Yerli Otomobil

Yerli ulaşım araçları ile ilgili firmalar, araçlar..
Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Editör

Re: Yerli Otomobil

Mesaj gönderen Z-Kontrol » Çrş Kas 08, 2017 3:47 pm

Fatih Altaylı bu hafta Teke Tek’te ilk bölümde Türkiye’nin yerli otomobil projesini masaya yatırıyor. Türkiye’nin yerli otomobili için start verildi. Kamuoyunun gözü, beş büyük firmanın ortaklığında üretilecek, 2021’de yollara çıkması planlanan yerli otomobile çevrildi.

Yerli otomobil nasıl olmalı? Hangi teknolojiler kullanılmalı? Üretimde nasıl bir strateji izlenmeli?

Fatih Altaylı soruyor, Teke Tek’in ilk bölümünde Derindere Motorlu Araçlar Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol ve Aruoba İnovasyon Yönetim Kurulu Başkanı Yüksek Mühendis İskender Aruoba yanıtlıyor.

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Editör

Mesaj gönderen Z-Kontrol » Çrş Kas 08, 2017 3:52 pm

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Elon Musk'ı kabul etti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, elektrikli otomobil şirketi Tesla ve uzay teknolojileri şirketi SpaceX'in kurucusu Elon Musk'ı kabul etti.
812642.jpg
812642.jpg (92.97 KiB) 188 kere görüntülendi
Cumhurbaşkanı Erdoğan, elektrikli otomobil şirketi Tesla ve uzay teknolojileri şirketi SpaceX'in kurucusu Elon Musk'ı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti.

Kabulde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan da hazır bulundu.

Erdoğan-Musk görüşmesinde neler konuşuldu?

Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın iş adamı Elon Musk'ı kabulünde Türksat 5A ve 5B uydularının uzaya fırlatılmasının yanı sıra elektrikli otomobil meselesi, sürdürülebilir enerji, Tesla ve SpaceX firmalarıyla Türkiye'deki firmaların yapabileceği ortak çalışmalar hakkında görüş alışverişi yapıldığını söyledi.

Elon Musk'ın Türkiye’ye Türksat 5A-5B uydularının uzaya fırlatılması bağlamında geldiğini belirterek "Yarın bununla ilgili Airbus ile bir anlaşma yapılacak. O da bunun alt tedarikçilerinden birisi. Kendi SpaceX firması. Bunu konuştuk." dedi.

Türksat 5A-5B uydularının Türkiye'nin kendi ulusal uydu üretim sürecine geçişte çok önemli bir merhaleyi temsil etiğini kaydeden Kalın, "Türksat 6 uydusu da tamamen Türkiye'de üretilecek kendi teknolojik imkanlarımızla." diye konuştu.

Kalın, bunların yanında Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın otomobil meselesini ve Tesla'yı da konuştuğunu ifade ederek şöyle devam etti:

"Türkiye’de yapılan teknolojik yatırımları, son dönemde atılan adımları da konuştuk. Elon Musk'ın şirketi büyük bir sürdürülebilir enerji şirketi aslında. Dolayısıyla yeni nesil piller, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi gibi konuları konuştuk. Büyükşehirlerdeki trafik sorunları nasıl aşılabilir, tünel kazma, yer altından trafiğin verilmesi gibi konuları da ele aldık. Özellikle Tesla ve SpaceX firmalarıyla Türkiye’deki firmaların yapabileceği ortak çalışmalar neler olabilir, bunlar üzerinde de görüş alışverişinde bulunuldu."

Elon Musk kimdir?

Elon Musk, SpaceX’in kurucusu ve Tesla Motors ile PayPal’ın kurucu ortaklarındandır.

Teknoloji çevrelerinde deha kabul edilen Musk, geliştirdiği birden fazla kez kullanılabilen Space X roketiyle dünya yörüngesindeki Uluslararası Uzay İstasyonu’na malzeme taşıyan ilk ve tek özel girişimci. Halen geliştirdiği roketin 2030 yılı civarında Mars’a insanlı uçuş için kullanılması gündemde.

Musk’ın kurduğu elektrikli araba üreticisi Tesla bugünlerde sürücüsüz elektrikli otomobili piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Otomobil şimdiden yüz binlerce sipariş aldı.

Musk, yaklaşık 21 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin kişilerinden biri olarak biliniyor.

Forbes dergisinin hazırladığı "Dünyanın En Güçlü Kişileri Listesi"nde Aralık 2016'da 21'inci sırada yer aldı.
musk1.jpg
musk1.jpg (32.87 KiB) 188 kere görüntülendi
Kaynak: AA

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Editör

Mesaj gönderen Z-Kontrol » Çrş Kas 08, 2017 9:19 pm

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Editör

Mesaj gönderen Z-Kontrol » Çrş Kas 08, 2017 9:21 pm

Yarın düzenlenecek olan OTOMOTİVİN GELECEĞİ VE CAZİBE MERKEZİ KONYA paneline, yerli otomobil projesi ortaklarından Kıraça Holding'i temsilen otomotiv sektöründe kendini kanıtlamış olan Sn. Jan Nahum panelist olarak katılacak
MEVKA
DOHqIk6W4AA6dJF.jpg
DOHqIk6W4AA6dJF.jpg (116.57 KiB) 179 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Editör

Mesaj gönderen Z-Kontrol » Prş Kas 09, 2017 10:03 am

https://www.haberler.com/fikri-isik-yer ... 03-haberi/
Fikri Işık: Yerli Otomobilde Belli Bir Aşamaya Gelmiş Bir Model Var
Başbakan Yardımcısı Fikri Işık yerli otomobille ilgili, "Üzerinde 1 yıl çalıştığımız ve belli bir aşamaya gelmiş bir model var. Üreticiler bunu tercih edebilir." dedi.

Başbakan Yardımcısı Fikri Işık, Habertürk TV'de, Ciner Medya Grubu Ankara Temsilcisi Alican Türkoğlu'nun sorularını yanıtladı. Işık, yerli otomobille ilgili, "Üzerinde 1 yıl çalıştığımız ve belli bir aşamaya gelmiş bir model var. Üreticiler bunu tercih edebilir" dedi.

Fikri Işık'ın açıklamalarından satır başları şöyle;

"SEMBOL PROJELERİMİZDEN OLACAK"

Babayiğitlerimize başarılar diliyorum. Allah yollarını açık etsin. İçerisinde dolu dizgin gittiğimiz dijital çağda bu proje çok ama çok önemli bir proje. 4. atılım dönemimizin sembol projelerinden bir tanesi. Bu dijital çağda Türkiye'nin teknoloji üreten bir konumda bulunmasıydı, bizi motive eden nokta buydu. Ben bakanlık görevini aldıktan sonra çalışmaları inceledim, değerlendirmelerin sonucunda bu konseptin elektrikli araç olması gerektiğine karar verdik. Bunu yaparken marka otomobil üretmenin çok ötesinde olan bir proje.

"ÇOK AZ OTOMOBİL MARKASI SIFIRDAN GELİŞTİRİLMİŞ"

Çalışmalar sonucunda önümüzde bazı seçenekler vardı. Sıfırdan kendimiz geliştirelim, bu bir seçenekti. 500 milyon dolar ve 1 milyar dolar arasında maliyet vardı. 4-5 yılı gözden çıkarmak gerekiyordu. Dünya devleri ne yapmışlar bakalım, hepsi bir aracı almışlar, ya onu kopyalamışlar, ya da lisans hakkı ile üretim yapmışlar. Çok az otomobil markası sıfırdan geliştirilmiş. Biz dedik ki, o arada yaptığımız çalışmalarda 4 farklı modelin fikri mülkiyet haklarının, her türlü tasarruf hakkını biz satın aldık. Bu para çöpe mi gitti? Hayır çöpe gitmedi. Şu anki konsorsiyum, bu prototip ve TÜBİTAK'ın çalışmaları emrinizdedir dedi sayın Cumhurbaşkanı. Bu platformu rahatlıkla kullanabilirler. Tarihten beri bir projeye doğrudan karşı çıkma cesaretini gösteremiyorlarsa, ama ile fakat ile projeyi değersizleştirme yoluna giderler. Bunun tarihte gördük. Devrim otomobilinde gördük, yerlileştirme alanlarında gördük.

"BELLİ BİR AŞAMAYA GELMİŞ BİR MODEL VAR"

Türk dizaynırlarla 1 yıl çalıştık. Ekim 2015-Mayıs 2016 döneminde, çok şık dizaynlar çıkmaya başlamıştı. Bir dizaynı belli bir noktaya getirilmiş, TÜBİTAK'ın kendi teknolojileri ile belirli bir aşamaya gelmiş, hazırlık seviyesinde olan bir model var. Bunu tercih edebilir, bunu tercih ederlerse işleri kolaylaşmış olur. Başka bir modelle yollarına devam ederlerse, başka bir yabancı ortaklık olursa bile bu platform Türkiye'de her zaman olması gereken bir platform.

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Editör

Mesaj gönderen Z-Kontrol » Prş Kas 09, 2017 2:26 pm

BAŞKAN AKYÜREK: YERLİ OTOMOBİLİN KONYA’DA ÜRETİLMESİNİ ARZU EDİYORUZ
23376280_1490139211081673_6296175996305535554_n.jpg
23376280_1490139211081673_6296175996305535554_n.jpg (93.83 KiB) 165 kere görüntülendi
Mevlana Kalkınma Ajansı ile Konya Sanayi Odası işbirliğiyle düzenlenen “Otomotivin Geleceği ve Cazibe Merkezi Konya” konulu panelde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’nın geçmişte tarımsal üretim merkezi olmasının yanında üretim çeşitliliğiyle de büyük bir sanayi şehri haline gelmesinin Konya adına gurur verici olduğunu belirterek, her türlü olumlu şartlarıyla Konya olarak yerli otomobil üretiminde paydaşlardan biri olmak istediklerini söyledi.

Mevlana Kalkınma Ajansı (MEVKA) ile Konya Sanayi Odası (KSO) işbirliğiyle “Otomotivin Geleceği ve Cazibe Merkezi Konya” konulu panel düzenlendi.
Panelin açılışında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, ülke olarak geçtiğimiz yüzyılda yaşanılan olumsuz süreçler nedeniyle bazı alanlarda teşebbüse geçilmesinin geciktiğini belirterek, otomotiv sektörünün de bunlardan birisi olduğunu ifade etti. Bugün Türkiye’nin otomotiv sektörü alanında birçok açıdan mesafe aldığını kaydeden Başkan Akyürek, “Yine de kendi markasıyla Türkiye patentli bir otomobil üretimimiz yoktu. Hükümetimizin, iş adamlarımızın, Odalar Birliğinin de koordinasyonuyla bu alanda yeni bir oluşumla ortaya çıkmaları hepimizi heyecanlandırdı. Yerli otomobil bir an önce yollara çıksa da belediyeler, kamu kuruluşları olarak gururla yerli otomobile binsek” dedi.

KONYA SANAYİSİYLE GURUR DUYUYORUZ
Konya’nın yerel gündeminde yerli otomobil konusunun yıllardır olduğunu kaydeden Başkan Akyürek, Konya sanayisiyle gurur duyduklarını söyleyerek, geçmişte tarımsal üretim merkezi olan Konya’nın tarımsal ürünlerin yanında üretim çeşitliliğiyle de büyük bir sanayi şehri haline geldiğini dile getirdi. Başkan Akyürek, “Bu Konya’mız adına gurur verici bir hadisedir. Konya’nın bugün geldiği noktada üretim seviyesinde, refah seviyesinde, gelişmişlik düzeyinde sanayi sektörünün büyük bir payı var. Belki ihracat rakamlarımız daha da fazla olmalı ama dünden bugüne gelişme trendiyle büyük umutlar vadetmekte. Üretim çeşitliliğimiz içinde en büyük kümelenme tarım makinalarının yanında otomotiv yan sanayinde olduğunu görüyoruz. Bugün otomotiv yan sanayisinde üretim yapan firmalar dünyanın birçok ülkesine ihracat yapıyor. Birçok önemli markaların üretme sürecini devam ettiriyor. Bu da Konya’nın otomotiv yatırımları açısından ciddi bir altyapıyı oluşturuyor” diye konuştu
.
PAYDAŞLARDAN BİRİ OLMAK İSTİYORUZ
Yerli otomobil üretiminde Konya olarak paydaşlardan biri olmak istediklerini ifade eden Başkan Akyürek, yerli otomobilin neden Konya’da üretilmesi gerektiğini şu sözlerle sıraladı: “Arazi olarak uygun ve güvenli arazi yapısının bulunması, depremsellikten uzak bir bölge olması, 4 üniversitesiyle yetişmiş insan gücümüzün gittikçe daha güçlü bir şekilde ortaya çıkması, Hz. Mevlana felsefesinin getirdiği bir hoşgörü iklimi ve şehirleşme açısından da birçok imkana sahip olması, gelecek yerli ve yabancı misafirlerin yaşamasına uygun ortamın oluşması, kurum ve kuruluşlarımızın her türlü kolaylığı gösterecek olması gibi faktörler Konya’nın avantajlarını oluşturuyor. Ayrıca sanayi ve üretim sektörünün ve Türkiye’deki yatırımların büyük bir çoğunluğunun Marmara Bölgesinde sıkışmış olması stratejik açıdan da yatırımların başka bölgelere kaydırılmasını ve bölgesel çeşitliliğin oluşturulmasını adeta zaruri kılıyor. Konya olarak böyle büyük bir yatırıma tüm kurum ve kuruluşlarımızla ev sahipliği yapmaktan büyük bir gurur duyarız. Böyle büyük bir yatırımı Konya’ya davet ediyoruz.”

YAPILAN ÇALIŞMALAR MEYVELERİNİ VERMEYE BAŞLADI
MEVKA Genel Sekreter Vekili Savaş Ülger, “Gerek ülkemizin gerek şehrimizin özellikle son 15 yılda AR-GE, teknoloji ve mühendislik alanında yaptığı çalışmalar meyvelerini vermeye başlamış ve bunun sonucunda otomotiv yan sanayimiz ulaştığı üretim yetenekleri sayesinde ülkemizde üretim yapılan araçlar için gerekli olan yedek parçaların yüzde 85’ini karşılayacak düzeye erişmiş ve katma değeri yüksek ürünler üreterek otomotivde dünya devlerine parça üretir hale gelmiştir. Geniş yelpazedeki üretim altyapısı ARGE ve teknoloji yatırımları, yetişmiş insan gücü, lojistik üstünlüğü, merkezi konumda yer alması gibi özellikleri göz önünde bulundurulduğunda şehrimiz yerli otomobilin üretileceği şehirlerarasında bir adım öne çıkmaktadır” şeklinde konuştu.
AJANS OLARAK OTOMOTİV SEKTÖRÜNE ÇOK ÖNEM VERİYORUZ
Türkiye Yatırım, Destek ve Tanıtım Ajansı Yatırımcı Hizmetleri Daire Başkanı Mustafa Rumeli, ajans olarak otomotiv sektörüne çok önem verdiklerini kaydederek, “Ajansımızda otomotiv sektörünü öncelikli sektör olarak ele alıyoruz. Otomotiv sektöründeki yatırımları artırmak ve ülkemizi bir cazibe merkezi kılmak için önemli çalışmalar yürütüyoruz. Sektörün sorunlarını gidermek, önündeki taşları kaldırmak için, sektörün global anlamda başarılı ve rekabetçi olması için sektörle daha çok el ele çalışmamız, işbirliğimizi ve koordinasyonumuzu da artırmamız gerekiyor” dedi.
KONYA BU PROJEYE YILLAR ÖNCESİNDEN HAZIRLANIYOR
Konya Sanayi Odası Başkanı Memiş Kütükcü ise, “Ülkemiz bu projeyi gerçekleştirdiği zaman sadece otomobil üretmiş olmuyor bunun ötesinde bir eşiği daha aşmış oluyor. Otomotiv sektörü çok sürükleyici, çok kapsayıcı bir sektör. Türkiye’nin bu konuda atacağı adım Türkiye’nin endüstrisini toptan dönüştürecek ve bu endüstrinin teknolojik yeteneğini geliştirecek çok önemli lokomotif bir sektör. Dolayısıyla bu otomobilin üretilip yollara çıkması Türkiye’nin teknoloji birikiminin, yenilik ve tasarım kabiliyetinin sürdürülebilir bir şekilde de artması açısından çok önemli. Konya bu projeye bugün hazırlanıyor değil. Konya bu projeye yıllar öncesinden hazırlanıyor. Biz bu konferanslarda otomotiv sektörünün geleceğini, gelecekte yürüdüğü yeri ve Konya’nın bu sektörün geleceğine hazırlanmasının altyapısının oluşmasını sürdürüyoruz” diye konuştu.
Konuşmaların ardından moderatörlüğünü Otomotiv Sanayi Derneği Genel Sekreteri Osman Sever’in yaptığı “Otomotivin Geleceği ve Cazibe Merkezi Konya” konulu panele geçildi.

Panele Kıraça Holding Yönetim Kurulu Üyesi Jan Nahum, Türkiye Yatırım, Destek ve Tanıtım Ajansı’ndan Kağan Yıldırım, Frost and Sullivan Danışmanlık Firması Türkiye Direktörü Melih Nalcıoğlu ve Sistem Global Danışmanlık Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Karslıoğlu katıldı.
23376280_1490139211081673_6296175996305535554_n.jpg
23376280_1490139211081673_6296175996305535554_n.jpg (93.83 KiB) 165 kere görüntülendi
23244269_1490139554414972_6190244965903774716_n.jpg
23244269_1490139554414972_6190244965903774716_n.jpg (86.68 KiB) 165 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
duran46
Kurşun Kalem

Mesaj gönderen duran46 » Prş Kas 09, 2017 6:20 pm

Çılgın taahhüt! '200 bin tane alacağız'

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, '' iş dünyası olarak biz, 200 bin araç almayı bugünden taahhüt ediyoruz." dedi.

İTO Başkanı Çağlar: "415  bin üyemiz var. İstanbul iş dünyası olarak biz, 200 bin araç almayı bugünden taahhüt ediyoruz. İTO olarak, tüm iştiraklerimizle birlikte tüm araçlarımızı makam araçlarımız dahil kendi ürettiğimiz otomobillerle değiştireceğiz.

"MESELE SADECE OTOMOBİL ÜRETMEK DEĞİL"

Konuşmasında "Türkiye'nin Otomobili Projesi"ne değinen Çağlar, şunları  kaydetti:

"Türkiye’nin sanayi ve üretim noktasında büyük bir rüyası var:  Otomobil üretmek. Biz, kendi markamızla yollarda olmak istiyoruz. Bu hayal,  1960’lı yıllardan beri içimizde bir ukde. Bugün Sayın Cumhurbaşkanımızın vizyonu  ve koyduğu hedefle birlikte bu işte çok büyük bir yol kat ettik. Türkiye’nin uzun  yıllardır hayalini kurduğu “Yerli Otomobil Projesinde” 5 babayiğit bu işi  sırtlandı. Tebrik ediyorum, çok önemli bir konu. Devletimizin desteğiyle Türk İş  dünyası “Bismillah” dedi. İnşallah 2021’de de kendi ürettiğimiz otomobili  yollarda göreceğiz. Allah yar ve yardımcımız olsun. Bu projede mesele, sadece  otomobil üretmek değil.

200 BİN YERLİ OTOMOBİL SÖZÜ

O nedenle biz İTO olarak, tüm iştiraklerimizle birlikte tüm  araçlarımızı makam araçlarımız dahil kendi ürettiğimiz otomobillerle  değiştireceğiz. İTO'nun ortalama 415 bin üyesi var. 415 bin üyemizin 415 bin  arabası yok, çok daha fazlası var. Bakın biz İTO olarak bu işi çok güzel yaparız.  İstanbul iş dünyası olarak biz 200 bin araç almayı bugünden taahhüt ediyoruz. Bu  200 bin aracı alıyoruz demek, otomobil üretecek arkadaşlara müthiş bir motivasyon  olur. İTO olarak biz kendilerine yazalım. Biz 200 bin araca İstanbul Ticaret  Odası üyeleri olarak talibiz diyelim."
Kaynak haber7

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Editör

Mesaj gönderen Z-Kontrol » Prş Kas 09, 2017 6:58 pm

Yerli otomobilin motorunu yapacak babayiğit Elazığ’da

Elazığ’da bir motor fabrikası, İnsansız Hava Araçlarından, otomobillere kadar bir çok motoru baştan sona milli imkanlarla üretiyor. Türkiye'nin yerli otomobilinin motorlarına da talip olan ve şu anda helikopter motorlarının denemesine başlayan firmadan, ABD 30 bin adet İHA motoru, yine yabancı bir otomobil fabrikası 5 bin adet motor talep etti.
Yerli otomobilin motorunu yapacak babayiğit Elazığda

54 yaşındaki Muzaffer Sezgin, Elazığ Organize Sanayi Bölgesinde 27 yıl önce kurduğu motor fabrikasında şu ana kadar 10 milyondan fazla üretim gerçekleştirdi. ARGE ve çalışma ekibiyle firma dünyanın en iyi motor fabrikaları arasında ilk sıralarda yer alırken, 12 ülkeye de ihracat yapıyor. Türk Silahlı Kuvvetlerine Uçak Savar motoru, ABD’ye İnsansız Hava Aracı motoru, yine bir otomobil fabrikasına araç motoru üreten firma, Türkiye’nin yerli otomobilinin motorlarını da yapmak istiyor.

Sezgin Motor Makinenin Yönetim Kurulu Başkanı Muzaffer Sezgin, şu anda günlük 500 adet motor üretimi yapabilme kapasitelerinin bulunduğunu, tam kapasite ile çalıştıkları zaman günlük bu rakamı bin 400 adete çıkarabileceklerini ve ayda 40 bin adet üretim yapabileceklerini söyledi.

Meslek lisesini bitirdikten sonra iş hayatına atıldığını anlatan Sezgin, ”Başından beri böyle bir motor üreteceğimizi hayal etmiştik. Hayallerimizi gerçekleştirdik. Bugün Türkiye’de ve dünyada sayılı bir firma olduk. Arjantin’deki Hans bile bizi tebrik ediyor. Dün Almanya’dan arayıp tebrik ettiler. Almanya’daki çok büyük ünlü bir firmaya fason motor yapıyoruz. Bunu Elazığ’da başardığımız için çok mutluyuz. Elazığ’da yatırım yapmak tabii ki kolay değil. Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da yatırım yapmak ve her şeye anında ulaşmak o kadar kolay değil. Ama bizler buraya yatırım yapmazsak kimse yapmaz ve buralar bomboş kalır. Biz burada yatırım yapmakla sadece bölgeye istihdam için değil, bu bölgedeki meslek liseleri, teknik eğitimler, teknoloji fakülteleri ve üniversitelere de hizmet veriyoruz. Oradaki talebelerin yetişmesi içindir. Burada staj yapıyorlar, nasıl üretildiğini görüyorlar. Belki de bizim burada olmamızla üniversite de okuyan talebeler daha şanslı. Başka yerde daha rahat göremezler. Biz bu konuda tamamen açığız. Yeter ki insanlara faydalı olalım” dedi.

“10 milyon motor ürettik”
27 yıl önce ilk olarak Türkiye’de olmayan dalgıç motoru ile çalışmalara başladıklarını aktaran Sezgin, ”Sadece İtalyanlar yapıyordu. O günlerde biz buna karar verdiğimiz de kimse hayal bile edemiyordu. Ama en iyi şekilde başladık ve 2001 yıllarında vergi rekortmeni olduk. Bugüne kadar devam ederek Asenkron motoru üzerine beyaz eşya sektöründe çalıştık. Bugüne kadar toplam 10 milyon adet motor ürettik. Bunun yanı sıra yeni gelişen dünyada yeni nesil fırçasız dc dediğimiz motorlara geçtik. Günümüz çağına ayak uydurarak bugünlere geldik. Bizim ARGE'miz çok iyi çalışıyor, çok iyi bir ekibimiz var. İHA ve roket motorları yaptık” diye konuştu.

“Helikopter motorlarına denemesine başladık”
Helikopter motorlarının denemesine başladıklarını da söyleyen Sezgin, şöyle devam etti:
”22 kilovat tamamen elektrikli ve içten yanmalı değil. Sürücüsünü de yine tamamen biz tasarlıyoruz. Bunun sadece 2 yeni nesil motorlarda motoru yapmanız yetmiyor. Bunu sürmeniz için bir sürücüye ihtiyacınız var. Onları da biz tasarlıyoruz. Ama önümüzdeki sene bunlarla ilgili yaklaşık 39 milyonluk bir fabrika kuruyoruz. Buda yine Türkiye’de en büyüğü. Ortadoğunun 3’üncü fabrikası oluyor. Dünyanın şuanda en ileri gelenlerinden İsveç’te sonra Almanya'da var. Daha sonrada biz geliyoruz. Tabii ki bunlar sadece araç motoru değil, diğer motorlara da ağırlık verdik. Asansör motoru, sirkülasyon pompası olmak üzere BLCD'i motorları tamamladık. Şuanda hazırız ve piyasaya da satıyoruz."

"5 bin adet araç motorunun ön anlaşmasını yaptık"
Sezgin, araç motorlarına ağırlık verdiklerinin altını çizerek, ”Araç motorlarında da 2 tip motor üretiyoruz. Bir eski nesil olan motorlardır. İtalyanların yaptığı motorlar vardı ve biz şuan ondan daha öndeyiz. Onlarım verimleri yüzde 91, bizimkisi yüzde 95’ tir. Onlar bakır enjeksiyonlu Asenkron motordur . Bakır enjeksiyonu motoru döken ikinci firmayız. Diğer, yeni nesil motorların hepsini üretebiliyoruz. Yeni bir sipariş aldık. Ünlü bir markanın 5 bin adet araç motorunun ön anlaşmasını yaptık. Şuana kadar 20 tane ürettik ama yeni siparişte 500 tane yapıyoruz. Onun ardından da 5 bin tane yapacağız. Şu anda 500 tanenin malzeme ve üretim planlamasını yaptık. 40 gün içinde de bitireceğiz” diye konuştu.

“Türkiye ve Avrupa’nın ihtiyacını karşılayabiliriz”
Mevcut kapasiteleri ile günlük 500 adet motor üretimi yaptıklarını anlatan Sezgin, “Ama ileriki dönemde bin 400’e çıkacağız. Bu da ilave yatırımlarla olacaktır. Ortalama aylık 40 bin civarında motor edecektir. Türkiye ve Avrupa’nın da ihtiyacını karşılayabilecek kapasiteye sahibiz, bu da gerçekten kolay olmadı. Bir 30 yıllık deneyimimiz var. Bugün her yerde bizi bilmeyen yoktur. Motor denildiğinde Elazığ’da Muzaffer Sezgin yapar derler, bu insanların kafasında yer etti” şeklinde konuştu.

ABD 30 bin adet İHA motoru talep etti
Şu anda roketlerin özel bir motorunu ürettiklerini kaydeden Sezgin, konuşmasını şu şekilde sürdürdü:
”Bu Türkiye’de olmayan bir motor. Tamamen bize has tasarımı ve bize has dizaynı ile bir motor yaptık. Şimdiye kadar Amerika’dan İHA alıyorduk. İHA’larımız tamamen yazılımları ve bütün her şeyi onların elindeydi. İsteseler havadaki İHA’yı düşürebilirlerdi. Ama şimdi biz bunun motorunu, yazılımını, sürücüsünü tamamen kendimiz yerli ve milli üretiyoruz. Biz şimdi Amerika’ya İHA motoru yapıyoruz. Şuanda ilk numuneleri yapıp gönderdik. Bin tane sipariş aldık ama bizden 30 bin adet talep ediyorlar."

Aynı zamanda uçaksavarlara uçaksavarı döndüren motorları yaptıklarını da sözlerine ekleyen Sezgin, ”Daha önce bunlar dizel ve benzinliydi. Biz tamamen bunları güneş enerjisi ve batarya ile çalışan motor yaptık. Daha az enerji ile daha uzun ömürlü çalışan motorlar yaptık. Bu motorlar 24 volt ve 400 amper aküyle 8 saat çalışabiliyor” diye konuştu.

İHA
Dosya ekleri
2239395.jpg
2239395.jpg (93.56 KiB) 158 kere görüntülendi

Kullanıcı avatarı
duran46
Kurşun Kalem

Mesaj gönderen duran46 » Cum Kas 10, 2017 12:05 pm

Yerli otomobil için 'şehirler yarışıyor'

Yerli otomobili üretecek konsorsiyumun belirlenmesinin ardından milletvekilleri, fabrikanın kendi şehirlerinde ve komşu illerde kurulması için taleplerini dile getirdi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonundaki 2018 bütçesinin görüşmelerinde söz alan bazı milletvekilleri, yerli otomobili kendi seçim çevrelerinde istemelerinin gerekçelerini anlattı.

MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, babası doğmadan 5 yıl önce, Türkiye'nin 1944 yılında ilk ucagını urettiğini; Amerika'nın da kendisi dogmadan once aya gitttiğini söyledi. Şimşek, "Her seye ragmen 2019 yılında otomobil uretilecek olmasından duydugumuz memnuniyeti belirtmek istiyorum." dedi.

Istanbul ve Marmara merkezli projelerden vazgecilerek, yapılacak olan otomobil fabrikalarının mutlaka, ikinci Marmara olmaya aday olan Adana- Mersin-Nigde-Aksaray-Kayseri bolgesi icerisinde secilecek bir yere yapılması gerektiğini belirten Şimşek, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü'den bu konuyu Bakanlar Kurulunda gundeme getirmesini istedi.

AK Parti Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir, yerli otomobil ile Turkiye'nin tarihi bir atılım yaptığını ifade etti.

"Bu atılımda bolgemizin de imzası olsun istiyoruz." diyen Aydemir, "Erzurum basta olmak uzere bolgemizde yerli otomobil uretimi icin yeterli altyapısı olan iller var. Mesela yerli otomobili Erzurum'da uretin. Bu hal bolgemizde yasanan gocu butunuyle sıfıra indirecektir; buna inancımız tamdır." dedi.

Bunun, aynı zamanda bolgedeki beyin ve sermaye gocunu de onleyeceğini dile getiren Aydemir, Dogu Anadolu Bolgesi'nin, katma deger ureten bir bolge olacağını söyledi. Aydemir, "Eger yerli otomobil uretimi butun mumkun degilse, o zaman herhangi bir aksamına yonelik uretim noktaları bolgemizde tesis edilmelidir. Bunu bolgede gocun, dahası terorun de sonlandırılması adına tarihi bir fırsat olarak gordugumuzu belirtelim." diye konuştu.

"Zonguldak buna hazır"

AK Parti Zonguldak Milletvekili Faruk Çaturoğlu, konuşmasında, "Yerli ve milli otomobilin Zonguldak'ta yapılması istiyoruz." dedi.

Bakan Özlü'nün konuyla ilgili bir açıklamasında "Şehirleri yarıstıracagız." dediğini anımsatan Çaturoğlu, "Zonguldak buna taliptir. Cunku tarihi, kulturel, bilgi ve teknoloji birikimi, Cumhuriyetin ilk sanayi baskenti olusu, organize sanayi bolgeleri ve endustri bolgeleriyle birlikte buna Zonguldak layıktır, Zonguldak buna hazırdır. Zonguldak'a pozitif ayrımcılık yapmanızı bekliyoruz. Bu, aynı zamanda Zonguldak-Bartın-Karabuk havzasında sanayinin, ekonomik faaliyetlerin cesitlenmesiyle birlikte sadece madencilige baglı olmasının onunu acacak ve bagımlı olmaktan kurtaracak onemli bir hadisedir." değerlendirmesinde bulundu.

Alp Özden

Anadolu Ajansı

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Editör

Mesaj gönderen Z-Kontrol » Cum Kas 10, 2017 8:08 pm

Adsız.png
Adsız.png (13.78 KiB) 137 kere görüntülendi
23515673_127676807907209_644937152_n.jpg
23515673_127676807907209_644937152_n.jpg (121.92 KiB) 137 kere görüntülendi

Kimler çevrimiçi