Yerli Otomobil

Yerli ulaşım araçları ile ilgili firmalar, araçlar..
Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Re: Yerli Otomobil

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 03 Şub 2018 18:23

duran46 Bey , Hızlı Tren ile ilgili Tülomsaş (lokomotif) çalışmalar yapıyor.

Sakarya da Vagon Fabrikası var TÜVASAŞ Hemen aynı kampüste Hyundai Rotem firması da var , yerli ortakları - paydaş firmalar ile üretimler yapıyorlar ...http://www.hyundai-eurotem.com/

Bozankaya ve Durmazlar grubu raylı sistem ile ilgili ciddi çalışmalar yapıyor...

BMC İzmir de Otobüs ve Ticari Araçlar Üretimi yapıyor , BMC Grubu ve Yabancı Ortakları Savunma Sanayi yatırımlarını da Ege ve İç Anadolu Havzasında yapsa daha isabetli olur du ....

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 03 Şub 2018 18:32

Türkiye , Ülkemiz Marmara Havzası ''İstanbul,Kocaleli,Sakarya,Bursa,Tekirdağ,Balıkesir'' ekseninde değil Ege ve İç Anadolu / Orta Anadolu Sanayi Üretim Havzası ''Konya Aksaray Nevşehir Niğde Karaman Kayseri Mersin'' ve Karadeniz d Samsun merkezli, Güney Doğu Anadolu da Gaziantep , Doğu Anadolu da Van,Erzurum Merkezli havza bazında projeler ile çalışmalar ile büyümeli,gelişmeli, ...

Bütün Teknolojik ve stratejik yatırımları aynı bölge de toplamak hiç doğru değil,her açıdan sakıncalı ulaşım,lojistik projeleri ile demiryolu-lojistik köy,liman bağlantıları ile havalimanları e ticaret hava kargolar ile otoyollar Ülkemizin tamamı rekabetçi hale getirilmeli ....

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 03 Şub 2018 19:39

Yerli otomobil için Bursa ilk raporu verdi
Yerli otomobilin hangi ilde üretileceği henüz belli olmasa da, talipleri günden güne artıyor. İlk olarak Kocaeli, Eskişehir, Ankara gibi yerler talip oldu. Şimdi ise otomobilin başkenti Bursa talip oldu. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay Bursa'nın otomotivin başkenti olduğunu ve bununla ilgili tüm raporları Cumhurbaşkanına, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanına ve ilgili 5 şirkete ilettiklerini bildirdi.
scs.jpg
scs.jpg (36.68 KiB) 133 kere görüntülendi
Türkiye yerli otomobil için birçok il ‘nin dev projelerinden birisi olan yerli otomobili üretecek konsorsiyumun açıklanmasının ardından gözler üretim merkezine çevrildi. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, Bursa’nın otomotivin başkenti olduğunu, yerli otomobilin de kentte üretilmesi gerektiğini belirterek, “Bizim dileğimiz, Bursa´nın merkez seçilmesi. Biz bununla alakalı hem Cumhurbaşkanımıza, hem Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanımıza, hem de bu konsorsiyumu oluşturan 5 şirkete ilgili raporlarımızı verdik” dedi. Yerli otomobilin Anadolu Grubu, BMC, Kıraça Holding, Turkcell ve Zorlu Holding’in ortak girişimiyle üretileceğinin açıklanmasının ardından, gözler üretim yerine çevrildi. 2021 yılında seri üretime geçmesi planlanan yerli otomobil için Bursa, Sakarya, Kayseri, Konya, Aliağa, Kocaeli, Eskişehir, Ankara, Kütahya, Mardin, Diyarbakır ve İzmir talip oldu.

Sözcü

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 08 Şub 2018 12:09

AVL Türkiye’nin ileri otomotiv teknolojisinde görev yapacak mühendislik akademisi mezunları eğitimlerini tamamladı Otomotiv teknolojileri alanında dünyanın en büyük mühendislik firması olan Avusturya merkezli AVL’nin Türkiye’deki kuruluşu AVL Türkiye’nin üniversitelerin en başarılı 1300 mühendisi arasından seçtiği ileri mühendislik eğitimleri ile donatılmış mühendisler, 6 aylık sıkı bir eğitimin ardından göreve başlıyor. Otomotiv alanında dünyada en çok aranan mühendisliklerinden olan otomotiv Ar-Ge mühendisleri Türkiye’nin ilk yerli sürücüsüz ve hibrit elektrikli araç teknolojilerini geliştirilmesinde büyük rol oynayacak. [ 858 more words ]

http://www.rayhaber.com/…/turkiyenin-il ... uz-araclar…/

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 09 Şub 2018 17:21

Yerli otomobilin şarj ünitelerinin üretileceği şehir belli oldu http://aane.ws/0lp
27657954_1572614739452909_6385165774295369604_n.jpg
27657954_1572614739452909_6385165774295369604_n.jpg (49.38 KiB) 97 kere görüntülendi
Yerli otomobilin şarj üniteleri Erzurum’da üretilecek

Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü Ilıcalı, yerli ve milli otomobilin şarj ünitelerinin üretiminin GERSAN Elektrik AŞ tarafından Erzurum’da yapılmasına karar verildiğini bildirdi.

TBMM - COŞKUN ERGÜL

Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu Sözcüsü, AK Parti Erzurum Milletvekili Mustafa Ilıcalı, ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde yaptığı girişimlerin olumlu karşılanması sonucu, yerli ve milli otomobilin şarj ünitelerinin üretiminin GERSAN Elektrik AŞ tarafından Erzurum’da yapılmasına karar verildiğini bildirdi.

Ilıcalı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı, Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından Erzurum’da düzenlenen mesleki eğitim-sektör istişare toplantısına katıldığını anımsattı.

Toplantıda, bölgede uygulamaya başlanan "Cazibe Merkezleri Programı" ile yerli sanayinin daha fazla ihtiyaç duyacağı teknik elemanların, bakanlık ve sektör iş birliğiyle yetiştirilmesi için yapılması gerekenlerin değerlendirildiğini kaydeden Ilıcalı, yerli sanayinin ihtiyacı olan teknik elemanların yetiştirilmesi açısından çok önemli bir toplantı gerçekleştirdiklerini anlattı.

Ilıcalı, Türkiye'nin, milli ve yerli otomobilini üretmesi yönündeki altyapı çalışmalarının devam ettiğini söyledi.

Yerli ve milli otomobilin şarj ünitelerinin üretiminin Erzurum'da yapılması için ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde bir çok girişimde bulunduğunu belirten Ilıcalı, "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın çok önemsediği ve çalışmalarına başlanan yerli ve milli otomobilin şarj ünitelerinin üretimi, ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde yaptığımız bu girişimlerin olumlu karşılanması sonucu GERSAN Elektrik AŞ tarafından Erzurum'da üretilecek." dedi.

Ilıcalı, GERSAN AŞ Yönetim Kurulunun, bu sabahki toplantısında, bu yatırımın Erzurum'da yapılması yönünde karar aldığını ifade ederek, "Bu karar, şehrimiz ve bölgemiz için çok önemli bir adım. İlgili kurum ve kuruluşlarımıza ve GERSAN Elektrik AŞ'ye, hemşehrilerim adına teşekkürlerimi sunuyorum. Bölgemize ve milletimize hayırlı olmasını diliyorum." ifadesini kullandı.

AA

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 11 Şub 2018 18:29

5 dakikada şarj olup 480 kilometre götürecek

Erzurum'da Atatürk Üniversitesinde bir öğretim üyesi, geliştirdiği nanomalzemeler aracılığıyla elektrikle çalışan araçlarda 5 dakikalık dolumla şarj olup yaklaşık 480 kilometre yol gitmeyi sağlayan yakıt pili üretmeyi başardı.

thumbs_b_c_bb0142cc83cbde0c7fa202796af9e4b1.jpg
thumbs_b_c_bb0142cc83cbde0c7fa202796af9e4b1.jpg (58.05 KiB) 86 kere görüntülendi

ERZURUM - İLHAMİ ERKILIÇ

Erzurum'da Atatürk Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, geliştirdiği nanomalzemeler aracılığıyla elektrikle çalışan araçlarda 5 dakikalık dolumla şarj olup yaklaşık 480 kilometre yol gitmeyi sağlayan ve lityum bataryalı araçlara da rakip olacak yakıt pili üretti.

Üniversitenin Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi olan ve yakıt pilleri üzerine 16 yıldır bilimsel çalışma yapan Doç. Dr. Yurtcan, bu alanda önemli başarılara imza attı.

Elektrikle çalışan araçlardaki lityum bataryaya rakip olacak yakıt pili alanındaki çalışmasıyla geçen yıl Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) Başarılı Genç Bilim İnsanı Ödülü'nü (GEBIP) alan Yurtcan, geliştirdiği nanomalzemeler sayesinde elektrikle çalışan otomobillerde 5 dakikalık dolumla şarj olan yakıt pili üretmeyi başardı.

Elektrikli araçlarda lityum bataryalar yerine kullanılabilmesi bakımından önem arz eden ve 5 dakikada şarj olan yakıt pillerinin takılacağı araçlar, 480 kilometre yol kat edebilecek.

Çevre dostu olan yakıt pili, bu özelliği dolayısıyla elektrikli araçlarda kullanılan ve 30 dakika ile 12 saat arasında dolup 240 kilometre gitmeyi sağlayan lityum bataryalara rakip olacak.

Yurtcan, Birleşmiş Milletler (BM) "11 Şubat Bilimde Kadınlar ve Kız Çocukları Uluslararası Günü" dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, bilimsel çalışmalarını daha çok yakıt pilleri üzerinde yaptığını ve bunlar için nanomalzeme geliştirdiğini söyledi.

Doç. Dr. Ayşe Bayrakçeken Yurtcan, elektrikli otomobillerde yakıt pilli ya da lityum bataryalı olmak üzere iki sistem kullanıldığını ifade ederek, bu sistemler arasındaki farkı şöyle anlattı:

"Lityum bataryaların şarj süresi 30 dakika ila 12 saat ve oldukça yüksek, ayrıca bir şarjla yaklaşık 240 kilometrelik yol gidiliyor. Bizim ürettiğimiz yakıt pillerinde ise 5 dakikalık dolumla yaklaşık 480 kilometre yol gidilebiliyor. Yakıt piline hidrojeni beslediğimizde hidrojenin dolumu yaklaşık 5 dakika sürüyor. Yani içten yanmalı motorun deposu ne kadar sürede doluyorsa yakıt pilli araçlarda da o şekilde doluyor."
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan ödül aldı

Üniversitelerde bu konularda daha farklı çalışmalar yapıldığını anlatan Yurtcan, yakıt pili çalışmalarıyla 2017 TÜBA GEBİP ödülünü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın elinden aldığını söyledi.

Doç. Dr. Yurtcan, söz konusu bilimsel çalışmaları devletin desteklediğini ve önemsediğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Kalkınma Bakanlığı yakıt pili konusunda alt yapıyı oluşturmak için proje çağrısına çıktı. Nano teknolojide en çok dikkat etmemiz gereken sağlık, enerji ve savunma sanayi. Biz enerji ayağındayız. Şu an dünyada yüzde 75 oranında fosil yakıt bazlı enerji kullanımı var. Dolayısıyla biz yakıt pilleriyle hidrojeni kullanarak çevresel olarak çok temiz ve sadece su buharının çıktığı bir sistemle elektrik elde etmiş olacağız. Bu hidrojeni de alternatif kaynaklardan elde ettiğimizde daha çok temiz ve çevre dostu teknolojiyle elektrik üretimi gerçekleştireceğiz."

Kaynak ; Anadolu Ajansı

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 16 Şub 2018 15:24

Yerli otomobilde tarih verildi https://goo.gl/SKmmxG

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 20 Şub 2018 00:24

Başkan Aşut: Mersin yerli otomobilin üretileceği en verimli yerdir
5a8aa3d6eb10bb18bc9088f4.jpg
5a8aa3d6eb10bb18bc9088f4.jpg (28.83 KiB) 59 kere görüntülendi
Mustafa ERCAN/MERSİN, (DHA) - MERSİN Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Şerafettin Aşut, yerli otomobilin üretileceği en verimli yerin Mersin olduğunu söyledi.
MTSO Başkanı Aşut, Türkiye’nin 80 sonrası yaptığı liberal ekonomi atılımlarıyla, üreten, arzu edilen seviyede olmasa da katma değer yaratan bir ülke olma yolunda ilerlediğini dile getirdi. 1.5 milyon girişimcisi ile güçlü Türk ekonomisinin etkisi göz ardı edilemez olduğunu belirten Aşut, "Kendi, göbeğini kendi kesen bir ekonominiz varsa, askeri anlamda da cesur adımlar atarsınız, küresel politik tartışmalarda da masaya yumruğunuzu vurursunuz. İşte bu başarı hikayesinden birisi de yerli otomobil projesidir. Çağımız bilgi çağı, dijitalleşme çağı, otomobil mi kaldı diyerek bu önemli hamleyi yok etmeye, milletimizin moralini ve bu işe talipli olan firmalarımızın motivasyonunu bozmaya kimsenin hakkı yok. Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin, otomobil bizce daha uzun yıllar hayatımızda olacaktır ve önemli bir uluslararası ürün olmaya devam edecektir. Bu noktada önemli olan yerli otomobilin donanımları ve kullanacağı yakıtıdır. Bu noktada yerli otomobilin elektrikli bir model olacağı açıklaması sürecin ne kadar doğru yöne gittiğini göstermiş ve bizi daha da umut vermiştir. Mersin yerli otomobilin üretileceği en verimli yerdir" dedi.

Birçok il ve bölgenin yerli otomobil üretimine talipli olduğunu ifade eden Aşut, "Bu işe talipli olan firmalarımız ülkemizin büyük kurumsal firmalarıdır. En verimli, en uygulanabilir bir araştırmayı yapacaklardır. Ancak, MTSO olarak, Mersin iş dünyası olarak biz de bu üretimin yer olarak Mersin’in ideal noktalardan biri olduğunu düşünüyoruz. Bunun çeşitli nedenleri var. Öncelikle Mersin ve hinterlantı; Mersin, Adana, Tarsus daha önce birçok kez tekerlekli araçların, paletli iş araçlarının, kamyon ve otobüslerin imalatlarının başarıyla yapıldığı, tecrübesi olan bir kent ve bölgedir. Yan sanayi sorunu yoktur. Bu anlamda hinterlantında Gaziantep, Kahramanmaraş, Konya ve Kayseri yan sanayinin güçlü olduğu, tecrübeli illerden oluşmaktadır. İşe bölgesel iş birliği açısından bakılmalıdır. Ana hammadde olan yassı çelik anlamında İskenderun ülkenin yassı çelik üretim merkezidir. Üretilecek olan araç daha çok Afrika, Orta Doğu ve Asya pazarına hitap edeceğine göre Mersin Limanı ki ülkemizin en büyük ikinci ithalat ve ihracat limanıdır. Transit hatlarıyla yerli otomobili en ucuz ve en kısa zamanda taşıyacak lojistik alt yapıya sahiptir. Doğu Akdeniz Bölgesi’nde 25 üniversite, 10 teknopark var ve ar-ge’nin, vasıflı insan kaynağının olduğu bir bölgeyiz. Tek sıkıntımız yatırım arazisi sorunuydu" diye konuştu.
Kalkınma Bakanı Lütfi Elvan’ın bu sorunu yakın zamanda çözebileceğine inandığını kaydeden Aşut, şunları söyledi:
"Yerli otomobil üretim yeri olarak Mersin, her potansiyele sahiptir, her desteğe hazırdır. Biz yerli otomobilin üretilmesi konusunda kendimize, milletimize ve devletimize güveniyoruz, talipli firmalarımıza güveniyoruz. Türkiye bu başarı hikâyesini yazmak zorundadır. Biz yokluk zamanımızda, küllerinden doğan bir devlet olarak 1925-1945 arasında 400 farklı model uçak yapmışız. Bundan korkan küresel güçler 'Siz yapmayın, ne gerek var, biz size veririz' demiş. Bu üretimi bir şekilde durdurmuşlardır. Kendi otomobilimizi ve trenimizi yapmışız onu da aynı oyunlarla durdurmuşlar. Yıllarca ulusal savunma sanayimizin gelişmesine izin vermemişler. Bu sefer bunun ucunu bırakmamalıyız. Bu sefer bu başarı hikayesinin yarım kalmasına izin vermemeliyiz. Bu sadece bir otomobil değil, bir moral meselesidir. İşte bugün sınırlarımızı kimseye ihtiyacımız kalmadan koruyabiliyorsak, Kıbrıs Harbi sonunda bizi uygulanan ambargoların sonucu kurulan Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı iştiraklerinin vizyonu vardır, milli savunma sanayimizi kurma çabası vardır. Bugün bu çaba daha da sahiplenilmiş ve olağanüstü başarılara imza atılmaktadır. Ülkemiz otomobilini de, uçağını da yapacak güçtedir. Yeter ki, ekonomi ülkemizin birinci gündemi olsun. Yeter ki, eğitim sistemi buna göre revize edilsin. Yeter ki, bizi içte tek yürek olalım. Başka Türkiye yok, başak vatan yok."

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 22 Şub 2018 18:41

Erdoğan ve Yıldırım'a Konya sunumu yapılacak!
Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, yerli otomobilin Konya'da üretilmesiyle ilgili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım'a sunum yapacaklarını belirterek "Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın Konya'ya yapacağı ilk ziyarette onlara hem dosya takdim edeceğiz hem de sunum yapacağız" dedi.

Türkiye’nin dev projelerinden biri olan yerli otomobilin satış fiyatı belirlendi. Milli otomobil 80 ile 100 bin lira arasında satışa çıkacak.

Konuyla ilgili KONTV Haber'e konuşan Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, "Üretilecek olan otomobil, elektrikli bir otomobil... Fiyat kıyaslaması yaparken mevcut benzinli veya dizel araçlara göre kıyaslama yapılmaması gerekiyor. Elektrikli araçların satış fiyatı aynı segmentteki araçlardan daha yüksek. Fiyat aralığını makul buldum. Türkiye ve dünya için makul... " dedi.

Yerli otomobilin üretime geçtikten sonra hızlı şekilde yaygınlaşacağını belirten Öztürk, "Çünkü tüm kamuoyu şuanda hazır. Kişisel ve kurumsal anlamda satın almak istiyoruz. Bir çok kurum satın almak için harekete geçecektir. " dedi.

Üretilecek otomobil, diğer araçlardan farkı olmayacak, teknolojinin bütün imkanlarını içeriğinde barındıracak. Elektrikli olması da en büyük artılarından biri...

http://kanalon.tv/izle-128571-konyanin_ ... rinde.html
1519313225.jpg
1519313225.jpg (183.27 KiB) 54 kere görüntülendi
"C serisi dediğimiz bir seri üzerinde duruluyor" diyen Konya Ticaret Odası Başkanı Selçuk Öztürk, "C serisi dünyada en fazla satılan araç modeline tekabül ediyor. Doğru bir aralıkta çalışılıyor. C serisinin 5-6 modelinin yapıldığında çok daha iyi olacaktır. " dedi.

Milli otomobilin üretim üssünün 2019 yılında açıklanması aynı yıl üretimin başlaması hedefleniyor. Konya yarıştaki illerden bir kaç adım önde...

"Konya olarak gayretli bir şekilde çalışıyoruz" diyen Öztürk, "Bununla ilgili bütün bakanlıklara sunumlarımızı yaptık, buradaki vekillerimiz ve yöneticilerimizle... Cumhurbaşkanı ve Başbakan'a da bir sunum yapmak istiyoruz Konya'da üretilmesiyle ilgili olarak. Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımızın Konya'ya yapacağı ilk ziyarette onlara hem dosya takdim edeceğiz hem de sunum yapacağız" dedi.

Konhaber

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin

Mesaj gönderen erdemka38 » 22 Şub 2018 23:35

2018le beraber somut gelişmeler gelebilir artık..