GÜNSEL - KKTC Yerli Otomobil Projesi

Yerli ulaşım araçları ile ilgili firmalar, araçlar..
Cevapla
faruk gorez

GÜNSEL - KKTC Yerli Otomobil Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 16 Eki 2016 01:16

KKTC’nin İlk Yerli Arabası “GÜNSEL” Tanıtıldı

Also available in: English

KKTC’nin İlk Yerli Arabası “GÜNSEL” Tanıtıldı

Yakın Doğu Üniversitesi İnovasyon Merkezi ve AR-GE ekipleri ile Otomotiv Mühendisliği bölümü tarafından yıllar süren çalışmalar sonucu ortaya çıkan ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’inde üretilecek olan ve merakla beklenen ilk yerli otomobilin Marka, Model ve Teknik Özellikleri basına tanıtıldı.

Yakın Doğu Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre yoğun bir katılımla Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi Fuaye alanında gerçekleştirilen basın toplantısına; İçişleri Bakanı Kutlu EVREN, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal DÜRÜST, Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir BEROVA, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat ATUN, Sağlık Bakanı Faiz SUCUOĞLU, Turizm ve Çevre Bakanı Fikri ATAOĞLU, milletvekilleri, bürokratlar, üst düzey yetkililer, Yakın Doğu Üniversitesi kurucu Rektörü Suat GÜNSEL, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL, Girne Üniversitesi Kurucu Rektörü Cemre GÜNSEL HASKASAP, Yakın Doğu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ümit HASSAN, Girne Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İlkay SALİHOĞLU, Dekanlar, akademisyenler, kurum ve kuruluş yöneticileri, GÜNSEL ailesi ile yerli ve yabancı basın mensupları yer aldı.

Açılış konuşması ile başlayan toplantıda, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan GÜNSEL, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal DÜRÜST, Milli Eğitim Bakanı Özdemir BEROVA ile Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat ATUN birer konuşma yaptı.
KKTC’nin İlk Yerli Arabası “GÜNSEL” Tanıtıldı

Doç. Dr. GÜNSEL: “Gerçeğe dönüşen hayal ile kısa sürede seri üretime geçmek istiyoruz”

Etkinlikte ilk sözü alan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan GÜNSEL, bugün buraya gelen misafirlerin gerçeğe dönüşecek bir hayale şahit olacağını dile getirirken, bu anın bilim insanının yıllar sonra emeğinin sonunda ürününün prototipini gördüğü an olarak değerlendirdi.

8 yıllık bir çalışma sonucu 50 yıllık hayalin gerçeğe dönüştüğünü belirterek, 9 rakamının GÜNSEL ailesi için şanslı ve özel olduğunu dile getirerek 35 yıl önce doğduğu gün olan 9 Ekim’in ilk yerli arabanın da doğduğu gün olduğunu söyledi.
KKTC’nin İlk Yerli Arabası “GÜNSEL” Tanıtıldı

Hayal ile Başlayan Yolculuk…

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde otomobil üretme yolculuğunun Suat GÜNSEL’in hayali ile başladığını, Suat Hoca’nın çamurdan arabalar yaptığını ve üreteceği kırmızı üstü açık araba ile çiftlerin seyahat ederken saçlarının uçuşacağını hayal ettiğini anlatan Doç Dr. GÜNSEL, 50 yıl önce kurulan hayalin Yakın Doğu Üniversitesi’nin yetiştirdiği zengin insan kaynağı ile bu hayalin gerçeğe dönüştüğünü vurguladı.

Otomobil Üretmenin Önemi

Konuşmasında otomobil üretmenin önemin de değinen Doç. Dr. İrfan S. GÜNSEL, otomotiv sanayisine sahip ülkelerin global anlamda bir güce sahip olduğunu ifade ederek “Hepimiz otomobil üretmenin ülkeler için ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Dünya çapında bilinen bir marka yaratmak ülkemize prestij, ayrıcalık ve güç kazandıracaktır. Biz Yakın Doğu ailesi olarak yatırım ve çalışmalarımızı her zaman ülkemizin prestij ve ayrıcalık kazanması için yaptık. Her zaman ülkemizin daha ileriye gitmesi için yaptık. Hedefimiz kısa süre içerisinde araba fabrikamızı kurarak seri üretime geçmek. Amacımız ülkemizin sadece otomobil teknolojilerini kullanan değil üreten, geliştiren ve ihraç eden ülkeler arasında yer almasını sağlamaktır” dedi.
KKTC’nin İlk Yerli Arabası “GÜNSEL” Tanıtıldı

Doç. Dr. GÜNSEL; “Kalkan Formu Anneyi, Bir Arada Tutmayı ve Koruyuculuğu Simgeliyor”…

Doç. Dr. GÜNSEL, araba için tasarlanan logonun anlamı ve önemi hakkında bilgiler vererek, “Otomobilin ismi olan “GÜNSEL” soyadını görselleştiren logomuzun formunu “kalkan” figürü, bu form üzerine yerleştirilmiş “g” harfi (aynı zamanda 9 rakamı) ve 3 adet elektrik devresi figürleri oluşturmaktadır. Kalkan figürü, aileyi ve onu koruyup kollayan, bir arada tutan anneyi, “g” harfi aileye soyadını veren babayı, algılanan “9” rakamı ailenin uğurlu sayısını ve elektrik devreleri ise ailenin 3 kardeşini simgelemektedir” dedi.

Zarif, Verimli ve Yenilikçi…

GÜNSEL’in videosunun gösterilmesinin ardından, aracın teknik özelliklerini anlatan Doç. Dr. İrfan GÜNSEL “Dünyaya ihraç edilecek olan arabamız “GÜNSEL” adını taşıyacak… Günsel’i tasarlarken Adamızın simgelerinden biri olan Muflondan esinlendik. Muflon gibi zarif ve güçlü hatlara sahip modern ve özgür bir şekilde tasarlandı Günsel. Günsel için Zarif, verimli ve yenilikçi sloganlarını kullanıyoruz. Günsel otomotiv sektöründe geleceğin teknolojisi olan elektrik enerjisini kullanıyor. Nasıl ki taş devrinden cilalı taş devrine geçmemizin sebebi taşların bitmesi değil, o dönemki gelişimlerse, bugün de petrol bittiği için değil bugünkü teknolojik gelişmeler ve ekolojik denge gözetildiği için elektrikle çalışan bir araba üretmeye karar verdik” dedi.
KKTC’nin İlk Yerli Arabası “GÜNSEL” Tanıtıldı

Teknik Özellikler

Günsel’in teknik özelliklerini de ayrıntılı bir şekilde anlatan Doç. Dr. GÜNSEL, “Dolu bir batarya şarj ile Günsel 350 km yol yapmaktadır. Bu yolculuğun maliyeti bugünkü elektrik birim fiyatları dikkate alındığında ise 17,4 Türk lirası olacak. Bir başka hesapla 100km’yi 4.90 TL ile kat edebilecek. Sınıfında petrol ile çalışan otomobillere kıyasla %80 üzerinde tasarruf sağlamıştır. Günsel 75kw elektrik motora sahip yaklaşık olarak 102 beygir gücüne denk geliyor, 100 km hıza 8 saniyede çıkıyor ve Jeneratif fren sistemine sahip. Alüminyum şase ve kompozit gövdeye sahip. Elektrikli motora sahip olduğu için bakım ve kullanımı oldukça kolay. Şebeke elektriğinde 7, standart şarj ünitelerinde 2, kurulacak olan Günsel şarj istasyonlarıyla 30 dakikada şarj edilebilecek. Sessiz yeni nesil zarif, yenilikçi ve verimli bir otomobil. Günsel yoluna devam ederken biz de Yakın Doğu ailesi olarak durmayacağız. Ülkemizin toprağından, köklerimizden gelen güç ve ilhamla yeni ufuklara doğru yol almaya ve bir yandan tarihimizi hep birlikte yazarken diğer yandan geleceğimizi inşa etmeye devam edeceğiz” dedi.
KKTC’nin İlk Yerli Arabası “GÜNSEL” Tanıtıldı

Kemal DÜRÜST: “Otomobil Üreten İlk Ada Ülkesi Olacağımızdan Ötürü Gurur Duyuyorum”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal DÜRÜST etkinlikte yaptığı konuşmada, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti devleti için siyasal, ekonomik, kültürel, bilimsel ve her açıdan böylesi bir önem arz eden ve ilki teşkil edecek olan bir organizasyonda bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu ifade etti. Bakan DÜRÜST, 1989 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin üniversite yaşamına başladığını belirterek, üniversitelerin ürün vermeye başladığını ve ilericilikle eğitimi aşan, bilimin güncel yaşama yansımaya başladığı günlere tanıklık etmeye başladıklarını ifade ederek, yenilikçilik anlamında Yakın Doğu Üniversitesi’nin ve GÜNSEL ailesinin öncü olduğunu vurguladı.

Sağlıkta Dünya ile yarışabilecek bir hastaneye sahip olan Yakın Doğu Üniversitesi’nin Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde oluşturacağı otomotiv sektörü ile bir ada ülkesinde ilk kez otomobil üretileceğini ve bundan dolayı da gurur duyduğunu söyledi.

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal DÜRÜST sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu teknoloji şaheserinin ülkemizde sadece ekonomik kalkınma değil siyasal anlamda da ciddi katkı koyacağına eminim. Artık dünya ile yarışabiliyoruz. Yakın Doğu Üniversitesi’nin ortaya koyduğu bu ürünün nerelere kadar yansıyabileceğini göreceğiz. Ülke ekonomisini etkileyecek, işsizlik sorununu çözebilecek bu şaheser ile gurur duyuyoruz, hayırlara vesile olsun” dedi.
KKTC’nin İlk Yerli Arabası “GÜNSEL” Tanıtıldı

Özdemir BEROVA; “GÜNSEL Ailesinin Kendi Fonları ve Kendi Yarattıkları İnsan Kaynakları İle Urettıgı Yerli Arabadan Dolayı Çok Mutluyuz.”

KKTC Milli Eğitim ve Kültür Bakanı Özdemir BEROVA ise önemli bir etkinlik için toplanmış olunduğunu ifade ederek, “Zamanımızda üniversitelerimizin 3 önemli rolünden söz edilir. Bunlardan bir tanesi eğitim ve öğretimidir ki adamızda 14 üniversite ile 85 bin öğrenciye eğitim verilmektedir. Üniversitelerimizin 2. görevleri ise araştırma ve geliştirme yapmaktır. Bu bağlamda baktığımız zaman GÜNSEL ailesinin ve Yakın Doğu ailesinin yetiştirdiği insan kaynaklarının araştırma ve geliştirme tasarladıkları bu güzel çalışmayı bize gösterme onuruna erişmişlerdir” dedi.

Bakan BEROVA, “Üniversitelerimizin diğer rolü ise topluma verecekleri hizmettir. Bugün burada Yakın Doğu Üniversitemiz bu rolün de hakkını verdiğini gururla görmekteyiz. Şunu ifade etmek isterim ki ülkemizde araştırma ve geliştirme açısından fonların önemi büyüktür. Ülkemiz şu anda bu fonlardan pay alarak araştırma geliştirme yapmaktadır. Bizim Milli Eğitim Bakanlığı olarak Anavatanımız Türkiye ile yaptığımız temaslarda Türkiye’nin öncü kuruluşlarından TÜBİTAK ve diğer araştırma geliştirme fonlarının ülkemiz üniversitelerinin de yararlanma açısından çok büyük ilerleme kaydettik ve inşallah çok yakın biz zamanda araştırma ve geliştirme açısından iyi bir kaynak yaratacağız. Bugün burada tekrardan ben GÜNSEL ailesine kendi fonları ile kendi yarattıkları insan kaynakları ile bugüne kadar yaptıklarından çok mutlu olduğumuzu belirtmek isterim ve Günsel’in hayırlara vesile olmasını dilerim” diyerek sözlerini sonlandırdı.
KKTC’nin İlk Yerli Arabası “GÜNSEL” Tanıtıldı

Sunat ATUN; “Günsel Otomobili Uluslararası Alanda Tanıtacağız”…

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat ATUN ise, Bakanlığımızı oldukça yakından ilgilendiren hem ekonomi hem de ulaşım alanıyla birebir bağı olan bir gelişmenin açılışını hep beraber yapacak olmalarından dolayı gurur duyduğunu söyledi. Bakan Sunat ATUN, “Öncelikle şu nokta çok önemli. Dünya artık küresel bir çerçeve içerisinde geçmiş yıllarda ülkeler ve devletler önemliydi. Artık kurumlar önemli hale geldi. Bu küresel dünyada devletlerin milletlerin çalışmaları, stratejileri ve geliştirmekte oldukları ekonomik koşulları devletlerin de ötesine geçmiş oluyor. Bugün ilk Türk dünyasında Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’ın da tarif ettiği ilk Türk otomobili bugün burada araba teknolojisi içerisinde yapılan ilk aracı Günsel otomobili diyebiliyorum” dedi.

ATUN, aracı ortaya çıkaran GÜNSEL ailesini, bilim adamlarını ve çalışanlarını tebrik ederken, Türkiye’deki ziyaretlerinde de mevkidaşlarına anlatarak, Günsel aracını tanıtarak KKTC’ninde küresel dünyada yerini adım adım alma yolunda ilerlediğini belirteceğini kaydetti.
KKTC’nin İlk Yerli Arabası “GÜNSEL” Tanıtıldı

Bakan ATUN, “Bu teknoloji mucizesi eser umarım bizim halkımızın cebinden kar ederek tasarruf etmemizi sağlayacak. Yakın Doğu Üniversitesi sadece eğitim veren değil eğitimi tesis eden bilimi üreten oldu. Bu bağlamda sizi tebrik ediyorum. Bu Günsel otomobilini artık teknoloji fuarlarından birlikte götürmek istiyoruz. Günsel otomobilin bilimsel alanda da teknolojik açıdan da yaşamımıza girmesini istiyoruz. Yolu açık olsun hepimize hayırlı olsun.” diyerek sözlerini son verdi.

Konuşmaların ardından Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan GÜNSEL, GÜNSEL’in üretimindeki yaratıcı ekibi tanıtırken; Koordinatör Ahmet ÇAĞMAN, Üretim ve Tasarım Sorumlusu Serdar ZURNACI, Elektronik ve Yazılım Mühendisliği Sorumlusu Aydın ALÇI, Kıdemli Tasarımcı ve Stilist Ertunç KIRGÜL, Ar-Ge ve Tersine Mühendislik Sorumlusu Halil YAKAR, İletişim Sorumlusu Yalvaç AKGÜN, İç Operasyonlar Sorumlusu Tuba GÜVEN, Dış Operasyonlar Sorumlusu Sertel TANTA, Elektrik Uzmanı Volkan Alper KIVRAK, Mekanik Uzmanı Hasan ALTINTAŞ, Baş Danışman Doç. Dr. Erkan ATMACA, Sanat Yönetmeni ve Grafik Tasarımcı Yrd. Doç. Dr. Erdoğan ERGÜN’e teşekkürlerini sundu.

Basın Toplantısı, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. GÜNSEL’in, GÜNSEL Otomobilinin örtüsünü açması ve fotoğraf çekimi ile son buldu.

https://neu.edu.tr/kktcnin-ilk-yerli-ar ... 2/?lang=tr
gunsel17-1.jpg
gunsel17-1.jpg (440.97 KiB) 1010 kere görüntülendi
gunsel10-1.jpg
gunsel10-1.jpg (159.53 KiB) 1010 kere görüntülendi
gunsel8.jpg
gunsel8.jpg (128.97 KiB) 1010 kere görüntülendi
gunsel6-1.jpg
gunsel6-1.jpg (454.56 KiB) 1010 kere görüntülendi
gunsel2-1.jpg
gunsel2-1.jpg (177.03 KiB) 1010 kere görüntülendi
gunsel1-1.jpg
gunsel1-1.jpg (135.9 KiB) 1010 kere görüntülendi


Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1702
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: GÜNSEL - KKTC Yerli Otomobil Projesi

Mesaj gönderen erdemka38 » 19 Eki 2016 21:23

üniversitelerin genelde "bayağı" tasarımlarından çokta öte gayet özgün bir tasarım..

Kullanıcı avatarı
Uygar
Site Designer
Mesajlar: 927
Kayıt: 20 Ara 2014 21:42

Re: GÜNSEL - KKTC Yerli Otomobil Projesi

Mesaj gönderen Uygar » 23 Eki 2016 10:21

Seri üretime geçilecek mi acaba...

Kullanıcı avatarı
erdemka38
Site Admin
Mesajlar: 1702
Kayıt: 20 Ara 2014 19:15

Re: GÜNSEL - KKTC Yerli Otomobil Projesi

Mesaj gönderen erdemka38 » 23 Eki 2016 18:23

900 kg ağırlığında 100 beygirlik bir araç 350 km'lik e menzile sahip aracın elektrikli olduğunu düşünürsek güzel rakamlar..

faruk gorez

Re: GÜNSEL - KKTC Yerli Otomobil Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 12 Ara 2016 21:26

Türkiye Ar-Ge’de dev adımlar atarken, yerli firmalar da yatırımlara ağırlık verdi. Günsel, elektrikli oto için KKTC’de 100 milyon dolarlık fabrika yatırımına hazırlanıyor

Türkiye'nin inovasyona yönelik yaptığı çalışmalar otomotiv sektöründe meyvesini vermeye başlıyor. Yerli otomobil çalışmaları devam ederken bir yandan da özel sektör elektrikli otomobil üretimi için çalışmalarını hızlandırdı. KKTC'li Yakındoğu Üniversitesi'nin şirketi Günsel Otomotiv, elektrikli otomobil üretimi için Lefkoşa'da ilk etapta 100 ve gelen talebe göre 500 milyon dolara uzanacak bir yatırıma hazırlanırken, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak'ın İnovasyon Haftası'nda standını ziyaret ettiği Onuk Otomotiv de, benzinli modelleri ilk etapta ABD'de satışa sunmaya hazırlanıyor. Aynı zamanda elektrikli otomobil üretimi için DMA ile birlikte çalışan Onuk, Tuzla'da bir üretim birimi de kurdu. Bugüne kadar Ar-Ge'si için 10 milyon euronun üzerinde harcama yapan şirket, elektrikli otomobilleri satışa sunmak için çalışmalarını hızlandırdı. Türkiye ve dünya için hücumbot gemileri yapan Onuk Grubu'nun Başkanı Ekber Onuk'un üzerinde çalıştığı benzinli ve elektrikli otomobiller, 40 yıllık bir birikimin eseri. Türkiye'nin ilk yerli arabası olan Anadol aracının tasarım ekibinin şefi olarak görev yapan Ekber Onuk, şu anda benzinli bir araç ve DMA Oto ile de elektrikli otomobil üzerinde çalışıyor. Bunun için Tuzla'da bir üretim tesisi kuran Onuk Taşıt Tasarım şirketi, benzinli modeli ABD'de yapılacak olan otomobil fuarına yetiştirmeye çalışıyor..
OTOMOBİL FUARINA KATILACAK

Onuk Taşıt şirketinin şef tasarımcısı Gökhan Akış, "ABD'de satışa çıkaracağımız model, kevlar malzemeden yapılıyor. 870 kilogram ağırlığında 1.6 ekobüs turbo Ford motor var. ABD'deki otomobil fuarına yetiştirmeye çalışıyoruz. Bu Cobra Daytona modelinin yeni ve modern versiyonu olacak. Burada üretim yapılıp, orada montesi yapılabilecek. Bizim ayrıca eski Sazan modelini de ABD'de piyasaya sunacağız" dedi. Akış, ayrıca yüzde 100 yerli model olan elektrikli otomobil için de çalıştıklarını söyleyerek, bu modelin taksiler için olan versiyonunu yapmak istediklerini vurguladı. Akış, elektrikli otomobilin tam pille 500 km gidebildiğini söyledi.

Piyasaya çıkmak için hazırlanan bir diğer elektrikli otomobil markası Günsel ise fabrika yatırımı için gün sayıyor..
GÜNSEL 2018'DE PİYASADA

Yakındoğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Günsel, "Modeli 2018'de piyasaya çıkaracağız. Şimdilik bin adet üretilecek" dedi. Günsel, aracın motorunun da yerli olacağını söyleyerek, "Üniversite kampüsünde 35 bin metrekarelik alana 100 milyon dolarlık yatırım yapacağız. Yılda 100 bin otomobil satışına ulaşıldığında yatırım tutarı da 500 milyon dolara çıkacak" diye konuştu.
otohaber

faruk gorez

Re: GÜNSEL - KKTC Yerli Otomobil Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 19 Ara 2016 20:14

GÜNSEL Üretim Tesisinin Temelleri Atıldı

Beklediğimiz o gün sonunda geldi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ilk yerli otomobili GÜNSEL’in ilk 1000 adetinin üretileceği tesisin temeli 16 Aralık Cuma günü atıldı.

50 yıllık bir hayali gerçekleştirmenin, KKTC’nin ilk yerli otomobili Günsel’i seri üretme hedefinin kolay olmayacağının ilk günden beri farkındayız. Bu büyük hedefi gerçekleştirmek için küçük adımlar belirledik. Bu adımların ilkini 9 Ekim’de Günsel Model 1’in tasarım prototipini tanıtarak gerçekleştirdik. Sosyal medya üzerinden gelen yüzlerce yorum ve mesaj ile bu hayali bizimle paylaşanları gördük. Üretim tesisimizin temellerini attığımız bu günlerde ikinci adımı da geride bırakıyoruz.

Başbakan Hüseyin Özgürgün, Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst, Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun, Sağlık Bakanı Faiz Sucuoğlu, Milletvekilleri, Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros, Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı, Yakın Doğu Üniversitesi Kurucu Rektörü Dr. Suat İ. Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan S. Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi ve Girne Üniversitesi rektör ve rektör yardımcıları, otomotiv sektörü temsilcileri, Türkiye otomotiv ve sanayi sektöründen davetliler, misafirler ve Kıbrıs halkının katıldığı tören, Günsel’in bu hayalde yalnız olmadığını bir kez daha gösterdi. Tören sırasındaki konuşmalarda ise çok değerli mesajlar yer aldı.

Temeli atılan Günsel üretim tesisi; tasarımdan Ar-Ge’ye, üretimden pazarlamaya kadar tüm otomotiv süreçlerini yenilikçi bir yapıyla tek bünyede toplayacak. Tesis, 20 bin metrekare alana kurulu, toplamda 15 bin metrekare kapalı alanda faaliyet gösterecek. Kompozit ve alüminyum üretim teknolojilerinden faydalanacak tesis aynı zamanda yüzlerce kişiye de iş olanağı sağlayacak.
https://www.youtube.com/watch?v=zsJLo1vzEuo
Günsel Ürtim Tesisleri.png
Günsel Ürtim Tesisleri.png (562.17 KiB) 975 kere görüntülendi
Doç. Dr. Günsel: “Günsel üretim tesisi bizi daha yüksek zirvelere taşıyacak”

Günsel ailesi olarak, bu ülkeyi ve insanlarını ileriye götürecek milli bir hayal kurduklarını ve bu hayale sıkı sıkı sahip çıktıklarını anlatan Günsel Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. İrfan Günsel, şunları söyledi: “İlk yerli otomobili üretme aşkımız kalbimizde kıvılcım olarak belirdiği andan itibaren, bu ateşi daha çok çalışarak, teknolojinin peşinden giderek ve her adımda engelleri aşarak canlı tuttuk. Çok şükür ki bu hayalimizi bugün sizlerle birlikte başarıyla hayata geçiriyoruz. İlk 1000 otomobilin üretiminin hayata geçeceği tesisinin temel atma törenini büyük bir gururla gerçekleştiriyoruz. Sadece KKTC’de değil, Türkiye ve dünyada da çok konuşulacak bu üretim tesisi ile bir hedefimize daha ulaşmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Günsel marka otomobilimiz, büyük bir hayalin, yoğun bir emeğin, yüksek inanç ve arzunun başarıya uzanan somut bir örneğidir. Bugün Günsel üretim tesisi ile bizi daha yüksek zirvelere taşıyacak olan bu adımın; aynı zamanda üreten, geliştiren ve ihraç eden bir KKTC olma yolunda güçlü bir hamle olduğunun bilincindeyiz. İstediğimizde uluslararası alanda ses getirecek başarılara imza atabileceğimizi herkese gösteriyoruz. Herkes merakla neler yapabileceğimiz bekleyecek. Bu, milli bilinçle hareket etmek, bilime ve inovasyona önem vermek ülkemizin ve genç nesillerimizin geleceği için oldukça önemli bir konudur.”

Fikri Toros: “Yakın Doğu Grubu Ülkemizi Layık Olduğu Yüksek İmaja Erişmesini Sağlıyor”

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Fikri Toros da törende yaptığı konuşmada, Kıbrıs’ın ilk otomobil fabrikasının temel atma töreninde bulunmaktan duyduğu onuru dile getirdi. Kıbrıs Türk Ticaret Odası Başkanı Toros, Yakın Doğu grubunun ülkenin ekonomik kalkınması yurt dışı ve yurt içinde layık olduğu yüksek imaja erişmesine katkı koyduğunu belirterek, yatırım hızıyla ülkenin gururu olduğunu söyledi. Dünyayla bütünleşmek için ekonomik kalkınma, rekabet ve dünya değerlerine uyum gerektiğini ifade eden Toros, “Bu vizyonla geliştirilen projenin Kıbrıs Türk toplumunu içinde bulunduğu dönüşüm sürecinde ilerlemeye ve yeni fırsatları dönüştürmeyi sağlayacak. Bu projeyle, elektrikli araba teknolojisine sahip olacak ve dünyada gerek enerji tasarrufu gerekse çevreye saygısı nitelikleriyle geleceğimizde en çok tercih edilen teknolojiye sahip olacağız. Günsel ailesini ülkemizi hem burada hem Anavatan’da hem de dünyada gururla temsil ettikleri için teşekkürlerimi sunarım. Günsel hayırlı olsun” dedi.

Ali Çıralı: “Devrim Niteliğindeki Tesis Ezberleri Bozuyor…”

Kıbrıs Türk Sanayi Odası Başkanı Ali çıralı ise törende yaptığı konuşmada, temel atma töreninin yerel ürünler haftasına denk geldiği için büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. Sanayi Odası Başkanı Ali Çıralı törenin aynı zamanda ezberi de bozduğunu söyleyerek ada ülkelerinin ekonomileri hakkında bilgi verdi ve hedef gösterdi: “Küçük ada ekonomilerinde üretim hatta sanayi hiç olmaz söylemlerinin ezberini de bozmuştur. Halbuki bizim gibi ada ekonomilerine baktığımız zaman hem üretim hem ihracat yapıyorlar. Fakat biz yıllarca bu üretimi gerçekleştiremedik. Bu yüzden bu tesis çok önemlidir. Devrim niteliğindedir”

Sunat Atun: “Kendi Teknolojimizi Dünyaya İhraç Ederek Ülke Ekonomisine Katkı Koyacağız”

Ekonomi ve Enerji Bakanı Sunat Atun da törende yaptığı konuşmada, Günsel ile birlikte KKTC devletinin kendi ayakları zerinde durmak adına güçlü adımlar atan bir ülke haline geldiğini söyledi. Ekonomi oranlarından bahseden Bakan Atun, dünyanın artık küresel bir köy haline geldiğini ve bu köyde KKTC’nin kendi yerini talep etmesi ve bu köye erişme adına yılmadan çalışmasının değerli olduğunu dile getirerek, “MÜSİAD EXPO 2016’da yer alan Günsel’in kurulacak tesiste üretilmesiyle yurt dışı pazarlarına açılarak kendi teknolojimizi ihraç ederek ülke ekonomisine katkıların artacaktır. Günsel, bir depoyla 350 km yol kat eden bir araç. Yurtdışına ödediğimiz akaryakıt paralarına karşı milli gelirin bizde kalacağına dair önemli bir fırsat önemli bir adımdır. Bu tesisin açılışının hayırlı olmasını dilerim” dedi.

Kemal Dürüst: “Dev Şaheser Ülkemizin Adını Dünyaya Açılmasının Önderliğini Yapacak”

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst ise konuşmasında, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne damgasını vuracak olan ve dünyaya açılmasının önderliğini sağlayacak olan adımın temelinin atılacağını ve bundan mutluluk duyduğunu belirtti. Bakan Dürüst, kısa sürede dünyayla kucaklaşan dev şaheser Günsel’in otomobil üreten sayılı ada ülkeleri arasında yerini alacağını ifade ederek, “Kıbrıs müzakerelerinin önem taşıdığı bu dönemde Yakın Doğu ailesinin milletimize, devletimize ve halkımıza yaptığı katkıların doğru algılanmasının gerekliliğinin altını çizdi.

3. Cumhurbaşkanı Eroğlu: “Hayalleri Bitmeyen Günsel Ailesi Yatırımları İle Ülke Ekonomisine Ve İstihdamına Katkı Yapıyor”

Kuzey Kıbrıs Trük Cumhuriyeti 3. Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu törende yaptığı konuşmada heyecanlı olduğunu dile getirerek, “İnsan hayal ettiği sürece yaşar. Hayal edeceksiniz ki düşünebilesiniz. Düşüncelerinizi faaliyete geçirebilesiniz. Günsel ailesi bitmeyen hayallerini gerçekleştirmeye devam ediyor” dedi. 3. Cumhurbaşkanı Eroğlu, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ekonomisinin yatırıma ihtiyacı olduğuna ve istihdam sorununa dikkat çekerek, bu gibi yatırımlarla istihdam sorununa katkı sağlandığını ve özel teşebbüslerin desteklenmesi gerektiğini vurguladı. Derviş Eroğlu, “Temel atma töreninin ardından, birinci arabayı pazarlarken de yanlarında olacağız. İnşallah, 500 bin otomobilin üretileceği zamanları da görürüz, o zamanda yanlarında olacağız” dedi.Başbakan Özgürgün: “Yakın Doğu Ailesi Her Yatırımı İle Ülkemize Prestij Kazandırıyor”

Başbakan Hüseyin Özgürgün de törende yaptığı konuşmada, her yeni gün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin geleceğini inşa etme hedefiyle yeni ufuklara doğru yol alan Günsel ailesinin bir başarısına daha tanıklık etmenin sevincini ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Başbakan Özgürgün, hayalleri büyük olan ve tutamayacağı sözleri vermeyen ve verdiği sözleri asla unutmayan Günsel ailesinin, ülke kalkınma tarihine ismini altın harflerle yazdırdığını belirtti. Günsel ailesinin finans, eğitim ve sağlık alanları olmak üzere attığı tüm adımlarda ulaşılan başarı abidesi noktası olmasının KKTC’nin övünç kaynağı olduğunun yadsınamaz olduğunu ifade eden Özgürgün sözlerini şöyle sürdürdü: “Yakın Doğu ailesi her projesi ile ülke ekonomisine prestij kazandırdığını kanıtlamıştır. Geleceğin otomobili olarak gösterilen elektrikli arabanın imal alt yapı merkezinin temelini atarken ekonomik ve çevre dostu olarak tasarlanan Günselin yol açık olsun”

Başbakan Hüseyin Özgürgün, yenilikleri takip eden, ülkemizin ekonomik gelişimine ve insanımız kalitesinin artmasına katkı koyan her girişimi ve girişimciyi takdirde karşıladığını dile getirerek, “ülkemiz için yeni ufuklar açan istihdam oluşturan çalışmaları alkışlarım İnsanımızın daha refah, güvenli, umut verici güzellikleri yaşamasını umut ederim. Tutkularının hayallerinin ve cesur yüreğinin yolunda koşan Günsel ailesinin tüm hayallerinin gerçekleşmesini diliyorum” dedi.
http://gunsel.com.tr/gunsel-uretim-tesi ... i/?lang=tr

faruk gorez

Re: GÜNSEL - KKTC Yerli Otomobil Projesi

Mesaj gönderen faruk gorez » 20 Ara 2016 09:26

Hayırlı Olsun,2017 yılında yollar da olacak Günsel inşallah başarılı olur, darısı Ülkemize İnşallah...

Kullanıcı avatarı
Z-Kontrol
Site Admin
Mesajlar: 10153
Kayıt: 29 Haz 2017 19:23

Re: GÜNSEL - KKTC Yerli Otomobil Projesi

Mesaj gönderen Z-Kontrol » 21 Tem 2017 11:42

Kıbrıslı Günsel 2019’da yolda
Yakın Doğu Üniversitesi tarafından geliştirilen ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde üretilecek ilk otomobilin tam fonksiyonlu prototipi bu yıl içinde tamamlanacak. Elektrikle çalışan Günsel Model 1 isimli aracın seri üretimine 2019'da geçilecek.

Cabir Turğut

Yeni Şafak


Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) 8 yıldır sürdürülen yerli otomobil çalışmalarında sona gelindi. Yakın Doğu Üniversitesi tarafından geliştirilen ve geçtiğimiz yıl tanıtılan Günsel Model 1 isimli elektrikli otomobilin 2019 yılında seri üretimine başlanacak. Üniversitenin Kurucu Rektörü Dr. Suat Günsel’in çocukluk hayali ile başlayıp, zamanla bir vizyona dönüşen aracın tam fonksiyonlu prototipinin üretimi de bu sürede tamamlanacak. İlk etapta bin adet üretilecek otomobil için kurulan tesiste de tasarım, Ar-Ge ve pazarlama süreçleri yönetilecek.

ÇOCUKLUK HAYALİYLE BAŞLADI

Yerli aracın çıkış hikayesini Yeni Şafak’a anlatan Yakın Doğu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Doç. Dr. İrfan Günsel, “Bu yolculuk, Babam Suat Günsel’in küçük yaşlarda otomobil merakıyla başlamış. İleride bir otomobil fabrikası kuracağını hayal edermiş. Fakat ülke şartları nedeniyle bu hayal bir müze kurmaya ve klasik otomobillere bakım yapmaya dönüştü. Müzede yaptığımız çalışmalar, kendi otomobilimizi üretme hayalini tekrar canlandırdı. Bir üniversite projesi olarak başlayan yerli araç üretimi profesyonellerin ve öğrencilerimizin de yer aldığı bir ekiple sürdürülüyor. Yerli otomobilimizin 2019 yılından itibaren seri üretimine başlayacağız” dedi.

YARIM SAATTE ŞARJ OLUYOR

Tam şarjla 350 kilometre yol kateden ve toplam 4 kişiyi taşıyacak şekilde tasarlanan Günsel Model 1’in gövdesi alüminyumdan. Güncel fiyatlarla 100 kilometre başına 5 liradan ucuza mâl olacak otomobil, tıpkı Tesla’nın modelleri gibi enerjisini tamamen elektrikten alıyor. 500 bin kilometreden sonra bile pil kapasitesinin yüzde 90’ını koruyan Günsel Model 1, 90 farklı tasarımın ardından ortaya çıkarıldı. Yarım saat gibi kısa bir sürede şarj olan otomobil elektrikle çalışıyor.

118 ÜLKEDEN 27 BİN ÖĞRENCİ

Yakın Doğu Üniversitesi’nin robotik teknolojisi, yeşil enerji, giyilebilir sağlık ürünleri, yapay damar, kulak gibi çalışmalarıyla da bilime ve önemli katkılar sunduğuna dikkati çeken Doç. Dr. İrfan Günsel, 118 ülkeden gelen 27 bin öğrencisiyle uluslararası kimlikte eğitim-öğretim faaliyetlerine devam ettiklerini kaydetti. Üniversiteleri gökkuşağı olarak tanımladıklarını, her renkten kimliğe ve kültüre sahip öğrencilere ev sahipliği yapmayı hedeflediklerini anlatan Günsel, bunun yolunun da kampüs ve uluslararası üniversite olmaktan geçtiğine işaret etti.

ÜCRETSİZ SAĞLIK HİZMETİ

Günsel, Yakın Doğu Üniversitesi’nin tercih dönemlerinin başlaması sebebiyle öğrencilere sunduğu imkanlara ilişkin de şu bilgileri verdi:

“Kıbrıs’ın en çok tercih edilen üniversitesiyiz. ‘Burs rekortmeni’ olarak tanımlanıyoruz. Üniversitemiz bu kapsamda bin 800 öğrenciye tam burs sağlıyor. Yurt, yemek ve öğrenimi kapsayan ‘ekonomik paket’ seçenekleri de bulunan üniversitemizde aynı zamanda Kıbrıs’taki bütün öğrencilere 7/24 ücretsiz sağlık hizmeti veriyoruz.”
resized_e0cfa-96dc034cgunsel1dekupe.jpg
resized_e0cfa-96dc034cgunsel1dekupe.jpg (109.69 KiB) 827 kere görüntülendi

Cevapla
  • Benzer Konular
    İstatistikler
    Son mesaj