AQUILA - Gökçen Havacılık

Yerli ulaşım araçları ile ilgili firmalar, araçlar..
faruk gorez

AQUILA - Gökçen Havacılık

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Nis 2016 19:35

Bursalı firmaya 23 uçak satın alma teklifi
thumbs_b_c_818ca2e6e96b430a393f98d03611c13d.jpg
thumbs_b_c_818ca2e6e96b430a393f98d03611c13d.jpg (47.53 KiB) 1114 kere görüntülendi

Dünyanın sayılı havacılık ve uzay sanayi fuarları arasında gösterilen "Aero Friedrichshafen Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı"nda, Bursalı bir firmaya ait AQUILA'nın (Kartal) "211 GX" model uçakları için 23 satın alma teklifinin yapıldığı bildirildi.

Gökçen Grubu bünyesindeki B Plas'tan yapılan yazılı açıklamaya göre, 36 ülkeden 606 firmanın katıldığı ve yüzlerce yeni model uçağın sergilendiği fuarda, kısa zaman önce Alman uçak firması AQUILA'yı satın alan B Plas'ın kuyruk kısmında Türk-Alman bayrakları işlenmiş uçakları ilgi gördü.

İlk kez bir Bursa firmasının katılımcı olarak katıldığı fuarda, uçak devleriyle yarışan AQUILA'nın, "211 GX" modelini 4 bin 820 ziyaretçi yakından inceleme fırsatı buldu. AQUILA'nın bu modeli için 23 satın alma teklifi yapıldı.

B Plas Üst Yöneticisi (CEO) Mehmet Celal Gökçen, ilk kez çıktıkları dünya vitrininde gösterilen yoğun ilginin kendilerine büyük moral verdiğini belirtti.

Bursa'nın öncü sanayi kuruluşlarından Gökçen Grubu bünyesindeki B Plas, bir süre önce Alman Uçak firması AQUILA'yı satın almıştı.

AA

faruk gorez

Re: AQUILA - Gökçen Havacılık

Mesaj gönderen faruk gorez » 27 Nis 2016 12:01

Satın aldığı uçak firmasıyla, Almanya’da Türk bayraklı şov
Bursa’nın köklü sanayi kuruluşu B Plas'ın aldığı 'Aquila' uçakları Almanya'da açılan fuarda, kuyruklarına işlenen Türk-Alman bayraklarıyla ilgi gören modellerden biri oldu. Uçakla ilgili 23 satış teklifi talebi geldi.
Almanya'da geçen hafta düzenlenen 'Aero Friedrichshafen 2016 Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı'na 36 ülkeden 606 Firma, yüzlerce yeni model uçak ve dünyanın farklı ülkelerinden binlerce ziyaretçi katıldı. Dünyanın sayılı havacılık ve uzay sanayi fuarları arasında yer alan Aero Friedrichshafen Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı'nda ilk kez bir Türk firması boy gösterdi. Geçen Aralık ayında olan Almanya'nın önde gelen uçak firması Aquıla'ı satın alan Bursa'nın köklü sanayi kuruluşu B Plas'ın Türk-Alman bayraklarıyla işlenmiş Aquıla uçakları fuarın en ilgi gören modelleri oldu.
İlk kez bir Bursa firmasının ziyaretçi olarak değil katılımcı olarak katıldığı Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı'nda Avrupa ve Türkiye'den gelen ziyaretçilerin de gurur kaynağı oldu. Böylesine önemli bir fuarda ilk kez Türk bayraklarıyla karşılaşmalarının şaşkınlığını yaşadıklarını kaydeden uçuş tutkunları Celal Cingöz, Hüseyin Ercan, Serkan Özacarlı ve Hakan Çetinkaya'nın uçağın kuyruğundaki bayrağın kendilerine gurur verdiğini anlattı.
Aero Friedrichshafen 2016 Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı'nda uçak devleri ile yarışan AQUILA 211 GX modeline fuar süresince 4 bin 820 ziyaretçi yakından incelerken, 23 satın alma teklifi yapıldı. 150 yıllık sanayi geçmişi ile Bursa sanayinin öncü kuruluşlarından Gökçen Ailesi'ne bağlı B Plas CEO'su Mehmet Celal Gökçen, ilk kez çıktıkları dünya vitrininde gösterilen yoğun ilginin kendilerine büyük moral verdiğini söyledi.
Gökçen, Aquila'nın 95 oktan normal benzinle çalışan son derece ekonomik, yüksek performanslı, sağlam, teknolojik, argodinamik, özel kompozit yapısı, dizayn, üretim, servis ve yedek parça olanakları ile sahip olduğu çok sayıdaki uluslararası yetki sertifikasyonlarına dikkati çekti.
Aquila'nın özellikle uygun bakım maliyetiyle diğer firmalara fark attığını hatırlatan Gökçen, kamuoyunun önümüzdeki haftalarda açıklayacakları yeni motor ve modelleriyle yine Aquila'yı konuşacağını da söyledi. Gökçen, bu sürecin başlamasında ve büyümesindeki desteklerinden dolayı başta Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile yerli uçak üretimi için yanlarında olduğunu açıklayan Başbakan Ahmet Davutoğlu ve bakanlara teşekkür etti.

TÜRK Savunma Sanayi -Alıntıdır
13100915_1116054461759311_8065445270666753800_n.jpg
13100915_1116054461759311_8065445270666753800_n.jpg (36.73 KiB) 1108 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 12 Kas 2016 20:20

Bursalı firmaya ait AQUILA uçağına TUSAŞ'tan tam not

Bursalı bir firma tarafından satın alınan Alman uçak firması AQUILA'nın ürettiği "A-211" kuyruk numaralı eğitim uçağı Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ yetkililerinden tam not aldı.

Bursalı firmaya ait AQUILA uçağına TUSAŞ'tan tam not

Bursalı bir firma tarafından satın alınan Alman uçak firması AQUILA'nın ürettiği "A-211" kuyruk numaralı eğitim uçağı Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ) yetkililerinden tam not aldı.

Büyükşehir Belediyesinden yapılan açıklamaya göre, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Gökçen Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Celal Gökçen ve yetkililerle birlikte TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil'i ziyaret etti.

Almanya'dan kalkarak Ankara'nın Kahramankazan ilçesinde bulunan TUSAŞ'a ait piste inen "A-211" kuyruk numaralı eğitim uçağı burada, Kotil, Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Köksal Liman ve mühendisler tarafından incelendi.

Gökçen Grubu'na bağlı B Plas şirketi tarafından Almanya'da üretilen AQUILA marka yerli eğitim uçağı yetkililer tarafından tam not aldı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Altepe, Gökçen Grubu'nun uçak fabrikası yatırımıyla birlikte Bursa'nın havacılık alanına da girdiğini, son olarak 100 kişilik Alman mühendis grubunun AQUILA'nın geliştirilmesi için mevcut kadroya ilave edildiğini kaydetti.

Şirketin şu anda 200 uçak ürettiğini ve bunların dünyanın her bir bölgesinde eğitim uçuşları için kullanıldığını belirten Altepe, "Daha çok eğitimde kullanılan bu uçakların yaygınlaştırılması konusunda elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. B Plas bu konuda yatırımlar yapıyor. Bir yandan uçak üretirken bir yandan da mühendislik firması satın aldı." ifadelerini kullandı.

TAI'nin uçak üretimi konusundaki tecrübelerinden yararlanmak istediklerini vurgulayan Altepe, bu hedef doğrultusunda ziyareti gerçekleştirdiklerini belirtti.
"İnşallah binlerce satar"

TUSAŞ-TAI Genel Müdürü Temel Kotil ise AQUILA'nın alanında dünyanın en hafif, en ucuz ve en yakışır aracı olacağına inandığını ifade etti.

Türkiye'de uçak üreten şirketlerin yeni yeni çıkmaya başladığını hatırlatan Kotil, Almanya'da uçak fabrikası satın alarak bu sektöre adım atan Gökçen Grubu'nu kutladı. AQUILA'nın gerçekleşen satın almayla birlikte artık bir Türk firması olduğunu ifade eden Kotil, "İnşallah binlerce satar. Hayırlı ve uğurlu olsun." temennisinde bulundu.
AQUILA

Bursa'nın öncü sanayi kuruluşlarından Gökçen Grubu bünyesindeki B Plas, geçen şubatta Alman uçak firması AQUILA'yı satın almıştı.

1995 yılında faaliyetlerine başlayan, dizayn, üretim, servis ve yedek parça olanakları ile sahip olduğu çok sayıdaki uluslararası yetki sertifikasyonlarıyla dikkati çeken AQUILA, ekonomik, yüksek performanslı ve sağlamlık gibi özellikleriyle öne çıkıyor. 6 bin saat uçuştan sonra diğer uçak firmalarının bakım maliyetleri 25 bin avro seviyesindeyken AQUILA'da bu maliyet 4 bin avroya kadar düşüyor. 450 metre mesafede hem kalkış hem de iniş yapabilen AQUILA, İngiliz Hava Kuvvetleri pilotları başta olmak üzere eğitim için pilotlar tarafından tercih edilen ilk marka. Aynı zamanda diğer marka uçaklara bakım ve servis hizmeti sunan firma, ABD, AB ve Avustralya'da kabul gören sertifikasyon yetkilerine sahip.

AA
Muhabir: Cem Şan
thumbs_b_c_252c4a7a70d19f3788ac7eb88bb5b06c.jpg
thumbs_b_c_252c4a7a70d19f3788ac7eb88bb5b06c.jpg (47.52 KiB) 1010 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 19 Kas 2016 23:13

“Yerli üretimde sırada uçak var”
- Bursa’nın havacılıkta öncü olması adına atılan önemli adımlardan biri olan Aquila’nın ‘A-211’ kuyruk numaralı ilk uçağı Bursa’da tanıtıldı.
- Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Gökçen Grubu’na bağlı B Plas Şirketi’nin Üst Yöneticisi Celal Gökçen ile birlikte Aquila’nın tanıtımını yaparak, Bursa’yı sivil havacılıkta da önemli bir merkez haline getirmek istediklerini söyledi.

BURSA – Yerli tramvay ve metro üretiminde marka olan Bursa, yerli üretime ivme kazandıracak olan Aquila ile havacılıkta da iddialı adımlar atıyor. Alman Uçak Fabrikası Aquila’yı satın alarak Türkleştiren Bursalı Gökçen Grubu’nun ‘A-211’ kuyruk numaralı ilk uçağının tanıtımı Bursa’da yapıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, her alanda örnek bir kent olan Bursa’nın sivil havacılıkta da öncü olmasını hedeflediklerini söyledi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yenişehir Havalimanı’nda gerçekleştirilen toplantıda, Gökçen Grubu’na bağlı B Plas şirketinin üst yöneticisi Celal Gökçen ile birlikte Aquila’nın tanıtımını yaparak, Bursa’yı sivil havacılıkta da önemli bir merkez haline getirmek istediklerini söyledi. Başkan Altepe, yerli üretim odaklı çalışmalarla tramvay ve metro üretiminde marka olan Bursa’nın havacılık sektöründe de iddialı olduğunu söyledi. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi’nde (BTM) ‘Uzay ve Havacılık’ bölümü kurulacağını ve Bilim Sanayi Bakanlığı TÜBİTAK ile BTSO’nun da bu yatırımı desteklediğini belirten Başkan Altepe, “Bursa’da havacılık sektörünün bir an önce başlaması yönünde adımlarımızı attık, fuarları dolaştık. Bir an önce bu sektöre girmemiz gerektiğini düşünüp harekete geçtik” dedi.

“Aquila, artık Bursa markası”
Bu sayede Alman uçak fabrikası Aquila’nın Bursalı Gökçen Grubu tarafından satın alınmasına öncülük ettiklerini de anlatan Başkan Altepe, “Aquila, artık bir Bursa markası. Mevcut çalışmaların geliştirilmesi adına adımlar atılıyor. Gökçen Grubu, Almanya’da 100’ü aşkın havacılık ve otomotivde uzman mühendisi bulunan Fi Mühendislik firmasını da bünyelerine kattı. Dünya firmalarına hizmet ediyorlar” şeklinde konuştu.

“Bursa’nın eğitimde de önemli bir merkez olmasını hedefliyoruz”
Aquila marka eğitim uçağının TUSAŞ-Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ’de uzmanlar tarafından incelendiğini ve TUSAŞ-TAI Genel Müdürü Dr. Temel Kotil’in beğenisini kazandığını hatırlatan Başkan Altepe, “Havacılık konusunda da adımlar seri şekilde atılıyor. Bu uçak Bursa’da üretilecek. Bursa, havacılık konusunda önemli bir merkez olacak, daha da gelişecek. Hedefimiz, Bursa’nın eğitim konusunda da önemli bir merkez olması. Yenişehir Havaalanı, Yunuseli Havaalanı ve bunların havacılık konusunda önemli bir merkez olması hedefleniyor. Dünyada buna çok büyük ihtiyaç var. Sivil havacılığın en önemli merkezlerinden biri Bursa olacak. Bizim hedefimiz, Bursa’da kısa zaman içinde 100 uçağa ulaşılması ve görüyoruz ki, bunu kısa zamanda gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

“Havacılık teşvik edilecek”
Başkan Altepe, havacılığın gelişmesi için Bursa’da iş adamlarının da teşvik edileceğini belirterek, “Bursa, Türkiye’de havacılığın önünü açan ve havacılığa ivme kazandıracak önemli bir merkez olacak. Bu konuda adım atan Celal Gökçen ve B Plas’a teşekkür ediyoruz. Kısa zamanda büyük mesafe alındı. Kendisini hem Almanya’ya hem Avrupa’ya hem de dünyaya kabul ettirmiş oldu. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da devletimizin de desteğiyle bunlar olacak” şeklinde konuştu.
Başkan Altepe, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım’ın da bu konuda Bursa’yı desteklediğini belirterek, “Bu desteklerle birlikte yolumuza yürüyeceğiz. Bursa bu konuda da öncü ve örnek olacak. Bursa’mıza, ülkemize ve Gökçen Ailesi’ne hayırlı uğurlu olsun” dedi.
Gökçen Grubu Üst Yöneticisi Celal Gökçen de Aquila’nın satın alınmasıyla birlikte yapılan çalışmaları ve 2 kişilik eğitim uçağının teknik özelliklerini anlatan bir sunum yaptı. Kendi klasmanında dünyanın en hafif en ekonomik uçağı olma yolunda ilerleyen Aquila’nın dünyanın farklı ülkelerinde eğitim uçuşları için kullanıldığını belirten Gökçen, daha çok eğitimde kullanılan bu uçakların yaygınlaştırılması konusunda çalışmaların sürdüğünü kaydetti. Konuşmaların ardından Başkan Altepe, AK Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin, Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik, B Plas Üst Düzey Yöneticisi Celal Gökçen ve BTSO üyeleri ile birlikte Aquila eğitim uçağını yakından inceledi.
22806-manset.jpg
22806-manset.jpg (25.34 KiB) 997 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 20 Kas 2016 14:49

Gökçen ailesinin almış olduğu uçak fabrikası Aquila'nın Yenişehir havalimanında düzenlenen tanıtım programına katıldık.
MUSTAFA DÜNDAR BAŞKAN
15079043_1235545209853455_1801772305774965131_n.jpg
15079043_1235545209853455_1801772305774965131_n.jpg (62.63 KiB) 991 kere görüntülendi
15094369_1235545249853451_2072202061755889684_n.jpg
15094369_1235545249853451_2072202061755889684_n.jpg (59.9 KiB) 991 kere görüntülendi
15135778_1235545239853452_5619241658659537214_n.jpg
15135778_1235545239853452_5619241658659537214_n.jpg (49.69 KiB) 991 kere görüntülendi
15179035_1235545206520122_4179887264718275199_n.jpg
15179035_1235545206520122_4179887264718275199_n.jpg (54.69 KiB) 991 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 20 Kas 2016 15:38

Bursa’dan Aquila’ya tam not

Bursa’dan Aquila’ya tam not
- Bursa’yı havacılıkta da öncü bir şehir haline getirecek olan, kentin markası Aquila’nın ‘A-211’ kuyruk numaralı ilk uçağı, Bursa’nın merkezi ve yerel yöneticilerinden tam not aldı.
- Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Milletvekili Efkan Ala, Bursa Valisi İzzettin Küçük ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay ile birlikte Yenişehir Havalimanı’na giderek Aquila’yı inceledi.

BURSA – Bursa’yı havacılıkta da öncü bir şehir haline getirecek olan, kentin markası Aquila’nın ‘A-211’ kuyruk numaralı yerli üretim ilk uçağı, Bursa Milletvekili Efkan Ala, Vali İzzettin Küçük, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay’dan tam not aldı.

Yerli tramvay ve metro üretiminde marka olan Bursa, yerli üretime ivme kazandıracak olan Aquila ile havacılıkta da iddialı adımlar atıyor. Alman Uçak Fabrikası Aquila’yı satın alarak Türkleştiren Bursalı Gökçen Grubu’nun ‘A-211’ kuyruk numaralı ilk uçağı, Bursa’da kent dinamiklerinden büyük ilgi gördü.
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa Valisi İzzettin Küçük, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay ve AK Parti Bursa Milletvekili Efkan Ala ile birlikte Yenişehir Havalimanı’na giderek yerli üretim ilk uçağı yerinde inceledi.
Bursa Milletvekili Efkan Ala, yerli üretim uçağın Bursa için çok heyecan verici bir proje olduğunu söyleyerek, “Türkiye, yüksek teknolojik ürünlere sahip bir ülke olmayı arzu ediyor. İlk 10 ekonomi arasına öyle gireceğiz. Bu üretimin Bursa’da yapılacak olması ülkemiz için, Bursa için çok önemli. Belki Türkiye için küçük bir adım ama bu alana girmiş olmamız büyük bir iş. Çok tebrik ediyorum, hayırlı uğurlu olsun” diye konuştu.
Bursa Valisi İzzettin Küçük de Bursa’nın Gökmen projesini hatırlatarak, “Bursa, Türkiye’nin havacılık sektöründe yüksek teknolojiyi üreten bir merkez olma yolunda ciddi adımlar atıyor” dedi.

Yerli üretime Bursa imzası
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise Bursa olarak ileri teknoloji ürünlerinin üretilmesinde hedeflerinin bulunduğunu söyledi. Başkan Altepe, eskiden raylı sistem denince Bursa’nın akla gelmediğini ama zamanla bu durumun değiştiğini belirterek, “Şu anda raylı sistemlerde ilk sırada Bursa var. Bursa, artık her türlü raylı sistem aracını üretebiliyor. Hızlı trenin en önemli parçaları, Avrupa’ya Bursa’dan gidiyor. Raylı sistemden sonra 2. hedefimiz havacılık ve uzay sanayiydi. Bu konuda Bursa kısa zamanda güzel mesafe aldı” diyerek yapılan çalışmaları anlattı.
Başkan Altepe, BTM’de kurulan ‘Uzay ve Havacılık’ bölümü hakkında bilgiler verdiği açıklamasında, “Havacılık sektörüne girmek için çalışmaları başlatmıştık. Şu andan itibaren bu uçak, kendini dünyaya kabul ettirmiş bir eğitim uçağı. İngiliz Hava Kuvvetleri, bu yıl bu uçaktan 5 tane aldı. Diğer havayolu şirketleri de eğitimlerini bu uçakta veriyor. Dünyada 100 binin üzerinde pilot ihtiyacı var. Bursa, pilot eğitiminde de önemli bir merkez haline gelecek” diye konuştu.
Başkan Altepe, Bursa’da üretilen uçak sanayinin daha ileriye gitmesini hedeflendiğini sözlerine ekledi.
BTSO Başkanı İbrahim Burkay da bu markanın alınmış olmasının ve üretiminin Bursa’ya getirilecek olmasının, hem Bursa’nın hem de Türkiye’nin önüne koyduğu hedefleri yakalamada en önemli adımlardan biri olduğunu söyledi. Burkay, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin öncülüğünde Türkkiye’nin ilk yerli tramvayının Bursa’da üretildiğini hatırlatarak, “İnşallah yine Büyükşehir Belediyemizin gayretleri ve yönlendirmesiyle Bursa’da önemi bir şirketin, uçak ve havacılık sanayinde önemli bir adım atmasına da vesile olunuyor. Bursa’nın ve Türkiye’nin önemli hedefleri var” diyerek, Gökçen Grubu’na bağlı B Plas şirketinin üst yöneticisi Celal Gökçen’i tebrik etti.

BURSA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 20 Kas 2016 15:53

Güzel bir sinerji oluşturdu bursa da yerel yönetim-yöneticiler iş dünya
arge yerel yönetim sanayi akademi ....

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 20 Kas 2016 19:25

Eski İçişleri Bakanımız ve Bursa Milletvekilimiz Sayın Efkan Ala ile Gökçen Grubu'na bağlı B Plas şirketi tarafından üretimine Bursa'da devam edilmesi planlanan AQUILA marka "A-211" kuyruk numaralı eğitim uçağını inceledik. Bursamız adını artık havacılıkta da duyuracak.
Ibrahim Burkay Başkan - BTSO Ykb.
15107214_1808939489321849_1204251733056048933_n.jpg
15107214_1808939489321849_1204251733056048933_n.jpg (57.52 KiB) 985 kere görüntülendi
15179031_1808939519321846_3813406601335985764_n.jpg
15179031_1808939519321846_3813406601335985764_n.jpg (66.14 KiB) 985 kere görüntülendi
15179224_1808939492655182_3485705827398616310_n.jpg
15179224_1808939492655182_3485705827398616310_n.jpg (67.35 KiB) 985 kere görüntülendi

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Ara 2016 12:27

Alman Aquila’yı alan Gökçen, yüksek teknolojiye odaklandı
Yaklaşık 160 yıllık sanayi geçmişi bulunan Gökçen Grup, Alman uçak firması Aquila’yı satın alarak havacılık sektörüne girdikten sonra Alman PHI mühendislik firmasını da alarak üretim yapısını teknoloji ve mühendislik alanına kaydırdı.
343187.jpg
343187.jpg (43.27 KiB) 947 kere görüntülendi

ESRA ÖZARFAT

BURSA - Alman uçak firması Aquila’yı satın alarak yerlileştiren Gökçen Grup, Aquila’nın ihtiyaçlarını karşılamak için Almanya’da satın aldığı PHI mühendislik firması ile de üretim yapısını teknoloji ve mühendislik alanına kaydırdı. Gökçen Grup, kendini karbon fiber gibi hafif yapılarda geliştirirken, aynı zamanda İTÜ ARI Teknokent’te yürüttüğü çalışmalar kapsamında güneşi de hapsetmeyi başardı.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) da kurucusu olan Osman Fevzi Efendi’nin 160 yıl önce tekstille temellerini attığı sanayi yolculuğu, bugün 5. kuşak temsilcileri ile yepyeni bir boyut kazandı. 2008 yılında tekstilden tamamen çıkarak otomotiv teknolojilerine yönelen grup, bu yılın başında satın aldığı Alman Aquila uçak firmasıyla birlikte artık teknoloji ve mühendislik üretip satan, yapıların hafifl etilmesi üzerine mühendislik çalışmaları yürüten bir yapıya kavuştu. BPlas CEO’su Celal Gökçen, hem bu tarihsel süreci hem de gruba yeni katılan Aquila’yı DÜNYA’nın Bursa Bölge Temsilcisi Ömer Faruk Çiftçi ile paylaştı. Havacılık ile bağlantısının 80’li yıllarda pilot brövesiyle başladığının ancak bu süre zarfında aklında uçak üretiminin bulunmadığını belirten Celal Gökçen, “Sürpriz bir gelişmeydi. Geçen yıl aralık ayının sonuna doğru bir akşam Bursa Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe beni aradı. Almanya’da Aquila fabrikasının satıldığını, kısa vadede alım yapamazsak başkasına satılacağını söyledi. Bu konuda ne yapabileceğimizi sordu. Biz bu noktada devreye girdik. 10 gün içinde de firmanın alımı için gerekli bütün çalışmaları yaptık. Tabii bir şeyi almak her zaman kolaydır. Daha sonra ondan bir değer yaratmak en zor kısmı. Bir yıldır ekibin kurulması, uçak imalatının sürdürülmesi, mevcut sertifikaların yeniden alınması konusunda çalışıyoruz” dedi. Uçak bakım kısmını da güçlendirdiklerini kaydeden Gökçen, Aquila’nın yanı sıra Cessna ile de bakım anlaşması yaptıklarını, ayrıca şu anda Aquila’da olan dizayn geliştirme, üretim ve bakım sertifikasının yanı sıra uçuşa elverişlilik belgesi verme yetki sertifikasını da bu sene sonuna kadar alacaklarını söyledi.

Aquila’nın ihtiyaçlarını karşılamak için Almanya’da 100 mühendis çalışanı bulunan Physical Electronics GmbH (PHI) adında bir mühendislik firması da satın aldıklarını hatırlatan Celal Gökçen, biyoteknoloji, nanoteknoloji, yüzey hafifl etme, kompozit gibi alanlarda yüzde 50 havacılık, yüzde 50 farklı sektörlere geliştirmeler yaptıklarını aktardı.

Turbo motor 2017 sonuna yetişecek

100 beygir motoru ile pilot eğitimi ve görerek uçuşlara uygun olan Aquila’nın 1.100 kilometrelik menzili bulunduğunu, 100 kilometrede 8 ile 9,5 litre arası 95 oktan benzin yaktığını dile getiren Gökçen, 250 kilo taşıma kabiliyeti ile toplam kalkış ağırlığın 750 kiloyu bulduğunu anlattı. Bunu 820 kiloya çıkarmak için çalışmalar yaptıklarını belirten Celal Gökçen, aynı zamanda 135 beygirlik bir turbo motor için de çalıştıklarını, 2017 sonuna kadar yetiştirmeyi planladıklarını bildirdi. Ayda iki adet Aquila uçak ürettiklerini, talep doğrultusunda bunu 4 adede kadar çıkarma kabiliyetleri bulunduğunu vurgulayan Gökçen, halihazırda 200 uçağın Avrupa ülkelerinde kullanıldığını, bu yıl içinde İngiltere Kraliyet Havayolları’nın pilot eğitimleri için 5 uçak sattıklarını, ayrıca Norveç, Almanya ve Avusturya’ya da satış yaptıklarını Fransa’ya satış için de görüşmelerin devam ettiğini aktardı. Celal Gökçen şu bilgileri verdi; “Bizim uçuş belgelerimizi Avrupa Birliği ülkelerinde geçerli. Amerika için sertifikasyonumuz, İsviçre ve Avusturalya için de sertifikasyonumuz var. Bu ülkelerde veya bu sertifikasyonları kabul eden bütün ülkelerde de uçabiliriz. Yılsonunda bir uçağımızı Türkiye’ye getirdik. Burada da müşterilerimize satabilme imkanımız olacak. Uçağın fiyatı 165 bin eurodan başlıyor.”

'Bizde sivil havacılık hala gelişmiş değil'

Yıl içinde Aquila ile dünyanın önemli havacılık fuarlarından birine katıldıklarının ve büyük beğeni topladıklarının altını çizen Gökçen, “Öncelikle eski müşterilerimizin ilgisine maruz kaldık. Devam etme kararımızı duyunca çok sevindiler. 100 yıla yakın bir havacılık geçmişi olan bir kulübe fuarda bir uçak satışı oldu. Kulüp başkanının gözünden yaşlar aktı. Biz, bir hata mı yaptığımızı sorgularken, ‘Biz o kadar uzun zamandır bir Aquila almak için uğraşıyorduk ki, birikimimizi yaptık ve bu ilk Aquila’mız. O nedenle bunlar da sevinç gözyaşları’ dedi. Bu bizi gururlandırdı. İyi bir uçak firmasını aldığımızı bir kez daha gördük. Bu modeli o kişilere de layık olacak şekilde geliştirmek istiyoruz” diye konuştu. Türkiye’de sivil havacılığın henüz gelişmediğine dikkat çeken Celal Gökçen, Avrupa’da 793 noktaya uçabildiklerini belirtti. 4 kişilik bir uçağın geliştirilme sürecinin 15 milyon euro yatırımla 7 yılı bulduğunu kaydeden Celal Gökçen, maliyetin 60-70 kişilik bir uçakta ise 210 milyon euroya çıktığı bilgisini verdi. Aquila’nın gelecek modellerinde müşterilerinden alacakları geri bildirimle doğrultusunda hareket edeceklerini dile getiren Gökçen, bu çerçevede 4 kişilik bir uçak için de ön çalışmaların sürdürüldüğünü söyledi.

'Uçakla birlikte bir dönüşüm sürecine girdik'

Bursa’nın orta ve yüksek teknolojiye yönelik hayata geçirmeye çalıştığı dönüşümü kendi bünyelerinde yaşadıklarını dile getiren Celal Gökçen şunları söyledi; “Yapımızda araç imalatı yok ama mühendisliğini yapabiliyoruz. Bünyemizde şimdi çelikle alüminyum, magnezyum, karbon fiber, karbon fiber karışımlı cam elyaf gibi hangi ağırlıkların hangi görevleri yaptığını bildiğimiz bir yapı oluşuyor. Kendimizi hafif yapılarda iyi bir yere getirmek için uçakla birlikte bir dönüşüm sürecine girdik. İTÜ’de devam eden projelerimizden biri de, güneş enerjisini yüzde 98 sönümleyebiliyoruz. Bu çok iyi bir değer. Geri yansımayı da aynı miktarda yok etmiş durumdayız. Dolayısıyla güneşten çok fazla ısı elde edebiliyoruz. Bu teknolojiyle ise örneğin buhar elde edebiliriz. Deniz suyundan tatlı su oluşturabiliriz. Çöp atıklarının tekrar yakılabilmesi için çamur kurutma maliyetini düşürebiliriz. Karbon yakıt kullanmadan suyu ısıtabilir ya da soğutabiliriz. Yaptığımız bir çalışmada oluşturduğumuz mikroorganizmalara havadaki CO2 miktarını düşürmek için CO2 yediriyoruz. Onlar büyüyor ve onlardan metanol ve dizel yapıyoruz. Bu çalışmaların hepsi mühendislik ve Ar-Ge çalışmalarıyla ortaya çıkıyor. Bunlardan çıkabilecek birçok teknoloji var. Uçakla yola çıktık. Uçaktaki çalışmalar bir mühendislik çalışmasına dönüştü. Şimdi buradan daha da ileriye taşımak zorundayız. Örneğin, hafif yapıyı geliştirmek ve elektrikli çalışan bir sistem yapmayı hedefliyoruz. Yaptığımız mühendislik çalışmasının sonucunu satın almak isteyen iki yabancı müşterimiz var.”

Know How'ı Türkiye'ye kazandıracak

Celal Gökçen, “Mühendislerimizin müşterileri Boeing, Airbus, Bombardier gibi markalar. Dizayn çizimleri üzerine mühendislik yaparak parça geliştiriliyor. Şu anda Airbus 320, 330, 350, 380 ile Boeing’in pek çok modelinde mutfak, banyo, oturma gruplarıyla alakalı 400’e yakın model çalışması ve mühendisliği yapılmış ve yapılmaya devam ediliyor. Ayrıca Mercedes, BMW, Volkswagen grubuna da hizmet veriliyor. Uçak şirketi ve mühendislik firması olarak Almanya’da bir yıl içinde 6 noktada hizmet verir hale geldik” diye konuştu. Ayrıca BPlas İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ARI Teknokent’te ve Bursa’da yer alan Ar-Ge merkezleri ile Aquila ve PHI ortaklığında geliştirmeler yaptıklarını anlatan Celal Gökçen, bu bilgi birikimini Türkiye’ye kazandırmayı hedeflediklerini ifade etti.

Bursa’da üretim 2017 sonunda

Üretimi Bursa’ya taşımak için adım attıklarını ve 2017 sonuna yetiştirmeyi hedefl ediklerini belirten Celal Gökçen, karbon fiber parçaların vakum altında pişirilmesi, kesilmesi gibi bazı ekipmanların üretim altyapısının BPlas bünyesinde oluşmaya başladığını anlattı.

Yüksek teknoloji de var, yüzyıllık turşu da

2 bin çalışanı bulunan Gökçen Grup bünyesinde BPlas’ın yanı sıra biyogaz tesisleri, atık su artırma tesisleri, rüzgar ve güneş enerji sistemlerine hizmet veren Norm AŞ, otomotiv sektöründe bir aracın tüm aksamlarının tasarımını ve mühendislik hesaplarını yürütebilen STEP AŞ ve Reitzel SA ortaklı turşu firması Zeytursan AŞ bulunuyor. 1987'de kurulan otomotiv yan sanayi kuruluşu BPlas ise Türkiye’nin en büyük otomotiv yan sanayi tedarikçilerinden.

faruk gorez

Mesaj gönderen faruk gorez » 26 Oca 2017 10:41

YERLİ UÇAK ÜRETİMİNE BAŞLANIYOR

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Yenişehir Havaalanı’nda oluşturulan yeni bölüm ile yerli uçakların üretimine en kısa zamanda başlanacağını söyledi.
Yunuseli Havalimanı'nın açılmasıyla birlikte Türk Kartalı'nın önemi bir kez daha ortaya çıktı.

Geçtiğimiz aylarda yerli uçak için ilk adımı atan Bursalı Gökçen Grubu, Almanya'daki fabrikayı satın aldıktan sonra Bursa'da üretim ve havacılık okulu için de çalışmaları hızlandırdı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Almanya'daki firmayı Gökçen Grubu almıştı. Türkiye'de de üretilmesi için çalışmalarda sona gelindi. Üretimin, denenmesi ve gerekli incelemelerin yapılması için Yenişehir Havaalanı en uygunuydu. Yenişehir'de kargo bölümünün bir kısmını kullanacaktık. Ama giriş çıkışlarda bir sıkıntı oluşacağı düşünülerek ayrı bir bölüm oluşturuluyor. Onun için biraz geç kalındı. Ama bunlar da tamamlanma aşamasına gelindi. Yavaş yavaş Bursa'da da yerli üretime geçeceğiz. Buradaki fabrikada parçaları üretilerek Yenişehir'de montajlanıp havalanacak. 'Türk Kartalı' ismi verilen Aquila ile birlikte yine Bursa'da kurulacak özel havacılık okulunda yeni pilotlar yetiştirilecek" diye konuştu.
703.jpg
703.jpg (48.26 KiB) 933 kere görüntülendi
Yıllardır uçak üretildiğini ifade eden Başkan Altepe, "Türkiye'de bir şey yoktu. Ama artık kendi uçağımızı üretmeye başlayacağız. Adı uçakla özdeşleşen kişiler var. Bizim mühendislerimiz yetişecek. Türk firması dünya markası olarak. Bursa havacılığın merkezi olmalı ve havacılık yaygınlaşmalıdır. Türkiye'de geri kaldı. Hava en rahat en güvenli en kolay ulaşım. İthalatımızın azalması ve ihracatımızın artması için yerli üretimin mutlaka desteklenmesi gerekiyor. Bu konuda Büyükşehir Belediyesi olarak yerli üretim desteklenmesi, sanayicimizin ileri teknoloji ve katma değeri yüksek üretimlere yönlendirilmesi noktasında gayret gösteriyoruz" dedi.

Türk Kartalı 205 kilometre hıza çıkabilirken, 100 kilometrede ise 16 litre 95 oktan benzin yakıyor.

Öte yandan Yunuseli Havalimanı'nın açılmasıyla birlikte küçük uçakların şehir merkezini çok daha rahat kullanabilecekleri öğrenildi.

İHA