobili ucuz olacak"
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü, "Dünyaya bakacağız, hangi alanlarda boşluk var değerlendireceğiz, Türkiye'nin Otomobili, aynı segmentteki otomobillerden daha kaliteli ve daha ucuz olacak. Türkiye bu defa treni kaçırmayacak." dedi.
detay1510132342.jpg
detay1510132342.jpg (30.27 KiB) 492 kere görüntülendi
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Türkiye'nin Otomobili Projesi"nin yol haritasını anlattı.

Projenin yeni süreçte "yerli otomobil"in ötesinde, "Türkiye'nin Otomobili" olarak tanımlandığına işaret eden Özlü, 2017'de otomotiv sanayisi toplam ihracatının 28 milyar dolar olmasının beklendiğini, katma değerin Türkiye'de kurulan şirketlerce oluşturulduğunu ve bu sebeple de yerli-yabancı ayrımı yapılmadığını söyledi.

Özlü, şu anda Türkiye'de bin kişiye yaklaşık 200, Avrupa'da 600, ABD'de 800 otomobil düştüğüne işaret ederek, "Türkiye'de kişi başına yaklaşık 11 bin dolar seviyesinde olan geliri, 2023'te 25 bin dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Bu hedefe ulaştığımız zaman, bin kişide 200 olan otomobil ihtiyacı sayısı 400, 600, 800'e yükselecek. Bir otomobilin ortalama 20 bin dolar seviyesinde ve kullanım ömrünün yaklaşık 10-15 yıl olduğunu da düşünürsek, önümüzdeki dönemde Türkiye'de 1,5 trilyon dolarlık sektörden bahsediyoruz. Dolayısıyla bu kadar büyüklükteki bir sektörde, marka yapmamayı düşünmek çok yanlış olur. 'Otomobille bizim ne işimiz var? Biz yapmamalıyız.' diyenlerin özgüven eksikliği olduğunu düşünürüm." diye konuştu.

"Türkiye'nin Otomobili, dünyanın otomobili olacak"
Özlü, ortak girişim grubu üyelerinin kendi değerlendirmeleriyle detaylı teknik ve mali analizleri içeren bir çalışma yapılacağını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Teknik olarak ne yapacağız, mali yönden yapacaklarımızın bütçesi ne olacak? Şirketleşme döneminde bu verileri kullanacağız. Bundan sonraki süreci, ortaya çıkacak teknik analiz ve mali değerlendirme raporu belirleyecek. Örneğin kurulacak ortak girişim grubu şirketinin sermayesi ne olacak? Bu sermayede şirketlerin paylarının oranları ne olacak? Detaylı mali ve teknik bir analiz yapacağız ve projenin sağlam temeller üzerine oturmasını sağlayacağız. Bu çerçevede, dünya ölçeğinde bu işi bilen danışmanlık şirketlerinden de bilgiler alacağız."

"Türkiye'nin Otomobili Projesi"nde ortak girişim grubunda görev dağılımı söz konusu olmadığını ve sorumluluğun ortak yüklenildiğini vurgulayan Özlü, "Türkiye'nin Otomobili aslında dünyanın otomobili olacak. Bunu küresel bir proje olarak görüyoruz ve küresel başarı hedefliyoruz." dedi.

"Otomobilin yakıt türünü ortak girişim grubu seçecek"
Özlü, gelecek 10 yılda içten yanmalı motorların piyasadan çekilmesinin beklendiğini, bu sebeple dünyada trendlerin sıfıra yakın karbon emisyonu, yüksek tork gücü, sürüş yeteneği ve enerji tasarrufuyla elektrikli otomobilden yana olduğunu söyledi. Başta ABD, Çin ve Avrupa'daki büyük şirketlerin tercihlerinin de elektrikli motor yönünde olduğuna dikkati çeken Özlü, Türkiye'nin de bu teknolojik trendin gerisinde kalamayacağını ancak bu konudaki tercihi ortak girişim grubunun yapacağını vurguladı. Bakan Özlü, devlet olarak görevlerinin, ortak girişim grubunun önünü açmak ve terzi usulü destek sunmak olduğunu dile getirdi.

"Türkiye ile özdeşleşecek bir marka geliştirilecek"
Özlü, hedef pazarların Kuzey Afrika ve Ortadoğu olabileceğini, ülkelerin ise mali analiz çalışmaları kapsamında belirleneceğini anlattı.


Otomotiv dünyasında rakipler nedeniyle serbest rakamlarla fiyatlandırma yapmanın mümkün olmadığına işaret eden Özlü, "Türkiye'nin Otomobili'nin yakıt türü, segmenti ve fiyatıyla dünyada rekabet edebileceğini düşünüyoruz. Dünyaya bakacağız, hangi alanlarda boşluk var onları değerlendireceğiz. Satamadığımız arabayı yapmayız, satacağımız arabayı yapacağız. Şundan emin olun, Türkiye'nin Otomobili, aynı segmentteki otomobillerden daha kaliteli ve daha ucuz olacak. İddialıyız, Türkiye bu defa treni kaçırmayacak." ifadesini kullandı.

Kullanıcı avatarı
ilker22
Tükenmez Kalem
Mesajlar: 307
Kayıt: 26 Ara 2014 11:16

Re: Yerli Otomobil

Mesaj gönderen ilker22 » 08 Kas 2017 16:19

Elon Musk Cumhurbaşkanı ile görüşmede...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Space X şirketinin kurucusu Elon Musk'u Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul ediyor

Tesla ile elektrikli otomobil üreten, SpaceX ile uzay seyahatlerin seyrini değiştirmeye çalışan ve Hyperloop ile toplu taşımada çığır açmayı planlayan Elon Musk, Türkiye'ye geldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Space X şirketinin kurucusu Musk'ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul ediyor.

gazetevatan

http://www.gazetevatan.com/cumhurbaskan ... 8-siyaset/

Cevapla
  • Benzer Konular
    Cevaplar
    Görüntüleme
    Son mesaj